Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!» «Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!»

Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița

«Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!»

După cum era de așteptat, o dată cu ieșirea PSD de la guvernare, și în teritoriu sînt așteptate modificări la nivel de conducere a deconcentratelor. În acest sens, Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița, a ținut să declare că «prima persoană care va părăsi funcția de conducere va fi directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru». «În calitatea sa de director a produs doar haos în Spital, nenumărate persoane reclamînd modul dictatorial în care conduce unitatea» a adăugat Cazacu. «Și în celelalte instituții vom produce schimbări după realizarea unor analize; vor fi directori de deconcentrate care vor dispare din funcții. În ceea ce privește Spitalul Județean nu mai avem de ce să... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2009, 09:34 (10693 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu mai așteaptă banii pe calamități

Primele subvenții agricole vin după 16 octombrie 2009

Ialomița nu mai așteaptă banii pe calamități

În urmă cu 2 saptămîni, Direcția pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița anunța că suprafața totală calamitată din Ialomița (asigurată și neasigurată) depășește 192 de mii de hectare. Tot atunci, reprezentantul instituției, Dragoș Soare, susținea că sprijinul pe suprafață anunțat de Ministerul Agriculturii reprezintă singura soluție de recapitalizare a agriculturii ialomițene. Între timp însă, reluarea ciclului agricol nu a mai așteptat, iar agricultorii ialomițeni se descurcă cum pot.

«Calamitățile» vin pe 16 octombrie
În ciuda dimensiunilor suprafețelor calamitate (Ialomița se clasează în primele 5 județe ale țării din acest punct de vedere) și a zecilor de... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2009, 08:51 (7554 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban scapă de sub control sursa de apă subterană

Urban scapă de sub control sursa de apă subterană

La începutul acestei săptămîni SC Urban a recunoscut, prin adrese oficiale către instituțiile publice din oraș, că apa furnizată nu este potabilă. Potrivit rezultatelor probelor prelevate în 26 din cele 28 de puncte de monitorizare ale Urban, apa înregistrează depășiri semnificative ale fierului în compoziția sa. Prefectura Ialomița, alertată de situație, a solicitat explicații principalilor factori de decizie în problema apei. Luni, 5 octombrie, la orele 16,00, primarul Gabi Ionașcu, șeful Direcției de Sănătate Publică, directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu (foto) vor fi obligați să explice situația de criză generată de calitatea apei.

Urban comunică oficial că apa nu e potabilă... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 16:28 (9069 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

PD-L Ialomița bagă în șomaj directorii PSD din descentralizate

Decapitarea șefilor și adjuncților social-democrați

PD-L Ialomița bagă în șomaj directorii PSD din descentralizate

După ce joi, 1 octombrie, Cazacu Marinică declara «și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare», astăzi, 2 octombrie, Guvernul Boc îl ajută să se țină de cuvînt. Începînd cu prima oră a dimineții, șefii instituțiilor descentralizate din județ și-au pregătit geamantanele și s-au mutat mai aproape de ușă. În Ialomița, primii care vor cădea ar fi șefii de la Finanțe, Garda Financiară, Inspectoratul Teritorial de Muncă și Oficiul Județean pentru Protecția Consumatorilor, precum și de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Cazacu, biciul lui Dumnezeu în descentralizatele PSD
Intenția președintelui Cazacu de a epura descentralizatele județului de «mafia PSD» prinde... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 14:54 (14666 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Marian Hoinaru, propunere de ministru al Agriculturii

Marian Hoinaru, propunere de ministru al Agriculturii

Potrivit unor surse din cadrul PD-L, una dintre propunerile pentru ocuparea funcției de ministru al Agriculturii ar fi Marian Hoinaru. Actual secretar de stat în Ministerul Agriculturii, Marian Hoinaru a devenit deputat din 2004, candidînd pe listele PNL din postura de președinte al acestei formațiuni politice la nivel local. Din 2006, Marian Hoinaru, artizan al scindării PNL în Ialomița, a devenit deputat PLD, urmîndu-l pe fostul lider al PNL, Theodor Stolojan. În Ialomița, Marian Hoinaru a deținut funcția de consilier local în mandatul 2000-2004 (Consiliul Local Slobozia), în 2004 a fost ales consilier județean, iar la alegerile parlamentare din același an a intrat în Parlament pe listele Partidului... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 10:26 (9863 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mădălin Teculescu, noul prefect de Ialomița Mădălin Teculescu, noul prefect de Ialomița

