Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

COVID-19, agent electoral pentru primarul Sloboziei

COVID-19, agent electoral pentru primarul Sloboziei

Primarul Adrian Mocioniu este acuzat că își face campanie electorală profitând de pandemia Coronavirusului. El folosește aparatul administrativ local și așa-zișii voluntari ai Primăriei special în acest scop, sloganul «campaniei» declanșate în urmă cu 2 săptămâni fiind: «Facem cumpărăturile pentru dumneavoastră!». În proiect sunt implicate apoximativ 50 de persoane, voluntari, membri de partid sau angajați ai Primăriei Slobozia...

Campanie cu «măști» În urmă cu două săptămâni, Primăria Slobozia a declanșat o amplă campanie de informare și sprijinire a populației Sloboziei, în condițiile... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2020, 11:10 (4437 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Țăndărei, OFICIAL în carantină

Orașul Țăndărei, OFICIAL în carantină

Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a anunțat public faptul că orașul Țăndărei intră oficial în carantină. Decizia a fost luată din cauza nerespectării măsurii izolării la domiciliu de către cetățenii de entie romă. În cadrul unei conferințe de presă, Vela a precizat faptul că 60% din cazurile de COVID-19 înregistrate în Ialomița au fost depistate la Țăndărei. Măsura carantinării orașului Țăndărei a fost prevăzută în textul Ordonanței Militare Nr. 7.

Prevederile Ordonanței Militare Nr. 7 În cadrul conferinței de presă pe care a organizat-o, Marcel Vela, ministrul Afacerilor ... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2020, 17:40 (10272 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fermierii cer Ministerului Agriculturii un cadru legal pentru constatarea calamităților culturilor agricole

Secetă extremă în Ialomița

Fermierii cer Ministerului Agriculturii un cadru legal pentru constatarea calamităților culturilor agricole

Constatarea pagubelor produse pe câmpurile din Ialomița de secetă și îngheț nu se poate realiza. Demersul este blocat din cauza faptului că, la momentul de față, nu există o bază legală prin care să fie constituite Comisiile de constatare și evaluare a calamităților în agricultură. Astfel, reprezentanții Alianței pentru Agricultură și Cooperare fac un apel public către Ministerul Agriculturii să adopte acte normative prin care să se prevadă procedura de evaluare și constatare a pagubelor pe care fenomenele meteorologice nefavorabile le-au produs culturilor agricole.

Un demers blocat... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2020, 13:40 (7508 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Trei decese provocate de COVID-19 în Ialomița într-o singură zi!

Trei decese provocate de COVID-19 în Ialomița într-o singură zi!

Ialomița înregistrează al șaselea caz de deces provocat de COVID-19. Este vorba despre o femeie de 69 de ani, din orașul Țăndărei. Aceasta fost internată pe 2 aprilie 2020 la Spitalul Slobozia și a fost confirmată pozitiv în aceeași zi. Decesul a survenit vineri, 3 aprilie 2020. Femeia provie din focarul COVID-19 de la Țăndărei și avea diabet zaharat, insuficiență renală și hipertensiune arterială. (deces 120)

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, un bărbat de 46 de ani a decedat după ce a fost internat în data de 31 martie 2020 pe Secția ATI a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. I-au fost recoltate probe pentru COVID-19 în data de 1 aprilie a... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2020, 20:05 (9890 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acțiune de amploare: Palatele romilor din Bărbulești, luate cu asalt de polițiști

UPDATE: «Se poate ajunge la carantinarea Țăndăreiului!»

Peste 160 de polițiști din Ialomița au efectuat o razie de amploare pe raza comunei Bărbulești în ziua de vineri, 3 aprilie 2020.  Forțele de ordine au acționat pentru ca situația de la Bărbulești să nu escaladeze așa cum s-a întâmplat la Țăndărei și Căzănești. Deși autoritățile susțin că totul este sub control, cele două orașe sunt în continuare puncte nevralgice în ceea ce privește combaterea pandemiei COVID-19 în județul Ialomița. Totodată, surse avizate susțin că și romii din Fetești sfidează măsurile privind izolarea la domiciliu și se plimbă nestingheriți pe străzi.

Măsuri fără efect... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2020, 18:05 (16752 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înfrățirea Sloboziei: «Frații» chinezi din Nanyang nu (mai) răspund la e-mail

Înfrățirea Sloboziei: «Frații» chinezi din Nanyang nu (mai) răspund la e-mail

Oficialii chinezi din orașul Nanyang din Provincia Henan/China, înfrățit cu Slobozia, nu (mai) răspund la e-mail. Primarul Adrian Mocioniu susține că a solicitat orașului cu care suntem înfrățiți sprijin logistic, personal medical calificat și echipamente medicale, dar până la acest moment nu a primit niciun răspuns. Reamintim că «jurămintele de înfrățire» cu chinezii au fost contrasemnate de către Alexandru Stoica în 2012, după alte documente parafate de Gabi Ionașcu cu un an mai devreme.

