Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Jeep-ul favorit al lui Ceaușeșcu, scos la vînzare

De trei luni de zile, în mijlocul comunei Ograda, în fața unei porți tronează una dintre stafiile comunismului. A făcut carieră în anii 60', o soră de-a ei l-a plimbat pe Ceaușescu prin vizitele de lucru din anii 80', a pus umărul la tranziția către sălbăticia capitalistă pînă în anii 2000 și acum este «de vînzare» pentru nostalgicii comunismului, cu condiția ca aceștia să se fi învîrtit suficient în ultimii 20 de ani ca să scoată din buzunare 2000 de euro, cît cere săpînul pentru a se despărți de ea. Scump, dar face! După cum vedeți și în imagine, vorbim despre primul motor al economiei socialiste multilateral dezvoltat, nemuritorul IMS 461, exportat de ruși împreună cu doctrina lui Stalin și... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 10:17 (24383 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Europa la picioarele karatiștilor Satori

În perioada 3-7 septembrie 2009, s-a desfășurat, la Constanța, campionatul european de karate pentru copii și juniori. La competiție au participat 25 de federații din toată Europa, însumînd peste 1000 de sportivi. Ialomița a aruncat în competiție 25 de combatanți, elevi ai clubului Satori din Slobozia, dar și elevi ai antrenorului Răcilă Viorel din Fetești.
Locurile pe podium au fost adjudecate însă detașat de sportivii antrenați de profesorul Adrian Chițu și Sandu Liviu, cei care cu o săptămînă în urmă declarau într-o conferință de presă că «vor aduce acasă un campion european». Ei bine, au adus nu unul, ci trei campioni. Buterez Alexandru, locul I la categoria 11-12 ani, kata individual,... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:23 (11093 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Alina Moraru, lupte libere, CSM Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Alina Moraru, lupte libere, CSM Slobozia

După cum observați și din imagine, chiar avem de-a face cu o campioană. Alina Moraru a urcat pentru prima dată pe cea mai înalta treaptă a podiumului la campionatele naționale de lupte libere copii în anul 2008, la categoria 52 de kilograme. Pentru că așa cum spune antrenorul și tatăl ei, profesorul Marian Moraru, pe Alina o caracterizează perseverența, seriozitatea și tăria de caracter. De aceeea ea nu s-a culcat pe-o ureche și a continuat să își domine copios adversarele obținînd un nou titlu național în 2009, de data aceasta la categoria 57 kilograme.
Alina Moraru s-a născut în 1994 și, de mică, și-a urmat tatăl în sala de sport. La început din joacă. Apoi, la 11 ani, a început să privească... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:22 (19876 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Tenis pentru prichindei

În perioada 3-6 septembrie 2009, la arenele Tenis Parc s-a desfășurat Cupa CSS Slobozia la tenis de cîmp. Copiii antrenați de profesorul Ion Savu și-au adjudecat majoritatea trofeelor. La 10 ani feminin s-a impus Alexia Gîndac, pentru ca, la 12 ani, victoria finală să-i aparțină Irinei Nițu. La 10 ani băieți a cîștigat tot un slobozean, Bogdan Corbea, iar trofeul pentru categoria 12 ani a plecat la constănțanul Andrei Alexandrescu. La dublu băieți s-a impus slobozeanul Radu Popa care a făcut echipă cu brăileanul Valy Iftincă. Turneul, unul de categoria a III-a, este un turneu de toamnă, destinat copiilor, iar organizatorii susțin că, de-a lungul anilor, cîștigătorii acestei competiții ajung nume... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:21 (13609 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia rămîne lider

