Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Rujeola, o problemă de sănătate publică din cauza vaccinării scăzute

Ialomița: Rujeola, o problemă de sănătate publică din cauza vaccinării scăzute

Institutul Național de Sănătate Publică a plasat Ialomița, pentru a doua oară anul acesta, pe harta «roșie» a cazurilor de rujeolă. Direcția de Sănătate Publică Ialomița susține faptul că, de la începutul anului și până în prezent, la nivelul județului s-au înregistrat aproximativ 700 de îmbolnăviri. Răspândirea bolii ține de vaccinare care, în Ialomița, are o rată scăzută.

 

Fetești și Bărbulești, zone vulnerabile În ciuda eforturilor făcute de autorități, rujeola rămâne o problemă de sănătate publică din cauza... [citește_tot_articolul]

10 August 2024, 10:20 (2159 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au cumpărat Titluri de Stat în valoare de 74,4 milioane de lei

Ialomițenii au cumpărat Titluri de Stat în valoare de 74,4 milioane de lei

Conform unei statistici a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, de la începutul anului și până în prezent, peste 1000 de persoane din județ au cumpărat Titluri de Stat în baza derulării Programului «Tezaur». Valoarea totală a plafonului atins depășește 74,4 milioane de lei, potrivit informațiilor oficiale.

 

Programul «Tezaur», funcțional și în Ialomița Încă din 2020, Ministerul Finanțelor Publice, prin Agenția Națională de Administrare Fiscală, oferă po­pulației posibilitatea de a achiziționa Titluri... [citește_tot_articolul]

9 August 2024, 09:35 (5488 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Menajere sau bone plătite cu «tichete casnice»

Ialomița: Menajere sau bone plătite cu «tichete casnice»

Cu scopul de a acorda be­neficii sociale și persoanelor care prestează activități casnice, Ministerul Muncii și Solidarității Sociale a introdus «tichetele casnice». Astfel, menajerele, bonele sau grădinarii pot fi remunerați de cei în gospodăriile cărora își desfășoară activitatea, fără a avea un contract legal. În Ialomița, de la începutul anului și până în prezent au fost eli­berate 36 de tichete, pentru activități precum «menajul» sau «îngrijirea copiilor».

 

O nouă formă de protecție socială... [citește_tot_articolul]

8 August 2024, 10:25 (2507 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mihail Kogălniceanu: Pesta Rumegătoarelor Mici la o stână clandestină. Aproape 600 de animale, sacrificate!

Mihail Kogălniceanu: Pesta Rumegătoarelor Mici la o stână clandestină. Aproape 600 de animale, sacrificate!

Autoritățile din Ialomița sunt în alertă după ce a fost descoperit un focar de Pestă a Rumegătoarelor Mici, pe raza localității Mihail Kogălniceanu. Potrivit Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, animalele bolnave provin de la o stână ce funcționa fără autorizație. Toate cele aproximativ 600 de oi din această exploatație au fost sacrificate!

 

Verificări în curs

Din primele informații, cel care a alertat autoritățile a fost chiar unul dintre proprietarii stânei. Acesta a sunat la Direcția Sanitară Veterinară și pentru... [citește_tot_articolul]

7 August 2024, 10:30 (15767 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcul fotovoltaic va reduce facturile de curent electric cu 1,5 milioane de lei/lună

«Energie verde» pentru Slobozia

Parcul fotovoltaic va reduce facturile de curent electric cu 1,5 milioane de lei/lună

Administrația din Slobozia a anunțat semnarea contractului de finanțare pentru construirea parcului fotovoltaic de la Slobozia. Valoarea investiției este de 17,9 milioane de lei. Parcul fotovoltaic urmează a fi realizat până la sfârșitul anului 2026, în imediata vecinătate a Cartierului Slobozia Nouă. Energia produsă va deservi toate instituțiile din subordinea Primă­riei Slobozia. Estimările ini­țiale avansează reduceri de costuri de până la 1,5 milioane de lei lunar.