La frații chinezi sună ocupat Orașul Slobozia este înfrățit cu orașul Nanyang din Provincia Henan... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2020, 16:20 (5371 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Carantina la Sfântu Gheorghe: Cartonașe colorate la ferestre!

Carantina la Sfântu Gheorghe: Cartonașe colorate la ferestre!

Autoritățile din Sfântu Gheorghe reușesc să gestioneze situația de risc generată de apariția COVID-19. Comuna Sfântu Gheorghe are 3 sate și 1800 de locuitori…

Măsurile de siguranță sunt respectate Comuna Sfântu Gheorghe are 6 persoane aflate în izolare la domiciliu. Pentru a anula orice risc de extindere a COVID-19, autoritățile locale au cerut locuitorilor respectarea cu strictețe a măsurilor recomandate. Și, susține primarul Mădălin Teculescu, oamenii au înțeles. «Au înțeles că avem o situație specială generată de o ordonanță militară... Nu este o decizie arbitrară a autorităților... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2020, 11:20 (8146 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Focar COVID-19: Prefectul Județului Ialomița a propus intrarea în carantină a orașului Țăndărei!

Focar COVID-19: Prefectul Județului Ialomița a propus intrarea în carantină a orașului Țăndărei!

UPDATE: Amenzi de aproape 4 milioane de lei pentru nerespectarea prevederilor Ordonanțelor Militare

Extinderea cazurilor de infecție cu noul Coronavirus a transformat orașul Țăndărei într-un adevărat focar. În cursul dimineții de joi, 2 aprilie 2020, prefectul județului, Tonița Manea, a declarat public la posturile naționale de televiziune faptul că ia în calcul carantinarea întregului oraș. Conform estimărilor, în ultimele zile, la Țăndărei au fost confirmate 20 de cazuri de infecție COVID-19.

Măsuri de urgență la Țăndărei Situația de la Țăndărei a fost scăpată de sub control, din cauza faptului că mulți dintre cetățenii orașului au refuzat să respecte măsura autoizolării la domiciliu... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2020, 15:05 (28693 vizualizări - 42 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul medical al Spitalului Municipal Urziceni a demisionat!

Directorul medical al Spitalului Municipal Urziceni a demisionat!

La fel ca în multe spitale din țară și în Ialomița medicii încep să demisioneze. Primul caz s-a înregistrat la Spitalul Municipal Urziceni. Directorul medical al unității, medicul ginecolog Suhad Elawi, a renunțat la funcție și a părăsit spitalul. «A declarat că nu mai face față situației...» susține Daniela Ianuș, managerul entității sanitare. Contactat telefonic, fostul director medical al spitalului din Urziceni nu a răspuns.

Situație îngrijorătoare Medicul ginecolog Suhad Elawi ocupa de aproximativ 11 luni funcția de director medical al Spitalului Municipal Urziceni. Pe data de... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2020, 14:05 (7340 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmele de confecții din Ialomița pot produce măști de protecție pentru populație!

Autoritățile știu, dar nu fac nimic

Firmele de confecții din Ialomița pot produce măști de protecție pentru populație!

Ialomița are o duzină de firme de confecții care pot produce măști de protecție pentru populație și spitale. Autoritățile știu, dar nu fac nimic pentru a utiliza aceste resurse locale. Oficialii sistemului susțin că măștile produse la nivel local nu răspund standardelor de siguranță impuse de legislație. «Am donat 1500 de măști pentru spitalele din București, Suceava, Târgu Mureș... Chiar și pentru cel de la Slobozia!» explică reprezentantul unei firme locale. Printre autoritățile din Ialomița care au apelat la firmele locale pentru achiziția de măști de protecție se numără cele de la Fetești.

O realitate ignorată de autorități... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2020, 11:10 (4698 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

157 de persoane, în izolare la Hotelul «Ialomița» din Amara

#totul va fi bine

157 de persoane, în izolare la Hotelul «Ialomița» din Amara

Hotelul «Ialomița» din Amara este, la solicitarea autorităților județene, al doilea Centru de cazare pentru persoanele aflate în izolare. La acest moment, în hotel sunt cazate 157 de persoane. «Avem capacitatea de a caza 400 de persoane... Să sperăm că nu va fi nevoie să o facem!» a declarat managerul Hotelului «Ialomița», Liviu Ionescu.

