Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ministerul Sănătății finanțează achiziția de aparatură la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Ministerul Sănătății finanțează achiziția de aparatură la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia va primi din partea Ministerului Sănătății peste 500 mii de lei pentru achiziția de incubatoare medicale. Aparatele vor fi utilizate în cadrul Secției Neonatologie și vor permite o mai bună gestionare a cazurilor critice.

Fonduri pentru Spitalul Slobozia Lista aparatelor medicale ce vor fi achiziționate de Spitalul Județean de Urgență Slobozia cu banii Ministerului Sănătății se găsește într-un raport al instituției înaintat Consiliului Județean Ialomița. În ședința ordinară a administrației județene, desfășurată marți, 29 martie 2022, consilierii... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2022, 12:50 (16041 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Statul lasă fără sporuri asistenții persoanelor cu handicap

Slobozia: Statul lasă fără sporuri asistenții persoanelor cu handicap

În evidențele Direcției de Asistență Socială din cadrul Primăriei Slobozia există 130 de asistenți personali ai persoanelor cu handicap. Deși, prin lege, ar trebui să beneficieze de sporuri salariale pentru condiții de muncă vătămătoare, Statul împiedică acordarea be­neficiului invocând faptul că nu pot demonstra dacă își desfășoară activitatea într-un mediu ce le-ar putea pune în pericol capacitatea de muncă. «Noi am făcut solicitări către mai multe instituții și am primit acest răspuns...» susțin repre­zentanții Direcției de Asistență Socială.

Mai multe sesizări, același răspuns ... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2022, 13:10 (13972 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

300 locuri de muncă pentru Slobozia

Vești de primăvară

300 locuri de muncă pentru Slobozia

Noile investiții care urmează să fie finalizate la nivelul orașului Slobozia generează deja primele beneficii. Conform estimărilor, Complexul Comercial «Park Plaza» și deschiderea fabricii firmei Artesans del Sucre pe platforma Parcului Industrial IMM Slobozia vor genera 300 locuri de muncă.

200 locuri de muncă la «Park Plaza» În urmă cu un an, administrația locală debloca investiția viitorului Complex Co­mercial «Park Plaza». Printre rezultatele notabile ale acestei realizări administrative se numără și generarea unui număr de 200 locuri de muncă. Primarul Dragoș Soare susține că investiția... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2022, 10:55 (17994 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Afacerilor Interne blochează un proiect al ISU Ialomița de 4,6 milioane de lei

Ministerul Afacerilor Interne blochează un proiect al ISU Ialomița de 4,6 milioane de lei

De aproximativ un an și jumătate, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița așteaptă să primească o autorizație din partea Ministerului Afacerilor Interne pentru a putea reabilita sediul Detașamentului de Pompieri Urziceni. Lucrările sunt finanțate de către Uniunea Europeană, proiectul având o valoare de 4,6 milioane de euro. Din cauza lipsei respectivei autorizații, șantierul nu a fost deschis, iar Agenția de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia a trecut investiția pe lista proiectelor nefuncționale.

Se așteaptă autorizația Proiectul privind reabilitarea... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2022, 15:20 (7306 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contractul de mentenanță pentru iluminatul public din Slobozia, blocat de contestații

Contractul de mentenanță pentru iluminatul public din Slobozia, blocat de contestații

Administrația din Slobozia nu poate întreține siste­mul de iluminat public al orașului din cauza blocajelor gene­rate de firmele care au licitat pentru încredințarea acestui contract de întreținere. Pentru adjudecarea contractului, firma ROMOFFICE SRL din Slobozia s-a prezentat la licitație cu documente «falsificate». Edilul Dragoș Soare confirmă faptul că Primăria Slobozia a făcut plângere împotriva firmei.

Lupta pentru contracte În ultimii 10 ani, pentru evi­tarea licitațiilor, administrația locală a încheiat contracte de între­ținere pentru iluminatul public prin încredințare directă... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2022, 11:10 (8153 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Nicu Biserică, declarat «incompatibil» în timpul mandatului de viceprimar

Agenția Națională de Integritate la Gura Ialomiței

Primarul Nicu Biserică, declarat «incompatibil» în timpul mandatului de viceprimar

Un raport oficial al Agenției Naționale de Intregritate scoate în evidență pro­blemele de integritate pe care le au 12 funcționari publici și aleși locali din întreaga țară. În respectivul ra­port se regăsește și numele lui Nicu Biserică, actualul primar al comunei Gura Ialomiței. Starea de incompa­tibilitate a edilului nu are legătură cu mandatul pe care l-a obținut în vara anului trecut, în urma Alegerilor Locale Parțiale, ci cu perioada în care a fost viceprimar al localității. «Voi acționa în instanță decizia ANI!» a declarat Nicu Biserică, primarul localității Gura Ialomiței.

