Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Fermele fictive de vaci din Ialomița au încasat ilegal subvenții europene

Ancheta Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor a confirmat oficial

Fermele fictive de vaci din Ialomița au încasat ilegal subvenții europene

În luna noiembrie a anului trecut, Independent dezvăluia existența unor ferme fictive de vaci în Ialomița, societăți care au încasat ilegal subvenții europene timp de 3 ani, fără ca autoritățile județene să sesizeze această ilegalitate. În luna februarie a acestui an, ca urmare «a dispoziției conducerii Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (...), o echipă din cadrul Direcției Generale de Control Oficial a realizat o verificare la nivelul DSVSA Ialomița pentru clarificarea unor aspecte legate de existența și funcționarea unor exploatații pentru care s-au solicitat subvenții APIA și/sau pentru care s-au înregistrat sesizări de fraudă sau cercetări derulate de... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2014, 08:25 (44451 vizualizări - 20 comentarii)

ANCHETĂ

Școală ialomițeană de gravide, infractori și analfabeți

Anomaliile sistemului de învățămînt

Școală ialomițeană de gravide, infractori și analfabeți

Devenit după 25 de ani cenușăreasa societății, învățămîntul românesc capătă chipul și asemănarea acesteia. În ciuda eforturilor permanente ale corpului profesoral, elevii aleg, în locul educației, ignoranța, în locul studiului, chiulul, iar în locul bunei creșteri, indolența. Vinovați sau nu, copiii noștri nu fac decît să-i imite pe cei din jur, adică pe fiecare dintre noi. Independent a ales să consemneze astăzi o serie întreagă de anomalii constatate la nivelul școlilor și liceelor din județul Ialomița. Ele nu reprezintă imaginea sistemului, dar sînt dovada vie a faptului că acesta este viciat și incapabil să reacționeze...... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2014, 15:20 (43623 vizualizări - 39 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Noua generație de «băieți răi» ai Sloboziei

Cei mai periculoși infractori, arestați de procurorii Parchetului Județean

Noua generație de «băieți răi» ai Sloboziei

Văzut în ansamblu, orașul Slobozia pare preocupat, în general, de traiul zilnic și prea puțin de fapte rele. Realitatea este însă cu totul alta... Noapte de noapte, liniștea unui oraș în care aparent nu se petrece nimic este tulburată de noua generație a  «băieților răi». Locotenenți ai fostelor rețele organizate și conduse de frații interlopi Frusin și Gheorghe Toma sau Viorel Duțu «Pralea», noii infractori seamănă teroarea în oraș. Reprezentativi sînt Petre Buțoi, Robert Cristian Jecu și Mihail Roșca. Supranumiți de organele judiciare locale «Golanii», aceștia sînt responsabili pentru reglările de conturi petrecute în ultima perioadă în plină stradă. De cealaltă parte se află banda rivală... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2014, 11:25 (64350 vizualizări - 54 comentarii)

ANCHETĂ

Ruinele primarului Constantin Sava

La Urziceni, obiectivele de importanță locală au fost abandonate

Ruinele primarului Constantin Sava

De 12 ani, primarul Constantin Sava susține că administrația condusă de el construiește o imagine europeană a celui mai uitat dintre tîrgurile de provincie din Ialomița. În ultimii ani, ieșirile megalomanice ale edilului local se reflectă direct asupra calității vieții locuitorilor. În ultimul an, investiția de 25 milioane de lei în reabilitarea rețelei de apă și canalizare a orașului a transformat municipiul într-un cîmp de luptă minat. Mai mult decît atît, în vreme ce complexul de bazine de înot continuă să-și aștepte clienții, două dintre cele mai reprezentative obiective ale municipiului se transformă în ruine. Este vorba despre fostul spital al orașului, lăsat în paragină și stadionul fostei... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 17:25 (11500 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Spitalul Județean Slobozia, vaca de muls a tandemului Olaru-Zamfir

Corpul de Control al Ministerului Sănătății a făcut publice rezultatele controlului

Spitalul Județean Slobozia, vaca de muls a tandemului Olaru-Zamfir

Numiți o ilegalitate oarecare. Trafic de influență? Achiziții publice ilegale? Angajări politice? Șpagă mascată? Totul a fost posibil timp de 3 ani și mai bine în cadrul Spitalului Județean Slobozia, sub conducerea lui Vasile Olaru și a juristului Vasile Zamfir. Nu o mai spunem noi «pe surse», ci o spune OFICIAL raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății...
Jaf la drumul mare Așteptat vreme de mai bine de o lună, raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății a confirmat situația catastrofală în care a fost lăsat Spitalul Județean de fosta conducere a acestei instituții... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2014, 12:45 (32552 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Rețeaua «avocaților» încătușați, destructurată de anchetatori

