Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia, reclamată în instanță de constructorul ACM 4

Primăria Slobozia, reclamată în instanță de constructorul ACM 4

Firma Antrepriză Construcții Montaj Nr. 4 București (ACM 4), societatea care a câștigat licitația pentru proiectul de reabilitare a Pieței Revoluției din Slobozia, a intentat un nou proces împotriva administrației locale. Reprezen­tanții firmei cer plata unor penali­tăți de întârziere aferente neachitării lucrărilor efectuate în perioada iuile 2016-mai 2019, în valoare de 240 mii de lei. Aceasta este a treia ac­țiune de acest gen pe care ACM 4 a deschis-o.

Un nou proces pe numele Primăriei Slobozia
Deși între Primăria Slobozia și constructorul Antrepriză Construcții Montaj Nr... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2020, 11:20 (4151 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

COVID-19 paralizează spitalele din Ialomița

Autoritățile nu au soluții concrete

COVID-19 paralizează spitalele din Ialomița

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești este propunerea autorităților din Ialomița în ceea ce privește transformarea în unitate medicală care să trateze cazurile de COVID-19 înregistrate în județ. Spitalul din Fetești se confruntă însă cu numeroase lipsuri, de la cele de ordin material, până la cele legate de medici sau asistente. Oficial, în județul Ialomița 24 de cadre medicale se află în izolare la domiciliu din cauza unei paciente infectate cu noul Coronavirus și depistată pozitiv, la 3 zile după ce a fost investigată în cadrul a două unități sanitare...

Cazuri tratate doar pe hârtie... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2020, 16:10 (13025 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița refuză să ofere informații publice!

Panică și haos din cauza lipsei de comunicare

Prefectura Ialomița refuză să ofere informații publice!

Subprefectul Emil Barbu a fost acuzat public de «incompetență». Prezent la ședința Consiliului Județean Ialomița din 26 martie a.c., el a refuzat să răspundă întrebărilor consilierilor județeni și reprezentanților presei. El a invocat o dispoziție guvernamentală care interzice furnizarea informațiilor privitoare la COVID-19. «De ce ați mai venit? Plecați acasă! Sunteți incompetent!» a fost replica audienței.

Secretomanie instituțională Instituția Prefectului Ialomița a încetat la începutul acestei săptămâni să mai ofere informații publice privitoare la evoluția cazurilor de... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2020, 15:50 (9260 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița alocă noi fonduri pentru combaterea COVID-19

Nota de plată depășește 3 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița alocă noi fonduri pentru combaterea COVID-19

Consiliul Județean Ialomița s-a reunit joi, 26 martie 2020, în cadrul unei ședințe extraordinare. La ședință au fost prezenți 25 din cei 31 de consilieri județeni în funcție. Consilierii prezenți au decis alocarea de noi fonduri pentru combaterea COVID-19. Valoarea totală a fondurilor alocate de la apariția pandemiei și până în prezent depășește 3 milioane de lei.

Bani da, echipamente ba Consiliul Județean Ialomița a organizat o joi, 26 martie 2020, o nouă ședință extraordinară. În cadrul acesteia, consilierii județeni au decis rectificarea bugetului județului și al Spitalului Județean... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2020, 14:40 (4647 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Coronavirusul ține la distanță donatorii de Centrul de Transfuzii Sanguine

Coronavirusul ține la distanță donatorii de Centrul de Transfuzii Sanguine

Activitatea Centrului de Transfuzii Sanguine din Slobozia este afectată de epidemia provocată de noul Coronavirus. Numărul donatorilor scade de la o zi la alta... Reprezentanții instituției fac apel la populație să vină să doneze sânge, respectând măsurile de protecție impuse de autorități.

Este nevoie de donatori! Potrivit estimărilor, în martie 2019, media zilnică a donatorilor care treceau pragul Centrului de Transfuzii Sanguine din Slobozia era de 30-35 de persoane. În prezent, din cauza epidemiei provocată de noul Coronavirus, numărul celor care vin să doneze sânge a scăzut dramatic... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2020, 12:10 (5015 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cursuri pe internet pentru 80% dintre elevii ialomițeni

Cursuri pe internet pentru 80% dintre elevii ialomițeni

Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au dat publicității o situație cu privire la modul în care se desfășoară cursurile on-line la nivelul județului nostru. Statistica arată faptul că 80% dintre elevi au resursele tehnologice necesare pentru a participa la cursurile susținute de profesori pe internet.

