Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Candidatul Gae fură startul campaniei electorale

«Mă-ta are cratimă!»

Candidatul Gae fură startul campaniei electorale

Înainte de Crăciun, Cartierul Slobozia Nouă a fost scena unui ex­periment politic alarmant. Președintele PUSL, Ionel Gae, (e)tern candidat la Primăria Slobozia, și-ar fi lansat de Crăciun campania electorală printr-o carte poștală. Până aici nimic neobișnuit, că nu e nici primul, nici singurul care fură startul. Numai că de pe cartea poștală de unde Gae zâmbește forțat, lângă un Piedone cu gura până la urechi, lipsește până și cratima...

Nu credeam să ne mai aducem aminte... Știm, nu vă amintiți cine e Gae... Adică vă amintiți vag numele, dar nu știți de unde să-l luați. Nu-i bai, că... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2024, 09:50 (3732 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Atacantul bulgar Iliya Dimitrov, prima achiziție a Unirii!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Atacantul bulgar Iliya Dimitrov, prima achiziție a Unirii!

La sfârșitul săptpămânii precedente, Iliya Dimitrov, un atacant în vârstă de 27 ani, a fost legitimat la Unirea Slobozia. Fotbalistul bulgar vine de la Oțelul Galați, Dimitrov evoluând la mai multe echipe din Bulgaria, cele mai cunoscute fiind formațiile Levski Sofia (2013-2021) și Lokomotiv Sofia (2021-2023). «Cluburile Unirea Slobozia și Oțelul Galați au ajuns la un acord privind transferul atacantului Iliya Dimitrov. Îi urăm bun venit la echipă și îi urăm mult succes la Unirea Slobozia!» au anunțat oficialii Unirii Slobozia. Potrivit rapoartelor de scouting, atacantul bulgar este descris drept «un jucător care excelează la jocul și duelurile aeriene, având o bună lovitură de cap, ce atacă... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2024, 15:45 (6106 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 1,5 milioane de lei la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Investiții de 1,5 milioane de lei la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

La sfârșitul lunii decembrie 2023, consilierii locali din Fetești au aprobat lista de investiții rea­lizate în cadrul Spitalului Muni­cipal «Anghel Saligny», unitate medicală aflată în administrarea municipalității. Este vorba despre echipamente medicale în valoare de 1,5 mi­lioane de lei, achiziționate pentru a îmbunătăți infrastructura medicală.

Bani pentru spitalul din oraș Conform estimărilor oficiale, administrația locală din Fetești a cheltuit 1,5 milioane de lei pentru a îmbunătăți baza materială a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești, unitate medicală aflată în administrarea... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2024, 11:40 (17714 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Amara luptă pentru statutul de stațiune turistică de interes național

Amara luptă pentru statutul de stațiune turistică de interes național

Amara luptă să rămână pe harta stațiunilor turistice de interes național. În decursul anului 2023, administrația locală a făcut eforturi susținute pentru a promova acest obiectiv turistic. În luna decembrie 2023, primarul orașului Amara, Alin Sandu, a participat la a doua ediție a «Forumului Aleșilor Locali», eveniment desfășurat la sediul Parlamentului României. «Susțin, indiferent de ocazie, inte­resele orașului-stațiune Amara. In­diferent de ce se întâmplă la nivel politic, Amara rămâne o emblemă turistică națională, iar promovarea localității este unul dintre obiecti­vele administrației pe care o conduc în acest mandat!» a declarat ulterior evenimentului primarul orașului Amara, Alin Sandu... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2024, 12:20 (16868 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Miloșești investește în infrastructura locală

Primăria Miloșești investește în infrastructura locală

La sfârșitul lunii decembrie 2023, administrația locală din Miloșești a anunțat public intenția de a achiziționa un teren intravilan, amplasat pe raza localității, necesar construirii unor obiective de interes local. Licitația publică este deschisă până la jumătatea lunii ianuarie 2024.

