EVENIMENT
La Mulţi Ani tuturor ialomiţenilor!
slideshow
1 Ianuarie 2010, 12:38 (6677 vizualizări - 0 comentarii)
EVENIMENT
La Mulţi Ani tuturor ialomiţenilor!
slideshow
1 Ianuarie 2010, 12:38 (6677 vizualizări - 0 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Peste 1700 de persoane au deficiențe de vedere
În Ialomița nu există cărți scrise în alfabetul Braille
Îi vedem uneori pe stradă, acoperindu-și chipul cu ochelari fumurii. Aparent sînt persoane obișnuite, însă unii dintre ei au grave probleme de socializare cu cei din jur. Motivul principal este că societatea îi marginalizează voit pe cei născuți sau care au căpătat, de-a lungul vieții, un handicap de vedere. Lipsa unor locuri special amenajate unde să poată desfășura activități specifice nevăzătorilor primește drept explicație lipsa fondurilor și a unei legislații speciale. Mai grav e că unele familii în care se nasc copii cu acest handicap nu își permit să-i trimită la studii în școlile speciale pentru nevăzători. În Ialomița nu există o astfel de școală... Priviți drept o categorie aparte a... [citește_tot_articolul]
1 Ianuarie 2010, 11:14 (13253 vizualizări - 0 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Reducerea cheltuielilor bugetare a blocat posturile vacante la Poliție
187 de candidați aspiranți la meseria de polițist și-au luat «țeapă» după ce conducerea Poliției Române a anunțat suspendarea celor 20 de posturi vacante
Recent, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a scos la concurs 20 de posturi vacante de agenți la posturile de poliție comunale. La sediul instituției s-au înghesuit 187 de ialomițeni dornici să intre în sistem. Chiar în ziua în care s-au încheiat înscrierile, mai exact în data de 10 aprilie 2009, conducerea Poliției Române a anunțat printr-un comunicat suspendarea concursului de recrutare a personalului din sursă externă. «În conformitate cu ordinul MAI, începînd cu data de 11 aprilie, Inspectoratul General al Poliției Române suspendă ocuparea prin concurs sau examen a posturilor vacante din unitățile proprii și subordonate, cu recrutarea personalului din sursă externă» anunță oficialii... [citește_tot_articolul]
1 Ianuarie 2010, 05:32 (13967 vizualizări - 1 comentariu)
RETROSPECTIVĂ
Într-un singur an
Angajații ialomițeni au stat în concedii medicale 445 ani
Dacă toate concediile medicale eliberate ialomițenilor în anul 2008 ar fi reale, autoritățile ar trebui să fie în stare de alertă. Beneficiind de «atenția» unui medic de familie, angajații pot obține oricînd un concediu medical care, după ce este prezentat angajatorului, conduce către un «chiul» liniștit de la locul de muncă. În cazul în care se intenționează obținerea mai multor zile libere, se poate solicita doctorului diagnosticarea unei afecțiuni mai grave și, prin urmare, facilitarea unui «repaus» îndelungat. Problema este ca figura să nu se repete de prea multe ori căci autoritățile verifică amănunțit certificatele de concediu medical și pot dispune sancționarea atît a medicului cît și a... [citește_tot_articolul]
31 Decembrie 2009, 10:52 (9100 vizualizări - 0 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Asistența stomatologică, gratuită în lege, plătită de pacienți
Potrivit legislației, copiii primesc gratuit toate serviciile medicale stomatologice, adulții beneficiind doar de o parte dintre acestea în regim gratuit. Cel puțin teoretic. În realitate, stufoasele norme medicale ascund deficiențe deloc de neglijat în ceea ce privește buzunarele pacienților... Chiar dacă, în majoritatea cazurilor, contribuie consistent la fondul de sănătate, ialomițenii sînt puși în situația de a plăti serviciile medicale stomatologice de care au nevoie. Asta dacă-și permit. De cele mai multe ori, din cauza tarifelor ridicate, oamenii abandonează demersul... Așa se face că unii preferă să-și scoată o măsea fără a-și permite să o înlocuiască, cu atît mai puțin să o trateze. ... [citește_tot_articolul]
31 Decembrie 2009, 05:48 (18955 vizualizări - 4 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Profesorii pensionari, venituri de lux
5000 lei, salariu plus pensie