Lecțiile s-au mutat pe calculator Din cauza pandemiei provocată de noul Coronavirus (SARS-Cov-2), autoritățile centrale au luat decizia de a suspenda activitatea în toate unitățile de învățământ din țară. Având în vedere această situație, profesorii au mutat activitatea din... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2020, 11:15 (5160 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițean infectat cu noul Coronavirus, mort într-un spital din județul Bacău

Ialomițean infectat cu noul Coronavirus, mort într-un spital din județul Bacău

România a înregistrat al 12-lea deces provocat de epidemia COVID-19. Este vorba despre un bărbat de 74 de ani din județul Ialomița, care a murit la Spitalul Comănești, din județul Bacău. Informația a fost făcută publică pe site-ul de informare al Grupului de Comunicare Strategică, din cadrul Ministerului Afacerilor Interne.

Pacientul avea și alte probleme medicale Din informarea transmisă de Grupul de Comunicare Strategică al MAI, ialomițeanul în vârstă de 74 de ani a manifestat simptome specifice... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2020, 01:40 (5313 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Stare de urgență la Spitalul Slobozia: Medici și asistente, izolați la domiciliu din cauza unei paciente infectate cu COVID-19

Stare de urgență la Spitalul Slobozia: Medici și asistente, izolați la domiciliu din cauza unei paciente infectate cu COVID-19

Reprezentanții Spitalului Județean de  Urgență Slobozia au dispus în dimineața zilei de marți, 24 martie 2020, ca 15 medici și asistente din cadrul unității medicale să fie izolați la domiciliu, după ce aceștia au luat contact cu o pacientă depistată pozitiv la testul COVID-19. Informația a fost confirmată de surse medicale din cadrul instituției.

14 zile de izolare Din informațiile obținute, se pare că pacienta, o femeie în vârstă de 70 de ani, s-a prezentat duminică, 22 martie a.c., la Spitalul Orășenesc din Țăndărei, iar apoi a fost transferată la Spitalul Județean de ... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2020, 18:20 (28734 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița și-a uitat istoria

Ialomița și-a uitat istoria

Cu fiecare an care trece, monumentele istorice din Ialomița se degradează din ce în ce mai mult. Din cele 227 de monumente pe care județul le are, conform listei Institutului Național al Patrimoniului, mai bine de jumătate se află într-un stadiu avansat de degradare, fără a exista șanse ca acestea să fie reabilitate pentru a fi puse în valoare. Reabilitarea monumentelor istorice implică o cheltuială imensă pe care nicio autoritate nu și-o asumă. Anul trecut, Consiliul Județean Ialomița a semnat un contract în valoare de 21 milioane de lei pentru reabilitarea Conacului Bolomey, din Cosâmbești, monument istoric trecut de experții Institutului Național al Patrimoniului pe lista obiectivelor aflate... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2020, 15:25 (3918 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Iazu: Și-a lovit fiul cu toporul

Iazu: Și-a lovit fiul cu toporul

Un bărbat de 57 de ani din localitatea Iazu a fost arestat preventiv, pentru 30 de zile, pentru «tentativă de omor». Acesta și-a lovit fiul în cap cu toporul, supărat fiind că nu a vrut să-i toarne băutură în pahar. Tânărul se află acum internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Salvat de o vecină Surse judiciare au precizat faptul că tatăl care și-a agresat fiul cu toporul era mare amator de alcool. În urmă cu o săptămână, revenit de la câmp, acesta l-a rugat să-i toarne într-un pahar țuică. Tânărul a refuzat categoric, iar între el și tatăl său a izbucnit un scandal. Enervat... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2020, 15:20 (6276 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu amână inaugurarea stației de tratare

COVID-19 blochează investițiile locale

Administrația Mocioniu amână inaugurarea stației de tratare

În august 2019, primarul Adrian Mocioniu semna cu firma SYA DYNAMIC SOLUTION SRL din Craiova un contract de 7,84 mili­oane de lei pentru modernizarea stației de tratare a apei din Slobozia. În decembrie 2019, primarul Adrian Mocioniu se filma demonstrativ în fața sediului GEL, consorțiu specializat în «potabilizarea apei». În ianuarie 2020, primarul Sloboziei declara optimist că stația de tratare va fi funcțională la 1 martie 2020. Am trecut de jumătatea lunii martie 2020, iar modernizarea stației de tratare a apei se face la ralanti...

