Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autoritățile județene rămân în dispozitiv până duminică

Cod Galben prelungit

Autoritățile județene rămîn în dispozitiv pînă duminică

Autoritățile județene continuă eforturile de deblocare a traficului rutier la nivelul județului. Potrivit unei declarații a prefectului Mădălin Teculescă, în acest moment toate instituțiile abilitate fac eforturi pentru preîntîmpinarea oricărei situații nedorite la nivelul județului: «După cum știți, Ialomița continuă să rămînă sub Cod Galben pînă în această seară, la orele 23,00. Sperăm ca pînă în acel moment să nu apară situații care să depășească posibilitățile noastre și să fim în măsură să asigurăm fluidizarea traficului în condiții de iarnă. După acea oră, utilajele aflate în partea de vest a județului vor fi redirecționate către drumurile cu probleme astfel încît, în cursul zilei de sîmbătă... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 13:24 (8926 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Răul iese în față întotdeauna!»

Viorel Ștefu, polițistul polițiștilor ialomițeni

«Răul iese în față întotdeauna!»

Pentru că politica ne-a acaparat cu totul, pentru că jarul campaniei electorale încă nu s-a stins, pentru că oamenii politici sînt mai preocupați de căutat fraude electorale decît să vorbească ialomițenilor, Independent a decis să schimbe profilul paginii unde v-ați obișnuit să citiți dumele politicienilor locali și să ofere un interviu, în exclusivitate, cu noul șef al Poliției județene, Viorel Ștefu.

Ștefu-i șef de meserie
Viorel Ștefu are 50 de ani. Și 20 de carieră! Este buzoian și asta se cunoaște după accent. Are părul grizonat, este prezentabil și a făcut școala de maniere la Poliție. Ca orice inspector șef ocupă biroul de la etajul 1, acolo unde ne întîmpină fără protocol. Este sfios și neîncrezător, dar pregătit cu răspunsuri aproape perfecte pentru întrebări incomode. E mîndru și se grăbește să ne vorbească despre realizările de la Buzău, motiv pentru care a fost «exportat» în Ialomița. Este șef de aproape două luni, după ce a condus nu mai puțin de patru ani și jumătate Inspectoratul de Poliție Buzău. Biroul domniei sale este gol, la fel de gol cum l-a lăsat Bîtlan. Lipsește orice efect personal, orice dosar în lucru; doar cascheta cu care a venit și cu care, probabil, va pleca, aruncată neglijent într-un colț al mesei. Nu se dă în lături de la afirmați defăimătoare legate de poliția ialomițeană. Trece grăbit în revistă scandalurile ce au bîntuit instituția. Amintește de principalele probleme ale sistemului polițienesc din județul nostru. Refuză însă vreo tangență cu zona politică. Și atît!... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 12:14 (9719 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbalul ialomițean, în haine de gală

Fotbalul ialomițean, în haine de gală

Duminică, 13 decembrie 2009, a fost o zi foarte importantă pentru sportul rege din județul nostru. Pentru că Asociația Județeană de Fotbal și-a premiat performerii. Acest frumos obicei este la a patra ediție și se derulează din 2006, anul în care la conducerea AJF a venit profesorul Mihai Basarab. Ajunși la Palatul Copiilor, locul de desfășurare a evenimentului, am fost preluați de secretarul general al AJF, domnul Vasile Drăgan, care, în stilul lui hîtru, amintind pe alocuri de Traian Tomescu, ne-a introdus în culisele evenimentului. Am făcut cunoștință cu principalii marcatori ai seriilor campionatului județean, distincție de care s-au bucurat: Cristian Dumitrache (Olimpia Brazii), Dorel Stoicescu... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:39 (7693 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Cristian Alexandru Andreescu, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Cristian Alexandru Andreescu, tenis, CSS Slobozia

