EVENIMENT
La Mulţi Ani tuturor ialomiţenilor!
slideshow
1 Ianuarie 2010, 12:38 (6677 vizualizări - 0 comentarii)
EVENIMENT
La Mulţi Ani tuturor ialomiţenilor!
slideshow
1 Ianuarie 2010, 12:38 (6677 vizualizări - 0 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Peste 1700 de persoane au deficiențe de vedere
În Ialomița nu există cărți scrise în alfabetul Braille
Îi vedem uneori pe stradă, acoperindu-și chipul cu ochelari fumurii. Aparent sînt persoane obișnuite, însă unii dintre ei au grave probleme de socializare cu cei din jur. Motivul principal este că societatea îi marginalizează voit pe cei născuți sau care au căpătat, de-a lungul vieții, un handicap de vedere. Lipsa unor locuri special amenajate unde să poată desfășura activități specifice nevăzătorilor primește drept explicație lipsa fondurilor și a unei legislații speciale. Mai grav e că unele familii în care se nasc copii cu acest handicap nu își permit să-i trimită la studii în școlile speciale pentru nevăzători. În Ialomița nu există o astfel de școală... Priviți drept o categorie aparte a... [citește_tot_articolul]
1 Ianuarie 2010, 11:14 (13253 vizualizări - 0 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Reducerea cheltuielilor bugetare a blocat posturile vacante la Poliție
187 de candidați aspiranți la meseria de polițist și-au luat «țeapă» după ce conducerea Poliției Române a anunțat suspendarea celor 20 de posturi vacante
Recent, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a scos la concurs 20 de posturi vacante de agenți la posturile de poliție comunale. La sediul instituției s-au înghesuit 187 de ialomițeni dornici să intre în sistem. Chiar în ziua în care s-au încheiat înscrierile, mai exact în data de 10 aprilie 2009, conducerea Poliției Române a anunțat printr-un comunicat suspendarea concursului de recrutare a personalului din sursă externă. «În conformitate cu ordinul MAI, începînd cu data de 11 aprilie, Inspectoratul General al Poliției Române suspendă ocuparea prin concurs sau examen a posturilor vacante din unitățile proprii și subordonate, cu recrutarea personalului din sursă externă» anunță oficialii... [citește_tot_articolul]
1 Ianuarie 2010, 05:32 (13966 vizualizări - 1 comentariu)
RETROSPECTIVĂ
Într-un singur an
Angajații ialomițeni au stat în concedii medicale 445 ani
Dacă toate concediile medicale eliberate ialomițenilor în anul 2008 ar fi reale, autoritățile ar trebui să fie în stare de alertă. Beneficiind de «atenția» unui medic de familie, angajații pot obține oricînd un concediu medical care, după ce este prezentat angajatorului, conduce către un «chiul» liniștit de la locul de muncă. În cazul în care se intenționează obținerea mai multor zile libere, se poate solicita doctorului diagnosticarea unei afecțiuni mai grave și, prin urmare, facilitarea unui «repaus» îndelungat. Problema este ca figura să nu se repete de prea multe ori căci autoritățile verifică amănunțit certificatele de concediu medical și pot dispune sancționarea atît a medicului cît și a... [citește_tot_articolul]
31 Decembrie 2009, 10:52 (9099 vizualizări - 0 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Asistența stomatologică, gratuită în lege, plătită de pacienți
Potrivit legislației, copiii primesc gratuit toate serviciile medicale stomatologice, adulții beneficiind doar de o parte dintre acestea în regim gratuit. Cel puțin teoretic. În realitate, stufoasele norme medicale ascund deficiențe deloc de neglijat în ceea ce privește buzunarele pacienților... Chiar dacă, în majoritatea cazurilor, contribuie consistent la fondul de sănătate, ialomițenii sînt puși în situația de a plăti serviciile medicale stomatologice de care au nevoie. Asta dacă-și permit. De cele mai multe ori, din cauza tarifelor ridicate, oamenii abandonează demersul... Așa se face că unii preferă să-și scoată o măsea fără a-și permite să o înlocuiască, cu atît mai puțin să o trateze. ... [citește_tot_articolul]
