Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Rujeola, o problemă de sănătate publică din cauza vaccinării scăzute

Ialomița: Rujeola, o problemă de sănătate publică din cauza vaccinării scăzute

Institutul Național de Sănătate Publică a plasat Ialomița, pentru a doua oară anul acesta, pe harta «roșie» a cazurilor de rujeolă. Direcția de Sănătate Publică Ialomița susține faptul că, de la începutul anului și până în prezent, la nivelul județului s-au înregistrat aproximativ 700 de îmbolnăviri. Răspândirea bolii ține de vaccinare care, în Ialomița, are o rată scăzută.

 

Fetești și Bărbulești, zone vulnerabile În ciuda eforturilor făcute de autorități, rujeola rămâne o problemă de sănătate publică din cauza... [citește_tot_articolul]

10 August 2024, 10:20 (2159 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au cumpărat Titluri de Stat în valoare de 74,4 milioane de lei

Ialomițenii au cumpărat Titluri de Stat în valoare de 74,4 milioane de lei

Conform unei statistici a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, de la începutul anului și până în prezent, peste 1000 de persoane din județ au cumpărat Titluri de Stat în baza derulării Programului «Tezaur». Valoarea totală a plafonului atins depășește 74,4 milioane de lei, potrivit informațiilor oficiale.

 

Programul «Tezaur», funcțional și în Ialomița Încă din 2020, Ministerul Finanțelor Publice, prin Agenția Națională de Administrare Fiscală, oferă po­pulației posibilitatea de a achiziționa Titluri... [citește_tot_articolul]

9 August 2024, 09:35 (5488 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Menajere sau bone plătite cu «tichete casnice»

Ialomița: Menajere sau bone plătite cu «tichete casnice»

Cu scopul de a acorda be­neficii sociale și persoanelor care prestează activități casnice, Ministerul Muncii și Solidarității Sociale a introdus «tichetele casnice». Astfel, menajerele, bonele sau grădinarii pot fi remunerați de cei în gospodăriile cărora își desfășoară activitatea, fără a avea un contract legal. În Ialomița, de la începutul anului și până în prezent au fost eli­berate 36 de tichete, pentru activități precum «menajul» sau «îngrijirea copiilor».

 

O nouă formă de protecție socială... [citește_tot_articolul]

8 August 2024, 10:25 (2508 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mihail Kogălniceanu: Pesta Rumegătoarelor Mici la o stână clandestină. Aproape 600 de animale, sacrificate!

Mihail Kogălniceanu: Pesta Rumegătoarelor Mici la o stână clandestină. Aproape 600 de animale, sacrificate!

Autoritățile din Ialomița sunt în alertă după ce a fost descoperit un focar de Pestă a Rumegătoarelor Mici, pe raza localității Mihail Kogălniceanu. Potrivit Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, animalele bolnave provin de la o stână ce funcționa fără autorizație. Toate cele aproximativ 600 de oi din această exploatație au fost sacrificate!

 

Verificări în curs

Din primele informații, cel care a alertat autoritățile a fost chiar unul dintre proprietarii stânei. Acesta a sunat la Direcția Sanitară Veterinară și pentru... [citește_tot_articolul]

7 August 2024, 10:30 (15769 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcul fotovoltaic va reduce facturile de curent electric cu 1,5 milioane de lei/lună

«Energie verde» pentru Slobozia

Parcul fotovoltaic va reduce facturile de curent electric cu 1,5 milioane de lei/lună

Administrația din Slobozia a anunțat semnarea contractului de finanțare pentru construirea parcului fotovoltaic de la Slobozia. Valoarea investiției este de 17,9 milioane de lei. Parcul fotovoltaic urmează a fi realizat până la sfârșitul anului 2026, în imediata vecinătate a Cartierului Slobozia Nouă. Energia produsă va deservi toate instituțiile din subordinea Primă­riei Slobozia. Estimările ini­țiale avansează reduceri de costuri de până la 1,5 milioane de lei lunar.