În ultimii ani, procesul de învățămînt se confruntă cu grave probleme de ordin disciplinar; nu numai din partea elevilor, din ce în ce parcă mai needucați. Deși aspectele negative sînt deseori semnalate și uneori excesiv mediatizate, acestea nu contenesc să se producă. Frecvența la ore lasă de dorit, fumatul este fenomen în masă, iar violențele produse de elevi țin de multe ori primele pagini ale ziarelor. Procesul educațional, mai nou, presupune banala pasare a responsabilităților, de la profesori la părinți și invers. Din cînd în cînd, autoritățile încearcă să deslușească «tainele» acestui fenomen ce afectează, vizibil, învățămîntul românesc. Numai că, la fel de repede, și renunță... Întrucît... [citește_tot_articolul]
30 Decembrie 2009, 11:18 (15759 vizualizări - 4 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Silozurile, scutite de plata impozitelor pe clădiri
Schimbările legislative în materie fiscală din România par a fi făcute în favoarea oricui, numai a statului nu. Cel puțin ultimele modificări ale Codului fiscal, realizate în anul 2007 au lovit fix în bugetele locale și naționale. Concret, noile modificări au adus, printre altele, și scutiri, la propriu, de plată a taxelor și impozitelor pentru diverse categorii de persoane fizice și juridice. Astfel, unele instituții sau societăți comerciale scapă de plata anuală a impozitului. «Clădirile care sînt utilizate ca sere, solare, răsadnițe, ciupercării, silozuri pentru furaje, silozuri și/sau pătule pentru depozitarea și conservarea cerealelor, cu excepția încăperilor care sînt folosite pentru alte... [citește_tot_articolul]
30 Decembrie 2009, 06:34 (29180 vizualizări - 1 comentariu)
ANCHETĂ
Sărbători fericite slobozenilor din partea primarului Ionașcu
Dosarul apei, la DNA
La 6 luni de la intrarea în exploatare a sursei de apă subterană, problema calității apei furnizate slobozenilor este departe de a fi rezolvată. În ciuda presiunilor autorităților publice județene și a rezultatelor negative ale analizelor făcute la începutul lunii decembrie, SC Urban continuă să furnizeze apă improprie consumului pe post de apă potabilă. Această stare de fapt a atras atenția IPJ Ialomița care a demarat o anchetă. După 6 luni în care dosarul a fost mutat dintr-un birou într-altul, acesta a luat în sfîrșit drumul DNA, unde se află în acest moment. Deși datele din dosar sînt, potrivit declarațiilor reprezentanților IPJ Ialomița, strict secrete, sîntem în măsură să vă oferim o serie... [citește_tot_articolul]
29 Decembrie 2009, 12:18 (9924 vizualizări - 2 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Ajutorul social, fenomen incontrolabil
Comuna Bărbulești, record la dosare pe Legea 416
Nu de puține ori, maldărul de dosare constituite pentru acordarea ajutorului social a atras atenția mediei locale și naționale. Cel puțin la nivelul județului nostru, situația pare de necontrolat. Desigur că practica este încurajată de legea mult prea permisivă la acest capitol... Autoritățile par neputincioase, iar cele cîteva ore de muncă în folosul comunității, pe care beneficiarul ajutorului social este obligat să le presteze, lunar, nu-i sperie pe asistații județului. Cert este că banii ce se duc în buzunareale «leneșilor» Legii 416 reprezintă sume colosale...
Mii de familii din județul Ialomița beneficiază de sprijin financiar în baza Legii 416/2001. Datele statistice ale Direcției de...
[citește_tot_articolul]
29 Decembrie 2009, 11:47 (8786 vizualizări - 2 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Permisele de conducere se obțin din ce în ce mai greu
Doar 31% dintre candidați își iau carnetul
Noul sistem de examinare pentru obținerea permisului auto pare să-i dezavantajeze pe candidații aspiranți la șofat. Aliniindu-se la celelate zone ale țării, procentul de promovabilitate la testarea cunoștințelor auto, în Ialomița, a scăzut drastic. Avem însă peste 3400 de permise europene... Potrivit informațiilor reprezentanților Serviciului Public Comunitar Regim Permise Conducere și Înmatricularea Vehiculelor, o dată cu adoptarea noilor metode de examinare online, puțin peste 31% dintre candidați au reușit să treacă de examinarea teoretică. De reținut faptul că procentul se referă strict la caregoria de conducere «B». Ialomițenii reușesc așadar, în număr tot mai mic, să obțină permise de conducere... [citește_tot_articolul]
29 Decembrie 2009, 06:12 (13486 vizualizări - 1 comentariu)
RETROSPECTIVĂ
Țăndărei, paradisul ilegalităților
Primăria nu știe cîte case s-au construit
«Țigănie», astfel se denumește printre localnici cartierul «Strachina» din Țăndărei. Sau locația unde peste 120 familii de rromi sfidează orice lege. Spre exemplu, «Strachina» este paradisul unde energia electrică și apa sînt oferite de stat, cu titlu gratuit. Dar pentru cîte case?, se întreabă însuși primarul...
