Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Țăndărei: Mașină de Poliție, vandalizată de un necunoscut

Țăndărei: Mașină de Poliție, vandalizată de un necunoscut

Este anchetă la Poliția Orașului Țăndărei, după ce una dintre mașinile din dotare ale oa­menilor legii a fost vandalizată. Evenimentul s-a petrecut la sfârșitul săptămânii precedente, însă autorul nu a fost descoperit nici până în prezent.

Cercetările sunt în curs Pe rețelele de socializare au apărut imagini cu respectivul automobil pe care polițiștii din Țăndărei îl folosesc pentru a participa la misiuni avariat. Mașina este lovită în partea din dreapta și are cauciucurile tăiate. O anchetă a fost deschisă de Poliția Orașului Țăndărei, însă autorul nu a fost încă identificat. «La momentul de față, se fac cercetări pentru a se stabili identitatea autorului!»... [citește_tot_articolul]

27 August 2020, 11:50 (4092 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Curtea de Conturi a stabilit cheltuielile înregistrate în Starea de Urgență

În Ialomița

Curtea de Conturi a stabilit cheltuielile înregistrate în Starea de Urgență

Curtea de Conturi a României a dat publicității un raport complet privind modul în care s-au cheltuit fondurile publice în perioada Stării de Urgență. Potrivit documentului oficial, în Ialomița s-au cheltuit 4,2 milioane de lei pentru combaterea pandemiei de COVID-19. Singura neregulă descoperită de auditori a vizat plata a aproximativ 100 mii de lei a unor sporuri salariale pentru personalul TESA din cadrul Direcției de Sănătate Publică.

Controale la primării și spitale Auditorii Curții de Conturi a României au elaborat un program special de verificare în ceea ce privește modul în... [citește_tot_articolul]

26 August 2020, 12:50 (7612 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația rurală din Ialomița se pregătește de alegeri

Un nou mandat, aceleași obiceiuri politice

Administrația rurală din Ialomița se pregătește de alegeri

bonus: Transferurile politice ale sezonului

Ne pregătim de Alegeri. Și cu sau fără pandemie de COVID-19 le vom avea. Miza e mare, iar alegătorii tot mai puțini, iertat fie-ne cinismul involuntar. În aceste condiții, partidele mizează pe ce a mai rămas. Pe primarii în funcție și bazinele lor electorale. Adică neamu­rile, și obligațiile, și vânzătorii de voturi... Că la țară se votează omul, nu partidele! Iar partidele sunt dispuse să le vândă sau cumpere și sufletele pentru a câștiga. Dacă se poate, sufletele primarilor în funcție. Dacă nu, pe ale celor care vor funcții publice. De aceea, cu o săptămână înainte de declan­șarea oficială a campaniei electorale, ne-am decis să oferim un stop-cadru a luptei pentru putere. Cine sunt candidații... [citește_tot_articolul]

25 August 2020, 11:10 (5539 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Serviciul Public Comunitar de Pașapoarte Ialomița, închis din cauza COVID-19

Serviciul Public Comunitar de Pașapoarte Ialomița, închis din cauza COVID-19

Activitatea Serviciului Public Comunitar de Pașapoarte Ialomița a fost suspendată la solicitarea Direcției de Sănătate Publică, după ce unul dintre angajați a fost depistat pozitiv la testul pentru COVID-19. În zilele următoare, Serviciul Public Comunitar de Pașapoarte Ialomița va intra într-un program de dezinfecție.

Angajații sunt în carantină Potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, 10 angajați ai Serviciului Public Comunitar de Pașapoarte Ialomița sunt în momentul acesta în carantină, după ce unul dintre angajații instituției a fost depistat pozitiv la testul pentru COV... [citește_tot_articolul]

24 August 2020, 20:25 (6622 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar 6 ialomițeni au donat plasmă hiperimună necesară pacienților critici din cauza COVID-19

Doar 6 ialomițeni au donat plasmă hiperimună necesară pacienților critici din cauza COVID-19