Vineri, 4 septembrie, băieții lui Ion Răuță a trecut un al treilea hop în lupta lungă și anevoioasă pentru promovare. Victima Unirii a fost de această dată Viitorul Chirnogi. Slobozenii s-au impus cu scorul de 2-1, prin golurile lui V. Gheorghe (3) și Toma (5), pentru oaspeți reducînd din handicap Iordache (22).
În ciuda victoriei, după iureșul de start au urmat, pentru Unirea, 70 de minute slabe, doar carențele tehnico-tactice ale oaspeților făcînd ca aceștia să nu plece acasă cu un punct.
«Pot spune că a fost unul dintre cele mai slabe meciuri ale noastre de cînd sînt eu antrenor aici. Bine că am obținut cele 3 puncte și putem pregăti liniștiți meciul de la Constanța unde, în ciuda valorii... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:20 (11166 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

După ce constructorii au furat cît au putut, județul face bilanțul

Ialomița a cheltuit peste 1000 de miliarde pentru (ne)reabilitarea școlilor

Mii de miliarde cheltuite, sute de zile de întîrziere pentru finalizarea lucrărilor și școli transformate în șantiere. Deși ultimii miniștri ai Educației au fost mai mult decît generoși la capitolul investiții școlare, o parte dintre unitățile de învățămînt din Ialomița nu este nici pe departe pregătită pentru începerea noului an școlar. Lucrări de reabilitare, simple investiții școlare sau utilități au transformat infrastructura unităților de învățămînt ialomițene într-un adevărat fiasco guvernamental. La început de an școlar, autoritățile județene, responsabile de proasta gestionare a banilor destinați acestor lucrări, ridică din umeri și aruncă vina de la unii la alții. O situație pe cît de... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 20:21 (17009 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Primăriile ialomițene, în pragul falimentului administrativ

Primăriile ialomițene, în pragul falimentului administrativ

Restructurare în masă a administrației, orientarea cu prioritate a fondurilor existente către infrastructură, economii bugetare de 125 milioane de euro, un coeficient de angajați bugetari de 0,21 la mia de locuitori ai unei localități, 28 de măsuri anticriză, alocarea a 20 la sută din cheltuielile bugetare pentru investițiile din infrastructură... Și exemplele ar putea continua pe zeci de pagini căci, în urmă cu o lună, Guvernul Boc a avut o perioadă fastă în care previziunile zodiacale anunțau că Marte, în conjuncție cu Saturn, permite susținerea unui discurs populisto-fantastic și recomandă cu tărie gogoșile administrative pentru populație. La o lună de la alinierea planetelor cu Guvernul României... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 20:02 (14546 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Împroprietărirea de la Stelnica se amână pentru calendele grecești

Prefectura Ialomița a cedat la puncte în litigiul privind retrocedarea terenurilor agricole

Împroprietărirea de la Stelnica se amînă pentru calendele grecești

Mai țineți minte scandalul retrocedărilor din 2007? Da, da, acela în care prefectul Cazacu se lua la trîntă cu balaurul ADS și promitea un nou 1864, an al reformei agrare a lui Cuza, pentru pălmașii din tot județul care n-au mai avut loc de latifundiari și arendași. Ei bine, cu aceștia, cu pălmașii, rîmîne cum am stabilit. Pentru că sub oblăduirea profesorului Știucă, iubitor mai degrabă de apă decît de pămînt, Prefectura a decis să nu mai formuleze recurs. Nu, nu așa din senin! Ci după ce a pierdut în acest an tot ce se putea pierde în materie de procese, de-a spus ADS-ul bogdaproste pentru așa schimbare de regim politic.

Cazacu, «cavalerul tristei figuri» cu împroprietărirea... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:56 (15011 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbalul slobozean pornește din nou la drum

Baftă, fetelor!

