Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Jeep-ul favorit al lui Ceaușeșcu, scos la vînzare

De trei luni de zile, în mijlocul comunei Ograda, în fața unei porți tronează una dintre stafiile comunismului. A făcut carieră în anii 60', o soră de-a ei l-a plimbat pe Ceaușescu prin vizitele de lucru din anii 80', a pus umărul la tranziția către sălbăticia capitalistă pînă în anii 2000 și acum este «de vînzare» pentru nostalgicii comunismului, cu condiția ca aceștia să se fi învîrtit suficient în ultimii 20 de ani ca să scoată din buzunare 2000 de euro, cît cere săpînul pentru a se despărți de ea. Scump, dar face! După cum vedeți și în imagine, vorbim despre primul motor al economiei socialiste multilateral dezvoltat, nemuritorul IMS 461, exportat de ruși împreună cu doctrina lui Stalin și... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 10:17 (24383 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Europa la picioarele karatiștilor Satori

În perioada 3-7 septembrie 2009, s-a desfășurat, la Constanța, campionatul european de karate pentru copii și juniori. La competiție au participat 25 de federații din toată Europa, însumînd peste 1000 de sportivi. Ialomița a aruncat în competiție 25 de combatanți, elevi ai clubului Satori din Slobozia, dar și elevi ai antrenorului Răcilă Viorel din Fetești.
Locurile pe podium au fost adjudecate însă detașat de sportivii antrenați de profesorul Adrian Chițu și Sandu Liviu, cei care cu o săptămînă în urmă declarau într-o conferință de presă că «vor aduce acasă un campion european». Ei bine, au adus nu unul, ci trei campioni. Buterez Alexandru, locul I la categoria 11-12 ani, kata individual,... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:23 (11093 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Alina Moraru, lupte libere, CSM Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Alina Moraru, lupte libere, CSM Slobozia

După cum observați și din imagine, chiar avem de-a face cu o campioană. Alina Moraru a urcat pentru prima dată pe cea mai înalta treaptă a podiumului la campionatele naționale de lupte libere copii în anul 2008, la categoria 52 de kilograme. Pentru că așa cum spune antrenorul și tatăl ei, profesorul Marian Moraru, pe Alina o caracterizează perseverența, seriozitatea și tăria de caracter. De aceeea ea nu s-a culcat pe-o ureche și a continuat să își domine copios adversarele obținînd un nou titlu național în 2009, de data aceasta la categoria 57 kilograme.
Alina Moraru s-a născut în 1994 și, de mică, și-a urmat tatăl în sala de sport. La început din joacă. Apoi, la 11 ani, a început să privească... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:22 (19876 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Tenis pentru prichindei

În perioada 3-6 septembrie 2009, la arenele Tenis Parc s-a desfășurat Cupa CSS Slobozia la tenis de cîmp. Copiii antrenați de profesorul Ion Savu și-au adjudecat majoritatea trofeelor. La 10 ani feminin s-a impus Alexia Gîndac, pentru ca, la 12 ani, victoria finală să-i aparțină Irinei Nițu. La 10 ani băieți a cîștigat tot un slobozean, Bogdan Corbea, iar trofeul pentru categoria 12 ani a plecat la constănțanul Andrei Alexandrescu. La dublu băieți s-a impus slobozeanul Radu Popa care a făcut echipă cu brăileanul Valy Iftincă. Turneul, unul de categoria a III-a, este un turneu de toamnă, destinat copiilor, iar organizatorii susțin că, de-a lungul anilor, cîștigătorii acestei competiții ajung nume... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:21 (13609 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia rămîne lider

