Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Fermele fictive de vaci din Ialomița au încasat ilegal subvenții europene

Ancheta Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor a confirmat oficial

Fermele fictive de vaci din Ialomița au încasat ilegal subvenții europene

În luna noiembrie a anului trecut, Independent dezvăluia existența unor ferme fictive de vaci în Ialomița, societăți care au încasat ilegal subvenții europene timp de 3 ani, fără ca autoritățile județene să sesizeze această ilegalitate. În luna februarie a acestui an, ca urmare «a dispoziției conducerii Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (...), o echipă din cadrul Direcției Generale de Control Oficial a realizat o verificare la nivelul DSVSA Ialomița pentru clarificarea unor aspecte legate de existența și funcționarea unor exploatații pentru care s-au solicitat subvenții APIA și/sau pentru care s-au înregistrat sesizări de fraudă sau cercetări derulate de... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2014, 08:25 (44448 vizualizări - 20 comentarii)

ANCHETĂ

Școală ialomițeană de gravide, infractori și analfabeți

Anomaliile sistemului de învățămînt

Școală ialomițeană de gravide, infractori și analfabeți

Devenit după 25 de ani cenușăreasa societății, învățămîntul românesc capătă chipul și asemănarea acesteia. În ciuda eforturilor permanente ale corpului profesoral, elevii aleg, în locul educației, ignoranța, în locul studiului, chiulul, iar în locul bunei creșteri, indolența. Vinovați sau nu, copiii noștri nu fac decît să-i imite pe cei din jur, adică pe fiecare dintre noi. Independent a ales să consemneze astăzi o serie întreagă de anomalii constatate la nivelul școlilor și liceelor din județul Ialomița. Ele nu reprezintă imaginea sistemului, dar sînt dovada vie a faptului că acesta este viciat și incapabil să reacționeze...... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2014, 15:20 (43615 vizualizări - 39 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Noua generație de «băieți răi» ai Sloboziei

Cei mai periculoși infractori, arestați de procurorii Parchetului Județean

Noua generație de «băieți răi» ai Sloboziei

Văzut în ansamblu, orașul Slobozia pare preocupat, în general, de traiul zilnic și prea puțin de fapte rele. Realitatea este însă cu totul alta... Noapte de noapte, liniștea unui oraș în care aparent nu se petrece nimic este tulburată de noua generație a  «băieților răi». Locotenenți ai fostelor rețele organizate și conduse de frații interlopi Frusin și Gheorghe Toma sau Viorel Duțu «Pralea», noii infractori seamănă teroarea în oraș. Reprezentativi sînt Petre Buțoi, Robert Cristian Jecu și Mihail Roșca. Supranumiți de organele judiciare locale «Golanii», aceștia sînt responsabili pentru reglările de conturi petrecute în ultima perioadă în plină stradă. De cealaltă parte se află banda rivală... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2014, 11:25 (64347 vizualizări - 54 comentarii)

ANCHETĂ

Ruinele primarului Constantin Sava

La Urziceni, obiectivele de importanță locală au fost abandonate

Ruinele primarului Constantin Sava

De 12 ani, primarul Constantin Sava susține că administrația condusă de el construiește o imagine europeană a celui mai uitat dintre tîrgurile de provincie din Ialomița. În ultimii ani, ieșirile megalomanice ale edilului local se reflectă direct asupra calității vieții locuitorilor. În ultimul an, investiția de 25 milioane de lei în reabilitarea rețelei de apă și canalizare a orașului a transformat municipiul într-un cîmp de luptă minat. Mai mult decît atît, în vreme ce complexul de bazine de înot continuă să-și aștepte clienții, două dintre cele mai reprezentative obiective ale municipiului se transformă în ruine. Este vorba despre fostul spital al orașului, lăsat în paragină și stadionul fostei... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 17:25 (11500 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Spitalul Județean Slobozia, vaca de muls a tandemului Olaru-Zamfir

Corpul de Control al Ministerului Sănătății a făcut publice rezultatele controlului

Spitalul Județean Slobozia, vaca de muls a tandemului Olaru-Zamfir

Numiți o ilegalitate oarecare. Trafic de influență? Achiziții publice ilegale? Angajări politice? Șpagă mascată? Totul a fost posibil timp de 3 ani și mai bine în cadrul Spitalului Județean Slobozia, sub conducerea lui Vasile Olaru și a juristului Vasile Zamfir. Nu o mai spunem noi «pe surse», ci o spune OFICIAL raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății...
Jaf la drumul mare Așteptat vreme de mai bine de o lună, raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății a confirmat situația catastrofală în care a fost lăsat Spitalul Județean de fosta conducere a acestei instituții... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2014, 12:45 (32550 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Rețeaua «avocaților» încătușați, destructurată de anchetatori