Cristi este genul de copil modest căruia nu-i place să vorbească despre propriile realizări. De aceea ne-am interesat la cei din jurul său, cu toții mîndri că puștiul de 9 ani îmbină foarte bine sportul cu școala. Tatăl este cel care îl însoțește atît la turnee, unde Cristi s-a obișnuit să joace fazele finale, cît și la antrenamentele desfășurate de cinci ori pe săptămînă, cîte două ore. A început tenisul în iunie 2006, sub îndrumarea profesorului Ion Savu, iar primul turneu l-a cîștigat în 2008, cînd a triumfat la Cupa Naparis Slobozia. Anul 2009 l-a impus pe tabloul favoriților la categoria sa de vîrstă, 10 ani. Bilanțul este unul impresionant: 14 turnee dintre care a cîștigat 5, în alte 3 jucînd... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:38 (12291 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Turneu fără emoții pentru CSM Slobozia

Handbal

Turneu fără emoții pentru CSM Slobozia

În acest week-end s-au desfășurat etapele 8, 9 și 10 ale campionatului diviziei A, seria A, la handbal feminin structurate într-un turneu care s-a desfășurat în sala Rapid, în organizarea CSM București. Așa cum toți iubitorii handbalului preconizau, CSM Slobozia nu a ieșit din graficul impus, cîștigînd de o manieră categorică toate cele trei meciuri disputate. Astfel, fetele antrenate de Marian Simion s-au impus cu 45-17 în fața Universității Tîrgoviște, cu 32-23 în meciul cu Spartac București, pentru ca în ultimul meci să învingă cu 28-22 pe Activ Ploiești. Acesta din urmă a fost și cel mai greu meci, echipa adversă conducînd la un moment dat la o diferență de trei goluri. Din fericire, patrulaterul... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:36 (14619 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, junioare 2

Promisiune pentru viitor

Junioarele II ale CSS Slobozia sînt pe cale să obțină o nouă calificare spectaculoasă în fazele superioare ale competiției. Sîmbătă, 12 decembrie și duminică, 13 decembrie, în turneul de la Slobozia, cuvîntul de ordine pentru fetele noastre a fost victoria. Handbalistele pregătite de Marian Simion, dar avînd-o pe bancă pe tînăra Ileana Neagu, au practicat un spectacol sportiv care a entuziasmat în dese rînduri publicul prezent. Echipa a dovedit omogenitate, iar mingea a circulat pe trasee și combinații atent elaborate. Un mare avantaj a fost și forma de excepție a portarului Lăcrămioara Stan despre care sigur vom mai auzi. Și nu numai în presa locală. Urmare a evoluției, obiectivul fixat, trei... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:35 (7730 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ultima mușcătură

Unirea Urziceni-Poli Iași 2-0

Ultima mușcătură

Șocul înfrîngerii de la Stuttgart a fost resimțit din plin în tabăra Urziceniului. În prima repriză a meciului cu Iașiul, haita lupilor din Bărăgan a arătat, paradoxal, ca o turmă dezlînată. Cu Maftei trecut iarăși în centrul apărării, cu doi închizători și doi atacanți de meserie în primul 11, Unirea a dovedit o totală lipsă de inventivitate, lucru care l-a făcut pe Dan Petrescu să-l schimbe la pauză pe apaticul Paraschiv cu Tibi Bălan.
Echipa noastră prinde culori în obraji abia în a doua repriză. A fost însă nevoie de o lovitură liberă executată impecabil de Brandan în minutul 65 pentru ca Unirea să-și iuțească sîngele și să treacă în avantaj. Jocul a curs apoi doar spre poarta lui Brăneț... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 11:35 (8660 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Împăduriri, rectificări de buget și alte mărunțișuri administrative