Operațiunea decapitarea

Mădălin Teculescu, noul prefect de Ialomița

Joi, 1 octombrie, urmare a unei ședințe de Guvern, pe tema ieșirii de la guvernare a PSD, ministrul interimar al Administrației și Internelor, Vasile Blaga a anunțat eliberarea din funcții pentru toți prefecții susținuți de Partidul Social Democrat și înlocuirea acestora cu prefecți PD-L. Astfel prefectul Alecsandru Știucă a fost demis în cursul serii trecute, fiind înlocuit cu subprefectul Mădălin Teculescu. «Prefecții sînt reprezentanții Guvernului în teritoriu. De astăzi (n. red. 1 octombrie 2009), Guvernul are o altă componență politică și au fost eliberați din funcție o serie de prefecți, numiți alții, care nu au beneficiat de mobilitate și care urmează a da concursul pentru funcție» a anunțat... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 09:38 (6155 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gone in 38 minutes

Gone in 38 minutes

Joi, 1 octombrie, la orele 16,00, primarul Gabi Ionașcu a decis să-și alunge singur musca adusă de Băsescu de la București și așezată pe căciula sa. Primele sale cuvinte au fost «am discutat 38 de minute cu Traian Băsescu». Potrivit declarațiilor sale, «ce pot fi confirmate cu 4 martori», în cele 38 de minute Traian Băsescu nu i-a cerut nicio secundă sprijin pentru alegerile prezidențiale din noiembrie 2009. În schimb, primarul Gabi Ionașcu a cerut insistent președintelui să se implice în facilitarea transferului cinematografelor din Slobozia către autoritatea publică locală, precum și a sediului fostei unități militare și a Casei Armatei, dar și schimbarea rangului municipiului reședință de județ... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 17:26 (7853 vizualizări - 7 comentarii)

POLITICĂ

«Și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare»

Președintele PD-L, Cazacu Marinică

«Și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare»

Comentînd ultimele evenimente, respectiv demisiile miniștrilor PSD din Guvern, președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică a ținut să declare: «După cum am mai spus, oricum la nivel local Protocolul PSD-PD-L trebuia rupt mai demult. Acum, se impune chiar. O dată cu ieșirea miniștrilor PSD de la guvernare, și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare». Mai mult, întrebat fiind de o eventuală schimbare a prefectului Alecsandru Știucă, cunoscută fiind sorgintea social-democrată a reprezentantului Guvernului în teritoriu, Cazacu a declarat că «oficial, nu putem vorbi de o schimbare a prefectului. În particular însă, mi-aș dori schimbarea prefectului Știucă». La final, președintele... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 12:51 (8420 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un copil de doar cinci luni a fost omorât!!!

Urmarea eliberărilor mafioților de la Urziceni

Un copil de doar cinci luni a fost omorît!!!

Un tragic accident rutier s-a produs miercuri, 30 septembrie, în localitatea Afumați. Un copil de doar cinci luni a sfîrșit tragic, după ce mașina condusă de mama sa, și ea în stare foarte gravă, a fost lovită violent de un autoturism ce gonea pe șosea. Accidentul se înscrie în seria de evenimente rutiere grave petrecute din ce în ce mai des pe drumurile naționale. De această dată însă, accidentul petrecut în Afumați (re)aduce în atenția publicului gruparea de mafioți din Urziceni. Potrivit polițiștilor, accidentul a fost produs din vina șoferiței ce ar fi ieșit dintr-o benzinărie virînd la stînga, deși nu era permis. Din sensul opus, o mașină străină ce circula cu viteză mărită, a lovit autoturismul... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 12:08 (6648 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Din Codrii Vlăsiei au mai rămas 4000 de hectare de păduri

