Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Orașul Țăndărei iese oficial din carantină!

Orașul Țăndărei iese oficial din carantină!

Reprezentanții Departamentului pentru Situații de Urgență au aprobat luni, 11 mai 2020, propunerea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița în ceea ce privește ridicarea carantinei instituită la Țăndărei. Anunțul a fost făcut public de către Marcel Vela, ministrul Afacerilor Interne.

La Țăndărei, carantina a fost ridicată
Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a anunțat luni, 11 mai 2020, faptul că va fi ridicată carantina instituită la Țăndărei. Decizia se regăsește în Ordonanța Militară Nr. 11, emisă de instituția pe care o reprezintă. Încă de duminică, ... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 23:00 (8847 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița cere intervenția Ministerului Agriculturii

«Atribuțiile echipelor de constatare a calamităților nu sunt clare pentru membri!»

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița cere intervenția Ministerului Agriculturii

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița (ACCPT) reclamă public practicile arbitrare ale comisiilor de constatare și evaluare a despăgubirilor pentru culturile calamitate din Ialomița. Printr-o adresă oficială, ACCPT Ialomița reclamă probleme semnalate de agricultori și cere intervenția Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale.

Agricultorii invită la dialog ACCPT Ialomița a transmis Ministerului Agriculturii o adresă oficială în care reclamă problemele întâmpinate de agricultori în relația cu autoritățile locale. Cităm din conținutul adresei: «Echipele (în număr de 5 în Ialomița) sunt insuficiente și nu acoperă terenul în ritmul scontat, având în vedere că aproape o treime din suprafața județului face obiectul controlului. Atribuțiile în interiorul acestor echipe nu sunt clare pentru membri, existând situații în care reprezentantul APIA insistă să evalueze gradul de calamitare (prerogativa specialistului DAJ) în loc să se rezume la identificarea în spațiu a parcelelor. Nu în ultimul rând, există tendința de a diminua procentul de daună în urma ultimelor ploi (slabe cantitativ, de altfel) ignorând harta rezervelor de apă în sol la INMH, care arată clar că pe teritoriul județului Ialomița continuă efectul secetei pedologice severe și extreme»... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 18:35 (4245 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fermierii contestă metodologia de acordare a despăgubirilor pentru suprafețele calamitate

Dezastru si haos în agricultura ialomițeană

Fermierii contestă metodologia de acordare a despăgubirilor pentru suprafețele calamitate

bonus: Vlădeni-studiu de caz

Ialomița are 100000 de hectare de terenuri agricole calamitate de seceta pedologică severă. Până la acest moment, comisiile de constatare și evaluare au verificat mai puțin de 50% din suprafețele raportate. Metodologia de evaluare a pagubelor este neclară și generează aprecieri arbitrare. În unele dintre localitățile județului, primarii stabilesc din birou gradul de calamitare al suprafețelor agricole...

Secetă pedologică severă si haos legislativ
În noiembrie anul trecut, Daniel Alexandru, directorul Laboratorului de Agrometeorologie din cadrul Administrației Naționale de Meteorologie... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 18:20 (6993 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Autoritățile locale din Fetești au dat startul lucrărilor de dezinsecție

Autoritățile locale din Fetești au dat startul lucrărilor de dezinsecție

Chiar dacă multe administrații locale sunt blocate din cauza pandemiei provocată de COVID-19, la Fetești reprezentanții Primăriei continuă lucrările de utilitate publică. Astfel, cele mai importante străzi din oraș vor fi reparate, iar din această săptămână se desfășoară prima campanie de dezinsecție din acest sezon cald.

Proiectele edilitare continuă Cu fonduri obținute prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL), administrația locală din Fetești va moderniza în perioada următoare străzile Tineretului, Ceahlăului, General Alexandru Averescu și Grâușor. Lucrările au fost sistate... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 14:55 (3979 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni are nevoie de un medic infecționist

Pentru a deveni spital suport COVID-19

Spitalul Municipal Urziceni are nevoie de un medic infecționist

Pregătirile pentru a deveni al doilea spital suport pentru tratarea pacienților infectați cu noul Coronavirus din județul Ialomița sunt în plină desfășurare la Spitalul Municipal Urziceni. Unitatea medicală și-a modificat toate cirucuitele astfel încât să corespundă protocolului stabilit de Ministerul Sănătății cu privire la modul în care trebuie desfășurată activitatea într-o astfel de entitate sanitară. Cu toate acestea, spitalul din Urziceni are nevoie de un medic infecționist pentru a putea trata bolnavii. Tot Ministerul Sănătății a stabilit ca doar medicii specialiști în Boli Infecțioase să realizeze schemele de tratament specifice pacienților care suferă de COVID-19.

... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 11:10 (4024 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat ridicarea carantinei la Țăndărei

În cadrul unei ședințe desfășurată duminică, 10 mai 2020, reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița au aprobat ridicarea carantinei impusă la Țăndărei. Totuși decizia are nevoie de aprobarea Departamentului pentru Situații de Urgență pentru a se concretiza.


Ridicarea carantinei după o lună Măsura carantinei la Țăndărei a fost impusă în baza Ordonanței Militare Nr. 7, din data de 4 aprilie 2020. Decizia a fost adoptată după solicitarea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, ca urmare a creșterii incidenței cazurilor de COVID-19... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 10:50 (7832 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două săptămâni de dezinsecție la Slobozia

A început sezonul țânțarilor

Două săptămâni de dezinsecție la Slobozia

Slobozia se pregătește pentru dezinsecția de primăvară. Conform informațiilor oficiale, prima etapă se va desfășura în perioada 12-13 mai 2020, când vor fi vizate parcurile orașului. Ulterior, în perioada 19-29 mai 2020, eforturile autorităților se vor extinde la nivelul întregii localități.

Sulfac Trio pentru parcuri DADP Slobozia a primit undă verde pentru dezinsecția parcurilor orașului. Conform informațiilor oficiale, în perioada 12-13 mai 2020 vor fi vizate toate parcurile din Slobozia. «Pentru că la acea dată interdicția de a vizita parcurile e în vigoare, dezinsecția se va face... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2020, 12:20 (3369 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a înregistrat 450 de firme în șomaj tehnic

În luna aprilie 2020

Ialomița a înregistrat 450 de firme în șomaj tehnic

Numărul firmelor ialomițene care au depus documentația privind acordarea șomajului tehnic pentru luna aprilie a crescut la 450. Conform estimărilor oficiale, este de așteptat ca numărul solicitărilor să crească. «Deja avem 450 și apar cereri noi în fiecare zi...» declară Georgian Mocănescu, directorul AJOFM Ialomița.

Din ce în ce mai mulți După primele 7 zile ale lunii mai, oficialii AJOFM au constatat o creștere substanțială a numărului de firme care solicită subvenția pentru acordarea șomajului tehnic angajaților. Conform ultimelor date oficiale, numărul... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2020, 16:10 (3486 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Locuitorii din Țăndărei au dreptul să meargă la serviciu și să desfășoare activități agricole

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a decis

Locuitorii din Țăndărei au dreptul să meargă la serviciu și să desfășoare activități agricole

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a adoptat vineri, 8 mai 2020, noi măsuri în ceea ce privește orașul Țăndărei, singura localitate aflată în carantină din județul Ialomița din cauza pandemiei provocată de noul Coronavirus. Potrivit noilor decizii, cetățenii orașului care au locurile de muncă în alte localități sau desfășoară activități în domeniul agriculturii au dreptul să părăsească orașul. Măsurile îi vizează și pe angajatorii acestor persoane, care sunt obligați să asigure condiții separate de muncă de restul personalului. Totodată, este premis și accesul rudelor din alte localități pentru îndeplinirea formalităților de înmormântare.

Noi măsuri impuse de autorități la Țăndărei... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2020, 10:50 (10237 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii din Urziceni au deschis un dosar penal pe numele afaceristului Viorel Cataramă

Procurorii din Urziceni au deschis un dosar penal pe numele afaceristului Viorel Cataramă

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au deschis vineri, 8 mai 2020, un dosar penal pe numele lui Viorel Cataramă. Acesta este acuzat de «zădărnicirea combaterii bolilor», după ce joi, 7 mai 2020, omul de afaceri a mers la Bărbulești și a luat în brațe un bărbat bolnav de COVID-19.

