Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Injecții cu botox în gâtul unui pacient

Premieră medicală la Spitalul Slobozia

Injecții cu botox în gâtul unui pacient

Procedură medicală în premieră la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Un preot din Satu Mare și-a recăpătat vocea după ce i-a fost injectată în corzile vocale toxină botulinică. Este aceeași substanță pe care doamnele și domnișoarele o folo­sesc pentru a da volum buzelor sau a scăpa de riduri.

Pacientul se simte bine Preotul din Satu Mare este diagnosticat cu o afecțiune a corzilor vocale din cauza căreia vorbește în permanență răgușit. El nu a apelat pentru prima dată la injecțiile cu botox introduse în corzile vocale, beneficiind de astfel de tratamente la Paris. Din cauza costurilor... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2021, 18:05 (10478 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Amara: Tâlhăriți cu sânge rece în propria locuință

Doi soți din orașul Amara au ajuns la spital după ce în cursul nopți de luni spre marți, 8/9 februarie 2021, au fost tâlhăriți în propria locuință. Polițiștii încă nu au reușit să dea de urma autorilor.

Verificările sunt în curs Cei doi soți, un bărbat de 57 de ani și soția acestuia, în vârstă de 60 de ani, au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia prezentând mai multe plăgi în zona capului, pieptului și brațelor. Aceștia au fost ulterior la Spitalul Clinic Județean de Urgență din Constanța, fiind sub monitorizare pe Secția Neurochirurgie a unității medicale. Din informațiile... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2021, 17:15 (10411 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 60 mii de bolnavi cronici

Județ cu sănătate șubredă

Ialomița are 60 mii de bolnavi cronici

O  analiză a fondurilor cheltuite în anul 2020 pentru servi­ciile de sănătate scoate în evidență o realitate care ne înspăimântă. În Ialomița trăiesc 60 mii de oameni care suferă de o boală cronică. Pentru medicamentele lor, s-au cheltuit anul trecut aproxmativ 6,2 mi­lioane de lei.

Statistică îngrijorătoare
Potrivit datelor oferite de Institutul Național de Statistică, Ialomița are o populație de aproximativ 250 mii de locuitori. Cei mai mulți dintre locuitorii județului sunt persoane în vârstă, iar din această cauză și numărul celor care suferă de diverse afecțiuni este... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2021, 14:10 (4835 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Lucrări de mântuială la rețeaua de apă a comunei Roșiori

Lucrări de mântuială la rețeaua de apă a comunei Roșiori

A  devenit deja o obișnuință ca lucrările edi­litare desfășurate de administrațiile locale din Ialomița să fie făcute fără de respon­sabilitate. În comuna Roșiori, de exemplu, din cauza unor erori apărute la proiectul tehnic, constructorul care lucrează la rețeaua de apă și canalizare, începută în urmă cu 8 ani, era la un pas să distrugă 200 de metri din trotuarul comunal și de a doborî 2 pomi pentru a finaliza lucrarea. Gândită românește, încercarea de a repara greșeala i-a adus aceluiași constructor o amendă din partea Inspectoratului de Stat în Construcții. De această dată, muncitorii au introdus țevile prin drumul județean care traversează localitatea Roșiori, aflat în reabilitare printr... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2021, 09:55 (4558 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incendiile înregistrate în Ialomița au produs pagube de 4,8 milioane de lei

În 2020

Incendiile înregistrate în Ialomița au produs pagube de 4,8 milioane de lei

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița a făcut public bilanțul activității desfășurate în anul 2020. Datele arată că la nivelul județului s-au înregistrat mai multe incendii decât în anul 2019, pagubele produse de flăcări având valori de 4,8 milioane de lei.

ISU Ialomița, la raport Conform Raportului de Bilanț al ISU Ialomița, pompierii ialomițeni au participat în 2020 la 7860 de intervenții, cu o medie de 21 de acțiuni zilnic, din care 6705 au reprezentat intervenții SMURD și 1155 au fost intervenții pentru situații de urgență. Numărul incendiilor... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2021, 17:20 (2675 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conflict de muncă rămas nesoluționat după 2 ani

La Slobozia

Conflict de muncă rămas nesoluționat după 2 ani

Angajata unei brutării din Slobozia susține că așteaptă de 2 ani să primească drepturile salariale restante. Între timp, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a declinat cazul femeii la ITM Călărași, patronul i-a propus o compensație de 200 de lei, iar Poliția a deschis o anchetă penală care trenează la rându-i de un an... Paradoxal, concluzia tuturor celor implicați în rezolvarea acestui caz e că vina aparține angajatei!