Tehnologie chinezească blocată în vamă... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2020, 10:05 (4248 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile din Căzănești gestionează cu dificultate problema romilor întorși acasă

Conflict interetnic

Autoritățile din Căzănești gestionează cu dificultate problema romilor întorși acasă

Autoritățile din Căzănești se confruntă cu un potențial conflict interetnic în ultima săptămână, din cauza romilor întorși acasă din Europa. În acest moment, 79 de persoane sunt izolate la domiciliu. Romii întorși acasă refuză însă să respecte măsurile de siguranță impuse de autorități. Conform estimărilor oficiale, în perioada următoare numărul celor întorși acasă va crește la 200.

Incident aplanat cu greutate La începutul acestei săptămâni, romii reveniți în țară din Franța au încălcat măsurile  de siguranță impuse de autorități. Ei și-au părăsit locuințele, au amenințat vânzătoarea... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2020, 13:20 (21087 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Promovarea turistică a județului Ialomița a costat 322 mii de lei

În ultimii 3 ani

Promovarea turistică a județului Ialomița a costat 322 mii de lei

În ultimii 3 ani, Consiliul Județean Ialomița a cheltuit, oficial, 322 mii de lei din bugetul instituției pentru participarea la Târgul de Turism, organizat la Romexpo. Scopul evenimentului îl reprezintă promovarea zonelor cu potențial turistic din întreaga țară. Efortul financiar al administrației județene pare inutil în condițiile în care Ialomița nu deține obiective turistice importante, iar numărul turiștilor este mereu același. Tot în ultimii 3 ani, anual, Ialomița a fost vizitată de aproximativ 40 mii de persoane. Cel puțin așa spun cifrele Direcției Județene de Statistică Ialomița. Statistica oficială s-a realizat însă în baza datelor colectate de la unitățile de cazare din județ.
... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2020, 12:10 (4312 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Al treilea caz Coronavirus în Ialomița, CONFIRMAT

Al treilea caz Coronavirus în Ialomița, CONFIRMAT

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița informează că joi, 19 martie 2020, la nivelul județului a fost înregistrat al treilea caz de infecție COVID-19. Este vorba despre o tânără de 18 ani din județul Călărași, dar care locuia împreună cu prietenul său în satul ialomițean Rași. Tânăra a fost transportată la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București.

8 contacți, sub supraveghere medicală
Din primele informații, se pare că tânăra s-a întors în România, din Anglia, pe 15 martie 2020 și nu s-a autoizolat la domiciliu. La momentul sosirii în țară, ea... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2020, 19:35 (5042 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cuvânt pastoral la vreme de grea încercare

PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor

Cuvânt pastoral la vreme de grea încercare

către slujitorii Sfintelor Altare și dreptmărturisitorii creștini din Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Preacucernici și Preacuvioși Părinți,
Frați împreună slujitori și iubiți credincioși,

„Creștinii nu se deosebesc de ceilalți oameni nici prin pământul pe care trăiesc, nici prin limbă, nici prin îmbrăcăminte. [...] Locuiesc în țările în care s-au născut, dar ca străinii; iau parte la toate ca cetățeni, dar pe toate le rabdă ca străini; orice țară străină le este patrie, și orice patrie le e țară străină. [...] Locuiesc pe pământ, dar sunt cetățeni ai cerului. Se supun legilor rânduite de stat, dar, prin felul lor de viață biruiesc legile. Iubesc pe toți, dar sunt prigoniți. [...] Sunt ocărâți, dar binecuvintează, sunt insultați,... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2020, 17:30 (5190 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pe rolul instanțelor din Ialomița s-au înregistrat 29000 de dosare