31 Decembrie 2009, 05:48 (18955 vizualizări - 4 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Profesorii pensionari, venituri de lux
5000 lei, salariu plus pensie
În ultimii ani, procesul de învățămînt se confruntă cu grave probleme de ordin disciplinar; nu numai din partea elevilor, din ce în ce parcă mai needucați. Deși aspectele negative sînt deseori semnalate și uneori excesiv mediatizate, acestea nu contenesc să se producă. Frecvența la ore lasă de dorit, fumatul este fenomen în masă, iar violențele produse de elevi țin de multe ori primele pagini ale ziarelor. Procesul educațional, mai nou, presupune banala pasare a responsabilităților, de la profesori la părinți și invers. Din cînd în cînd, autoritățile încearcă să deslușească «tainele» acestui fenomen ce afectează, vizibil, învățămîntul românesc. Numai că, la fel de repede, și renunță... Întrucît... [citește_tot_articolul]
30 Decembrie 2009, 11:18 (15758 vizualizări - 4 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Silozurile, scutite de plata impozitelor pe clădiri
Schimbările legislative în materie fiscală din România par a fi făcute în favoarea oricui, numai a statului nu. Cel puțin ultimele modificări ale Codului fiscal, realizate în anul 2007 au lovit fix în bugetele locale și naționale. Concret, noile modificări au adus, printre altele, și scutiri, la propriu, de plată a taxelor și impozitelor pentru diverse categorii de persoane fizice și juridice. Astfel, unele instituții sau societăți comerciale scapă de plata anuală a impozitului. «Clădirile care sînt utilizate ca sere, solare, răsadnițe, ciupercării, silozuri pentru furaje, silozuri și/sau pătule pentru depozitarea și conservarea cerealelor, cu excepția încăperilor care sînt folosite pentru alte... [citește_tot_articolul]
30 Decembrie 2009, 06:34 (29179 vizualizări - 1 comentariu)
ANCHETĂ
Sărbători fericite slobozenilor din partea primarului Ionașcu
Dosarul apei, la DNA
La 6 luni de la intrarea în exploatare a sursei de apă subterană, problema calității apei furnizate slobozenilor este departe de a fi rezolvată. În ciuda presiunilor autorităților publice județene și a rezultatelor negative ale analizelor făcute la începutul lunii decembrie, SC Urban continuă să furnizeze apă improprie consumului pe post de apă potabilă. Această stare de fapt a atras atenția IPJ Ialomița care a demarat o anchetă. După 6 luni în care dosarul a fost mutat dintr-un birou într-altul, acesta a luat în sfîrșit drumul DNA, unde se află în acest moment. Deși datele din dosar sînt, potrivit declarațiilor reprezentanților IPJ Ialomița, strict secrete, sîntem în măsură să vă oferim o serie... [citește_tot_articolul]
29 Decembrie 2009, 12:18 (9923 vizualizări - 2 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Ajutorul social, fenomen incontrolabil
Comuna Bărbulești, record la dosare pe Legea 416
Nu de puține ori, maldărul de dosare constituite pentru acordarea ajutorului social a atras atenția mediei locale și naționale. Cel puțin la nivelul județului nostru, situația pare de necontrolat. Desigur că practica este încurajată de legea mult prea permisivă la acest capitol... Autoritățile par neputincioase, iar cele cîteva ore de muncă în folosul comunității, pe care beneficiarul ajutorului social este obligat să le presteze, lunar, nu-i sperie pe asistații județului. Cert este că banii ce se duc în buzunareale «leneșilor» Legii 416 reprezintă sume colosale...
Mii de familii din județul Ialomița beneficiază de sprijin financiar în baza Legii 416/2001. Datele statistice ale Direcției de...
