Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un candidat la funcția de șef, un candidat la funcția de adjunct

Pretendenți la conducerea IPJ Ialomița

Un candidat la funcția de șef, un candidat la funcția de adjunct

Rămas fără conducere la finele lunii precedente în urma unor scandaluri, Inspectoratul Județean Ialomița este pe cale să-și înnoiască organigrama cu noi șefi în structura de comandă. În prezent, instituția a rămas fără inspector șef, funcțiile de adjuncți fiind, de asemenea, libere. Recent, pe site-ul ministerului Internelor și-a făcut apariția un anunț ce privea organizarea unui concurs pentre posturile menționate. Potrivit datelor oficiale ale Inspectoratului General al Poliției Române, pentru susținerea examenului s-au înscris doi candidați, unul pentru funcția de inspector șef, altul pentru funcția de inspector șef adjunct. «Pentru funcția de șef IPJ s-a înscris un singur candidat, care a... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2009, 16:27 (7414 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mircea Geoană, la debutul campaniei electorale

«Propun să trimitem pensionarilor medicamentele prin poștă» (slideshow)

Invitat astăzi la Slobozia Slobozia la Conferința Județeană a PSD Ialomița Mircea Geoană a dat startul la campania electorală în județul nostru. În cinstea lui, organizația județeană a PSD a amplasat pe artera principală a orașului corturi de campanie care au împărțit baloane și fluturași. Cu două ore înainte de Conferință, Geoană s-a întîlnit cu peste 200 de pensionari transportați din toate colțurile județului. Întîlnirea a avut loc într-unul dintre saloanele pentru nunți de lux ale orașului. Mircea Geoană a ținut un discurs electoral de o jumătate de oră, făcînd referire la principalele probleme cu care se confruntă pensionarii și a declarat, printre altele, «pentru ca pensionarii să nu mai... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2009, 14:42 (12066 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Big Ben-ul de la Amara

Big Ben-ul de la Amara

Pentru că cei 7692 de locuitori numărați la recensămîntul din 2002 la Amara au ratat prilejul de a serba, la Londra, împlinirea a 150 de ani de la punerea în funcțiune a Big-Ben-ului londonez (31 mai 1859), primarul orașului Amara s-a decis să aducă Big-Ben-ul la Amara. Adevărul e că, de fapt, Big-Ben-ul de la Amara e ceva mai mic... Dar tot rămîne cea mai înaltă construcție din zonă, fapt care, trebuie să recunoașteți, pentru un oraș-stațiune ca Amara e o performanță notabilă.

Primărie ca la Viena, ceas ca la Londra
Primăria din Amara e veche. Atît de veche încît nicio firmă de construcții n-a putut să ia bani ca s-o mai renoveze... D-apăi să îi pună tichie de mărgăritar... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2009, 08:33 (10538 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Rozica vrea pentru partid Casa de Cultură a Sindicatelor

PSD Ialomița vrea să naționalizeze moștenirea sindicaliștilor

Rozica vrea pentru partid Casa de Cultură a Sindicatelor

Mai țineți minte domniile voastre pe Valeria Socol, consilierul județean PSD din Țăndărei, prin intermediul căreia președintele Ciupercă dădea tonul la cîntec în ședințele de consiliu județean prin 2007-2008? NU! Nu-i nici o pagubă, căci aveți tot timpul să vi-o reamintiți privind-o pe Rozica Șerban, o veche debitoare a filialei, prin gura căreia, săptămîna trecută, același omniprezent președinte Ciupercă a cerut, nici mai mult, nici mai puțin decît Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia. Evident, nu e decît o speculație. Dar, precum prevestirile lui Nostradamus, și aceasta are sîmburele ei de adevăr.
Din lumea celor care nu cuvîntă
Rozica Șerban este consilier local... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 15:55 (14165 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Maria Bala, handbal CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Maria Bala, handbal CSS Slobozia