Recoltarea plasmei hiperimune de la pacienții bolnavi de COVID-19 pare o misiune imposibilă pentru Centrul de Transfuzie Sanguină din Slobozia. Reprezentanții instituției susțin faptul că deși au colaborări cu spitalele unde oamenii sunt tratați și vindecați, aceștia refuză categoric să vină să doneze plasmă. Doar 6 persoane au trecut pragul instituției în acest scop, de când donarea de plasmă hiperimună a fost legiferată în țara noastră. «Găsesc tot felul de scuze, de la „promit că voi veni...“ și nu mai apar, până la „nu am timp de așa ceva!“» susține Raluca Cruceat, directorul Centrului de Transfuzie Sanguină din Slobozia. Estimările arată că la nivelul jude­țului peste 500 de persoane... [citește_tot_articolul]

24 August 2020, 16:05 (4200 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcul Tineretului din Slobozia a rămas fără sistemul de irigații inteligent

Parcul Tineretului din Slobozia a rămas fără sistemul de irigații inteligent

Cu o suprafață de 15 ha, Parcul Tineretului din Slobozia este cea mai întinsă zonă verde a orașului. În ultimii 10 ani, administrația locală a încercat de nenumărate ori să transforme acest parc într-un adevărat loc de relaxare și petrecere a timpului liber, însă demersurile au eșuat. Singura investiție reală o reprezintă sistemul de irigație asistat pe calculator care, la acest moment, întâmpină probleme de funcționare. Reprezentanții Direcției de Administrare a Domeniului Public a Primăriei Slobozia susțin faptul că este nevoie de un «Plan de regenerare peisagistică» pentru a pune în funcțiune sistemul. Într-o situație similară se află și becurile inteligente, montate pentru a lumina... [citește_tot_articolul]

24 August 2020, 10:50 (6869 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițean testat pentru COVID-19 cu 3 ore înainte de a merge la spital!

Revoltător

Ialomițean testat pentru COVID-19 cu 3 ore înainte de a merge la spital!

Ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia din cauza unor probleme la stomac, un bărbat din Ciulnița a aflat că i-au fost recoltate probe pentru testul COVID-19 cu 3 ore înainte de a se prezenta la medic! Omul a mers la spital în jurul prânzului, iar conform datelor din buletinul de ana­lize probele biologice i-au fost prelevate dimineața, când se afla acasă împreună cu familia. Contactați telefonic pentru a comenta situația, reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia și cei ai Direcției de Sănătate Publică au preferat să-și paseze responsabilitatea, în loc să ofere o explicație pentru cele întâmplate...

«Directorul DSP mi-a închis telefonul!»... [citește_tot_articolul]

22 August 2020, 14:15 (6754 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

răzbunarea e arma foștilor Președinți

Lăsând la o parte fonfleurile dlui Victor Viorel Ponta, servite pe post de gogoși electorale puțin crescute și nefăcute, cooptarea lui Victor Moraru drept candidat al PRO României la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița închide jocurile politice ale «liderului» Marian Neacșu. Căci, într-adevăr, depunerea candidaturii lui Moraru din partea PRO România pentru un nou mandat la șefia Consiliului Județean Ialomița este «jocul» aceluiași Neacșu. Realitatea e că Marian Neacșu și ale sale «presiuni» asupra conducerii centrale a PSD au condus, într-un final, la varianta candidaturii senatorului social-democrat la președinția Consiliului Județean Ialomița. Marian Pavel nu luase în calcul... [citește_tot_articolul]

21 August 2020, 19:55 (5311 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița

Primele sentințe într-un dosar de fraudă din bugetul Sănătății

Tribunalul Ialomița a dat recent primele sentințe într-un dosar cu fonduri destinate bugetului Sănătății. Conform actelor de urmărire penală, un medic de familie, un farmacist și trei asistente medicale ar fi prejudiciat bugetul asigurărilor de Sănătate cu 726 mii de lei, decontând la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița peste 4900 de retete medicale.

O anchetă complexă Inculpații trimiși în judecată de procurorii Parchetului Județean Ialomița sunt Carmen Lăcureanu, medic de familie în Țăndărei, Mariana Pandrea și fiul acesteia, Cristian Pandrea Sorescu, precum și asistentele... [citește_tot_articolul]

19 August 2020, 15:10 (5306 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Foștii inculpați ai «Dosarului Țăndărei» cer despăgubiri de 1 milion de euro statului român

EXCLUSIV: Foștii inculpați ai «Dosarului Țăndărei» cer despăgubiri de 1 milion de euro statului român