Handbalul slobozean pornește din nou la drum

Sîmbătă 12 septembrie se dă startul ediției 2009-2010 a campionatului Ligii secunde de handbal feminin. CSM Slobozia va activa în seria A alături de Universitatea Tîrgoviște, HCF Piatra Neamț, Galaxy Buzău, CSM București, Spartac București, CSM Ploiești și Activ Ploiești. Obiectivul realist și, totodată, realizabil al ialomițencelor este o nouă clasare pe podium. Bătălia pentru atingerea acestuia va fi dusă cu CSM București, echipă întărită serios în vară cu o bună parte din componentele primdivizionarei Rapid, CSM Ploiești, proaspăt retrogradată din prima ligă și HCF Piatra Neamț.
În pauza competițională s-a pus la un moment dat problema promovării. Din păcate, acest deziderat privit la rece... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:46 (15305 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legea junglei pentru taximetriștii din Slobozia

Legea junglei pentru taximetriștii din Slobozia

Începînd cu 1 septembrie, 30 dintre taximetrele aparținînd firmei «Dyno» au fost obligate să renunțe la activitatea curentă. Motivul îl reprezintă refuzul Primăriei Slobozia de a reînnoi autorizațiile de taximetrie ale firmei pînă la finalizarea licitației pentru adjudecarea celor 60 de locuri de taxi suplimentate prin hotărîre de Consiliu Local în această vară.
Joi, 3 septembrie, angajații firmei «Dyno» au protestat timp de 2 ore în fața Primăriei Slobozia, într-o ultimă încercare de a forța mîna autorităților pentru prelungirea autorizațiilor. Soluția oferită de către acestea este una absolut inedită: Primăria recomandă cumpărarea locurilor de taxi de la firmele concurente!

Dyno-nino în fața Primăriei Slobozia... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:41 (13358 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Dame-n tango

Sala e deschisă de trei luni. Noi am aflat de existența ei săptămîna trecută. «E o sală pentru vipuri. Vin multe persoane cunoscute din oraș...» ni se explică. Argumentul ni se pare decisiv. Habar nu avem cine anume calcă pragul sălii, dar ne-a stîrnit curiozitatea. Persoane cunoscute... Așa că la opt punct, într-o zi de joi, ne-am prezentat acolo...

Transpir pentru tine
Sala e la etaj, jos sînt aparatele de forță... Sînt vreo șase, dar de lucrat, lucrează numai doi. Cel mai tînăr chinuie niște gantere mici, cu discuri detașabile. Are maiou și bicepși. Celălalt e la ultima serie de genoflexiuni cu halterele pe umeri. Are ochii atît de injectați de efort încît ne stăpînim... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:34 (19999 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Eu am o vorbă! Să lași o dâră în urma ta! Pozitivă!»

Costică, farul de la Marsilieni al PSD Ialomița

«Eu am o vorbă! Să lași o dîră în urma ta! Pozitivă!»

Costică este primar pe viață. Partea proastă e că e primar PSD. Am închis ochii, l-am iertat și l-am întrebat. Nu mare lucru. Ca de obicei, ne-a interesat cît de apăsat calcă Ciupercă pe grumajii primarilor din subordine, ce și cît se mai fură pe la partid în vremea din urmă și dacă primarul de partid, adică osatura organizației, are să se mulțumească la nesfîrșit cu firimiturile care cad de la masa județului. Marin Constantin, primarul de la Albești, susține că da. Noi însă nu l-am crezut. Dumneavoastră? (D. MIHORDEA, A. PANAIT)
McChicken de Albești
Ca orice primar care dă interviuri, Costică o face în biroul lui. Biroul e la sediu, la Primărie. Primăria e neschimbată de 20 de ani. Doar lîngă streașină, încuibați în reclama luminoasă a instituției, doi porumbei umanizează imaginea de casă părăsită. În lumina soarelui de septembrie, par roșu-sîngerii, precum culoarea partidului.
Îl mai iertăm o dată. În gînd!
... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:28 (14944 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Permutări de procurori ialomițeni pe timp de grevă