Un hotel pentru liniștea noastră Hotelul «Ialomița» din Amara este, începând cu jumătatea lunii martie, cel de-al doilea Centru de cazare pentru persoanele aflate în izolare. Conform informațiilor oficiale, la acest moment în hotel sunt cazate 157 de... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2020, 17:20 (6224 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Fetești are nevoie de medici și echipamente pentru a trata bolnavii COVID-19

Spitalul Fetești are nevoie de medici și echipamente pentru a trata bolnavii COVID-19

Desemnat să devină spital suport pentru tratarea pacienților COVID-19, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești se confruntă cu o sumedenie de lipsuri. Unitatea medicală nu are echipamente de protecție pentru personalul medical, dar nici medici. Singurul medic specializat în Anestezie și Terapie Intensivă, care lucra aici cu jumătate de normă, a plecat să-și desfășoare activitatea la Spitalul Colentina, unitate medicală suport pentru bolnavii COVID-19 din Capitală.

Se caută soluții Marți, 31 martie 2020, Ministerul Sănătății a făcut publică lista celor 160 de unități medicale din... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2020, 11:10 (7249 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițeancă de 60 de ani, moartă din cauza infecției cu noul Coronavirus

Ialomițeancă de 60 de ani, moartă din cauza infecției cu noul Coronavirus

O femeie de 60 de ani din județul Ialomița reprezintă al 70-lea deces înregistrat în țara noastră din cauza COVID-19. Conform Grupului de Comunicare Strategică, aceasta avea și alte afecțiuni precum insuficiență renală cronică, hipertensiune arterială și infecție cu virusul hepatic B. Primele simptome au apărut pe data de 23 martie 2020, iar pe 25 martie 2020 a fost internată pe Secția Nefrologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Rezultatul testului a venit pe data de 28 martie 2020, iar decesul a survenit marți, 31 martie 2020, în cadrul unității medicale. Se pare că femeia nu călătorise în străinătate și nu a avut contact cu niciun alt caz de infecție cu noul Coronavirus.... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2020, 18:40 (7867 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezinfecția celor 1500 de scări de bloc din Ialomița, o misiune dificilă

Dezinfecția celor 1500 de scări de bloc din Ialomița, o misiune dificilă

Dezinfectarea scărilor de bloc pare a fi greu de dus la îndeplinire în orașele ialomițene în care există blocuri. Marea provocare o reprezintă achiziția dispozitivelor ce trebuie montate la intrarea în scară, care au devenit greu de găsit. Din cele 7 orașe ale județului doar 4 au blocuri, numărul estimativ al scărilor fiind de 1500. Conform Sistemului Informatic Colaborativ pentru Achiziții Publice (SICAP), primăriile orașelor ialomițene unde există blocuri au cheltuit până în prezent 120 mii de lei pentru achiziția de dezinfectanți, mănuși chirurgicale sau măști de protecție.

Marea dezinfecție de la Slobozia... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2020, 18:10 (6205 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia începe dezinfectarea scărilor de bloc

Primăria Slobozia începe dezinfectarea scărilor de bloc

Primăria Municipiului a demarat, în dimineața zilei de marți, 31 martie 2020, dezinfectarea scărilor de bloc pentru prevenirea infecției cu coronavirus. La intrările în blocurile de locuințe vor fi montate covorașe dezinfectante, iar pe scările de bloc și în lifturi va fi pulverizat un biocid cu spectru larg de acțiune (Aquazix Ag). Operațiunea de dezinfecție este derulată de către DADP Slobozia, care intervine etapizat cu 26 de angajați și 12 atomizoare, pentru acoperirea tuturor zonelor din oraș într-un timp cât mai scurt. La nivelul municipiului, sunt peste 780 de scări de bloc. Măsura dezinfectării acestor spații private a fost luată în discuție de Comitetul Local pentru Situații de Urgență... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2020, 14:45 (4890 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Ajutoare de urgență pentru persoanele izolate la domiciliu

Slobozia: Ajutoare de urgență pentru persoanele izolate la domiciliu

Joi, 26 martie 2020, consilierii locali din Slobozia au aprobat acordarea de ajutoare de urgență pentru persoanele izolate la domiciliu. Pachetele vor conține alimente de bază și articole igienico-sanitare. Valoarea acestor pachete oscilează între 120 și 250 de lei, în funcție de numărul de persoane.