Anchetă în curs În ultimele zile, milionarul Viorel Cataramă, printre altele și președinte al Partidului Dreapta Liberală, a făcut numeroase afirmații halucinante în spațiul public referitoare la faptul că virusul SARS-CoV-2 nu ar exista. Mai mult, acesta a explicat faptul că vrea... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2020, 20:30 (10493 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Mocioniu nu se joacă

Slobozia: «Capcane» edilitare pentru cetățeni în Cartierul Gării Noi

Lucrările de asfaltare din Cartierul Gării Noi din Slobozia vor costa 6,7 milioane de lei. La prima strigare, că nici nu au început... Între timp, cetățenii din cartier se confruntă cu noi provocări din partea administrației. După «piscinele» cu noroaie deschise de 11 ani și stâlpii de iluminat în mijlocul trotuarelor au apărut și... capcanele tip «canalizare».

Drumul de la Facebook la realitate De când a început pandemia, administrația Mocioniu nu mai prididește să se laude cât e mediul on-line de lung și de lat cu realizările sale epocale. Ultima dată, primarul Mocioniu declara cu... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2020, 11:05 (4179 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița sunt obligate să aștepte până la 5 zile rezultatele testelor pentru COVID-19

Spitalele din Ialomița sunt obligate să aștepte până la 5 zile rezultatele testelor pentru COVID-19

În lipsa unei posibilități de testare la nivelul județului, toate unitățile medicale din Ialomița sunt obligate să transporte probele suspecților de COVID-19 la București. Reprezentanții spitalelor ialomițene susțin faptul că rezultatele analizelor sunt transmise cu dificultate. Estimativ, durează între 3 și 5 zile pentru ca un spital să primească rezultatul unui test. Spitalul Județean de Urgență Slobozia dispune de aparatura necesară efecturării acestor analize specifice, însă așteaptă de aproximativ o lună kit-urile speciale care trebuie să sosească din Statele Unite ale Americii. Nimeni nu știe însă când aceste kit-uri vor ajunge și la Slobozia având în vedere că termenul a fost modificat... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2020, 16:50 (7240 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar 149 de ialomițeni din peste 8300 și-au plătit amenzile primite pentru nerespectarea Ordonanțelor Militare

Din 21 de milioane s-au încasat 139 mii de lei

Doar 149 de ialomițeni din peste 8300 și-au plătit amenzile primite pentru nerespectarea Ordonanțelor Militare

Potrivit informațiilor oficiale oferite de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, de la momentul impunerii Stării de Urgență și până în prezent doar 149 de ialomițeni și-au plătit amenzile pe care le-au primit de la forțele de ordine pentru nerespectarea Ordonanțelor Militare. Estimativ, peste 8300 de ialomițeni au fost sancționați fie că nu au respectat măsurile de izolare la domiciliu, fie pentru că au ieșit din case fără a avea declarațiile pe proprie răspundere completate corespunzător. Cei care refuză să achite amenzile riscă să fie executați silit, spun oficialii Fiscului ialomițean.

Grad scăzut de încasare a amenzilor... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2020, 11:10 (4840 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pompier din Urziceni, infectat cu noul Coronavirus

Pompier din Urziceni, infectat cu noul Coronavirus

Militarul ISU s-a îmbolnăvit în cadrul familiei

Pandemia provocată de noul Coronavirus face victime și în rândul personalului Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița. Un pompier, angajat al Detașamentului de Intervenție Urziceni, a fost depistat pozitiv la testul pentru COVID-19. Bărbatul are simptome ușoare și a fost transferat la un spital de boli infecțioase din București.

30 de militari ISU, în izolare la domiciliu
Potrivit informațiilor oficiale ale reprezentanților ISU Ialomița, bărbatul a fost testat în urmă cu aproximativ 3 zile, rezultatele fiind pozitive. De asemenea, întreg... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2020, 12:30 (6630 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Pacienți în stare gravă din cauza noului Coronavirus, tratați cu succes la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Pacienți în stare gravă din cauza noului Coronavirus, tratați cu succes la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Două cazuri grave de infecție COVID-19 au fost tratate cu succes la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Este vorba despre doi pacienți în vârstă diagnosticați și cu alte afecțiuni care, după o aproximativ o lună de îngrijiri medicale, urmează să fie externați și să se întoarcă acasă. De la debutul pandemiei și până în prezent, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a tratat 51 de pacienți care au suferit de COVID-19.