...
De cum pătrunzi în cartierul Strachina, strînși precum ciorchinii, la porți rromii te privesc amenințător. Este teritoriul lor și, înainte de a pătrunde pe străduțele înguste ce despart casele, trebuie să știe ce cauți... Sărăcia și-a făcut palat în «Țigănie», iar ajutorul social umple ulițele. Revenind, doar aruncînd o privire și ești cuprins de revoltă...
[citește_tot_articolul]
28 Decembrie 2009, 14:07 (14616 vizualizări - 2 comentarii)
EVENIMENT
Prefectura a decis
Revoluție în practica administrativă locală
La sfîrșitul săptămînii precedente, prefectul Mădălin Teculescu a organizat ultima conferință de presă a acestui an. Printre subiectele abordate s-a numărat și una dintre cele mai interesante inițiative ale Instituției Prefectului din ultimii ani, aceea de a sprijini administrațiile locale în practica legislativă de adoptare a hotărîrilor de consiliu local. Inițiativa survine ca urmare a numeroaselor exemple de încălcarea legii, precum și a semnalelor transmise de către autoritățile locale privind dificultățile cu care se confruntă în procesul de elaborare a proiectelor de hotărîre. Conform declarațiilor oficiale, inițiativa ar urma să fie aplicată începînd cu anul 2010 și va aduce economii semnificative... [citește_tot_articolul]
28 Decembrie 2009, 09:12 (6928 vizualizări - 1 comentariu)
RETROSPECTIVĂ
Dintre bunurile publice, cele mai de preț sînt șoselele
Drumul județean Coșereni-Albești-Țăndărei, evaluat la aproape 11 milioane de euro
În categoria imobilelor, biserica de lemn Poiana este cel mai valoros bun din proprietatea județului Ialomița
La sfîrșitul săptămînii precedente, în cadrul primei ședințe ordinare a Consiliului Județean Ialomița pe anul 2009, a fost aprobat inventarul bunurilor care alcătuiesc domeniul public al județului, dar și principalii indicatori tehnico-economici pentru lucrările de amenajare și extindere a Unității de Primire Urgențe a Spitalului de Urgență Slobozia și repartizarea unor sume rămase în fondul de rulment al al Consiliului Județean.
Pentru început, să facem mențiunea că, începînd din luna februarie, în locul fostului consilier județean și vicepreședinte al Consiliului Județean Mihăiță Găină a fost validat în funcție Valeria Socol care, în același timp, este și consilier local în cadrul Consiliului...
[citește_tot_articolul]
28 Decembrie 2009, 05:48 (11853 vizualizări - 0 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Agricultorii, înșelați la plata subvențiilor pe suprafață
Începînd cu anul 2007, fermierii beneficiază de un sprijin financiar pentru suprafața agricolă și pentru culturile însămînțate pe terenul agricol. Banii pentru suprafață vin de la Uniunea Europeană, în 2007 acordîndu-se 50 euro/hectar, în timp ce pentru anul 2008 valoarea subvenției primită de la UE a fost de 71 euro/hectar. Totodată, statul mai acordă agricultorilor un sprijin pentru cultură de aproximativ 47 euro/hectar. Uniunea Europeană acordă subvenții fermierilor în euro. Statul le virează banii în lei, ce-i drept, la un curs valutar care este mult mai mic decît cursul euro la momentul în care banii intră în conturile agricultorilor. Cursul valutar la care se fac plățile este stabilit de... [citește_tot_articolul]
27 Decembrie 2009, 12:18 (11811 vizualizări - 0 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Medicină de «lux» în satele ialomițene
300 milioane pe lună, venituri de doctor
Decizia Ministerului Sănătății de a diminua bugetul de stat pentru medicina de familie, cu pînă la 40%, a stîrnit, în rîndul doctorilor, o indignare în masă. Pentru perioada 18-20 februarie 2009, medicii au amenințat că vor intra în concediu pentru a protesta astfel față de reducerea veniturilor... Și la nivelul județului Ialomița mai mulți medici de familie s-au alăturat colegilor, intenționînd să protesteze. Numai că discuțiile purtate cu autoritățile centrale au aplanat conflictul, determinînd astfel doctorii să renunțe la ideea de protest. Surse din cadrul lumii medicale ialomițene condamnau atitudinea medicilor legată de diminuarea bugetului. Revoltele surselor noastre sînt bazate pe faptul... [citește_tot_articolul]
27 Decembrie 2009, 06:51 (9040 vizualizări - 0 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Catrinoiu, șef de dană
Primarul Feteștiului vrea port
Edilul municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, a lansat, recent, o ofertă de concesionare a unei suprafețe de teren aparținînd administrației locale, pe care ar urma să fie construit un port de mărfuri și unul turistic. Imediat, potrivit acestuia, s-au arătat investitori dispuși să demareze investiția în cauză, în maxim 6-7 luni în municipiul de lîngă Dunăre putînd apărea un modern nod naval pentru șalupe de transport mărfuri. În ceea ce privește nodul turistic, conform primarului Catrinoiu, investiția va fi de mai lungă durată, fiind necesară și apariția unor construcții.
