Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăriile ialomițene primesc 43,7 milioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale

Primăriile ialomițene primesc 43,7 milioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale

Joi, 9 aprilie 2026, consilierii județeni se întrunesc în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Județean Ialomița pentru a vota repartizarea sumelor către primă­riile ialomițene, provenite din cota de 6% ce se aplică impozitului pe venit. Fondurile sunt distribuite administrațiilor locale pentru echilibrarea bugetelor proprii.

 

Bani distribuiți către primării Conform calculelor realizate de aparatul de specialitate al Consiliului Județean Ialomița, primăriile ialomițene vor primi 43,7 milioane de lei. Această sumă reprezintă cota de 6% aplicată impozitului... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2026, 10:10 (4518 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

Anchete în lucru

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

De mai bine de o lună, pro­blema poluării olfactive din Slobozia, rezultată în urma deversării apelor industriale colectate de la operatorii economici din apro­pierea orașului în stația de epurare a municipiului, a revenit în atenția autorităților locale și județene după ce s-a descoperit că firma Clean Cyclo deversa la rându-i, în stația de epurare, substanțe toxice. Scandalul a ajuns, firesc, la Urban SA, care administrează stația de epurare a Sloboziei. Pe lângă demisiile directorilor Adrian Stoicescu și Dan Manea, compania a fost sancționată de Garda de Mediu Ialomița și este acum vizată de două dosare penale, aflate în lucru la Serviciul... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2026, 10:50 (3839 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agresori trimiși în judecată în dosarul violului petrecut la Școala Politică AUR

După aproape 3 ani

Agresori trimiși în judecată în dosarul violului petrecut la Școala Politică AUR

Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București anunță tri­miterea în judecată, în stare de libertate, a trei inculpați pentru comiterea infracțiunii de «viol». Prezenți la Școala Politică organizată de partidul AUR în stațiunea Neptun-Olimp la jumătatea lunii septembrie 2023, aceștia ar fi violat o adolescentă. Procesul se judecă la Judecătoria Mangalia.

 

Dreptate pentru victimă, după aproape 3 ani Faptele au ieșit la iveală după ce adolescenta violată s-a prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe a spitalului din Slobozia, reclamând... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2026, 14:15 (5289 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Calcule pentru salvarea de la retrogradare

Fotbal, SuperLiga/play-out, Farul Constanța-Unirea Slobozia 0-1

Calcule pentru salvarea de la retrogradare

Runda cu numărul 3 din play-out-ul SuperLigii sezonului 2025-2026 a contabilizat pentru Unirea lui Clau-gol o surprizică, Slobozia reușind să lege a doua victorie consecutivă pe terenul Farului. De «la malul mării», am citat din clasicii cronicari după ureche, Unirea s-a întors cu cele 3 puncte adevărate, partida de duminică, 5 aprilie 2026, constituind «pasul uriaș» pentru salvarea de la retrogradare.

 

«Meciul care nu a realizat nimic!» Claudiu Niculescu, tehnicianul Unirii, a început partida într... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2026, 12:10 (4033 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Domină clasamentul

Handbal, Divizia A/play-out, CSM Unirea Slobozia-CS Județean Prahova 30-28 (14-14)

Domină clasamentul

Duminică, 5 aprilie 2026, play-out-ul Diviziei A handbal feminin a programat o nouă etapă, cea cu numărul 4, handbalistele senioare CSM Unirea Slobozia (re)întâlnind CS Județean Prahova. Partida s-a disputat la Sala «Andreea Nica» din Slobozia, din startul meciului spectatorii prezenți bucurându-se de un regal handbalistic. Așadar, cele două echipe au oferit publicului o partidă-spectacol, jocul echilibrat și tensionat fiind remarcat și pe tabelă, finalul primei reprize consemnând egalitatea: 14-14. Cea de-a doua rundă a fost un picuț diferită de primul mitan, prahovencele intrând mult mai hotărâte pe terenul cu semicercuri... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2026, 10:25 (3557 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Icoane de la Muntele Athos, în schimbul informațiilor oferite traficanților de droguri