Obiective de interes local la Miloșești Potrivit anunțului publicat de administrația locală, scopul achiziționării respectivei suprafețe de teren este acela de a construi o sală de sport multifuncțională, o sală de festivități, un lăcaș de cult și o parcare destinată autovehiculelor de mare tonaj. «... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2024, 14:10 (14632 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Eroziune a malului pe Brațul Borcea în zona Bentu/Stelnica

Pericol de inundații

Eroziune a malului pe Brațul Borcea în zona Bentu/Stelnica

O nouă eroziune activă pe malul drept al Brațului Borcea, la Bentu, în zona localității Stelnica, se află de o săptămână sub monitorizarea autorităților. Malul a început să se surpe din cauza debitelor mari pe care le înregistrează Dunărea. Agenția Națională «Apele Române» a inițiat de 2 ani un studiu de fezabilitate privind reabilitarea integrală a întregii zone, dar Ministerul Mediului nu a identificat încă o sursă de finanțare pentru acest proiect.

Se caută soluții Datele Agenției Naționale «Apele Române» arată faptul că, la Bentu, în zona Stelnica, debitele pe care Brațul Borcea... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2024, 09:55 (15378 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: 13,8 milioane de lei pentru reabilitarea energetică a Palatului Administrativ

Slobozia: 13,8 milioane de lei pentru reabilitarea energetică a Palatului Administrativ

Clădire emblematică pentru istoria Sloboziei, Palatul Admi­nistrativ, în care își desfășoară activitatea Instituția Prefectului Județul Ialomița și Consiliul Județean Ialomița, va intra într-un proces de reabilitare. Fondurile necesare lucrărilor vor fi oferite de Uniunea Europeană, prin Pro­gramul Național de Redresare și Reziliență, în baza unui proiect inițiat la Slobozia și depus la Ministerul Afacerilor Interne.

Se așteaptă desemnarea constructorului Proiectul privind reabilitarea energetică a Palatului Administrativ din Slobozia a fost depus pentru finanțare în 2022, în cadrul... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2024, 14:20 (13089 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Soare asfaltează Cartierul Bora din Slobozia

Prima minune electorală din ultimii 30 de ani

Administrația Soare asfaltează Cartierul Bora din Slobozia

La sfârșitul anului 2023, admi­nistrația Soare a asfaltat primele 4 străzi din Cartierul Bora din Slobozia. Investiția, prima de acest gen din ultimii 30 de ani, va fi continuată în decursul acestui an. «A durat 3 ani până am reușit să ne respectăm această promisiune... Dar este prima dată când administrația locală face ceva concret pentru locuitorii din acest cartier!» a declarat primarul Dragoș Soare. Investiția din Bora va fi dublată în vara acestui an de una similară în Cartierul Slobozia Nouă.

Minunea din Cartierul Bora Începând cu luna decembrie 2023, Cartierul Bora din ... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2024, 10:05 (10359 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

La Sudiți, după caii Bobotezei

La Sudiți, după caii Bobotezei

Ialomița a serbat Boboteaza în tot locul. Și peste tot satele și-au botezat caii. La oraș cu fast, la Amara cu Victor Moraru călare, la Călărași cu Preasfintițul Vincențiu... Noi am ales Sudiții, pentru cursa de cai de după slujbă. Nu e singura din județ, dar nici să te împarți în zece nu poți...

Lume multă, oameni puțini Orice Bobotează începe la Biserică. La Sudiți, biserica e plină de femei. Băr­bații stau afară, la crucea drumului. Înăuntru, preotul vorbește despre Iisus Împăratul, Iisus Arhiereul și Iisus Învăță­torul. Afară, oamenii vorbesc despre cai. Înăuntru preotul împărtășește... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2024, 14:15 (10885 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Vlădeni: Campanie de împădurire transformată în anchetă penală

Vlădeni: Campanie de împădurire transformată în anchetă penală

Procurorii și polițiștii din Slobozia au solicitat instanței de judecată arestare preventivă pentru 30 de zile a unui tânăr, de 19 ani, sub acuzația de «tentativă de omor». Acesta a participat la o campanie de împădurire coordonată de Ocolul Silvic Slobozia, pe un fond forestier aflat pe raza localității Vlădeni, pe care unitatea îl are în administrare. Deși faptele sunt consemnate atât în rapoartele IPJ Ialomița, cât și în cele ale Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, atât reprezentanții Direcției Silvice Ialomița, cât și cei ai Ocolului Silvic Slobozia au negat incidentul.

