Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Liga a III-a, etapa a V-a

Unirea Slobozia-CS Tunari 2-0

Unirea Slobozia rămîne fără punct pierdut pe teren propriu și după al treilea meci disputat în fața propriilor spectatori. Victima din această săptămînă a fost CS Tunari, echipă împotriva căreia Ion Răuță a făcut cîteva modificări față de meciurile anterioare. Astfel, l-a retras pe Stan în linia defensivă, acolo unde l-a titularizat și pe Bolocan, l-a introdus pe Tudor la mijloc, iar în avanposturi, forțat de accidentarea lui Viorel Gheorghe, a jucat cu Avanu. Inspirată alegere pentru că vîrful adus în această vară a deschis scorul în minutul 26, după un corner executat de Cristea. Pe fondul dominării echipei noastre a venit și golul 2 de care s-a lipit Hertu, jucător care bifează a șasea reușită... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:56 (8498 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Urziceni în Cupa României

Astăzi, de la orele 16,00, pe stadionul Tineretului, Unirea întîlnește în șaisprezecimile Cupei României pe divizionara secundă Sportul Studențesc, echipă de la care îi are împrumutați pe Dacian Varga și Tiberiu Bălan. Partida va fi televizată de sport.ro. Cîștigarea Cupei României este în fiecare sezon unul dintre obiectivele Unirii, CFR Cluj și FC Vaslui împiedicînd-o în sezoanele precedente să-l atingă. Altfel, vineri, de la orele 20,00, echipa din Urziceni primește vizita Astrei Ploiești într-un meci contînd pentru etapa a VIII-a a Ligii I.... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:55 (8000 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Slobozia, apa izvorăște din asfalt

«Apa grea» de la Urban face șvaițer rețeaua

La Slobozia, apa izvorăște din asfalt

De două luni încoace, de la intrarea în funcțiune a sursei subterane de apă, rețeaua de canalizare a orașului s-a transformat într-un șvaițer uriaș, din care «apa grea» furnizată consumatorilor țîșnește de pretutindeni. Explicații sînt nenumărate: de la vechimea rețelelor și pînă la calitățile corozive ale noii ape, totul a fost declarat, explicat, sesizat și mediatizat în presa locală. Cum însă spectacolul mediatic orchestrat pro sau contra nu ține loc de soluții, în acest moment arterele orașului sînt pline de cratere active, din care apa curge nestingherită de săptămîni în șir.
«Așa curge de o lună!»
Prima sesizare vine de la blocul A6, din spatele sediului CEC. La fața... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:31 (7735 vizualizări - 9 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Analiză SWOT pentru «apa grea»

Analiză SWOT pentru «apa grea»

Pentru cei care nu știu încă de pe la talk-show-urile defuncte ale lui Andrei Gheorghe, analiza SWOT este un instrument de planificare strategică a succesului, care s-ar traduce, în românește, în «puncte tari, puncte slabe, oportunități, amenințări». Evident, fiind un instrument inventat de un american și folosit îndeobște de corporații, am fi putut băga mîna în foc că administrația locală slobozeană habar nu are de existența lui. Dar iată că ne înșelăm. Și, de o lună încoace, la intrările blocurilor din oraș sînt plantate coli A4 (vezi foto) pe care o minte odihnită s-a jucat de-a analiza SWOT într-o nouă încercare de a demonstra slobozenilor că «apa grea», galbenă și puturoasă care curge la... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:24 (18003 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«De ce să nu recunosc? Și cârciumile mele au contat!»

Primarul Florinel de Platonești dezvăluie cum se cîștigă alegerile

«De ce să nu recunosc? Și cîrciumile mele au contat!»

Este tînăr și cu ajutorul Mariei Petre a ajuns primar cu 90%. Are doi nasturi descheiați la cămașă, un lanț de aur la gît și pantofi moderni de lac. Propunem însă să părăsească scena politică și să defileze pe podiumurile de modă. Vine din mediul de afaceri unde încă mai prestează cu succes, funcția de primar neîmpiedicîndu-l să-și vadă liniștit de bisnis. Este manager peste niște cîrciumi din comună, are și ceva magazine unde vinde, cu succes, eugenii... Nu v-ați prins? Bine, să continuăm. A fost implicat în diferite scandaluri, este veșnic nemulțumit și, cel mai important, afișează în orice întîlnire de partid un aer de șpilăr... Și dacă nici de această dată nu reușiți să-l identificați, vă... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:22 (12643 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Taximetriștii amenință Primăria Slobozia cu judecata