Anul viitor vom împăduri mai puțin de 100 de hectare din 6000 posibile

Din Codrii Vlăsiei au mai rămas 4000 de hectare de păduri

Vă mai amintiți cum a prins România rădăcini la Sudiți, acum un an, pe 5 hectare de teren, în direct, la TV? Și cum a plantat ministrul mediului, Nicolae Nemirschi, cu excavatorul, un ditamai platanul de 20 de ani, care s-a uscat în pămînt timp de un an devenind zilele trecute lemn de foc? Dar cum promiteau atunci, de făcea ratingul clăbuci, oficialii locali și județeni că vor împăduri hectare cît vezi cu ochii, vă mai amintiți? Ei, bine, uitați-le toate, pentru că de 20 de ani încoace Ialomița se transformă într-un deșert pe care nimeni și nimic nu-l mai poate controla. Iar asta n-o spunem noi, ci datele oficiale care susțin că din 6178 de hectare aflate la dispoziția autorităților locale pentru... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 09:38 (8519 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Laboratorul de cernoziomuri (slideshow)

Pentru cei care au lipsit de la lecția asta, cernoziomul este un sol de culoare închisă, neagră sau castanie, avînd un grad ridicat de fertilitate. Fertilitatea cernoziomului se stabilește în funcție de subtipul de cernoziom, orizontul prin care e definit și valorile crome la materialul în stare umedă. Iar aceste valori, pentru că aici voiam să ajungem, se stabilesc în cea mai vetustă, mai săracă și mai neglijată dintre instituțiile descentralizate ale statului din Ialomița, Oficiul Județean pentru Studii Pedologice și Agrochimice Ialomița, de pe strada Lacului, nr. 9-11.

20 de ani de anonimat oficial
Pe strada Lacului, la adresă, e toamnă. Gardul de sîrmă este același... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 09:35 (15363 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Băsescu în Ialomița

Slobozia l-a cerut pe Iliescu la Interne (slowside)

Cunoscut pe harta politică a țării drept un județ roșu, Ialomița nu s-a dezmințit nici azi, miercuri, 30 septembrie, la vizita președintelui Traian Băsescu în Slobozia. După o așteptare de trei ore, provocată de cererea expresă a președintelui de a discuta cu șefii servciilor descentralizate, unul dintre susținătorii aduși de organizația PD-L Ialomița în fața Centrului Cultural a strigat: «Domnu' președinte, puneți-l pe Iliescu la Interne și terminați bîlciul!».

Vizită prezidențială la cabinetul deputatului liberal Pocora
Vizita prezidențială, după cum am și anunțat, a debutat la Fetești. Însă, contrar așteptărilor, primarul Catrinoiu nu l-a primit pe Băsescu în sediul... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 18:34 (6834 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Avem echipe, avem valoare

Ialomița, lider pe trei fronturi

Avem echipe, avem valoare

Aflat mulți ani în comă profundă, sportul ialomițean de echipă a început să dea semne evidente de viață. După electroșocul pricinuit de titlul de campioană obținut în vară de Unirea Urziceni, a venit rîndul celorlalte combatante angrenate în competițiile naționale să arate că, fiecare la nivelul ei valoric, sînt în stare de fapte sportive. Nu este un moment istoric, nu este încă momentul să folosim cuvinte mari, dar ceea ce s-a întîmplat la sfîrșitul săptămînii trecute este un fapt rar, irepetabil pînă la acest moment în existența fenomenului sportiv local. Toate cele trei echipe ale noastre sînt pe primul loc: Unirea Urziceni, în Liga I, Unirea Slobozia în Liga a III-a și echipa de hanbal a ... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 13:53 (7761 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Viitor de aur sportu' nostru are

Loredana Dima, scrimă, CSS Slobozia

Loredana e o campioană cu pedigree. Tatăl, Nelu Dima, a fost vicecampion european, mama și ea performeră în aceeași disciplină... Așa că sportul de performanță a fost pentru eleva ajunsă acum în clasa a VIII-a o chemare de familie. De scrimă s-a îndrăgostit în 2005, an în care a și început antrenamentele sub îndrumarea profesorului Marian Cruțu. Iar de atunci a spulberat metodic toate adversarele pe care le-a întîlnit în competițiile de profil. Astfel a ajuns să aibă în palmares 14 medalii la campionatele naționale de copii, speranțe și cadeți, iar în 2008 să devină dublă campioană națională școlară la categoria speranțe. Profesorul său declară că o asftel de performanță într-un timp atît de scurt... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 13:51 (7327 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cupa Ialomița la scrimă