Parchetul Ialomița continuă verificările... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2024, 09:55 (11340 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bordușani: Judecați pentru «trafic de persoane»

Bordușani: Judecați pentru «trafic de persoane»

Doi soți din comuna Bordușani au fost trimiși în judecată sub acuzația de «trafic de persoane». Aceștia au exploatat sexual o tânără din Republica Moldova.  Vândută la colț de stradă  Provenind dintr-o familie săracă din Republica Moldova, tânăra a ajuns în Ialomița în urma unor discuții pe care le-a purtat pe rețelele de socializare cu un bărbat din Bordușani. Acesta i-a promis că dorește să-și întemeieze o familie și că o va ajuta să scape de sărăcie. Ajunsă în România, fata avea să descopere faptul că bărbatul de care s-a îndrăgostit pe internet era, în realitate, căsătorit. Împreună cu soția sa, acesta a obligat-o pe tânăra moldo­veancă să-și vândă trupul la colț de stradă, în special... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2024, 12:20 (6380 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Câinii de luptă de pe strada Filaturii

Câinii de luptă de pe strada Filaturii

De aproape 2 ani, pe strada Filaturii din Slobozia, câinii de luptă ai lui Petrică Bujor fac legea prin curțile vecinilor. În urmă cu o săptămână, Dan Ghiduruș, unul dintre vecini, a găsit-o pe Kara sfâșiată. Kara era un golden retriever cuminte și bun ca un suflet de copil. Atunci Dan s-a hotărât să sesizeze Biroul pentru Poliția Animalelor. De sâmbătă până marți, sesizarea a dispărut. Și i s-a recomandat să renunțe și să își cumpere alt câine, fiindcă singura măsură legală care poate fi luată e amendarea proprietarului... Asemeni lui Dan, pe strada Filaturii sunt zeci de proprietari. Iar câinii lui Petrică Bujor sunt în continuare liberi.

Gard în gard cu câinii... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2024, 14:20 (13455 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a distrus peste 14000 de doze de vaccin anti-COVID-19 care au expirat

Ialomița a distrus peste 14000 de doze de vaccin anti-COVID-19 care au expirat

În plin scandal al vaccinurilor împotriva COVID-19, Direcția de Sănătate Publică Ialomița susține că peste 14000 de doze de ser, neutilizate, au expirat în depozitele instituției, ale Centrelor de Vaccinare și ale medicilor de familie. Produsele farmaceutice au fost distruse în baza unui protocol încheiat cu firmele specializate. Activitatea de vaccinare a generat și două anchete penale, aflate încă în stadiu incipient din punct de vedere al cercetă­rilor, la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița.

Doze de vaccin anti-COVID-19 expirate Potrivit informațiilor oficiale furnizate de... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2024, 09:55 (4983 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Începe renovarea energetică a Grădinițelor Platonești și Lăcusteni

Începe renovarea energetică a Grădinițelor Platonești și Lăcusteni

Administrația locală din Platonești caută constructori pentru reabilitarea energetică a Grădinițelor Platonești și Lăcusteni. Cele două unități de învățământ beneficiază de aproape 2 mi­lioane de lei pentru renovare.

Se caută constructori Fondurile pentru renovarea Grădinițelor Platonești și Lăcusteni sunt alocate de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Admi­nistrației și au o valoare de peste 2 milioane de lei. Administrația publică din Platonești, în grija căreia se află cele două unități de învățământ, a lansat public anunțul privind identificarea unui constructor care să... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2024, 12:05 (1900 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centru pentru oamenii nevoiași, construit în comuna Bucu

Centru pentru oamenii nevoiași, construit în comuna Bucu

Administrația locală din Bucu face eforturi pentru a susține comunitățile vulnerabile din localitate. Astfel, cu ajutorul fondurilor europene, prin intermediul Pro­gramului Național de Redresare și Reziliență, Primăria Bucu va transforma o clădire dezafectată într-un Centru Social. «Sunt situații neprevăzute și dorim să venim în sprijinul oamenilor din comunitatea noastră!» susține Ion Drăgușin, primarul localității Bucu.