 

La final de mandat La final de mandat, administrația Soare reușește să semneze... [citește_tot_articolul]

7 August 2024, 10:10 (9080 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Blocul Operator al Spitalului Slobozia nu va fi deschis în decembrie 2024

Deși lucrările sunt în prag de finalizare

Blocul Operator al Spitalului Slobozia nu va fi deschis în decembrie 2024

Administrația județeană a investit 96,7 milioane de lei în construcția Blocului Operator din curtea Spitalului Jude­țean Slobozia. Lucrările de execuție au debutat în 2021 și ar fi trebuit fi­nalizate până în 2023. Deși este fina­lizată în proporție de 98%, investiția nu este funcțională. Achiziția echipamentelor pentru acest obiectiv este întârziată, iar termenul final este considerat «prea scurt» pentru a face funcțională investiția. Reamintim că primele demersuri pentru construirea unui Bloc Operativ la Spitalul Ju­dețean de Urgență Slobozia au fost inițiate în anul 2017.

 

Lucrări «aproape» finalizate... [citește_tot_articolul]

6 August 2024, 09:55 (9422 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuri limitate în grădinițele din Ialomița

Locuri limitate în grădinițele din Ialomița

bonus: Slobozia-75 de locuri în grădinițe în anii viitori

Conform informațiilor oficiale oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, în anul școlar 2024-2025, grădinițele din județ au disponibil pentru înscriere în primul an de creșă și grupa mică 1000 de locuri. Reprezentanții unităților de învățământ susțin însă că, în acest moment, «sunt la limită cu ocuparea locurilor în cele două forme de învățământ». Mai mult, o parte dintre grădinițe ar putea majora tarifele pentru masa asigurată copiilor.

 

Se caută soluții Cele 1000 de locuri disponibile pentru î... [citește_tot_articolul]

5 August 2024, 09:45 (4650 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița rurală caută soluții pentru proiectele de investiții în derulare

Trei administrații, aceeași poveste

Ialomița rurală caută soluții pentru proiectele de investiții în derulare

Administrațiile locale au nevoie de fonduri pentru cofinanțarea proiectelor de dezvoltare locală. Banii europeni și guvernamentali, oricât de mulți, se dovedesc insuficienți. În funcție de necesități, de culoarea politică a loca­lității și de experiența administrativă a primarului, fiecare localitate își caută propriile soluții. Pentru a oferi o imagine de ansamblu, am ales să prezentăm azi trei studii de caz: Miloșești, Sărățeni și Dridu. Fiecare dintre aceste administrații caută soluții pentru cofinanțarea proiectelor de investiții aflate în diferite faze de derulare în anul 2024.

 

Miloșești așteaptă intervenții centralizate... [citește_tot_articolul]

4 August 2024, 10:40 (7166 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Argintul dacic din Ialomița, prezent la expoziția europeană din Olanda

Muzeul Județean Ialomița, partener la expoziția europeană «Dacia! Regatul aurului și argintului»

Argintul dacic din Ialomița, prezent la expoziția europeană din Olanda

Începând cu luna iulie 2024, 84 monede de argint aflate în colecția Muzeului Județean Ialomița sunt expuse în cadrul expoziției europene «Dacia! Regatul aurului și argintului» din Țările de Jos (Olanda). Conform organizatorilor, aproape 700 de bunuri din metale prețioase, făcând parte din peste 50 de tezaure, aflate în colecțiile a 18 muzee din România, vor face parte din cadrul expoziției până în ianuarie 2025. «Muzeul Județean Ialomița este un muzeu viu. Iar această expoziție la care participăm este încă o dovadă în acest sens!» confirmă directorul Muzeului Județean, Florin Vlad. Cele 84 de piese care... [citește_tot_articolul]

3 August 2024, 10:10 (5900 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Au început pregătirea pentru viitorul campionat

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

Au început pregătirea pentru viitorul campionat

bonus: Planurile antrenorului Ion Ivan

Campionatul Diviziei A la handbal feminin debutează oficial la jumătatea lunii septembrie 2024. Până în momentul în care vor intra efectiv pe teren, jucătoarele de la CSM Unirea Slobozia vor participa la o etapă de pregătire intensă. Astfel, preț de o lună și jumătate, întreg lotul va beneficia de un stagiu complet de pregătire fizică și va disputa mai multe meciuri amicale. Mai mult, CSM Unirea Slobozia le-a cooptat în lot pe experimentatele Daniela Toader, care va evolua pe postul de pivot, și Adina Cârligeanu, desemnată antrenorul secund al echipei. «Ne dorim o echipă bine sudată, care poate asigura, pe viitor, promovarea!» susține profesorul... [citește_tot_articolul]