Sabrerii slobozeni și-au adjudecat toate trofeele în competiția organizată de DJS Ialomița la sfîrșitul săptămînii în sala de scrimă a stadionului 1 Mai. La feminin, s-a impus Loredana Dima, cea care a învins-o pe coechipiera ei de la CSS Slobozia, Cristina Constandache, cu 15 la 7. Tot doi slobozeni s-au întîlnit și în finala masculină. Mădălin Bucur l-a învins pe George Iancu cu scorul de 15-14. Tot sportivii noștri au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului și în concursul pe echipe. CSM Slobozia s-a impus la băieți, iar CSS Slobozia s-a impus la fete. De menționat că acest concurs s-a adresat exclusiv juniorilor, la el participînd 46 de sportivi, legitimați la 8 cluburi din Slobozia,... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 13:50 (7346 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Deci. Să vă spunem de ce vi i-am trîntit pe cei doi în rubrica de faţă. Primul motiv ar fi că, date fiind conjuncturile actuale, tov. Blaga urmează să-şi încalece din nou armăsarul de la Minister, după ce Nica şi-a luat jucăriile şi a plecat. Al doilea motiv pentru care îi vizualizaţi sub sloganul de «iubire eternă» ar fi reprezentat de faptul că, apelînd la o clarvăzătoare, am intrat în posesia gîndurilor neştiute şi totuşi exprimate de voinţa neuronală a celor doi. Aşadar, în acea ipostază, Marinică gîndea: «O, Doamne! Dacă l-ar pune din nou pe pretenu' Blaga ministru m-aş scoate. L-aş rezolva şi pe Bebiţă ne'nţelesu, aş prinde iar un post, i-aş da una-n mufă lu' Ciupercă... Doamne, iartă-mă... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 13:33 (8123 vizualizări - 5 comentarii)

ANCHETĂ

1000 de miliarde, EPUIZATE

Sănătatea ialomițeană are nevoie de bancheri

1000 de miliarde, EPUIZATE

Situație fără precedent în sănătatea ialomițeană. Spitalele își anunță colapsul, fondurile fiind mai mult decît insuficiente. Singura soluție pentru resuscitarea sistemului sanitar ar fi, potrivit autorităților, o rectificare bugetară, care însă întîrzie să apară. Pentru ca activitatea spitalelor să nu se încheie, instituțiile de profil au nevoie de cîteva sute bune de miliarde... Previziunile oficialilor anunță aceleași tablouri sumbre și pentru sistemul farmaceutic, fondurile neajungînd pînă la finalul anului. La fel și sectorul analizelor medicale, asigurate gratuit într-un număr din ce în ce mai mic. Ori fără medicamente, analize medicale și salarii ale personalului sanitar asigurate, spitalele... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 09:27 (7794 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Sunt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă»

Fragedul vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu

«Sînt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă»

Ștefan Mușoiu e un social-democrat pur sînge! Făcut, iar nu născut, e drept! Dar într-o epocă a vitezei, în care pedigree-ul e mai degrabă o povară decît un blazon, astfel de amănunte nu mai contează. Ceea ce contează e faptul că, la doar 29 de ani, Ștefan Mușoiu avea o carte de vizită impresionantă. Îl vînase și «ucisese» în plen pe Alexandru Potor, președintele organizației PSD Slobozia, fusese nominalizat pentru Parlamentul României, devenise mîna dreaptă a președintelui Ciupercă și era liderul informal al unei părți importante a grupului de primari PSD din Ialomița anului 2008. Restul e istorie nescrisă, pe care timpul și memoriile de bătrînețe ale actualului vicepreședinte de Consiliu Județean... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 09:21 (16213 vizualizări - 18 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Cristina, prietena Ioanei

Pe Ioana o cunoașteți, ați admirat-o în urmă cu două săptămîni și ați comentat-o on-line de s-a înroșit modemul. Cristina însă... Ei bine, Cristina e așa cum o vedeți în fotografie. Dezinvoltă, veselă, gata oricînd să experimenteze... Și, întotdeauna, alături de prietena ei. Atît de aproape, încît fotoreporterului redacției i-a scăzut brusc glicemia și a fost nevoie să fie transportat la spital. De aceea n-a avut cine s-o mai întrebe de vîrstă, dimensiunile ideale, de orientarea sexuală sau de starea civilă. Însă a doua zi, cînd fotograful s-a întors la locul faptei pentru a-și recupera aparatul de fotografiat, administratorul piscinei i-a declarat sub cuvînt de onoare, că la plecare, Cristina... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 09:21 (45084 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

