Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

Anchete în lucru

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

De mai bine de o lună, pro­blema poluării olfactive din Slobozia, rezultată în urma deversării apelor industriale colectate de la operatorii economici din apro­pierea orașului în stația de epurare a municipiului, a revenit în atenția autorităților locale și județene după ce s-a descoperit că firma Clean Cyclo deversa la rându-i, în stația de epurare, substanțe toxice. Scandalul a ajuns, firesc, la Urban SA, care administrează stația de epurare a Sloboziei. Pe lângă demisiile directorilor Adrian Stoicescu și Dan Manea, compania a fost sancționată de Garda de Mediu Ialomița și este acum vizată de două dosare penale, aflate în lucru la Serviciul... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2026, 10:50 (3838 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Agresori trimiși în judecată în dosarul violului petrecut la Școala Politică AUR

După aproape 3 ani

Agresori trimiși în judecată în dosarul violului petrecut la Școala Politică AUR

Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București anunță tri­miterea în judecată, în stare de libertate, a trei inculpați pentru comiterea infracțiunii de «viol». Prezenți la Școala Politică organizată de partidul AUR în stațiunea Neptun-Olimp la jumătatea lunii septembrie 2023, aceștia ar fi violat o adolescentă. Procesul se judecă la Judecătoria Mangalia.

 

Dreptate pentru victimă, după aproape 3 ani Faptele au ieșit la iveală după ce adolescenta violată s-a prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe a spitalului din Slobozia, reclamând... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2026, 14:15 (5278 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Calcule pentru salvarea de la retrogradare

Fotbal, SuperLiga/play-out, Farul Constanța-Unirea Slobozia 0-1

Calcule pentru salvarea de la retrogradare

Runda cu numărul 3 din play-out-ul SuperLigii sezonului 2025-2026 a contabilizat pentru Unirea lui Clau-gol o surprizică, Slobozia reușind să lege a doua victorie consecutivă pe terenul Farului. De «la malul mării», am citat din clasicii cronicari după ureche, Unirea s-a întors cu cele 3 puncte adevărate, partida de duminică, 5 aprilie 2026, constituind «pasul uriaș» pentru salvarea de la retrogradare.

 

«Meciul care nu a realizat nimic!» Claudiu Niculescu, tehnicianul Unirii, a început partida într... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2026, 12:10 (4028 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Domină clasamentul

Handbal, Divizia A/play-out, CSM Unirea Slobozia-CS Județean Prahova 30-28 (14-14)

Domină clasamentul

Duminică, 5 aprilie 2026, play-out-ul Diviziei A handbal feminin a programat o nouă etapă, cea cu numărul 4, handbalistele senioare CSM Unirea Slobozia (re)întâlnind CS Județean Prahova. Partida s-a disputat la Sala «Andreea Nica» din Slobozia, din startul meciului spectatorii prezenți bucurându-se de un regal handbalistic. Așadar, cele două echipe au oferit publicului o partidă-spectacol, jocul echilibrat și tensionat fiind remarcat și pe tabelă, finalul primei reprize consemnând egalitatea: 14-14. Cea de-a doua rundă a fost un picuț diferită de primul mitan, prahovencele intrând mult mai hotărâte pe terenul cu semicercuri... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2026, 10:25 (3552 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Icoane de la Muntele Athos, în schimbul informațiilor oferite traficanților de droguri

Proces la Tribunalul Ialomița

Icoane de la Muntele Athos, în schimbul informațiilor oferite traficanților de droguri

O anchetă a DIICOT-Structura Centrală, trimisă spre judecare la Tribunalul Ialomița, evidențiază detalii uluitoare despre felul în care acționa o rețea specializată în trafic de droguri. Cauza vizează un polițist care oferea informații traficanților. În schimbul acestora, pe lângă bani el ar fi primit chiar și icoane de la Muntele Athos. Tribunalul București ar fi trebuit să judece această cauză, dar atât magistrații din cadrul Secției I Penală și cât și cei ai Secției II Penală s-au declarat incompa­tibili pentru judecarea acestui dosar. Pe cale de consecință, a fost tran­sferat spre judecare la Tribunalul Ialomița.