Permutări de procurori ialomițeni pe timp de grevă

Săptămîna precedentă, sec și fără conținut, procurorii ialomițeni au întocmit un comunicat de presă prin care anunță publicul larg despre faptul că își micșorează sfera activităților. Motivul invocat de magistrații ialomițeni a fost însușirea unei acțiuni de protest decisă în cadrul Adunării Generale a Procurorilor. Temele principale ale întrunirii au fost «Subfinanțarea sistemului judiciar» și «Principiile unice de salarizare». Astfel, «procurorii de ședință vor participa numai în cauzele vizînd măsura arestării preventive precum și în orice alte cauze în care inculpații/petenții sînt persoane private de libertate și în cauzele privind plasamentul minorilor. Procurorii vor desfășura activitate... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:21 (16612 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministrul Ilie Sârbu a tratat agricultura ialomițeană cu bancuri răsuflate

Ministrul Ilie Sîrbu a tratat agricultura ialomițeană cu bancuri răsuflate

Duminică, 6 septembrie 2009, mi­ nistrul Agriculturii Ilie Sîrbu a participat, la Slobozia, la o întîlnire cu agricultorii ialomițeni. Întîlnirea a fost organizată la cererea ministrului de către oficialii locali și reprezentanții Asociației Culti­ vatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița. Acțiunea s-a desfășurat la Centrul Cultura «Ionel Perlea» din Slobozia, a durat două ore și s-a axat pe dezbaterea principalelor probleme cu care se confruntă agricultura ialomi­ țeană, respectiv subfinanțarea, accesarea fondurilor europene destinate agriculturii și irigațiile.

«Veniți luni la București și se rezolvă!»
Aceasta a fost fraza cel mai frecvent utilizată de ministrul... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:11 (13743 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Carnagiu cu cîrnați

Marți, 8 septembrie, în jurul orelor 11,30, o autoutilitară carosată s-a izbit frontal de un copac de pe marginea șoselei, între localitățile Cosîmbești și Mărculești. Din primele informații de la fața locului, cauza accidentului pare să fi fost evitarea unui cîine, șoferul pierzînd controlul volanului iar vehiculul izbindu-se de copac. De-a dreptul miraculos este faptul că deși mașina a fost avariată în totalitate, de sub mormanul de fiare contorsionate, atît șoferul cît și ocupantul scaunului din dreapta au ieșit teferi... Mașina era proprietatea unei firme de distribuție mezeluri, șoferul aflîndu-se în timpul serviciului. La o primă vedere, viteza cu care rula autoutilitara depășea cu mult... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 12:46 (13990 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Unii aleg să fie șarpe, alții să fie sân. Eu am ales să fiu sân»

Maria Petre, de la sceptru la ciomag

«Unii aleg să fie șarpe, alții să fie sîn. Eu am ales să fiu sîn»

Cunoscută ani la rînd drept doamna de fier a județului, Maria Petre s-a retras. Din politică. A ales să slujească «poporul» din sediul de la Bruxelles, loc cald și civilizat unde amărîtul de electorat ialomițean a trimis-o cu un mandat de deputat european în 2007. Istoria scurtă a Mariei Petre începe însă în anul 1992, cînd a fost vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, timp de două mandate. În 2000, electoratul aservit a expediat-o în Senatul României, pînă în anul 2007, cînd a progresat și a ajuns eurodeputat. Momentul a coincis cu declinul politic al președintelui PD-L Ialomița, o dată cu părăsirea scenei politice locale, Maria fiind taxată usturător atît de electorat cît și de proprii... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2009, 20:01 (13511 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia lucrează!

Senzațional

Consiliul Local Slobozia lucrează!

După luni bune în care sala de ședințe a Consiliului Local Slobozia a fost scena a numeroase altercații publice cu iz politic, joi, 27 august, cei 21 de consilieri locali ai municipiului și-au luat în serios rolul de aleși locali și... au adoptat proiecte de hotărîri. O activitate pe care o declarăm drept senzațională, mai ales că unele dintre aceste proiecte vizează direct viața publică a orașului și produc efecte pe care le vom resimți, mai devreme sau mai tîrziu, fiecare dintre noi.