Procurorii Parchetului Turnu Măgurele, în acțiune la Penitenciarul Slobozia

Rețeaua «avocaților» încătușați, destructurată de anchetatori

Numele a șase deținuți închiși la Penitenciarul Slobozia apar în mai multe dosare penale instrumentate de procurorii Parchetului Turnu Măgurele. Pușcăriașii de la Slobozia erau specializați în «țepe» la telefon, prin metoda «Accidentul». Sub pretextul că sînt «avocați» ai rudelor implicate în evenimente rutiere, infractorii contactau victimele cărora le pretindeau sume de bani. În urma apelurilor telefonice, escrocii au reușit să primească peste 50000 de lei de la un număr de 24 de persoane, toate domiciliate pe raza județului Teleorman. Păgubiții erau obligați să depună banii în conturi bancare, iar sumele erau ridicate de complicii infractorilor. În cursul anchetei, procurorii au reușit să identifice... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2014, 18:40 (14308 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Sporuri ilegale la Spitalul Județean de Urgență Slobozia!

Moștenirea doctorului Olaru

Sporuri ilegale la Spitalul Județean de Urgență Slobozia!

Moștenirea lăsată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia de doctorul Vasile Olaru poate intra lejer sub incidența legii penale. În cei 3 ani de mandat, echipa managerială a doctorului Olaru a devalizat bugetul unității sanitare. În anul de grație 2011, Curtea de Conturi Ialomița constata faptul că jumătate dintre cadrele medicale de la Slobozia au beneficiat de sporuri salariale ilegale, în cuantum de 320000 de lei. Mai mult, în urma aceluiași control s-a constatat faptul că Spitalul Județean de Urgență Slobozia datorează Casei Județene de Asigurări de Sănătate suma 11000 de lei, reprezentînd cheltuieli privind asistența medicală acordată victimelor accidentelor rutiere... Curtea de Conturi... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 16:45 (36498 vizualizări - 48 comentarii)

ANCHETĂ

Furtul «controlat» de camioane l-a aruncat pe Pralea 10 ani după gratii!

Viorel Duțu, noul «star» interlop al Sloboziei

Furtul «controlat» de camioane l-a aruncat pe Pralea 10 ani după gratii!

De mai bine de o săptămînă, peisajul infracțional al Sloboziei este completat de Viorel Duțu, zis și Pralea. A devenit cunoscut o dată cu demararea cercetărilor procurorilor Parchetului Local Slobozia în dosarul «Ștampila», anchetă în care sînt cercetați și 10 angajați ai Primăriei Slobozia. Legăturile sale cu mediul infracțional sunt însă mai vechi... În săptămîna precedentă, Pralea a fost condamnat la 10 ani de închisoare într-un dosar instrumentat, de data aceasta, de Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Acuzat de «înșelăciune», Pralea și-a furat singur un autocamion și o remorcă, luate în leasing, iar apoi a beneficiat de banii de pe asigurare. Astfel, el a reușit să prejudicieze societatea... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2014, 14:50 (13237 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

 Ferme de vaci fictive pentru bani europeni

Țeapă «instituționalizată»

Ferme de vaci fictive pentru bani europeni

Timp de 3 ani, în Ialomița, la Giurgeni, un număr de 9 persoane au încasat subvenția pentru bovine, acordată de către Uniunea Europeană, fără să dețină niciun animal. Înființate doar pe hîrtie, fermele «aveau» între 30 și 500 de capete. De-a lungul perioadei în care fermele au fost subvenționate, nici oficialii locali, nici responsabilii Direcției Sanitar-Veterinare și nici cei ai Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură nu s-au sesizat cu privire la această fraudă. Declarațiile oficiale susțin la unison că ceea ce s-a întîmplat la Giurgeni este o «hibă a sistemului» și că «nicio instituție nu este vinovată». O anchetă încă nefinalizată, demarată în acest caz, confirmă faptul că frauda... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2013, 15:19 (68537 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

«Fetițele» lui Gigi Piticu, fabrică de bani

Prostituția din Slobozia, «afacere» de milioane de euro

«Fetițele» lui Gigi Piticu, fabrică de bani

Cea mai veche meserie din lume se dovedește a fi și cea mai profitabilă. Un dosar penal instrumentat de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, recent trimis în fața instanței, demonstrează acest aspect. Documentul face referire la rețeaua de prostituate a proxenetului Gheorghe Toma, zis și Gigi Piticu... În 3 ani, prostituatele racolate de «peștele» slobozean au produs un milion de euro în Italia și Spania. Banii «fetițelor» erau investiți în case, mașini, ceasuri și bijuterii de lux... Luate la întrebări de procurori, «fetițele» au declarat că în străinătate lucrau ca «menajere»...

