Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare

Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare

Deschisă oficial în anul 1975, Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara este în prezent simbolul neputinței auto­rităților de la le oferi copiilor un loc în care să-și petreacă vacanța mare. Din sutele de copii care, vară de vară, veneau în tabără la Amara, actual obiectivul nu mai poate primi pe nimeni. Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara a rămas fără aviz sanitar de funcționare de 2 ani, iar Direcția Județeană de Sport Ia­lomița, instituție care are în administrare obiectivul, nu a făcut demersuri pentru a obține acest document. Deși problemele sunt evidente, oficialii DJS Ialomița susțin că Tabăra «Pavilioane» va... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2026, 10:10 (1190 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

9 milioane de lei pentru dotarea laboratorului de Anatomie Patologică al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

9 milioane de lei pentru dotarea laboratorului de Anatomie Patologică al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Uniunea Europeană a oferit Spitalului Județean de Urgență Slobozia 9 mi­lioane de lei pentru dotarea laboratorului de Anatomie Patologică al unității medicale. Echipamentele achiziționate vor fi folosite pentru diagnosticarea eficientă a bolilor oncologice. Medicii Secției au recunoscut faptul că unele dintre aparatele pe care le foloseau aveau aproape 60 de ani.

 

Bani europeni pentru aparate moderne Pentru că afecțiunile oncologice sunt tot mai des diagnosticate în cazul pacienților care primesc îngrijiri medicale în cadrul Spitalului Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2026, 12:25 (1122 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezastrul funciar de la Primăria Axintele

Debandada din primăriile ialomițene continuă

Dezastrul funciar de la Primăria Axintele

Harababura documentelor funciare din primăriile ialomițene continuă chiar și în anul de grație 2026. La aproape 20 de ani de la integrarea României în Uniunea Europeană, moment când fermierii declarau «pe propria răspundere» suprafețele exploatate, în unele dintre primăriile ialomițene se confirmă «verbal» terenurile fermelor de pe raza localităților. Cel puțin asta reiese dintr-un Raport al Instituției Prefectului Județul Ialomița, întocmit după finalizarea unui control admi­nistrativ la nivelul Primăriei Axintele în ceea ce privește documentele cu caracter funciar eliberate de unitatea administrativ-teritorială... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2026, 07:50 (1868 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

La Gura Ialomiței

A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

În localitatea Gura Ia­lomiței a fost construită a doua cea mai mare instalație de stocare a energiei verzi din România. Investiția a fost realizată de Aukera Ener­gy, parte a grupului Atlas­Invest, o importantă compa­nie din sectorul energetic al cărei sediu se află în Belgia.

 

Capacitate mare de stocare Datele Transeletrica arată că instalația de la Gura Ialomiței are o capacitate de stocare de 150 MW/300 MWh, fiind considerată a doua cea mai mare unitate de stocare din România. Prima fost construită la Florești de către Nova Power and... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2026, 09:55 (1303 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști

Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști

La sfârșitul săptămânii precedente, navele de croazieră «L'Europe» și «Vivaldi» au acostat simultan la Punctul de Acostare «Regina Maria» din Stelnica. Realizat de Consiliul Județean Ialomița în colaborare cu Primăria Comunei Stelnica, Punctul de Acostare «Regina Maria» Stelnica a devenit un punct de interes pe traseele turistice fluviale europene. Sosirea constantă a navelor de croazieră confirmă prezența județului Ialomița pe harta turismului internațional și contribuie la promovarea valorilor locale. «Dunărea evidențiază potențialul turistic al localității Stelnica și, implicit, al județului Ialomița. Această investiție... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2026, 10:15 (1226 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

Proiectul celor 5 blocuri destinate tinerilor specialiști din Educație și Sănătate care profesează la Fetești se apropie de final. Administrația locală susține că lucrările de construire a imobilelor sunt aproape terminate. Blocurile au fost construite cu fonduri acordate de Uniunea Europeană prin Planul Național de Redresare și Reziliență.

