Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Turul II al alegerilor prezidențiale, PREVIZIBIL Turul II al alegerilor prezidențiale, PREVIZIBIL

Ialomița l-a votat pe Geoană, dar l-a cîștigat pe Băsescu

Turul II al alegerilor prezidențiale, PREVIZIBIL

La fel ca și în primul tur (40,08%), și la cel de-al doilea PSD și-a adjudecat detașat județul Ialomița cu un procent de 55,80%. PD-L se află în urmă la aproape 10 puncte diferență, cu un procent de 44,20%. În ciuda susținerii acordate de filiala PNL, diferența a fost prea mică pentru a schimba semnificativ rezultatul votului. Dincolo de procente însă, dacă luăm în calcul strict numărul de voturi, se poate constata că fiecare dintre cele două formațiuni au obținut un număr aproape egal, puțin peste 24000 de voturi. De altfel, declarațiile președinților celor două filiale făcute imediat după anunțarea rezultatelor exit-poll-urilor confirmă lipsa de surprize a bătăliei electorale în Ialomița. «... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2009, 10:57 (8294 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Dializa, de 4 ori mai scumpă cu apa lui Ionașcu

Sursa subterană de apă face găuri și în bugetul Spitalului Județean Slobozia

Dializa, de 4 ori mai scumpă cu apa lui Ionașcu

După ce a găurit metodic țevile de oțel ale rețelei îmbogățind orașul cu o nouă colecție de gropi, apa din sursa subterană face o nouă victimă: Secția de dializă a Spitalului Județean. Iar acesta e doar începutul...

Cheltuieli de 4 ori mai mari
Într-un banc uitat, de pe vremea comunismului, Bulă era întrebat unde se poate bea cea mai bună bere. «Dacă n-ai bani și relații, o bei la București... Dacă ai, cea mai bună bere o bei la Viena» explica Bulă la vremea respectivă. După 20 de ani, la Slobozia, bancul rămîne unul de actualitate. Iar la Secția de dializă a Spitalului Județean Ialomița, are conotații tragice. Pentru că, deși nu e vorba de bere ci doar de banala apă... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2009, 08:25 (11147 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Bibliotecarul Sandrei Brown

Munca cu cartea

Bibliotecarul Sandrei Brown

Într-o lume în care totul e pe internet, cititul a devenit o activitate desuetă. N-o mai fac nici măcar copiii din ciclul primar, d-apoi adulții. Și totuși... Independent a căutat și a găsit o bibliotecă cu 2200 de volume unde timpul s-a oprit în loc și aceiași 800 de oameni citesc zilnici aceleași cărți. Iar în topul acestora din urmă conduc detașat romanele Sandrei Brown, probabil prima autoare de best-selleruri pentru adulți din România anilor '90.

Biblioteca unde timpul s-a oprit
Biblioteca e cazată într-o sală mică, de trei pe patru, la care ajungem după o lungă rătăcire pe coridoare înguste și pustii. Pe unul dintre pereți, cel din stînga ușii, cărțile sînt așezate... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2009, 09:13 (16721 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Pesediștii au împărțit umbrele și s-au rugat privind la cer

«Ploaie pentru Mircea Geoană!»

În ultima zi a campaniei electorale, vineri, 4 decembrie, un comando electoral de peste 100 de pesedei locali, în frunte cu Silvian Ciupercă, s-au rugat social-democrat «să dea Ăl de Sus să plouă». Motivul?! Cele 100 de umbrele roșu-turbat, de campanie, pe care stă scris cu litere de-o șchioapă numele candidatului Geoană.
Și cum săptămînile astea Dumnezeu și-a luat ochii de la noi, făcînd 40 la sută din votanți să vadă doar «sînge» înaintea ochilor în cabinele de votare, ploaia nu s-a lasat așteptată! Ea a lovit scurt, mocănește, fix în Piața Revoluției, acolo unde comando-ul se oprise pentru o clipă, într-o grămadă organizată, să-și mai tragă sufletul din îndemnat electoratul la vot.
Și... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2009, 15:15 (12253 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