Maria a iubit sportul în general și handbalul în special încă de la vîrsta de 5 ani, cînd și-a petrecut multe momente frumoase în cantonamentul celor de la Oltchim Rîmnicu Vîlcea, fiind răsfățata Cristinei Vărzaru, Luminiței Huțupan și a Simonei Gogîrlă. În luna martie a cestui an a făcut 16 ani și, deși vîrsta încă nu o recomandă, a pășit la categoria Junioare I, unde s-a impus ca titular pe postul de extremă stînga, avînd în meciul cu Brăila o evoluție foarte bună: 4 goluri și 5 aruncări de la 7 metri scoase. În rest, este elevă în clasa a X-a a Colegiului Mihai Viteazu, nu se omoară nici cu calculatorul nici cu dansul, preferînd să alerge și să joace tenis vara și să skieze iarna. Cînd o întrebi... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 10:00 (19158 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fortuna în alb și roșu

Dinamo-Unirea Urziceni 2-1

Fortuna în alb și roșu

După lecția braziliană dată de Renato și Luis Fabiano în aerul tare al Ligii Campionilor, forbaliștii Unirii au revenit cu picioarele pe pămînt. Pe pămînt românesc, unde țintarul actualei ediții de campionat i-a trimis în Ștefan cel Mare pentru a da piept cu Dinamo, echipă dornică de revanșă după ce leii Bursucului i-au «suflat» în vară titlul pe ultima sută de metri. Tocmai de aceea surpriza lui Bonetti, un 4-3-2-1, gîndit pentru contraatac, cu nu mai puțin de 3 mijlocași centrali (Kone, Rus și N' Doye) a părut să fie atît de mare încît Petrescu să nu găsească dezlegarea. Sistemul 4-4-2, care se tranformă ușor în 4-3-3, prin urcarea lui Frunză lîngă Bilașco și Rusescu, s-a încîlcit lesne în ambuteiajul... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:59 (7949 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cupa Ialomiței la Scrimă

Sîmbătă și duminică, la Slobozia, se va desfășura concursul sportiv Cupa Ialomiței la Scrimă. Evenimentul va debuta sîmbătă, 26 septembrie, la orele 1000 și duminică, 27 septembrie, la orele 900, într-o competiție de verificare înaintea campionatelor naționale de scrimă de la sfîrșitul acestui an. Reamintim că săbierii ialomițeni vin după un sezon încărcat, finalizat la începutul acestei luni cu o serie de victorii notabile în finalele campionatelor mondiale de scrimă seniori, desfășurate în perioada 9-10 septembrie 2009. Atunci echipa slobozeană s-a clasat pe un binemeritat loc trei grație lotului din care fac parte Iancu George, Cruțu Mihai, Duțescu Ștefăniță și Dinu Daniel.... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:58 (8825 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

CSM Slobozia -Spartac București 42-22

Handbal full contact

Fetele antrenate de Marian Simion au dat piept sîmbătă, 19 septembrie, cu o echipă firavă atît fizic cît și tehnico-tactic. Și cum handbalul feminim capătă accente tot mai bărbătești, multe dintre componentele Spartacului au ieșit șifonate din confruntările la semicerc cu robustele handbaliste de la CSM. De teamă să nu scape meciurile din mînă, arbitrele au dictat 14 eliminări dintre care 11 împotriva Sloboziei, pivotul Simona Balcan fiind eliminată definitiv. Aceste aspecte nu știrbesc însă calitatea jocului prestat de fetele noastre, mult mai combinativ și spectaculos față de sezonul precedent, dovadă în acest sens fiind și numărul mare de jucătoare de cîmp care au înscris, 9 din 12 trecute... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:57 (7482 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Liga a III-a, etapa a V-a