Alocări bugetare pentru izolații la domiciliu Consilierii locali din Slobozia au aprobat un proiect de hotărâre prin care acordă ajutoare de urgență pentru persoanele izolate la domiciliu. Decizia a fost adoptată joi, 26 martieva.c., în cadrul ședinței Consiliului Local cu unanimitate de... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2020, 13:10 (4833 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Al patrulea ialomițean ucis de noul Coronavirus

COVID-19 a mai luat o viață

Al patrulea ialomițean ucis de noul Coronavirus

Grupul de Comunicare Strategică a confirmat al patrulea deces provocat de COVID-19 înregistrat în Ialomița. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 52 de ani care duminică, 29 martie 2020, s-a prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, cu simptomatologie specifică.

Pacient fără familie... Conform informațiilor Grupului de Comunicare Strategică, bărbatul de 52 de ani nu se afla în evidența niciunui medic de familie sau specialist, motiv pentru care nu s-a putut stabili dacă acestea suferea de vreo altă afecțiune. De asemenea, pacientul omorât... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2020, 00:00 (4585 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Grad scăzut de transparență în primăriile din Ialomița

Grad scăzut de transparență în primăriile din Ialomița

Reprezentanții Uniunii Salvați România au demarat un proiect prin care încearcă să transparentizeze și să digitalizeze administrația publică locală. Așa a apărut «Harta transpa­ren­ței», o inițiativă care evidențiază modul în care pri­măriile oferă cetățenilor acces la informațiile și actele admi­nistrative pe care le emit. Trecută la rându-i pe această hartă, Ialomița are probleme în ceea ce pri­vește transparența decizională. 25 de administrații locale nu au mai făcut publice Hotărârile de Consiliu Local de aproximativ 2 ani. Edilii ialomițeni caută scuze și dau vina pe lipsa de personal specializat care să ofere accesul cetățenilor la actele pe care le-au emis.

Administrație fără transparență... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2020, 11:05 (4372 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Trei ialomițeni infectați cu noul Coronavirus au murit

Trei ialomițeni infectați cu noul Coronavirus au murit

Numărul morților provocat de COVID - 19 în România a ajuns la 37. Ultimii trei români decedați sunt din județul Ialomița. Este vorba despre trei bărbați cu vârste cuprinse între 39 și 77 de ani. Conform Grupului de Comunicare Strategică, niciunul dintre pacienți nu a avut istoric de călătorie și nici contact cunoscut cu caz confirmat.

Bilanțul negru al autorităților... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2020, 02:00 (9881 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Comunitatea romă din Căzănești se pregătește să iasă din izolare

La un pas de explozie

Comunitatea romă din Căzănești se pregătește să iasă din izolare

În urmă cu o săptămână, autoritățile din Căzănești se confruntau cu primele conflicte interetnice generate de aplicarea măsurilor privind izolarea romilor întorși acasă. Acum, autoritățile locale se tem de că nu vor putea gestiona conflictele în cazul în care romii vor fi lăsați să iasă din case. «Au fost învățați să ceară! Acesta este modul lor de a trăi... Dar au părăsit țara în vreme ce primeau ajutoare sociale, iar acum nu le mai pot încasa! Trebuie să identificăm o soluție legală pentru acestă situație...» declară primarul orașului Căzănești, Alexandru Măchiță.

Primele valuri, primele probleme... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2020, 12:40 (21785 vizualizări - 21 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Condițiile de acordare a subvenției la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că, pînă la 1 februarie 2016 (inclusiv), la sediul instituției din Slobozia, bdul Chimiei ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 10:05
(6308 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 15 permise auto reținute, amenzi de peste 62000 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 22-24 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 19:25
(10180 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru înșelăciune privind asigurările

Polițiștii de Investigații Criminale au acționat pe raza municipiului Fetești pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 17:55
(5707 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținută de polițiști pentru furt din buzunare

O tînără de 25 de ani, din Urziceni, este cercetată de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de furt. Aceasta a fost identificată de anchetatori la scurt timp de la comiterea faptei. Poliția Urziceni ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 16:25
(5730 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni pe raza întregului județ

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 22-24 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 16:10
(4542 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 incendii în 48 de ore

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină, în ultimele 48 de ore, în cazul a 3 incendii. Primul apel la 112 a fost primit sîmbătă, 23 ianuarie a.c, în jurul orelor 18,00, cînd o locuință din ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 14:45
(4323 vizualizări - 0 comentarii)


Misiune în Afganistan, încheiată cu succes

Misiune în Afganistan, încheiată cu succes

Doi ofițeri din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și-au încheiat cu succes misiunea în Afganistan și au revenit în siguranță acasă. Maiorul Monica Rusen și căpitanul Cristi Tudor au revenit ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2016, 14:05
(5502 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autoritățile sărbătoresc «Ziua Unirii»