Taximetriștii amenință Primăria Slobozia cu judecata

Războiul taximetriștilor cu autoritățile locale din Slobozia pare fără sfîrșit. După 6 luni de conflicte deschise, 3 proteste de stradă și zeci de amînări, Primăria Slobozia se dovedește în continuare incapabilă să facă ordine în ograda publică. Iar incidentul de vineri, cînd un grup de taximetriști au luat cu asalt holurile Primăriei într-o nouă încercare de a obliga autoritățile să respecte legea, e doar începutul unei noi runde de confruntări. De data asta însă, taximetriștii locali (împărțiți în două tabere) se jură cu legea în mînă că vor tîrî autoritățile în instanță.

Primăria, luată cu asalt
Vineri, 18 septembrie, la orele prînzului, un grup de circa 20 de taximetriști... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2009, 17:08 (7857 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou program informatic lasă copiii fără alocație și mămicile fără indemnizație

Începînd de săptămîna precedentă, Agenția Județeană pentru Prestații Sociale Ialomița a implementat un nou sistem informatic de administrare a prestațiilor sociale, în acest mod acestea fiind gestionate în cadrul aceleiași familii, și nu separat, cum se întîmpla pînă acum. «Este un mod de a evita orice fraudă, prin alocarea acelorași drepturi acelorași persoane, în mai multe județe. În această situație s-au evidențiat o serie de neconcordanțe, care au condus la imposibilitatea de acordare a dreptului la prestații sociale către beneficiar, pe o perioadă determinată» susțin reprezentanții instituției. Printre situațiile cele mai frecvent întîlnite care au generat aceste deficiențe s-au regăsit alocația... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2009, 17:05 (7332 vizualizări - 2 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Ramona e miss, Ramona e vis

Iar voi, fanii acestei rubrici, fericiții privitori ai unei fete care se naște odată la o sută de ani. Și încă ar fi prea des, că oamenii mai trebuie să și muncească, nu doar să se holbe..., pardon, să privească! Despre ce vorbeam?! A, despre Ramona! Ei bine, Ramona nu are forme ideale (84-64-94), dar asta n-a împiedicat-o niciodată să oprească circulația în intersecții dacă și-a dorit acest lucru. Nu și l-a dorit, pentru că a fost ocupată cu altele... Liceul la Mihai Eminescu, facultatea în curs, titlul de miss Slobozia 2009, 20 de ani crescuți după cum se vede, fotomodel printre picături... Mai vreți?! Nu e cazul! Însă un lucru vă mai putem spune, cu condiția să-l păstrați pentru dumneavoastră... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2009, 17:03 (36678 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Pentru a nu se destrăma

PIN Ialomița s-a aliat cu PD-L

Începem aceste cîteva rînduri cu un simplu salut de «Bună dimineața»! Nu, nu pentru dumneavoastră, ci pentru o organizație abia dezmorțită dintr-un bîrlog, numai de membrii ei cunoscut. Cine credeți că s-a trezit și ne-a comunicat tare și răspicat că există și că s-a întrunit? Dacă nu vă închipuiți, nu vă faceți probleme, vă spunem noi: domnii Ion Istrate și Emil Iamandi. Nu știți cine sînt? Nici asta nu este de condamnat... Cei doi se pare că ar fi doi oameni politici locali, anomini am adăuga noi, căci dacă comunicatul de presă ajuns în spamul emailului nostru nu ne lămurea habar nu aveam că în Ialomița Partidul Inițiativa Națională are și ceva acțiuni. Așadar, un e-mail, în cîteva cuvinte,... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2009, 12:25 (9811 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Scutiri de impozite pentru votanții PSD