Unirea Slobozia-CS Tunari 2-0

Unirea Slobozia rămîne fără punct pierdut pe teren propriu și după al treilea meci disputat în fața propriilor spectatori. Victima din această săptămînă a fost CS Tunari, echipă împotriva căreia Ion Răuță a făcut cîteva modificări față de meciurile anterioare. Astfel, l-a retras pe Stan în linia defensivă, acolo unde l-a titularizat și pe Bolocan, l-a introdus pe Tudor la mijloc, iar în avanposturi, forțat de accidentarea lui Viorel Gheorghe, a jucat cu Avanu. Inspirată alegere pentru că vîrful adus în această vară a deschis scorul în minutul 26, după un corner executat de Cristea. Pe fondul dominării echipei noastre a venit și golul 2 de care s-a lipit Hertu, jucător care bifează a șasea reușită... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:56 (8498 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Urziceni în Cupa României

Astăzi, de la orele 16,00, pe stadionul Tineretului, Unirea întîlnește în șaisprezecimile Cupei României pe divizionara secundă Sportul Studențesc, echipă de la care îi are împrumutați pe Dacian Varga și Tiberiu Bălan. Partida va fi televizată de sport.ro. Cîștigarea Cupei României este în fiecare sezon unul dintre obiectivele Unirii, CFR Cluj și FC Vaslui împiedicînd-o în sezoanele precedente să-l atingă. Altfel, vineri, de la orele 20,00, echipa din Urziceni primește vizita Astrei Ploiești într-un meci contînd pentru etapa a VIII-a a Ligii I.... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:55 (7999 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Slobozia, apa izvorăște din asfalt

«Apa grea» de la Urban face șvaițer rețeaua

La Slobozia, apa izvorăște din asfalt

De două luni încoace, de la intrarea în funcțiune a sursei subterane de apă, rețeaua de canalizare a orașului s-a transformat într-un șvaițer uriaș, din care «apa grea» furnizată consumatorilor țîșnește de pretutindeni. Explicații sînt nenumărate: de la vechimea rețelelor și pînă la calitățile corozive ale noii ape, totul a fost declarat, explicat, sesizat și mediatizat în presa locală. Cum însă spectacolul mediatic orchestrat pro sau contra nu ține loc de soluții, în acest moment arterele orașului sînt pline de cratere active, din care apa curge nestingherită de săptămîni în șir.
«Așa curge de o lună!»
Prima sesizare vine de la blocul A6, din spatele sediului CEC. La fața... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:31 (7733 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Analiză SWOT pentru «apa grea»

Analiză SWOT pentru «apa grea»

Pentru cei care nu știu încă de pe la talk-show-urile defuncte ale lui Andrei Gheorghe, analiza SWOT este un instrument de planificare strategică a succesului, care s-ar traduce, în românește, în «puncte tari, puncte slabe, oportunități, amenințări». Evident, fiind un instrument inventat de un american și folosit îndeobște de corporații, am fi putut băga mîna în foc că administrația locală slobozeană habar nu are de existența lui. Dar iată că ne înșelăm. Și, de o lună încoace, la intrările blocurilor din oraș sînt plantate coli A4 (vezi foto) pe care o minte odihnită s-a jucat de-a analiza SWOT într-o nouă încercare de a demonstra slobozenilor că «apa grea», galbenă și puturoasă care curge la... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:24 (18000 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«De ce să nu recunosc? Și cârciumile mele au contat!»

Primarul Florinel de Platonești dezvăluie cum se cîștigă alegerile

«De ce să nu recunosc? Și cîrciumile mele au contat!»