Autoritățile locale și județene din Slobozia vor marca duminică, 24 ianuarie a.c., 157 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române. Evenimentul va fi sărbătorit în Piața Unirii din Slobozia. Manifestările ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 19:10
(6207 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere

La sfîrșitul lunii decembrie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7828 șomeri, din care 2207 șomeri indemnizați, respectiv 5621 șomeri ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 18:20
(4897 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilicit la Slobozia

Marți, 19 ianuarie 2016, o patrulă de jandarmi care executa misiuni pe linia combaterii comerțului ilicit în municipiul Slobozia, s-a sesizat despre faptul că într-un magazin din zona bulevardului Unirii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 17:20
(6171 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania pentru studenți și masteranzi

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea selecției pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 14:20
(7225 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Medic trimis în judecată pentru «vătămare corporală din culpă»

Scandal la Spitalul Municipal Urziceni. Marți, 19 ianuarie 2016, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au trimis-o în judecată pe doctorița Ana Ioan. În calitate de medic principal al ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2016, 16:20
(5895 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Vineri, 15 ianuarie 2016, sub semnul Zilei Culturii Naționale și aniversării a 166 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia, elevi ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 17:25
(4347 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Ialomița: Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, începînd din seara de sîmbătă, 16 ianuarie 2016, aria ninsorilor se va extinde dinspre Lunca Dunării și va cuprinde treptat regiunile sudice și sud-estice ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 15:40
(4542 vizualizări - 0 comentarii)


Pietoni accidentați pe trecere, la Slobozia și Fetești

În cursul zilei de miercuri, 13 ianuarie 2016, pe raza județului s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a două persoane.
Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, pe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 12:10
(5900 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen pentru depunerea declarațiilor și formularelor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice lalomița reamintește contribuabililor că data de 25 ianuarie 2016 este termenul limită pentru depunerea următoarelor declarații:
Formular 094- ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 11:25
(10287 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR a organizat întîlniri de lucru cu partenerii sociali pentru optimizarea procedurilor

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a organizat la nivelul județului Ialomița, în perioada 12-14 ianuarie 2016, dezbateri publice pentru a identifica soluții de adaptare și simplificare a cadrului ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 10:05
(9095 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR întâlnire


Urziceni: O femeie a ars de vie într-o baracă

Incendiu la Urziceni în seara zilei de marți, 12 ianuarie 2016. O femeie și un bărbat, care locuiau într-o baracă amplasată în zona fostului stadion al echipei de fotbal Unirea Urziceni, au fost cuprinși ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2016, 21:30
(4644 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Giurgeni

Un coș de fum neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Giurgeni. Evenimentul a fost anunțat la 112 duminică seara, 10 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 19:55
(6618 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni incendiu


Accident mortal la Movilița. O femeie de 33 ani a fost acroșată pe trecerea de pietoni!

Un tragic eveniment rutier s-a produs în cursul zilei de duminică, 10 ianuarie 2016, pe raza localității Movilița, fiind soldat cu decesul unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 46 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 18:45
(9909 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», la Slobozia va fi vernisată o expoziție de pictură. Evenimentul, «In memoriam Maria Candrea Ionescu», se va produce ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 18:20
(7203 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Un tînăr de 19 ani a intrat cu mașina într-un cap de pod

Vineri, 8 ianuarie, în jurul orelor 23,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității Bordușani s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a trei persoane. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 17:55
(6539 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Unități de alimentație publică, verificate

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, a efectuat controale joi și vineri, 7/8 ianuarie 2016, avînd ca obiectiv respectarea condițiilor legislative ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2016, 18:05
(5020 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 127 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 7 ianuarie 2016, sînt disponibile 127 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2016, 16:15
(10629 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori viscolite

Ialomița: Cod Galben de ninsori viscolite

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 7 ianuarie 2016, orele 12,00-8 ianuarie 2016, orele 6,00, în regiunile estice vîntul va avea intensificări cu viteze de ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 14:10
(3234 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocîrlia: Accident cu două victime

Miercuri, 6 ianuarie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în afara localității Ciocîrlia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate a rezultat ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 13:15
(6649 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat în trafic doi ialomițeni, de 24, respectiv 61 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice. Cei în cauză au fost ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 12:10
(4269 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în data de 25 ianuarie 2016, la Călărași, începînd cu orele 9,30. Selecția va avea ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 11:25
(7380 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: În atenția pensionarilor militari

În condițiile intrării în vigoare a Legii nr. 223/2015, privind pensiile militare de stat, ministrul afacerilor interne, Petre Tobă, a dispus o serie de măsuri pentru informarea pensionarilor MAI referitor ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 10:55
(4648 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 10:10
(5881 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...