[citește_tot_articolul]
29 Decembrie 2009, 11:47 (8786 vizualizări - 2 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Permisele de conducere se obțin din ce în ce mai greu
Doar 31% dintre candidați își iau carnetul
Noul sistem de examinare pentru obținerea permisului auto pare să-i dezavantajeze pe candidații aspiranți la șofat. Aliniindu-se la celelate zone ale țării, procentul de promovabilitate la testarea cunoștințelor auto, în Ialomița, a scăzut drastic. Avem însă peste 3400 de permise europene... Potrivit informațiilor reprezentanților Serviciului Public Comunitar Regim Permise Conducere și Înmatricularea Vehiculelor, o dată cu adoptarea noilor metode de examinare online, puțin peste 31% dintre candidați au reușit să treacă de examinarea teoretică. De reținut faptul că procentul se referă strict la caregoria de conducere «B». Ialomițenii reușesc așadar, în număr tot mai mic, să obțină permise de conducere... [citește_tot_articolul]
29 Decembrie 2009, 06:12 (13486 vizualizări - 1 comentariu)
RETROSPECTIVĂ
Țăndărei, paradisul ilegalităților
Primăria nu știe cîte case s-au construit
«Țigănie», astfel se denumește printre localnici cartierul «Strachina» din Țăndărei. Sau locația unde peste 120 familii de rromi sfidează orice lege. Spre exemplu, «Strachina» este paradisul unde energia electrică și apa sînt oferite de stat, cu titlu gratuit. Dar pentru cîte case?, se întreabă însuși primarul...
...
De cum pătrunzi în cartierul Strachina, strînși precum ciorchinii, la porți rromii te privesc amenințător. Este teritoriul lor și, înainte de a pătrunde pe străduțele înguste ce despart casele, trebuie să știe ce cauți... Sărăcia și-a făcut palat în «Țigănie», iar ajutorul social umple ulițele. Revenind, doar aruncînd o privire și ești cuprins de revoltă...
[citește_tot_articolul]
28 Decembrie 2009, 14:07 (14616 vizualizări - 2 comentarii)
EVENIMENT
Prefectura a decis
Revoluție în practica administrativă locală
La sfîrșitul săptămînii precedente, prefectul Mădălin Teculescu a organizat ultima conferință de presă a acestui an. Printre subiectele abordate s-a numărat și una dintre cele mai interesante inițiative ale Instituției Prefectului din ultimii ani, aceea de a sprijini administrațiile locale în practica legislativă de adoptare a hotărîrilor de consiliu local. Inițiativa survine ca urmare a numeroaselor exemple de încălcarea legii, precum și a semnalelor transmise de către autoritățile locale privind dificultățile cu care se confruntă în procesul de elaborare a proiectelor de hotărîre. Conform declarațiilor oficiale, inițiativa ar urma să fie aplicată începînd cu anul 2010 și va aduce economii semnificative... [citește_tot_articolul]
28 Decembrie 2009, 09:12 (6928 vizualizări - 1 comentariu)
RETROSPECTIVĂ
Dintre bunurile publice, cele mai de preț sînt șoselele
Drumul județean Coșereni-Albești-Țăndărei, evaluat la aproape 11 milioane de euro
În categoria imobilelor, biserica de lemn Poiana este cel mai valoros bun din proprietatea județului Ialomița
La sfîrșitul săptămînii precedente, în cadrul primei ședințe ordinare a Consiliului Județean Ialomița pe anul 2009, a fost aprobat inventarul bunurilor care alcătuiesc domeniul public al județului, dar și principalii indicatori tehnico-economici pentru lucrările de amenajare și extindere a Unității de Primire Urgențe a Spitalului de Urgență Slobozia și repartizarea unor sume rămase în fondul de rulment al al Consiliului Județean.
Pentru început, să facem mențiunea că, începînd din luna februarie, în locul fostului consilier județean și vicepreședinte al Consiliului Județean Mihăiță Găină a fost validat în funcție Valeria Socol care, în același timp, este și consilier local în cadrul Consiliului...