Ultima ședință a Consiliului Județean Ialomița în 2009

Împăduriri, rectificări de buget și alte mărunțișuri administrative

Consiliul Județean Ialomița organizează vineri, 18 decembrie, ultima ședință ordinară a acestui an. Ordinea de zi cuprinde 8 puncte și va dezbate o serie de decizii care nu suportă amînare. Printre acestea, continuarea proiectelor de împădurire a terenurilor degradate din Ialomița, dar și rectificarea bugetului propriu și repartizarea unor sume defalcate pentru bugetele locale.
Sedința de vineri a Consiliului va fi una fără istoric. Potrivit ordinii de zi, principala problemă a administrației județene o reprezintă continuarea eforturilor de împădurire a suprafețelor degradate din Ialomița. Acest demers al administrației județene nu este unul nou. În luna noiembrie a acestui an, Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2009, 17:40 (12199 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spijinul pe suprafață, condiționat de respectarea bunelor condiții agricole

APIA avertizează

Spijinul pe suprafață, condiționat de respectarea bunelor condiții agricole

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care au depus cereri de plată pentru schemele de sprijin pe suprafață că este obligatorie respectarea Bunelor Condiții Agricole și de Mediu (Good Agricultural and Environmental Conditions-GAEC).
La nivelul întregii țări, APIA a selectat un eșantion de 11192 de ferme, din care 50% pentru controlul clasic pe teren, diferența fiind verificată prin teledetecție. Procentul se păstrează și în Ialomița, iar controlul va fi în timpul campaniei de iarnă. Procesul de control GAEC are 11 etape. Pînă în acest moment, APIA a verificat respectarea GAEC 1 în 5934 ferme, din care 2268 prin control clasic pe teren și 3666 prin teledetecție... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2009, 14:39 (9241 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Braconajul, în atenția polițiștilor

Braconajul, în atenția polițiștilor

De la începutul lunii octombrie 2009, polițiștii ialomițeni au demarat o amplă acțiune pe fondurile de vînătoare din județ. Acțiunea «Cinegetic 2009» a vizat, în principal, depistarea persoanelor ce încalcă legislația vînătorii. Rezulatele verificărilor au presupus constatarea a 17 infracțiuni, dar și în confiscarea a 4 arme de vînătoare, 100 de elemente de muniție, 2 cîini de rasă ogar precum și a peste 250 kilograme de carne de vînat.
Exemplificînd, ultima ilegalitate descoperită în cadrul acestei acțiuni s-a consumat în cursul nopții de 14 spre 15 decembrie a.c., cînd polițiștii ialomițeni și reprezentanți ai Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din București au depistat, pe fondul... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2009, 14:28 (11494 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cosmin Amza, fiul generalului (r) Tudor Amza, îngropat la Cimitirul Bellu

Cosmin Amza, fiul generalului (r) Tudor Amza, îngropat la Cimitirul Bellu

Cosmin Amza, fiul fostului șef al IPJ Ialomița, general (r) Tudor Amza, a fost îngropat marți, 15 decembrie 2009, la Cimitirul Bellu din Capitală. Alături de familia îndoliată, au fost prezenți zeci de studenți, profesorul Cosmin Amza fiind îndrăgit de cei cărora le preda Informatica la «Nicolae Titulescu». Mai mult, printre cei care au dorit să transmită condoleanțe, s-au numărat mai multe persoane din anturajul generalului Tudor Amza, oameni de afaceri din Ialomița, primari, procurori sau simple cunoștințe.

Moarte misterioasă
După cum am anunțat, lectorul de la «Nicolae Titulescu», Cosmin Amza, a murit vineri, 11 decembrie 2009, după ce a căzut în gol de la o înălțime... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2009, 14:15 (20455 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița sub nămeți