 

Investiție unică în județ Cele 5 blocuri au fost proiectate pentru a veni în sprijinul specialiștilor din Educație și Sănătate care lucrează pe raza municipiului Fetești. Investiția este unică la nivelul județului tocmai pentru... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2026, 12:40 (1504 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

Rolul Agenției Naționale de Integritate este de a evidenția acele cazuri în care funcționarii publici sau aleșii locali în­calcă legea. De foarte multe ori, aceste constatări sunt eviden­țiate mult prea târziu, astfel încât cei asupra cărora planează suspiciunile nu mai pot fi trași la răspundere pentru fap­tele pe care le-au comis. Și în Ialomița există astfel de precedente, ultimul având-o în prim-plan pe Nicoleta Toma, fost primar al Țăn­dăreiului, în prezent doar consilier jude­țean. Un alt exemplu, este cel al secretarului comunei Balaciu, pe care ANI l-a acuzat de «conflict de interese administrativ»... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2026, 10:05 (2310 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sfințirea Bisericii «Sfântul Dimitrie cel Nou» din Fundata/Perieți

Sfințirea Bisericii «Sfântul Dimitrie cel Nou» din Fundata/Perieți

La împlinirea a 75 de ani de la «Deportarea în Bărăgan», marți, 9 iunie 2026, a fost sfințită Biserica «Sfântul Dimitrie cel Nou» din satul Fundata/comuna Perieți. PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, a săvârșit slujba de sfințire, alături de înaltul ierarh slujind preacucernicii părinți consilieri, respectiv Florin Ionescu, Cristi Gavrilă, Marius-Gabriel Purcărea, Nicușor Silviu Dascălu și Andrei Cornel Petre, precum și Laurențiu Cioranu, preot paroh și protopop de Slobozia, Aurel Berbec, protopop de Urziceni, Marian Pătărlăgeanu, protopop de Fetești, preoți, arhidiaconi și diaconi. Episcopul Sloboziei și Călărașilor, PS Vincențiu... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2026, 14:50 (1182 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

Pe lângă cei 500 km de drumuri județene, Consiliul Județean Ialomița are în administrare și 10 poduri care traver­sează fie căi ferate, fie râul Ialomița. Cele mai multe dintre acestea au nevoie de reparații, dar sursele de finanțare pentru aceste investiții sunt greu de identificat. Și în cazul podu­rilor din Țăndărei și Bucu, administrația județeană a așteptat aproape 8 ani până când a reușit să convingă Uniunea Europeană să-i aloce banii.

 

Lipsă de bani pentru reparația podurilor În urmă cu o săptămână, Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2026, 09:45 (5853 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

Concurs pentru director general la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița

Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

Bârfele care circulă nestingherite, acelea de necrezut dar luate în seamă, dau drept sigură înscrierea în cursa pentru șefia Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița a două nume, respectiv Vasile Zamfir și Marinela Radu. Acuma, cele două dosare recepționate de CNAS poartă două numere amestecate cu litere, că la concursurile astea cu ștaif așa se poartă (vezi cazul concursului directorului adjunct de la DGASPC Ialomița!), respectiv HRM4171IL și HRM4308IL. Pentru moment... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2026, 11:25 (5595 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

A devenit deja o obișnuință pentru reprezentanții Consiliului Local Slobozia și ai Primăriei Slobozia să fie lipsiți de «transparență» în legătură cu organizarea ședințelor Consiliului Local. Aleșii locali au fost anunțați luni, 15 iunie 2026, cu privire la faptul că marți, 16 iunie 2026, se organizează o ședință de îndată. Mai mult, acestora le-au fost puse la dispoziție doar o parte a proiectelor de hotărâri pe care trebuie să le voteze. Restul de documente le-au fost înaintate cu câteva ore înainte de începerea ședinței.

 

Primăria Slobozia încalcă legea... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2026, 07:50 (2384 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi de peste 200 mii de lei pentru «slaba gestionare a câinilor fără stăpân»

În Ialomița

Amenzi de peste 200 mii de lei pentru «slaba gestionare a câinilor fără stăpân»

bonus: Primăria Amara își extinde adăpostul pentru câini fără stăpân

Legea obligă administrațiile locale să amenajeze adăposturi pentru animalele abandonate. În Ialomița, din 66 de locali­tăți, doar 4 au reușit să înființeze astfel de spații. Restul încearcă să gestioneze problema «animalelor fără stăpân», în special câini, prin încheierea de colaborări cu primăriile care au adăposturi. Modul în care administrațiile locale gestionează această problemă este analizat de Biroul pentru Poliția Animalelor, structură a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Datele arată că, în perioada ianuarie 2025-mai 2026, oamenii legii au aplicat sancțiuni de peste 200 mii de lei pentru «slaba... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2026, 15:15 (1879 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul de Sănătate Mintală și Prevenirea Adicțiilor din Slobozia, fără specialiști

