Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Moștenirea lui Mocioniu de la Slobozia

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Contractul pentru realizarea unei noi stații de tratare a apei la Slobozia a fost semnat în august 2019 de către ex-primarul Adrian Mocioniu. La un an și jumătate distanță, lucrările de execuție sunt nefinalizate... Surse din cadrul administrației locale susțin că echipamentele achi­ziționate «nu corespund specificațiilor din caietele de sar­cini», constructorul și proiectantul acestei investiții acuzându-se reciproc. Luni, 8 februarie 2021, Primăria Slobozia a semnat ordinul de reîncepere a lucrărilor la stația de tratare a apei.

Moștenirea lui Mocioniu
În decembrie... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2021, 10:05 (6780 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Fiscul ialomițean a încasat de la contribuabili venituri nete de 904 milioane de lei

În 2020

Fiscul ialomițean a încasat de la contribuabili venituri nete de 904 milioane de lei

În anul 2020, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a avut un grad de încasare mai redus decât în 2019. Astfel, calculele finanțiștilor ialomițeni arată că anul trecut s-au încasat sume nete cu 22 milioane de lei mai mici decât în 2019. Datele oficiale arată că Ialomița are aproximativ 90 mii de contribuabili.

Cifrele Fiscului ialomițean O analiză a situației încasărilor la bugetul consolidat al județului Ialomița arată faptul că în anul 2020 sumele nete colectate au fost mai mici decât cele din 2019. În raportările oficiale se arată faptul că, în 2020, Administrația... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2021, 11:05 (6980 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fermierii din Ialomița încă așteaptă despăgubirile de la Ministerul Agriculturii

Fermierii din Ialomița încă așteaptă despăgubirile de la Ministerul Agriculturii

Deși autoritățile din Ialomița au transmis către Minis­terul Agriculturii toate do­cumentele privind calamitățile provocate de secetă pentru culturile înființate pe terenurile din județ în primăvara anului 2020, ajutoarele financiare încă nu au fost stabilite. Reprezentanții din teritoriu ai Ministerului Agriculturii susțin că nu au primit niciun răspuns din partea instituției cu privire la momentul în care plățile vor fi efectuate. Mai mult, Ministerul Agriculturii mai are de distribuit și o parte din despăgubirile acordate pentru culturile calamitate înființate în toamna lui 2019. «Nu știm exact când vor veni toți acești bani!» a precizat Florea Stoian, directorul executiv al Direcției pentru... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2021, 13:55 (4737 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Himerele administrației Mocioniu depășesc termenele de execuție impuse de UE

Slobozia riscă din nou?

Himerele administrației Mocioniu depășesc termenele de execuție impuse de UE

În august 2020, deja lansat în cursa electorală, ex-primarul Adrian Mocioniu anunța 11 proiecte de investiții finanțate din fonduri europene în va­loare de 35 milioane de euro. La 6 luni distanță, primul dintre contractele semnate, cel pentru reabilitarea Orășelului Copiilor din Slobozia, se apropie de expirarea duratei de execuție. Alte 3 proiecte inițiate de către administrația Mocioniu s-au pierdut pe drum. Iar celelalte, parafrazându-l pe Mark Twain, nu se simt nici ele prea bine...

Atletul Mocioniu, îndopat cu steroizi europeni
În august 2020, Adrian Mocioniu s-a lansat în... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2021, 10:50 (9027 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Programul «Cornul și Laptele», de pe băncile școlilor în căminele de bătrâni

Ialomița: Programul «Cornul și Laptele», de pe băncile școlilor în căminele de bătrâni

Luni, 8 februarie 2021, școlile din tot județul s-au deschis și au permis accesul în clase pentru elevi și profesori în funcție de scenariul fiecărei lo­calități în parte. O dată cu revenirea la clase a elevilor a reînceput și distribuția produselor alimentare prin programul «Cornul și Laptele». Chiar dacă elevii nu au fost la școală, activitatea producătorilor acestor alimente a fost finanțată, iar în unele școli ialomițene au existat și stocuri de astfel de produse. Consiliul Județean Ialomița, instituție prin intermediul căreia se desfășoară acest program, a atras atenția cu privire la faptul că produsele nedistribuite puteau fi oferite bătrânilor din centrele aflate în subordinea instituției... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2021, 14:10 (6463 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are funcțional doar un singur centru de vaccinare

Ialomița are funcțional doar un singur centru de vaccinare

Autoritățile din Ialomița au reușit să deschidă doar un singur Centru de vaccinare comunitar, din cele 8 amenajate la nivelul administrațiilor locale. Centrul se află în Slobozia și și-a început activitatea miercuri, 10 februarie 2021. În cazul celorlalte 7, deocamdată Direcția de Sănătate Publică Ialomița nu a estimat o dată certă la care pot fi deschise. Marea problemă o reprezintă lipsa personalului care să asigure asistența medicală necesară oamenilor programați pentru vaccinare.