Procurorii Parchetului Turnu Măgurele, în acțiune la Penitenciarul Slobozia

Rețeaua «avocaților» încătușați, destructurată de anchetatori

Numele a șase deținuți închiși la Penitenciarul Slobozia apar în mai multe dosare penale instrumentate de procurorii Parchetului Turnu Măgurele. Pușcăriașii de la Slobozia erau specializați în «țepe» la telefon, prin metoda «Accidentul». Sub pretextul că sînt «avocați» ai rudelor implicate în evenimente rutiere, infractorii contactau victimele cărora le pretindeau sume de bani. În urma apelurilor telefonice, escrocii au reușit să primească peste 50000 de lei de la un număr de 24 de persoane, toate domiciliate pe raza județului Teleorman. Păgubiții erau obligați să depună banii în conturi bancare, iar sumele erau ridicate de complicii infractorilor. În cursul anchetei, procurorii au reușit să identifice... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2014, 18:40 (14309 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Sporuri ilegale la Spitalul Județean de Urgență Slobozia!

Moștenirea doctorului Olaru

Sporuri ilegale la Spitalul Județean de Urgență Slobozia!

Moștenirea lăsată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia de doctorul Vasile Olaru poate intra lejer sub incidența legii penale. În cei 3 ani de mandat, echipa managerială a doctorului Olaru a devalizat bugetul unității sanitare. În anul de grație 2011, Curtea de Conturi Ialomița constata faptul că jumătate dintre cadrele medicale de la Slobozia au beneficiat de sporuri salariale ilegale, în cuantum de 320000 de lei. Mai mult, în urma aceluiași control s-a constatat faptul că Spitalul Județean de Urgență Slobozia datorează Casei Județene de Asigurări de Sănătate suma 11000 de lei, reprezentînd cheltuieli privind asistența medicală acordată victimelor accidentelor rutiere... Curtea de Conturi... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 16:45 (36534 vizualizări - 48 comentarii)

ANCHETĂ

Furtul «controlat» de camioane l-a aruncat pe Pralea 10 ani după gratii!

Viorel Duțu, noul «star» interlop al Sloboziei

Furtul «controlat» de camioane l-a aruncat pe Pralea 10 ani după gratii!

De mai bine de o săptămînă, peisajul infracțional al Sloboziei este completat de Viorel Duțu, zis și Pralea. A devenit cunoscut o dată cu demararea cercetărilor procurorilor Parchetului Local Slobozia în dosarul «Ștampila», anchetă în care sînt cercetați și 10 angajați ai Primăriei Slobozia. Legăturile sale cu mediul infracțional sunt însă mai vechi... În săptămîna precedentă, Pralea a fost condamnat la 10 ani de închisoare într-un dosar instrumentat, de data aceasta, de Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Acuzat de «înșelăciune», Pralea și-a furat singur un autocamion și o remorcă, luate în leasing, iar apoi a beneficiat de banii de pe asigurare. Astfel, el a reușit să prejudicieze societatea... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2014, 14:50 (13238 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

 Ferme de vaci fictive pentru bani europeni

Țeapă «instituționalizată»

Ferme de vaci fictive pentru bani europeni

Timp de 3 ani, în Ialomița, la Giurgeni, un număr de 9 persoane au încasat subvenția pentru bovine, acordată de către Uniunea Europeană, fără să dețină niciun animal. Înființate doar pe hîrtie, fermele «aveau» între 30 și 500 de capete. De-a lungul perioadei în care fermele au fost subvenționate, nici oficialii locali, nici responsabilii Direcției Sanitar-Veterinare și nici cei ai Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură nu s-au sesizat cu privire la această fraudă. Declarațiile oficiale susțin la unison că ceea ce s-a întîmplat la Giurgeni este o «hibă a sistemului» și că «nicio instituție nu este vinovată». O anchetă încă nefinalizată, demarată în acest caz, confirmă faptul că frauda... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2013, 15:19 (68590 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

«Fetițele» lui Gigi Piticu, fabrică de bani

Prostituția din Slobozia, «afacere» de milioane de euro

«Fetițele» lui Gigi Piticu, fabrică de bani

Cea mai veche meserie din lume se dovedește a fi și cea mai profitabilă. Un dosar penal instrumentat de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, recent trimis în fața instanței, demonstrează acest aspect. Documentul face referire la rețeaua de prostituate a proxenetului Gheorghe Toma, zis și Gigi Piticu... În 3 ani, prostituatele racolate de «peștele» slobozean au produs un milion de euro în Italia și Spania. Banii «fetițelor» erau investiți în case, mașini, ceasuri și bijuterii de lux... Luate la întrebări de procurori, «fetițele» au declarat că în străinătate lucrau ca «menajere»...