O poveste din mii la fel În anul 2019, Mariana Barbu a plecat fără preaviz de la «brutăria de la Gară»: «Nu primeam niciodată salariul la timp... Ajunsesem să... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2021, 13:50 (7470 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Minor inculpat în 50 de dosare penale

Se întâmplă la Țăndărei

Minor inculpat în 50 de dosare penale

O practică des întâlnită în rândul infractorilor este aceea de a-i obliga pe minori să comită faptele în locul lor. Legea favorizează la rândul său astfel de practici, pentru că tragerea la răspundere penală a persoanelor sub 18 ani este greu de pus în practică. Mai mult, dacă autorul unei infracțiuni are sub 14 ani, acesta nu poate intra în atenția organelor judiciare. Sprijinit de lege, un minor din Țăndărei, care a împlinit recent 16 ani, a ajuns să aibă calitatea de inculpat în 50 de dosare penale! Acestea se află în diferite stadii procesuale pe rolul Judecă­toriei Fetești, însă până acum a scăpat de măsurile preventive solicitate de polițiști și procurori în cazul său. «Tragerea la răspundere... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2021, 10:05 (3820 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Război parlamentar la Foto Matache din Slobozia

Când senatorii au atitudini cetățenești

Război parlamentar la Foto Matache din Slobozia

Nicu Matache, patronul Foto Matache din Slobozia susține că senatorul AUR Rodica Boancă l-ar fi reclamat pentru că transformă zațul de cafea în îngrășământ natural. Senatorul AUR Rodica Boancă confirmă incidentul, dar declară că ceea ce a făcut repre­zintă doar «atitudine cetățenească». Întâmplător sau nu, mama Rodicăi Boancă locuiește la primul etaj al blocului în care funcționează centrul foto și în ultimii 10 ani a făcut zeci de reclamații legate de funcționarea acestuia.

Diavolul se ascunde în detalii În vreme ce mii de câini purtați în lesă udă și c..., vorba aceea, trotuarele... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2021, 13:10 (19066 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița refuză testarea pacienților suspecți de infecții cu bacteria Clostridium Difficile

Spitalele din Ialomița refuză testarea pacienților suspecți de infecții cu bacteria Clostridium Difficile

Răspândirea infecției cu bacteria Clostridium Difficile în spitalele din Ialomița este greu de controlat. În ultima lună, Direcției de Sănătate Publică Ialomița i-au fost raportate 6 ca­zuri de infecții asociate actului medical (IAAM) cu acest parazit, câte două în fiecare din Spitalele Fetești, Slo­bozia și Urziceni, unități în care sunt tratați pacienții al căror diagnostic principal este boala infec­țioasă COVID-19. În realitate, numărul ca­zurilor este mult mai mare, însă spitalele nu efectuează teste pentru a depista bacteria Clostridium Difficile. Tot în ultima lună, 4 persoane diagnosticate cu COVID-19 au murit în urma suprainfectării cu această bacterie pe care au contactat... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2021, 12:20 (6790 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierii locali vor stabili organigrama Primăriei Slobozia

Consens politic în cadrul Consiliului Local Slobozia

Consilierii locali vor stabili organigrama Primăriei Slobozia

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a cerut public sprijin consilierilor locali pentru «eficientizarea acti­vității administrative din cadrul Primăriei Slobozia». Domnia sa a declarat că intențio­nează să propună o nouă organigramă a instituției, care să asi­gure «eficientizarea activității administrative». De asemenea, consilierii locali sunt invitați să propună direcțiile de dezvoltare a orașului pentru următorii 10 ani.