Proces la Tribunalul Ialomița

Icoane de la Muntele Athos, în schimbul informațiilor oferite traficanților de droguri

O anchetă a DIICOT-Structura Centrală, trimisă spre judecare la Tribunalul Ialomița, evidențiază detalii uluitoare despre felul în care acționa o rețea specializată în trafic de droguri. Cauza vizează un polițist care oferea informații traficanților. În schimbul acestora, pe lângă bani el ar fi primit chiar și icoane de la Muntele Athos. Tribunalul București ar fi trebuit să judece această cauză, dar atât magistrații din cadrul Secției I Penală și cât și cei ai Secției II Penală s-au declarat incompa­tibili pentru judecarea acestui dosar. Pe cale de consecință, a fost tran­sferat spre judecare la Tribunalul Ialomița.

 

Polițist antidrog, creierul întregii rețele... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2026, 09:45 (4507 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Dojenii, umiliți pe propriul teren

Fotbal, Liga 3/Seria 3-play-out/grupă retrogradare, Recolta Gheorghe Doja-Axiopolis Cernavodă 1-7

Dojenii, umiliți pe propriul teren

Prima etapă a play-out-ului/grupa retrogradare a Ligii 3/Seria 3 a consemnat pentru Recolta Gheorghe Doja o umilință, dojenii încasând 7 goluri acasă din partea celor de la Axiopolis Cernavodă. Partida s-a disputat sâmbătă, 4 aprilie 2026, Axiopolis Cernavodă înregistrând cel mai clar succes din actuala ediție de campionat. Contrar așteptărilor, întregul meci a fost dominat copios de oaspeți, Axiopolis Cernavodă declanșând iureșul ofensiv încă din startul primei reprize. În fapt, au punctat de două ori în primele 20 de minute ale meciului, iar până la pauză au tranșat definitiv soarta partidei. Astfel, au mai î... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2026, 08:20 (4653 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

4,4 milioane de lei pentru digitalizarea activității medicale la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

4,4 milioane de lei pentru digitalizarea activității medicale la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

bonus: Se modernizează Laboratorul de Anatomie Patologică

Pacienții care vor beneficia de servicii medicale în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia au posibilitatea de a-și vedea întregul istoric medical grație unei aplicații informatice ce permite efectuarea de programări și păstrarea informațiilor cu privire la diagnostice, tratamentele prescrise sau interacțiunea cu medicii din cadrul unității medicale. Totodată, programul informatic vine în sprijinul medicilor care pot monitoriza în timp real evoluția stării de sănătate a pacienților tratați. Toate acestea sunt posibile prin implementarea unui amplu proiect de digitalizare pe care Spitalul Județean de Urgență Slobozia l-a realizat în urmă cu aproximativ... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2026, 10:20 (1545 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Visul unui copilaș de 5 ani: să meargă singur!

caz umanitar

Visul unui copilaș de 5 ani: să meargă singur!

Asociația «Salvează o inimă» ne-a rugat să preluăm spre mediatizare cazul micuțului ialomițean Bogdan Sandu, un copilaș de doar 5 ani cu un diagnostic teribil: paralizie cerebrală și tetrapareză spastică. Rândurile următoare vor lămuri cititorii asupra acestui caz, încercarea noastră fiind de a ne alătura familiei atât de greu încercate în aceste momente.

 

Pe scurt...
...cazul micuțului ialomițean Bogdan Sandu este rezumat chiar de mama sa, Ancuța Sandu. «Mă numesc Ancuța Sandu și sunt mama lui Bogdan, un băiețel care a venit pe lume pe 23 august 2020, după ani de rugăciuni și speranță. Pentru noi a fost un miracol. S-a născut sănătos, iar în brațele mele părea începutul unei vieți liniștite...»... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2026, 10:20 (4230 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contractul de achiziție pentru 64 de autogunoiere, semnat de Consiliul Județean Ialomița

Investiție pentru operatorul de salubritate ADI ECOO 2009

Contractul de achiziție pentru 64 de autogunoiere, semnat de Consiliul Județean Ialomița