Vineri, 4 septembrie, băieții lui Ion Răuță a trecut un al treilea hop în lupta lungă și anevoioasă pentru promovare. Victima Unirii a fost de această dată Viitorul Chirnogi. Slobozenii s-au impus cu scorul de 2-1, prin golurile lui V. Gheorghe (3) și Toma (5), pentru oaspeți reducînd din handicap Iordache (22).
În ciuda victoriei, după iureșul de start au urmat, pentru Unirea, 70 de minute slabe, doar carențele tehnico-tactice ale oaspeților făcînd ca aceștia să nu plece acasă cu un punct.
«Pot spune că a fost unul dintre cele mai slabe meciuri ale noastre de cînd sînt eu antrenor aici. Bine că am obținut cele 3 puncte și putem pregăti liniștiți meciul de la Constanța unde, în ciuda valorii... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:20 (11166 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

După ce constructorii au furat cît au putut, județul face bilanțul

Ialomița a cheltuit peste 1000 de miliarde pentru (ne)reabilitarea școlilor

Mii de miliarde cheltuite, sute de zile de întîrziere pentru finalizarea lucrărilor și școli transformate în șantiere. Deși ultimii miniștri ai Educației au fost mai mult decît generoși la capitolul investiții școlare, o parte dintre unitățile de învățămînt din Ialomița nu este nici pe departe pregătită pentru începerea noului an școlar. Lucrări de reabilitare, simple investiții școlare sau utilități au transformat infrastructura unităților de învățămînt ialomițene într-un adevărat fiasco guvernamental. La început de an școlar, autoritățile județene, responsabile de proasta gestionare a banilor destinați acestor lucrări, ridică din umeri și aruncă vina de la unii la alții. O situație pe cît de... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 20:21 (17009 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Primăriile ialomițene, în pragul falimentului administrativ

Primăriile ialomițene, în pragul falimentului administrativ

Restructurare în masă a administrației, orientarea cu prioritate a fondurilor existente către infrastructură, economii bugetare de 125 milioane de euro, un coeficient de angajați bugetari de 0,21 la mia de locuitori ai unei localități, 28 de măsuri anticriză, alocarea a 20 la sută din cheltuielile bugetare pentru investițiile din infrastructură... Și exemplele ar putea continua pe zeci de pagini căci, în urmă cu o lună, Guvernul Boc a avut o perioadă fastă în care previziunile zodiacale anunțau că Marte, în conjuncție cu Saturn, permite susținerea unui discurs populisto-fantastic și recomandă cu tărie gogoșile administrative pentru populație. La o lună de la alinierea planetelor cu Guvernul României... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 20:02 (14546 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Împroprietărirea de la Stelnica se amână pentru calendele grecești

Prefectura Ialomița a cedat la puncte în litigiul privind retrocedarea terenurilor agricole

Împroprietărirea de la Stelnica se amînă pentru calendele grecești

Mai țineți minte scandalul retrocedărilor din 2007? Da, da, acela în care prefectul Cazacu se lua la trîntă cu balaurul ADS și promitea un nou 1864, an al reformei agrare a lui Cuza, pentru pălmașii din tot județul care n-au mai avut loc de latifundiari și arendași. Ei bine, cu aceștia, cu pălmașii, rîmîne cum am stabilit. Pentru că sub oblăduirea profesorului Știucă, iubitor mai degrabă de apă decît de pămînt, Prefectura a decis să nu mai formuleze recurs. Nu, nu așa din senin! Ci după ce a pierdut în acest an tot ce se putea pierde în materie de procese, de-a spus ADS-ul bogdaproste pentru așa schimbare de regim politic.

Cazacu, «cavalerul tristei figuri» cu împroprietărirea... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:56 (15011 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbalul slobozean pornește din nou la drum

Baftă, fetelor!