 

La final de mandat La final de mandat, administrația Soare reușește să semneze... [citește_tot_articolul]

7 August 2024, 10:10 (9081 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Blocul Operator al Spitalului Slobozia nu va fi deschis în decembrie 2024

Deși lucrările sunt în prag de finalizare

Blocul Operator al Spitalului Slobozia nu va fi deschis în decembrie 2024

Administrația județeană a investit 96,7 milioane de lei în construcția Blocului Operator din curtea Spitalului Jude­țean Slobozia. Lucrările de execuție au debutat în 2021 și ar fi trebuit fi­nalizate până în 2023. Deși este fina­lizată în proporție de 98%, investiția nu este funcțională. Achiziția echipamentelor pentru acest obiectiv este întârziată, iar termenul final este considerat «prea scurt» pentru a face funcțională investiția. Reamintim că primele demersuri pentru construirea unui Bloc Operativ la Spitalul Ju­dețean de Urgență Slobozia au fost inițiate în anul 2017.

 

Lucrări «aproape» finalizate... [citește_tot_articolul]

6 August 2024, 09:55 (9423 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuri limitate în grădinițele din Ialomița

Locuri limitate în grădinițele din Ialomița

bonus: Slobozia-75 de locuri în grădinițe în anii viitori

Conform informațiilor oficiale oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, în anul școlar 2024-2025, grădinițele din județ au disponibil pentru înscriere în primul an de creșă și grupa mică 1000 de locuri. Reprezentanții unităților de învățământ susțin însă că, în acest moment, «sunt la limită cu ocuparea locurilor în cele două forme de învățământ». Mai mult, o parte dintre grădinițe ar putea majora tarifele pentru masa asigurată copiilor.

 

Se caută soluții Cele 1000 de locuri disponibile pentru î... [citește_tot_articolul]

5 August 2024, 09:45 (4650 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița rurală caută soluții pentru proiectele de investiții în derulare

Trei administrații, aceeași poveste

Ialomița rurală caută soluții pentru proiectele de investiții în derulare

Administrațiile locale au nevoie de fonduri pentru cofinanțarea proiectelor de dezvoltare locală. Banii europeni și guvernamentali, oricât de mulți, se dovedesc insuficienți. În funcție de necesități, de culoarea politică a loca­lității și de experiența administrativă a primarului, fiecare localitate își caută propriile soluții. Pentru a oferi o imagine de ansamblu, am ales să prezentăm azi trei studii de caz: Miloșești, Sărățeni și Dridu. Fiecare dintre aceste administrații caută soluții pentru cofinanțarea proiectelor de investiții aflate în diferite faze de derulare în anul 2024.

 

Miloșești așteaptă intervenții centralizate... [citește_tot_articolul]

4 August 2024, 10:40 (7166 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Argintul dacic din Ialomița, prezent la expoziția europeană din Olanda

Muzeul Județean Ialomița, partener la expoziția europeană «Dacia! Regatul aurului și argintului»

Argintul dacic din Ialomița, prezent la expoziția europeană din Olanda

Începând cu luna iulie 2024, 84 monede de argint aflate în colecția Muzeului Județean Ialomița sunt expuse în cadrul expoziției europene «Dacia! Regatul aurului și argintului» din Țările de Jos (Olanda). Conform organizatorilor, aproape 700 de bunuri din metale prețioase, făcând parte din peste 50 de tezaure, aflate în colecțiile a 18 muzee din România, vor face parte din cadrul expoziției până în ianuarie 2025. «Muzeul Județean Ialomița este un muzeu viu. Iar această expoziție la care participăm este încă o dovadă în acest sens!» confirmă directorul Muzeului Județean, Florin Vlad. Cele 84 de piese care... [citește_tot_articolul]

3 August 2024, 10:10 (5901 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Au început pregătirea pentru viitorul campionat

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

Au început pregătirea pentru viitorul campionat

bonus: Planurile antrenorului Ion Ivan

Campionatul Diviziei A la handbal feminin debutează oficial la jumătatea lunii septembrie 2024. Până în momentul în care vor intra efectiv pe teren, jucătoarele de la CSM Unirea Slobozia vor participa la o etapă de pregătire intensă. Astfel, preț de o lună și jumătate, întreg lotul va beneficia de un stagiu complet de pregătire fizică și va disputa mai multe meciuri amicale. Mai mult, CSM Unirea Slobozia le-a cooptat în lot pe experimentatele Daniela Toader, care va evolua pe postul de pivot, și Adina Cârligeanu, desemnată antrenorul secund al echipei. «Ne dorim o echipă bine sudată, care poate asigura, pe viitor, promovarea!» susține profesorul... [citește_tot_articolul]