Ialomița sub nămeți

Primul viscol a paralizat șoselele ialomițene. Circulația este blocată pe nu mai puțin de 12 drumuri naționale, județene și comunale din județul nostru. În ciuda eforturilor autorităților, se pare că șoselele vor mai rămîne blocate cel puțin cîteva ore.
Ca în ficare an, primul viscol, cel noaptea trecută, a blocat traficul rutier. Șosele înzăpezite, mașini neechipate și, cel mai grav, autorități luate din nou prin surprindere. Ialomița este județul unde situația pare a fi cea mai gravă din țară, șoferii stînd peste 10 ore în aglomerația din trafic, pe nu mai puțin de 10 kilometri. Potrivit autorităților, șoseaua ce leagă municipiul Urziceni de Buzău a fost blocată după ce 3 mașini de mare tonaj... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2009, 08:48 (9430 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Firmele ialomițene, în derivă

Peste 300 de radieri și 870 suspendări de activitate pînă în luna noiembrie 2009

Firmele ialomițene, în derivă

Radieri, suspendări, dizolvări... Astfel se caracterizează, actual, mediul de afaceri ialomițean. Ultimele date făcute publice de reprezentanții Registrului Comerțului arată dezastrul în rîndurile societăților comerciale din județul nostru. Peste toate acestea, se adaugă firmele intrate în faliment sau insolvență judiciară...
Criza economică este una dintre principalele cauze ale creșterii, parcă de necontrolat, a numărului de societăți comerciale ce își dau «sfîrșitul». Statisticile finelor lunii noiembrie 2009 demonstrează că Ialomița se află pe primele locuri în topul județelor unde agenții economici și-au suspendat, voluntar, activitatea comercială. Astfel, dacă în perioada 1 ianuarie-... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2009, 16:36 (10661 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Interagro, MONOPOL pe producția Combinatului Chimic

Amonil și-a semnat sentința!

Interagro, MONOPOL pe producția Combinatului Chimic

Săptămîna precedentă, Amonil SA a făcut public controversatul contract încheiat cu Interagro SA, societatea controlată de omul de afaceri Ioan Niculae. Documentul are drept obiect principal furnizarea de gaze naturale către Combinatul Chimic din Slobozia. La schimb, Amonil oferă toată cantitatea de producție...
După ce, în urmă cu cîteva luni, Amonil anunța pericolul de încetare a activității din cauza lipsei materiei prime, gazul natural, actual «salvarea» Combinatului Chimic a venit de la Interagro. Inițial, firma omului de afaceri Ioan Niculae anunțase imposibilitatea de livrare a gazului metan necesar continuării activității Amonil. În aceste condiții, Consiliul de Administrație al Combinatului... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2009, 14:00 (14070 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Trecea fanfara militară...

Trecea fanfara militară...

Într-un oraș în care nu plouă de trei ori pe saptămînă, cum spune poetul, dar de peste tot din asfalt țîșnește apa, în plină criză, dar necombătută în niciun fel, cu o administrație care nu se remarcă prin nimic, dar nu pierde niciun prilej pentru a declara că face de toate, la Slobozia se mai întîmplă și lucruri bune! Iar fanfara municipală e unul dintre acestea. Poate singurul a cărui utilitate nu poate fi contestată...

Secretul de stat de la Cercul Militar
Fanfara repetă la Cercul Militar. Uneori, seara, dacă aerul e limpede, se aude din stradă. De obicei, la sfîrșit de săptămînă. Încercăm să aflăm cînd, dar ne izbim de un cerber uman pe post de administrator care... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2009, 16:32 (10566 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Licența de exploatare a apei din sursa subterană, la un pas de SUSPENDARE

Urban, ți se pregătește ceva!

Licența de exploatare a apei din sursa subterană, la un pas de SUSPENDARE

SC Urban, firma care exploatează de facto sursa de apă subterană a orașului Slobozia și localităților limitrofe, ar putea pierde dreptul de exploatare a acesteia. Informația a fost furnizată astăzi în cadrul unei conferințe de presă de Mădălin Teculescu, prefectul județului Ialomița. «Această problemă a fost ridicată în cadrul Comitetului pentru Situații de Urgență care s-a întrunit în cursul acestei săptămîni, iar reprezentanții autorității pentru protecția mediului au explicat că este posibil acest aspect dacă SC Urban nu se conformează» a susținut prefectul. Potrivit legislației în vigoare, SC Urban este obligată pînă la sfîrșitul anului în curs să asigure o zonă de maximă securitate în jurul... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2009, 17:34 (8497 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Putem avea card electronic de sănătate!