 

Polițist antidrog, creierul întregii rețele... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2026, 09:45 (4491 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Dojenii, umiliți pe propriul teren

Fotbal, Liga 3/Seria 3-play-out/grupă retrogradare, Recolta Gheorghe Doja-Axiopolis Cernavodă 1-7

Dojenii, umiliți pe propriul teren

Prima etapă a play-out-ului/grupa retrogradare a Ligii 3/Seria 3 a consemnat pentru Recolta Gheorghe Doja o umilință, dojenii încasând 7 goluri acasă din partea celor de la Axiopolis Cernavodă. Partida s-a disputat sâmbătă, 4 aprilie 2026, Axiopolis Cernavodă înregistrând cel mai clar succes din actuala ediție de campionat. Contrar așteptărilor, întregul meci a fost dominat copios de oaspeți, Axiopolis Cernavodă declanșând iureșul ofensiv încă din startul primei reprize. În fapt, au punctat de două ori în primele 20 de minute ale meciului, iar până la pauză au tranșat definitiv soarta partidei. Astfel, au mai î... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2026, 08:20 (4643 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

4,4 milioane de lei pentru digitalizarea activității medicale la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

4,4 milioane de lei pentru digitalizarea activității medicale la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

bonus: Se modernizează Laboratorul de Anatomie Patologică

Pacienții care vor beneficia de servicii medicale în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia au posibilitatea de a-și vedea întregul istoric medical grație unei aplicații informatice ce permite efectuarea de programări și păstrarea informațiilor cu privire la diagnostice, tratamentele prescrise sau interacțiunea cu medicii din cadrul unității medicale. Totodată, programul informatic vine în sprijinul medicilor care pot monitoriza în timp real evoluția stării de sănătate a pacienților tratați. Toate acestea sunt posibile prin implementarea unui amplu proiect de digitalizare pe care Spitalul Județean de Urgență Slobozia l-a realizat în urmă cu aproximativ... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2026, 10:20 (1544 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Visul unui copilaș de 5 ani: să meargă singur!

caz umanitar

Visul unui copilaș de 5 ani: să meargă singur!

Asociația «Salvează o inimă» ne-a rugat să preluăm spre mediatizare cazul micuțului ialomițean Bogdan Sandu, un copilaș de doar 5 ani cu un diagnostic teribil: paralizie cerebrală și tetrapareză spastică. Rândurile următoare vor lămuri cititorii asupra acestui caz, încercarea noastră fiind de a ne alătura familiei atât de greu încercate în aceste momente.

 

Pe scurt...
...cazul micuțului ialomițean Bogdan Sandu este rezumat chiar de mama sa, Ancuța Sandu. «Mă numesc Ancuța Sandu și sunt mama lui Bogdan, un băiețel care a venit pe lume pe 23 august 2020, după ani de rugăciuni și speranță. Pentru noi a fost un miracol. S-a născut sănătos, iar în brațele mele părea începutul unei vieți liniștite...»... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2026, 10:20 (4220 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contractul de achiziție pentru 64 de autogunoiere, semnat de Consiliul Județean Ialomița

Investiție pentru operatorul de salubritate ADI ECOO 2009

Contractul de achiziție pentru 64 de autogunoiere, semnat de Consiliul Județean Ialomița

Zilele trecute, Consiliul Județean Ialomița, prin președintele instituției, Marian Pavel, a parafat contractul de achiziție pentru lotul de autogunoiere destinate operatorului de salubritate ADI ECOO 2009 SA. «Am semnat contractul pentru achiziția celor 64 de autogunoiere-lot câștigat de Grupul Grădinariu prin licitație publică, în valoare de peste 10 milioane de euro, parte esențială a proiectului „Extindere colectare separată a deșeurilor municipale“» a precizat președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel. Achiziția celor 64 de autogunoiere reprezintă o componentă din proiectul instituției județene, acesta prevăzând și achiziționarea... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2026, 09:55 (4395 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Scări de bloc debranșate de la gaze, în Cartierul 500 al Sloboziei

Scări de bloc debranșate de la gaze, în Cartierul 500 al Sloboziei

Tratat cu indiferență de auto­ritățile locale, Cartierul 500 din Slobozia se confruntă în ultimele săptămâni cu situația debran­șărilor de la rețeaua de gaze de către Distrigaz. Măsura este aplicată în cazul scărilor de bloc pe care nu sunt montate detectoare de gaze, însă oamenii reclamă faptul că societatea care oprește gazele nu transmite notificări prealabile. Costurile instalării unor astfel de dispozitive depășesc 4000 de lei.