2 August 2024, 09:40 (2970 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, printre județele cu cei mai mulți «absenți» la Evaluarea Națională 2024

Ialomița, printre județele cu cei mai mulți «absenți» la Evaluarea Națională 2024

bonus: Elevi din Ialomița admiși la Colegiile Militare

Un studiu realizat de Fundația «Salvați Copiii» pe baza rezultatelor obținute la Evaluarea Națională 2024 arată faptul că, la nivel național, mii de copii înscriși la școală în urmă cu 9 ani nu au mai susținut testarea. Statistica realizată de specialiști plasează județul nostru pe primele poziții în ceea ce privește numărul copiilor care, deși ar fi trebuit să se afle în sălile de examen, nu au participat la sesiunea din acest an a Evaluării Naționale.

Statistică îngrijorătoare Fundația «Salvați Copiii» a analizat rezultatele la Evaluarea... [citește_tot_articolul]

1 August 2024, 10:05 (5529 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Tabăra de vară a sfinților doctori fără de arginți de la Săveni

Tabăra de vară a sfinților doctori fără de arginți de la Săveni

În perioada 28-31 iulie a.c., la Săveni, în Ialomița, s-a desfășurat tabăra de vară organizată de către Parohia Săveni în colaborare cuPrimăria din localitate. Anul acesta evenimentul a beneficiat de sprijinul financiar al Consiliului Județean Ialomița. La activitățile desfășurate în cele 3 zile de tabără au participat peste 270 de copii din localitățile limitrofe comunei Săveni, dar și din Brăila, București și Călărași. «Este a patra ediție a acestui eveniment anual, cu un număr record de participanți. Și, grație celor 45 de voluntari implicați, am reușit să oferim copiilor momente de neuitat!» susține preotul Florin Jugănaru, unul dintre cei doi preoți... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2024, 10:25 (4483 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a început cadastrarea sistematică a imobilelor din intravilan

Programul Național de Cadastru și Carte Funciară

Ialomița a început cadastrarea sistematică a imobilelor din intravilan

Programul Național de Cadastru și Carte Funciară a intrat în etapa care vizează imobilele amplasate în intravilanul localităților din județ. Potrivit datelor, astfel de măsurători, efectuate în vedere eliberării cărților funciare, se realizează în momentul de față în 16 localități ale județului.

 

Bani publici și europeni pentru cadastrare sistematică Startul Programului Național de Cadastru și Carte Funcționară a fost dat în 2016, scopul său fiind de a oferi înregistrarea gratuită a tuturor proprietăților din țara noastră în sistemul... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2024, 10:20 (9940 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Zero lei» pentru activități sportive în Ialomița

«Zero lei» pentru activități sportive în Ialomița

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Ialomița a dat publicității raportul privind activitatea desfășurată în anul 2023. Documentul a fost prezentat în urmă cu aproximativ două săptămâni în cadrul Colegiului Prefectural, ședință lunară organizată de Instituția Prefectului Județul Ialomița. Potrivit Raportului prezentat de instituție, anul trecut, activitățile sportive cu tradiție pe care DJST Ialomița le organiza la nivelul județului nu au be­neficiat de finanțare din partea Agenției Naționale pentru Sport, instituție căreia i se subordonează.

 

Sportul, o activitate subfinanțată... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2024, 10:10 (4764 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariile obținute în 2023 de șefii celor mai importante instituții publice din Ialomița

Salariile obținute în 2023 de șefii celor mai importante instituții publice din Ialomița

În fiecare an, până la 15 iunie, angajații plătiți din bani pu­blici au obligația să depună la Agenția Națională de Integritate declarațiile de avere, documente în care se regăsesc veniturile salariale pe care le-au încasat în anul fiscal anterior. Pe baza acestor declarații, ziarul nostru a făcut o analiză a veniturilor salariale nete pe care șefii celor mai importante instituții pu­blice din județ le-au obținut anul trecut. Cel mai mare salariu obținut în Ialomița anul trecut este de peste 300 mii de lei, iar cel mai mic nu depășește 52 mii de lei.