Un doctor de familie aduce medicina europeană la Slobozia

Putem avea card electronic de sănătate!

În vreme ce sistemul de Sănătate din România aproape că își dă ultima suflare, bîntuit de scandaluri medicale și cazuri răsunătoare de malpraxis, un medic de familie din Ialomița intenționează să implementeze pe plan local un sistem online de consemnare detaliată și monitorizare a traseului medical al unui pacient. Noua metodă se numește card electronic de sănătate și, la acest moment, Paula Tecuceanu, medicul de familie despre care facem vorbire, se află în stadiul de intenție și discuții cu firma ce urmează să implementeze sistemul. Cardul poate fi considerat o fișă electronică a pacientului. ICMed este primul sistem informatic online din România destinat furnizorilor de servicii medicale. ... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2009, 16:12 (10022 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ne-am trezit

Ne-am trezit

Cît au contat absențele lui Galamaz și Maftei! Nevoit să schimbe din mers așezarea tactică, Dan Petrescu a neglijat faza defensivă, acolo unde soluțiile s-au dovedit insuficiente și ineficiente. Apărarea Unirii a fost franjuri în primele minute ale jocului iar speranțele de calificare ale ialomițenilor au fost făcute praf și pulbere în numai 11 minute la capătul cărora tabela arăta un neverosimil 3-0 pentru nemți. Cel care a deschis balul a fost culmea, Ciprian Marica, proverbial la Stuttgart pentru impotența în fața porții ca pe vremuri slovenul Rudonja (vă amintiți, desigur, barajul cu România).
Handicapul din primul sfert de ora i-a năucit de cap pe băieții noștri care au arătat, în prima... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2009, 09:15 (6242 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Roxana Chiriță, handbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Roxana Chiriță, handbal, CSS Slobozia

Surpriza turneului 1 Decembrie, unde a fost promovată la senioare reușind să înscrie un gol, Roxana a început handbalul la școala din Căzănești. Cel care a inițiat-o în tainele sportului cu mingea mică a fost profesorul Gheorghe Grigore. Deși a pășit pe semicerc relativ tîrziu, la 13 ani, talentul și ambiția au făcut-o remarcată în competițiile interșcoli. O dată ajunsă la Colegiul Național Mihai Viteazul a intrat sub bagheta profesorului Marian Simion care, recunoscîndu-i potențialul, a aruncat-o în focurile competiției, alături de junioarele CSS. «Este o sportivă serioasă, a avut o ascensiune rapidă și sînt sigur că va face față rigorilor lotului de senioare» ne spune profesorul. Ajunsă în clasa... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2009, 23:54 (12435 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Zeci de mașini confiscate zac în «custodia» IPJ Ialomița

Show-room de mașini în curtea Poliției

Zeci de mașini confiscate zac în «custodia» IPJ Ialomița

Mașinile furate din străinătate au transformat curtea interioară a Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița într-un adevărat parc auto. Autoturisme străine, unele chiar de lux, zac sigilate în «ograda» Poliției. La fel și la Urziceni, unde alte mașini luxoase sînt parcate în incinta instituției. Procedura de identificare a proprietarilor este greoaie și anevoioasă, asta în cazul în care între așa-zisul hoț și adevăratul proprietar nu este o înțelegere de mai mare frumusețea, miza fiind încasarea asigurării auto, deloc de neglijat în străinătate... Regimul juridic al mașinilor nu este de «confiscate», ci doar de «indisponibilizate» sau «ridicate în vederea indisponibilizării».