[citește_tot_articolul]
28 Decembrie 2009, 05:48 (11853 vizualizări - 0 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Agricultorii, înșelați la plata subvențiilor pe suprafață
Începînd cu anul 2007, fermierii beneficiază de un sprijin financiar pentru suprafața agricolă și pentru culturile însămînțate pe terenul agricol. Banii pentru suprafață vin de la Uniunea Europeană, în 2007 acordîndu-se 50 euro/hectar, în timp ce pentru anul 2008 valoarea subvenției primită de la UE a fost de 71 euro/hectar. Totodată, statul mai acordă agricultorilor un sprijin pentru cultură de aproximativ 47 euro/hectar. Uniunea Europeană acordă subvenții fermierilor în euro. Statul le virează banii în lei, ce-i drept, la un curs valutar care este mult mai mic decît cursul euro la momentul în care banii intră în conturile agricultorilor. Cursul valutar la care se fac plățile este stabilit de... [citește_tot_articolul]
27 Decembrie 2009, 12:18 (11811 vizualizări - 0 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Medicină de «lux» în satele ialomițene
300 milioane pe lună, venituri de doctor
Decizia Ministerului Sănătății de a diminua bugetul de stat pentru medicina de familie, cu pînă la 40%, a stîrnit, în rîndul doctorilor, o indignare în masă. Pentru perioada 18-20 februarie 2009, medicii au amenințat că vor intra în concediu pentru a protesta astfel față de reducerea veniturilor... Și la nivelul județului Ialomița mai mulți medici de familie s-au alăturat colegilor, intenționînd să protesteze. Numai că discuțiile purtate cu autoritățile centrale au aplanat conflictul, determinînd astfel doctorii să renunțe la ideea de protest. Surse din cadrul lumii medicale ialomițene condamnau atitudinea medicilor legată de diminuarea bugetului. Revoltele surselor noastre sînt bazate pe faptul... [citește_tot_articolul]
27 Decembrie 2009, 06:51 (9040 vizualizări - 0 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Catrinoiu, șef de dană
Primarul Feteștiului vrea port
Edilul municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, a lansat, recent, o ofertă de concesionare a unei suprafețe de teren aparținînd administrației locale, pe care ar urma să fie construit un port de mărfuri și unul turistic. Imediat, potrivit acestuia, s-au arătat investitori dispuși să demareze investiția în cauză, în maxim 6-7 luni în municipiul de lîngă Dunăre putînd apărea un modern nod naval pentru șalupe de transport mărfuri. În ceea ce privește nodul turistic, conform primarului Catrinoiu, investiția va fi de mai lungă durată, fiind necesară și apariția unor construcții.
Ideea edilului Gheorghe Catrinoiu a venit din necesitatea de a dezvolta municipiul Fetești, însă, nevoia stringentă de...
[citește_tot_articolul]
26 Decembrie 2009, 11:14 (11542 vizualizări - 0 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Analizele gratuite, afacere de succes pentru laboratoarele de analize
Prestații medicale de peste 2,6 milioane euro
Programul Național de Evaluare a Sării de Sănătate a Populației s-a finalizat. Ialomițenii au fost investigați gratuit, autoritățile județene centralizînd riscurile de îmbolnăvire la nivelul județului nostru. Privit din două perspective, programul lui Nicolăescu a fost, pe de o parte, apreciat în plan social, iar de cealaltă parte, o afacere de succes. O reală bătălie pe fonduri extrem de mari puse în joc de Ministerul Sănătății în derularea programului. De departe, cei mai mari cîșigători sînt laboratoarele de analize medicale.
Sîntem un județ de diabetici și cardio-vasculari
La peste un an de la lansarea Programului Național de Evaluare a Stării de Sănătate a Populației...
[citește_tot_articolul]
26 Decembrie 2009, 07:18 (8333 vizualizări - 0 comentarii)
UNA PE SĂPTĂMÎNĂ
Legea 329 depopulează instituțiile publice locale
Pentru prima dată în istoria crizei, administrația locală este lovită în moalele capului și suferă. Nu, nu din cauza celor 4-5 zile de concediu, asa cum vă grăbiți să trageți concluzia. Ele n-au fost decît un mizilic care a picat la fix pentru a prelungi, în multe dintre cazuri, acea stare de «dolce far niente» a fiecărei luni. Problema cea mai mare cu care se confruntă familiile încăpușate prin instituțiile administrației locale e aceea că, potrivit legii 329 intrată în vigoare la 12 noiembrie 2009, reorganizarea lasă fără locuri de muncă soțiile, copiii, finii, cumetrii și tot restul rubedeniilor care degustă o pîine albă în dosul birourilor încălzite pe bani publici.
Administrația mamii ei de integrare......