Raport contestat în instanță... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2022, 15:20 (10268 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA câștigă procesul împotriva AMONIL SA

S-a făcut dreptate de 5,5 milioane de lei

Urban SA câștigă procesul împotriva AMONIL SA

Operatorul regional Urban SA Slobozia a reușit să blocheze executarea silită a conturilor de către AMONIL SA. Procesul a fost deschis în martie 2020, când Expert Insolvență SRL a cerut indexarea datoriilor cu 5,5 milioane de lei. «S-a făcut dreptate! Executarea si­lită este suspendată... Și am reușit pentru prima dată să includem în proces și documente din dosarul de executare silită inițiat în 2006!» declară public Adrian Stoicescu, directorul Urban SA Slobozia.

Justiția ne-a dat dreptate Pe 23 martie 2020, la 3 zile distanță de la plata integrală a «datoriei istorice» de 16,5 milioane... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2022, 11:05 (9132 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Aurelia Dinu, șefa Serviciului Juridic, acuzată că a furat apartamentul unui... mort!

Caz penal la Primăria Slobozia

Aurelia Dinu, șefa Serviciului Juridic, acuzată că a furat apartamentul unui... mort!

Șefa Serviciului Juridic din ca­drul Primăriei Slobozia este acuzată că ar fi falsificat acte care i-ar fi permis să devină proprietara apar­tamentului unei persoane decedate care nu avea moștenitori. Situația a intrat în atenția Comisiei de Disciplină din cadrul instituției.

Nu se mai termină scandalurile Aurelia Dinu, șefa Serviciului Juridic din cadrul Primăriei Slobozia a fost acuzată că și-ar fi însușit un apartament al unei persoane decedate. Situația a fost descoperită în urma sesizării unuia dintre moș­tenitori. Conform sesizării, moște­nitorul a revendicat apartamentul de la... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2022, 13:50 (16006 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rurală nu se conectează la rețelele de canalizare

Adevăruri pe care nu le recunoaște nimeni

Ialomița rurală nu se conectează la rețelele de canalizare

De-a lungul ultimilor 30 de ani, Ialomița a investit sume uriașe în realizarea și extinderea rețelelor de canalizare din mediul rural. În pofida eforturilor investiționale, aceste rețele fie sunt insuficiente, fie sunt nefuncționale. Marea problemă o reprezintă însă refuzul populației din mediul rural de a se branșa la sistemul de canalizare.

Bani cu nemiluita pentru nimic Conform estimărilor, primul program de investiții în rețelele de apă din mediul rural a fost Programul SAPARD. Con­form datelor oficiale, în cadrul acestui program administrațiile din Ialomița au cheltuit în perioada... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2022, 16:05 (16384 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Combinatul NITRAMONIA BC Slobozia, pregătit pentru repornire

Combinatul NITRAMONIA BC Slobozia, pregătit pentru repornire

Cu o investiție de peste 5 milioane de euro în infras­tructură și instalațiile de producție, Combinatul Chimic din Slobozia este pregătit pentru repor­nire. Platforma industrială este în prezent a societății NITRAMONIA BC, actuala denumire a societății Popasul Trebeș, firma din județul Bacău care anul trecut a plătit 124 milioane de lei pentru achiziția singurului Combinat Chimic din județul Ialomița. În prezent, NITRAMONIA BC produce la Slobozia azotat de amoniu, din amoniacul rămas în stocuri. Firma și-ar putea extinde capacitatea de producție și pentru uree, însă are nevoie de un sprijin din partea autorităților în ceea ce privește prețul gazului, materie primă folosită pentru producția îngrășămintelor... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2022, 10:55 (22960 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza», contestată în instanță

Slobozia: Comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza», contestată în instanță

Decizia municipa­lității din Slobozia de a comasa Liceele Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza» din Slobozia a fost contestată în instanță de către profesorii Liceului Teh­nologic «Mihai Eminescu». Cadrele didactice din cadrul Asociației «A.P.P.E.L. pentru Viitorul L.T.M.E.» au deschis un proces prin care solicită instanței anularea Hotărârii Consiliului Local Slobozia prin care se reorganizează rețeaua școlară a reședinței județului.