Bani europeni pentru oamenii nevoiași Imobilul care va fi transformat în Centru Social se află în patrimoniul administrației locale din Bucu și nu avea nicio funcționaliate... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2024, 11:40 (11321 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Cimitirul Bora a fost vandalizat!

Slobozia: Cimitirul Bora a fost vandalizat!

UPDATE Trei minori din Cartierul Bora, suspecți

În noaptea de joi spre vineri, 4/5 ianuarie 2024, Cimitirul Uman din Cartierul Bora al Sloboziei a fost vandalizat. Situația a fost constatată la prima oră a dimineții de vineri, 5 ianuarie a.c., de unul dintre angajații Servicii Publice Slobozia SRL, administrator al cimitirului. Incinta cimitirului nu este păzită pe timpul nopții și nu beneficiază de supraveghere video. Cercetările sunt in curs.

Vandalii din cimitir Potrivit primelor informații publice, unul dintre angajații Cimitirului Uman de la Bora a descoperit în dimineața zilei de vineri, 5 ianuarie 2024, câteva locuri... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2024, 13:50 (51838 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Incidente de integritate sesizate de ANI în Consiliile Locale Munteni Buzău și Cocora

Incidente de integritate sesizate de ANI în Consiliile Locale Munteni Buzău și Cocora

Agenția Națională de Integritate a dat pu­blicității mai multe comunicări oficiale cu privire la incidentele de integritate pe care le-a descoperit la nivelul administrațiilor locale, în urma verificărilor pe care inspectorii de specialitate le-au inițiat. Pe lista instituțiilor unde au fost desco­perite astfel de deficiențe au fost trecute și Consiliile Locale Munteni Buzău și Cocora. Într-unul din cazuri, ANI a sesizat Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.

Stare de incompatibilitate în administrația locală În urmă cu o săptămână, Agenția Națională de Integritate... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2024, 12:10 (16856 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Insuficiența cardiacă și diabetul, bolile care îi scot pe ialomițeni la pensie

Insuficiența cardiacă și diabetul, bolile care îi scot pe ialomițeni la pensie

Datele statistice ale Casei Județene de Pensii Ialomița arată faptul că peste 4700 de ialomițeni au ieșit mai devreme la pensie din cauza bolilor de care suferă. Diabetul și bolile de inimă sunt afecțiunile din cauza cărora se pensionează cele mai multe persoane. Acești oameni primesc lunar de la stat o indemnizație care nu depășește 1500 de lei.

Pensionați din cauza bolii Pensia de invaliditate sau de boală se acordă persoanelor care și-au pierdut total sau parțial capa­citatea de a munci. Pentru obținerea acestui drept este nevoie de o justificare medicală și de o serie de do­cumente... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2024, 14:20 (12987 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Seceta pedologică extremă a compromis peste 51 mii de hectare cultivate cu porumb și floarea-soarelui

Ialomița: Seceta pedologică extremă a compromis peste 51 mii de hectare cultivate cu porumb și floarea-soarelui

În cadrul ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, desfășurată în urmă cu o săptămână, a fost aprobat raportul de evaluare a pagubelor produse de seceta pedologică extremă asupra culturilor înființate în campania agricolă din primăvara anului 2023. Analiza a fost efectuată de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, cu ajutorul experților angajați ai insti­tuției. Estimările oficiale arată că peste 1200 de fermieri au fost afectați de lipsa apei în sol, suprafața calamitată fiind de peste 51 mii de hectare.