[citește_tot_articolul]
25 Decembrie 2009, 10:58 (12147 vizualizări - 2 comentarii)
RETROSPECTIVĂ
Sărăcia separă copiii de părinți
Poate părea incredibil cum sărăcia ajunge să lase o familie fără copii. În ultimii ani, mass-media și nu numai a vuit de cazuri disperate, majoritatea avînd la bază neputințele financiare ale unora dintre semenii noștri. De departe, cele mai sensibile sînt cazurile cînd părtași la aceste povești dramatice sînt copiii, unii mult prea mici pentru a înțelege greutățile vieții. În cele ce urmează vom încerca să conturăm drama unei familii rămasă fără copii după ce instanța de judecată a decis că părinții ar fi iresponsabili și nu le-ar putea asigura un trai decent...
...
Familia Pavel locuiește în comuna Sudiți. Nu au pe nimeni în sat. Pînă nu demult, cei doi soți își duceau...
[citește_tot_articolul]
25 Decembrie 2009, 07:12 (10082 vizualizări - 0 comentarii)
EVENIMENT
Amenzi record pentru încălcarea legii la Slobozia
3000 de lei pentru o parcare ilegală!
Altercațiile dintre polițiștii comunitari și contravenienții din Slobozia au atins un nou nivel. După ce luni în șir primii s-au plîns de lipsa de spirit civic a populației, iar cei amendați de lipsa de înțelegere a polițistilor, un incident fără precedent este pe cale să modifice percepția opiniei publice asupra acestui război stradal. Pentru prima dată în istoria instituției, un polițist comunitar a aplicat o amendă de 3000 de lei pentru o parcare ilegală. Reproducem mai jos firul evenimentelor care au făcut posibil acest lucru.
O duminică de 3000 de lei noi
În dimineața celui de-al doilea tur de scrutin al prezidențialelor, Săndel Caraivan, unul dintre comercianții...
[citește_tot_articolul]
24 Decembrie 2009, 12:17 (8294 vizualizări - 5 comentarii)

Slobozia: Cartierul Tineretului, inundat
Din cauza precipitațiilor din ultimele săptămîni, cîteva străzi din Cartierul Tineretului, amplasat în zona de nord a municipiului Slobozia, au fost inundate. Pompierii din Slobozia au intervenit în vederea ...[citește_toată_știrea]
27 Ianuarie 2015, 18:15
(8256 vizualizări -
2 comentarii)
DSVSA Ialomița: Campanie de eradicare a bolilor la animale
Reprezentații Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița va demara, în perioada ianuarie-martie 2015, o serie de acțiuni al căror scop este eradicarea bolilor la animale. Astfel ...[citește_toată_știrea]
27 Ianuarie 2015, 16:50
(4877 vizualizări -
0 comentarii)
Valea Ciorii: Cu permisul suspendat, la volan
Polițiștii rutieri au depistat la intersecția DN2A cu DN21A, un bărbat, de 57 de ani, din comuna Valea Ciorii, în timp ce conducea un autoturism, deși avea dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile ...[citește_toată_știrea]
27 Ianuarie 2015, 15:25
(6176 vizualizări -
0 comentarii)
anunț vînzare
De vînzare
complex industrial
loc. Cosîmbești,
jud. Ialomița
teren aferent 6300 mp
construcții 1000 mp
(birouri utilate,
locuință 100 mp)
NEGOCIABIL
100.000 euro
telefon 0728/956.958
27 Ianuarie 2015, 11:30
Amara: Trei tineri, de 16 și 17 ani, au furat din casa unei bătrîne
Poliția Orașului Amara a fost sesizată de către o femeie, de 65 de ani, din localitate, cu privire la faptul că persoane necunoscute, profitînd de lipsa ei de la domiciliu, au pătruns, în perioada decembrie ...[citește_toată_știrea]
23 Ianuarie 2015, 20:05
(5944 vizualizări -
0 comentarii)
Stelnica: Bărbat dispărut de la domiciliu
Polițiștii ialomițeni desfășoară activități pentru identificarea unui bărbat dispărut. Astfel, în cursul zilei de joi, 22 ianuarie a.c., Secția de Poliție Rurală Stelnica a fost sesizată cu privire faptul ...[citește_toată_știrea]
23 Ianuarie 2015, 18:10
(9112 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Pistoale cu proiectile din cauciuc deținute fără drept
Trei ialomițeni, cu vîrste cuprinse între 33 și 74 de ani, sînt cercetați de către polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de nerespectare a ...[citește_toată_știrea]