 

Gaze oprite, nicio notificare Începută încă din vara anului  2023, «campania» de deconectare... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2026, 12:15 (11553 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Abandonul școlar», fenomen încă prezent în școlile ialomițene

«Abandonul școlar», fenomen încă prezent în școlile ialomițene

Preț de 3 ani, 30 de școli ialomițene au beneficiat de fonduri în cadru Programului Național de Reducere a Abandonului Școlar (PNRAS) tocmai pentru a-i face pe elevi să nu mai renunțe la educație. La câteva luni distanță de la încheierea programului, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița arată într-un raport oficial faptul că problema «abandonului școlar» este departe de a fi rezolvată.

 

Un program sortit eșecului Între 2021 și 2025, 30 uni­tăți de învățământ au primit 45 milioane de lei de la Ministerul Educației pentru... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2026, 07:50 (4360 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afecțiunile cardiovasculare îmbolnăvesc anual zeci de mii de ialomițeni

Afecțiunile cardiovasculare îmbolnăvesc anual zeci de mii de ialomițeni

Anual, Direcția de Sănătate Publică Ialomița prezintă o situație a stării de sănătate a populației. Conform datelor oficiale, în ultimii 5 ani, cele mai multe afecțiuni care i-au îmbolnăvit pe ialomițeni au fost cele cardiovasculare. Doar în 2025, la nivelul jude­țului, peste 35 mii de persoane au fost diagnosticate cu o boală din sfera cardiacă. Tot statisticile ne arată că 10% dintre pacienții aflați în eviden­țele medicilor pierd lupta cu boala.

 

Bolile de inimă, pericol pentru sănătate Analiza datelor date publicității de Direcția de Sănătate... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2026, 12:20 (4553 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

NU se reduc posturi în structura Consiliului Județean Ialomița!

Au finalizat «reforma administrativă»

NU se reduc posturi în structura Consiliului Județean Ialomița!

Ședința Consiliului Județean Ialomița de joi, 26 martie a.c., a consfințit prin votul consilierilor aprobarea a «doar» 4 proiecte de hotărâri, deosebit de relevante în contextul socio-economic actual. În cele ce urmează, vom încerca să rezumăm ceea ce puțin au dezbătut dar cu emfază au votat aleșii județeni.

 

Hotărâri în proiecte Probabil cel mai important proiect de hotărâre de pe ordinea de zi a fost cel referitor la «concesionarea prin licitație publică a unei suprafețe totale de 1.930,9057 ha teren cu destinație agricolă, situată în extravilanul comunelor Vlădeni și Giurgeni»... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2026, 08:05 (2926 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Terenuri concesionate, vândute la prețuri diminuate de administrația locală

Prin votul «majorității» din Consiliul Local Slobozia

Terenuri concesionate, vândute la prețuri diminuate de administrația locală

bonus: Primarul Potor, înfrânt de «Opoziție» în Consiliul Local Slobozia

Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat tranzacționarea a două dintre terenurile concesionate aflate în patrimoniul administrației locale la prețuri diminuate față de cele prevăzute în rapoartele de eva­luare. Respectivele suprafețe se află în imediata apropiere a ieșirii din muni­cipiu către Brăila și Constanța sau în zona centrală a orașului. Eva­luatorul arată că prețul estimat al terenurilor este cuprins între 100 și 120 euro/mp, însă Consiliul Local Slobozia a aprobat vânzarea lor la prețul de 62 euro/mp. Deși s-au cerut lămuriri cu privire la această diferență semnificativă, inițiatorii proiectelor, viceprimarii Gabriel Mușat și... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2026, 09:50 (4429 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Europarlamentarul Fănică a prins trenul

Europarlamentarul Fănică a prins trenul

Cu fiece postare cu care ne încântă privirea europarlamentarul Fănică înțelegem că Guru CG devine pigmeu cel puțin din punct de vedere filosofic. Căci europarlamentarul femeilor de pretutindeni face inimile să tresalte și pustiește gândurile. În paradigma gestionării timpului, a energiei, prezenței în social media și a corelării cu relațiile din juru-i, europarlamentarul Fănică se adâncește în propriul abis din puțul gândirii. Spre exemplu, metafora prin care tranșează subiectul stereotip de propagare a aprobării bugetului, căci Fănică e la Bruxelles pentru oameni și nevoile acestora. Vântul superior cu care se afișează Fănică mimează... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2026, 16:10 (6515 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Dojenii încheie sezonul regulat detronând liderul