Este tînăr și cu ajutorul Mariei Petre a ajuns primar cu 90%. Are doi nasturi descheiați la cămașă, un lanț de aur la gît și pantofi moderni de lac. Propunem însă să părăsească scena politică și să defileze pe podiumurile de modă. Vine din mediul de afaceri unde încă mai prestează cu succes, funcția de primar neîmpiedicîndu-l să-și vadă liniștit de bisnis. Este manager peste niște cîrciumi din comună, are și ceva magazine unde vinde, cu succes, eugenii... Nu v-ați prins? Bine, să continuăm. A fost implicat în diferite scandaluri, este veșnic nemulțumit și, cel mai important, afișează în orice întîlnire de partid un aer de șpilăr... Și dacă nici de această dată nu reușiți să-l identificați, vă... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:22 (12640 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Taximetriștii amenință Primăria Slobozia cu judecata

Taximetriștii amenință Primăria Slobozia cu judecata

Războiul taximetriștilor cu autoritățile locale din Slobozia pare fără sfîrșit. După 6 luni de conflicte deschise, 3 proteste de stradă și zeci de amînări, Primăria Slobozia se dovedește în continuare incapabilă să facă ordine în ograda publică. Iar incidentul de vineri, cînd un grup de taximetriști au luat cu asalt holurile Primăriei într-o nouă încercare de a obliga autoritățile să respecte legea, e doar începutul unei noi runde de confruntări. De data asta însă, taximetriștii locali (împărțiți în două tabere) se jură cu legea în mînă că vor tîrî autoritățile în instanță.

Primăria, luată cu asalt
Vineri, 18 septembrie, la orele prînzului, un grup de circa 20 de taximetriști... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2009, 17:08 (7854 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou program informatic lasă copiii fără alocație și mămicile fără indemnizație

Începînd de săptămîna precedentă, Agenția Județeană pentru Prestații Sociale Ialomița a implementat un nou sistem informatic de administrare a prestațiilor sociale, în acest mod acestea fiind gestionate în cadrul aceleiași familii, și nu separat, cum se întîmpla pînă acum. «Este un mod de a evita orice fraudă, prin alocarea acelorași drepturi acelorași persoane, în mai multe județe. În această situație s-au evidențiat o serie de neconcordanțe, care au condus la imposibilitatea de acordare a dreptului la prestații sociale către beneficiar, pe o perioadă determinată» susțin reprezentanții instituției. Printre situațiile cele mai frecvent întîlnite care au generat aceste deficiențe s-au regăsit alocația... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2009, 17:05 (7329 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Ramona e miss, Ramona e vis

Iar voi, fanii acestei rubrici, fericiții privitori ai unei fete care se naște odată la o sută de ani. Și încă ar fi prea des, că oamenii mai trebuie să și muncească, nu doar să se holbe..., pardon, să privească! Despre ce vorbeam?! A, despre Ramona! Ei bine, Ramona nu are forme ideale (84-64-94), dar asta n-a împiedicat-o niciodată să oprească circulația în intersecții dacă și-a dorit acest lucru. Nu și l-a dorit, pentru că a fost ocupată cu altele... Liceul la Mihai Eminescu, facultatea în curs, titlul de miss Slobozia 2009, 20 de ani crescuți după cum se vede, fotomodel printre picături... Mai vreți?! Nu e cazul! Însă un lucru vă mai putem spune, cu condiția să-l păstrați pentru dumneavoastră... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2009, 17:03 (36678 vizualizări - 30 comentarii)

POLITICĂ

Pentru a nu se destrăma

PIN Ialomița s-a aliat cu PD-L

Începem aceste cîteva rînduri cu un simplu salut de «Bună dimineața»! Nu, nu pentru dumneavoastră, ci pentru o organizație abia dezmorțită dintr-un bîrlog, numai de membrii ei cunoscut. Cine credeți că s-a trezit și ne-a comunicat tare și răspicat că există și că s-a întrunit? Dacă nu vă închipuiți, nu vă faceți probleme, vă spunem noi: domnii Ion Istrate și Emil Iamandi. Nu știți cine sînt? Nici asta nu este de condamnat... Cei doi se pare că ar fi doi oameni politici locali, anomini am adăuga noi, căci dacă comunicatul de presă ajuns în spamul emailului nostru nu ne lămurea habar nu aveam că în Ialomița Partidul Inițiativa Națională are și ceva acțiuni. Așadar, un e-mail, în cîteva cuvinte,... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2009, 12:25 (9803 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Scutiri de impozite pentru votanții PSD