Banii din gunoaie miros a trafic de influență

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

La 16 iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. În urma lor a rămas însă gunoiul care se adună zilnic din fiecare gospodărie și obligația autorităților locale de a înființa servicii de salubritate la nivelul fiecărei localități pînă la sfîrșitul anului în curs. Cu trei luni înainte de termenul limită, autoritățile locale nu numai că nu au aceste servicii, dar s-au decis să le și vîndă. Termenul juridic pentru această afacere este «delegare de gestiune prin concesionarea serviciului de salubritate», iar amatorii pentru această afacere la limita legii sînt mai mulți decît poate piața satisface. Cît despre principiul după care se face... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2009, 17:45 (9155 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
317 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier în după-amiaza zilei de sîmbătă, 14 noiembrie, în municipiul Slobozia. În urma impactului, cinci persoane au fost rănite. O autospecială de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 12:10
(3477 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


«Modele de bună practică din activitatea social-filantropică desfășurată în parohiile din Episcopia Sloboziei și Călărașilor»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, prin Sectorul Social-Misionar, va organiza joi, 19 noiembrie 2015, ediția a III-a a Conferinței Județene cu tema «Modele de bună practică din activitatea social-filantropică ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 11:25
(7399 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii octombrie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7104 șomeri, din care 1567șomeri indemnizați, respectiv 5537 șomeri ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 10:05
(4355 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Tineri reținuți pentru furturi din curțile consătenilor

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, patru tineri, cu vîrste cuprinse între 16 și 20 de ani, toți domiciliați în comuna Movilița. Cei în cauză ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 18:55
(6198 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Fetești: Biciclist băut, acroșat de un autoturism

Poliția a fost sesizată miercuri, 11 noiembrie 2015, în jurul orei 18,40, cu privire la faptul că pe raza municipiului Fetești s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 17:05
(3303 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene doi bărbați, de 41 și 42 de ani, din comuna Borănești, respectiv județul Prahova, în timp ce conduceau două autoturisme deși nu posedau permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 15:35
(4471 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Furt de la vecini

Polițiștii au surprins în flagrant miercuri, 11 noiembrie 2015, un bărbat de 32 de ani, din comuna Axintele, care avea asupra sa bunuri pe care le-ar fi sustras din locuința unui consătean. Bunurile au ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 13:10
(5802 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Axintele furt


14 noiembrie-Ziua Mondială a Diabetului Zaharat

În fiecare an, data de 14 noiembrie este marcată la nivel internațional drept Ziua Mondială a Diabetului Zaharat, cu ocazia căreia medicii activi în această specialitate inițiază campanii de informare cu ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 18:10
(4191 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Copil de 3 ani, acroșat de o mașină

Luni, 9 noiembrie a.c., s-a produs un accident rutier pe DN2A, în localitatea Sfîntu Gheorghe. Cu ocazia cercetărilor efectuate la fața locului, polițiștii au stabilit că în timp ce un bărbat, de 45 de ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 17:20
(5684 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de pictură, grafică, sculptură și artă decorativă

Miercuri, 11 noiembrie 2015, de la orele 11,00, în foaierul Casei Municipale de Cultură, este vernisată expoziția «Mituri Contemporane». Evenimentul se află sub egida Salonului Național de Artă Plastică ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 16:40
(5337 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, șase persoane rănite

La acest sfîrșit de săptămînă, 6-8 noiembrie a.c., pe șoselele ialomițene s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu rănirea a șase persoane. Primul dintre acestea s-a produs vineri, 6 noiembrie a.c., ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 16:05
(3121 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Controale la cluburi, baruri, discoteci, săli de cinematograf și spectacole

La sfîrșit de săptămînă, 7-8 noiembrie 2015, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a organizat și desfășurat o serie de acțiuni de control la spații cu afluență ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 15:25
(6599 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A murit după ce a intrat cu mașina în stîlp

Un accident rutier s-a produs în dimineața zilei de luni, 9 noiembrie 2015, în jurul orei 5,00, pe DN21, pe raza Cartierului Bora al municipiului Slobozia, după ce un autoturism a intrat într-un stîlp de ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 13:20
(4646 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Bărbulești: Cal căzut într-o groapă, salvat de pompieri

Duminică, 8 noiembrie 2015, în jurul orelor 22,40, pompierii au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal, căzut într-o groapă de aproximativ 6 m adîncime dintr-o curte de pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 12:05
(4924 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Bombă de aviație, descoperită la arat

