Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

1000 de miliarde, EPUIZATE

Sănătatea ialomițeană are nevoie de bancheri

1000 de miliarde, EPUIZATE

Situație fără precedent în sănătatea ialomițeană. Spitalele își anunță colapsul, fondurile fiind mai mult decît insuficiente. Singura soluție pentru resuscitarea sistemului sanitar ar fi, potrivit autorităților, o rectificare bugetară, care însă întîrzie să apară. Pentru ca activitatea spitalelor să nu se încheie, instituțiile de profil au nevoie de cîteva sute bune de miliarde... Previziunile oficialilor anunță aceleași tablouri sumbre și pentru sistemul farmaceutic, fondurile neajungînd pînă la finalul anului. La fel și sectorul analizelor medicale, asigurate gratuit într-un număr din ce în ce mai mic. Ori fără medicamente, analize medicale și salarii ale personalului sanitar asigurate, spitalele... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 09:27 (7794 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Sunt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă»

Fragedul vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu

«Sînt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă»

Ștefan Mușoiu e un social-democrat pur sînge! Făcut, iar nu născut, e drept! Dar într-o epocă a vitezei, în care pedigree-ul e mai degrabă o povară decît un blazon, astfel de amănunte nu mai contează. Ceea ce contează e faptul că, la doar 29 de ani, Ștefan Mușoiu avea o carte de vizită impresionantă. Îl vînase și «ucisese» în plen pe Alexandru Potor, președintele organizației PSD Slobozia, fusese nominalizat pentru Parlamentul României, devenise mîna dreaptă a președintelui Ciupercă și era liderul informal al unei părți importante a grupului de primari PSD din Ialomița anului 2008. Restul e istorie nescrisă, pe care timpul și memoriile de bătrînețe ale actualului vicepreședinte de Consiliu Județean... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 09:21 (16214 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Cristina, prietena Ioanei

Pe Ioana o cunoașteți, ați admirat-o în urmă cu două săptămîni și ați comentat-o on-line de s-a înroșit modemul. Cristina însă... Ei bine, Cristina e așa cum o vedeți în fotografie. Dezinvoltă, veselă, gata oricînd să experimenteze... Și, întotdeauna, alături de prietena ei. Atît de aproape, încît fotoreporterului redacției i-a scăzut brusc glicemia și a fost nevoie să fie transportat la spital. De aceea n-a avut cine s-o mai întrebe de vîrstă, dimensiunile ideale, de orientarea sexuală sau de starea civilă. Însă a doua zi, cînd fotograful s-a întors la locul faptei pentru a-și recupera aparatul de fotografiat, administratorul piscinei i-a declarat sub cuvînt de onoare, că la plecare, Cristina... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 09:21 (45085 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

Banii din gunoaie miros a trafic de influență

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

La 16 iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. În urma lor a rămas însă gunoiul care se adună zilnic din fiecare gospodărie și obligația autorităților locale de a înființa servicii de salubritate la nivelul fiecărei localități pînă la sfîrșitul anului în curs. Cu trei luni înainte de termenul limită, autoritățile locale nu numai că nu au aceste servicii, dar s-au decis să le și vîndă. Termenul juridic pentru această afacere este «delegare de gestiune prin concesionarea serviciului de salubritate», iar amatorii pentru această afacere la limita legii sînt mai mulți decît poate piața satisface. Cît despre principiul după care se face... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2009, 17:45 (9156 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Băsescu, așteptat la Slobozia

Președintele Băsescu, așteptat la Slobozia

Miercuri, 30 septembrie 2009, președintele Traian Băsescu este așteptat la Slobozia pentru a inaugura activitățile desfășurate cu ocazia «Zilei Orezului», dar și a Tîrgului «Agroial Partner». Anul acesta, festivitățile au fost cuplate, iar evenimentul se desfășoară începînd de miercuri, 30 septembrie. Sărbătoarea va fi marcată de vizita președintelui Băsescu, aflat în periplu electoral în Ialomița. Potrivit programului anunțat, președintele României este așteptat la Fetești, la Galeriile «Lumina», în continuare urmînd un program de vizite pe teritoriul municipiului. În jurul prînzului, la orele 13,30, Băsescu și-ar fi programat o întîlnire de lucru cu primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2009, 17:41 (5687 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Unirea Urziceni aduce copii la meciul cu Stuttgart