2 August 2024, 09:40 (2970 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, printre județele cu cei mai mulți «absenți» la Evaluarea Națională 2024

Ialomița, printre județele cu cei mai mulți «absenți» la Evaluarea Națională 2024

bonus: Elevi din Ialomița admiși la Colegiile Militare

Un studiu realizat de Fundația «Salvați Copiii» pe baza rezultatelor obținute la Evaluarea Națională 2024 arată faptul că, la nivel național, mii de copii înscriși la școală în urmă cu 9 ani nu au mai susținut testarea. Statistica realizată de specialiști plasează județul nostru pe primele poziții în ceea ce privește numărul copiilor care, deși ar fi trebuit să se afle în sălile de examen, nu au participat la sesiunea din acest an a Evaluării Naționale.

Statistică îngrijorătoare Fundația «Salvați Copiii» a analizat rezultatele la Evaluarea... [citește_tot_articolul]

1 August 2024, 10:05 (5532 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Tabăra de vară a sfinților doctori fără de arginți de la Săveni

Tabăra de vară a sfinților doctori fără de arginți de la Săveni

În perioada 28-31 iulie a.c., la Săveni, în Ialomița, s-a desfășurat tabăra de vară organizată de către Parohia Săveni în colaborare cuPrimăria din localitate. Anul acesta evenimentul a beneficiat de sprijinul financiar al Consiliului Județean Ialomița. La activitățile desfășurate în cele 3 zile de tabără au participat peste 270 de copii din localitățile limitrofe comunei Săveni, dar și din Brăila, București și Călărași. «Este a patra ediție a acestui eveniment anual, cu un număr record de participanți. Și, grație celor 45 de voluntari implicați, am reușit să oferim copiilor momente de neuitat!» susține preotul Florin Jugănaru, unul dintre cei doi preoți... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2024, 10:25 (4483 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a început cadastrarea sistematică a imobilelor din intravilan

Programul Național de Cadastru și Carte Funciară

Ialomița a început cadastrarea sistematică a imobilelor din intravilan

Programul Național de Cadastru și Carte Funciară a intrat în etapa care vizează imobilele amplasate în intravilanul localităților din județ. Potrivit datelor, astfel de măsurători, efectuate în vedere eliberării cărților funciare, se realizează în momentul de față în 16 localități ale județului.

 

Bani publici și europeni pentru cadastrare sistematică Startul Programului Național de Cadastru și Carte Funcționară a fost dat în 2016, scopul său fiind de a oferi înregistrarea gratuită a tuturor proprietăților din țara noastră în sistemul... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2024, 10:20 (9940 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Zero lei» pentru activități sportive în Ialomița

«Zero lei» pentru activități sportive în Ialomița

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Ialomița a dat publicității raportul privind activitatea desfășurată în anul 2023. Documentul a fost prezentat în urmă cu aproximativ două săptămâni în cadrul Colegiului Prefectural, ședință lunară organizată de Instituția Prefectului Județul Ialomița. Potrivit Raportului prezentat de instituție, anul trecut, activitățile sportive cu tradiție pe care DJST Ialomița le organiza la nivelul județului nu au be­neficiat de finanțare din partea Agenției Naționale pentru Sport, instituție căreia i se subordonează.

 

Sportul, o activitate subfinanțată... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2024, 10:10 (4765 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariile obținute în 2023 de șefii celor mai importante instituții publice din Ialomița

Salariile obținute în 2023 de șefii celor mai importante instituții publice din Ialomița

În fiecare an, până la 15 iunie, angajații plătiți din bani pu­blici au obligația să depună la Agenția Națională de Integritate declarațiile de avere, documente în care se regăsesc veniturile salariale pe care le-au încasat în anul fiscal anterior. Pe baza acestor declarații, ziarul nostru a făcut o analiză a veniturilor salariale nete pe care șefii celor mai importante instituții pu­blice din județ le-au obținut anul trecut. Cel mai mare salariu obținut în Ialomița anul trecut este de peste 300 mii de lei, iar cel mai mic nu depășește 52 mii de lei.