Handbalul slobozean pornește din nou la drum

Sîmbătă 12 septembrie se dă startul ediției 2009-2010 a campionatului Ligii secunde de handbal feminin. CSM Slobozia va activa în seria A alături de Universitatea Tîrgoviște, HCF Piatra Neamț, Galaxy Buzău, CSM București, Spartac București, CSM Ploiești și Activ Ploiești. Obiectivul realist și, totodată, realizabil al ialomițencelor este o nouă clasare pe podium. Bătălia pentru atingerea acestuia va fi dusă cu CSM București, echipă întărită serios în vară cu o bună parte din componentele primdivizionarei Rapid, CSM Ploiești, proaspăt retrogradată din prima ligă și HCF Piatra Neamț.
În pauza competițională s-a pus la un moment dat problema promovării. Din păcate, acest deziderat privit la rece... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:46 (15305 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legea junglei pentru taximetriștii din Slobozia

Legea junglei pentru taximetriștii din Slobozia

Începînd cu 1 septembrie, 30 dintre taximetrele aparținînd firmei «Dyno» au fost obligate să renunțe la activitatea curentă. Motivul îl reprezintă refuzul Primăriei Slobozia de a reînnoi autorizațiile de taximetrie ale firmei pînă la finalizarea licitației pentru adjudecarea celor 60 de locuri de taxi suplimentate prin hotărîre de Consiliu Local în această vară.
Joi, 3 septembrie, angajații firmei «Dyno» au protestat timp de 2 ore în fața Primăriei Slobozia, într-o ultimă încercare de a forța mîna autorităților pentru prelungirea autorizațiilor. Soluția oferită de către acestea este una absolut inedită: Primăria recomandă cumpărarea locurilor de taxi de la firmele concurente!

Dyno-nino în fața Primăriei Slobozia... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:41 (13358 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Dame-n tango

Sala e deschisă de trei luni. Noi am aflat de existența ei săptămîna trecută. «E o sală pentru vipuri. Vin multe persoane cunoscute din oraș...» ni se explică. Argumentul ni se pare decisiv. Habar nu avem cine anume calcă pragul sălii, dar ne-a stîrnit curiozitatea. Persoane cunoscute... Așa că la opt punct, într-o zi de joi, ne-am prezentat acolo...

Transpir pentru tine
Sala e la etaj, jos sînt aparatele de forță... Sînt vreo șase, dar de lucrat, lucrează numai doi. Cel mai tînăr chinuie niște gantere mici, cu discuri detașabile. Are maiou și bicepși. Celălalt e la ultima serie de genoflexiuni cu halterele pe umeri. Are ochii atît de injectați de efort încît ne stăpînim... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:34 (20000 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Eu am o vorbă! Să lași o dâră în urma ta! Pozitivă!»

Costică, farul de la Marsilieni al PSD Ialomița

«Eu am o vorbă! Să lași o dîră în urma ta! Pozitivă!»

Costică este primar pe viață. Partea proastă e că e primar PSD. Am închis ochii, l-am iertat și l-am întrebat. Nu mare lucru. Ca de obicei, ne-a interesat cît de apăsat calcă Ciupercă pe grumajii primarilor din subordine, ce și cît se mai fură pe la partid în vremea din urmă și dacă primarul de partid, adică osatura organizației, are să se mulțumească la nesfîrșit cu firimiturile care cad de la masa județului. Marin Constantin, primarul de la Albești, susține că da. Noi însă nu l-am crezut. Dumneavoastră? (D. MIHORDEA, A. PANAIT)
McChicken de Albești
Ca orice primar care dă interviuri, Costică o face în biroul lui. Biroul e la sediu, la Primărie. Primăria e neschimbată de 20 de ani. Doar lîngă streașină, încuibați în reclama luminoasă a instituției, doi porumbei umanizează imaginea de casă părăsită. În lumina soarelui de septembrie, par roșu-sîngerii, precum culoarea partidului.
Îl mai iertăm o dată. În gînd!
... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:28 (14944 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Permutări de procurori ialomițeni pe timp de grevă

Permutări de procurori ialomițeni pe timp de grevă

Săptămîna precedentă, sec și fără conținut, procurorii ialomițeni au întocmit un comunicat de presă prin care anunță publicul larg despre faptul că își micșorează sfera activităților. Motivul invocat de magistrații ialomițeni a fost însușirea unei acțiuni de protest decisă în cadrul Adunării Generale a Procurorilor. Temele principale ale întrunirii au fost «Subfinanțarea sistemului judiciar» și «Principiile unice de salarizare». Astfel, «procurorii de ședință vor participa numai în cauzele vizînd măsura arestării preventive precum și în orice alte cauze în care inculpații/petenții sînt persoane private de libertate și în cauzele privind plasamentul minorilor. Procurorii vor desfășura activitate... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:21 (16612 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministrul Ilie Sârbu a tratat agricultura ialomițeană cu bancuri răsuflate