Pentru a se umple stadionul din Ghencea

Unirea Urziceni aduce copii la meciul cu Stuttgart

Potrivit site-ului oficial, partenerul FC Unirea, Green City a avut inițiativa de a invita micii fotbaliști din școlile de fotbal bucureștene să urmărească partida dintre FC Unirea și VfB Stuttgart din Liga Campionilor. Astfel, directorul sportiv al campioanei, Narcis Raducan, a contactat toate școlile de fotbal, astfel că aproape 2000 de copii vor putea asista la meciul cu echipa germană. Managerul general al campioanei României, Mihai Stoica, a spus: «Ce poate fi mai frumos pentru un copil decît să asiste la un meci din Liga Campionilor? Green City a avut o inițiativă lăudabilă, nu trebuie să se înțeleagă că dorim să populăm stadionul». Adăugăm, la final, că potrivit declarațiilor oficiale ale... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2009, 14:10 (7945 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cinci tineri au murit secționați într-un accident rutier
(SLIDESHOW)

Cinci tineri au murit într-o tragedie rutieră petrecută în dimineața zilei de duminică, 27 septembrie. În timp ce se întorceau de la discotecă, din motive încă nestabilite de polițiști, mașina a ieșit de pe carosabil și s-a izbit violent de un copac. În urma cercetărilor, polițiștii au stabilit că pe carosabil nu existau urme de frînare, iar viteza nu ar fi fost de doar 90 de kilometri la oră, la cît s-a oprit acul vitezometrului. Cei cinci tineri se întorceau de la discoteca din Malu, șoseaua era liberă, iar condițiile de trafic foarte bune. Autovehiculul a ieșit subit de pe carosabil și s-a izbit de parapetul de pe marginea șoselei. Tinerii, cu vîrste cuprinse între 24 și 27 de ani, 4 băieți... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2009, 13:40 (7764 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

În Ialomița nu mai există vaccin antirabic

Sănătatea moare încet dar sigur

În Ialomița nu mai există vaccin antirabic

Deși problema cîinilor comunitari este una destul de controversată, la această controversă se adaugă o alta, produsă de această dată de carențele sistemului sanitar. În sensul că tratamentele antirabice acordate victimelor cîinilor comunitari și nu numai lipsesc cu desăvîrșire din unitățile spitalicești. În Ialomița nu mai există vaccin antirabic de aproape o lună de zile, pacienții mușcați de cîini sau alte animale ce pot transmite rabia fiind nevoiți să-și trateze rănile cu indiferență sau, în cele mai fericite cazuri, să «viziteze» Capitala pentru un simplu vaccin.
...
Zilele trecute, am fost contactați de un bunic contrariat de faptul că nepotul său, mușcat de un cîine... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2009, 09:28 (6357 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Tineretul ialomițean și-a tras girofar

Tineretul ialomițean și-a tras girofar

Prin reprezentanții lui legali, firește, că doar nu era să se plimbe toată golănimea Sloboziei cu un ditamai Volkswagen Bora prin urbe. Minunea administraivă, căci după ce Direcția a birjărit 15 ani o Dacie numai bună de casat altfel decît minune nu-i putem spune, a fost posibilă grație unei subtile cereri de transfer făcută de blonda de la Tineret a PD-L, Angelica Negruț: «Nu e nimic interesant de spus pentru ziare. Nu e nici a mea și nici nu mă plimb eu cu ea. E o mașină veche, obținută printr-o solicitare de la Autoritatea Națională a Vămilor. S-a aprobat... și asta e! De ce are girofar? Pentru că încă nu a fost înmatriculată pe Ialomița. Și chiar nu cred că e cazul să faceți o poză pentru... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2009, 09:00 (9913 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

5 milioane de lei ca sa-ți bagi degetul în E-Slobozia

5 milioane de lei ca sa-ți bagi degetul în E-Slobozia

După principiul «cere și ți se va da degetul din mijloc», serviciul de investigații on-line al Primăriei Slobozia a decoperit o nouă oportunitate de a cheltui fondurile locale. Mici, ce-i drept, doar 2 la sută din cele 5 milioane de lei cît face inițiativa promovată de Valentin Băcanu. Mici, dar siguri, spunem noi... și imediat vă vom explica de ce!