Deputatul Marian Neacșu a dat startul în campania pentru prezidențiale

Scutiri de impozite pentru votanții PSD

Deputatul Marian Neacșu, unul dintre cei mai activi parlamentari pe care i-a avut județul în ultimii ani, a dat startul campaniei pentru alegerile prezidențiale din noiembrie. Concluzia am tras-o dintr-un comunicat de presă remis redacției de cabinetul parlamentarului nominalizat mai sus. Potrivit acestuia, «la sesizarea unor veterani de război din județul Ialomița, privind faptul că unele primării nu acordă scutirea de impozit pe teren prevăzută de lege pentru terenurile arabile de cel mult 5 ha» parlamentarul ialomițean a făcut o interpelare în Parlamentul României (adresată ministrului Finanțelor Publice, Gheorghe Pogea), în care cerea un răspuns privind modalitatea concretă de aplicare a legii... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2009, 12:24 (10280 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Al doilea caz din sistemul de învățămînt

4 cazuri de gripă porcină, confirmate OFICIAL

Autoritățile județene sînt în alertă maximă după ce numărul îmbolnăvirilor cu gripă porcină a crescut. Potrivit, Ministerului Sănătății, al doilea caz de îmbolnăvire cu virusul gripal A/H1N1 în sistemul de învățămînt a fost depistat tot la liceul «Mihai Viteazul» din Slobozia. O colegă de clasă a tinerei depistate pozitiv săptămîna precedentă a fost confirmată în urma analizelor de laborator realizate de Institutul Național «Cantacuzino». Tînăra, în vîrstă de 16 ani, se află în prezent internată în spital, la Institutul «Matei Balș», urmînd tratament cu antivirale. «Ancheta epidemiologică relevă faptul că eleva a avut doar un contact care nu prezintă, deocamdată, semne de îmbolnăvire. Starea de... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2009, 12:26 (6270 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Intifada» gunoaielor

«Intifada» gunoaielor

După o primă rundă de controale prin primăriile din județ, soldată cu amenzi atent selecționate politic în valoare de 441 mii lei, Garda de Mediu Ialomița a decis reluarea operațiunii începînd cu data de ieri. Ca și tura trecută însă, controalele efectuate de comisarii instituției vor viza depozitele neconforme, iar nu cele necontrolate. Drept pentru care anunțăm pe acesta cale edilii locali din Ialomița că pot dormi liniștiți. Cu condiția să fi cotizat la timp!
Controlul mic face bugetul mare
Condusă de 3 luni după metode private (Ion Grigore, noul director al instituției vine din mediul privat de afaceri), Garda de Mediu Ialomița se poate deja lăuda cu două controale tematice... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2009, 08:01 (7886 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La loc comanda!

Pămîntul se dă la Giurgeni

Scriam săptămîna trecută despre «succesul» Prefecturii Ialomița, care a reușit în decursul ultimilor ani să mute de la Ana la Caiafa 14 mii de păgubiți, promițîndu-le, pe rînd, ba teren în zona Stelnica-Bordușani, ba despăgubiri. Instituția revine cu o nouă provocare: campania de împroprietăriri de la Giurgeni!
Adrese fără adresă
Potrivit unei adrese înaintate în vara acestui an către Agenția Domeniilor Statului București, Prefectura Ialomița solicita reconstituirea dreptului de proprietate pentru o suprafață de 300 de hectare de teren agricol și 7 hectare de teren neagricol aparținînd fostei SC Orezicola Giurgeni. În buna tradiție a corespondenței anterioare, ADS-ul cîntă... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2009, 07:50 (10969 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Promisiuni turistice cu Elena Udrea

Promisiuni turistice cu Elena Udrea

La Amara, vineri, 18 septembrie 2009, s-a derulat Adunarea Generală a Asociației Naționale a Stațiunilor Turistice din România. La Hotelul Ialomița din stațiunea Amara au fost prezenți peste 20 de primari și reprezentanți ai stațiunilor turistic-balneare din România, invitatul special al evenimentului fiind ministrul Turismului, Elena Udrea. Gazda evenimentului, președintele Asociației, primarul orașului Amara, Victor Moraru a ținut încă din deschidere să declare că Elena Udrea este un ministru respectat, apreciind-o drept «singurul ministru din România care a făcut ceva pentru turismul balnear românesc». Primarii participanți au prezentat problemele cu care se confruntă, obținînd din partea ministrului... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2009, 19:31 (6823 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Există riscul izbucnirii unei pandemii»

Prefectul Alecsandru Știucă, după confirmarea celui de-al treilea caz de gripă porcină

«Există riscul izbucnirii unei pandemii»