APA LUI IONAȘCU NU E POTABILĂ

Oficialul oficialului

APA LUI IONAȘCU NU E POTABILĂ

În cursul zilei de joi, 3 decembrie 2009, Institutul de Sănătate Publică București a dat publicității rezultatele analizelor de verificare a potabilității sursei subterane de apă care alimentează municipiul Slobozia și localitățile limitrofe. Concluzia categorică a seturilor de probe prelevate în ultimele trei săptămîni e indubitabilă: APA NU E POTABILĂ! Prefectul Mădălin Teculescu, unul dintre susținătorii acestui demers de reanalizare a calității apei, consideră imperios necesară convocarea Comitetului pentru Situații de Urgență în vederea identificării de soluții pe termen scurt care să remedieze situația.

Amoniu, fier și enterococi în apa slobozenilor... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2009, 08:28 (14586 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

15 miliarde de lei pentru elevii Liceului de Artă

15 miliarde de lei pentru elevii Liceului de Artă

Începînd de joi, 3 decembrie a.c., elevii Liceului de Artă din Slobozia beneficiază de un atelier multifuncțional, modern și dotat la cele mai exigente standarde în domeniu. Investiția demarată în urmă cu mai bine de un an constă în două corpuri de clădire legate de un coridor de legătură și o mansardă pentru depozitarea lucrărilor elevilor, destinate studiului practic al elevilor. Valoarea investiției, estimată inițial la 10 miliarde lei, s-a ridicat, la final, la 15 miliarde, din cauza unor lucrări suplimentare efectuate pe parcurs. Prezent la recepție, Gabi Ionașcu a declarat că «aceasta este cea mai nouă investiție finalizată a municipalității. După cum știți, în următoarea perioadă vom inaugura... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2009, 17:13 (7616 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ionașcu, la 5 minute în spatele partidului

Ionașcu, la 5 minute în spatele partidului

Am spus minute? Pardon, ne-am grăbit. Nu e vorba de minute, ci de procente. Pentru prima dată în istoria ultimelor două mandate, primarul Gabi Ionașcu recunoaște că nu mai este o «locomotiva» PSD la Slobozia. Potrivit ultimei sale declarații, Gabi Ionașcu susține că la alegerile din 6 decembrie slobozenii vor vota doar în proporție de 55% cu Mircea Geoană. «Evident că Slobozia va fi sub procentul pe care PSD speră să-l obțină în Ialomița. Cam 55%... Și asta pentru că există oameni care, din anumite, motive votează cu Traian Băsescu. Probabil pentru că le place bîlciul ăsta de fiecare zi...» a spus edilul. Declarația este în evidentă contradicție cu procentul avansat de PSD la începutul acestei... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2009, 16:32 (9163 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

Bani de buzunar pentru primarii PD-L din Ialomița

Noiembrie, ultimul bal pe spinarea statului

Bani de buzunar pentru primarii PD-L din Ialomița

Nici nu s-a răcit bine semnătura de pe OG 1307/2009, prin care în Ialomița se pompau 2,7 milioane lei în primarii PD-L, că Guvernul o ia de la capăt. Și, la 8 zile distanță, adică pe 12 noiembrie, în Monitorul Oficial al României apare o listă cu 21 de primării județene (PD-L și PNL) care primesc 1,52 milioane de lei, bani de buzunar, pentru a trece fără emoții de sfîrșitul anului. Măsura, evident discriminatorie în condițiile în care solicitările de fonduri nu au trecut prin filtrul financiar al Consiliului Județean Ialomița, mărește încă o dată prăpastia dintre administrațiile locale și devine motiv de vrajbă între primarii celor două tabere rămase în campanie.

La plăcinte, înainte!... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2009, 14:20 (9001 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Eu nu plec nicăieri de aici!»

Gheorghe Petre, Van Gogu al politicii ialomițene

«Eu nu plec nicăieri de aici!»