E-Slobozia, la un clic distanță de contribuabil
Ieri, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, viceprimarul Valentin Băcanu a reșapat unul dintre proiectele cu finanțare europeană respinse în această vară. Proiectul se numește «E-Slobozia, oraș digital», are o valoare totală de 5 milioane de lei și, după... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2009, 17:35 (33854 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

De la invitarea în Consiliu a derbedeilor și huliganilor care cer taxă de protecție, la parcul eolian visat de Savu și rectificarea discreționară a fondurilor pentru primării

Ședința de Consiliu Județean

De la invitarea în Consiliu a derbedeilor și huliganilor care cer taxă de protecție, la parcul eolian visat de Savu și rectificarea discreționară a fondurilor pentru primării

Vineri, 25 septembrie, consilierii județeni s-au întrunit în ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița pe luna în curs. Anunțată ca dezbatere ce conținea 7 proiecte de hotărîre, ordinea de zi a fost suplimentată cu alte două proiecte. Ședința a debutat liniștit, liniște întrezărită și pe fețele celor 29 de consilieri prezenți pentru a ridica mîna conștiincios. Așezate strategic, cele mai importante hotărîri au fost inserate în prima și ultima poziție pe ordinea de zi. Și fiindcă eșecul constituirii societății Aqua Ialomița este mai aproape ca niciodată, primul proiect de hotărîre a fost tocmai modificarea acționariatului societății. Principala modificare a vizat eliminarea orașului Slobozia... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2009, 13:55 (8748 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Iliescu, invitat la Conferința PSD
(slideshow)

Ceea ce o să vedeți în imaginile alăturate reprezintă doar o mică parte din ceea ce s-a petrecut la Casa de Cultură a Sindicatelor. Textele ne aparțin și, drept urmare, nu vor fi luate în serios. Mai departe, sperăm să vă amuzați la rîndu-vă de «inocența» politică a unora și altora. Alături, desigur, de omniprezentul, neobositul și veșnic tînărul Ion Iliescu.... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2009, 18:09 (12648 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un candidat la funcția de șef, un candidat la funcția de adjunct

Pretendenți la conducerea IPJ Ialomița

Un candidat la funcția de șef, un candidat la funcția de adjunct

Rămas fără conducere la finele lunii precedente în urma unor scandaluri, Inspectoratul Județean Ialomița este pe cale să-și înnoiască organigrama cu noi șefi în structura de comandă. În prezent, instituția a rămas fără inspector șef, funcțiile de adjuncți fiind, de asemenea, libere. Recent, pe site-ul ministerului Internelor și-a făcut apariția un anunț ce privea organizarea unui concurs pentre posturile menționate. Potrivit datelor oficiale ale Inspectoratului General al Poliției Române, pentru susținerea examenului s-au înscris doi candidați, unul pentru funcția de inspector șef, altul pentru funcția de inspector șef adjunct. «Pentru funcția de șef IPJ s-a înscris un singur candidat, care a... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2009, 16:27 (7418 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mircea Geoană, la debutul campaniei electorale

«Propun să trimitem pensionarilor medicamentele prin poștă» (slideshow)

Invitat astăzi la Slobozia Slobozia la Conferința Județeană a PSD Ialomița Mircea Geoană a dat startul la campania electorală în județul nostru. În cinstea lui, organizația județeană a PSD a amplasat pe artera principală a orașului corturi de campanie care au împărțit baloane și fluturași. Cu două ore înainte de Conferință, Geoană s-a întîlnit cu peste 200 de pensionari transportați din toate colțurile județului. Întîlnirea a avut loc într-unul dintre saloanele pentru nunți de lux ale orașului. Mircea Geoană a ținut un discurs electoral de o jumătate de oră, făcînd referire la principalele probleme cu care se confruntă pensionarii și a declarat, printre altele, «pentru ca pensionarii să nu mai... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2009, 14:42 (12083 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Big Ben-ul de la Amara