23 Ianuarie 2015, 16:25
(5116 vizualizări -
0 comentarii)
Gheorghe Doja: A furat 13 oi
Un tînăr, de 26 de ani, din localitatea Gheorghe Doja, a ajuns în atenția polițiștilor, fiind principalul suspect al unui furt de animale. Se pare că acesta ar fi sustras 13 oi din gospodăria unui consătean ...[citește_toată_știrea]
21 Ianuarie 2015, 19:20
(7452 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: Cursuri de calificare profesională pentru șomeri, disponibile și în 2015
Reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă au făcut publică lista cursurilor de calificare profesională pentru anul în curs. Șomerii care vor să învețe o meserie nouă au la dispoziție ...[citește_toată_știrea]
21 Ianuarie 2015, 16:40
(10585 vizualizări -
0 comentarii)
Acțiuni preventive la Școala Ciochina
Un ofițer specializat în Analiză și Prevenire a Criminalității și efective ale Biroului Rutier Slobozia au demarat o acțiune preventivă la Școala Ciochina. Elevii unității au învățat cum să circule regulamentar ...[citește_toată_știrea]
21 Ianuarie 2015, 14:20
(5716 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Șoferi sancționați de polițiști
Polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Cu această ocazie au fost constatate ...[citește_toată_știrea]
21 Ianuarie 2015, 12:35
(5179 vizualizări -
0 comentarii)
anunț angajare
SC TROTA România SRL Cluj
organizează
interviuri joi, 22 ianuarie 2015
și vineri, 23 ianuarie 2015,
Hotel IBIS Gara de Nord,
str. Calea Victoriei, nr. 143, București,
pentru a selecționa
tineri șoferi profesioniști
cu categoriile C+E,
preferabil cu cel puțin 2 ani de experiență pe TIR
Se lucrează numai în echipaj,
pentru efectuarea de transporturi frigorifice
în Comunitatea Europeană
După fiecare 2 luni pe comunitate,
se dă o săptămînă de concediu,
firma asigurînd transportul cu avionul, dus și întors
Se asigură un minim între
salariul de bază și diurne,
care depinde de categoria profesională
și de vechimea în firmă
Informații la telefon 0740/295.418
numai după trimiterea la [email protected] a unui CV
și copii de pe următoarele documente:
• Buletin
• Pașaport
• Permis de conducere
• Cartela tahograf
• Atestat de marfă
• Cazier judiciar și cazier auto
• Caracterizare de la ultimul loc de muncă
• fotografie 3/4
20 Ianuarie 2015, 18:10
Sudiți: A furat o mașină și a intrat în gardul unul consătean!
Polițiștii Secției Rurale Platonești au fost sesizați de către un cetățean al comunei Sudiți cu privire la faptul că un autoturism i-a distrus gardul locuinței sale pe o porțiune de 4 m, iar conducătorul ...[citește_toată_știrea]
20 Ianuarie 2015, 17:25
(8667 vizualizări -
2 comentarii)
Movilița: Femeie acroșată pe trecerea de pietoni
Luni, 19 ianuarie a.c., în jurul orei 12,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității Movilița s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]
20 Ianuarie 2015, 16:10
(5832 vizualizări -
0 comentarii)
Giurgeni: Italieni la braconaj
Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat luni, 19 ianuarie a.c., pe linia combaterii braconajului cinegetic pe fondul de vînătoare Giurgeni. Pe parcursul derulării activităților ...[citește_toată_știrea]
20 Ianuarie 2015, 15:15
(8341 vizualizări -
0 comentarii)
anunț angajare
SC Germino SA
angajează
merchandiser local
în Slobozia
Relații la 0729/771.930,
CV la [email protected]
20 Ianuarie 2015, 14:45
Albești: Rezervă de furaje, mistuită de flăcări
Folosirea intenționată a sursei de aprindere de către o persoană rămasă neidentificată a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la două șire de furaje ale unui cetățean din localitatea ...[citește_toată_știrea]
20 Ianuarie 2015, 13:40
(6149 vizualizări -
0 comentarii)
544 de elevi ialomițeni, participanți la ECOlimpiadă
Pentru al treilea an consecutiv, Eco-Rom Ambalaje, în parteneriat cu Ministerul Educației și Cercetării Științifice aduce proiectul educațional «ECOlimpiada elevilor în școlile din România». Noua ediție ...[citește_toată_știrea]