Amenzi pentru distrugerea sau degradarea domeniului public
Ca urmare a numeroaselor sesizări primite de Poliția Comunitară Slobozia, Consiliul Local a decis joi înăsprirea contravențiilor... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2009, 19:23 (14954 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Arestări pe bandă rulantă în scandalurile din Bora Arestări pe bandă rulantă în scandalurile din Bora

Istoria răfuielilor mafiote la Slobozia

Arestări pe bandă rulantă în scandalurile din Bora

La finele săptămînii precedente, joi, 27 august, polițiștii ialomițeni, în colaborare cu ofițeri au Direcției de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, dar și cu polițiști din județul Călărași, au efectuat nu mai puțin de 26 de percheziții domiciliare la locuințe din cartierul Bora, Dragalina și București. Principalul scop al desfășurărilor de forțe a fost identificarea posibilelor arme folosite în recentele scandaluri petrecute în Slobozia.
În urma acțiunilor, în casele rromilor au fost descoperite zeci de arme, săbii, topoare și bîte, un adevărat arsenal de război care, potrivit unor surse din cadrul anchetei, ar fi fost folosite în scandalurile stradale... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2009, 19:18 (57352 vizualizări - 21 comentarii)

ANCHETĂ

Ialomița, râul de gunoi al județului

Autoritățile județene sînt incapabile să respecte termenele impuse de UE

Ialomița, rîul de gunoi al județului

Scandalul «apei grele» din sursa subterană de apă a orașului Slobozia este doar partea văzută a unui dezastru de proporții județene, pe care autoritățile îl cunosc și pentru care, practic, în acest moment nu există soluții concrete. Potrivit informațiilor publice furnizate de instituțiile statului, în Ialomița nu există niciun oraș sau comunitate în care resursele de apă potabilă să nu fie afectate de poluare. Iar dacă în cazul nitraților (care afectează potrivit unor aprecieri neoficiale circa 70 la sută dintre sursele de apă potabilă ale județului) autoritățile sînt rezervate, iar informațiile publice selective, în cazul apelor de suprafață concluziile sînt clare și dincolo de orice dubii: județul... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2009, 19:05 (22578 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Nea Aurică, muzicant de cununii

Nea Aurică, muzicant de cununii

Pentru că nimeni nu mai crește boboci, toamna se numără... nunțile. Pentru cine privește din stradă, miresele sînt albe și vesele, nuntașii par lipsiți de griji, iar holul Primăriei din Slobozia, pentru prima dată, prietenos. În umbra spectacolului însă, neștiuți și aproape nebăgați în seamă, își duc existența măruntă și tristă, cei mai neînsemnați dintre actorii acestei ceremonii: muzicanții de cununii!

Nea Aurică
E bătrîn! Atît de bătrîn încît îți spui că viora atîrnată de umăr e doar un element de decor, iar nu lucrul cu care își cîștigă existența. Între oficiali, stă nemișcat, cu ochii în gol, așteptînd nimic. Îl cheamă Aurică și e muzicant de cununii. La ieșirea... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2009, 18:52 (15884 vizualizări - 1 comentariu)

28 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AFIR va primi cereri de finanțare a investiților neagricole din zona rurală

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) deschide o nouă sesiune anuală de depunere a proiectelor de investiții pentru submăsurile din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală (PND ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 13:15
(7702 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 27-29.07.2016, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Știrbei» al județului Călărași va organiza și desfășura competiția cu tematică de pompieri, care va reuni la start loturile reprezentative ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 12:35
(5313 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale în trafic

Vineri și sîmbătă, 22/23 iulie 2016, urmare a protocolului încheiat între ANSVSA și IGPR, cu privire la organizarea controalelor oficiale și respectarea condițiilor sanitare veterinare referitoare la producerea ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 11:25
(4864 vizualizări - 0 comentarii)


Liceenii au șansa să opteze pentru cariera militară

Absolvenții claselor a IX-a si a X-a care vor să urmeze o formă de învățămînt militar au șansa sa se transfere la Colegiul Național Militar «Tudor Vladimirescu» Craiova . Chiar daca este vacanță, oferta ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2016, 14:05
(4588 vizualizări - 0 comentarii)


cîine găsit

Găsit cîine duminică, 24 iulie 2016,
zona Central, rasa Ciobănesc Turcesc,
asemănător Malamu Alaska.
Rog contactați telefon 0730568820.