Lista «fetițelor» lui Gigi Piticu... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2013, 09:25 (16746 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Război pentru contractele de pază în instituțiile statului

Progroup Training SRL, firmă datoare-vîndută la stat

Război pentru contractele de pază în instituțiile statului

În ultimii ani, agenții de pază de la intrarea în instituțiile statului au devenit o prezență obligatorie. În spatele acestei măsuri de protecție se ascunde însă o afacere de milioane de lei anual... Banii sînt plătiți, firesc, din bugetul statului. Iar firmele de pază, la fel de firesc, nu-și plătesc taxele și impozitele către stat. Scandalul Progroup Training este o dovadă indubitabilă că oficialii instituțiilor sînt conștienți de ilegalitățile din sistem și le susțin. Sau, în cel mai bun caz, le tolerează...

Progroup Training sau lupul-paznic la oile statului
Cea mai mare firmă... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2013, 02:41 (32433 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Juristul Zamfir protejează afacerea ANDALEX

Scandal public la Spitalul Județean Slobozia

Juristul Zamfir protejează afacerea ANDALEX

Firma Andalex SRL parazitează de 4 ani Spitalul Județean Slobozia... Juristul Vasile Zamfir este acuzat de organizarea unor licitații trucate pentru transportul dializaților, firmele concurente fiind blocate de proceduri birocratice absurde. Miza contractului se ridică la 1,7 milioane de lei. Managerul spitalului, dr Vasile Olaru, susține că va relua procedura de atribuirea a contractelor dacă prețurile oferite vor fi mai mici...

O afacere de 40 mii de lei lunar
Conform legii, Spitalul Județean Slobozia are obligația de a asigura transportul pacienților hemodializați, transportul... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2013, 18:35 (24470 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Laura Codruța Kövesi «supervizează» Ialomița

Laura Codruța Kövesi «supervizează» Ialomița

Recenta trimitere în judecată a patru interlopi din Urziceni scoate la iveală amănunte uluitoare despre clanul Drabi, cea mai mare grupare infracțională specializată în cămătărie din zonă... În anul 2011, respectiva rețea a fost anihilată la ordinul Laurei Codruța Kövesi. Documentele de urmărire penală arată faptul că toți cei 21 de cămătari ai grupării aveau relații de prietenie cu polițiștii și procurorii din Urziceni...

O anchetă complicată
Dosarul cu numărul 1974/98/2013, înregistrat la secția Penală a Tribunalului Ialomița, este unul cu greutate. Aparent obscure, cele 3 volume... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2013, 12:10 (13627 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Medicul Ioan Mănăilă, suspectat de moartea unui bebeluș

Caz de malpraxis la Spitalul Județean Slobozia

Medicul Ioan Mănăilă, suspectat de moartea unui bebeluș

Moartea unui bebeluș la cîteva ore după naștere atrage noi suspiciuni de malpraxis la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Acuzațiile privind decesul copilului planează asupra medicului Ioan Mănăilă, obstetricianul care a asistat-o la naștere pe mama nou-născutului. Surse din cadrul unității medicale susțin faptul că doctorul ar fi efectuat eronat o procedură care i-ar fi pus în pericol viața micuțului... O anchetă internă a fost deschisă în acest caz, iar dacă medicul va fi găsit vinovat el va fi tras la răspundere.

Drama unei mame de înger
Moartea bebelușului născut în Maternitatea... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2013, 10:27 (70114 vizualizări - 83 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mită sub formă de «CAR țigănesc»

Ultimele condamnări în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Mită sub formă de «CAR țigănesc»

Condamnările în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră» s-au finalizat. Ultimii doi polițiști acuzați de «luare de mită sub formă continuată» și «efectuarea de operațiuni financiare cu acte de comerț în interes personal», în cea mai mare anchetă penală din istoria Poliției ialomițene, au primit din partea judecătorilor Tribunalului Ialomița pedepse cu suspendare. Este vorba despre agenții Alexandru Lascu și Cornel Ciriblan. În fața instanței, aceștia s-au declarat nevinovați, susținînd că banii proveniți din mita pe care o pretindeau șoferilor erau, de fapt, «un CAR țigănesc, pe care-l jucam cu toții»...