Haos la vaccinare Ialomița are 8 Centre de vaccinare comunitare destinate imunizării persoanelor cuprinse... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2021, 09:50 (4374 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Injecții cu botox în gâtul unui pacient

Premieră medicală la Spitalul Slobozia

Injecții cu botox în gâtul unui pacient

Procedură medicală în premieră la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Un preot din Satu Mare și-a recăpătat vocea după ce i-a fost injectată în corzile vocale toxină botulinică. Este aceeași substanță pe care doamnele și domnișoarele o folo­sesc pentru a da volum buzelor sau a scăpa de riduri.

Pacientul se simte bine Preotul din Satu Mare este diagnosticat cu o afecțiune a corzilor vocale din cauza căreia vorbește în permanență răgușit. El nu a apelat pentru prima dată la injecțiile cu botox introduse în corzile vocale, beneficiind de astfel de tratamente la Paris. Din cauza costurilor... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2021, 18:05 (10493 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Amara: Tâlhăriți cu sânge rece în propria locuință

Doi soți din orașul Amara au ajuns la spital după ce în cursul nopți de luni spre marți, 8/9 februarie 2021, au fost tâlhăriți în propria locuință. Polițiștii încă nu au reușit să dea de urma autorilor.

Verificările sunt în curs Cei doi soți, un bărbat de 57 de ani și soția acestuia, în vârstă de 60 de ani, au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia prezentând mai multe plăgi în zona capului, pieptului și brațelor. Aceștia au fost ulterior la Spitalul Clinic Județean de Urgență din Constanța, fiind sub monitorizare pe Secția Neurochirurgie a unității medicale. Din informațiile... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2021, 17:15 (10415 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 60 mii de bolnavi cronici

Județ cu sănătate șubredă

Ialomița are 60 mii de bolnavi cronici

O  analiză a fondurilor cheltuite în anul 2020 pentru servi­ciile de sănătate scoate în evidență o realitate care ne înspăimântă. În Ialomița trăiesc 60 mii de oameni care suferă de o boală cronică. Pentru medicamentele lor, s-au cheltuit anul trecut aproxmativ 6,2 mi­lioane de lei.

Statistică îngrijorătoare
Potrivit datelor oferite de Institutul Național de Statistică, Ialomița are o populație de aproximativ 250 mii de locuitori. Cei mai mulți dintre locuitorii județului sunt persoane în vârstă, iar din această cauză și numărul celor care suferă de diverse afecțiuni este... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2021, 14:10 (4844 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Lucrări de mântuială la rețeaua de apă a comunei Roșiori

Lucrări de mântuială la rețeaua de apă a comunei Roșiori

A  devenit deja o obișnuință ca lucrările edi­litare desfășurate de administrațiile locale din Ialomița să fie făcute fără de respon­sabilitate. În comuna Roșiori, de exemplu, din cauza unor erori apărute la proiectul tehnic, constructorul care lucrează la rețeaua de apă și canalizare, începută în urmă cu 8 ani, era la un pas să distrugă 200 de metri din trotuarul comunal și de a doborî 2 pomi pentru a finaliza lucrarea. Gândită românește, încercarea de a repara greșeala i-a adus aceluiași constructor o amendă din partea Inspectoratului de Stat în Construcții. De această dată, muncitorii au introdus țevile prin drumul județean care traversează localitatea Roșiori, aflat în reabilitare printr... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2021, 09:55 (4570 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incendiile înregistrate în Ialomița au produs pagube de 4,8 milioane de lei

În 2020

Incendiile înregistrate în Ialomița au produs pagube de 4,8 milioane de lei

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița a făcut public bilanțul activității desfășurate în anul 2020. Datele arată că la nivelul județului s-au înregistrat mai multe incendii decât în anul 2019, pagubele produse de flăcări având valori de 4,8 milioane de lei.