Se așteaptă despăgubirile Analiza gradului... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2024, 10:05 (14537 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sprijin pentru elevii din medii vulnerabile, la Săveni

Sprijin pentru elevii din medii vulnerabile, la Săveni

Administrația locală din Săveni este beneficiara unui proiect cu finanțare europeană, în valoare de peste 500 mii de lei, dedicat elevilor care provin din medii defavorizate. Cu banii acordați, Primăria Săveni va în­ființa un Centru dedicat educației timpurii, adică micuților care merg la grădiniță și în clasele pregătitoare.

Sprijin pentru copiii nevoiași Scopul proiectului pe care Pri­măria Săveni l-a realizat este acela de a dezvolta un sistem de educație timpurie unitar, care să permită incluziunea socială a copiilor care provin din medii defavorizate. Investiția presupune crearea... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2024, 14:20 (9556 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
La Mulți Ani 2011!

La Mulți Ani 2011!

Redacția Independent vă dorește un An Nou mai bun, plin de realizări. ...[citește_toată_știrea]

1 Ianuarie 2011, 00:01
(12147 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Te Deum» la Catedrală

În noaptea dintre ani, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, Preasfințitul Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor va oficia o slujbă de priveghere în cadrul
căreia ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:43
(10675 vizualizări - 0 comentarii)


S-a găsit o agendă!

S-a găsit o agendă de culoare verde, în zona Spitalului Slobozia, pe strada Lacului. Agenda conține mai multe numere de telefon și adrese de mail. Cel ce a pierdut-o ne poate contacta la adresa de mail ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:30
(8293 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

În cursul zilei de ieri polițiștii au confiscat peste 900 de articole pirotehnice deținute ilegal. Astfel, în urma unui control efectuat la o societate comercială din localitatea Sărățeni, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:33
(12129 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Crescătorii de bovine pot accesa credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii plăților naționale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la specia bovine, aferente anului în curs, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:15
(14177 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: «Șofer» fără permis, depistat la volan pe drumurile publice

Luni, 27 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, polițiști din cadrul Postului de Poliție Bărcănești, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au identificat și oprit ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:09
(13252 vizualizări - 0 comentarii)


Bani pentru autoritățile locale

Guvernul a alocat suma de 177 milioane de lei autorităților locale pentru plata arieratelor și pentru acoperirea unor cheltuieli pentru primării care sînt, practic, în imposibilitatea de a mai funcționa ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:07
(10813 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Suspecți de furt, identificați de polițiști

În cursul nopții de luni spre marți, 27/28 decembrie a.c., în jurul orei 3.00, o patrulă de siguranță publică a observat pe raza municipiului Urziceni doi bărbați care transportau diferite obiecte. Întrucît ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:03
(9740 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


APIA: Cererea pentru subvenția la motorină, doar pînă la 31 decembrie 2010

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește producătorilor agricoli că mai pot depune cererea de acord prealabil pentru finanțarea prin rambursare, pentru motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 13:59
(8580 vizualizări - 1 comentariu)


Angajatorii vor depune contractele de muncă și ștatele de plată pe suport electronic

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență care modifică Legea 130/1999 privind unele masuri de protecție a persoanelor încadrate în muncă. Una dintre cele mai importante prevederi se referă la faptul că ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 15:08
(13523 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan a intrat în gardul unei case

Sîmbătă, 25 decembrie a.c., cu puțin înainte de miezul nopții, Poliția Slobozia a fost sesizată de către o femeie, de 35 de ani, din localitatea Ciulnița despre faptul că un autoturism i-a distrus o porțiune ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:31
(12858 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Accidente de circulație

Roșiori: Nu a acordat prioritate. Joi, 23 decembrie a.c., în jurul orei 15.00, Poliția Urziceni a fost sesizată despre producerea unui accident de circulație pe raza comunei Roșiori. Din ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:29
(10527 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Hoț încarcerat

La data de 24 decembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza orașului Căzănești un bărbat în vîrstă de 44 de ani, domiciliat în județul Constanța, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:26
(11768 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Căzănești hoț


Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

În perioada 24-26 decembrie a.c., peste 40 de polițiști din cadrul Serviciului Rutier au intensificat activitățile pe arterele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce se pot produce în această ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:25
(11973 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Crăciunul, sărbătorit în liniște de ialomițeni

«Prezența activă a polițiștilor pe străzile județului, activitățile preventive desfășurate în zilele ce au precedat această Sărbătoare, dar și spiritul civic de care au dat dovadă cetățenii județului au ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:21
(10995 vizualizări - 0 comentarii)


Malu: Grenadă găsită pe stradă

O grenadă defensivă reală armată, extrem de periculoasă, a fost descoperită în data de 25 decembrie, în jurul orei 21.00, pe o stradă de pe raza localității Malu. Alertată prin 112, echipa pirotehnică a ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:16
(10645 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu grenadă


Incendiu la o casă din Slobozia

După ce vineri, 24 decembrie, casa unui cetățean din localitatea Ciulnița a fost cuprinsă de flăcări, un alt incendiu avînd aceeași cauză probabilă de izbucnire, respectiv un cablu electric defect sau neizolat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:15
(12333 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Fetești: Mercedes în flăcări

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism marca Mercedes a luat foc. Evenimentul s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă, 25 decembrie, în jurul orei 4.00, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:14
(10023 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun Fericit alături de cei dragi! ...[citește_toată_știrea]

25 Decembrie 2010, 11:04
(6521 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Scrisoare deschisă adresată ministrului Agriculturii

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România a remis presei o scrisoare deschisă adesată ministrului Agriculturii, Valeriu Tabără. În mare, documentul aduce în discuție subiectul vînzării de terenuri ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:33
(11865 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Ciulnița

Incendiu la o casă din Ciulnița

Pompierii militari de la Detașamentul Slobozia au intervenit vineri, 24 decembrie, în jurul orei 11.00, pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Ciulnița. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:17
(11765 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai Motor Company a finalizat dezvoltarea următoarei generații de autovehicule electrice cu celule de hidrogen: modelul electric ix35 FCEV. Testarea sa va începe anul următor, iar producția în serie ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:39
(11687 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița își rectifică bugetul pe 2010

Întrunit în ședință ordinară, Consiliul Județean Ialomița își va rectifica propriul buget pe 2010. Printre alte hotărîri aflate pe ordinea de zi amintim pe cea referitoare la aprobarea noilor indicatori ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:33
(8284 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente rutiere în două zile pe DN21

Luni, 20 decembrie a.c., în jurul orei 16.00, pe Drumul Național 21, în afara localității Iazu s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea gravă a două persoane.
Din primele cercetări efectuate de ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:24
(7823 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto în colaborare cu Biroul Rutier Urziceni au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:17
(9444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Fetești: 30 cutii de petarde descoperite la un puști de 15 ani

O patrulă de siguranță publică formată, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, au depistat un tînăr de 15 ani, elev la o școală din localitate, ce avea ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:15
(12820 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești petardă


IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

«Conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița își exprimă regretul pentru tragica dispariție a celui care a fost un șef profesionist și un om deosebit: comisar șef de poliție Anghel PAPACIOC ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:56
(31244 vizualizări - 18 comentarii)


Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

«În fiecare iarnă, Moș Crăciun cutreieră prin case, cu sacul plin de daruri. Și anul acesta organizația județeană a PDL Ialomița i-a scris lui Moș Crăciun și l-a rugat să împlinească visele unor copii din ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:30
(10959 vizualizări - 4 comentarii)


Autoturism furat din Spania, identificat la Slobozia

Vineri, 17 decembrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au identificat pe raza municipiului Slobozia un autoturism ce figura ca sustras ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:25
(10934 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia furt


Fetești: «Șofer» de 63 de ani, la volan fără permis

Sîmbătă, 18 decembrie a.c. polițiștii din Fetești au identificat în trafic un bărbat, de 63 de ani, din județul Vaslui, ce se deplasa la volanul unui autoturism fără a poseda permis de conducere. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:24
(8806 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...