Centrul de Sănătate Mintală și Prevenirea Adicțiilor din Slobozia, fără specialiști

Reorganizarea Agenției Naționale Antidrog a dus la desființarea Cen­trelor Locale Antidrog și transformarea acestora în Centre de Sănătate Mintală și Prevenirea Adicțiilor, la nivelul fiecărui județ. În Ialomița, această entitate se află în administrarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia și oferă servicii de monitorizare și consiliere persoanelor care se confruntă cu adicții. Este vorba atât despre adicțiile provocate de substanțele interzise sau alcool, cât și de adicțiile comportamentale. «Acti­vitatea Centrului se desfășoară cu dificultate, din cauza lipsei de personal!» susțin oficialii spitalului din Slobozia. Angajarea de cadre medicale... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2026, 12:25 (1772 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Zilele Comunelor», evenimente de sute de mii de lei

austeritatea bugetară în Ialomița

«Zilele Comunelor», evenimente de sute de mii de lei

Cu toate discuțiile despre austeritatea bugetară, cele mai multe dintre primăriile ialomițene continuă să aloce sute de mii de lei pentru organizarea «Zilelor Comunei». Astfel, spectacole cu artificii și artiști mai mult sau mai puțin cunoscuți pe post de invitați se desfășoară în mai toată Ialomița, edilii, indiferent de coloratura politică, «fericindu-și» concetățenii.

 

«Zilele Comunei», de la Făcăeni la Drăgoești În Ialomița, așa cum am mai precizat, austeritatea nu se referă la banii publici. Cu toate măsurile de austeritate... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2026, 07:50 (2405 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

APIA Ialomița a primit peste 7300 de cereri pentru plata unică pe suprafață

APIA Ialomița a primit peste 7300 de cereri pentru plata unică pe suprafață

Campania de primire a Cererilor Unice de Plată aferente anului 2026 s-a încheiat oficial. Potrivit repre­zentanților Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Structura Centrală, la nivelul jude­țului Ialomița au fost primite peste 7300 de cereri, aferente unei supra­fețe de peste 373 mii de hectare.

 

Începe verificarea cererilor O dată cu încheierea campaniei de primire a cererilor pentru plata unică pe suprafață, APIA, prin structurile sale teritoriale, începe procedura de verificare a solicitărilor. Schema de plată unică pe suprafață... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2026, 10:05 (1059 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia

Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia

bonus: Procese în instanță cu Avicola SA

O analiză financiară a Urban SA Slobozia arată că ope­ratorul de apă are de recuperat creanțe de 7,3 milioane de lei de la abonați. Sumele s-au adunat în ultimii 3 ani. Mai mult, operatorul regional de apă și canalizare trebuie să achite la rândul său datorii către furnizori de 4,9 milioane de lei și să ramburseze ratele creditelor accesate de către fosta conducere a firmei.

 

Mii de abonați, restanțe de milioane de lei Scandalurile generate de poluarea olfactivă din Slobozia au îndreptat atenția opiniei publice spre modul în care operatorul regional... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2026, 09:50 (3154 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Drepturi câștigate în instanță de profesorii Școlii Gimnaziale Sălcioara

Drepturi câștigate în instanță de profesorii Școlii Gimnaziale Sălcioara

Curtea de Apel București obligă Școala Gimnazială Sălcioara, printr-o sentință definitivă, să deconteze contravaloarea navetei profesorilor care vin la școală cu mijloace de transport proprii. Inițial, dascălii pierduseră procesul, după ce Tribunalul Ialomița a respins cererea de chemare în judecată.

 

Curtea de Apel București, de partea profesorilor din Sălcioara La începutul anului școlar 2025-2026, profesorii navetiști din Sălcioara au solicitat decontarea navetei pentru perioada ianuarie-iunie 2025. Conducerea unității de învățământ a respins solicitarea... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2026, 12:20 (1845 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor

Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor

În timp ce primarul Alexandru Potor propagă în spațiul public fanteziile sale administrative, precum construcția unei stații de epurare sau amenajarea unui nou front de captare pentru apa potabilă, proiectele care ar fi realizabile sunt tratate cu indiferență de edil. Unul dintre acestea este cel referitor la reabilitarea Ștrandului Municipal. Sunt 2 ani de când Consiliul Local Slobozia a aprobat, printr-o hotărâre, modernizarea obiectivului, iar administrația Potor tratează investiția cu indiferență.

