Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Construcția creșei «nZEB» din Slobozia, sistată temporar

Construcția creșei «nZEB» din Slobozia, sistată temporar

Compania Națională de Investiții, instituția care finanțează pro­iectul creșei «nZEB» din Slobozia, a decis sistarea temporară a lucrărilor din cauza unui litigiu iscat între antre­prenorul general al proiectului, SMB Steel Project Partnership SRL și subcontractorul AS Studio CO SRL. Scandalul dintre cele două societăți a izbucnit în vara acestui an, re­prezentanții fir­melor aducându-și reciproc acuzații cu pri­vire la nerespec­tarea înțelegerilor contractuale. Pe cale de consecință, CNI a dispus o expertiză tehnică a stadiului proiectului, iar până la finalizarea verificărilor lucrările la această investiție se suspendă. «... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2025, 11:55 (13378 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Orașele și municipiile din Ialomița riscă retrogradarea și pot pierde bani europeni

Analiză a Ministerului Dezvoltării

Orașele și municipiile din Ialomița riscă retrogradarea și pot pierde bani europeni

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a realizat o analiză amplă privind rangul localităților, pe baza datelor care rezultă din ultimul Recensământ al Populației, realizat în anul 2022. Analiza MDLPA evidențiază faptul că s-a creat o discrepanță semnificativă în ceea ce privește statutul administrativ pe care îl au multe orașe, municipii sau comune și numărul de lo­cuitori al unităților administrativ teritoriale. Astfel, pentru că numărul de locuitori este mai mic, unitățile administrativ teritoriale ar trebui retrogradate la un rang inferior celui pe care îl dețin în prezent. În Ialomița, de exemplu, orașe precum Amara, ... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2025, 08:05 (23213 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierii locali PSD au respins un proiect inițiat de primarul Alexandru Potor!

Figurație administrativă?

Consilierii locali PSD au respins un proiect inițiat de primarul Alexandru Potor!

În urmă cu o săptămână, Consiliul Lo­cal Slobozia s-a reunit în cadrul ședinței ordinare a lunii octombrie 2025. Ordinea de zi inițială, care cuprindea 11 inițiative, a fost suplimentată cu încă 4, cu doar 2 ore înainte de începerea ședinței, după cum bine s-au obișnuit deja actuala administrație a orașului. Pe lista suplimentară s-a aflat un proiect inițiat de către primarul Alexandru Potor, prin care acesta le-a cerut consilierilor să adopte o decizie în privința problemei gene­rată de stabilirea limitelor teri­toriale dintre orașele Slobozia și Amara. Potrivit proiectului de hotărâre, consilierii locali ar fi trebuit să decidă dacă... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2025, 10:15 (10107 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

18,136 milioane de lei, fonduri repartizate administrației ialomițene pentru drumuri

18,136 milioane de lei, fonduri repartizate administrației ialomițene pentru drumuri

Consiliul Județean Ialomița a făcut pu­blică valoarea su­melor care vor fi repartizate primăriilor din sumele defalcate din Taxa pe Valoare Adăugată (TVA). Astfel, administrațiile locale vor primi de la bugetul Statului, 10,230 milioane de lei, Consiliului Județean Ialomița revenindu-i 7,906 milioane de lei. Banii vor fi utilizați pentru «finanțarea cheltuielilor drumurilor județene și comunale pe anul 2025».

 

Fonduri de la bugetul Statului pentru primării Ca în fiecare an, în această perioadă Consiliul Județean Ialomița repartizează fondurile... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2025, 15:20 (2233 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infrastructura de irigații din Ialomița, în reabilitare

Infrastructura de irigații din Ialomița, în reabilitare

Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare-Filiala Teritorială Ialomița a făcut o scurtă prezentare a proiectelor de investiții privind îmbunătățirea infrastructurii de irigații din județul Ialomița. În ultimii ani, structura centrală a instituției a făcut demersuri semnificative în îmbunătățirea sistemelor de irigații din Ialomița, implementând 7 proiecte de modernizare.