O anchetă ca la carte... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2013, 18:20 (22412 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ialomița interlopă...

18 grupuri infracționale, în vizorul Poliției

Ialomița interlopă...

Ialomița este un județ sărac, însă cu un grad ridicat de infracționalitate. «Cămătărie», «proxenetism» sau «trafic de persoane» sînt doar cîteva dintre faptele penale comise de membrii marilor clanuri interlope din județ. De la vest la est, lumea interlopă din Ialomița este guvernată de clanurile Duduienilor, Ritaxon sau Severin, în zona Urziceniului, în timp ce la Slobozia sînt prezente clanurile Frusin și Dincă. La fel de «celebri» sînt și țiganii din Țăndărei, care au exploatat în Anglia peste 180 de minori... Fiecare dintre aceste rețele de infractori urmărește să-și impună supremația... Lupta pentru putere din interiorul lumii interlope degenerează în adevărate scandaluri publice. Deznodămîntul... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2013, 17:36 (22642 vizualizări - 14 comentarii)

ANCHETĂ

«Ajutor pentru Sănătate Ialomița» sau «HOȚUL care strigă „Hoții!“»

Mare e grădina Spitalului Județean Slobozia

«Ajutor pentru Sănătate Ialomița» sau «HOȚUL care strigă „Hoții!“»

La jumătatea lunii februarie 2013, ziarul nostru făcea publică o escrocherie flagrantă în care erau implicați directorul Spitalului Județean Slobozia, Vasile Olaru, directorul economic Adrian Berbece, dar și juristul acestei instituții, Vasile Zamfir. Concret, sub directa îndrumare a celor trei oficiali, angajații instituției înșelau pacienții obligîndu-i să doneze bani pentru Asociația «Ajutor pentru Sănătate Ialomița». Înființată în data de 10 ianuarie, special în acest scop, Asociația a reușit să colecteze de la pacienți, în decursul lunii februarie, între 1000 și 1500 lei zilnic. Imediat după publicarea articolului (în cadrul căruia doi dintre cei trei responsabili nominalizați au fost citați... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2013, 12:36 (13376 vizualizări - 9 comentarii)

ANCHETĂ

Chemgas, cel mai mare datornic al județului

Unde se duc banii, cînd se duc?

Chemgas, cel mai mare datornic al județului

La jumătatea săptămînii precedente, salariații Chemgas (fostul Amonil) au fost pe punctul de a declanșa un conflict de muncă, în încercarea de a obliga patronatul la plata salariilor restante. Protestul spontan din fața Combinatului a fost înăbușit în promisiuni. Însă problema rămîne... Chemgas are probleme serioase de management, salariații sînt nemulțumiți, producția este sub previziunile anuale... Iar pentru ca tabloul acestei «găuri negre» a industriei ialomițene să fie complet, vă informăm că societatea este și cel mai mare datornic al județului...

Un protest înăbușit în... promisiuni... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2013, 19:02 (13231 vizualizări - 12 comentarii)

ANCHETĂ

«Danii» de 8 milioane de euro pentru latifundiarii ialomițeni

Materiale didactice din fonduri europene, scoase «la produs»

«Danii» de 8 milioane de euro pentru latifundiarii ialomițeni

Un număr record de materiale didactice, constînd în utilajele agricole cu care au fost dotate 7 Școli de Artă și Meserii din județ, au dispărut din inventarele Inspectoratului Școlar Ialomița. Oficialii Inspectoratului Școlar au descoperit, în urma unui control intern, faptul că respectivele materiale didactice au fost «donate» unor latifundiari locali. Tractoare, combine, remorci sau mașini de adunat fînul au părăsit ilegal curțile școlilor și au ajuns pe cîmpurile marilor agricultori... Totul printr-o simplă semnătură a unor procese-verbale de predare-primire! «Dania» a avut drept pretext «lipsa unui spațiu adecvat care să asigure securitatea și integritatea utilajelor», se arată într-un document... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2012, 08:42 (8329 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Polițiștii-infractori, mituiți «în echipă»

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Polițiștii-infractori, mituiți «în echipă»