Lista «fetițelor» lui Gigi Piticu... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2013, 09:25 (16746 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Război pentru contractele de pază în instituțiile statului

Progroup Training SRL, firmă datoare-vîndută la stat

Război pentru contractele de pază în instituțiile statului

În ultimii ani, agenții de pază de la intrarea în instituțiile statului au devenit o prezență obligatorie. În spatele acestei măsuri de protecție se ascunde însă o afacere de milioane de lei anual... Banii sînt plătiți, firesc, din bugetul statului. Iar firmele de pază, la fel de firesc, nu-și plătesc taxele și impozitele către stat. Scandalul Progroup Training este o dovadă indubitabilă că oficialii instituțiilor sînt conștienți de ilegalitățile din sistem și le susțin. Sau, în cel mai bun caz, le tolerează...

Progroup Training sau lupul-paznic la oile statului
Cea mai mare firmă... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2013, 02:41 (32430 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Juristul Zamfir protejează afacerea ANDALEX

Scandal public la Spitalul Județean Slobozia

Juristul Zamfir protejează afacerea ANDALEX

Firma Andalex SRL parazitează de 4 ani Spitalul Județean Slobozia... Juristul Vasile Zamfir este acuzat de organizarea unor licitații trucate pentru transportul dializaților, firmele concurente fiind blocate de proceduri birocratice absurde. Miza contractului se ridică la 1,7 milioane de lei. Managerul spitalului, dr Vasile Olaru, susține că va relua procedura de atribuirea a contractelor dacă prețurile oferite vor fi mai mici...

O afacere de 40 mii de lei lunar
Conform legii, Spitalul Județean Slobozia are obligația de a asigura transportul pacienților hemodializați, transportul... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2013, 18:35 (24470 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Laura Codruța Kövesi «supervizează» Ialomița

Laura Codruța Kövesi «supervizează» Ialomița

Recenta trimitere în judecată a patru interlopi din Urziceni scoate la iveală amănunte uluitoare despre clanul Drabi, cea mai mare grupare infracțională specializată în cămătărie din zonă... În anul 2011, respectiva rețea a fost anihilată la ordinul Laurei Codruța Kövesi. Documentele de urmărire penală arată faptul că toți cei 21 de cămătari ai grupării aveau relații de prietenie cu polițiștii și procurorii din Urziceni...

O anchetă complicată
Dosarul cu numărul 1974/98/2013, înregistrat la secția Penală a Tribunalului Ialomița, este unul cu greutate. Aparent obscure, cele 3 volume... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2013, 12:10 (13627 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Medicul Ioan Mănăilă, suspectat de moartea unui bebeluș

Caz de malpraxis la Spitalul Județean Slobozia

Medicul Ioan Mănăilă, suspectat de moartea unui bebeluș

Moartea unui bebeluș la cîteva ore după naștere atrage noi suspiciuni de malpraxis la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Acuzațiile privind decesul copilului planează asupra medicului Ioan Mănăilă, obstetricianul care a asistat-o la naștere pe mama nou-născutului. Surse din cadrul unității medicale susțin faptul că doctorul ar fi efectuat eronat o procedură care i-ar fi pus în pericol viața micuțului... O anchetă internă a fost deschisă în acest caz, iar dacă medicul va fi găsit vinovat el va fi tras la răspundere.

Drama unei mame de înger
Moartea bebelușului născut în Maternitatea... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2013, 10:27 (70110 vizualizări - 83 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mită sub formă de «CAR țigănesc»

Ultimele condamnări în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Mită sub formă de «CAR țigănesc»

Condamnările în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră» s-au finalizat. Ultimii doi polițiști acuzați de «luare de mită sub formă continuată» și «efectuarea de operațiuni financiare cu acte de comerț în interes personal», în cea mai mare anchetă penală din istoria Poliției ialomițene, au primit din partea judecătorilor Tribunalului Ialomița pedepse cu suspendare. Este vorba despre agenții Alexandru Lascu și Cornel Ciriblan. În fața instanței, aceștia s-au declarat nevinovați, susținînd că banii proveniți din mita pe care o pretindeau șoferilor erau, de fapt, «un CAR țigănesc, pe care-l jucam cu toții»...