 

Transparență pe bani publici... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2024, 09:35 (19412 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

21 milioane de lei pentru renovarea școlilor din Țăndărei

21 milioane de lei pentru renovarea școlilor din Țăndărei

Primăria Țăndărei așteaptă «undă verde» din partea Agenției de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia în vederea finanțării unor proiecte ce vizează reabi­litarea energetică a trei unități de învățământ din oraș. Este vorba despre Liceul Tehnologic Țăndărei, Liceul Teoretic «Paul Georgescu» și Școala Gimnazială Nr. 1. Valoarea proiectelor se ridică la 21 milioane de lei.

 

Investiție în Educație Liceul Tehnologic Țăndărei, Liceul Teoretic «Paul Georgescu» și Școala Gimnazială Nr. 1 sunt printre cele mai vechi clădiri publice... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2024, 11:25 (4339 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

«Muntele și marea», în curtea Școlii Gimnaziale Perieți

«Muntele și marea», în curtea Școlii Gimnaziale Perieți

În perioada vacanței de vară, Școala Gimnazială Perieți derulează o serie de activități extrașcolare care capacitează abilitățile creative ale elevilor. Printre acestea se numără și pro­iectul «La munte și la mare... în vacanța mare», desfășurat în săptămâna 8-12 iulie 2024.

 

Programe școlare care sfințesc locuri Trei profesoare entuziaste din cadrul școlii Perieți, Elena Panait, Daniela Ploeșteanu și coordonatorul Programului «Grădină de relaxare, liniște și învățare», Andreea Mihai au organizat în a doua decadă... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2024, 13:35 (4058 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul PSD Liviu Patrichi, în Comisia de Transporturi a Camerei Deputaților

Deputatul PSD Liviu Patrichi, în Comisia de Transporturi a Camerei Deputaților

Din 25 iunie 2024, Liviu Patrichi, fostul manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, a fost numit de­putat în Parlamentul României. Acesta a preluat prerogativele funcției deținută anterior de Ștefan Mușoiu, în prezent europarlamentar. După depunerea jurământului, Liviu Patrichi a fost numit membru al Comisiei de Trans­porturi și Infrastructură din cadrul Camerei Deputaților. «Experiența profesio­nală pe care am acumulat-o îmi va fi utilă în activitatea parlamentară!» a declarat deputatul PSD Liviu Patrichi.

 

Deputat în Parlamentul României... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2024, 10:10 (3380 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Povestea ipotetică a concursului pentru un post de farmacist la Oncologie de la un spital județean

Povestea ipotetică a concursului pentru un post de farmacist la Oncologie de la un spital județean

Haideți să presupunem că, într-o bună zi, în viitorul apro­piat, un spital județean ar scoate la concurs un post. Nu de psiholog, că ăla e deja ocupat de femela-curcubeu... Haideți să spunem de asistent... Nu, că e banal. De brancardier? Nu, că vor veni buluc... De farmacist? Da, asta e! Un post de farmacist la Secția Oncologie a unui spital. Stați, stați... Nu dați năvală, că nu e cazul. În fond, este o presupunere, un exercițiu de imaginație... De asemenea, să presupunem că pentru acest examen se prezintă la concurs o soție de preot care nu poate fi refuzat! Întâi, fiindcă n-a făcut degeaba umbră pământului rugându-se pentru mai-marii zilei și... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2024, 09:55 (10135 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

23 de concursuri pentru ocuparea posturilor din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

23 de concursuri pentru ocuparea posturilor din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

În această perioadă, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează 23 de concursuri pentru ocuparea posturilor vacante. În momentul de față, instituția își desfășoară activitatea cu un grad de ocupare a funcțiilor de aproximativ 78%, transmit oficialii IPJ Ialomița. Printre concursurile care se vor organiza nu se numără și cel pentru funcția de inspector-șef.