Zilele trecute, Consiliul Județean Ialomița, prin președintele instituției, Marian Pavel, a parafat contractul de achiziție pentru lotul de autogunoiere destinate operatorului de salubritate ADI ECOO 2009 SA. «Am semnat contractul pentru achiziția celor 64 de autogunoiere-lot câștigat de Grupul Grădinariu prin licitație publică, în valoare de peste 10 milioane de euro, parte esențială a proiectului „Extindere colectare separată a deșeurilor municipale“» a precizat președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel. Achiziția celor 64 de autogunoiere reprezintă o componentă din proiectul instituției județene, acesta prevăzând și achiziționarea... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2026, 09:55 (4401 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Scări de bloc debranșate de la gaze, în Cartierul 500 al Sloboziei

Scări de bloc debranșate de la gaze, în Cartierul 500 al Sloboziei

Tratat cu indiferență de auto­ritățile locale, Cartierul 500 din Slobozia se confruntă în ultimele săptămâni cu situația debran­șărilor de la rețeaua de gaze de către Distrigaz. Măsura este aplicată în cazul scărilor de bloc pe care nu sunt montate detectoare de gaze, însă oamenii reclamă faptul că societatea care oprește gazele nu transmite notificări prealabile. Costurile instalării unor astfel de dispozitive depășesc 4000 de lei.

 

Gaze oprite, nicio notificare Începută încă din vara anului  2023, «campania» de deconectare... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2026, 12:15 (11571 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Abandonul școlar», fenomen încă prezent în școlile ialomițene

«Abandonul școlar», fenomen încă prezent în școlile ialomițene

Preț de 3 ani, 30 de școli ialomițene au beneficiat de fonduri în cadru Programului Național de Reducere a Abandonului Școlar (PNRAS) tocmai pentru a-i face pe elevi să nu mai renunțe la educație. La câteva luni distanță de la încheierea programului, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița arată într-un raport oficial faptul că problema «abandonului școlar» este departe de a fi rezolvată.

 

Un program sortit eșecului Între 2021 și 2025, 30 uni­tăți de învățământ au primit 45 milioane de lei de la Ministerul Educației pentru... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2026, 07:50 (4372 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afecțiunile cardiovasculare îmbolnăvesc anual zeci de mii de ialomițeni

Afecțiunile cardiovasculare îmbolnăvesc anual zeci de mii de ialomițeni

Anual, Direcția de Sănătate Publică Ialomița prezintă o situație a stării de sănătate a populației. Conform datelor oficiale, în ultimii 5 ani, cele mai multe afecțiuni care i-au îmbolnăvit pe ialomițeni au fost cele cardiovasculare. Doar în 2025, la nivelul jude­țului, peste 35 mii de persoane au fost diagnosticate cu o boală din sfera cardiacă. Tot statisticile ne arată că 10% dintre pacienții aflați în eviden­țele medicilor pierd lupta cu boala.

 

Bolile de inimă, pericol pentru sănătate Analiza datelor date publicității de Direcția de Sănătate... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2026, 12:20 (4562 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

NU se reduc posturi în structura Consiliului Județean Ialomița!

Au finalizat «reforma administrativă»

NU se reduc posturi în structura Consiliului Județean Ialomița!

Ședința Consiliului Județean Ialomița de joi, 26 martie a.c., a consfințit prin votul consilierilor aprobarea a «doar» 4 proiecte de hotărâri, deosebit de relevante în contextul socio-economic actual. În cele ce urmează, vom încerca să rezumăm ceea ce puțin au dezbătut dar cu emfază au votat aleșii județeni.