Gheorghe Petre era, la momentul în care ne-a acordat acest interviu, președintele PNL Ialomița. Spunem era, pentru că motivul pentru care i-am solicitat acest interviu se bazează pe informația că, în mai puțin de 30 de zile, filiala îi va retrage sprijinul politic pentru rezultatele slabe la alegerile prezidențiale. Pentru cei care n-au votat, 15 la sută. Pe margine au ieșit deja la încălzire, din cele două margini de județ, primarul Gheorghe Catrinoiu și primarul Constantin Sava. În plus, același Gheorghe Petre a fost obligat de protocolul PSD-PNL semnat săptămîna trecută la Centru să se lase purtat, precum ursul, ba prin conferințele de presă, ba pe la posturile locale de televiziune, pentru... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2009, 11:18 (9587 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dacie făcută zob la intrare în Slobozia

Trei răniți într-un accident rutier

SLIDESHOW

Un accident grav s-a petrecut în urmă cu o oră la ieșire din municipiul Slobozia către Urziceni. În timp ce conducea mașina, o Dacie 1300, șoferul s-a lovit brutal de un copac de pe marginea șoselei. În autovehicul se aflau, alături de șofer, alte trei persoane, dintre care doi copii. Șoferul, polițist în comuna Ciulnița, a fost rănit grav, medicii fiind rezervați cu privire la șansele lui de supraviețuire, iar cei doi copii au fost transportanți de urgență la Spital, cu răni ușoare. La fața locului, pe carosabil nu au fost găsite urme de frînare, impactul mașinii cu pomul fiind extrem de violent. Potrivit unor surse, polițistul ar fi fost operat în urmă cu două luni, din cauza unei tumori, acestuia fiindu-i interzis să mai șofeze.... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2009, 16:34 (8705 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciupercă dezvoltă județul prin licitație deschisă

Aventura continuă!

Ciupercă dezvoltă județul prin licitație deschisă

După ce a cheltuit 100 de miliarde pentru un drum de 12 kilometri pe care nu mai trec nici măcar căruțele, după ce a ratat «de la 11 metri» un proiect de 70 de milioane de euro care ar fi trebuit să branșeze toate cătunele din județ la apă curentă și, în sfîrșit, după ce a impus consilierilor județeni aprobarea construirii primului parc fotovoltaic din România, administrația Ciupercă revine în atenția opiniei publice cu un nou concept: strategia de dezvoltare a județului prin licitație deschisă. Și, ca nu cumva să credeți că, o dată înlocuit, președintele Ciupercă va înceta să ne uimească cu viziunea lui, strategia e planificată să se deruleze pe o perioadă de 11 ani.

Pauză pentru precizări necesare... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2009, 13:06 (5573 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viața unui copil «costă» 40000 euro

Viața unui copil «costă» 40000 euro

«Mă numesc Nicoleta, am 2 ani și 8 luni și sufăr de neuroblastom stadiul IV, metastaze medulare și pulmonare. Cancer... Știu cum se fac transfuziile de sînge, cum se face chimioterapia și știu cum arată toate spitalele din București. Dar, dacă voi nu o ajutați pe mami să găsească cei 40000 euro pentru operația mea din Germania, nu voi ști niciodată cum va arăta primăvara viitoare!»... Acestea ar putea fi vorbele nevinovate ale unei fetițe din Slobozia. De curînd, părinții au primit vestea tragică. Nicoleta, micuța de 2 ani și 8 luni, a fost diagnosticată cu neuroblastom, o formă rară de cancer la adulți, dar frecventă și la copii...