26 Iulie 2016, 12:15


Tragedie la Bordușani. Doi frați, înghițiți de apele Borcei

Tragedie la Bordușani duminică, 24 iulie 2016. Doi frați, de 11 și 15 ani, și-au găsit sfîrșitul înghițiți de apele Borcei. Băieții plecaseră de acasă fără să spună părinților că merg la scăldat. În această ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2016, 12:45
(6785 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC GNF BAKERY
PRODUCTS SRL

angajeză șoferi
-distribuitori produse
panificație-patiserie
în județul Ialomița,
permis categ. B,
salariu atractiv.
Relații la telefon 0733/940.564

21 Iulie 2016, 18:45


Regulamentul de selecție a proiectelor europene finanțate prin PNDR 2020 a fost modificat

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță modificări ale Regulament de organizare și funcționare (ROF) a procesului de selecție și a procesului de verificare a contestațiilor pentru proiectele ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2016, 14:45
(6291 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori depistați de polițiști

Marți, 19 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița au depistat un bărbat, de 51 de ani, din comuna Albești, pe numele căruia Tribunalul Constanța a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2016, 13:15
(3988 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie de 83 de ani, căzută de la etajul 2

Slobozia: Femeie de 83 de ani, căzută de la etajul 2

O femeie în vârstă de 83 de ani din Slobozia a căzut de la etajul 2 al unui bloc de locuințe, după ce s-a aplecat în exterior, cu intenția de a aduna rufele întinse pe un suport, în fața ferestrei. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 20:05
(4991 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Pe 28 iulie 2016 se împlinesc 110 ani de cînd, sub deviza «Totdeauna și tuturor, gata pentru ajutor», a luat ființă Ambulanța Română. Prin Legea 22/2015 Parlamentul României a decretat ziua de 28 iulie ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 18:40
(5167 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția proaspeților absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința absolvenților promoției 2016 faptul că, în situația în care nu pot ocupa un loc de muncă după absolvire, pot beneficia de indemnizație ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 17:25
(3773 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Cel mai puternic pompier»

ISU Ialomița: «Cel mai puternic pompier»

În perioada 13-15 iulie 2016, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița și Asociația Sportivă a Pompierilor -Sucursala Ialomița au organizat și desfășurat, la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 16:55
(6717 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR oferă finanțare prin PNDR 2020 pentru proiecte destinate procesării produselor agricole

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) primește pînă la 31 octombrie 2016, orele 16,00, cereri pentru finanțarea proiectelor de investiții din domeniul procesării produselor agricole prin ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 15:55
(4675 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Urziceni și Amara

Vineri, 15 iulie a.c., pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 50 de ani, conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 14:35
(5743 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 97000 de lei, 21 permise reținute

La acest sfîrșit de săptămînă, 15-17 iulie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 13:35
(5893 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive

Polițiștii au desfășurat, pe parcursul acestui sfîrșit de săptămînă, activități suplimentare pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ordinii și liniștii publice ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 12:20
(4710 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 11 incendii în 48 de ore

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu, la locuința unui cetățean din localitatea Smirna. Evenimentul a fost anunțat la 112 în data ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 11:15
(3876 vizualizări - 0 comentarii)


În Ialomița, rata de promovare la Bacalaureat 2016 a crescut la 68,03%

Sîmbătă, 16 iulie a.c., s-au făcut publice rezultatele finale la Bacalaureat 2016, după rezolvarea contestanțiilor. La nivelul județului, potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, rata de promovare ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2016, 16:38
(5071 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: «Caravana filmului românesc»