Ideea edilului Gheorghe Catrinoiu a venit din necesitatea de a dezvolta municipiul Fetești, însă, nevoia stringentă de...
[citește_tot_articolul]
26 Decembrie 2009, 11:14 (11542 vizualizări - 0 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Analizele gratuite, afacere de succes pentru laboratoarele de analize
Prestații medicale de peste 2,6 milioane euro
Programul Național de Evaluare a Sării de Sănătate a Populației s-a finalizat. Ialomițenii au fost investigați gratuit, autoritățile județene centralizînd riscurile de îmbolnăvire la nivelul județului nostru. Privit din două perspective, programul lui Nicolăescu a fost, pe de o parte, apreciat în plan social, iar de cealaltă parte, o afacere de succes. O reală bătălie pe fonduri extrem de mari puse în joc de Ministerul Sănătății în derularea programului. De departe, cei mai mari cîșigători sînt laboratoarele de analize medicale.
Sîntem un județ de diabetici și cardio-vasculari
La peste un an de la lansarea Programului Național de Evaluare a Stării de Sănătate a Populației...
[citește_tot_articolul]
26 Decembrie 2009, 07:18 (8333 vizualizări - 0 comentarii)
UNA PE SĂPTĂMÎNĂ
Legea 329 depopulează instituțiile publice locale
Pentru prima dată în istoria crizei, administrația locală este lovită în moalele capului și suferă. Nu, nu din cauza celor 4-5 zile de concediu, asa cum vă grăbiți să trageți concluzia. Ele n-au fost decît un mizilic care a picat la fix pentru a prelungi, în multe dintre cazuri, acea stare de «dolce far niente» a fiecărei luni. Problema cea mai mare cu care se confruntă familiile încăpușate prin instituțiile administrației locale e aceea că, potrivit legii 329 intrată în vigoare la 12 noiembrie 2009, reorganizarea lasă fără locuri de muncă soțiile, copiii, finii, cumetrii și tot restul rubedeniilor care degustă o pîine albă în dosul birourilor încălzite pe bani publici.
Administrația mamii ei de integrare......
[citește_tot_articolul]
25 Decembrie 2009, 10:58 (12147 vizualizări - 2 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Sărăcia separă copiii de părinți
Poate părea incredibil cum sărăcia ajunge să lase o familie fără copii. În ultimii ani, mass-media și nu numai a vuit de cazuri disperate, majoritatea avînd la bază neputințele financiare ale unora dintre semenii noștri. De departe, cele mai sensibile sînt cazurile cînd părtași la aceste povești dramatice sînt copiii, unii mult prea mici pentru a înțelege greutățile vieții. În cele ce urmează vom încerca să conturăm drama unei familii rămasă fără copii după ce instanța de judecată a decis că părinții ar fi iresponsabili și nu le-ar putea asigura un trai decent...
...
Familia Pavel locuiește în comuna Sudiți. Nu au pe nimeni în sat. Pînă nu demult, cei doi soți își duceau...
[citește_tot_articolul]
25 Decembrie 2009, 07:12 (10082 vizualizări - 0 comentarii)
EVENIMENT
Amenzi record pentru încălcarea legii la Slobozia
3000 de lei pentru o parcare ilegală!
Altercațiile dintre polițiștii comunitari și contravenienții din Slobozia au atins un nou nivel. După ce luni în șir primii s-au plîns de lipsa de spirit civic a populației, iar cei amendați de lipsa de înțelegere a polițistilor, un incident fără precedent este pe cale să modifice percepția opiniei publice asupra acestui război stradal. Pentru prima dată în istoria instituției, un polițist comunitar a aplicat o amendă de 3000 de lei pentru o parcare ilegală. Reproducem mai jos firul evenimentelor care au făcut posibil acest lucru.