Spania și Italia, cele mai «prădate» țări... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2009, 15:43 (7607 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
298 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fierbinți Tîrg: Incendiu la o hală

O hală ce aparține unei societăți comerciale din localitatea Fierbinți Tîrg a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a fost generat de suprasolicitarea unui tablou electric sau de o defecțiune ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 12:05
(7750 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Declarațiilor 200 și 230

Administrația Județeana a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că data de 25.05.2015 este termenul limită pentru  depunerea Declarației 200-«Declarație privind ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 11:20
(5637 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O șoferiță a ajuns cu mașina într-o curte

Slobozia: O șoferiță a ajuns cu mașina într-o curte

Accident rutier la Slobozia, în dimineața zilei de sîmbătă, 16 mai 2015. Se pare că din cauza unui alt conducător auto, o șoferiță a pierdut controlul mașinii și a intrat în gardul care împrejmuia o gospodărie ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2015, 17:05
(9601 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Ajutor de minimis pentru agricultura ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că s-a publicat, în Monitorul Oficial, Hotărîrea de Guvern nr. 219 din 29.04.2015, privind modificarea și completarea Hotărîrii de Guvern nr ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 20:25
(6031 vizualizări - 0 comentarii)


Marș al motocicliștilor la Slobozia

În cadrul campaniei derulată de Ministerul Afacerilor Interne prin Poliția Română «Motocicliștii există în trafic», la Slobozia va fi organizat un marș al motocicliștilor. Evenimentul se va produce după ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 18:10
(5452 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: «Lanțul de lectură»

Sîmbătă, 16 mai 2015, simultan în 16 orașe din România se va derula flashmob-ul de promovare a lecturii «Lanțul de lectură». La acest proiect participă și localitatea Vlădeni, devoratorii de cărți fiind ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 16:55
(4643 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: A murit într-un accident rutier

Coșereni: A murit într-un accident rutier

Un bărbat de 57 de ani a murit într-un grav accident rutier petrecut în zona localității Coșereni. Din cauza evenimentului, traficul a fost întrerupt mai bine de o oră. Din primele informații, bărbatul ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 14:15
(11387 vizualizări - 2 comentarii)


Lilieci: Un mort și cinci răniți, într-un accident rutier

Grav accident de circulație în zona localității Lilieci, în dimineața zilei de 13 mai 2015. O persoană a murit și alte cinci au fost rănite în urma nefericitului eveniment. Supraviețuitorii au fost transportați ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2015, 15:10
(9303 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică la vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a anunțat că, în perioada 18.05-10.06.2015, în județul Ialomița se va desfășura campania de vaccinare antirabică de primăvara a vulpilor ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2015, 13:20
(8500 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița are un nou inspector șef!

În conformitate cu ordinul Inspectorului General al Jandarmeriei Române, cu data de 10 mai 2015, colonelul Ionel Mihailuc, inspector șef la Inspectoratul de Jandarmi Județean Vrancea, se ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 20:15
(6922 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trimiși în judecată pentru infracțiuni economice

Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații:
SPIREA MARINEL, pentru săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 19:10
(9307 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Simulare a unei ședințe de consiliu local cu tineri

Proiectul «Inițiativă pentru comunitatea mea!» continuă în județul Ialomița cu ultimele două activități: simularea unei ședințe de consiliu local și formarea unui grup de inițiativă locală la Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 17:05
(10001 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

Inspecția de Prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează, cu sprijinul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, competițiile școlare ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 16:15
(9507 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de un autoturism la Dridu

Sîmbătă, 9 mai 2015, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ101, în comuna Dridu, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În urma verificărilor efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 15:35
(5392 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 600000 de lei!