Achitați definitiv de Curtea de Apel Târgu Mureș, foștii inculpați din «Dosarul Țăndărei» vor să facă o adevărată revoluție în instanță. În urmă cu o săptămână, doi dintre aceștia au depus o acțiune comună la Tribunalul Ialomița în care cer statului român daune morale de 1 milion de euro, motivând faptul că arestarea lor preventivă din anul 2010 a fost ilegală. Oficialii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism (DIICOT), structura de Parchet care a instrumentat «Dosarul Țăndărei», au recunoscut public faptul că procurorul care investigat cazul a greșit ancheta. «Dosarul Țăndărei» a cărui finalitate a dus la achitarea a 25 de inculpați acuzați de «trafic de persoane... [citește_tot_articolul]

19 August 2020, 11:05 (13429 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița riscă să piardă fonduri europene în valoare de 80 milioane de euro

Ialomița riscă să piardă fonduri europene în valoare de 80 milioane de euro

O  anchetă DNA-Serviciul Teritorial Bacău și o decizie controversată a Consiliului Județean Călărași sunt la un pas de a lăsa 8 localități din Ialomița fără o finanțare europeană în valoare de 80 milioane de euro. Cele 8 comunități fac parte din Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Ecoaqua», care încearcă să obțină de la Uniunea Europeană 260 milioane de euro pentru a realiza rețele de apă și canalizare pe raza celor două județe. Acesta este cel mai mare proiect ca va­loare inițiat în zona de Sud-Est a României, de la momentul intrării țării noastre în spațiul comunitar.

La un pas de a rata finanțarea... [citește_tot_articolul]

18 August 2020, 11:05 (14720 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

MINCIUNILE ADMINISTRATIVE ale lui Victor Moraru au picioare scurte

Adevărul oficial despre absorbția fondurilor europene în Ialomița

MINCIUNILE ADMINISTRATIVE ale lui Victor Moraru au picioare scurte

Administrația Moraru susține că a adus în Ialomița fonduri europene în valoare de 170 milioane de euro. În realitate, la nivelul Consiliului Județean Ialomița se derulează 8 proiecte cu fonduri europene și 6 proiecte prin PNDL 2. La prima vedere, pare mult și lăuda­bil. În realitate însă, sumele absorbite efectiv în cadrul acestor pro­iecte sunt infime, iar gradul de execuție efectivă a lucrărilor este nerelevant...

Minciunile care cosmetizează realitatea
Imediat după anunțarea candidaturii lui Marian Pavel la președinția Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru s-a metamorfozat... [citește_tot_articolul]

17 August 2020, 10:55 (7578 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Nelu Chițoiu furnizează gratuit apă potabilă

Raiul mitei electorale de la Miloșești

Primarul Nelu Chițoiu furnizează gratuit apă potabilă

bonus: Luciu, satul grădinarilor fără apă

Societatea Apă Canal Miloșești SRL furnizează apă gratuit locuitorilor comunei. Această realitate incredibilă este girată de primarul localității, Nelu Chițoiu. Situația este neschimbată din 2017. Din cauza consumului necontrolat, apa este livrată locuitorilor «cu program»...

Situație unică la Milano Comuna Miloșești conduce detașat în topul ilegalităților ad­ministrative. De 3 ani, Nelu Chițoiu, primarul în funcție, girează furnizarea apei potabile pentru locuitorii comunei gratuit. Firma care asigură furnizarea apei, APĂ Canal Miloșești SRL, este controlată de către Consiliul local... [citește_tot_articolul]

15 August 2020, 12:20 (6121 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia are nevoie de teste pentru depistarea COVID-19

Spitalul Județean de Urgență Slobozia are nevoie de teste pentru depistarea COVID-19

bonus: Un nou manager la spitalul din Fetești

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este singura unitate medicală din județul Ialomița pe care Ministerul Sănătății a acreditat-o să realizeze teste pentru depistarea COVID-19. Testarea se reali­zează doar în cazul pacienților care se in­ter­nează și a celor care vin la Unitatea de Primiri Urgențe cu simptome specifice bolii. Marea problemă o reprezintă însă achiziția kit-urilor speciale pentru efectuarea testelor. Unitatea medicală a primit recent un aparat nou de testare, cumpărat de Consiliul Județean Ialomița, dar pe care nu îl poate folosi deocam­dată în lipsa respectivelor kit-uri. «Într-adevăr, achiziția kit-urilor se face cu dificultate... Este o situație la nivel național!» susțin reprezentanții... [citește_tot_articolul]

13 August 2020, 21:20 (8958 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevi executați silit pentru neplata taxelor școlare

La Școala Postliceală Sanitară Slobozia

Elevi executați silit pentru neplata taxelor școlare

Indiferența i-a adus în fața instanței. Zeci de elevi ai Școlii Postliceale Sanitară, administrată de Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, au fost dați în judecată și executați silit pentru neplata taxelor de școlarizare. Instituția are de recuperat aproximativ 100 mii de lei, debitele având o vechime de peste 5 ani.