 

Transparență pe bani publici... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2024, 09:35 (19409 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

21 milioane de lei pentru renovarea școlilor din Țăndărei

21 milioane de lei pentru renovarea școlilor din Țăndărei

Primăria Țăndărei așteaptă «undă verde» din partea Agenției de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia în vederea finanțării unor proiecte ce vizează reabi­litarea energetică a trei unități de învățământ din oraș. Este vorba despre Liceul Tehnologic Țăndărei, Liceul Teoretic «Paul Georgescu» și Școala Gimnazială Nr. 1. Valoarea proiectelor se ridică la 21 milioane de lei.

 

Investiție în Educație Liceul Tehnologic Țăndărei, Liceul Teoretic «Paul Georgescu» și Școala Gimnazială Nr. 1 sunt printre cele mai vechi clădiri publice... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2024, 11:25 (4339 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

«Muntele și marea», în curtea Școlii Gimnaziale Perieți

«Muntele și marea», în curtea Școlii Gimnaziale Perieți

În perioada vacanței de vară, Școala Gimnazială Perieți derulează o serie de activități extrașcolare care capacitează abilitățile creative ale elevilor. Printre acestea se numără și pro­iectul «La munte și la mare... în vacanța mare», desfășurat în săptămâna 8-12 iulie 2024.

 

Programe școlare care sfințesc locuri Trei profesoare entuziaste din cadrul școlii Perieți, Elena Panait, Daniela Ploeșteanu și coordonatorul Programului «Grădină de relaxare, liniște și învățare», Andreea Mihai au organizat în a doua decadă... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2024, 13:35 (4056 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul PSD Liviu Patrichi, în Comisia de Transporturi a Camerei Deputaților

Deputatul PSD Liviu Patrichi, în Comisia de Transporturi a Camerei Deputaților

Din 25 iunie 2024, Liviu Patrichi, fostul manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, a fost numit de­putat în Parlamentul României. Acesta a preluat prerogativele funcției deținută anterior de Ștefan Mușoiu, în prezent europarlamentar. După depunerea jurământului, Liviu Patrichi a fost numit membru al Comisiei de Trans­porturi și Infrastructură din cadrul Camerei Deputaților. «Experiența profesio­nală pe care am acumulat-o îmi va fi utilă în activitatea parlamentară!» a declarat deputatul PSD Liviu Patrichi.

 

Deputat în Parlamentul României... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2024, 10:10 (3380 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Povestea ipotetică a concursului pentru un post de farmacist la Oncologie de la un spital județean

Povestea ipotetică a concursului pentru un post de farmacist la Oncologie de la un spital județean

Haideți să presupunem că, într-o bună zi, în viitorul apro­piat, un spital județean ar scoate la concurs un post. Nu de psiholog, că ăla e deja ocupat de femela-curcubeu... Haideți să spunem de asistent... Nu, că e banal. De brancardier? Nu, că vor veni buluc... De farmacist? Da, asta e! Un post de farmacist la Secția Oncologie a unui spital. Stați, stați... Nu dați năvală, că nu e cazul. În fond, este o presupunere, un exercițiu de imaginație... De asemenea, să presupunem că pentru acest examen se prezintă la concurs o soție de preot care nu poate fi refuzat! Întâi, fiindcă n-a făcut degeaba umbră pământului rugându-se pentru mai-marii zilei și... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2024, 09:55 (10135 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

23 de concursuri pentru ocuparea posturilor din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

23 de concursuri pentru ocuparea posturilor din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

În această perioadă, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează 23 de concursuri pentru ocuparea posturilor vacante. În momentul de față, instituția își desfășoară activitatea cu un grad de ocupare a funcțiilor de aproximativ 78%, transmit oficialii IPJ Ialomița. Printre concursurile care se vor organiza nu se numără și cel pentru funcția de inspector-șef.