ISU Ialomița, la raport Conform Raportului de Bilanț al ISU Ialomița, pompierii ialomițeni au participat în 2020 la 7860 de intervenții, cu o medie de 21 de acțiuni zilnic, din care 6705 au reprezentat intervenții SMURD și 1155 au fost intervenții pentru situații de urgență. Numărul incendiilor... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2021, 17:20 (2677 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conflict de muncă rămas nesoluționat după 2 ani

La Slobozia

Conflict de muncă rămas nesoluționat după 2 ani

Angajata unei brutării din Slobozia susține că așteaptă de 2 ani să primească drepturile salariale restante. Între timp, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a declinat cazul femeii la ITM Călărași, patronul i-a propus o compensație de 200 de lei, iar Poliția a deschis o anchetă penală care trenează la rându-i de un an... Paradoxal, concluzia tuturor celor implicați în rezolvarea acestui caz e că vina aparține angajatei!

O poveste din mii la fel În anul 2019, Mariana Barbu a plecat fără preaviz de la «brutăria de la Gară»: «Nu primeam niciodată salariul la timp... Ajunsesem să... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2021, 13:50 (7486 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Minor inculpat în 50 de dosare penale

Se întâmplă la Țăndărei

Minor inculpat în 50 de dosare penale

O practică des întâlnită în rândul infractorilor este aceea de a-i obliga pe minori să comită faptele în locul lor. Legea favorizează la rândul său astfel de practici, pentru că tragerea la răspundere penală a persoanelor sub 18 ani este greu de pus în practică. Mai mult, dacă autorul unei infracțiuni are sub 14 ani, acesta nu poate intra în atenția organelor judiciare. Sprijinit de lege, un minor din Țăndărei, care a împlinit recent 16 ani, a ajuns să aibă calitatea de inculpat în 50 de dosare penale! Acestea se află în diferite stadii procesuale pe rolul Judecă­toriei Fetești, însă până acum a scăpat de măsurile preventive solicitate de polițiști și procurori în cazul său. «Tragerea la răspundere... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2021, 10:05 (3820 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război parlamentar la Foto Matache din Slobozia

Când senatorii au atitudini cetățenești

Război parlamentar la Foto Matache din Slobozia

Nicu Matache, patronul Foto Matache din Slobozia susține că senatorul AUR Rodica Boancă l-ar fi reclamat pentru că transformă zațul de cafea în îngrășământ natural. Senatorul AUR Rodica Boancă confirmă incidentul, dar declară că ceea ce a făcut repre­zintă doar «atitudine cetățenească». Întâmplător sau nu, mama Rodicăi Boancă locuiește la primul etaj al blocului în care funcționează centrul foto și în ultimii 10 ani a făcut zeci de reclamații legate de funcționarea acestuia.

Diavolul se ascunde în detalii În vreme ce mii de câini purtați în lesă udă și c..., vorba aceea, trotuarele... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2021, 13:10 (19108 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița refuză testarea pacienților suspecți de infecții cu bacteria Clostridium Difficile

Spitalele din Ialomița refuză testarea pacienților suspecți de infecții cu bacteria Clostridium Difficile

Răspândirea infecției cu bacteria Clostridium Difficile în spitalele din Ialomița este greu de controlat. În ultima lună, Direcției de Sănătate Publică Ialomița i-au fost raportate 6 ca­zuri de infecții asociate actului medical (IAAM) cu acest parazit, câte două în fiecare din Spitalele Fetești, Slo­bozia și Urziceni, unități în care sunt tratați pacienții al căror diagnostic principal este boala infec­țioasă COVID-19. În realitate, numărul ca­zurilor este mult mai mare, însă spitalele nu efectuează teste pentru a depista bacteria Clostridium Difficile. Tot în ultima lună, 4 persoane diagnosticate cu COVID-19 au murit în urma suprainfectării cu această bacterie pe care au contactat... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2021, 12:20 (6895 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierii locali vor stabili organigrama Primăriei Slobozia

Consens politic în cadrul Consiliului Local Slobozia

Consilierii locali vor stabili organigrama Primăriei Slobozia

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a cerut public sprijin consilierilor locali pentru «eficientizarea acti­vității administrative din cadrul Primăriei Slobozia». Domnia sa a declarat că intențio­nează să propună o nouă organigramă a instituției, care să asi­gure «eficientizarea activității administrative». De asemenea, consilierii locali sunt invitați să propună direcțiile de dezvoltare a orașului pentru următorii 10 ani.