În 2019

Pe rolul instanțelor din Ialomița s-au înregistrat 29000 de dosare

Deși actuala legislație încearcă să degreveze instanțele, realitatea este cu totul alta. Conform rapoartelor oficiale, cele 4 instanțe din Ialomița au avut de soluționat, în 2019, peste 29000 de dosare, 80% dintre acestea în materia Dreptului Civil. Recordul în privința dosarelor înre­gistrate pentru a fi soluționate i-a aparținut Judecă­toriei Slobozia, instanță care a avut în stoc peste 10000 de dosare.

Mai multe dosare, mai puțini judecători
Cele 4 instanțe din Ialomița, Tribunalul Ialomița, Judecătoria Fetești, Judecătoria Slobozia și Judecătoria Urziceni, au dat publicității... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2020, 12:10 (3714 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Administrația locală restricționează accesul în parcurile Sloboziei!

Măsuri de securitate sporite

Administrația locală restricționează accesul în parcurile Sloboziei!

Potrivit unei hotărâri a Comitetului Local pentru Situații de Urgență Slobozia, accesul în parcurile orașului va fi restricționat. Autoritățile locale susțin că măsura a fost luată pentru protejarea populației împotriva răspândirii epidemiei cu noul Coronavirus.

Acces restricționat în parcuri Miercuri, 18 martie 2018, Comitetul Local pentru Situații de Urgență Slobozia a emis un nou set de măsuri care vizează reducerea riscului de contactare a COVID-19. Cea mai importantă dintre acestea vizează restricționarea accesului populației în parcurile din oraș. Conform Hotărârii, «în scopul... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2020, 18:40 (5653 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia dezinfectează arterele de circulație

Slobozia dezinfectează arterele de circulație

Miercuri, 18 martie 2020, administrația din Slobozia a pus în aplicare primele măsuri de prevenire a riscului apariției COVID-19. Conform informațiilor oficiale, în zilele următoare vor fi dezinfectate toate arterele principale ale orașului.

Prevenția este cuvântul de ordine Printre măsurile de prevenție adoptate în Comitetul Local pentru Situații de Urgență Slobozia se numără și dezinfecția străzilor municipiului Slobozia. Campania a fost anunțată încă de la începutul acestei săptămâni de către primarul Adrian Mocioniu. Miercuri, 18 martie a.c., în cursul dimineții, a fost dezinfectat... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2020, 15:50 (4486 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Contract de 4 milioane de lei pentru piste de biciclete la Slobozia

Tichia de mărgăritar a administrației Mocioniu

Contract de 4 milioane de lei pentru piste de biciclete la Slobozia

Miercuri, 18 martie 2020, primarul Adrian Mocioniu a semnat un contract de 4 milioane de lei pentru realizarea unei rețele de piste pentru biciclete în Slobozia. Acesta este al treilea contract semnat de primarul Sloboziei de la începutul anului și până în prezent pentru proiecte care vizează modernizarea orașului. Finanțarea celor 3 proiecte se va face din fonduri europene, iar orizontul de așteptare pentru finalizarea investițiilor este anul 2023.

Încă o fantezie administrativă Primarul Adrian Mocioniu a semnat miercuri, 18 martie a.c., contractul de finanțare a proiectului «Rețea integrată de piste de biciclete pentru facilitarea mobilității alternative nepoluante»... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2020, 15:10 (4311 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Fonduri pentru spitalele din Fetești, Urziceni și Țăndărei

Ședință «de îndată» la Consiliul Județean Ialomița

Fonduri pentru spitalele din Fetești, Urziceni și Țăndărei

Plenul Consiliul Județean Ialomița s-a reunit din nou Marți, 17 martie 2020, în cadrul unei ședințe convocate «de îndată», consilierii județeni aprobând alocarea altor 700 mii de lei pentru spitalele din Fetești, Urziceni și Țăndărei.