Plata taxelor, o misiune imposibilă
Școala Postliceală Sanitară din Slobozia este cea mai veche instituție de învățământ cu acest profil din județul Ialomița. Administrată de Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu», unitatea de învățământ are disponibile în... [citește_tot_articolul]

12 August 2020, 11:10 (4710 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Omorât cu sânge rece pentru 20 de lei

S-a întâmplat la Fetești

Omorât cu sânge rece pentru 20 de lei

Doi adolescenți de 17 ani din localitatea Bordușani au fost arestați luni, 10 august a.c., de Tribunalul Ialomița sub acuzația de «omor». Aceștia au jefuit un bărbat din Fetești, căruia i-au furat din portofel cei 20 de lei pe care-i avea. Cercetările continuă în acest caz pentru a se stabili întreaga situație de fapt.

Cadavru descoperit pe stradă Din informațiile organelor judiciare, fapta a fost comisă în noaptea de 8/9 august a.c., pe o stradă din apropierea centrului municipiului Fetești. Victima s-ar fi îndreptat către casă, purtând pe umăr o borsetă în care avea și portofelul... [citește_tot_articolul]

11 August 2020, 16:10 (9249 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Fetești crimă

EVENIMENT

Ialomița: Poliția Transporturi Feroviare așteaptă vremuri mai bune

Ialomița: Poliția Transporturi Feroviare așteaptă vremuri mai bune

Cu deficit de personal și dotări, Serviciul Județean de Poliție Transporturi Feroviare Ialomița încearcă să țină la distanță hoții de călătorii din trenuri și gări. Ultima acțiune de amploare a instituției a fost în 2018, pe care a realizat-o în colaborare cu structura similară din Constanța.

Condiții mai bune pentru Poliția TF Serviciul Județean de Poliție Transporturi Feroviare din Ialomița are 5 puncte de lucru la Fetești, Slobozia, Țăndărei și Urziceni. În componența celui de la Fetești intră și atribuțiile Poliției Transporturi Navale, ai cărei agenți efectuează misiuni de suprave... [citește_tot_articolul]

11 August 2020, 16:05 (2516 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Clean Tech a ajuns în atenția Comitetului pentru Situații de Urgență Ialomița

Episcopia cere identificarea sursei poluării olfactive

Clean Tech a ajuns în atenția Comitetului pentru Situații de Urgență Ialomița

Prefectul Tonița Manea a cerut Comitetului pentru Situații de Urgență Ialomița să ia măsuri pentru identificarea firmei care generează poluarea olfactivă la nivelul Sloboziei. Solicitatea vine ca urmare a unei sesizări adresată instituției de către Episcopia Sloboziei și Călărașilor la data de 15 iulie 2020. Conform se­sizării, instituția a fost înstiințată că «în zona de Sud și de Vest a munici­piului Slobozia periodic apar în atmosferă emisii de substanțe necu­noscute sesizate prin mirosuri neplăcute (...) care ar putea pune în pericol sănătatea populației». O comisie în­trunită la nivelul Prefecturii Ialomița va ancheta aspec­tele semnalate în cadrul sesizării.

Se strânge lațul în jurul Clean Tech... [citește_tot_articolul]

11 August 2020, 11:10 (16853 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița trimite SMS-uri pentru viață!

Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița trimite SMS-uri pentru viață!

Lăsați fără donatori din cauza pandemiei de COVID-19, reprezentanții Centrului de Transfuzie Sanguină din Slobozia fac eforturi pentru a putea asigura dozele de sânge necesare unităților medicale cu care colaborează. Astfel a fost implementat un sistem prin care donatorii sunt chemați la sediul instituției și rugați să doneze sânge în regim de urgență.