Între 18 și 24 iulie 2016, Grădina de Vară din stațiunea Amara este locul unde va poposi «Caravana filmelor românești». Începînd cu orele 21,30, în toate aceste zile, 6 filme cunoscute realizate de regizori ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2016, 20:25
(5614 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune împotriva braconajului piscicol

Polițiștii ialomițeni, alături de inspectori ai Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița și jandarmi au efectuat joi, 14 iulie a.c., o serie de acțiuni care au avut ca scop prevenirea braconajului piscicol ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2016, 15:50
(2630 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Bere Băuturi București SA
angajează contabil analist financiar
pentru punct de lucru Țăndărei
Condițiile angajării sînt:
-experiență în domeniu, minim 5 ani
-cunoașterea centrilor de cost
și a gestiunii
-prezență agreabilă, spirit de echipă
Persoanele interesate pot depune
CV la adresa de e-mail
office.ialomita@bere-băuturi.ro
pentru detalii suplimentare apelați
telefon 0751/078.718

14 Iulie 2016, 11:15


anunț angajare

SC KALIZEA BOROMIR SA
cu sediul în municipiul Slobozia,
Șos. Amara, nr. 4,
corpul C24-corp administrativ,
et. 2, județul Ialomița
angajează începînd
cu data de 01.09.2016

următoarele categorii de personal:
-morari
-ambalatori
-inginer industrie alimentară
(specialitate morărit)
-laborant
-manipulatori
-funcționar economic
(studii superioare economice)
-mecanici
-electricieni

Persoanele interesate pot depune
CV la sediul societății din Slobozia
Persoană de contact
Ștefan Iulia, telefon 0730/619.906

14 Iulie 2016, 11:05


Primăria Slobozia asfaltează străzi

Primăria Municipiului Slobozia, prin Direcția de Administrare a Domeniului Public-Secția Reparații și Întreținere Străzi va efectua în perioada 11-15.07.2016 operațiuni de turnare mixtură asfaltică, întreținere ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2016, 18:15
(4309 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Certificatul de cazier judiciar se obține mai simplu

Poliția Română operaționalizează prevederile OUG nr. 41/2016, privind stabilirea unor măsuri de simplificare la nivelul administrației publice centrale și pentru modificarea și completarea unor acte normative ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2016, 16:20
(8438 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Cel mai puternic pompier»

În conformitate cu calendarul sportiv anual, Asociația Sportivă a Pompierilor-Sucursala Ialomița și Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează, în perioada ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2016, 15:45
(5324 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR sprijină cooperarea între actorii din lanțul de aprovizionare prin intermediul submăsurilor din PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale primește pînă în 31 iulie 2016, orele 16,00, cereri pentru finanțarea proiectelor de investiții pentru cooperarea orizontală și verticală între actorii din ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2016, 14:35
(3876 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița monitorizează pesta porcină

Avînd în vedere implementarea Programului de monitorizare și control pentru pesta porcină clasică, pe anul 2016, DSVSA Ialomița informează crescătorii de porcine de pe raza județului Ialomița că a fost ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2016, 13:20
(7127 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ministerul Afacerilor Interne diversifică modalitățile de plată a taxelor pentru eliberarea pașapoartelor și a permiselor de conducere

Ministerul Afacerilor Interne diversifică modalitățile de plată a taxelor pentru eliberarea pașapoartelor și a permiselor de conducere, acestea putînd fi achitate prin Internet Banking, virament bancar ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2016, 22:45
(6053 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul Cristina Pocora, responsabil politic pentru Ialomița

În cadrul Biroului Politic Permanent Național al PNL desfășurat luni, 4 iulie 2016, deputatul Cristina Pocora fost numită prim-vicepreședinte coordonator al organizației PNL Ialomița. «Este o responsabilitate ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2016, 17:40
(4598 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...