Deputatul Marian Neacșu a dat startul în campania pentru prezidențiale

Scutiri de impozite pentru votanții PSD

Deputatul Marian Neacșu, unul dintre cei mai activi parlamentari pe care i-a avut județul în ultimii ani, a dat startul campaniei pentru alegerile prezidențiale din noiembrie. Concluzia am tras-o dintr-un comunicat de presă remis redacției de cabinetul parlamentarului nominalizat mai sus. Potrivit acestuia, «la sesizarea unor veterani de război din județul Ialomița, privind faptul că unele primării nu acordă scutirea de impozit pe teren prevăzută de lege pentru terenurile arabile de cel mult 5 ha» parlamentarul ialomițean a făcut o interpelare în Parlamentul României (adresată ministrului Finanțelor Publice, Gheorghe Pogea), în care cerea un răspuns privind modalitatea concretă de aplicare a legii... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2009, 12:24 (10279 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Al doilea caz din sistemul de învățămînt

4 cazuri de gripă porcină, confirmate OFICIAL

Autoritățile județene sînt în alertă maximă după ce numărul îmbolnăvirilor cu gripă porcină a crescut. Potrivit, Ministerului Sănătății, al doilea caz de îmbolnăvire cu virusul gripal A/H1N1 în sistemul de învățămînt a fost depistat tot la liceul «Mihai Viteazul» din Slobozia. O colegă de clasă a tinerei depistate pozitiv săptămîna precedentă a fost confirmată în urma analizelor de laborator realizate de Institutul Național «Cantacuzino». Tînăra, în vîrstă de 16 ani, se află în prezent internată în spital, la Institutul «Matei Balș», urmînd tratament cu antivirale. «Ancheta epidemiologică relevă faptul că eleva a avut doar un contact care nu prezintă, deocamdată, semne de îmbolnăvire. Starea de... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2009, 12:26 (6269 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Intifada» gunoaielor

«Intifada» gunoaielor

După o primă rundă de controale prin primăriile din județ, soldată cu amenzi atent selecționate politic în valoare de 441 mii lei, Garda de Mediu Ialomița a decis reluarea operațiunii începînd cu data de ieri. Ca și tura trecută însă, controalele efectuate de comisarii instituției vor viza depozitele neconforme, iar nu cele necontrolate. Drept pentru care anunțăm pe acesta cale edilii locali din Ialomița că pot dormi liniștiți. Cu condiția să fi cotizat la timp!
Controlul mic face bugetul mare
Condusă de 3 luni după metode private (Ion Grigore, noul director al instituției vine din mediul privat de afaceri), Garda de Mediu Ialomița se poate deja lăuda cu două controale tematice... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2009, 08:01 (7886 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Bătrînă de 74 de ani, găsită moartă în apartament

Sîmbătă, 30 octombrie a.c., echipajul de descarcerare al Gărzii Slobozia s-a deplasat în municipiul reședință de județ pentru deblocarea ușii de la apartamentul unei femei în vîrstă de 74 de ani, situat ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 12:58
(13786 vizualizări - 0 comentarii)


Noapte de foc pentru pompierii ialomițeni: 3 incendii în 4 ore

Este vorba de noaptea de vineri spre sîmbătă, 29/30 octombrie, cînd, în mai puțin de 4 ore, militarii au fost solicitați să intervină la stingerea a trei incendii izbucnite pe raza județului.
Astfel ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 12:57
(14152 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: «Rapsozii la ei acasă»

Munteni Buzău: «Rapsozii la ei acasă»

Printre preocupările permanente ale Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița se numără și organizarea anuală a unei manifestări legate de inima și sufletul țăranului ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 12:50
(18060 vizualizări - 0 comentarii)