Big Ben-ul de la Amara

Pentru că cei 7692 de locuitori numărați la recensămîntul din 2002 la Amara au ratat prilejul de a serba, la Londra, împlinirea a 150 de ani de la punerea în funcțiune a Big-Ben-ului londonez (31 mai 1859), primarul orașului Amara s-a decis să aducă Big-Ben-ul la Amara. Adevărul e că, de fapt, Big-Ben-ul de la Amara e ceva mai mic... Dar tot rămîne cea mai înaltă construcție din zonă, fapt care, trebuie să recunoașteți, pentru un oraș-stațiune ca Amara e o performanță notabilă.

Primărie ca la Viena, ceas ca la Londra
Primăria din Amara e veche. Atît de veche încît nicio firmă de construcții n-a putut să ia bani ca s-o mai renoveze... D-apăi să îi pună tichie de mărgăritar... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2009, 08:33 (10542 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rozica vrea pentru partid Casa de Cultură a Sindicatelor

PSD Ialomița vrea să naționalizeze moștenirea sindicaliștilor

Rozica vrea pentru partid Casa de Cultură a Sindicatelor

Mai țineți minte domniile voastre pe Valeria Socol, consilierul județean PSD din Țăndărei, prin intermediul căreia președintele Ciupercă dădea tonul la cîntec în ședințele de consiliu județean prin 2007-2008? NU! Nu-i nici o pagubă, căci aveți tot timpul să vi-o reamintiți privind-o pe Rozica Șerban, o veche debitoare a filialei, prin gura căreia, săptămîna trecută, același omniprezent președinte Ciupercă a cerut, nici mai mult, nici mai puțin decît Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia. Evident, nu e decît o speculație. Dar, precum prevestirile lui Nostradamus, și aceasta are sîmburele ei de adevăr.
Din lumea celor care nu cuvîntă
Rozica Șerban este consilier local... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 15:55 (14170 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Maria Bala, handbal CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Maria Bala, handbal CSS Slobozia

Maria a iubit sportul în general și handbalul în special încă de la vîrsta de 5 ani, cînd și-a petrecut multe momente frumoase în cantonamentul celor de la Oltchim Rîmnicu Vîlcea, fiind răsfățata Cristinei Vărzaru, Luminiței Huțupan și a Simonei Gogîrlă. În luna martie a cestui an a făcut 16 ani și, deși vîrsta încă nu o recomandă, a pășit la categoria Junioare I, unde s-a impus ca titular pe postul de extremă stînga, avînd în meciul cu Brăila o evoluție foarte bună: 4 goluri și 5 aruncări de la 7 metri scoase. În rest, este elevă în clasa a X-a a Colegiului Mihai Viteazu, nu se omoară nici cu calculatorul nici cu dansul, preferînd să alerge și să joace tenis vara și să skieze iarna. Cînd o întrebi... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 10:00 (19353 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Fortuna în alb și roșu

Dinamo-Unirea Urziceni 2-1

Fortuna în alb și roșu

După lecția braziliană dată de Renato și Luis Fabiano în aerul tare al Ligii Campionilor, forbaliștii Unirii au revenit cu picioarele pe pămînt. Pe pămînt românesc, unde țintarul actualei ediții de campionat i-a trimis în Ștefan cel Mare pentru a da piept cu Dinamo, echipă dornică de revanșă după ce leii Bursucului i-au «suflat» în vară titlul pe ultima sută de metri. Tocmai de aceea surpriza lui Bonetti, un 4-3-2-1, gîndit pentru contraatac, cu nu mai puțin de 3 mijlocași centrali (Kone, Rus și N' Doye) a părut să fie atît de mare încît Petrescu să nu găsească dezlegarea. Sistemul 4-4-2, care se tranformă ușor în 4-3-3, prin urcarea lui Frunză lîngă Bilașco și Rusescu, s-a încîlcit lesne în ambuteiajul... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:59 (7950 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Cupa Ialomiței la Scrimă