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița, devenit butoi cu pulbere luna trecută, a primit fitil. Probele adunate de procurori în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră» au început să iasă la iveală. O serie de înregistrări audio-video în care erau surprinși agenții acuzați de «luare de mită» au ajuns în atenția opiniei publice. «Materialul» arată cum polițiștii «manevrau» șpăgile «în echipă»: «Ia-l p-ăsta, ia-l p-ăsta cu camionul! (...) Ce? Decît să-i dau amendă mai bine... (...) Dă să mă duc să-i pun în ceva... (...) Ne iertăm unul pe altul, cică! (...) Imaginile arată cum agentul M.G. ia banii și oferă agentului A.A. Acesta îi pune pe suportul de la schimbătorul de viteză». Între timp, dosarul... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2012, 17:45 (60313 vizualizări - 62 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Giurgeni: A acroșat-o în timp ce femeia încerca să traverseze strada

Miercuri, 15 iunie, Poliția a fost sesizată prin 112 despre faptul că pe DN2A, în localitatea Giurgeni, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Ajunși la fața locului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 19:07
(6525 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni accident


Căzănești: Descinderi domiciliare la locuințele unor hoți

«În urma activităților desfășurate de polițiștii din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia și Urziceni, Poliției Orașului Căzănești, Serviciului de Investigații Criminale, cu efective ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 18:54
(10217 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: La volan cu permisul anulat

Polițiștii din Manasia au oprit, miercuri, 15 iunie, în trafic, o mașină condusă de un localnic de 32 ani, pentru un control de rutină. În urma verificărilor, polițiștii au constatat că bărbatul avea permisul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 18:50
(8465 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la casă

Locuința unui feteștean a fost incendiată în seara zilei de miercuri, 15 iunie, de către o persoană rămasă neidentificată. La momentul sosirii pompierilor la fața locului, flăcările se manifestau în două ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:46
(8188 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești incendiu


DGFP Ialomița: Cereri de rambursare de TVA de aproape 1,6 milioane lei

La nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice a județului Ialomița se va rambursa în luna iunie 2011, taxă pe valoarea adăugată în sumă de aproape 1,6 milioane lei aferentă unui număr de 30 deconturi ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:40
(10167 vizualizări - 0 comentarii)


Becali face concurs «Cum vezi tu România în Uniunea Europeană»

Deputatul european George Becali organizează un concurs destinat tinerilor între 14 și 25 de ani din toată țara. Participanții vor trebui să se exprime printr-un eseu, desen sau logo pe tema «Cum vezi tu ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:08
(7500 vizualizări - 0 comentarii)


Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, la dezbatere

Marți, 14 iunie 2011, Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița a participat la București la o dezbatere publică organizată de către Societatea Academică din România și Alianța pentru ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 16:13
(11171 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscală, modificată

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, începînd cu 1 iulie 2011, se modifică procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscală pentru persoane juridice și fizice, precum ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 15:54
(16055 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Băcăuan fără carnet, surprins la volan

Marți, 14 iunie a.c., în jurul orei 10.30, un echipaj de poliție rutieră a oprit pentru control în trafic, pe raza orașului Țăndărei, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 42 ani, din Bacău. ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:42
(7374 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 10 sesizări penale pentru evaziune fiscală

Peste 220 de verificări ale bazei de impozitare și peste 100 milioane lei venituri suplimentare stabilite la bugetul de stat sînt rezultatele sumare ale controalelor Direcției Generale a Finanțelor Publice ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:29
(7672 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Accident cu un scuter

Agenții Postului de Poliție Gheorghe Doja au fost sesizați prin 112 despre faptul că pe DJ51 un scuter a fost implicat într-un incident rutier. Din cercetări s-a stabilit faptul că în timp ce un tînăr localnic ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:25
(9256 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-a finalizat campania de depunere a cererilor de subvenție pe suprafață

Potrivit unei informări, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat vineri, 10 iunie 2011, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață, ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:23
(9218 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană: «Constantin Brîncuși, 135 ani de la naștere»

Biblioteca Județenă «Ștefan Bănulescu», în colaborare cu Liceul de Artă «Ionel Perlea» au organizat un eveniment cultural de aniversare a 135 ani de la nașterea sculptorului Constantin Brîncuși. Marți, ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:22
(7199 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai livrează flota de vehicule oficiale pentru Cupa Mondială de Fotbal Feminin Germania 2011

Hyundai livrează flota de vehicule oficiale pentru Cupa Mondială de Fotbal Feminin Germania 2011

Hyundai pune la dispoziția FIFA 289 de vehicule de pasageri și 11 autobuze, în calitate de partener auto oficial al Cupei Mondiale de Fotbal Feminin Germania 2011. Cu 20 de zile înainte de începerea Cupei ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 10:45
(7286 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test


Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița: Concurs «Cu viața mea apăr viața»

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița: Concurs «Cu viața mea apăr viața»

Copiii de la Școala «Nana» și de la Liceul Teoretic «Mihai Eminescu» din Călărași sînt cîștigătorii concursului «Cu viața mea apăr viața». În urma etapei regionale a competiției desfășurată la Satul de ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 10:35
(11117 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 20:25
(5240 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Motociclist de 21 ani, mort după ce s-a izbit violent de un copac

Duminică, 12 iunie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați de un tînăr cu privire la faptul că o persoană a căzut de pe o motocicletă. Deplasați la locul accidentului, polițiștii au concluzionat că, în ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 19:03
(11301 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 400 amenzi în trafic

Traficul rutier ialomițean a fost supravegheat în perioada 10-13 iunie de polițiștii ialomițeni. Potrivit raportului final, în cele cîteva zile șoferii au încasat 402 sancțiuni contravenționale și au rămas ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:43
(7391 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Deținuții îl comemorează pe Eminescu

Miercuri, 15 iunie, Penitenciarul Slobozia va organiza evenimentul «Comemorarea a 122 ani de la trecerea în neființă a poetului național Mihai Eminescu». Activitatea este parte a programului «Biblioteca ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:38
(7971 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Proiectil găsit pe cîmp

Echipajul pirotehnic al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină duminică, 12 iunie, în jurul orei 11.30, în cazul unui proiectil exploziv de calibru 122 mm, extrem de periculos, descoperit de un cetățean ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:36
(8493 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți proiectil


Balaciu: Incendiu de la un scurtcircuit

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Balaciu a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei de duminică, 12 iunie a.c ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:34
(8673 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu incendiu


«Rusaliile», păzite de polițiști

În perioada 10-13 iunie, la nivelul întregii țări, peste 11300 de polițiști au asigurat dispozitivul pentru menținerea ordinii și liniștii publice. «Pe parcursul celor patru zile, prin prezența activă în ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:45
(8848 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Polonia, găsită în trafic la Urziceni

Mașină furată din Polonia, găsită în trafic la Urziceni

Duminică, 12 iunie, polițiștii din Urziceni au oprit în trafic un autoturism cu plăcuțe de înmatriculare poloneze ce era condus de un bărbat, de 66 ani, din Ciocîrlia. O succintă verificare în bazele de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:41
(7252 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: Patru minori, hoți de fier vechi

Un apel de urgență la 112 alerta polițiștii din Gîrbovi despre faptul că mai multe persoane furaseră o carcasă auto din fier pe care o transportau cu o căruță. Apelul fusese inițiat de un bărbat din localitate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:38
(10767 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Adolescent de 16 ani, hoț din locuințe

Un bucureștean de 39 ani a reclamat polițiștilor din Maia, sîmbătă, 11 iunie, că în perioada 19 mai-11 iunie din locuința aflată pe raza comunei i-au dispărut o bicicletă și mai mulți colaci de cablu electric ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:36
(8116 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia furt


Ialomița: Forțe sporite de polițiști, în acțiune

Sîmbătă, 11 iunie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o serie de acțiuni pentru creșterea siguranței rutiere, în mai multe locații de pe raza județului.
În acest sens, sîmbătă, în intervalul orar 0 ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:35
(6488 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț prins cu bunurile furate în mașină

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 10 spre 11 iunie, polițiștii ialomițeni și agenții Postului de Poliție Amara au prins în trafic, pe raza localității, autorul unui furt de cablu electric. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:28
(9807 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt


Alexeni: I-a furat bunurile din locuința în construcție

Un tînăr de 20 ani din localitatea Alexeni a fost identificat ca fiind autorul unui furt din locuința unui cetățean. Furtul a fost reclamat polițiștilor din Alexeni de către un bărbat, de 42 ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 08:40
(9852 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt


Slobozia: Copil de 3 zile, preluat de elicopterul SMURD

Slobozia: Copil de 3 zile, preluat de elicopterul SMURD

Luni, 13 iunie, în jurul orei 11.00, un elicopter SMURD a aterizat pe Stadionul Municipal. Echipajul a fost solicitat de către medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia în încercarea disperată de ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 11:21
(8085 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Sediile secundare se înregistrează fiscal

Potrivit unor noi reglementări în materie administrativă s-a stabilit competența pentru înregistrarea fiscală a sediilor secundare ale contribuabililor mari și mijlocii. Astfel, competența pentru înregistrarea ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:54
(5989 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...