O anchetă ca la carte... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2013, 18:20 (22410 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ialomița interlopă...

18 grupuri infracționale, în vizorul Poliției

Ialomița interlopă...

Ialomița este un județ sărac, însă cu un grad ridicat de infracționalitate. «Cămătărie», «proxenetism» sau «trafic de persoane» sînt doar cîteva dintre faptele penale comise de membrii marilor clanuri interlope din județ. De la vest la est, lumea interlopă din Ialomița este guvernată de clanurile Duduienilor, Ritaxon sau Severin, în zona Urziceniului, în timp ce la Slobozia sînt prezente clanurile Frusin și Dincă. La fel de «celebri» sînt și țiganii din Țăndărei, care au exploatat în Anglia peste 180 de minori... Fiecare dintre aceste rețele de infractori urmărește să-și impună supremația... Lupta pentru putere din interiorul lumii interlope degenerează în adevărate scandaluri publice. Deznodămîntul... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2013, 17:36 (22640 vizualizări - 14 comentarii)

ANCHETĂ

«Ajutor pentru Sănătate Ialomița» sau «HOȚUL care strigă „Hoții!“»

Mare e grădina Spitalului Județean Slobozia

«Ajutor pentru Sănătate Ialomița» sau «HOȚUL care strigă „Hoții!“»

La jumătatea lunii februarie 2013, ziarul nostru făcea publică o escrocherie flagrantă în care erau implicați directorul Spitalului Județean Slobozia, Vasile Olaru, directorul economic Adrian Berbece, dar și juristul acestei instituții, Vasile Zamfir. Concret, sub directa îndrumare a celor trei oficiali, angajații instituției înșelau pacienții obligîndu-i să doneze bani pentru Asociația «Ajutor pentru Sănătate Ialomița». Înființată în data de 10 ianuarie, special în acest scop, Asociația a reușit să colecteze de la pacienți, în decursul lunii februarie, între 1000 și 1500 lei zilnic. Imediat după publicarea articolului (în cadrul căruia doi dintre cei trei responsabili nominalizați au fost citați... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2013, 12:36 (13376 vizualizări - 9 comentarii)

ANCHETĂ

Chemgas, cel mai mare datornic al județului

Unde se duc banii, cînd se duc?

Chemgas, cel mai mare datornic al județului

La jumătatea săptămînii precedente, salariații Chemgas (fostul Amonil) au fost pe punctul de a declanșa un conflict de muncă, în încercarea de a obliga patronatul la plata salariilor restante. Protestul spontan din fața Combinatului a fost înăbușit în promisiuni. Însă problema rămîne... Chemgas are probleme serioase de management, salariații sînt nemulțumiți, producția este sub previziunile anuale... Iar pentru ca tabloul acestei «găuri negre» a industriei ialomițene să fie complet, vă informăm că societatea este și cel mai mare datornic al județului...

Un protest înăbușit în... promisiuni... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2013, 19:02 (13231 vizualizări - 12 comentarii)

ANCHETĂ

«Danii» de 8 milioane de euro pentru latifundiarii ialomițeni

Materiale didactice din fonduri europene, scoase «la produs»

«Danii» de 8 milioane de euro pentru latifundiarii ialomițeni

Un număr record de materiale didactice, constînd în utilajele agricole cu care au fost dotate 7 Școli de Artă și Meserii din județ, au dispărut din inventarele Inspectoratului Școlar Ialomița. Oficialii Inspectoratului Școlar au descoperit, în urma unui control intern, faptul că respectivele materiale didactice au fost «donate» unor latifundiari locali. Tractoare, combine, remorci sau mașini de adunat fînul au părăsit ilegal curțile școlilor și au ajuns pe cîmpurile marilor agricultori... Totul printr-o simplă semnătură a unor procese-verbale de predare-primire! «Dania» a avut drept pretext «lipsa unui spațiu adecvat care să asigure securitatea și integritatea utilajelor», se arată într-un document... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2012, 08:42 (8329 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Polițiștii-infractori, mituiți «în echipă»

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Polițiștii-infractori, mituiți «în echipă»