În cursul dimineții de vineri, 18 septembrie 2009, în Ialomița a fost confirmat cel de-al treilea caz de gripă porcină. Virusul a fost contactat de tatăl bărbatului de 30 de ani din Bărcănești. Alarmant este faptul că persoana nou infectată este director al școlii din localitate, existînd pericolul ca toți elevii din unitatea de învățămînt să fie considerați contacți. Actual, autoritățile locale încearcă să realizeze cercul tuturor persoanelor ce au relaționat cu bolnavii. Noul șef al Direcției de Sănătate Publică, dr Corneliu Pană atrage atenția asupra «isteriei» create și recomandă celor implicați în aceste cazuri, de suspiciuni sau contactare confirmată a virusului A/H1N1, «prudență maximă... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2009, 15:02 (6625 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Unul din două hectare de teren agricol, calamitat

Record negativ în agricultura ialomițeană

Unul din două hectare de teren agricol, calamitat

Unul din două hectare de teren agricol, calamitat
După o vizită de numai două ore a ministrului Ilie Sîrbu (n. red.: duminică, 6 august 2009), agricultura ialomițeană revine la vechea imagine, necosmetizată și aproape imposibil de salvat. Iar bilanțul anului agricol 2008-2009 se dovedește a fi unul dramatic, poate cel mai dramatic din ultimii 20 de ani. Potrivit datelor oficiale furnizate de Direcția pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița, unul din două hectare de teren agricol din județ este declarat calamitat. Asta în timp ce producțiile agricole au atins cel mai scăzut nivel din ultimii 10 ani...
O treime din județ va rămîne necultivată
Pierderile produse... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2009, 10:39 (7027 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Religia orezului Riso Scotti cucerește Europa

Bere, ulei, oțet, lapte, condimente, paste, tăiței, spaghete, grisine, snacks-uri, ciocolată, musli, biscuiți, orez lung, orez colosal, orez rotund... Precum rețetele de mîncare cu creveți din «Forrest Gump», despre ce poți face din orez se poate vorbi ore în șir. Noi am făcut-o la foc automat, alături de singurul specialist județean pe care am avut ocazia să-l cunoaștem, Mihai Nedelcu, director de producție la fabrica Riso Scotti de la Vlădeni. O întrevedere incredibilă, care ne-a reconvertit instantaneu la o nouă religie, mai ecologică, mai sănătoasă și, de ce nu, mai ieftină decît cea bazată pe grîu.
Orez cît vezi cu ochii
«Nu știu nicio boală care să interzică consumul... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2009, 10:33 (20212 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Epicentrul gripei porcine din România s-a mutat la Slobozia

După demiterea în direct a șefului Poliției Județene, Ialomița revine din nou pe micile ecrane cu primele cazuri de gripă porcină înregistrate în unitățile școlare din România. Prima victimă s-a dovedit a fi o fată de 17 ani, elevă a Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia, însă alături de ea sînt suspecți 3 profesori și o duzină de elevi participanți la excursia din Spania, precum și elevii unui al doilea liceu din oraș, Liceul de Artă «Ionel Perlea». În acest moment autoritățile locale fac eforturi considerabile pentru a identifica cercul contacților, iar cele două unități școlare implicate iau în considerație suspendarea cursurilor.

Isterie mediatică la Slobozia... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2009, 17:24 (10888 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ministrul Elena Udrea, la Amara

Ministrul Elena Udrea, la Amara

Ministrul Turismului, Elena Udrea este așteptată să participe vineri, 18 septembrie 2009, la o acțiune desfășurată în orașul Amara. Vizita de lucru se desfășoară în contextul programului «Dezvoltării Turimului Balnear». De asemenea, tot mîine, la Amara are loc Adunarea Generală a Asociației Naționale a Stațiunilor Turistice din România. «Acțiunea vizează, în primul rînd, o dezbatere a cărei temă este strategia de dezvoltare a turismului balnear» a menționat primarul orașului, Victor Moraru. Vizita ministrului a fost anunțată pentru vineri, 18 septembrie, în jurul orelor 17,00.... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2009, 13:01 (9906 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prefectul Știucă are viziuni cosmogonice