Sîmbătă și duminică, la Slobozia, se va desfășura concursul sportiv Cupa Ialomiței la Scrimă. Evenimentul va debuta sîmbătă, 26 septembrie, la orele 1000 și duminică, 27 septembrie, la orele 900, într-o competiție de verificare înaintea campionatelor naționale de scrimă de la sfîrșitul acestui an. Reamintim că săbierii ialomițeni vin după un sezon încărcat, finalizat la începutul acestei luni cu o serie de victorii notabile în finalele campionatelor mondiale de scrimă seniori, desfășurate în perioada 9-10 septembrie 2009. Atunci echipa slobozeană s-a clasat pe un binemeritat loc trei grație lotului din care fac parte Iancu George, Cruțu Mihai, Duțescu Ștefăniță și Dinu Daniel.... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:58 (8826 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

CSM Slobozia -Spartac București 42-22

Handbal full contact

Fetele antrenate de Marian Simion au dat piept sîmbătă, 19 septembrie, cu o echipă firavă atît fizic cît și tehnico-tactic. Și cum handbalul feminim capătă accente tot mai bărbătești, multe dintre componentele Spartacului au ieșit șifonate din confruntările la semicerc cu robustele handbaliste de la CSM. De teamă să nu scape meciurile din mînă, arbitrele au dictat 14 eliminări dintre care 11 împotriva Sloboziei, pivotul Simona Balcan fiind eliminată definitiv. Aceste aspecte nu știrbesc însă calitatea jocului prestat de fetele noastre, mult mai combinativ și spectaculos față de sezonul precedent, dovadă în acest sens fiind și numărul mare de jucătoare de cîmp care au înscris, 9 din 12 trecute... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:57 (7483 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: S-a finalizat autorizarea la plată a avansului pentru subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că a finalizat autorizarea la plată a avansului către fermierii ialomițeni care au depus cereri de plată în cadrul ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 11:15
(7378 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fundata și Malu Roșu

Un coș de fum neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la locuința unui cetățean din localitatea Fundata. Evenimentul a fost anunțat prin 112, iar la fața locului ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 09:05
(5822 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite la crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii ajutoarelor naționale tranzitorii (ANT) în sectorul zootehnic, la speciile bovine și ovine/caprine, că ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:35
(7757 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Furt dint-un magazin de îmbrăcăminte și încălțăminte

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia cercetează un bărbat, în vîrstă de 40 de ani, din localitate, bănuit de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:10
(5715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Manifestări de 1 Decembrie la Slobozia

De 1 Decembrie-Ziua Națională a României, în organizarea Instituției Prefectului Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia, precum și a Primăriei Municipiului Slobozia, în municipiul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:40
(6322 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident cu doi morți și două persoane rănite grav

Un eveniment rutier, produs pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum, s-a petrecut marți, 24 noiembrie 2015, în jurul orei 11,00. În urma acestuia, două persoane și-au pierdut viața, iar alte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:05
(6352 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Ziua Porților Deschise» la Poliție

Vineri, 27 noiembrie  a.c., în intervalul orar 9,00-12,00, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița își va deschide porțile pentru elevii ialomițeni care doresc să observe îndeaproape o parte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 16:20
(6551 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bărbat carbonizat într-un incendiu

Marți, 24 noiembrie, în jurul orei 21,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din Fetești. Pompierii s-au deplasat în cel mai scurt timp cu două ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 15:05
(5125 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: Activități de prevenție la Grădinița «Lumea Copiilor»

Polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au venit în întîmpinarea copiilor Grădiniței «Lumea Copiilor» din municipiu, pentru organizarea unei activități informative pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 14:25
(4273 vizualizări - 0 comentarii)


Contracte de muncă în Israel, prin ANOFM

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă continuă, prin intermediul structurilor sale teritoriale, procesul de înregistrare a persoanelor care doresc să ocupe un loc de muncă în domeniul construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 13:05
(5519 vizualizări - 0 comentarii)