 

Concursuri în derulare Deficitul de personal cu care se confruntă Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a determinat instituția să organizeze o nouă serie de concursuri pentru... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2024, 15:15 (9334 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
313 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Perimetrul unităților de învățămînt, patrulat de jandarmi

Începînd cu data de 17 septembrie, efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița revin cu misiuni specifice în zona unităților școlare. Patrulările au loc în scopul prevenirii și a contracarării ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(6660 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînără de 23 ani, rănită grav într-un accident

Marți, 18 septembrie, în jurul orei 16,00, în afara comunei Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(8836 vizualizări - 3 comentarii)


DGFP Ialomița: Venituri suplimentare de peste 2,860 milioane lei, 6 sesizări la Parchet

În luna august 2012, insepctorii DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 2,860 milioane lei, din care aproape 0,654 milioane lei au reprezentat majorări ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:48
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat un pelerinaj pentru copiii de la grupul ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:41
(7421 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii la Glodeanu Siliștea și Jilavele

Un apel primit la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență anunța izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Glodeanu Siliștea. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:29
(8683 vizualizări - 0 comentarii)


Finala Campionatului de tenis de câmp al MAI, câștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al MAI, cîștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al Ministerului Administrației și Internelor, care s-a desfășurat la Alba Iulia, în perioada 3-07 septembrie 2012, a fost cîștigată la categoria «sub 35 de ani» de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:27
(6974 vizualizări - 2 comentarii)


Un șofer beat a intrat cu mașina în stîlp la Urziceni, în timp ce un biciclist turmentat a fost acroșat la Fetești

Un bărbat de 52 ani, a aflat sub influența băuturilor alcoolice a provocat joi, 13 septembrie a.c., un accident rutier pe strada 1918 din Urziceni. În fapt, șoferul s-a urcat la volan avînd o îmbibație ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:45
(7312 vizualizări - 0 comentarii)


Scuter furat din București, găsit la Sinești

Joi, 13 septembrie, a.c., în jurul orelor 18,30, polițiștii din cadrul Secției Rurale Coșereni au organizat și executat o acțiune pe raza comunei Sinești pentru depistarea autovehiculelor ce figurează urmărite ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:40
(7364 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bătrîn de 82 ani, înșelat la telefon

În cursul zilei de joi, 13 septembrie a.c., un bărbat de 82 ani, din Fetești, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost înșelat prin telefon de o persoană necunoscută, care s-a recomandat a fi reprezentantul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:24
(8149 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Mai puține încasări la bugetul de stat

În luna august 2012 au fost încasate la bugetul general consolidat aproximativ 42,29 milioane lei, cu 13,54% mai puțin decît în aceeași lună a anului trecut. Menționăm că, în luna august 2012, de la bugetul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:21
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 28 septembrie 2012, ora 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Evenimentul se va desfășura la ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:10
(8049 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Andrășești și Ciulnița

Incendii la Andrășești și Ciulnița

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Andrășești a fost cuprinsă de flăcări. La fața locului s-au deplasat atît pompierii militari de la Garda ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:08
(9103 vizualizări - 0 comentarii)


Persoane trimise în judecată pentru «trafic și consum ilicit de droguri» pe raza județelor Ialomița, Ilfov și a municipiului București

Două persoane, cu vîrste de 24 respectiv 34 ani, au fost trimise în judecată,  pentru comiterea infracțiunilor de trafic și consum ilicit de droguri. Așadar, polițiștii Serviciului de Combatere a ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:05
(8056 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A găsit un telefon mobil, l-a păstrat și folosit, apoi l-a vîndut. Acum are dosar penal!

Este cazul unui tînăr de 21 ani, din Slobozia, care a găsit pe stradă un telefon mobil pe care, probabil, foarte fericit că norocul i-a surîs, l-a păstrat și l-a folosit, iar ulterior l-a vîndut unei alte ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:04
(11333 vizualizări - 0 comentarii)


Criminal internațional, prins la Slobozia

Descindere în forță a trupelor DIAS în seara zilei de miercuri, 12 septembrie a.c., într-o locuință din Slobozia. Forțele de ordine au reținut un tînăr de 25 ani, din localitate, căutat internațional pentru ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 09:32
(11851 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia criminal


ISU Ialomița în sărbătoare: 164 de ani de la Bătălia din Dealu Spirii

ISU Ialomița în sărbătoare: 164 de ani de la Bătălia din Dealu Spirii

În urmă cu 164 de ani, pompierii români au luptat pe Dealu Spirii pentru a ține piept oștirilor otomane venite să abolească mișcarea de emancipare națională. Evenimentul a fost marcat și de către pompierii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 09:00
(8463 vizualizări - 2 comentarii)