O ședință atipică Joi, 28 ianuarie 2021, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul primei ședințe ordinare a acestui an. Consilierii locali prezenți au votat o... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2021, 19:20 (10413 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bâlbâiții care depun jurământul în Consiliul Județean Ialomița

Încă unul de la PNL

Bâlbâiții care depun jurământul în Consiliul Județean Ialomița

Forul legislativ al Consiliului Județean Ialomița este format din 31 de consilieri. La preluarea mandatului aceștia jură că vor apăra legile țării și interesele județului Ialomița. Gheorghe Constantin, ultimul consilier județean PNL care a depus jurământul, a transformat această ceremonie într-un spectacol jenant. Nu e primul și, pro­babil, nici ultimul...

Ultimul, dar nu cel din urmă
Gheorghe Constantin a fost validat joi, 28 ia­nuarie 2021, consilier județean în locul Luminiței Barcari, devenită deputat al Partidului Național Liberal. Acesta a fost obligat, conform procedurii... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2021, 14:40 (8987 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Orașului Țăndărei trebuie să identifice autorii în 1347 de cauze penale

Poliția Orașului Țăndărei trebuie să identifice autorii în 1347 de cauze penale

Mai puțină siguranță și încredere la Poliția Orașului Țăndărei! În timp ce fenomenul infracțional ia am­ploare, cetățenii orașului reclamă slaba colabo­rare pe care o au cu oamenii legii. De cealaltă parte, polițiștii dau vina pe procedurile judiciare greoaie și pe faptul că cele mai multe infracțiuni sunt comise de minori, pe care legea cu greu îi poate trage la răspundere. La toate acestea se adaugă și criza de personal prin care Poliția Orașului Țăndărei trece de o bună bucată de vreme. Dincolo de aceste paradoxuri, văzută în cifre, activitatea Poliției din Țăndărei este slabă. Dovada o fac cele 1347 de dosare cu autori necunoscuți pe care instituția le avea în evidență la finalul anului trecut... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2021, 10:10 (44609 vizualizări - 53 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a sesizat Guvernul României cu privire la plata transportului elevilor

Consiliul Județean Ialomița a sesizat Guvernul României cu privire la plata transportului elevilor

Lăsat în grija administrațiilor locale, transportul elevilor nu dispune de acte normative care să reglementeze și modalitatea de plată a acestui serviciu. Un semnal de alarmă în acest sens a fost tras de oficialii Consiliului Județean Ialomița. Aceștia și-au asumat public susținerea în ve­derea achitării contravalorii transportului la școală a elevilor din județ, însă solicită Guver­nului României întocmirea unor documente oficiale prin care să fie prezentată și modalitatea de plată a serviciilor de transport destinate elevilor.

Dispoziții trasate fără acte normative
Reprezentanții... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2021, 13:40 (4944 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Cancelariei Prefecturii Ialomița, accident la Coșereni

Gheorghe Babagianu a rămas pieton

Șeful Cancelariei Prefecturii Ialomița, accident la Coșereni

La sfârșitul săptămânii precedente, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au trimis un comunicat de presă în care au precizat faptul că au intervenit în cazul unui accident rutier, petrecut în comuna Coșereni. Nefericitul eveniment ar fi fost provocat de către Gheorghe Babagianu, șeful Cancelariei Prefecturii Ialomița, în timpul unei deplasări în interes de serviciu. Polițiștii prezenți la fața locului i-au ridicat acestuia permisul de conducere.

Cercetările sunt în curs Deși, potrivit legii, reprezentanții Prefecturii Ialomița ar fi trebuit... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 17:15 (7887 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lucrări sistate la Grădina de Vară de la Amara

Ultimul «cadou administrativ» al primarului Ion Măiță

Lucrări sistate la Grădina de Vară de la Amara

Lucrările de reabilitare a Grădinii de Vară de la Amara au fost sistate anul trecut, înainte de Alegerile Locale. Informația a fost făcută pu­blică de către noul primar al orașului, Alin Sandu. «Con­form contractului, mai au la dispoziție 12 zile pentru a finaliza lucrările... Din păcate, nu știm când le vor relua, iar adiționalul semnat cu admi­nistrația precedentă nu îi obligă în niciun fel. Sperăm să nu apară pro­bleme...» a de­clarat public acesta. Lucrările de execuție a Grădinii de Vară din Amara sunt fina­lizate în proporție de 60%.