Prefectul Știucă are viziuni cosmogonice

Prefectul Alecsandru Știucă a epuizat provocările oferite de județul pe care îl păstorește și s-a lansat în reconstruirea imaginii cosmogonice a României. Evident, domnia sa nu a făcut acest pas de unul singur, ci organizat, așa cum îi șade bine unui reprezentant al Guvernului în teritoriu. Pentru aceasta, domnia sa a participat săptămîna trecută la Conferința Română pentru Aplicații Spațiale (CRAS 2009), alături de șeful Departamentului de Relații Internaționale-Agenția Spațială Europeană, directorul pentru Cercetare Spațială, DG Enterprise and Industry-Comisia Europeană, președintele Grupului parlamentar pentru spațiu în Parlamentul Poloniei, precum și de cosmonautul Dumitru-Dorin Prunariu,... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2009, 12:40 (8750 vizualizări - 10 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
313 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Parfumuri contrafăcute găsite de jandarmi

Doi bărbați, unul din București și celălalt din Brașov, au încercat să comercializeze parfumuri contrafăcute la Slobozia. Numai că, astfel, aceștia au fost surprinși miercuri, 13 ianuarie a.c., de jandarmii ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2010, 07:18
(11034 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa Liceelor-ediția 2010

Cupa Liceelor-ediția 2010

Sîmbătă, 16 ianuarie, la orele 11,00, municipalitatea locală dă startul uneia dintre cele mai longevive competiții sportive naționale. Este vorba despre Cupa Liceelor, ediția 2010, competiție destinată ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 18:35
(10059 vizualizări - 0 comentarii)


Beat și fără permis la volan

Joi, 14 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au depistat în trafic un tînăr în timp ce-și conducea autoturismul deși nu poseda permis de conducere pentru nicio categorie și se afla în sare vădită de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:26
(10396 vizualizări - 0 comentarii)


Copil, victima unui accident rutier

Joi, 14 ianuarie a.c.,poliția a fost sesizată despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Jilavele, eveniment rutier soldat cu rănirea unui pieton. În urma investigațiilor efectuate la fața locului ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:25
(11234 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din magazin, reținut pentru 24 de ore

În cadrul activităților desfășurate de efective ale Poliției Orașului Amara și Serviciului de Investigații Criminale cu privire la un furt din magazin comis în urmă cu aproximativ o săptămînă, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:24
(12850 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1,4 tone de deșeuri feroase și neferoase, confiscate de polițiști

Polițiștii ialomițeni efectuează cercetări pentru stabilirea provenienței unor deșeuri feroase și neferoase ce ar putea proveni din săvîrșirea de infracțiuni. Joi, 14 ianuarie a.c., aflați într-un filtru ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:24
(10455 vizualizări - 0 comentarii)


Înșelați de un fals asistent veterinar

Trei cetățeni din comuna Movila au sesizat agenții postului de poliție despre faptul că un bărbat ce s-a recomandat drept medic veterinar i-a înșelat cu diferite sume de bani sau bunuri, părăsind ulterior ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:22
(11007 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat

În dimineața zilei de 13 ianuarie a.c., la Munteni Buzău s-a petrecut un accident rutier în urma căruia un bărbat în vîrstă de 70 ani a suferit vătămări corporale, necesitînd internarea. Evenimentul rutier ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:21
(15546 vizualizări - 0 comentarii)


Cu permis fals la volan

Miercuri, 13 ianuarie a.c., polițiștii din Făcăeni au oprit pentru control, pe raza comunei, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, la volanul căruia se afla un localnic în vîrstă de 22 ani. Cu ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:20
(11977 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni cu efective mărite în mai multe comune ale județului. Astfel, la acțiunile efectuate pe raza comunelor aflate în zona de responsabilitate a Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:15
(12271 vizualizări - 1 comentariu)


Se caută 200 de femei pentru cules de căpșuni în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița primește înscrieri pentru locuri de muncă sezonieră în sectorul agricol din Spania, la cules de căpșuni. Sînt oferite 200 locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 19:13
(10263 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer de autobuz, beat la volan

În cursul zilei de marți, 12 ianuarie a.c., în jurul orelor 4,00, un echipaj al Biroului Rutier Fetești a oprit pentru control, pe strada Călărași din localitate, un autobuz de transport local persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 18:15
(11017 vizualizări - 0 comentarii)


Consultant de asigurări, cercetat penal

Polițiștii din Urziceni au finalizat cercetările și au dispus începerea urmăririi penale într-un dosar penal în care o femeie în vîrstă de 41 ani, din localitate, este învinuită de săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:43
(10067 vizualizări - 0 comentarii)