Se așteaptă decizia judecătorilor În ianuarie 2022, Consiliul Local Slobozia aproba, prin Hotărâre de Consiliu Local, reorganizarea întregii rețele... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2022, 13:20 (10192 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

APM Ialomița monitorizează superficial colectarea deșeurilor electronice

APM Ialomița monitorizează superficial colectarea deșeurilor electronice

Fără o evidență clară a Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița în ceea ce privește modalitatea de gestionare a deșeurilor provenind din echipamente electrice și electronice (DEEE) de către admi­nistrațiile locale și județene, instituțiile publice se descurcă așa cum pot pentru a-și îndeplini această obligație. Cele mai multe au încheiat contracte de colaborare cu firme specializate care, anual, vin și ridică de la sediile acestora aparatele vechi pe care nu le mai utilizează. Acțiunea este una complicată având în vedere faptul că instituțiile publice trebuie să facă de­mersuri către entitățile centrale cu privire la aprobarea unor rapoarte prin care se solicită casarea aparatelor pe care... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2022, 12:20 (11688 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

CJAS Ialomița are restanțe de 8,7 milioane de lei la plata concediilor medicale

CJAS Ialomița are restanțe de 8,7 milioane de lei la plata concediilor medicale

bonus: Peste 50 mii de rețete eliberate

Pandemia de COVID-19 a făcut ca numărul solici­tărilor privind acordarea concediilor medicale să crească. Din această cauză, plata indemnizațiilor se face cu întârziere. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate are de achitat sume restante în valoare de 8,7 mili­oane de lei, începând cu luna septembrie a anului trecut. «Se fac toate eforturile pentru ca fondurile să fie distribuite!» a dat asigurări Mihai Geantă, directorul general al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița.

Fonduri acordate cu întârziere Potrivit informațiilor oficiale, în perioada 2020-2021, la nivelul județului... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2022, 15:20 (12955 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se evacuează apa din subsolurile inundate

Au apărut soluții pentru Slobozia

Se evacuează apa din subsolurile inundate

Urban SA Slobozia a anunțat că oferă posibilitatea reparării subsolurilor inundate din Slobozia. Interven­țiile se pot face programat, iar costurile pot fi plătite în 12 rate. «Facilitatea vine în sprijinul cetățenilor și al Asociațiilor de Proprietari, prin utilizarea unor tarife care să acopere doar costu­rile cu perso­nalul implicat. De asemenea, materialele puse în operă vor fi refactu­rate către beneficiari aproape de prețul de aprovizionare. Compania nu va urmări să realizeze un profit comercial din aceste operațiuni!» declară Adrian Stoicescu, directorul Urban SA.

După 30 de ani... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2022, 09:55 (6723 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Caiete de licitație «cu dedicație» pentru proiectele de mediu care vizează lacurile Amara și Fundata

Caiete de licitație «cu dedicație» pentru proiectele de mediu care vizează lacurile Amara și Fundata

Administrații locale și instituții publice din Ialomița se confruntă din nou cu acuzații grave legate de modul de acordare a unor contracte de achiziții publice. Conform unei sesizări adresate Primăriei Amara și Consiliului Județean Ialomița, contractul privind «Managementul biodiversității prin realizarea planului de ma­nagement al ariei naturale protejate ROSPA0065 Lacurile Fundata-Amara» ar fi fost adjudecat fraudulos de o firmă controlată de Adi Croitoru, se­cretar de stat în cadrul Minis­terului Mediului și Pre­ședinte al Agenției Naționale privind Administrarea Ariilor Naturale Protejate în perioada adjudecării contractului.

Caz de manual... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2022, 14:20 (12712 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» este incompatibil!

Decizie definivită a Curții Supreme

Directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» este incompatibil!

Înalta Curte de Casație și Justiție a stabilit, printr-o hotărâre definitivă, starea de incompatibilitate a medicului chirurg Salem Zahra, directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Acesta a fost declarat incompa­tibil de către Agenția Națio­nală de Integritate în anul 2019.

Proces ajuns la final Agenția Națională de Integritate anunța în 2019, printr-un comunicat de presă, starea de incompatibilitate a medicului Salem Zahra care, și la vremea respectivă, ocupa funcția de director medical al Spi­talului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Oficialii... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2022, 10:10 (7595 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița reciclează anual doar 6% din plasticul pe care îl produce

Ialomița reciclează anual doar 6% din plasticul pe care îl produce

Problemele de mediu sunt o realitate în județul Ialomița, iar reciclarea este o problemă care lipsește de pe agenda de lucru a instituțiilor publice. Asociația «Mai Mult Verde», ONG care militează pentru sustenabilitatea și protecția mediului înconjurător, alături de Federația Asociațiilor de Dezvoltare Intercomunitară atrag atenția cu privire la faptul că Ialomița reciclează prea puțin plastic, considerat unul dintre deșeurile cu impact negativ asupra me­diului înconjurător pe termen lung. Potrivit esti­mărilor oficiale, doar 6% din cantitatea de plastic colectată pe raza județului nostru ajunge, în cele din urmă, să fie reciclată corespunzător.