O ședință atipică Joi, 28 ianuarie 2021, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul primei ședințe ordinare a acestui an. Consilierii locali prezenți au votat o... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2021, 19:20 (10413 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Bâlbâiții care depun jurământul în Consiliul Județean Ialomița

Încă unul de la PNL

Bâlbâiții care depun jurământul în Consiliul Județean Ialomița

Forul legislativ al Consiliului Județean Ialomița este format din 31 de consilieri. La preluarea mandatului aceștia jură că vor apăra legile țării și interesele județului Ialomița. Gheorghe Constantin, ultimul consilier județean PNL care a depus jurământul, a transformat această ceremonie într-un spectacol jenant. Nu e primul și, pro­babil, nici ultimul...

Ultimul, dar nu cel din urmă
Gheorghe Constantin a fost validat joi, 28 ia­nuarie 2021, consilier județean în locul Luminiței Barcari, devenită deputat al Partidului Național Liberal. Acesta a fost obligat, conform procedurii... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2021, 14:40 (8995 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Poliția Orașului Țăndărei trebuie să identifice autorii în 1347 de cauze penale

Poliția Orașului Țăndărei trebuie să identifice autorii în 1347 de cauze penale

Mai puțină siguranță și încredere la Poliția Orașului Țăndărei! În timp ce fenomenul infracțional ia am­ploare, cetățenii orașului reclamă slaba colabo­rare pe care o au cu oamenii legii. De cealaltă parte, polițiștii dau vina pe procedurile judiciare greoaie și pe faptul că cele mai multe infracțiuni sunt comise de minori, pe care legea cu greu îi poate trage la răspundere. La toate acestea se adaugă și criza de personal prin care Poliția Orașului Țăndărei trece de o bună bucată de vreme. Dincolo de aceste paradoxuri, văzută în cifre, activitatea Poliției din Țăndărei este slabă. Dovada o fac cele 1347 de dosare cu autori necunoscuți pe care instituția le avea în evidență la finalul anului trecut... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2021, 10:10 (44877 vizualizări - 53 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a sesizat Guvernul României cu privire la plata transportului elevilor

Consiliul Județean Ialomița a sesizat Guvernul României cu privire la plata transportului elevilor

Lăsat în grija administrațiilor locale, transportul elevilor nu dispune de acte normative care să reglementeze și modalitatea de plată a acestui serviciu. Un semnal de alarmă în acest sens a fost tras de oficialii Consiliului Județean Ialomița. Aceștia și-au asumat public susținerea în ve­derea achitării contravalorii transportului la școală a elevilor din județ, însă solicită Guver­nului României întocmirea unor documente oficiale prin care să fie prezentată și modalitatea de plată a serviciilor de transport destinate elevilor.

Dispoziții trasate fără acte normative
Reprezentanții... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2021, 13:40 (4949 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Șeful Cancelariei Prefecturii Ialomița, accident la Coșereni

Gheorghe Babagianu a rămas pieton

Șeful Cancelariei Prefecturii Ialomița, accident la Coșereni

La sfârșitul săptămânii precedente, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au trimis un comunicat de presă în care au precizat faptul că au intervenit în cazul unui accident rutier, petrecut în comuna Coșereni. Nefericitul eveniment ar fi fost provocat de către Gheorghe Babagianu, șeful Cancelariei Prefecturii Ialomița, în timpul unei deplasări în interes de serviciu. Polițiștii prezenți la fața locului i-au ridicat acestuia permisul de conducere.

Cercetările sunt în curs Deși, potrivit legii, reprezentanții Prefecturii Ialomița ar fi trebuit... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 17:15 (7891 vizualizări - 10 comentarii)

28 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Nou focar de Pestă Procină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:35
(3577 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Hoț reținut de polițiști

Joi, 9 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au reușit identificarea unui tânăr, de 17 ani, din Axintele, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru că a condus fără permis și beat la volan

Joi, 9 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 27 ani, din Slobozia, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:20
(4399 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia arestare


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 13-17 mai a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:15
(5456 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: I-au furat ATV-ul din curte

Trei tineri din Borănești și Jilavele, cu vârste cuprinse între 17 și 19 ani, sunt cercetați de polițiștii ialomițeni pentru «furt calificat». În fapt, în noaptea de 29-30 aprilie a.c., cei în cauză ar ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:10
(5408 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Examinarea climatului animalelor protejate

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița va realiza, în perioada 6-11 mai 2019, studii de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor de recoltă privind speciile de animale strict ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:40
(2594 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan

Un bărbat, de 27 ani, din Făcăeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni marți, 7 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:35
(3957 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, arestat pentru «furt calificat»