O duminică de 3000 de lei noi
În dimineața celui de-al doilea tur de scrutin al prezidențialelor, Săndel Caraivan, unul dintre comercianții...
[citește_tot_articolul]
24 Decembrie 2009, 12:17 (8294 vizualizări - 5 comentarii)

Incendiu la Moldoveni
Un cablu electric neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Moldoveni. Evenimentul a fost anunțat la ...[citește_toată_știrea]
22 Septembrie 2016, 16:15
(5135 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Trei bătăuși scandalagii, arestați
Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, «miercuri, 21.09.2016, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Slobozia a admis propunerea Parchetului ...[citește_toată_știrea]
22 Septembrie 2016, 15:10
(4491 vizualizări -
0 comentarii)
Sfințirea lucrărilor exterioare ale Catedralei din Slobozia
Printr-un comunicat de presă, Episcopia Sloboziei și Călărașilor anunță că duminică, 25 septembrie 2016, va avea loc sfințirea lucrărilor exterioare ale Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]
21 Septembrie 2016, 12:10
(6712 vizualizări -
1 comentariu)
Donație pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Joi, 22 septembrie 2016, Organizația «Salvați Copiii» va dona Secției Neonatologie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia 3 echipamente medicale performante, în valoare de aproape 29000 de euro ...[citește_toată_știrea]
20 Septembrie 2016, 21:10
(4310 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Polițiștii în acțiune, pentru siguranța cetățenilor
Polițiștii din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat, în perioada 16-18 septembrie a.c., la executarea unei serii de acțiuni în sistem integrat și ...[citește_toată_știrea]
20 Septembrie 2016, 19:15
(2705 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Două accidente, două victime
O tînără de 16 ani și un bărbat de 46 de ani au fost victimele a două accidente rutiere. În timp ce mergea pe marginea șoselei, în comuna Gura Ialomiței, tînăra de 16 ani a fost lovită de mașina condusă ...[citește_toată_știrea]
20 Septembrie 2016, 17:25
(2728 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: La volan, fără permise de conducere
Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 49 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiști conducînd fără a avea permise de conducere. Documentele le-au fost suspendate, ...[citește_toată_știrea]
20 Septembrie 2016, 16:05
(2989 vizualizări -
0 comentarii)
IMPORTANT
posturi vacante
directori și directori adjuncți
grădinițe, școli, licee
Ialomița
13 Septembrie 2016, 18:10
Ialomița: 3 accidente într-o singură zi
Luni, 12 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de Slobozia, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetări a reieșit ...[citește_toată_știrea]
13 Septembrie 2016, 17:25
(5899 vizualizări -
0 comentarii)
Vlădeni: Arestat pentru loviri și alte violențe
Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau ...[citește_toată_știrea]
13 Septembrie 2016, 17:05
(5235 vizualizări -
0 comentarii)
Protopopiatul Slobozia: Ghiozdane și rechizite pentru 30 de elevi
Protopopiatul Slobozia, sprijinit de 11 parohii din subordine, a organizat în perioada 9-12 septembrie 2016, ediția a II-a a proiectului social-filantropic «Vreau să merg la școală». Scopul proiectului ...[citește_toată_știrea]
13 Septembrie 2016, 16:05
(7100 vizualizări -
0 comentarii)
Jandarm ialomițean, campion la tenis de cîmp
Plutonierul major Jean Iliescu din cadrul Jandarmeriei Ialomița a cîștigat finala Campionatului de Tenis de Cîmp al Ministerului Afacerilor Interne, organizat în municipiul Oradea, în perioada 4-10 septembrie ...[citește_toată_știrea]
13 Septembrie 2016, 15:05
(4824 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Beți și fără permise, la volan
Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 22 și 46 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]
13 Septembrie 2016, 14:20
(5100 vizualizări -
3 comentarii)
Accident la Sinești
Sîmbătă, 10 septembrie a.c., pe DN2, în localitatea Sinești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 47 de ani, din București, conducea o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]
13 Septembrie 2016, 13:10
(6641 vizualizări -
0 comentarii)
Poliția Rutieră Ialomița: 27 de permise reținute, amenzi de peste 87000 de lei
La acest sfîrșit de săptămînă, 9-11 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]
13 Septembrie 2016, 12:25
(6052 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară
La sfârșitul lunii august 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7184 șomeri, din care 1020 șomeri indemnizați, respectiv 6164 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]
13 Septembrie 2016, 11:05
(4375 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Expoziție de pictură
Marți, 13 septembrie 2016, de la orele 14,00, Galeriile Arcadia ale Centrului Cutural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia îi așteaptă pe iubitorii de pictură la vernisajul artistului plastic Ștefan Șerban ...[citește_toată_știrea]
9 Septembrie 2016, 20:25
(4056 vizualizări -
0 comentarii)
ISU Ialomița: Sărbătoare de Ziua Pompierilor
Între 10 și 12 septembrie 2016, pompierii ialomițeni vor fi la datorie pentru a sărbători 168 de ani de la bătălia din Dealu Spirii, eveniment desfășurat la data de 13 septembrie 1848. Momentul istoric ...[citește_toată_știrea]
9 Septembrie 2016, 18:25
(4902 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Transport de lemne, fără documente
Un tînăr, de 31 de ani, din județul Argeș, a fost sancționat contravențional de polițiști, după ce oamenii legii au descoperit faptul că el transporta cantitatea de 5,2 metri cubi de lemne, fără documente ...[citește_toată_știrea]
9 Septembrie 2016, 14:15
(5399 vizualizări -
2 comentarii)
Comerț ilicit la Tîrgul de Toamnă din Ciochina
Tîrgul de Toamnă din comuna Ciochina, organizat pe data de 8 septembrie 2016, i-a adus unei femei, de 33 de ani, din Ploiești, un dosar penal. Aceasta a fost surprinsă de jandarmii ialomițeni în timp ce ...[citește_toată_știrea]
9 Septembrie 2016, 13:10
(5263 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Proiectul EDWARD-21 septembrie, Ziua Europeană fără Decedați în Accidente Rutiere
Reprezentanții Comisiei pentru Siguranța Rutieră din cadrul Directoratului General pentru Mobilitate și Transport al Comisiei Europene, împreună cu cei ai Rețelei Europene a Poliției Rutiere TISPOL, au ...[citește_toată_știrea]
8 Septembrie 2016, 14:10
(3351 vizualizări -
0 comentarii)
Sinești: Arestat pentru furt calificat
Polițiștii din cadrul Secției Rurale Coșereni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]
8 Septembrie 2016, 12:40
(5507 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: A acroșat un pieton
Marți, 6 septembrie 2016, Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]
8 Septembrie 2016, 11:35
(4019 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: Doi tineri, reținuți de polițiști după ce au furat un autoturism
Polițiștii cercetează doi tineri de 17, respectiv 19 ani, din Urziceni și comuna Alexeni, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt calificat, tentativă la furt calificat și conducere a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]
6 Septembrie 2016, 18:55
(4418 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: Locuri de muncă prin intermediul Rețelei EURES în Spania
Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 800 locuri de muncă vacante în Spania pentru munca sezonieră în agricultură (sînt solicitate 5 ...[citește_toată_știrea]
6 Septembrie 2016, 18:45
(4866 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Proceduri simplificate, în beneficiul cetățenilor
Pentru a nu mai apela la serviciile poștale sau pentru a nu vă mai deplasa la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, puteți trimite dovada plății amenzii pe e-mailul IPJ Ialomița, precizînd ...[citește_toată_știrea]
6 Septembrie 2016, 18:35
(4884 vizualizări -
0 comentarii)
Urmărit internațional, prins la Căzănești
Un bărbat urmărit internațional de autoritățile judiciare spaniole pentru infracțiuni contra ordinii și liniștii publice a fost prins de polițiștii din Ialomița. Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații ...[citește_toată_știrea]
6 Septembrie 2016, 11:35
(5603 vizualizări -
2 comentarii)
Ialomița: Beți la volan
Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 23 și 59 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]
6 Septembrie 2016, 10:45
(2918 vizualizări -
0 comentarii)
Poliția Rutieră Ialomița: 20 de permise reținute, amenzi de peste 89000 de lei
La acest sfîrșit de săptămînă, 2-4 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]
6 Septembrie 2016, 10:20
(4546 vizualizări -
0 comentarii)
AFIR: Peste 17300 de cereri de finanțare depuse prin PNDR 2020
Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) a primit, prin intermediul submăsurilor de finanțare din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR 2020), 17339 de proiecte de ...[citește_toată_știrea]
2 Septembrie 2016, 20:25
(3460 vizualizări -
0 comentarii)