6 luni de viață, verdict final al medicilor... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2009, 09:05 (10280 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

1 Decembrie la Slobozia

Autoritățile ialomițene au serbat
Ziua Națională în numele poporului

Între două campanii electorale la orașe și sate, oficialii județeni și cei locali au găsit timp să mai strîngă niște voturi în fața statuii lui Mihai Viteazul din Slobozia, de 1 Decembrie 2009, la orele 11,00 trecute fix. Cu PSD-ul lui Ciupercă în stînga, PNL-ul lui Gheorghe Petre pe dreapta și cîțiva pedeliști rătăciți la cîteva procente în spate, Mihai Viteazul a privit milos timp de 2 ore alături de aproximativ 1000 de slobozeni cum se dau în spectacol autoritățile. Și spectacol a fost din plin căci, la capitolul bîlci, politică, fotbal și femei, toată autoritatea se pricepe.
Sărim peste binecunoscutele momente festive (înaintările în grad, depunerile de coroane, slujba religioasă și poezele... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 18:21 (11407 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Întâlnirea generațiilor

Aniversare pentru fotbalul slobozean

Întîlnirea generațiilor

De mult timp n-a mai fost oficiala stadionului 1 mai din Slobozia atît de animată cum s-a întîmplat sîmbătă, 28 noiembrie 2009. Aniversarea a 33 de ani de fotbal la CSS Slobozia a adunat laolaltă peste 100 de jucători retrași sau în activitate. Au fost acolo Ionescu, Roșu sau Prepeliță senior, fotbaliști ai Unirii anilor '80, care repurtau victorii frumoase cu Poli Iași (2-0), Ceahlăul (4-0) și făceau instrucție și treziți din somn la 3 noaptea cu Vaslui sau Urziceni. Printre cei prezenți s-au mai numărat și fotbaliști ai Sloboziei din anii '90: Borș, frații Agapie, Moise sau Mișu. Deși au fost pe listă și cîțiva actuali componenți ai Unirii, printre care Soare, Cristea sau Hertu, aceștia nu au... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:54 (9442 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihai Cruțu, campion național la sabie

Scrimă: Campionat Național

Mihai Cruțu, campion național la sabie

În perioada 22-26 noiembrie s-a desfășurat, la București, Campionatul Național de Scrimă rezervat cadeților (13-17 ani). Așa cum ne-au obișnuit, mînuitorii sabiei de la CSS Slobozia au tăiat o felie apreciabilă din totalul premiilor acordate. La individual masculin, Mihai Cruțu și-a confirmat forma bună în care se află, obținînd medalia de aur. De remarcat că, în urmă cu două săptămîni, Mihai a participat împreună cu Naționala de Sabie Cadeți a României la o competiție interțări în Franța, unde România a obținut locul 3, după Ungaria și Anglia, învingînd în finala mică țara gazdă. Cruțu a contribuit, alături de colegii săi, Mădălin Bucur, Ștefăniță Duțescu și George Iancu la obținerea argintului... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:52 (7350 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Filip și Cornel Milea, karate, Club Satori

Viitor de aur sportu' nostru are

Filip și Cornel Milea, karate, Club Satori

«Fac sport pentru că asta înseamnă sănătate, educație și disciplină. Nu știu cît de departe voi ajunge, dar vreau să fiu un om sănătos!». Iată un bărbat hotărît, care știe ce vrea și exprimă asta cu multă maturitate. Sînt, de fapt, cuvintele unui puști de 13 ani, Filip Milea, care a vrut atît de mult să practice karate încît, deși locuiește la 40 de kilometri de Slobozia, și-a convins tatăl să-l însoțească la sală de trei ori pe săptămînă. În scurt timp, i s-a alăturat și fratele mai mic, Cornel,în vîrstă de 11 ani. Despre performanțe, nu putem vorbi pentru că cei doi au doar 10 luni pe tatami. Totuși au participat la două concursuri importante, la Constanța și Brașov, unde au avut și cîteva victorii... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:51 (11072 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Au cu ce, mă!

Handbal: Turneul 1 Decembrie

Au cu ce, mă!