25 noiembrie-Ziua Internațională pentru Eliminarea Violenței Împotriva Femeilor

Avînd în vedere că unul dintre domeniile prioritare de acțiune preventivă ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pentru anul 2015 este prevenirea infracțiunilor comise cu violență, ofițerul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 12:15
(5184 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în luna ianuarie 2016. La această acțiune sînt oferite 800 de locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 17:15
(7386 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost depuși luni, 23 noiembrie a.c., de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 16:25
(5774 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean dat în urmărire internațională, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Italia. La data de 23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 15:10
(5906 vizualizări - 0 comentarii)


Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, din inițiativa Preacucernicului Părinte Aurel Berbec, Protopop de Urziceni, în perioada 14-22 noiembrie 2015, s-a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 14:15
(11575 vizualizări - 1 comentariu)


AFIR publică Ghidul de prevenire a neregulilor în accesarea fondurilor PNDR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a publicat pe pagina de internet oficială a Agenției www.afir.info «Ghidul de prevenire a neregulilor privind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 13:15
(6402 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Peste 1000 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate și 13 infracțiuni constatate în flagrant de către polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților derulate în perioada  20-22 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 12:30
(3583 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Despăgubiri pentru secetă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că a fost publicată, în Monitorul Oficial nr.797, Ordonanța de Urgență nr. 45 privind instituirea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 11:25
(6414 vizualizări - 0 comentarii)


Mine antitanc, descoperite la Movilița

Mine antitanc, descoperite la Movilița

Două mine antitanc metalice, active și extrem de periculoase, au fost descoperite de un cetățean pe un teren arabil de pe raza localității Movilița. Inițial, bărbatul a sunat la 112 spunînd că a descoperit ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 10:35
(6161 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două persoane, din Algeria și Mali, depistate cu ședere ilegală

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul pentru Imigrări Ialomița au desfașurat, la data de 19 noiembrie a.c., mai multe acțiune specifice cu forțe proprii și în cooperare, cu polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 09:20
(5545 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Peste 20 de jandarmi din cadrul Detașamentului de jandarmi Fetești participă vineri, 20 noiembrie a.c., între orele 8,00-14,00, la o acțiune de împădurire a Luncii Stenica. Jandarmii ialomițeni participă ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 12:30
(7312 vizualizări - 1 comentariu)


Din cauza unor lucrări Enel se oprește apa la Căzănești!

Pentru executarea unor lucrări de întreținere și reparație la liniile de alimentare cu tensiune, Enel Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice la stația de pompare și sursa Căzănești ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 11:10
(5559 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, 12 victime!

În ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație, soldate cu rănirea a 12 persoane.
Primul dintre acestea s-a produs pe DN2A, în afara municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:15
(5046 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Reținut la scurt timp de la comiterea a două furturi din locuințe

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au reușit identificarea unei persoane bănuite de comiterea a două furturi din locuințe, la scurt timp de la săvîrșirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:10
(5185 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânără de 18 ani, dispărută

Fetești: Tînără de 18 ani, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o tînără, de 18 ani, care a plecat de acasă și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații care să conducă la depistarea acesteia sînt rugate să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:05
(8062 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Supraveghere judiciară pentru 171 de persoane

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au dispus, de la începutul anului 2015, măsuri pentru supraveghere judiciară în 171 de cazuri în care au fost luate măsuri preventive neprivative ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 18:15
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică la Căzănești și Andrășești

Jandarmii ialomițeni continuă acțiunile de prevenire și combatere a furturilor de energie electrică pe raza județului. Astfel, pe parcursul zilei de marți, 17 noiembrie a.c., efective de jandarmi din cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 16:40
(5550 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene șase bărbați, cu vîrste cuprinse  între 24 și 53 de ani, în timp ce conduceau autoturisme deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 15:25
(3733 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea pescuitului și a comerțului ilegal cu produse piscicole. Pe parcursul derulării activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 14:10
(5288 vizualizări - 0 comentarii)


Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a primit, prin Programul Operațional Regional 2007-2013, o autofreză de zăpadă. Aceasta va fi folosită la degajarea căilor ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 13:25
(4563 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...