La Grădina lăudată În vara anului trecut, cu... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 14:10 (5491 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Documentație «copy-paste» în valoare de 99700 de lei la Consiliul Județean Ialomița

Așteptată din 2016, copiată de la Buzău

Documentație «copy-paste» în valoare de 99700 de lei la Consiliul Județean Ialomița

bonus: drept la replică

Administrația județeană așteaptă din anul 2016 un Plan Județean de Gestionare a Deșeurilor. În anul 2019, firma Green Knowledge SRL câștigă în urma unei licitații contractul de elaborare a acestui Plan. Prima variantă a lui a fost publicată recent pe site-ul Consiliului Județean Ialomița. La o primă lectură, rezultă că documentația a fost realizată în sistem «copy-paste» de pe un Plan Județean de Gestionare a Deșeurilor al județului Buzău. Acolo unde documentația nu a putut fi copiată, realizatorii ei au folosit date fictive.

PJGD înseamnă fonduri europene
Planul Județean... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 09:50 (4896 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Localitatea Sudiți vrea să renunțe la delegarea serviciului de apă către RAJA Constanța

Localitatea Sudiți vrea să renunțe la delegarea serviciului de apă către RAJA Constanța

Aproape jumătate dintre localitățile județului Ialomița au probleme în privința calității apei pe care o furnizează cetățenilor. Acolo unde apa poate fi consumată, administrațiile locale au înțeles că doar colaborarea cu marii operatori de apă îi poate ajuta să elimine aceste deficiențe. De 11 ani, localitatea Sudiți a încheiat un astfel de parteneriat cu operatorul RAJA Constanța. Administrația locală se pregătește însă să renunțe la colaborare, invocând prețul prea mare pe care cetățenii sunt obligați să-l plătească. Marele dezavantaj al iminentei retrageri îl reprezintă înapoierea tuturor sumelor investite de operator la Sudiți. De asemenea, în lipsa experienței pe care o impune executarea... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2021, 14:40 (6897 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are doar 7 firme care colectează legal deșeurile menajere

Ialomița are doar 7 firme care colectează legal deșeurile menajere

Colectarea deșeurilor menajere în Ialomița este la ani lumină de legalitate. Conform informațiilor publice furnizate de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice, doar 7 firme au licențe de funcționare pentru colectarea deșeurilor menajere. Restul administrațiilor locale au delegat aceste servicii unor firme care încearcă de ani buni, fără succes, să intre în legalitate.

Negru pe alb, de la ANRSC
Colectarea și transportul deșeurilor menajere reprezintă o activitate legală, reglementată de Autoritatea Națională de Reglementare... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2021, 10:05 (6501 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Instanțele nu știu cine poate judeca revendicarea Lacului Iezer de lângă Slobozia

De 3 ani

Instanțele nu știu cine poate judeca revendicarea Lacului Iezer de lângă Slobozia

Anul acesta se împlinesc 3 ani de când Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița încearcă să obțină dreptul de administrare asupra Lacului Iezer, din apropierea localităților Slobozia și Gheorghe Lazăr. Procesul a fost înregistrat inițial la Curtea de Apel Ploiești, apoi a fost trimis spre judecare Curții de Apel Bucu­rești, iar în prezent se află pe rolul Tribunalului Ialomița. Judecătorilor le-a fost greu să decidă care din aceste instanțe are posibilitatea, confe­rită de lege, de a judeca procesul...

Situația de fapt Un control al Camerei de Conturi Ialomița din anul 2018 a scos... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2021, 11:05 (18178 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în carantină din cauza COVID-19

Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în carantină din cauza COVID-19

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a dispus carantinarea Secției Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia ca urmare a numărului mare de cazuri de COVID-19 înregistrate. 40 de pacienți au fost diagnosticați cu boala generată de infecția SARS-CoV-2.