«Mă bucură evoluția echipei la această competiție. Sper să progresăm și să atingem forma maximă la turneul din februarie, unde vom întîlni cele mai puternice echipe ale seriei noastre, CSM Ploiești și CSM București» ne-a declarat la finele turneului 1 Decembrie, desfășurat la sfîrșitul saptîmînii trecute, antrenorul echipei Marian Simion. Echipa noastră a obținut următoarele rezultate: 42-29 cu CSM Slatina, 22-27 cu Oțelul Galați și 25-21 cu HCM Buzău. Evoluțiile fetelor noastre au culminat cu prestația entuziasmantă din meciul cu HCM Buzău, echipă care activează în prima ligă. Scorul, 35-21, refectă întocmai diferența din jocul celor două formații. Mihaela Stănciulescu și Alexandra Băeșu au punctat... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:49 (9455 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: Liga III

Unirea termină turul pe trei

Final nefericit al turului pentru Unirea Slobozia, echipă care a fost învinsă vineri, 27 noiembrie 2009, la Mangalia, cu 2-0 de Calatis. «Faptul că am primit gol încă din primul minut la o ieșire greșită a portarului nostru ne-a dat peste cap toată tactica. În rest, am plătit din nou tribut neatenției din atac» ne-a declarat antrenorul Ion Răuță. Referitor la o eventuală plecare a sa, din iarnă, antrenorul a menționat: «Nu ascund că am oferte. Dar vreau să-mi duc proiectul pînă la capăt. Voi rămîne și vom încerca în continuare să promovăm. Pentru asta mai am nevoie de un fundaș stînga, de un mijlocaș central și un atacant. De asemenea, vreau sa promovez mai mulți juniori localnici». La finalul... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:47 (7005 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: Juniori republicani

Final de sezon pentru juniorii CSS Slobozia

Una caldă, alta rece din partea juniorilor republicani. În dubla întîlnire cu CSS Rîmnicu Sărat, contînd pentru ultima etapă a turului, aceștia au obținut o victorie la juniori A, scor 2-1 (marcatori Radu Mihai și Adrian Bocioacă) și au pierdut la o diferență usturătoare 0-5, la juniori B. Juniorii A se clasează pe locul 7 cu 26 de puncte, iar juniorii B, pe locul 11, cu 15 puncte. Altfel, în faza zonală a turneului de sală Memorial Gheorghe Ola, niciuna dintre cele două echipe ale noastre nu a izbutit calificarea. Fiind vorba de copii angrenați în prima lor competiție de acest gen, vom aminti totuși principalii marcatori. Din rîndul celor născuți în 1999 s-a detașat Gabriel Dobre, cu 4 goluri... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:46 (10670 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Amonil a refuzat majorarea capitalului social cu 58,7 milioane lei!

Amonil a refuzat majorarea capitalului social cu 58,7 milioane lei!

Intenția concernului cipriot Salink Limited, acționar minoritar al Amonil SA, de majorare a capitalului social al Combinatului de la Slobozia nu a fost adoptată de Adunarea Generală a acționarilor întrunită miercuri, 25 noiembrie 2009. Pe scurt, solicitarea de majorare a capitalului a fost înaintată puțin după anunțarea executării silite a Amonil de către Chemgas Holding, creditorul ce a preluat creanța de la Distrugaz Sud. Asta după ce aceeași creanță a trecut și prin «mîinile» Riverside Development, acționar majoritar al Chemgas... Revenind, ciprioții și-au exprimat, la finele lunii septembrie 2009, intenția de a majora capitalul social cu aproximativ 58,7 milioane lei, transformați în acțiuni... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2009, 23:33 (9326 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Oferta de locuri de muncă, diversificată

Piața de muncă ialomițenă tinde spre revenire. Oferta locurilor de muncă devine din ce în ce mai diversificată, iar numărul posturilor vacante din ce în ce mai multe. Cel puțin așa reliefează ultima situație ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 11:57
(9273 vizualizări - 0 comentarii)


PSD Ialomița a sărbătorit ecologic «1 Mai»

Duminică, 1 mai 2011, Organizația județeană a PSD Ialomița și Tineretul Social Democrat din Ialomița au organizat, cu prilejul Zilei Internaționale a Muncii, acțiuni de ecologizare în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 15:46
(9706 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: «Zărzărică, Zărzărea», la a XIX-a ediție