Fotbal, Liga 3, Înainte Modelu-Recolta Gheorghe Doja 2-3

Dojenii încheie sezonul regulat detronând liderul

Finalul sezonului regulat din Liga 3/Seria 3, etapa 22, a programat o partidă în deplasare pentru Recolta Gheorghe Doja, sâmbătă, 28 martie 2026, dojenii întâlnind Înainte Modelu. La finele unui meci încins, cu călă­rășenii deschizând scorul rapid, încă din minutul 4, Recolta Gheorghe Doja a bifat o victorie nesperată, detronând liderul seriei. Așadar, după deschiderea rapidă de scor, dojenii au revenit în meci și au reușit egalarea prin Ionel Alexe. Până la sfârșitul pri­mului mitan, Recolta Gheorghe Doja a reușit să mai înscrie o dată în poarta călărășenilor, prin Denis Milotin, ducând scorul... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2026, 15:40 (4076 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Junioarele CSM Unirea Slobozia, calificate în fazele superioare ale competițiilor

Junioarele CSM Unirea Slobozia, calificate în fazele superioare ale competițiilor

• Junioarele 1 CSM Unirea Slobozia, așa cum apreciam la finalul rundei precedente, indiferent de rezultatul ultimei etape, s-au clasat pe poziția secundă a clasamentului Seriei B, permițându-se astfel accederea în faza următoare a competiției. Așadar, în etapa 14 a Seriei B, ultima a campionatului, Junioarele 1 CSM Unirea Slobozia au pierdut confruntarea cu ACS Olympic RFH, slobozencele fiind învinse în deplasare cu 28-23, la pauză tabela înregistrând un scor egal: 14-14. Adversarele Junioarelor 1 CSM Unirea Slobozia s-au desprins pe finalul partidei, elevele antrenoarei... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2026, 13:20 (5556 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți, prima poziție la Olimpiada Națională a Sportului Școlar-faza județeană

Oină

Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți, prima poziție la Olimpiada Națională a Sportului Școlar-faza județeană

Vineri, 27 martie 2026, la Mărculești, faza județeană a Olimpiadei Națională a Sportului Școlar și-a decis câștigătorii în ceea ce privește sportul național românesc, respectiv «oina». Astfel, atât la fete, cât și la băieți, Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți și-a acontat prima poziție pe podium, elevii și elevele profesorului Nicolae Ilie reușind să surclaseze celelalte echipe înscrise în competiție. De reținut că atât echipa de fete, cât și cea de băieți de la Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți, grație rezultatelor înregistrate la faza județeană a Olimpiadei Națio­nală a ... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2026, 11:10 (6329 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

George Dragomir, component al Naționalei României, argint la Cupa Mondială-Memorialul «Gerevich-Kovacs-Karpati»

Scrimă

George Dragomir, component al Naționalei României, argint la Cupa Mondială-Memorialul «Gerevich-Kovacs-Karpati»

Duminică, 29 martie 2026, sa­brerul legitimat la Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia, George Dragomir, a cucerit medalia de argint la Cupa Mondială-Memorialul «Gerevich-Kovacs-Karpati», eve­niment desfășurat la Budapesta/Ungaria. Component al echipei masculine de sabie a României, George Dragomir, alături de Vlad Covaliu, Radu Nițu și Răzvan Ursachi au trecut de echipa similară a Poloniei, scor 45-27, următorul meci de pe tablou fiind contra echi­pei Spaniei, scor 45-29. În Semi­finalele competiției, Naționala României a trecut de redutabila echipă a Statelor Unite ale Americii, scor 45-34. George Dragomir, alături de coechipierii Vlad Covaliu... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2026, 09:50 (5928 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Partidul Social Democrat, consultări cu organizațiile locale PSD privind guvernarea

Partidul Social Democrat, consultări cu organizațiile locale PSD privind guvernarea

Sâmbătă, 28 martie 2026, la Târgoviște, Partidul Social Democrat a demarat seria de întâlniri cu organizațiile social-democrate locale din Regiunea Sud-Muntenia, conducerea PSD, alături de unii dintre miniștri întâlnindu-se cu delegați jude­țeni și șefi de fi­lială. Partidul Social Democrat consultă astfel proprii membri asupra unor eventuale decizii privind guvernarea, în același timp «reconectând» legăturile dintre Centru și teritoriu.