Mihail Kogălniceanu: Bombă de aviație, descoperită la arat

O bombă de aviație de 75 de kg a fost descoperită de un cetățean pe un teren arabil de pe raza localității Mihail Kogălniceanu. Evenimentul a fost anunțat la 112 în după-amiaza zilei de sîmbătă, 7 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 11:05
(7321 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Mistreț cu trichineloză, împușcat pe fondul de vînătoare Cegani

Miercuri, 4 noiembrie 2015, au fost organizate, pe teritoriul județului Ialomița, partide de vînătoare la mistreți pe fondurile de vînătoare de la Cegani și Cabâl, în urma cărora au fost vînați doi porci ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2015, 19:10
(5996 vizualizări - 0 comentarii)


Tovărășia: O femeie a suferit arsuri în urma unui incendiu

O femeie a suferit arsuri după ce locuința acesteia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs în localitatea Tovărășia, după ce aceasta a folosit focul deschis în interiorul locuinței. Două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2015, 17:55
(5714 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Controale la cluburi, baruri, discoteci, săli de cinematograf și spectacole

În baza programului de măsuri transmis de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență și a HG nr. 915/2015, privind stabilirea criteriilor pentru oprirea funcționării ori utilizării construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2015, 16:20
(4004 vizualizări - 6 comentarii)


Infractor din Bărbulești, predat autorităților franceze

Joi, 5 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat, de 39 de ani, din comuna Bărbulești, pe numele căruia exista un mandat european de ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2015, 15:30
(4152 vizualizări - 0 comentarii)


Algerian depistat cu «ședere ilegală» în Ialomița

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul  pentru Imigrări Ialomița, în cooperare cu polițiști ai Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au desfașurat o acțiune pe linia prevenirii ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2015, 14:10
(4765 vizualizări - 0 comentarii)


superOFERTĂ

casă deosebită Amara

6 Noiembrie 2015, 13:25


AFIR Ialomița: 734 milioane de euro solicitate prin 6082 de proiecte, în prima sesiune anuală a PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) a primit pînă în prezent 6082 de proiecte pentru toate submăsurile de finanțare din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală (PNDR) 2014-20 ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 19:25
(5328 vizualizări - 1 comentariu)


Giurgeni: «Rapsozii la ei acasă»

Giurgeni: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 6 noiembrie a.c., în localitatea Giurgeni, evenimentul «Rapsozii  la ei acasă». Evenimentul debutează ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 18:20
(3329 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii persoane fizice și juridice

Administrația Județeana a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 17:15
(6580 vizualizări - 1 comentariu)


AFIR Ialomița: Sectorul ZOOTEHNIC aferent investițiilor în exploatații agricole a atins disponibilul alocat

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță că valoarea totală nerambursabilă a tuturor cererilor de finanțare depuse pînă în acest moment pentru sectorul zootehnic din cadrul submăsurii ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 16:15
(5384 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: A murit ars de viu

Un incendiu produs la locuința unui localnic din Roșiori, pe data de 30 octombrie a.c., a dus la moartea proprietarului respectivei gospodării. Este vorba despre un bătrîn, de 71 de ani, imobilizat la pat ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 15:40
(3522 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Acțiune a polițiștilor ialomițeni pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol. Pe parcursul derulării activităților au fost efectuate 7 controale, au fost verificate 14 ambarcațiuni și o amenajare ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 14:40
(3492 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere în 48 de ore

Biroul de Presă al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița anunță producerea a numai puțin de 3 accidente rutiere pe raza județului. În urma evenimentelor rutiere, trei persoane au fost rănite ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 14:10
(4943 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Prins în timp ce fura nisip

Un cetățean, în vîrstă de 20 de ani, din Făcăeni, s-a ales cu un dosar penal după ce în căruța sa a fost descoperită peste o tonă de nisip, pe care l-ar fi furat din curtea unui consătean. Prejudiciul a ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 13:55
(4457 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt nisip


Polițiștii din Țăndărei, pe urmele hoților

În urma unor percheziții domiciliare, desfășurate pe data de 3 noiembrie a.c. la Țăndărei, polițiștii au dat de urma a doi bărbați, cu vîrste de 17 și 45 de ani, suspectați de comiterea infracțiunii de ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 13:35
(4659 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


Ultimele comentarii
ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...