Bolnavi testați la internare Cei doi pacienți, o femeie și un bărbat, s-au internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în urmă cu aproximativ o lună. Cei doi au... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2020, 17:40 (14212 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

5000 de elevi din Ialomița nu au acces la internet!

Școala on-line doar în statistici

5000 de elevi din Ialomița nu au acces la internet!

Potrivit informațiilor Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, la nivelul județului există 5000 de elevi care nu pot participa la cursurile on-line. Chiar dacă, potrivit declarațiilor oficialilor instituției, Ialomița se situează pe un loc bun la nivel național în ceea ce privește accesul elevilor la internet, dezinteresul afișat de autoritățile locale în a-i ajuta pe cei care nu dispun de laptopuri, tablete sau telefoane inteligente este mare. Aflate în administrarea primăriilor, școlile sunt tratate cu indiferență chiar și pe timpul pandemiei provocată de noul Coronavirus.

Școala on-line în cifre... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2020, 11:20 (6992 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

În orașul Țăndărei se mențin restricțiile de circulație și după 15 mai 2020

Din cauza carantinei

În orașul Țăndărei se mențin restricțiile de circulație și după 15 mai 2020

În cursul zilei de luni 4 mai 2020, președintele României, Klaus Iohannis, a făcut noi declarații de presă. Acesta a făcut publice noile măsuri de stopare a pademiei provocată de noul Coronavirus, începând cu data de 15 mai 2020, când starea de urgență va fi înlocuită cu starea de alertă. Deși președintele a vorbit despre unele măsuri de relaxare, mai ales în ceea ce privește restricțiile de circulație, acestea nu vor viza însă localitățile aflate în carantină. În Ialomița, în urmă cu o lună, s-a dispus măsura carantinării localității Țăndărei. La data respectivă, jumătate din cazurile de COVID-19 înregistrate la nivelul județului proveneau din orașul Țăndărei.

Carantina se menține... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2020, 17:30 (31101 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Administrația ar încălca dreptul de proprietate privată

Slobozia: Sensul giratoriu de la ieșire blochează activitatea unei firme

În urmă cu două luni, administrația Mocioniu anunța cu mândrie edilitară finalizarea lucrărilor la sensul giratoriu de la ieșirea din oraș către Țăndărei. Graba cu care au fost finalizate lucrările ar ascunde însă vicii de execuție reclamate de către una dintre firmele din zonă. Potrivit unei adrese remise Primăriei Slobozia, Paradis Business Center susține că i-ar fi fost încălcat dreptul de proprietate», restricționându-se o cale de acces pentru aprovizionare. În replică, autoritățile locale și-au declinat competența, susținând că responsabilitatea aparține DRDP Constanța, titularul proiectului.

Fapte înainte de toate... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2020, 14:10 (14279 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Peste 4000 de elevi ialomițeni vor susține Evaluarea Națională și Bacalaureatul

În iunie 2020

Peste 4000 de elevi ialomițeni vor susține Evaluarea Națională și Bacalaureatul

Oficialii din Învățământul ialomițean au făcut publice condițiile în care anul acesta, din cauza pandemiei de COVID-19, se vor desfășura Examenele Naționale ale elevilor din clasele a VIII-a și a XII-a. Potrivit estimărilor, peste 4000 de elevi ialomițeni urmează să susțină Evaluarea Națională și Bacalaureatul.

Două săptămâni de pregătire Inspectoratul Școlar Județean Ialomița informează, printr-un comunicat de presă, faptul că, începând cu 2 iunie 2020, elevii din clasele a VIII-a, cei de a XII-a  și din anii finali ai claselor profesionale, se vor întoarce la școală.  Timp... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2020, 12:40 (5349 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

La Bărbulești nu se respectă măsurile de siguranță impuse de starea de urgență!

Consilierul județean PSD Viorel Bănescu cere public explicații

La Bărbulești nu se respectă măsurile de siguranță impuse de starea de urgență!