Reciclarea înseamnă mai mult verde... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2022, 09:55 (12399 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Încep lucrările de modernizare la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Încep lucrările de modernizare la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Consiliul Județean Ialomița a semnat joi, 10 martie 2022, contractul privind execuția lucrărilor de reabilitare a clădirii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Proiectul are o valoare de 8,3 milioane de lei, este finanțat de Uniunea Europeană și are ca termen de execuție 19 luni.

Spitalul Slobozia și proiectele cu finanțare europeană
Reabilitarea clădirii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia este al patrulea proiect care vizează investiții la nivelul spitalului din municipiul reședință de județ. Reamintim că, la... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 16:55 (9971 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Autostrada Programului «ELENA» în Ialomița

Fonduri europene estimate la 16 milioane de euro

Autostrada Programului «ELENA» în Ialomița

Administrația județeană reia Programul «ELENA» destinat investițiilor în dome­niul eficienței energetice și al ener­giilor din surse regenerabile. Valoarea investițiilor care urmează a fi reali­zate la nivelul celor 23 de administra­ții locale implicate în acest Program se ridică la 16 milioane de euro. Con­tribuția locală în cadrul proiectului este de aproximativ 35000 de euro.

ELENA «reloaded» În vara anului 2021, Consiliul Județean Ialomița demara un proiect ambițios de investiții în domeniul eficienței energetice și al energiilor din surse regenerabile. După o primă etapă de identificare... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 10:20 (5378 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet

Diabetul, boala care afectează cei mai mulți ialomițeni

Dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet

În perioada 15 martie-15 aprilie 2022, dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet din Slobozia și Ialomița. Cabinetul medical Diacare Center a fost deschis la începutul lunii martie în Slobozia și asigură consultații și scheme de tratament pentru bolnavii de diabet înregistrați în baza de date a Casei de Sănătate Ialomița. «În Ialomița sunt aproximativ 10000 de oameni care suferă de diferite afecțiuni diabetice. Serviciile noastre medicale vin în întâmpinarea nevoilor acestor oameni!» declară medicul Anca Telehuz.

După 10 ani de stagiu la Urgențe Dr Anca Telehuz... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2022, 14:10 (30838 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
323 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Polițiștii ialomițeni atrag atenția asupra înșelăciunilor

Pentru a preîntâmpina comiterea unor fapte de înșelăciune prin metoda distragerii atenției, polițiștii ialomițeni atrag atenția cu privire la modul de operare folosit de infractori și recomandă cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2021, 16:25
(2945 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 45 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 19 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11358, fiind înregistrate 45 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2021, 16:50
(6028 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 38 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 18 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11313, fiind înregistrate 38 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2021, 17:05
(3943 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 75 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 17 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11275, fiind înregistrate 75 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 16:30
(5034 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără din Fetești, amendată că nu a respectat măsura izolării la domiciliu

Joi, 16 septembrie a.c., au continuat acțiunile desfășurate de polițiștii ialomițeni în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. O tânără de 22 de ani, din Fetești, a fost depistată ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 14:15
(13261 vizualizări - 1 comentariu)


Beat și fără permis, la volan pe străzile din Urziceni

În noaptea de joi spre vineri, 16/17 septembrie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din Urziceni au oprit pentru control, pe strada Transilvaniei, un autoturism  condus de un bărbat în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 13:55
(4963 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița, ianuarie-august 2021: 27 de accidente grave, 18 persoane decedate, 19 răniți

În perioada 16-22 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, polițiștii rutieri vor acționa în cadrul Proiectului Național «ROADPOL-Safety Days», pentru reducerea numărului accidentelor rutiere și ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 13:40
(1747 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Încasări la bugetul consolidat de 751,28 milioane de lei în primele 8 luni din 2021

Printr-un comunicat de presă, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița precizează că la bugetul consolidat, în perioada ianuarie-august 2021, s-au încasat venituri în sumă totală de 751,28 ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 12:55
(2591 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Opt bărbați, reținuți pentru fapte de «furt»

În ziua de miercuri, 15 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au pus în executare 21 mandate de percheziție domiciliară, ce au vizat documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite de săvârșirea ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 18:10
(2424 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Joi, 30 septembrie 2021, termen limită pentru depunerea Formularul 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 30 septembrie 2021, este termenul limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările și ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 17:55
(5522 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 16 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11200, fiind înregistrate 22 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 16:50
(1661 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 18/19 septembrie 2021, Sfințirea Mare a Bisericii Mânăstirii Hagieni