 

Concursuri în derulare Deficitul de personal cu care se confruntă Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a determinat instituția să organizeze o nouă serie de concursuri pentru... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2024, 15:15 (9336 vizualizări - 5 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Surprinși de jandarmi în timp ce încercau să fure

Doi bărbați din Fetești au fost surprinși de jandarmi în timp ce încercau să sustragă cabluri electrice. Astfel, jandarmii din cadrul unei patrule de supraveghere și intervenție la conductele de transport ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:25
(12197 vizualizări - 0 comentarii)


Facturile RAJA se pot plăti în rețeaua PAYPOINT

Facturile RAJA se pot plăti în rețeaua PAYPOINT

București, 27 februarie, 2012-PayPoint România, principalul operator de plăți în numerar și încărcare electronică prin puncte de retail și SC RAJA SA, cel mai mare operator regional din ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2012, 19:22
(17580 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2012, 18:38
(8051 vizualizări - 0 comentarii)


Demonstrație Aikido la Slobozia

Eveniment sportiv sîmbătă, 10 martie a.c., la Slobozia. Asociația Cultural-Educativ-Sportivă «A-Z Men Sana Expert» organizează o demonstrație de arte marțiale, susținută de Școala de Aikido. Scopul evenimetului ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2012, 18:25
(15444 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să fure poarta metalică de la fostul sediu al Primăriei din Țăndărei

Pentru a scoate un ban de buzunar, un bărbat de 44 ani, din Țăndărei, a găsit o metodă inedită. El a furat poarta de la intratrea în curtea fostei Primării din Țăndărei, pe care a vrut să o vîndă la un ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2012, 18:23
(12780 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi certați cu legea, sancționați de polițiști

Un bărbat de 42 ani, din Slobozia, și un altul de 43 ani, din Făcăeni, ambii conducători auto, au fost amendați de patrulele de poliție care i-au tras pe dreapta, în cursul zilei de luni, 5 martie a.c. ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2012, 18:22
(10277 vizualizări - 0 comentarii)


Străzile din Urziceni, împînzite de polițiști

Oamenii legii din Urziceni au desfășurat luni, 5 martie a.c., o acțiune de amploare pe străzile municipului pentru a preveni faptele antisociale și violența stradală. În urma acțiunii, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2012, 18:21
(11491 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: A dat cu spatele și a izbit un alt vehicul. Mașina proiectată pe contrasens a lovit un bărbat și un copilaș de 2 ani!

Duminică, 4 martie a.c., în jurul orei 13,00, în localitatea Broșteni s-a produs un accident de circulație în urma căruia două persoane au fost rănite. Potrivit cercetărilor polițiștilor, s-a stabilit că ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 14:19
(12205 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat țigările din magazin

Poliția Țăndărei a fost sesizată vineri, 2 martie a.c., cu privire la faptul că patru persoane necunoscute au pătruns în incinta unei firme și, profitînd de neatenția gestionarei, au sustras 40 pachete ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:39
(13659 vizualizări - 2 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 61000 lei. 6 șoferi au rămas fără permise!

În acest sfîrșit de săptămînă, 2-4 martie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:36
(8706 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Reținut de polițiști pentru furt de electronice

Efective ale Poliției Țăndărei au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr de 22 ani, din satul Oituz-Constanța, pentru comiterea infracțiunii de furt calificat, care a fost introdus ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:34
(11589 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Pistol deținut fără drept, ridicat în vederea confiscării de polițiști

Un bărbat de 35 ani, din Slobozia, care deținea fără drept un pistol cu aer comprimat, calibru 4,5 mm și o cutie cu 258 diaboluri calibru 4,5 mm a fost depistat vineri, 2 martie a.c., de către efectivele ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:26
(10015 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A accidentat-o pe trecerea de pietoni!

Duminică, 4 martie a.c., în jurul orei 15,30, Poliția Țăndărei a fost sesizată despre faptul că pe raza orașului s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetări s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:25
(10435 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a expirat permisul pentru arme. Poliția a decis ridicarea acestora!