Bolnavi transferați la alte spitale Bolnavii cu forme ușoare de COVID-19 vor fi transferați către spitale-suport din zona județului Ialomița, în timp ce cazurile grave vor fi tratate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Focarul pe Secția Boli Interne a unității medicale ar fi izbucnit de la una dintre infirmiere... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2021, 17:20 (8016 vizualizări - 8 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
331 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 1,3 tone de pește, confiscate

În perioada 1-7 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au constatat 15 infracțiuni privind ilegalități în domeniul pescuitului și acvaculturii. Astfel, 19 persoane au fost cercetate în cadrul dosarelor întocmite ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 17:50
(4196 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 592 de abateri în săptămâna TISPOL Speed

În perioada 1-7 aprilie a.c., s-a desfășurat la nivel național acțiunea TISPOL Speed, acțiune ce a vizat respectarea regimului legal de viteză și reducerea numărului și gravității consecințelor accidentelor ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 17:45
(4438 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenită la vana de legătură de pe conducta principală de alimentare cu apă, cu diametrul de 100 mm, de la intersecția străzii Soarelui cu Șoseaua Brăilei, din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2019, 15:15
(4893 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița desfășoară, până duminică, 7 aprilie 2019, o acțiune cu caracter preventiv cu scopul de a reduce accidentele rutiere. Acțiunea oamenilor legii se înscrie în seria de ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 20:50
(4851 vizualizări - 9 comentarii)


Bursa Generală a Locurilor de Muncă-12 aprilie 2019

Agenția Județeană pentru
Ocuparea Forței de Muncă Ialomița

va organiza în data de 12 aprilie 2019
«Bursa Generală
a Locurilor de Muncă»
,
eveniment ce va avea loc la Slobozia
-Centrul Cultural UNESCO
«Ionel Perlea», începând cu orele 9,00
În vederea participării
la această acțiune,
persoanele aflate în căutarea unui
loc de muncă sunt așteptate
să se înscrie la sediul
Agenției Locale Slobozia,
str. Matei Basarab, bl. F1, parter
sau la Punctele de Lucru din
Urziceni, Fetești și Țăndărei
Agenții economici care dispun de
locuri de muncă și doresc încadrarea
de personal calificat sau necalificat,
sunt așteptați să depună
oferta de locuri de muncă vacante
la sediul AJOFM Ialomița
sau la sediile punctelor de lucru,
precum și la adresa de
e-mail [email protected]
sau fax 0243/231.785
Pentru relații suplimentare,
vă puteți adresa
AJOFM Ialomița la numerele de
telefon 0243/231.809, 0243/230.224
sau direct în locațiile susmenționate

4 Aprilie 2019, 20:40


Slobozean cercetat pentru «deținere ilegală de arme»

Un bărbat, de 52 de ani, din Slobozia, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru «deținere ilegală de arme». Bărbatul în cauză deținea o pușcă de vânătoare cu alice, deși avea suspendat dreptul de deținere ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:45
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pesticide expirate

Administratorii a două firme din Ialomița sunt cercetați pentru comiterea infracțiunii de neluare a măsurilor corespunzătoare de eliminare totală a substanțelor și preparatelor periculoase care au devenit ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:40
(4358 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Doi bărbați, de 20 și 40 de ani, din Slobozia, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce circulau ilegal pe drumurile publice. Primul bărbat, de 40 de ani, a fost depistat de polițiști în timp ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:35
(4638 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea delincvenței juvenile la Grivița

Peste 300 elevi de la 7 unități de învățământ gimnaziale și postliceale și 18 repezentanți ai unităților școlare au participat la activități de prevenire a delincvenței juvenile și victimizarea minorilor ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:30
(5487 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Ne exprimăm regretul față de trecerea
în neființă a doamnei
MARIOARA CHIRIAC,
o prietenă deosebită, desăvârșită,
care a însemnat pentru noi
adevărata omenie.
Înmormântarea va avea loc
sâmbătă, 6 aprilie 2019, orele 11,30,
la Cimitirul «Sf. Ilie»,
Prelungirea Ghenca, București
Sincere condoleanțe familiei îndoliate
din partea pensionarilor
și cadrelor didactice
de la Școala Gimnazială
«Sf. Andrei» Slobozia

4 Aprilie 2019, 18:10


Tânăr din Movilița, arestat pentru furt din locuință

Un tânăr de 31 de ani, din localitatea Movilița, a fost arestat de polițiștii ialomițeni pentru «furt». Concret, polițiștii au demarat cercetările după ce un bărbat, de 57 de ani, a sesizat faptul că în ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:45
(5414 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil»