Consilierul județean PSD Viorel Bănescu a declarat în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița de joi, 30 aprilie a.c., că la Bărbulești nu se respectă măsurile de siguranță impuse prin starea de urgență. El a cerut explicații publice autorităților județene și Prefecturii Ialomița cu privire la această situație.

«Normalitatea» de la Bărbulești Consilierul județean PSD Viorel Bănescu, director al școlii din Bărbulești, a relatat în cadrul ședinței Consiliului Județean că a fost martorul unei scene paradoxale. El a susținut că a văzut miercuri, 29 aprilie a.c., un cortegiu funerar... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2020, 13:10 (13117 vizualizări - 11 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
298 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Cotorca: Accident mortal după ce o mașină a lovit un cal

Sîmbătă, 27 iunie a.c., un șofer s-a răsturnat cu mașina în apropierea localității Bucu. Evenimentul rutier s-a produs ca urmare a faptului că șoferul a pierdut controlul direcției de mers. Bărbatul, în ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 15:05
(4783 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi băuți, la volan

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii ialomițeni au prins în trafic patru bărbați, cu vîrstele cuprinse între 22 și 59 ani, care conduceau autovehicule deși erau băuți. Valorile rezultate ca urmare ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 12:55
(3220 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 320 de amenzi aplicate

Peste 320 de amenzi rutiere au fost aplicate de polițiștii ialomițeni la sfîrșitul săptămînii recent încheiate, respectiv în perioada 26-28 iunie 2015. Mai mult, ca urmare a acțiunilor întreprinse în scopul ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 11:45
(4280 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la hoții din mașini

Miercuri, 24 iunie 2015, la primele ore ale dimineții, polițiștii efectuează 20 de percheziții, în 4 județe, la persoane bănuite de savîrșirea infracțiunilor de furt și  furt calificat. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2015, 10:20
(6523 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Drapelului», sărbătorită la Slobozia

Autoritățile din Slobozia vor serba și anul acesta «Ziua Drapelului». Evenimentul se va desfășura vineri, 26 iunie 2015, în Piața Unirii din oraș. Momentul va fi marcat printr-o slujbă religioasă, dar și ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 20:15
(2619 vizualizări - 0 comentarii)


Tabără de vară în stațiunea Amara

Eveniment inedit la Amara. Reprezentanții Clubului Montan Excelsior Slobozia îi invită pe toți pasionații de aventură să petreacă un week-end de neuitat pe plajele din stațiune. Astfel, între 31 iulie- ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 19:10
(7163 vizualizări - 3 comentarii)


Jandarm ialomițean, campion la tenis de câmp

Jandarm ialomițean, campion la tenis de cîmp

Finala campionatului de tenis de cîmp organizată în cadrul Ministerului Afacerilor Interne în municipiul Cluj-Napoca, în perioada 15-20 iunie 2015, a fost cîștigată la categoria «sub 35 de ani» de plutonierul ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 18:40
(4461 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița, primul loc pe țară la depunerea cererilor unice de plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Centrul Județean Ialomița informează că la termenul-limită de depunere a cererii unice de plată 2015 fără penalități, respectiv 15 iunie 2015, județul ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 18:05
(3789 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examenul de Capacitate, în siguranță

Efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 22-26 iunie 2015, ordinea și siguranța publică la 9 centre de examinare și 2 pentru evaluare, dar și măsuri de ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 17:25
(3488 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 iunie, data limită pentru plata obligațiilor fiscale

Administrația Județeana a Finantelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că data de 25 iunie este termenul limită pentru declararea și efectuarea plăților obligațiilor fiscale aferente perioadei ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 16:05
(4810 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: 11 ha de orz, mistuite de flăcări

Scînteile produse de un utilaj agricol au dus la izbucnirea unui incendiu la un lan de orz de pe raza localității Bărbulești. Evenimentul a fost anunțat în după-amiaza zilei de sîmbătă, 20 iunie 2015, iar ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 15:20
(3348 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului patru bărbați, cu vîrstele cuprinse între 35 și 51 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 14:40
(2515 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 6 accidente, 7 persoane rănite