SMS-ul care poate salva vieți Stocurile de sânge ale Centru­lui de Transfuzie Sanguină Ialomița sunt limitate, iar județul se află deja în imposibilitatea de a asigura necesarul de unități de sânge spitalelor cu care se află în colaborare... [citește_tot_articolul]

10 August 2020, 16:25 (7633 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei

Realitatea sfârșitului de mandat la Consiliul Județean

Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei

Timp de 4 ani, președintele Victor Moraru a folosit banii publici pentru promovarea imaginii personale. Valoarea acestor cheltuieli se ridică la aproximativ 2 milioane de lei. Fondurile publice au fost utilizate pentru încheierea unor contracte de comunicare media și publicitate în presa scrisă, audio-video, dar și în mediul on-line sau pentru publicitatea out-door. La aceste contracte se adaugă costurile pentru tipărirea și difuzarea oficiosului instituției, «Ialomița Ta», precum și participă­rile la evenimente publice unde Victor Moraru a fost singurul oficial mediatizat.

Cultul personalității pe bani publici... [citește_tot_articolul]

10 August 2020, 10:55 (9377 vizualizări - 9 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Campania «Împreună pentru o comunitate mai sigură!»

În perioada aprilie-iunie 2019, IPJ Ialomița organizează campania «Împreună pentru o comunitate mai sigură!». Astfel, miercuri, 22 mai a.c., polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2019, 19:10
(4845 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Fetești

Joi, 23 mai a.c., începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care este simulată producerea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 23:53
(3931 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Percheziții la hoți din magazine

Polițiștii din Urziceni au reținut trei bărbați, cu vârste cuprinse între 20 și 46 de ani, din Căzănești, pentru sustragerea mai multor bunuri din incinta unei societăți comerciale. În fapt, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 20:10
(5110 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursuri cu și pentru elevi

Marți, 21 mai a.c., începând cu orele 9,30, Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia a găzduit concursul «Cu viața mea apăr viața». 15 echipaje de ciclu gimnazial și liceal s-au întrecut în concursul ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:35
(5652 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis pe străzile Sloboziei

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un tânăr, de 21 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu, deși acesta nu deținea permis pentru nicio ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:20
(3485 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Sudiți și Gura Ialomiței. Șoferii erau beți la volan!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 18/19 mai a.c., la Sudiți s-a produs un accident rutier. Astfel, în timp ce un tânăr, de 23 de ani, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, acesta a ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:10
(6484 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a acroșat un autoturism

Joi, 16 mai a.c., în jurul orelor 23,00, un bărbat de 33 de ani, din Fetești, a provocat un accident rutier, acroșând autoturismul unei tinere, de 21 de ani, din aceeași localitate. Șoferii auto au fost ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:35
(4110 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoț din magazine, arestat preventiv

Joi, 16 mai a.c., un bărbat, de 51 de ani, din Ilfov, a fost surprins în flagrant, pe timpul nopții, de polițiștii Secției de Poliție Rurală Slobozia după ce ar fi sustras bunuri din două societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(4668 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul electric!

În intervalul 20-24 mai a.c., orele 8,00-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(6867 vizualizări - 0 comentarii)


«Atelierul de pictură pe linguri de lemn» la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Joi, 16 mai a.c., la Muzeul Național al Agriculturii, elevii Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» Slobozia, în colaborare cu Protopopiatul Slobozia și Parohia «Sfântul Dumitru» au participat la ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:25
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Suspiciune de focar de Pestă Porcină Africană la Buești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că miercuri, 15 mai 2019, a fost emis un buletin de analize prin care se suspicionează Pesta ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 11:05
(3695 vizualizări - 0 comentarii)


Raja Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenită la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost  nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2019, 18:04
(3850 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat la Movilița

Marți, în jurul orelor 10,30, pe raza localității Movilița a avut loc un accident rutier soldat cu rănirea unui pieton. Astfel, în timp ce un ilfovean, de 41 de ani, conducea un autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:20
(3849 vizualizări - 0 comentarii)


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Administrația Națională a Penitenciarelor și unitățile subordonate vor demara începând cu miercuri, 15 mai 2019, campania de recrutare pentru anul școlar și universitar 2019-2020. Tinerii interesați de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:15
(8168 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Un tânăr, de 26 de ani, din Ograda, a fost depistat de polițiștii din cadrul Postului de Poliție Ograda marți, 14 mai a.c.,  în timp ce conducea un vehicul pe raza localității de domiciliu fără a poseda ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:10
(3197 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe Brațul Borcea