Joi, 4 aprilie a.c., începând cu orele 14,00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează acțiunea «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil». Acțiunea este una de voluntariat dedicată ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:40
(5080 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Cantitate de peste 800 kg pește, confiscată

În perioada februarie-martie a.c., inspectorii DSVSA Ialomița, împreună cu reprezentanții IPJ Ialomița, au efectuat 13 acțiuni de control a mijloacelor de transport și 3 verificări în unități de depozitare ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:35
(5084 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: TIR lovit de un tren de marfă

Pompierii Gărzilor Fetești și Slobozia au intervenit în cazul unui accident rutier petrecut la trecerea la nivel de cale ferată de la intrarea în municipiu. Potrivit informațiilor, un tren de marfă s-a ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 21:50
(4562 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Două focare de Pestă Porcină Africană la Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/ deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:40
(5877 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei răniți

Luni, 1 aprilie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 13,00, pe DN21, la ieșire din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:35
(3613 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Drăgoești, reținut pentru furt din locuință

Un tânăr de 23 de ani, din comuna Drăgoești, a fost reținut pentru 24 ore de polițiștii Secției Rurale Coșereni pentru săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Astfel, în perioada 10 ianuarie-3 februarie ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:30
(5469 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,56%-rata șomajului în luna februarie 2019

La sfârșitul lunii februarie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5262 șomeri (din care 2197 femei), rata șomajului fiind de 5,56%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:40
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Jandarmeriei Române», sărbătorită și la Slobozia

Jandarmeria Ialomița marchează momentul aniversar, 3 aprilie, printr-o activitate care îi are în prim-plan pe oamenii de arme. Astfel, sâmbătă, 30 martie a.c., începând cu orele 11,00, în Parcul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:35
(4779 vizualizări - 0 comentarii)


Handbal, HCM Slobozia. Turneul semifinal se joacă la Făgăraș!

Federația Română de Handbal a decis miercuri, 27 martie a.c., ca turneul semifinal al diviziei secunde să se desfășoare în perioada 9-12 mai 2019, la Făgăraș-Brașov. HCM Slobozia va porni în această competiție ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 20:10
(5628 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Fetești, arestat pentru spargeri de locuințe

Un tânăr de 21 de ani din Fetești este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «furt calificat», «tentativă la furt calificat în formă continuată», «furt în scop de folosință» și «conducere fără permis ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:15
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Percheziție la un suspect de contrabandă cu țigări

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat o percheziție pe raza municipiului Fetești, la domiciliul unui bărbat, de 52 de ani, bănuit de contrabandă cu țigări ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:10
(4411 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru «delapidare». A furat din conturile școlilor!

Marți, 26 martie 2019, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 3 mandate de percheziție domiciliară în municipiul Urziceni, într-un dosar privind ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:05
(6342 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Doi constănțeni, arestați pentru «înșelăciune în formă continuată»

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare două mandate de executare a pedepsei cu închisoarea emise de Tribunalul Constanța, pe numele a doi ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:00
(4416 vizualizări - 0 comentarii)


Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Percheziții în 4 localități din Ialomița desfășurate de reprezentanți ai autorităților judiciare din Londra, Marea Britanie, și ofițerii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 15:41
(7534 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

În cursul zilei de astăzi, 27 martie 2019, Uzina de Apă din comuna Dridu a înregistrat o avarie la sistemul de alimentare cu energie electrică, fapt ce a condus la imposibilitatea furnizării apei potabile ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 10:30
(4436 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Amara

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:25
(4619 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Spitalul Slobozia

Joi, 28 martie 2019, începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:20
(3681 vizualizări - 1 comentariu)


Urmăriți internațional, reținuți de polițiștii ialomițeni

În perioada 22-24 martie 2019, polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 44 de ani, din comuna Sinești, urmărit internațional. Autoritățile austriece au emis un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:30
(4474 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină la Țăndărei

Sâmbătă, 23 martie a.c., în jurul orelor 8,00, s-a produs un accident rutier pe raza localității Țăndărei. În timp ce un bărbat, de 33 de ani, din Țăndărei, conducea un autoturism pe raza localității de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:25
(4299 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...