Vineri, 2 martie a.c., efectivele Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat un bărbat de 68 ani, din Fetești, care deținea fără drept o armă de vînătoare cu alice, calibru 16/2 și ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:23
(11636 vizualizări - 0 comentarii)


Secția Poliție Rurală Grivița: Acțiune preventivă pe raza comunelor arondate

În cursul nopții de 3/4 martie a.c., în intervalul orar 23,00-4,00, efectivele Secției Poliție Rurală Grivița în colaborare cu cadre ale Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița au acționat pe linia ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:21
(13310 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins cu ulei combestibil de furat în portbagaj

Duminică, 4 martie a.c., o patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat, de 35 ani. În urma controlului efectuat în interiorul portbagajului ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:08
(9065 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau cu permisele suspendate, la volan

Sîmbătă, 3 martie a.c., în jurul orei 1,30, polițiști din cadrul Serviciului Rutier au identificat pe raza municipiului Slobozia un autoturism condus de un tînăr,de 27 ani, din orașul Amara. Întrucît șoferul ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:07
(12125 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La furat de fier vechi

O echipă mixtă de siguranță publică polițist-jandarm a identificat în noaptea de sîmbătă spre duminică, 3/4 martie a.c., în jurul orei 23.30, un autoturism ce se deplasa pe strada Reginei, din Urziceni ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:06
(14216 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși la tăiat de copaci

Sîmbătă, 3 martie a.c., polițiști din cadrul Secției Rurală Ion Roată au fost sesizați de către un bărbat de 48 ani, din comuna Valea Măcrișului, despre faptul că mai multe persoane taie un plop de pe aliniamentul ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:04
(13215 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Incendiu la un centru de colectare lapte

În dimineața zilei de sîmbătă, 3 martie a.c., în jurul orei 3,30, în urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un centru de colectare lapte de pe raza localității Manasia a fost cuprins de ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 12:09
(12234 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia incendiu


Slobozia: A intrat în curtea unui localnic și a furat ce a găsit

Polițiștii cercetează un tînăr slobozean, de 33 ani, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. Acesta, în noaptea de 1/2 martie a.c. a pătruns în curtea locuinței unui bărbat în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 12:03
(9392 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ialomița: Florari amendați de 1 Martie

Polițiștii de Investigarea Fraudelor au organizat joi, 1 martie, o acțiune pe linia prevenirii și combaterii evaziunii fiscale și a ilegalităților ce se comit în domeniul comercializării florilor. Astfel ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2012, 18:32
(15407 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Mașină furată din Ungaria, găsită

Un tînăr de 20 ani a fost prins joi, 1 martie 2012, de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi Auto în timp ce conducea un autoturism de lux care figura urmărit ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2012, 18:32
(12862 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Patroană acuzată de evaziune fiscală

Evaziune fiscală la Ion Roată. Administratorul unei firme din Ion Roată s-a ales cu dosar penal după ce polițiștii de investigarea fraudelor din Urziceni l-au acuzat de evaziune fiscală. Pe scurt, administratorul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2012, 18:30
(11264 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi ale Poliției

Peste 90 de persoane au fost legitimitate joi, 1 martie, în cadrul unor acțiuni desfășurate de polițiștii ialomițeni la Slobozia și Fetești. De asemenea, în cadrul activităților au fost verificate și 1 ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2012, 18:29
(11823 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a angajaților de la Penitenciarul Slobozia în închisoarea de la Galați

Peste 32 de lucrători ai Penitenciarului Slobozia au luat parte joi, 1 martie a.c., la o acțiune de amploare desfășurată în spațiile de detenție ale închisorii din Galați. La aceeași acțiune au participat ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2012, 16:59
(11651 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Suprins la volanul unui autobuz neînmatriculat

Miercuri, 29 februarie, la Urziceni, un localnic de 63 ani a fost prins în timp ce se afla la volanul unui autobuz, autovehicul ce nu era înmatriculat. Pe numele conducătorului auto a fost întocmit dosar ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2012, 15:04
(9100 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Prinși la furat lemne

Opt persoane, cu vîrste cuprinse între 23 și 59 ani, toți din Ion Roată, au fost prinși miercuri, 29 februarie, de polițiști, în timp ce furau material lemnos cu ajutorul unor căruțe. Hoții au fost prinși ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2012, 15:03
(12437 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Broșteni furt lemne


Fetești: Infractor încarcerat

Un tînăr de 29 ani, din Fetești, a fost prins de polițiștii din localitate și încarcerat. Pe numele individului Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea pentru furt calificat ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2012, 15:02
(14432 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Doar 48 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 29 februarie 2012, sînt disponibile doar 48 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

29 Februarie 2012, 17:27
(12234 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...