Ialomița: «Zărzărică, Zărzărea», la a XIX-a ediție

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 6 mai 2011, faza locală a celei de-a XIX-a ediții a Festivalului județean de folclor «Zărzărică, Zărzărea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 15:19
(8694 vizualizări - 2 comentarii)


APIA: Cereri pe suprafață pentru peste 4,5 milioane de hectare

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, în perioada 1 martie-30 aprilie 2011, au fost depuse un număr de 779453 cereri de plată. Majoritatea fermierilor, respectiv 768733, au completat ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 15:17
(7569 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 74 locuri de muncă vacante

Potrivit AJOFM Ialomița, la nivelul județului sînt vacante 74 locuri de muncă. Astfel, 3 dintre acestea sînt pentru absolvenți de studii superioare, 11 pentru cei cu studii medii, 57 pentru muncitori calificați ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 14:30
(9588 vizualizări - 1 comentariu)


Spitalul «Anghel Saligny» din Fetești, inaugurare festivă

Vineri, 6 mai 2011, Spitalul «Anghel Saligny» din Fetești va fi inaugurat. Alături de personalul medical și reprezentanții comunității locale, la inaugurarea festivă sînt așteptați să participe și oficialități ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:46
(9978 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

În cursul zilei de 3 mai a.c., Postul de Poliție Săveni a fost sesizat despre faptul că Rădulescu Cristea, de 56 ani, a fost externat în seara zilei de 2 mai 2011, din Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:37
(10799 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O sabie și mai multe bâte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Slobozia: O sabie și mai multe bîte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 24 ani sînt cercetați de polițiști pentru deținerea unei săbii artizanale și a unor bîte. Acestea au fost găsite în habitaclul unui autoturism, mașina fiind depistată ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:22
(10376 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii au aplicat amenzi în valoare de 3000 lei și au confiscat 5 mc material lemnos transportat fără documente de proveniență. O patrulă mixtă polițiști-jandarmi a depistat marți, 3 mai a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:17
(9181 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Au furat îngrășămintele de la firma unde lucrau

Polițiștii cercetează trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 45 și 56 ani, pentru furt calificat în dauna unei firme la care erau angajați.Marți, 3 mai a.c., Poliția a fost sesizată de agentul de pază al ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:15
(7225 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 18:58
(5254 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru accesarea de credite

Fermierii beneficiari ai ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și bunăstării și protecției porcinelor pot solicita Agenției de Plăți și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:35
(9364 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Transportatorii, verificați

Începînd de luni, 2 mai și pînă pe data de 25 mai, inspectorii ITM Ialomița vor desfășura prima etapă a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul transporturilor care are drept scop ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:27
(12923 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: A plecat de la azil

Fierbinți-Tîrg: A plecat de la azil

În cursul zilei de 26 aprilie a.c., Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că, în jurul orei 6.00, Dinescu Mihail, de 55 ani, a plecat din Centrul pentru persoane vîrstnice din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:21
(10247 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acuzat de viol, un tînăr a fost arestat

Un tînăr de 24 ani ce se sustrăgea urmăririi penale a fost prins ieri, 2 mai, de polițiștii slobozeni. Individul era condamnat la 5 ani de pușcărie pentru viol și șantaj, pedeapsă pronunțată de Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(9325 vizualizări - 2 comentarii)


Albești: Copil de 12 ani, hoț de fier vechi

Un minor de doar 12 ani este suspectul principal într-un dosar penal privind furtul mai multor materiale feroase dintr-o gospodărie. S-a întîmplat la Albești, luni, 2 mai, cînd un localnic a sesizat polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(9189 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: A furat 300 litri de motorină

Furt calificat la Miloșești. Un tînăr ce abia împlinise vîrsta majoratului a furat din curte unui consătean aproximativ 300 litri de motorină. Furtul a fost anunțat polițiștilor din localitate sîmbătă, ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(10365 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Evaziune cu lactate