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița, devenit butoi cu pulbere luna trecută, a primit fitil. Probele adunate de procurori în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră» au început să iasă la iveală. O serie de înregistrări audio-video în care erau surprinși agenții acuzați de «luare de mită» au ajuns în atenția opiniei publice. «Materialul» arată cum polițiștii «manevrau» șpăgile «în echipă»: «Ia-l p-ăsta, ia-l p-ăsta cu camionul! (...) Ce? Decît să-i dau amendă mai bine... (...) Dă să mă duc să-i pun în ceva... (...) Ne iertăm unul pe altul, cică! (...) Imaginile arată cum agentul M.G. ia banii și oferă agentului A.A. Acesta îi pune pe suportul de la schimbătorul de viteză». Între timp, dosarul... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2012, 17:45 (60313 vizualizări - 62 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Case în flăcări la Gârbovi și Săveni

Echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean, pe raza localității Gârbovi. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2024, 11:45
(1815 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bucu, Broșteni și Slobozia

Accidente la Bucu, Broșteni și Slobozia

Echipaje operative de pompieri au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza localităților Bucu, respectiv Broșteni. În urma evenimentelor, șase persoane, conștiente și cooperante, au ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2024, 11:35
(2157 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Rechizite pentru copiii nevoiași

Protopopiatul Slobozia: Rechizite pentru copiii nevoiași

În perioada 2-6 septembrie 2024, Protopopiatul Slobozia a desfășurat ediția a XI-a a proiectului social «Vreau să merg la școală». Scopul proiectului este acela de a-i sprijini pe copiii ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2024, 14:30
(3440 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoane fizice, că începând luni, 9 septembrie 2024, și până vineri, 4 octombrie a.c., românii ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2024, 11:40
(2015 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Moldoveni!

Vineri, 6 septembrie 2024, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile, în intervalul orar 10,00-16,00, în localitatea Moldoveni din județul Ialomița, pentru executarea lucrărilor ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2024, 10:10
(2462 vizualizări - 0 comentarii)


 PNL: «În slujba țării», de Nicolae Ciucă

PNL: «În slujba țării», de Nicolae Ciucă

Duminică, 8 septembrie 2024, candidatul PNL la Alegerile Prezidențiale, Nicolae Ciucă, va lansa cartea «În slujba țării». Considerată cea mai așteptată carte a anului în  ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2024, 09:30
(2694 vizualizări - 2 comentarii)


Munteni Buzău: Bătrân ars de viu în propria casă

Miercuri, 4 septembrie 2024, un bătrân de 75 de ani din comuna Munteni Buzău a murit în urma incendiului care i-a cuprins locuința. Trupul carbonizat a fost descoperit de pompierii chemați ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2024, 11:40
(2383 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu într-o gospodărie din Movilița

Incendiu într-o gospodărie din Movilița

Pompierii din Urziceni au intervenit miercuri, 4 septembrie 2024, pentru a stinge flăcările care au cuprins o anexă a unei gospodării din comuna Movilița. În urma evenimentului a ars o magazie ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2024, 11:20
(2381 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere la Slobozia și Gheorghe Doja

Accidente rutiere la Slobozia și Gheorghe Doja

Pompierii din Slobozia au intervenit în ultimele 24 de ore în cazul a două accidente rutiere produse pe raza municipiului Slobozia. Primul eveniment a fost înregistrat la ieșire din ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2024, 11:10
(4680 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 10 septembrie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA care optează pentru aplicarea regimului special pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2024, 10:30
(4675 vizualizări - 0 comentarii)


Fiice agresate de tați la Fetești și Făcăeni!

Marți, 3 septembrie 2024., polițiștii din Fetești au fost sesizați cu privire la faptul că o tânără, în vârstă de 18 ani, din Fetești, ar fi fost agresată fizic de tatăl său, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2024, 16:05
(3555 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Educația-prioritate a Bisericii!»

Protopopiatul Urziceni: «Educația-prioritate a Bisericii!»

Din dorința de a veni în sprijinul părinților deoarece mai sunt câteva zile până la începerea noului an școlar, miercuri, 4 septembrie 2024, Protopopiatul Urziceni a oferit prin ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2024, 14:10
(2221 vizualizări - 0 comentarii)


Forumul APPR: «Ziua Porumbului» 2024, la Orezu

Forumul APPR: «Ziua Porumbului» 2024, la Orezu

Forumul Agricultorilor și Procesatorilor Profesioniști din România (FAPPR) organizează miercuri, 11 septembrie 2024, a XV-a ediție a evenimentului «Ziua Porumbului». Manifestările se ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2024, 14:00
(6319 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Moldoveni!