A dat peste doi copii pe trecerea de pietoni

Doi minori, ambii în vîrstă de 10 ani, din municipiul Urziceni, au fost răniți în urma unui accident rutier produs în dimineața zilei de marți, 12 ianuarie a.c., pe Calea București din localitate. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:21
(11175 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din locuință, reținut pentru 24 de ore

În urma cercetărilor efectuate în cazul unei infracțiuni de furt, polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au stabilit că principalul suspect de comiterea faptei este un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:48
(10132 vizualizări - 0 comentarii)


A condus fără permis

Un echipaj din cadrul Biroului de Poliție Rurală Urziceni, aflat în serviciu pe raza comunei Armășești, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în Capitală, la volanul căruia se afla un localnic ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:18
(10048 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța traficului rutier

În cadrul activităților desfășurate pentru combaterea indisciplinei în trafic, efectivele Biroului Rutier Slobozia au constatat 22 de contravenții la regimul circulației pe drumurile publice, pentru săvîrșirea ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:57
(10541 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de 11/12 ianuarie a.c., agenții posturilor de poliție aflate pe raza de competență a Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat acțiuni comune, pentru prevenirea faptelor de tulburare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:26
(9176 vizualizări - 0 comentarii)


Plățile APIA în 2009, peste 1,281 miliarde euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a efectuat, în anul 2009, plăți în valoare totală de peste 1,281 miliarde euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) și din Fondul European ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:55
(11935 vizualizări - 0 comentarii)


Recalcitrant la volan deși avea mașina neînmatriculată

Sîmbătă, 9 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,15, prin 112, un cetățean din comuna Ciulnița sesiza Poliției faptul că un tînăr aflat la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, a oprit lîngă ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(11614 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți penal pentru produse contrafăcute

În data de 8 ianuarie 2010, polițiștii de investigare a fraudelor au început urmărirea penală în cinci dosare penale, în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(10694 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru pocnitori

Vineri, 8 ianuarie 2010, în baza datelor deținute, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au efectuat un control la un agent economic din comuna Gheorghe Doja pe linia deținerii ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(12360 vizualizări - 0 comentarii)


Geci confiscate la Fetești

La finele săptămînii precedente, vineri, 8 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității o persoană ce vindea pe stradă două geci din blană sintetică, fără respectarea prevederilor ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:39
(11859 vizualizări - 1 comentariu)


Controale APIA în teren

Controale APIA în teren

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reafirmă obligativitatea respectării Bunelor Condiții Agricole și de Mediu (GAEC) de către fermierii care au depus cereri de plată pentru schemele de sprijin ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2010, 12:34
(15226 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Teculescu a convocat directorii de descentralizate

De la începutul săptămînii, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a organizat întîlniri cu reprezentanții instituțiilor publice deconcentrate de la nivel local. Principalele teme abordate au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:35
(11101 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu fals, anunțat telefonic

Pompierii slobozeni au fost alertați, joi, 7 ianuarie a.c., asupra producerii unui incendiu la o locuință din cartierul Bora. Deplasîndu-se la locul indicat de apelant, pompierii au constatat că au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:34
(12257 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 100 de șoferi, sancționați de polițiști

Peste 100 de participanți la trafic care nu au respectat prevederile Codului rutier au fost sancționați contravențional, pe numele unui conducător auto care circula cu un autoturism neînmatriculat fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:33
(11152 vizualizări - 0 comentarii)


Loviți de mașini

În după-amiaza zilei de joi, 7 ianuarie a.c., în jurul orei 15,10, Poliția a fost sesizată prin 112 despre producerea unui eveniment rutier pe raza comunei Bărbulești, accident în urma căruia două persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:32
(14905 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt din locuință, identificați de polițiști

Trei ialomițeni, dintre care doi minori, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 25-31 decembrie 2009, au sustras mai multe unelte electrice și produse alimentare ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:31
(10517 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 6 kg de mercur, ilegal deținute de un cabinet stomatologic

În cursul zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., în baza unor informații, polițiștii au efectuat un control cu privire la deținerea și utilizarea substanțelor toxice și foarte toxice la un cabinet stomatologic ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:32
(13341 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...