Ministrul Ilie Sîrbu a tratat agricultura ialomițeană cu bancuri răsuflate

Duminică, 6 septembrie 2009, mi­ nistrul Agriculturii Ilie Sîrbu a participat, la Slobozia, la o întîlnire cu agricultorii ialomițeni. Întîlnirea a fost organizată la cererea ministrului de către oficialii locali și reprezentanții Asociației Culti­ vatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița. Acțiunea s-a desfășurat la Centrul Cultura «Ionel Perlea» din Slobozia, a durat două ore și s-a axat pe dezbaterea principalelor probleme cu care se confruntă agricultura ialomi­ țeană, respectiv subfinanțarea, accesarea fondurilor europene destinate agriculturii și irigațiile.

«Veniți luni la București și se rezolvă!»
Aceasta a fost fraza cel mai frecvent utilizată de ministrul... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:11 (13743 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Carnagiu cu cîrnați

Marți, 8 septembrie, în jurul orelor 11,30, o autoutilitară carosată s-a izbit frontal de un copac de pe marginea șoselei, între localitățile Cosîmbești și Mărculești. Din primele informații de la fața locului, cauza accidentului pare să fi fost evitarea unui cîine, șoferul pierzînd controlul volanului iar vehiculul izbindu-se de copac. De-a dreptul miraculos este faptul că deși mașina a fost avariată în totalitate, de sub mormanul de fiare contorsionate, atît șoferul cît și ocupantul scaunului din dreapta au ieșit teferi... Mașina era proprietatea unei firme de distribuție mezeluri, șoferul aflîndu-se în timpul serviciului. La o primă vedere, viteza cu care rula autoutilitara depășea cu mult... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 12:46 (13990 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Unii aleg să fie șarpe, alții să fie sân. Eu am ales să fiu sân»

Maria Petre, de la sceptru la ciomag

«Unii aleg să fie șarpe, alții să fie sîn. Eu am ales să fiu sîn»

Cunoscută ani la rînd drept doamna de fier a județului, Maria Petre s-a retras. Din politică. A ales să slujească «poporul» din sediul de la Bruxelles, loc cald și civilizat unde amărîtul de electorat ialomițean a trimis-o cu un mandat de deputat european în 2007. Istoria scurtă a Mariei Petre începe însă în anul 1992, cînd a fost vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, timp de două mandate. În 2000, electoratul aservit a expediat-o în Senatul României, pînă în anul 2007, cînd a progresat și a ajuns eurodeputat. Momentul a coincis cu declinul politic al președintelui PD-L Ialomița, o dată cu părăsirea scenei politice locale, Maria fiind taxată usturător atît de electorat cît și de proprii... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2009, 20:01 (13511 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia lucrează!

Senzațional

Consiliul Local Slobozia lucrează!

După luni bune în care sala de ședințe a Consiliului Local Slobozia a fost scena a numeroase altercații publice cu iz politic, joi, 27 august, cei 21 de consilieri locali ai municipiului și-au luat în serios rolul de aleși locali și... au adoptat proiecte de hotărîri. O activitate pe care o declarăm drept senzațională, mai ales că unele dintre aceste proiecte vizează direct viața publică a orașului și produc efecte pe care le vom resimți, mai devreme sau mai tîrziu, fiecare dintre noi.