Alte 700 mii de lei pentru spitalele din Fetești, Urziceni și Țăndărei
O nouă ședință «de îndată» a fost con­vocată marți, 17 martie 2020. Ședința s-a desfășurat, pentru diminuarea eventua­lelor riscuri, în Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița. În cadrul ședinței, consilierii județeni prezenți au aprobat asocierea cu municipiile Fetești... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2020, 12:50 (2695 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: S-a încheiat restaurarea Bisericii de Lemn «Sf. Nicolae»

Slobozia: S-a încheiat restaurarea Bisericii de Lemn «Sf. Nicolae»

Depus pentru finanțare în anul 2017, proiectul privind restaurarea și conservarea Bisericii de Lemn «Sf. Nicolae» Slobozia s-a încheiat vineri, 24 martie a.c., o dată cu recepția obiectivului. Lăcașul de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2023, 17:00
(8184 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: 173 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române

IJJ Ialomița: 173 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române

Anul acesta, pe data de 3 aprilie, se împlinesc 173 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române. Pentru a marca acest moment aniversar, Jandarmeria Ialomița organizează o serie de manifestări dedicate ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2023, 16:00
(10006 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Lista seminariilor web pentru luna aprilie, publicată pe portalul ANAF

ANAF a publicat pe portalul propriu, la rubrica «Asistență contribuabili/Servicii oferite contribuabililor», lista seminariilor web care se vor desfășura în luna aprilie 2023. Preponderent, temele din luna ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2023, 13:40
(11201 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Comerț ilegal cu animale, la Slobozia

Miercuri, 22 martie a.c., pe raza municipiului Slobozia a fost identificat un bărbat, domiciliat în județul Brăila, care transporta ilegal animale (5 porcine, 2 cabaline). În urma extinderii verificărilor ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2023, 13:30
(10223 vizualizări - 0 comentarii)


Caravana SMURD «Fii pregătit!» ajunge în comunitățile rurale din Ialomița

În perioada 27-31 martie a.c, Caravana SMURD «Fii pregătit!» și Centrul Mobil de Instruire a Populației pentru Răspuns la Situații de Urgență vor fi prezente în județul Ialomița, pe raza localităților ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2023, 12:40
(9103 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni prevenitve desfășurate de polițiști

Slobozia: Acțiuni prevenitve desfășurate de polițiști

Miercuri, 22 martie a.c., polițiștii din cadrul Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității, cu sprijinul polițiștilor Serviciului Poliției Transporturi Ialomița au desfășurat activități informativ ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2023, 16:40
(11372 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie de recrutare în liceele din județ

IPJ Ialomița: Campanie de recrutare în liceele din județ

În perioada 22-24 martie a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează o serie de activități de promovare a profesiei în rândul elevilor aflați la final de ciclu liceal. Astfel, peste ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2023, 16:30
(14375 vizualizări - 0 comentarii)


Rași: Autobuz ce transporta muncitori, răsturnat în șanț

Rași: Autobuz ce transporta muncitori, răsturnat în șanț

Miercuri, 22 martie a.c., în zona localității Rași, un autobuz ce transporta muncitori, pe ruta Călărași-Buzău, s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea drumului. În mijlocul de transport se aflau 41 de ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2023, 09:30
(14023 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Peste 2000 de elevi au participat la simularea Evaluării Naționale

Potrivit unui comunicat al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, la nivelul județului nostru, simularea Evaluării Naționale s-a desfășurat în 78 de unități școlare, înregistrând 2265 de elevi înscriși ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2023, 18:30
(16134 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 27 martie 2023, termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că, luni, 27 martie 2023, este termenul de depunere a următoarelor declarații fiscale: Formularul 100 ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2023, 12:30
(13833 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru solicitanții schemei de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a demarat eliberarea de adeverințe pentru solicitanții schemei de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor, reglementată de HG nr.1179/2 ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2023, 19:10
(13083 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Număr unic la dispoziția tuturor clienților

RAJA Constanța: Număr unic la dispoziția tuturor clienților

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul de Call Center pus la dispoziția ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2023, 17:15
(12929 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Spațiul Privat Virtual, obligatoriu

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane juridice, asocierile și alte entități fără personalitate juridică, precum și persoanele fizice care desfășoară o ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2023, 13:40
(10932 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Dridu