 

Un obiectiv «în conservare» Î... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2026, 09:50 (4628 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Rețele Electrice România accelerează instalarea contoarelor inteligente: 178.000 de dispozitive noi în 2026 și un grad de acoperire de 67% la finalul anului

Rețele Electrice România accelerează instalarea contoarelor inteligente: 178.000 de dispozitive noi în 2026 și un grad de acoperire de 67% la finalul anului

advertorial

Rețele Electrice România, operatorul de distribuție parte a grupului PPC, introduce de anul acesta o nouă generație de contoare, cu sistem hibrid de transmitere a datelor, și se menține lider pe segmentul contorizării inteligente din România

Programul de implementare a contoarelor inteligente derulat de Rețele Electrice România, operatorul de distribuție parte a grupului PPC, continuă în ritm susținut în acest an. Compania urmează să ajungă, până la finalul lui 2026, la un grad de acoperire a contorizării inteligente de 67%, cu un total de 2,164 milioane de contoare instalate în cele... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2026, 09:15 (1567 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei, demolat de constructori

Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei, demolat de constructori

Lucrările de construire a podului rutier peste râul Ialomița din orașul Țăndărei au început oficial. La doar 3 zile de la închiderea circulației, constructorii au demolat complet podul. În perioada următoare, aceștia vor construi un drum de șantier în albia râului, necesar desfășurării lucrărilor. Drumul va fi folosit și pentru circulația pietonală sau a vehiculelor de intervenție ale Poliției, Jandarmeriei, ISU și Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița.

 

Lucrările, oficial începute La începutul acestei săptămâni, constructorul... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2026, 10:10 (9730 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: Impozitele, doar prin Formularul 112

Direcția Genarală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele juridice și fizice care au calitatea de angajatori sau entități asimilate angajatorului că vor plăti contribuțiile și ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2011, 16:32
(7117 vizualizări - 0 comentarii)


La volan, fără permis

În prima zi a anului 2011, polițiștii Postului de Poliție Gheorghe-Doja, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:47
(13903 vizualizări - 0 comentarii)


Aproape 30000 de lei, amenzi aplicate de Poliția Rutieră

În perioada 31 decembrie 2010-2 ianuarie 2011, efective din cadrul Serviciului Rutier au intensificat activitățile pe arterele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce se pot produce, precum ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:43
(8840 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Evitați traseele lungi!

IPJ Ialomița: Evitați traseele lungi!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră pe raza județului traficul rutier se desfășoară în condiții de iarnă, nefiind înregistrate evenimente rutiere.
Polițiștii recomandă ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:38
(12359 vizualizări - 0 comentarii)


La Mulți Ani 2011!

La Mulți Ani 2011!

Redacția Independent vă dorește un An Nou mai bun, plin de realizări. ...[citește_toată_știrea]

1 Ianuarie 2011, 00:01
(12216 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Te Deum» la Catedrală

În noaptea dintre ani, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, Preasfințitul Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor va oficia o slujbă de priveghere în cadrul
căreia ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:43
(10676 vizualizări - 0 comentarii)


S-a găsit o agendă!

S-a găsit o agendă de culoare verde, în zona Spitalului Slobozia, pe strada Lacului. Agenda conține mai multe numere de telefon și adrese de mail. Cel ce a pierdut-o ne poate contacta la adresa de mail ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:30
(8295 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

În cursul zilei de ieri polițiștii au confiscat peste 900 de articole pirotehnice deținute ilegal. Astfel, în urma unui control efectuat la o societate comercială din localitatea Sărățeni, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:33
(12131 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Crescătorii de bovine pot accesa credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii plăților naționale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la specia bovine, aferente anului în curs, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:15
(14179 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: «Șofer» fără permis, depistat la volan pe drumurile publice

Luni, 27 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, polițiști din cadrul Postului de Poliție Bărcănești, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au identificat și oprit ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:09
(13253 vizualizări - 0 comentarii)


Bani pentru autoritățile locale

Guvernul a alocat suma de 177 milioane de lei autorităților locale pentru plata arieratelor și pentru acoperirea unor cheltuieli pentru primării care sînt, practic, în imposibilitatea de a mai funcționa ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:07
(10814 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Suspecți de furt, identificați de polițiști

În cursul nopții de luni spre marți, 27/28 decembrie a.c., în jurul orei 3.00, o patrulă de siguranță publică a observat pe raza municipiului Urziceni doi bărbați care transportau diferite obiecte. Întrucît ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:03
(9740 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