 

PSD Ialomița la Târgoviște «Am participat alături de colegii din județ la o întâlnire im­portantă a organizațiilor PSD din Regiunea Sud Muntenia, un mo­ment de reconectare, analiză și solidaritate între organizațiile noastre județene...»... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2026, 08:20 (3680 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
246 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

În cursul zilei de 3 mai a.c., Postul de Poliție Săveni a fost sesizat despre faptul că Rădulescu Cristea, de 56 ani, a fost externat în seara zilei de 2 mai 2011, din Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:37
(10798 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O sabie și mai multe bâte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Slobozia: O sabie și mai multe bîte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 24 ani sînt cercetați de polițiști pentru deținerea unei săbii artizanale și a unor bîte. Acestea au fost găsite în habitaclul unui autoturism, mașina fiind depistată ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:22
(10375 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii au aplicat amenzi în valoare de 3000 lei și au confiscat 5 mc material lemnos transportat fără documente de proveniență. O patrulă mixtă polițiști-jandarmi a depistat marți, 3 mai a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:17
(9181 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Au furat îngrășămintele de la firma unde lucrau

Polițiștii cercetează trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 45 și 56 ani, pentru furt calificat în dauna unei firme la care erau angajați.Marți, 3 mai a.c., Poliția a fost sesizată de agentul de pază al ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:15
(7223 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 18:58
(5253 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru accesarea de credite

Fermierii beneficiari ai ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și bunăstării și protecției porcinelor pot solicita Agenției de Plăți și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:35
(9363 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Transportatorii, verificați

Începînd de luni, 2 mai și pînă pe data de 25 mai, inspectorii ITM Ialomița vor desfășura prima etapă a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul transporturilor care are drept scop ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:27
(12922 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: A plecat de la azil

Fierbinți-Tîrg: A plecat de la azil

În cursul zilei de 26 aprilie a.c., Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că, în jurul orei 6.00, Dinescu Mihail, de 55 ani, a plecat din Centrul pentru persoane vîrstnice din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:21
(10247 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acuzat de viol, un tînăr a fost arestat

Un tînăr de 24 ani ce se sustrăgea urmăririi penale a fost prins ieri, 2 mai, de polițiștii slobozeni. Individul era condamnat la 5 ani de pușcărie pentru viol și șantaj, pedeapsă pronunțată de Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(9320 vizualizări - 2 comentarii)


Albești: Copil de 12 ani, hoț de fier vechi

Un minor de doar 12 ani este suspectul principal într-un dosar penal privind furtul mai multor materiale feroase dintr-o gospodărie. S-a întîmplat la Albești, luni, 2 mai, cînd un localnic a sesizat polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(9189 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: A furat 300 litri de motorină

Furt calificat la Miloșești. Un tînăr ce abia împlinise vîrsta majoratului a furat din curte unui consătean aproximativ 300 litri de motorină. Furtul a fost anunțat polițiștilor din localitate sîmbătă, ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(10365 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Evaziune cu lactate

Deși avea activitatea suspendată sanitar-veterinar încă din luna iulie 2010, o firmă din Munteni Buzău a produs nestingherită lactate și produse lactate. Asta pînă luni, 2 mai, cînd o echipă formată din ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:08
(8890 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Bombă de aviație găsită în curte

Echipajul pirotehnic al ISU Ialomița a intervenit sîmbătă, 30 aprilie, în jurul orei 16.00, pentru ridicarea unei bombe de aviație descoperită de un cetățean din localitatea Drăgoești, în timp ce săpa o ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 13:20
(8207 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Fără permis și beat a încălecat motocicleta. Și a acroșat o mașină!

Polițiștii îl cercetează pe un bărbat de 32 ani care s-a autoaccidentat în timp ce se deplasa cu o motocicletă. Acesta consumase în prealabil băuturi alcoolice și nu poseda permis de conducere. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:39
(5292 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism urmărit național, depistat în Ialomița

Polițiștii ialomițeni au organizat și executat vineri, 29 aprilie a.c., o acțiune pentru depistarea autoturismelor care figurează urmările național și internațional. Cu această ocazie, polițiștii au identificat ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:21
(7328 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Doi saci de scrumbie într-o autoutilitară condusă de un șofer băut