Amenzi pentru distrugerea sau degradarea domeniului public
Ca urmare a numeroaselor sesizări primite de Poliția Comunitară Slobozia, Consiliul Local a decis joi înăsprirea contravențiilor... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2009, 19:23 (14955 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Arestări pe bandă rulantă în scandalurile din Bora Arestări pe bandă rulantă în scandalurile din Bora

Istoria răfuielilor mafiote la Slobozia

Arestări pe bandă rulantă în scandalurile din Bora

La finele săptămînii precedente, joi, 27 august, polițiștii ialomițeni, în colaborare cu ofițeri au Direcției de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, dar și cu polițiști din județul Călărași, au efectuat nu mai puțin de 26 de percheziții domiciliare la locuințe din cartierul Bora, Dragalina și București. Principalul scop al desfășurărilor de forțe a fost identificarea posibilelor arme folosite în recentele scandaluri petrecute în Slobozia.
În urma acțiunilor, în casele rromilor au fost descoperite zeci de arme, săbii, topoare și bîte, un adevărat arsenal de război care, potrivit unor surse din cadrul anchetei, ar fi fost folosite în scandalurile stradale... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2009, 19:18 (57352 vizualizări - 21 comentarii)

ANCHETĂ

Ialomița, râul de gunoi al județului

Autoritățile județene sînt incapabile să respecte termenele impuse de UE

Ialomița, rîul de gunoi al județului

Scandalul «apei grele» din sursa subterană de apă a orașului Slobozia este doar partea văzută a unui dezastru de proporții județene, pe care autoritățile îl cunosc și pentru care, practic, în acest moment nu există soluții concrete. Potrivit informațiilor publice furnizate de instituțiile statului, în Ialomița nu există niciun oraș sau comunitate în care resursele de apă potabilă să nu fie afectate de poluare. Iar dacă în cazul nitraților (care afectează potrivit unor aprecieri neoficiale circa 70 la sută dintre sursele de apă potabilă ale județului) autoritățile sînt rezervate, iar informațiile publice selective, în cazul apelor de suprafață concluziile sînt clare și dincolo de orice dubii: județul... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2009, 19:05 (22579 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Nea Aurică, muzicant de cununii

Nea Aurică, muzicant de cununii

Pentru că nimeni nu mai crește boboci, toamna se numără... nunțile. Pentru cine privește din stradă, miresele sînt albe și vesele, nuntașii par lipsiți de griji, iar holul Primăriei din Slobozia, pentru prima dată, prietenos. În umbra spectacolului însă, neștiuți și aproape nebăgați în seamă, își duc existența măruntă și tristă, cei mai neînsemnați dintre actorii acestei ceremonii: muzicanții de cununii!

Nea Aurică
E bătrîn! Atît de bătrîn încît îți spui că viora atîrnată de umăr e doar un element de decor, iar nu lucrul cu care își cîștigă existența. Între oficiali, stă nemișcat, cu ochii în gol, așteptînd nimic. Îl cheamă Aurică și e muzicant de cununii. La ieșirea... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2009, 18:52 (15884 vizualizări - 1 comentariu)

28 Iun 2026
257 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Făcăeni: La volan sub influența alcoolului

Un tânăr de 26 de ani, din localitatea Făcăeni, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Acesta a refuzat de asemenea să se prezinte la spital pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:10
(2937 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc vândute ilegal

Miercuri, 22 ianuarie 2020, polițiștii din Ialomița au desfășurat o amplă acțiune de combatere a infracțiunilor la regimul silvic. Astfel, oamenii legii au aplicat 23 de sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:05
(2973 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietonii, victime ale șoferilor grăbiți

În cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, trei pietoni au ajuns la spital, fiind victime ale accidentelor de circulație. În primul caz este vorba despre un bărbat, de 47 de ani, domiciliat în Amara, care ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:10
(2936 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Simulare VR pentru prevenirea furturilor din locuințe

Acțiune inedită a polițiștilor ialomițeni în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». Miercuri, 22 ianuarie 2020, oamenii legii le-au prezentat clienților ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:05
(4643 vizualizări - 1 comentariu)


Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Aproape 300 de kilograme de pește din speciile crap și somn precum și o barcă pneumatică și plase de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în localitatea Valea Ciorii. Astfel, luni, 20 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:15
(5237 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 20 ianuarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Stelnica, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Vlădeni, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:10
(3280 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 16 persoane evacuate dintr-un bloc cu 4 etaje