Tenis de câmp: Sorin Iordache, vicecampion la Timișoara

Tenis de cîmp: Sorin Iordache, vicecampion la Timișoara

Începînd de marți, 11 septembrie a.c., la Timișoara s-a desfășurat un puternic turneu internațional de tenis pentru juniorii pîna în 14 ani, Ialomița fiind reprezentată de un singur sportiv, Sorin Iordache ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:05
(5599 vizualizări - 3 comentarii)


Făcăeni: Gălățean prins la braconat

Poliția Fetești a fost sesizată de paznicul unei asociații de vînătoare despre faptul că a depistat pe fondul de vînătoare o persoană neautorizată, care deține o armă cu alice. În temeiul sesizării o echipă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:03
(8849 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr suprins în timp ce încerca să «spargă» o mașină

Jandarmii grupei de intervenție Slobozia care executau o misiune de asigurare a ordinii publice pe raza municipiului, au surprins un tînăr care încerca să deschidă portiera unui autoturism parcat în zona ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:01
(7123 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat telefonul în curtea școlii

Poliția Fetești a fost sesizată de un minor, de 15 ani, din localitate, despre faptul că, în timp ce se afla în curtea unei școli generale din localitate, i-a fost sustras telefonul mobil. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 06:18
(6938 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

12 Septembrie 2012, 20:05


Anunț de angajare

SC Urban SA angajează
-instalatori pentru lucrări de instalații apă
-muncitori necalificați

pentru reabilitare rețele de apă
Încadrarea se face pe perioadă determinată
Cererile de angajare se depun la sediul societății din Slobozia, str. Vasile Alecsandri, nr. 14

12 Septembrie 2012, 19:50


Slobozia: Din nou înșelăciuni la telefon!

În cursul zilei de marți, 4 septembrie a.c., un bărbat de 63 ani, din Slobozia, s-a prezentat la sediul Poliției și a sesizat faptul că a fost prejudiciat cu suma de 132 euro de către persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:58
(7009 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Au furat banii din casă unor bătrîni

Polițiștii ialomițeni au înregistrat un furt din locuință, comis de autori necunoscuți, prin distragerea atenției părții vătămate... Victimele, un bărbat de 82 ani și soția acestuia, o femeie de 79 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:53
(11110 vizualizări - 0 comentarii)


Marian Neacșu, liderul Grupului PSD din Camera Deputaților

În data de 3 septembrie 2012, Grupul Parlamentar al Partidului Social-Democrat din Camera Deputaților și-a ales un nou lider, în persoana deputatului de Ialomița Marian Neacșu, acesta asigurînd interimatul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:50
(7772 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri din Borănești, «tîlhari» la drumul mare

Doi tineri cu vîrstele de 19, respectiv 30 ani, au fost reținuți pe bază de ordonanță de reținere, fiind cercetați pentru comiterea infracțiunii de «tîlhărie». Fapta, aflată în evidențele Poliției cu autori ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:49
(9046 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Concursul Național de Muzică Bisericească «Lăudați pe Domnul!», ediția a V-a, 2012

Marți, 11 septembrie 2012, începînd cu ora 17,00, cu binecuvîntarea și în prezența Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi» din municipiul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:18
(10680 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În perioada 1-31 august 2012, inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat 85 de inspecții, 7 la centre de prelucrare lapte independente, 27 inspecții în exploatații, 11 la ferme comerciale, 7 inspecții pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:44
(7872 vizualizări - 0 comentarii)


Condeești: Bărbat găsit spînzurat în curte

Miercuri, 5 septembrie a.c., în jurul orei 14,25, un bărbat în vîrstă de 68 ani, din satul Condeești, a fost găsit spînzurat în curtea casei în care locuia. Un vecin care se afla în trecere a văzut trupul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:42
(8098 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Proiectil descoperit la culesul viei

Un proiectil perforant de artilerie de calibru 100 mm a fost descoperit în după-amiaza zilei de miercuri, 5 septembrie a.c, de doi cetățeni care se aflau la culesul viei, pe raza cartierului Buliga al municipiului ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:40
(9723 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...