Marți, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 68 ani, ambii din Fetești, în timp ce pescuiau pe Brațul Borcea cu ajutorul a două unelte de pescuit tip halău, fără a respecta ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:05
(3134 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pescuit ilegal


«Școala Altfel»-lecție deschisă a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 15 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia s-au alăturat programului «Școala Altfel», susținând o lecție deschisă despre semnificația indicatoarelor rutiere și regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 18:55
(3103 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Școala Altfel


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru crescători de ovine

Anul acesta, prin Direcția pentru Agricultură Ialomița s-au înscris 300 de posibili beneficiari ai schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea progranului de sustenanță a crescătorilor de ovine pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:45
(4175 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Bărbat căzut în fântână

Luni, 13 mai a.c., în jurul orelor 20,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni s-au deplasat în satul Crăsanii de Jos din comuna Balaciu. Un echipaj format din 6 subofițeri ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:40
(3387 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Primele livrări de porci din rasa Mangalița și Bazna

În cadrul programului «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și/sau Mangalița în vederea producerii cărnii de porc», în anul 2019 cei doi ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:35
(5018 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tânără de 29 ani, victimă a unui accident rutier

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de marți, 14 mai a.c., în jurul orelor 13,30, între localitățile Manasia și Alexeni, fiind implicate un autoturism și o autoutilitară. Din impact a rezultat ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:30
(2702 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru usturoi

Potrivit datelor oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, până la această dată, un număr de 6 producători agricoli s-au înscris în programul de susținere a producției de usturoi. Valorificarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:15
(3459 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Incendiu la o locuință

Incendiul a izbucnit la locuința a două femei, de 78 și 61 ani, luni, 13 mai a.c., în jurul orei 9,45 în localitatea Drăgoești. Flăcările au pornit de la o lampă cu combustibil lichid lăsată nesupravegheată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:10
(3118 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în sere sau solarii îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:50
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi în urma anchetei epidemiologice privind Pesta Porcină Africană

În urma anchetei epidemiologice efectuată în cazul noului focar de Pestă Porcină Africană declarat în localitatea Andrășești la data de 9 mai a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au identificat 6 exploatații ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:45
(3663 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 190000 de lei, 22 permise reținute

În perioada 10-12 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 97 evenimente ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:30
(3984 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea TRUCK&BUS

În perioada 13-19 mai a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o acțiune pentru reducerea accidentelor rutiere produse în special din cauza nerespectării normelor rutiere de către ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:25
(3771 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare de viitori pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a demarat recrutarea candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne și ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:20
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare mecanic agricol/tractorist

aptitudini/competențe
-Studii de profil mecanic
(școală profesională, cursuri)
sau de mecanic agricol
-Capacitatea de adaptare la
inovația tehnologică
a utilajelor cu care lucrează
(experiența de lucru cu utilaje moderne
constituie un avantaj)
-Capacitatea de a lucra eficient și
de gestionare a riscurilor
-Adaptabilitate și flexibilitate
-Responsabilitate
-Comunicare interactivă la
locul de muncă
-Muncă în echipă
-Planificarea activității proprii și
organizarea locului de muncă
-Realizarea lucrărilor agricole conform
sarcinilor de lucru
-Supravegherea și întreținerea tehnică
periodică a utilajelor
-Efectuarea reviziilor periodice tehnice
a mașinilor agricole
-Realizarea reparațiilor curente
a mașinilor agricole
-Permis categoria B + categoria Tr
Beneficii
-Pachet salarial atractiv
-Bonuri de masă
-Asigurare medicală
SC DROPIMEX SRL, societate agricolă
aflată într-o continuă expansiune,
își propune practicarea
unei agriculturi avansată tehnologic,
creșterea producțiilor și a profitabilității,
sporind fertilitatea solului prin folosirea
rațională a resurselor de sol,
urmărind refacerea și conservarea acestora

Mai multe informații pot fi obținute
la sediul nostru din Cosîmbești,
str. Șoseaua Slobozia-Țăndărei,
nr. 154, Ialomița,
precum și la telefon 0749/271.595

15 Mai 2019, 11:15


DAJ Ialomița: Primele roșii sunt vândute pe piață

În 2018, 99 de cultivatori de legume din Ialomița au ales să se înscrie în Programul național privind cultivarea tomatelor în sere și solarii. Mulțumiți de sprijinul financiar pe care Ministerul Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:10
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...