Echipele furnizorului de energie efectuează lucrări de reparații și întreținere la nivelul instalațiilor de energie electrică din localitatea Moldoveni, joi, 5 septembrie 2024. Fără curent, sursa ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2024, 09:50
(1734 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți, posibil drogați și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au oprit, în trafic, pentru verificări, vehiculele conduse de doi bărbați, cu vârste de 37, respectiv 51 de ani, din Ograda și Fetești. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2024, 15:50
(2090 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: «Ghid privind aplicația e-Transport»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că pe site-ul Ministerului Finanțelor a fost publicat «Ghid privind aplicația e-Transport». Menționăm ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2024, 14:50
(4253 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ialomițeni au stins 529 de incendii în perioada ianuarie-august 2024

Pompierii ialomițeni au stins 529 de incendii în perioada ianuarie-august 2024

Marți, 3 septembrie a.c., ISU Ialomița a organizat o conferință de presă în care a făcut bilanțul activității desfășurate în perioada ianuarie-august 2024. Conform informațiilor oferite de ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2024, 13:45
(5848 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Noaptea muzeelor la sate», ediția 2024

Muzeul Județean Ialomița: «Noaptea muzeelor la sate», ediția 2024

Muzeul Județean Ialomița a luat parte, la sfârșitul săptămânii precedente, la «Noaptea muzeelor la sate», eveniment desfășurat în toată țara sub egida Rețelei Naționale ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2024, 09:20
(4758 vizualizări - 0 comentarii)


USR/Elena Lasconi la deschiderea sesiunii parlamentare: «Românii au de dat trei voturi cruciale pentru viitorul României. Pot vota pentru o țară în care să fie bine pentru toți, nu doar pentru unii!»

Elena Lasconi, președinta USR, subliniază importanța deosebită a voturilor pe care românii trebuie să le exercite în noiembrie și decembrie 2024, voturi de care depinde viitorul Româ ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2024, 17:25
(4557 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune cu efective mărite la Urziceni și Bărbulești

Vineri, 30 august a.c., polițiștii din Urziceni au organizat în localitățile Urziceni și Bărbulești o acțiune cu efective mărite, în acest sens acționându-se în zonele î ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2024, 15:55
(2220 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Făcăeni

Incendiu la o casă din Făcăeni

Două echipaje operative din cadrul Stației de Pompieri Fetești au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean pe raza localității Făcăeni. La sosirea forțelor ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2024, 11:20
(1937 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Iazu, Fetești și Perieți

Accidente la Iazu, Fetești și Perieți

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2024, 11:15
(1966 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 6 septembrie 2024, termen-limită pentru depunerea Declarației de mențiuni privind schimbarea perioadei fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2024, 11:05
(5038 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Factura electronică, opțiune sigură și ecologică

RAJA Constanța: Factura electronică, opțiune sigură și ecologică

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică reprezentând o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul. Factura ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2024, 10:25
(3068 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: A fost aprobat bugetul pentru implementarea «Programului pentru școli al României» în anul școlar 2024-2025 

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pentru anul școlar 2024-2025, a fost aprobată suma de 760,241 milioane de lei ca buget pentru implementarea «Programului ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2024, 10:05
(3434 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: A pus în circulație un autoturism neînmatriculat

Polițiștii din Urziceni au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 39 de ani, din comuna Bărbulești. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

30 August 2024, 14:00
(1328 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu permisul suspendat

Polițiștii din Fetești, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, au oprit pentru verificări un șofer ...[citește_toată_știrea]

30 August 2024, 13:40
(1206 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru încălcarea ordinului de protecție

Un bărbat de 37 de ani a fost reținut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță, de către polițiștii din Urziceni. Pe numele acestuia a fost emis un ordin de protecție provizoriu după ce și-ar fi agresat ...[citește_toată_știrea]

30 August 2024, 13:20
(1247 vizualizări - 0 comentarii)


Post de ofițer specialist, din sursă externă, scos la concurs de Jandarmeria ialomițeană

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a scos la concurs un post de ofițer specialist II în cadrul Serviciului Logistic-Administrare Patrimoniu Imobiliar și Protecția Mediului, din sursă externă ...[citește_toată_știrea]

30 August 2024, 10:00
(3568 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița organizează «Noaptea muzeelor la sate»

Muzeul Județean Ialomița se alătură și în acest an demersului inițiat de Rețeaua Națională a Muzeelor din România de organizare la sfârșitul acestei săptămâni a evenimentului ...[citește_toată_știrea]

30 August 2024, 08:00
(3868 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...