La sfîrșitul săptămînii precedente, în perioada 19-21 iunie 2015, pe șoselele ialomițene s-au produs 6 accidente rutiere, soldate cu rănirea a șapte persoane. Vineri, 19 iunie, Poliția a fost sesizată cu ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 13:35
(2980 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța participanților la trafic, prioritate a polițiștilor ialomițeni

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 12:15
(3947 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița au fost angrenați, în perioada 12-14 iunie 2015, ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 11:05
(3080 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 39 de facturi fictive și peste 2,24 milioane de lei evaziune

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, «procurorii au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul DUMITRU ANDREI,  sub ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2015, 14:05
(9124 vizualizări - 2 comentarii)


Inventarierea terenurilor în județul Ialomița

În data de 17 iunie a.c., Instituția Prefectului a organizat o nouă reuniune de lucru a specialiștilor însărcinați cu inventarierea terenurilor disponibile pe teritoriul județului Ialomița, în vederea finalizării ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2015, 18:30
(5359 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la sediul Finanțelor. Persoane bănuite de evaziune fiscală și fapte de corupție!

În dimineața zilei de miercuri, 17 iunie 2015, polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița efectuează 6 percheziții la sediul unei instituții publice, la punctul de lucru al unei ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2015, 10:35
(11211 vizualizări - 12 comentarii)


Bărcănești: Băiat de 13 ani, ucis de fulger

Marți, 16 iunie a.c., în jurul orei 9,10, pompierii au fost solicitați să intervină în cazul unui băiat, în vîrstă de 13 ani, care a fost lovit de un fulger, la aproximativ 3 km distanță de localitatea ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 17:20
(6018 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere, un mort și trei persoane rănite

Sîmbătă și duminică, 13/14 iunie 2015, pe șoselele ialomițene s-au produs 3 accidente rutiere soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor trei. Astfel, sîmbătă, 13 iunie a.c., Poliția a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 14:35
(5243 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 20 de permise reținute, amenzi de peste 100000 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 12-14 iunie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 13:50
(4583 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident mortal

Ialomița: Accident mortal

Un tînăr în vîrstă de 20 ani a decedat după ce autoturismul pe care îl conducea a părăsit partea carosabilă și s-a oprit într-un copac. Evenimentul s-a produs luni, 15 iunie 2015, în jurul orei 10,55, pe ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 12:35
(7260 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Săveni, înecat în rîul Ialomița

Duminică, 14 iunie a.c., în jurul orei 13,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru recuperarea trupului neînsuflețit al unui bărbat din apele rîului Ialomița, pe raza orașului Țăndărei. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 11:45
(6148 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Valea Măcrișului

Folosirea intenționată a sursei de aprindere de persoane rămase neidentificate a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Valea Măcrișului ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 11:05
(4182 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: PERCHEZIȚII LA PERSOANE BĂNUITE DE ABUZ ÎN SERVICIU ȘI FALS

Luni, 15 iunie 2015, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița efectuează 9 percheziții, în două județe, la persoane bănuite de abuz în serviciu și fals intelectual. Astfel ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2015, 10:25
(5783 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Proxeneți arestați pentru 20 de zile

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au dispus, la data de 10.06.2015, punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații DUMITRU IONUȚ DORU, zis «Papaie ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 20:10
(12068 vizualizări - 10 comentarii)


Sediu nou pentru Postul de Poliție Moldoveni

Sediu nou pentru Postul de Poliție Moldoveni

Începând de joi, 11 iunie 2015, cetățenii și polițiștii comunei Moldoveni-Ialomița beneficiază un nou sediu de Poliție, adecvat activității de primire a publicului și soluționarea problemelor cu care cetățeanul ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 17:40
(6104 vizualizări - 1 comentariu)


Rezultatele concursurilor serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

Rezultatele concursurilor serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

În urma desfășurării fazei județene a competiției serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență, pe primul loc s-au clasat echipajul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Căzănești ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 16:55
(9345 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termene la depunerea cererilor pentru subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează fermierii, precum și pe toți cei interesați, cu privire la conținutul recentei Ordonanțe de Urgentă a Guvernului nr ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 16:05
(9028 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Două femei, acroșate de un autoturism pe trecerea de pietoni!

Miercuri, 10 iunie a.c., în jurul orei 13,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 15:25
(4132 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...