Incendiu la o casă din Dridu

Sâmbătă, 18 martie a.c., în jurul orelor 22,30, pompieri dini Urziceni au fost solicitați să intervină la stingerea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Dridu. Pentru misiune ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2023, 12:20
(11836 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Vlădeni: Cadavrul unui bărbat, scos din apele râului Ialomița

Sâmbătă, 18 martie a.c., pompierii și paramedicii SMURD au intervenit pentru scoaterea unui cadavru din apele râului Ialomița, în zona localității Vlădeni. Din primele informații, trupul neînsuflețit aparține ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2023, 15:30
(10753 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 2,348 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor fiscale efectuate în luna februarie 2023

Inspectorii fiscali din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna februarie a.c., 43 inspecții fiscale, 9 controale inopinate precum și 13 verificări documentare ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2023, 12:50
(19309 vizualizări - 3 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga din Fetești!

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Turnu Severin din Fetești. În vederea executării acestor lucrări ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2023, 12:30
(11150 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Fonduri PNRR pentru înființarea perdelelor forestiere

Instituția Prefectului Ialomița: Fonduri PNRR pentru înființarea perdelelor forestiere

Joi, 16 martie 2023, prefectul județului, Constantin Marin a participat alături de deputatul Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Cătălin Grigore, secretarul de stat în cadrul ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2023, 17:00
(15328 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 20 martie 2023, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 20 martie 2023, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații fiscale: Formularul 010 ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2023, 12:50
(13839 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Donează sânge! Salvează o viață!»

Miercuri, 15 martie 2023, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița au organizat o campanie de donare de sânge la sediul Căminului Cultural din localitatea Ograda ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2023, 17:25
(11634 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 31 martie 2023, termenul-limită pentru înregistrarea contractelor de închiriere

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice care au aflate în derulare, la data de 1 ianuarie 2023, contracte de închiriere, că au obligația înregistrarii ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2023, 15:50
(12908 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Atenție la igienizarea terenurilor!

ISU Ialomița: Atenție la igienizarea terenurilor!

În ultimele 7 zile, pompierii ialomițeni au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui număr de 15 incendii de vegetație uscată și stuf, produse în mai multe localități de pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2023, 13:05
(11915 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește Cereri de plată aferente anului 2023 pentru schema de ajutor de stat «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează beneficiarii Schemei de ajutor de stat «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite» aferentă Măsurii 8, Submăsura ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2023, 12:20
(17636 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În februarie 2023 s-a rambursat TVA în valoare de 2,65 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna februarie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 2,65 milioane de lei, ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2023, 17:10
(12532 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Camion răsturnat în șanț

Ograda: Camion răsturnat în șanț

Marți, 14 martie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit la un accident rutier în care a fost implicat un camion, în comuna Ograda. În urma evenimentului rutier a rezultat o victimă încarcerată, dar ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2023, 13:10
(6991 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Locuință cuprinsă de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o casă în comuna Borănești. Au ars articole textile, ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2023, 13:00
(11104 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Valea Ciorii, Ion Roată, Coșereni și Movilița

Accidente la Valea Ciorii, Ion Roată, Coșereni și Movilița

Vineri, 10 martie a.c., Stația de Pompieri Țăndărei a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor, la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2023, 14:20
(12975 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 88,83 milioane de lei la bugetul general consolidat, în februarie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna februarie a anului 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 88,83 milioane de lei. Astfel ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2023, 14:40
(12642 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru prevenirea consumului de alcool la volan

IPJ Ialomița: Acțiune pentru prevenirea consumului de alcool la volan

Joi, 9 martie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat mai multe acțiuni pentru prevenirea și combaterea accidentelor rutiere cauzate de șoferii care conduc sub influența băuturilor alcoolice ori a substanțelor ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2023, 13:40
(10323 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în zona gărilor

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în zona gărilor

Joi, 9 martie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat activități de prevenire a infracțiunilor în zona gărilor din Slobozia, Urziceni, Fetești și Țăndărei. Scopul activităților a constat în informarea ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2023, 13:30
(17873 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...