Marți, 7 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 46 ani, din Movilița, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:30
(3427 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta Constanța-Iernut

În perioada 8-12 mai a.c., Slobozia va fi traversată de un transport agabaritic. Vehiculul transportă piese metalice de la Constanța Poarta 7 la Iernut-Maramureș. Șoferii aflați în trafic la momentul respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:25
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pește confiscat

Marți, 7 mai 2019, polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 51 ani, pe raza municipiului Fetești, în timp ce transportau ilegal 35 kg pește. Primul bărbat, un călărășean de 24 ani, transporta ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:20
(3298 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,30%, șomajul în luna martie 2019

La sfârșitul lunii martie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5013 șomeri (din care 2135 femei), rata șomajului fiind de 5,30%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2019, 20:10
(2865 vizualizări - 1 comentariu)


Cod Roșu de vijelie în județul Ialomița

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteo Cod Roșu de vreme rea pentru 3 localități din județul Ialomița. Este vorba despre Ciulnița, Albești și Buești. Fenomenele meteo vizate sunt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 20:44
(2629 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 27 permise reținute

În perioada 3-5 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 99 evenimente ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:45
(3559 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Consiliul Județean Ialomița, împreună cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» au plăcerea să vă invite la vernisajul expoziției organizate în cadrul Olimpiadei Județene ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:40
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc, confiscate

Sâmbătă, 4 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un bărbat, de 47 de ani, din Buești în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare,  lemn de foc. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:35
(4102 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Bucureștean cercetat pentru «braconaj piscicol»

Duminică, 5 mai a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au depistat un bucureștean, de 63 de ani, în timp ce transporta cu ajutorul unui autoturism pește din speciile scrumbie, somn ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:30
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

În perioada 26.04-01.05.2019, la nivel județean au fost înregistrate 153 intervenții, salvatorii fiind solicitați pentru stingerea a 9 incendii, 127 cazuri SMURD (123 pentru acordarea primului ajutor medical ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 20:10
(4159 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»

Consiliul Județean Ialomița, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia-România, Primăria orașului Silistra, Galeria de Artă Silistra, Bulgaria, TRUICART Events Brand și Dan Tudor Truică-curator independent ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 13:25
(3550 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 81000 de lei

Sâmbătă și duminică, 27-28 aprilie a.c., au fost organizate în medie 59 de patrule pentru a menține ordinea și liniștea publică. Pe parcursul celor două zile, polițiștii au intervenit la 71 de evenimente ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2019, 11:10
(3686 vizualizări - 0 comentarii)


Independent

vă urează Paște Fericit și Sărbători minunate alături de cei dragi!

28 Aprilie 2019, 10:15


Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au contribuit joi, 25 aprilie a.c., la ajutorarea copiilor din centrele de plasament de pe raza municipiului Slobozia. Scopul acțiunii a fost acela de ajutorare a copiilor ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 21:10
(3696 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Măsuri pentru evitarea ambuteiajelor pe A2

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere adoptă măsuri pentru evitarea alomerării traficului pe Autostrada Soarelui, în perioada Paștelui și de 1 mai. Astfel, dacă vor exista ambuteiaje ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 13:15
(3750 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni, amenzi de peste 45000 de lei

Marți, 23 aprilie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au organizat și desfășurat acțiuni de verificare unităților economice de pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 17:50
(3058 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale înainte de Paște

În perioada 5-23 aprilie 2019, inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat 85 de acțiuni de control în unitățile de producere, procesare, depozitare și ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 14:55
(3978 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Maia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Luni, 22 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:25
(3984 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Luni, 22 aprilie a.c., doi bărbați de 30 și 32 de ani, din județul Constanța, respectiv comuna Bordușani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:20
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de Paști la Catedrala «Înălțarea Domnului»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează a cincea ediție a Concertului de Paști intitulat «Veniți să luați lumină!». Duminică, 5 mai 2019, începând cu orele 17,00, cu binecuvântarea și în prezența ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:20
(3523 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătoarea hramulului Mânăstirii «Sfinții Voievozi» Slobozia

În perioada 30 aprilie-6 mai 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:05
(3795 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiul a izbucnit la locuința unui cetățean din Cartierul Fetești-Sat, în seara zilei de luni, 22 aprilie a.c., în jurul orelor 22,00. Flăcările au pornit dintr-o anexă din lemn în care se afla centrala ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 14:20
(3509 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


DSVSA Ialomița: Stingere 12 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în perioada ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:40
(3124 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...