Deși avea activitatea suspendată sanitar-veterinar încă din luna iulie 2010, o firmă din Munteni Buzău a produs nestingherită lactate și produse lactate. Asta pînă luni, 2 mai, cînd o echipă formată din ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:08
(8893 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Bombă de aviație găsită în curte

Echipajul pirotehnic al ISU Ialomița a intervenit sîmbătă, 30 aprilie, în jurul orei 16.00, pentru ridicarea unei bombe de aviație descoperită de un cetățean din localitatea Drăgoești, în timp ce săpa o ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 13:20
(8207 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Fără permis și beat a încălecat motocicleta. Și a acroșat o mașină!

Polițiștii îl cercetează pe un bărbat de 32 ani care s-a autoaccidentat în timp ce se deplasa cu o motocicletă. Acesta consumase în prealabil băuturi alcoolice și nu poseda permis de conducere. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:39
(5295 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism urmărit național, depistat în Ialomița

Polițiștii ialomițeni au organizat și executat vineri, 29 aprilie a.c., o acțiune pentru depistarea autoturismelor care figurează urmările național și internațional. Cu această ocazie, polițiștii au identificat ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:21
(7328 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Doi saci de scrumbie într-o autoutilitară condusă de un șofer băut

Polițiștii din Țăndărei au depistat pe raza localității o autoutilitară la volanul căreia se afla un tînăr, de 24 ani, însoțit de un bărbat de 38 ani, ambii din comuna Giurgeni. Polițiștii au procedat la ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:06
(11536 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Doi infractori, după gratii

Agenții Postului de Poliție Munteni-Buzău au reușit în acest sfîrșit de săptămînă prinderea și încarcerarea a doi infractori, ambii din localitate, care se sustrăgeau executării pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:02
(15193 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de muzică sacră la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» organizează, sîmbătă, 7 mai, un inedit concert de muzică sacră. Concerul va fi susținut de Corala ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 13:27
(9522 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Biciclist băut, accidentat

A băut și a plecat la plimbare cu bicicleta. Asta i-a adus unui bărbat de 44 ani, din Slobozia, ghinionul de a fi rănit într-un accident rutier. Din cauza consumului de alcool, biciclistul a căzut și a ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 10:48
(9302 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți de fier vechi, prinși în acțiune

Patru bărbați și o femeie au fost prinși în flagrant de polițiști în apropierea Autostrăzii în timp ce încercau să fure o conductă metalică situată pe un teren viran. Pe scurt, cei cinci săpaseră un șanț ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 09:23
(9044 vizualizări - 2 comentarii)


Munteni Buzău: Viol și tîlhărie în plină stradă

Un individ de 20 ani din Munteni Buzău este cercetat pentru pentru viol și tîlhărie. Tînărul a fost reținut de polițiștii ialomițeni joi, 28 aprilie.
Pe scurt, în data de 16 aprilie, o localnică de ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:22
(11318 vizualizări - 1 comentariu)


Bucu: Hoți de cablu de cupru, prinși de polițiști

Trei tineri din localitatea ialomițeană Bucu sînt încarcerați în arestul Inspectoratului de Poliție Județean, acuzați fiind de furt calificat. Cei trei sînt suspecții principali într-un dosar penal cu privire ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:16
(8753 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu furt


Ialomița: Constănțeni reținuți pentru furt de motorină

Joi, 28 aprilie, doi bărbați de 23 și 24 ani, domiciliați în comuna Cumpăna-Constanța, au fost reținuți de polițiștii ialomițeni pentru furt calificat. Miercuri, 27 aprilie, puțin după miezul nopții, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:16
(7422 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt Ialomița


Jilavele: A adormit cu țigarea aprinsă și a ars de viu

Un cetățean din comuna Jilavele și-a găsit sfîrșitul după ce locuința acestuia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 joi, 28 aprilie, în jurul orei 15.15, iar la fața locului s ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:34
(9278 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...