16 persoane au fost evacuate în cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, dintr-un bloc cu 4 etaje din Fetești, din cauza unei butelii care a luat foc. La locul intervenției au participat pompierii Gărzii ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:35
(3937 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că luni, 20 ianuarie 2020, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 17 focare de pestă porcină africană. Astfel, în localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 17:10
(3010 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 190 kg de pește, confiscate

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii au oprit pentru control, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din județul Ilfov. În urma verificării autovehiculului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:45
(3088 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Săli de jocuri de noroc, verificate de polițiști

Duminică, 19 ianuarie a.c., polițiștii de Ordine Publică și Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat o acțiune preventivă pentru creșterea gradului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:40
(2623 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au oprit pentru control, pe raza comunei Săveni, un autoturism condus de un bărbat de 60 ani. În urma testării cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:35
(2780 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, cinci victime

În ultimele 48 ore, la nivelul județului Ialomița, pompierii au acționat pentru gestionarea a 62 intervenții destinate protecției comunității, din care 57 misiuni de acordare a asistenței medicale de urgență ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 12:40
(2330 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

În cursul zilei de 15 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 22 de ani cercetat pentru săvârșirea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată», săvârșită ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 14:10
(3234 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune de prevenire

Joi, 16 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile și victimizării minorilor în zona unităților de învățământ, precum și ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 13:50
(2887 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Cartierul Fetești Oraș

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 17 ianuarie 2020, în ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 13:40
(4308 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Au fost identificate zonele de risc privind gripa aviară

În contextul răspândirii virusului gripei aviare, reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au identificat zonele din județ cu risc epidemiologic ridicat. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 20:20
(5556 vizualizări - 0 comentarii)


Polei în Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza județului, soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 20:05
(2920 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân de 70 de ani din Făcăeni, beat la volan

Miercuri, 15 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 70 de ani, din comuna Făcăeni, care conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 19:55
(4794 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Gheorghe Doja, arestat după ce a condus fără permis

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 19:50
(4596 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la intrare în Movila

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orei 7,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Movila, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:40
(3268 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bucu: La volan cu permisul suspendat

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de către un bărbat, de 47 de ani, din București, care a ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:35
(2606 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Marți, 14 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:30
(2493 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania pentru studenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță ȋnceperea perioadei de ȋnregistrare a aplicațiilor ȋn programul destinat studenților care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 17:15
(3434 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Miercuri, 15 ianuarie 2020, cu prilejul «Zilei Culturii Naționale» și aniversării a 170 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, elevii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 17:10
(3602 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

În noaptea de marți spre miercuri, 14/15 ianuarie 2020, puțin trecut de miezul nopții, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Moldoveni. La ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 13:20
(2806 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Biciclist acroșat de un autoturism

Luni, 13 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs în localitatea Amara, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2020, 13:50
(2603 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cu permisul suspendat și beat la volan a produs un accident rutier

Sâmbătă, 11 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, în timp ce acționau pe raza localității Bucu, pe linia depistării persoanelor care conduc autovehicule aflate sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 17:50
(5348 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Secției 6 Ion Roată au efectuat o percheziție domiciliară la locuința unui bărbat din comuna Ion Roată, bănuit de săvârșirea infracțiunilor de «tăiere ilegală ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 17:45
(3620 vizualizări - 0 comentarii)


Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de vineri, 10 ianuarie 2020, în zona Chirana. Se pare că șoferul unui autovehicul, identificat în persoana unui bărbat de 68 de ani, cu domiciliul în ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 22:20
(5127 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Chirana accident


Taximetriștii din Fetești, amendați de polițiști

Taxiurile din Fetești au fost verificate de polițiștii ialomițeni. În urma controalelor, oamenii legii au descoperit mai multe nereguli în ceea ce privește starea tehnică a autovehiculelor, dar și faptul ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 19:20
(3518 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...