Furt din casieria Primăriei Brazii

După ce săptămîna precedentă Independent a dezvăluit o inginerie financiară prin care casierița Primăriei Fierbinți-Tîrg și-ar fi însușit necuvenit 64 mii de lei din banii contribuabililor, polițiștii fac ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2010, 13:25
(13445 vizualizări - 0 comentarii)


«Munca la negru», în atenția ITM

Potrivit unei informări, în perioada 21-22 octombrie 2010, Inpectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat o campanie națională privind legalitatea relațiilor de muncă în domeniul fabricării de produse ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2010, 13:24
(15008 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Accident cu scuterul

Un bărbat de 35 de ani a fost victima unui accident rutier pentrecut în apropierea localității Urziceni. Incidentul s-a produs, joi, 28 octombrie, cînd victima, conducător al unui moped, a intrat într-un ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2010, 13:24
(15724 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Săveni: Lemn confiscat

Joi, 28 octombrie, polițiștii din localitatea Săveni au depistat pe raza localității un autocamion condus de un bărbat, de 30 de ani, din județul Vrancea. Autocamionul era încărcat cu lemne, peste 5 metri ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2010, 13:22
(15891 vizualizări - 0 comentarii)


Pește în portbagaje de mașini

Miercuri, 27 octombrie, polițiștii ialomițeni au descoperit în mașinile a trei șoferi peste 170 kilograme de pește, specia fitofag, caras și plătică, pentru care conducătorii auto nu au putut prezenta documente ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2010, 14:06
(14768 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pește Ialomița


Făcăeni: Furau lemne

Un bărbat, de 41 de ani, din Făcăeni, a alertat polițiștii miercuri, 27 octombrie, întrucît mai multe persoane furau lemne dintr-o explotație forestieră din Balta Ialomiței. Deplasîndu-se la fața locului ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2010, 14:06
(18324 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt lemne


Balaciu: Depistat cu numere de înmatriculare expirate la mașină

Un bărbat de 34 ani, din Traian, este actual cercetat de polițiști după ce a fost prins în trafic conducînd o mașină cu numere de înmatriculare expirate. Șoferul a fost identificat de către polițiștii din ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2010, 14:05
(17624 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune în trafic

Miercuri, 27 octombrie, polițiștii din Țăndărei au organizat în localitate o acțiune preventivă pe linia traficului rutier. În timpul acțiunilor au fost legitimate 73 de persoane, 60 de mașini au fost verificate ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2010, 14:04
(13471 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița participă la mitingul de susținere a moțiunii cu 1200 de manifestanți

Județul Ialomița este prezent la București cu peste 30 de autocare și circa 1200 de manifestanți. Aceștia au fost mobilizați de către liderii sindicatelor locale și partidele politice de opoziție. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 12:50
(15983 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: miting Ialomița


Trei polițiști ialomițeni, condamnați pentru luare de mită

După ce au solicitat bani pentru a «ierta» contravenienții, trei polițiști ialomițeni au fost condamnați definitiv la închisoare cu suspendare pentru luare de mită. Întrucît sentințele judecătorești au ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 10:12
(16401 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Hoț trimis după gratii

Marți, 26 octombrie, polițiștii din Andrășești au reținut un bărbat, de 30 de ani, din Miloșești. Pe numele bărbatului a fost emis un mandat de arestare în data de 19 octombrie, individul fiind acuzat de ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 10:10
(16165 vizualizări - 0 comentarii)


Beți la volan sau circulînd cu numere false la mașini

În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 26 spre 27 octombrie, polițiștii din Căzănești au oprit în trafic un autoturism ce se deplasa pe direcția Slobozia-Urziceni. În urma verificărilor de rutină ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 10:08
(16878 vizualizări - 0 comentarii)


Declarațiile la Fisc se depun doar electronic

«Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița informează că, începînd cu obligațiile declarative aferente lunii octombrie cu termen de declarare 25 noiembrie 2010, declarațiile fiscale vor ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 10:06
(15641 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 08:58
(13095 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 08:28
(13584 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Au tîlhărit o fetiță de 13 ani