APIA: Cererea pentru subvenția la motorină, doar pînă la 31 decembrie 2010

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește producătorilor agricoli că mai pot depune cererea de acord prealabil pentru finanțarea prin rambursare, pentru motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 13:59
(8581 vizualizări - 1 comentariu)


Angajatorii vor depune contractele de muncă și ștatele de plată pe suport electronic

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență care modifică Legea 130/1999 privind unele masuri de protecție a persoanelor încadrate în muncă. Una dintre cele mai importante prevederi se referă la faptul că ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 15:08
(13525 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan a intrat în gardul unei case

Sîmbătă, 25 decembrie a.c., cu puțin înainte de miezul nopții, Poliția Slobozia a fost sesizată de către o femeie, de 35 de ani, din localitatea Ciulnița despre faptul că un autoturism i-a distrus o porțiune ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:31
(12859 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Accidente de circulație

Roșiori: Nu a acordat prioritate. Joi, 23 decembrie a.c., în jurul orei 15.00, Poliția Urziceni a fost sesizată despre producerea unui accident de circulație pe raza comunei Roșiori. Din ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:29
(10528 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Hoț încarcerat

La data de 24 decembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza orașului Căzănești un bărbat în vîrstă de 44 de ani, domiciliat în județul Constanța, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:26
(11768 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Căzănești hoț


Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

În perioada 24-26 decembrie a.c., peste 40 de polițiști din cadrul Serviciului Rutier au intensificat activitățile pe arterele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce se pot produce în această ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:25
(11976 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Crăciunul, sărbătorit în liniște de ialomițeni

«Prezența activă a polițiștilor pe străzile județului, activitățile preventive desfășurate în zilele ce au precedat această Sărbătoare, dar și spiritul civic de care au dat dovadă cetățenii județului au ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:21
(10996 vizualizări - 0 comentarii)


Malu: Grenadă găsită pe stradă

O grenadă defensivă reală armată, extrem de periculoasă, a fost descoperită în data de 25 decembrie, în jurul orei 21.00, pe o stradă de pe raza localității Malu. Alertată prin 112, echipa pirotehnică a ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:16
(10646 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu grenadă


Incendiu la o casă din Slobozia

După ce vineri, 24 decembrie, casa unui cetățean din localitatea Ciulnița a fost cuprinsă de flăcări, un alt incendiu avînd aceeași cauză probabilă de izbucnire, respectiv un cablu electric defect sau neizolat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:15
(12334 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Fetești: Mercedes în flăcări

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism marca Mercedes a luat foc. Evenimentul s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă, 25 decembrie, în jurul orei 4.00, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:14
(10024 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun Fericit alături de cei dragi! ...[citește_toată_știrea]

25 Decembrie 2010, 11:04
(6522 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Scrisoare deschisă adresată ministrului Agriculturii

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România a remis presei o scrisoare deschisă adesată ministrului Agriculturii, Valeriu Tabără. În mare, documentul aduce în discuție subiectul vînzării de terenuri ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:33
(11866 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Ciulnița

Incendiu la o casă din Ciulnița

Pompierii militari de la Detașamentul Slobozia au intervenit vineri, 24 decembrie, în jurul orei 11.00, pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Ciulnița. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:17
(11766 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai Motor Company a finalizat dezvoltarea următoarei generații de autovehicule electrice cu celule de hidrogen: modelul electric ix35 FCEV. Testarea sa va începe anul următor, iar producția în serie ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:39
(11688 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița își rectifică bugetul pe 2010

Întrunit în ședință ordinară, Consiliul Județean Ialomița își va rectifica propriul buget pe 2010. Printre alte hotărîri aflate pe ordinea de zi amintim pe cea referitoare la aprobarea noilor indicatori ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:33
(8285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente rutiere în două zile pe DN21

Luni, 20 decembrie a.c., în jurul orei 16.00, pe Drumul Național 21, în afara localității Iazu s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea gravă a două persoane.
Din primele cercetări efectuate de ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:24
(7824 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto în colaborare cu Biroul Rutier Urziceni au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:17
(9445 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Fetești: 30 cutii de petarde descoperite la un puști de 15 ani

O patrulă de siguranță publică formată, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, au depistat un tînăr de 15 ani, elev la o școală din localitate, ce avea ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:15
(12821 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești petardă


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...