Polițiștii din Țăndărei au depistat pe raza localității o autoutilitară la volanul căreia se afla un tînăr, de 24 ani, însoțit de un bărbat de 38 ani, ambii din comuna Giurgeni. Polițiștii au procedat la ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:06
(11526 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Doi infractori, după gratii

Agenții Postului de Poliție Munteni-Buzău au reușit în acest sfîrșit de săptămînă prinderea și încarcerarea a doi infractori, ambii din localitate, care se sustrăgeau executării pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:02
(15191 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de muzică sacră la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» organizează, sîmbătă, 7 mai, un inedit concert de muzică sacră. Concerul va fi susținut de Corala ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 13:27
(9520 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Biciclist băut, accidentat

A băut și a plecat la plimbare cu bicicleta. Asta i-a adus unui bărbat de 44 ani, din Slobozia, ghinionul de a fi rănit într-un accident rutier. Din cauza consumului de alcool, biciclistul a căzut și a ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 10:48
(9300 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți de fier vechi, prinși în acțiune

Patru bărbați și o femeie au fost prinși în flagrant de polițiști în apropierea Autostrăzii în timp ce încercau să fure o conductă metalică situată pe un teren viran. Pe scurt, cei cinci săpaseră un șanț ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 09:23
(9044 vizualizări - 2 comentarii)


Munteni Buzău: Viol și tîlhărie în plină stradă

Un individ de 20 ani din Munteni Buzău este cercetat pentru pentru viol și tîlhărie. Tînărul a fost reținut de polițiștii ialomițeni joi, 28 aprilie.
Pe scurt, în data de 16 aprilie, o localnică de ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:22
(11318 vizualizări - 1 comentariu)


Bucu: Hoți de cablu de cupru, prinși de polițiști

Trei tineri din localitatea ialomițeană Bucu sînt încarcerați în arestul Inspectoratului de Poliție Județean, acuzați fiind de furt calificat. Cei trei sînt suspecții principali într-un dosar penal cu privire ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:16
(8753 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu furt


Ialomița: Constănțeni reținuți pentru furt de motorină

Joi, 28 aprilie, doi bărbați de 23 și 24 ani, domiciliați în comuna Cumpăna-Constanța, au fost reținuți de polițiștii ialomițeni pentru furt calificat. Miercuri, 27 aprilie, puțin după miezul nopții, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:16
(7421 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt Ialomița


Jilavele: A adormit cu țigarea aprinsă și a ars de viu

Un cetățean din comuna Jilavele și-a găsit sfîrșitul după ce locuința acestuia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 joi, 28 aprilie, în jurul orei 15.15, iar la fața locului s ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:34
(9277 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (11.20) traficul rutier este întrerupt pe DN2 București-Urziceni, în zona popasului de la Sinești, din cauza unui autotren care ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:29
(9406 vizualizări - 1 comentariu)


«Flori pe cununa de spini», la Sfîntu Gheorghe

Primăria comunei Sfîntu Gheorghe, Centrul Socio-Cultural și Parohia din localitate organizeză Festivalul concurs pentru elevi «Flori pe cununa de spini». Evenimentul se va petrece sîmbătă, 30 aprilie și ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 16:44
(9132 vizualizări - 4 comentarii)


Fetești: Raja Constanța, păgubită de hoți

Raja Constanța-sucursala Fetești a căzut victimă hoților. Infractorii au fost prinși, iar Raja urmează să stabilească valoarea prejudiciului cauzat. Marți, 26 aprilie, jandarmii din Fetești, aflați în patrulare ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:09
(10852 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprins în trafic cu țigări de contrabandă

Polițiștii au oprit în trafic miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 17.30, în Slobozia, un autoturism condus de un bărbat în vîrstă de 46 ani, din localitate, pentru un control de rutină. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:02
(7645 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Inconștient! Tînăr de 19 ani, fără permis și beat la volan!

Polițiștii au identificat un tînăr în vîrstă de 19 ani, din Săveni, care deși nu avea permis de conducere și băuse, s-a urcat la volanul unui autoturism. Așadar, agenții Postului de Poliție Săveni au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:49
(9763 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Din nou înșelăciune la mobil!

Poliția Slobozia a fost sesizată miercuri, 27 aprilie a.c., de către o persoană în vîrstă de 42 ani, din localitate, care a fost victima unei înșelăciuni. Persoana în cauză a declarat polițiștilor faptul ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:35
(7614 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...