Duminică, 24 octombrie, în jurul orei 21,00, un bărbat din Perieți a reclamat polițiștilor faptul că fiica sa, de 13 ani, a fost victima unei tentative de tîlhărie, comisă în fața blocului unde domiciliază ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:32
(16365 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Erbicid confiscat de polițiști

Țăndărei: Erbicid confiscat de polițiști

1000 de lei amendă și 200 litri de erbicid confiscat. Acesta este rezumatul unui verificări a unei mașini, aflată în trafic pe raza localității Țăndărei. Șoferul, un bărbat de 37 de ani, din Călărași, a ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:30
(23170 vizualizări - 2 comentarii)


Din nou modificări la asigurările angajaților plătiți cu drepturi de autor

Potrivit unei informări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, începînd cu 25 octombrie 2010 declararea contribuțiilor individuale de asigurări sociale și de asigurări pentru șomaj pentru contribuabilii ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:30
(15012 vizualizări - 0 comentarii)


Scînteia: Găinari prinși de polițiști

La începutul săptămînii, luni, 25 octombrie, o bătrînă de 73 ani din Scînteia a reclamat polițiștilor faptul că în noaptea de duminică spre luni hoții i-au furat din ogradă o plită din fontă, un furcoi ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:29
(16740 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor încarcerat

Luni, 25 octombrie, polițiștii din Axintele și Sălcioara au prins, pe raza localității Lehliu-Gară, un bărbat, de 27 de ani, din Sălcioara, pe numele căruia exista un mandat de arestare preventivă emis ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:28
(15031 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți la porumb

Polițiștii din Bordușani au prins 9 persoane, cu vîrste cuprinse între 20 și 61 ani, care folosindu-se de 5 căruțe au furat peste 1200 kg porumb de pe o solă deja recoltată ce aparținea unui societăți agricole ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:26
(17821 vizualizări - 1 comentariu)


Balaciu: La volan fără permis

În cursul nopții trecute, 25 spre 26 octombrie, polițiștii din Balaciu au depistat în trafic, pe un drum comunal, un autovehicul condus de un localnic, de 36 de ani. Verificînd documentele șoferului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:25
(15347 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne vîndute ilegal

În cursul dimineții de luni, 25 octombrie, polițiștii din Maia au depistat în trafic un autocamion ce transporta și vindea lemne. La volan se afla un tînăr, de 25 de ani, din Vrancea, iar cu ocazia verificării ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:23
(14014 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia lemne ilegal


Un morun și 17 kg de icre negre, în portbagajul unui autoturism

Duminică, 24 octombrie, polițiștii feteșteni au oprit în trafic, pentru un control de rutină, o mașină condusă de un bărbat, de 42 de ani, din localitatea Giurgeni. Potrivit polițiștilor, în portbagajul ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2010, 13:31
(16233 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Depunere de coroane de «Ziua Armatei»

Luni, 25 septembrie, Instituția Prefectului Ialomița a organizat o serie de activități pentru celebrarea «Zilei Armatei». Evenimentul a debutat la Monumentul eroilor «Colonel Popescu», în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2010, 13:25
(12380 vizualizări - 0 comentarii)


Băiețel de 9 ani, înecat la Giurgeni

Un băiețel de doar 9 ani și-a găsit sfîrșitul înecîndu-se într-o cuvă betonată a unei stații de pompare. Tragedia s-a petrecut în localitatea Giurgeni. Băițelul plecase la pescuit în dimineața de sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2010, 13:24
(12202 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: A explodat butelia

O improvizație la o butelie a făcut ca aceasta să explodeze, provocînd un incendiu de proporții la Miloșești. Flăcările s-au aprins în după-amiaza zilei de duminică, 24 octombrie și au cuprins bucătăria ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2010, 13:22
(17414 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...