20 Ianuarie 2015, 13:05
(4323 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Recital vocal-instrumental cu soprana Bianca Ionescu
Vineri, 23 ianuarie 2015, de la orele 17,00, la Sala de Concerte a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița vă invită la un recital vocal-instrumental. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]
20 Ianuarie 2015, 11:55
(5524 vizualizări -
0 comentarii)
Ziua Unirii, sărbătorită la Slobozia
În organizarea Instituției Prefectului Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia și a Consiliului Local Slobozia, sîmbătă, 24 ianuarie 2015, în municipiul reședință de județ se vor ...[citește_toată_știrea]
20 Ianuarie 2015, 10:35
(6067 vizualizări -
0 comentarii)
anunț angajare
SC Car4Me Auto SRL
angajează
MECANICI AUTO
cu experiență
Relații la telefon
0736/650.891
19 Ianuarie 2015, 18:20
Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite
Sîmbătă, 17 ianuarie 2015, pe șoselele ialomițene s-au produs două accidente de circulație, soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea a fost sesizat Poliției în jurul orei 15,00.  ...[citește_toată_știrea]
19 Ianuarie 2015, 16:50
(5466 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Beți și fără permise la volan
Polițiștii Biroului Rutier Fetești au depistat doi bărbați, de 29 și 32 de ani, din Fetești, respectiv Constanța, care conduceau autovehicule, deși aveau valabilitatea numerelor de înregistrare provizorii ...[citește_toată_știrea]
19 Ianuarie 2015, 15:25
(4240 vizualizări -
0 comentarii)
Poliția Rutieră Ialomița: Peste 100 de șoferi sancționați, 20 de permise reținute, amenzi de aproape 100000 de lei!
În acest sfîrșit de săptămînă, 16-18 ianuarie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]
19 Ianuarie 2015, 13:55
(6668 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: Comerț cu produse contrafăcute
Un bărbat, de 34 de ani, din Urziceni, a fost surprins de jandarmi în timp ce comercializa, fără documente legale, produse care poartă o marcă identică cu o marcă înregistrată. Astfel, membrii grupei de ...[citește_toată_știrea]
19 Ianuarie 2015, 12:40
(5833 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: Reținuți pentru contrabandă cu țigări
Aproximativ 200000 de țigarete de contrabandă au fost confiscate de polițiștii ialomițeni de la doi bărbați care le transportau cu o autoutilitară. Cei doi au fost reținuți, iar autovehiculul folosit ...[citește_toată_știrea]
17 Ianuarie 2015, 13:30
(7180 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Bătrînă de 70 de ani, găsită decedată în cadă
Joi seara, 15 ianuarie a.c., în jurul orei 19,00, fiica unei femei, în vîrstă de 70 de ani, din Slobozia a sunat la 112, după ce bătrîna nu a mai răspuns la telefon și la ușă încă de dimineață. Un echipaj ...[citește_toată_știrea]
16 Ianuarie 2015, 19:10
(5300 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Expoziție de pictură
Uniunea Artiștilor Plastici Filiala Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» îi invită pe slobozeni și nu numai la o expoziție de pictură aparținînd artistului Teodor Vișan. Vernisajul expoziției ...[citește_toată_știrea]
16 Ianuarie 2015, 13:05
(5529 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Procent infim de vaccinare antirabică la cîini și pisici
Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de cîini și pisici că, în conformitate cu prevederile Ordinului Autorității Naționale Sanitare ...[citește_toată_știrea]
15 Ianuarie 2015, 16:10
(6553 vizualizări -
1 comentariu)
Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-Ziua Culturii Naționale
Joi, 15 ianuarie 2015, sub semnul Zilei Culturii Naționale și aniversării a 165 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Casa de Cultură Municipală s-au desfășurat o serie de manifestări ...[citește_toată_știrea]
15 Ianuarie 2015, 13:20
(6578 vizualizări -
0 comentarii)