La acest sfîrșit de săptămînă, 8-10 mai 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 15:10
(5786 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Peste 1130 tone de produse, conficate

În ultima perioadă de timp, inspectorii DSVSA Ialomița au urmărit modul în care operatorii economici respectă prevederile legale în ceea ce privește asigurarea condițiilor de igienă, a condițiilor de temperatură ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 14:15
(6387 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea» și-a desemnat cîștigătorii

Festivalul-concurs județean de folclor «Zărzărică, zărzărea», organizat de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și-a încheiat vineri, 8 mai 2015, cea de-a XX ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 13:40
(6620 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A luat foc o autoutilitară

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o autoutilitară ce se deplasa duminică după-amiază, 10 mai 2015, pe strada Călărași, din ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 12:40
(7129 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești incendiu


Elemente de muniție, descoperite într-o curte din Sudiți

Două proiectile explozive de calibru 100 mm au fost descoperite în după-amiaza zilei de sîmbătă, 9 mai 2015, de un cetățean din localitatea Sudiți, în timpul unor lucrări agricole în gospodărie. Echipajul ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 12:15
(9704 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul PSD Marian Neacșu, secretar general al Consiliului Național PSD

Joi, 7 mai 2015, cu prilejul reuniunii Comitetului Executiv Național al PSD, deputatul PSD Marian Neacșu a fost ales secretar general al Consiliului Național al Partidului Social-Democrat. De reținut că ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 11:20
(8428 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Precizări privind contribuțiile de asigurări sociale de sănătate

În vederea aplicării unitare a prevederilor Titlul IX2 «Contribuții sociale obligatorii» din Legea nr.571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ulterioare, referitoare la stabilirea ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 10:25
(7766 vizualizări - 0 comentarii)


anunț public

Primăria Municipiului Slobozia
dorește să sprijine
activitatea de funcționare
a Asociațiilor de Proprietari
și organizează, în acest sens,
în ziua de miercuri,
13 mai 2015, orele 16,00,

la Casa Municipală de Cultură
(fostul cinematograf Galax),
o Adunare cu toți administratorii
și președinții Asociațiilor de proprietari

8 Mai 2015, 12:05


Ialomița: Un tractor și un autoturism, cuprinse de flăcări

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină, în ultimele 24 de ore, pentru lichidarea a două incendii, izbucnite la un tractor și la un autoturism. Primul apel telefonic a fost înregistrat miercuri ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 20:30
(4684 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii aprilie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7569 șomeri, din care 1849 șomeri indemnizați, respectiv 5720 șomeri ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 18:25
(5269 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: În atenția operatorilor care achiziționează lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează operatorii care achiziționează lapte de la producători că, în conformitate cu art. 151 din Regulamentul (UE) nr. 1308/2013, pînă la data de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 17:40
(4191 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Depistat în trafic în stare de ebrietate

Un tînăr, de 27 de ani, din București, este urmărit penal după ce a fost identificat în trafic, la Fetești, sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 0,43 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 16:45
(4001 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri, răniți într-un accident rutier

Doi tineri, de 32 și 28 de ani, au fost implicați într-un accident rutier, în zona municipiului Urziceni. Din primele verificări, vina ar purta-o tînărul de 28 de ani care, într-o curbă periculoasă, nu ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 15:30
(4808 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

În această perioadă, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița demarează ample acțiuni de prevenire și combatere a braconajului piscicol. Demersurile oamenilor legii au în vedere ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 13:15
(5366 vizualizări - 0 comentarii)


Festivitate de premiere pentru concursul de proiecte «Slobozia Viitorului»

Joi, 7 mai 2015, de la orele 12,00, la Casa de Municipală de Cultură Slobozia se va desfășura festivitatea de premiere a  tinerilor care au cîștigat la concursul de proiecte «Slobozia Viitorului». ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2015, 19:25
(4271 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Analiza Activității de Inspecție Fiscală din cadrul ANAF-DGRFP Ploiești în trimestrul I 2015

Principalul obiectiv al inspecției fiscale în trimestrul I 2015 l-a reprezentat intensificarea măsurilor de prevenire și combatere a evaziunii fiscale, activitatea fiind orientată cu precădere către contribuabili ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2015, 18:10
(10589 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...