 

Hotărâri în proiecte Probabil cel mai important proiect de hotărâre de pe ordinea de zi a fost cel referitor la «concesionarea prin licitație publică a unei suprafețe totale de 1.930,9057 ha teren cu destinație agricolă, situată în extravilanul comunelor Vlădeni și Giurgeni»... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2026, 08:05 (2928 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Terenuri concesionate, vândute la prețuri diminuate de administrația locală

Prin votul «majorității» din Consiliul Local Slobozia

Terenuri concesionate, vândute la prețuri diminuate de administrația locală

bonus: Primarul Potor, înfrânt de «Opoziție» în Consiliul Local Slobozia

Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat tranzacționarea a două dintre terenurile concesionate aflate în patrimoniul administrației locale la prețuri diminuate față de cele prevăzute în rapoartele de eva­luare. Respectivele suprafețe se află în imediata apropiere a ieșirii din muni­cipiu către Brăila și Constanța sau în zona centrală a orașului. Eva­luatorul arată că prețul estimat al terenurilor este cuprins între 100 și 120 euro/mp, însă Consiliul Local Slobozia a aprobat vânzarea lor la prețul de 62 euro/mp. Deși s-au cerut lămuriri cu privire la această diferență semnificativă, inițiatorii proiectelor, viceprimarii Gabriel Mușat și... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2026, 09:50 (4431 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Europarlamentarul Fănică a prins trenul

Europarlamentarul Fănică a prins trenul

Cu fiece postare cu care ne încântă privirea europarlamentarul Fănică înțelegem că Guru CG devine pigmeu cel puțin din punct de vedere filosofic. Căci europarlamentarul femeilor de pretutindeni face inimile să tresalte și pustiește gândurile. În paradigma gestionării timpului, a energiei, prezenței în social media și a corelării cu relațiile din juru-i, europarlamentarul Fănică se adâncește în propriul abis din puțul gândirii. Spre exemplu, metafora prin care tranșează subiectul stereotip de propagare a aprobării bugetului, căci Fănică e la Bruxelles pentru oameni și nevoile acestora. Vântul superior cu care se afișează Fănică mimează... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2026, 16:10 (6526 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Dojenii încheie sezonul regulat detronând liderul

Fotbal, Liga 3, Înainte Modelu-Recolta Gheorghe Doja 2-3

Dojenii încheie sezonul regulat detronând liderul

Finalul sezonului regulat din Liga 3/Seria 3, etapa 22, a programat o partidă în deplasare pentru Recolta Gheorghe Doja, sâmbătă, 28 martie 2026, dojenii întâlnind Înainte Modelu. La finele unui meci încins, cu călă­rășenii deschizând scorul rapid, încă din minutul 4, Recolta Gheorghe Doja a bifat o victorie nesperată, detronând liderul seriei. Așadar, după deschiderea rapidă de scor, dojenii au revenit în meci și au reușit egalarea prin Ionel Alexe. Până la sfârșitul pri­mului mitan, Recolta Gheorghe Doja a reușit să mai înscrie o dată în poarta călărășenilor, prin Denis Milotin, ducând scorul... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2026, 15:40 (4078 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Junioarele CSM Unirea Slobozia, calificate în fazele superioare ale competițiilor

Junioarele CSM Unirea Slobozia, calificate în fazele superioare ale competițiilor

• Junioarele 1 CSM Unirea Slobozia, așa cum apreciam la finalul rundei precedente, indiferent de rezultatul ultimei etape, s-au clasat pe poziția secundă a clasamentului Seriei B, permițându-se astfel accederea în faza următoare a competiției. Așadar, în etapa 14 a Seriei B, ultima a campionatului, Junioarele 1 CSM Unirea Slobozia au pierdut confruntarea cu ACS Olympic RFH, slobozencele fiind învinse în deplasare cu 28-23, la pauză tabela înregistrând un scor egal: 14-14. Adversarele Junioarelor 1 CSM Unirea Slobozia s-au desprins pe finalul partidei, elevele antrenoarei... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2026, 13:20 (5560 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți, prima poziție la Olimpiada Națională a Sportului Școlar-faza județeană

Oină

Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți, prima poziție la Olimpiada Națională a Sportului Școlar-faza județeană