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 18/19 septembrie 2021, Sfințirea Mare a Bisericii Mânăstirii Hagieni

În zilele de sâmbătă și duminică, 18 și 19 septembrie 2021, se va săvârși slujba de târnosire (sfințire) a Bisericii Mânăstirii Hagieni cu hramul «Sfântul Ierarh Nicolae» . La eveniment vor fi prezenți ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 13:20
(8457 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 53,013 milioane de lei, obligații suplimentare de plată stabilite ca urmare a controalelor

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomita a efectuat, în luna august 2021, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 20 de inspecții fiscale, 12 ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 16:45
(7200 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 40 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 15 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11178, fiind înregistrate 40 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 16:40
(2461 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești, Coșereni, Gârbovi, Amara și Ciulnița. Hoții, în vizor!

În dimineața zilei de miercuri, 15 septembrie 2021, polițiștii ialomițeni au descins la locuințele a 21 de persoane bănuite de comiterea mai multor furturi din societăți comerciale. 10 persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 13:55
(4174 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Controale la societățile comerciale din zona unităților școlare

Magazinele din curtea școlilor și din zonele adiacente acestora au fost verificate de polițiștii ialomițeni, în vederea prevenirii și combaterii comercializării ilegale de mărfuri alimentare, băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 13:45
(4583 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziția «De la brazdă la cuptor» la Muzeul Național al Agriculturii

La Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia se va deschide vineri, 17 septembrie 2021, orele 10,00, expoziția «De la brazdă la cuptor», care prezintă principalele etape ale drumului pâinii, începând ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 13:35
(3492 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată și miriști de porumb

ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată și miriști de porumb

Marți, 14 septembrie a.c., în jurul orelor 15,00, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată, produs pe un teren viran pe raza comunei Mihail ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 12:35
(3156 vizualizări - 0 comentarii)


APIA a demarat plata ajutorului de stat în sectorul bovin

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de miercuri, 15 septembrie 2021, demarează autorizarea la plată a ajutorului de stat pentru susținerea activității crescătorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 12:10
(6505 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția ialomițeană caută ajutor de șef de post. 14 funcții, scoase la concurs!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița scoate la concurs 14 posturi de ajutor șef de post, prin încadrare directă din sursă externă, în scopul reducerii deficitului de personal. Înscrierile se fac ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 18:20
(9369 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 70 de evenimente, din care 66 sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 22 de infracțiuni și au aplicat 185 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 18:10
(2769 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 26 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 14 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11138, fiind înregistrate 26 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 16:50
(6643 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că, în perioada 15 septembrie 2021-28 februarie 2022, se primesc cereri de sprijin pentru accesarea Schemei de ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 13:40
(3628 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Rechizite și îmbrăcăminte pentru elevii nevoiași

Protopopiatul Urziceni: Rechizite și îmbrăcăminte pentru elevii nevoiași

Protopopiatul Urziceni a continuat seria acțiunilor filantropice, oferind rechizite și îmbrăcăminte copiilor săraci din eparhie, cu ocazia debutului noului an școlar. 661 de elevi, cu posibilități materiale ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 11:10
(3030 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

În perioada 14-17 septembrie 2021, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 19:15
(4956 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Beneficiarii «Clubului de vară», în excursie tematică la Galați

Protopopiatul Slobozia: Beneficiarii «Clubului de vară», în excursie tematică la Galați

Sâmbătă, 11 septembrie 2021, beneficiarii «Clubului de vară» desfășurat de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Școala Gimnazială Bucu și Primăria Bucu au participat la excursia organizată în județul ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 19:05
(4206 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 30 septembrie 2021, termenul până la care mai pot fi depuse cereri de acordare a eșalonărilor la plată în formă simplificată

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoanelor fizice și juridice, care au obligații de plată a căror scadență/termen de plată s-a împlinit după data declarării ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 17:50
(3719 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 17 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 13 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11112, fiind înregistrate 17 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 16:45
(1738 vizualizări - 0 comentarii)


Service-urile auto, în vizorul ITM Ialomița

În perioada 6-8 septembrie 2021 s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniul «întreținerea și repararea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 16:25
(7109 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 18 incendii produse în mai multe localități

ISU Ialomița: 18 incendii produse în mai multe localități

Sâmbătă, 11 septembrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină la un incendiu izbucnit la o anexă gospodărească a unui cetățean din Fetești. La sosirea forțelor de intervenție, incendiul ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 14:50
(1522 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...