Vineri, 27 martie 2026, la Mărculești, faza județeană a Olimpiadei Națională a Sportului Școlar și-a decis câștigătorii în ceea ce privește sportul național românesc, respectiv «oina». Astfel, atât la fete, cât și la băieți, Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți și-a acontat prima poziție pe podium, elevii și elevele profesorului Nicolae Ilie reușind să surclaseze celelalte echipe înscrise în competiție. De reținut că atât echipa de fete, cât și cea de băieți de la Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți, grație rezultatelor înregistrate la faza județeană a Olimpiadei Națio­nală a ... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2026, 11:10 (6341 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

George Dragomir, component al Naționalei României, argint la Cupa Mondială-Memorialul «Gerevich-Kovacs-Karpati»

Scrimă

George Dragomir, component al Naționalei României, argint la Cupa Mondială-Memorialul «Gerevich-Kovacs-Karpati»

Duminică, 29 martie 2026, sa­brerul legitimat la Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia, George Dragomir, a cucerit medalia de argint la Cupa Mondială-Memorialul «Gerevich-Kovacs-Karpati», eve­niment desfășurat la Budapesta/Ungaria. Component al echipei masculine de sabie a României, George Dragomir, alături de Vlad Covaliu, Radu Nițu și Răzvan Ursachi au trecut de echipa similară a Poloniei, scor 45-27, următorul meci de pe tablou fiind contra echi­pei Spaniei, scor 45-29. În Semi­finalele competiției, Naționala României a trecut de redutabila echipă a Statelor Unite ale Americii, scor 45-34. George Dragomir, alături de coechipierii Vlad Covaliu... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2026, 09:50 (5940 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
293 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Consiliul Județean Ialomița: Modernizarea DJ201, în linie dreaptă

Consiliul Județean Ialomița: Modernizarea DJ201, în linie dreaptă

Marți, 2 martie 2021, în prezența oficialităților locale și județene, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel a semnat contractele de execuție de lucrări la DJ201, tronsonul Coșereni-Axintele ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:30
(3161 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 5 martie 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:25
(2012 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 20000 de lei

78 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate, în ultimele 24 de ore, de forțele de ordine angrenate în acțiunile pentru verificarea respectării măsurilor de prevenire și limitare a  infectării ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 16:55
(3077 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bunuri de peste 55000 de lei, confiscate

Polițiștii ialomițeni au intervenit luni, 1 martie, la 38 de evenimente, 31 dintre acestea fiind semnalate pe numărul unic de urgență 112. Totodată, au fost constatate 16 infracțiuni, din care 2 contra ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 16:50
(2147 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 localități din județ în Scenariul Roșu, din cauza creșterii ratei de incidență

Rata de incidență a cazurilor de COVID-19 crește de la o zi la alta la nivelul județului Ialomița. Marți, 2 martie a.c., la nivelul județului valoarea acesteia este 1,02/1000 de locuitori.  Într-o ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 15:50
(4505 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 33 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 2 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8277, cu 33 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 15:25
(2740 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bebelușă în stare gravă, transferată la București

O fetiță născută la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu grave malformații cardiace, a fost transferată la Spitalul «Marie Curie» din București.

Intervenție a elicopterului SMURD ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 11:50
(3275 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Fetești Oraș

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii la vana de legătură de la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 125 mm, de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 11:40
(2568 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Startul Campaniei de vizare a carnetelor de rentă viageră

În contextul actual privind epidemia de Coronavirus pe teritoriul României, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 01.03-31.08.2021, pentru obținerea sumei ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 17:35
(6591 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 1 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8244, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 16:10
(2054 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Amenzi» multicolore pentru șoferițe

IPJ Ialomița: «Amenzi» multicolore pentru șoferițe

Luni, 1 Martie 2021, polițiștii rutieri au înlocuit punctele de penalizare cu lalele, punctele de amendă cu zambile iar avertismentele cu frezii, devenind dis de dimineață vestitorii primăverii. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 15:45
(2425 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 55500 de lei

Verificarea respectării măsurilor de izolare/carantină la adresa aleasă, precum și respectarea restricțiilor privind deplasarea pe timpul nopții și a cerințelor impuse comercianților, se mențin în atenția ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 15:40
(3209 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă

Ialomițenii pot subscrie și în luna martie 2021 pentru noi emisiuni de titluri de stat destinate exclusiv populației în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani, începând cu data de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 11:20
(1952 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Județeană de Statistică Ialomița anunță Recensământul populației și locuințelor de probă

Recensământul de probă este un sondaj care se desfășoară anterior Recensământului, în scopul verificării practice și îmbunătățirii aspectelor organizatorice și tehnice. Este un exercițiu cu scopul de a ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 11:05
(8176 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Trafic blocat din cauza unui grav accident rutier

Urziceni: Trafic blocat din cauza unui grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut duminică, 28 februarie a.c., în jurul orelor 20,00, la ieșire din Urziceni către Buzău. Din primele informații, în accident au fost implicate două autoturisme. În urma ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 23:00
(4359 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


1/2 martie 2021: «Solidaritatea Sanitară» împresoară porțile Parlamentului

Luni, 1 martie 2021, și marți, 2 martie a.c., zilele în care în care va fi dezbătut în plen și aprobat Bugetul, Federația «Solidaritatea Sanitară» protestează la porțile Parlamentului, «asediind» parlamentarii ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 17:25
(2184 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 28 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8230, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 15:55
(1860 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 25 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 27 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8216, cu 25 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2021, 15:35
(2306 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Bărbat rătăcit în pădure, salvat de pompieri

Pompierii din Slobozia au intervenit joi, 25 februarie a.c., pentru acordarea primului ajutor în cazul unui bărbat de 49 de ani. Acesta a apelat numărul de urgență 112, precizând faptul că s-a rătăcit într ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:55
(2047 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Țăndărei

În cursul zilei de joi, 25 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza orașului Țăndărei, pentru prevenirea și combaterea violenței stradale, precum și pentru reducerea riscului rutier de producere a ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:40
(2409 vizualizări - 2 comentarii)


ISU Ialomița: 28 februarie-Ziua Protecției Civile din România

La 28 februarie sărbătorim Ziua Protecției Civile din România, dată la care, în anul 1933, Regele Carol al II-lea, prin «Înalt Decret Regal nr. 468», a aprobat Regulamentul apărării contra atacurilor aeriene ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:25
(1665 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de protecție sanitară, verificată de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au verificat modul în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară, la nivelul întregului județ. Astfel, în urma verificărilor au fost aplicate 173 de ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:20
(1155 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 31 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 26 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8191, cu 31 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 15:45
(2147 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Cercetat penal pentru pescuit în perioada de prohibiție

Stelnica: Cercetat penal pentru pescuit în perioada de prohibiție

Miercuri, 24 februarie a.c., în timpul unei acțiuni de combatere a braconajului piscicol, polițiștii din Stelnica au identificat pe malul stâng al Brațului Borcea un bărbat, de 52 de ani, care descărca ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:50
(2465 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 9000 de lei pentru nerespectarea măsurilor de siguranță sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni privind modul în care populația respectă măsurile de protecție sanitară. Pentru abaterile constatate au fost aplicate 173 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:45
(3421 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia vernisează luni, 1 martie 2020, expoziția «Ștergarul-Icoana Sufletului». Evenimentul se organizează în sala mare a instituției, de la orele 14,00. ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:40
(2273 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 25 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8160, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 15:20
(2252 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cartușe de vânătoare confiscate după ce un bărbat și-ar fi amenințat mama că «o va împușca»

Un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Manasia, este cercetat penal de polițiștii ialomițeni pentru săvârșirea infracțiunilor de «amenințare» și «nerespectarea regimului armelor și munițiilor». Marți, 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2021, 16:15
(6367 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Marți, 23 februarie a.c., polițiștii ialomițeni împreună cu reprezentanți din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, polițiști locali, alături de celelalte instituții cu atribuții de control ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2021, 16:10
(1950 vizualizări - 0 comentarii)


Demararea lucrărilor de modernizare la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Printr-un comunicat de presă, Spitalul Județean de Urgență Slobozia anunță că, începând cu 1 martie 2021, se vor demara ample lucrări de modernizare care vor viza infrastructura, spațiile și dotările. ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2021, 15:45
(4138 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...