 

Situația la zi a proiectelor Din cele 7 proiecte inițiate de ANIF-Structura Centrală ce vizează modernizarea și reabilitarea infrastructurii de irigații din județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2025, 12:25 (2559 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garda de Mediu Ialomița și Urban SA, în dispută din cauza problemei mirosurilor

Garda de Mediu Ialomița și Urban SA, în dispută din cauza problemei mirosurilor

Problema mirosurilor pestilențiale provenite de la stația de epurare a munici­piului Slobozia plasează pe poziții divergente Garda de Mediu Ialomița și operatorul Urban SA, unitate care are în administrare stația. Într-un comunicat de presă remis redacției ziarului nostru, oficialii Gărzii de Mediu Ialomița reacționează și explică în detaliu de ce responsabilitatea privind gestionarea mirosurilor este exclusiv a operatorului. La rândul lor, reprezentanții Urban SA susțin că amenzile pe care le-au primit din partea Gărzii de Mediu, actualmente contestate în instanță, și măsurile de conformare impuse de instituție nu pot fi aplicate.

 

Amenzile nu rezolvă problema mirosurilor... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2025, 07:50 (13228 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiectul de «Mobilitate Urbană» al Sloboziei a fost recepționat

Proiectul de «Mobilitate Urbană» al Sloboziei a fost recepționat

Primăria Slobozia a semnat în urmă cu o săptămână recepția lucrărilor proiectului de «Mobilitate Urbană». Investiția a presupus reconfigurarea circulației pe cel mai important bulevard al orașului, Matei Basarab, achiziția de autobuze electrice și amenajarea pistelor de biciclete. În septembrie a.c., propunerea de recepție a lucrărilor a fost amâ­nată din cauza unor deficiențe descoperite de Inspectoratul de Stat în Construcții și Serviciul Poliției Rutiere Ialomița.

 

Cel mai important proiect al Primăriei Slobozia Inițiat de Adrian... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2025, 10:20 (6134 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Arierate de aproximativ 9 milioane de lei înregistrate de primării și Consiliul Județean Ialomița

Analiză a Fiscului

Arierate de aproximativ 9 milioane de lei înregistrate de primării și Consiliul Județean Ialomița

Întârzierea la plata facturilor către furnizori generează datorii imense înregistrate de primăriile ialomițene. Administrația Județeană a Finanțelor Publice arată că valoarea arieratelor, la încheierea termenului scadent de 60 de zile, pe care administrațiile locale le au se apropie de 9 milioane de lei, conform unor date furnizate de instituție.

 

Primării cu datorii Neplata la timp a facturilor către furnizori în termenul scadent de 60 de zile este considerat arierat și se contabilizează în evidențele Administrației Județene a Finanțelor Publice... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2025, 09:55 (3200 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii necalificați

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii necalificați

Școlile din localitățile rurale aflate la marginea județului Ialomița, în special în zona Urziceni, se confruntă de ani buni cu o lipsă a profesorilor calificați. Așa se face că aceleași cadre didactice predau mai multe materii sau împart cancelaria cu profesorii necalificați. Datele arată că, pentru anul școlar 2025-2026, aproximativ 200 de profesori care nu au studii în domeniul Educației au fost încadrați în sistemul de învățământ și trimiși la catedră.

 

Profesori necalificați pentru elevii ialomițeni Termenul de «necalificat... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2025, 10:20 (3417 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rectificare cu «deficit» pentru bugetul Ialomiței

Ședință a Consiliului Județean

Rectificare cu «deficit» pentru bugetul Ialomiței

Ședința Consiliului Județean Ialomița, ordinară de altfel, de miercuri, 29 oc­tombrie 2025, a marcat absența preșe­dintelui instituției, Marian Pavel, acesta dele­gându-și atribuțiile pentru perioada 27-29 oc­tombrie a.c. vicepreședintelui Emil Cătălin Grigore. Așa cum probabil nu știați, președintele Marian Pavel, alături de cam toată floarea edilă din județ, și-a înecat amarul într-o vizită de proto­col la frații noștri de peste Prut, adică la Chișinău. Să completăm că excursia cu primăreii a impus, drept cerință expresă a președintelui Con­siliului Județean, statutul de «neînsoțit», semn că domnia sa avea probabil î... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2025, 12:10 (7255 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Abuzuri sexuale descoperite în jurnalul virtual al victimei

S-a întâmplat la Ograda

Abuzuri sexuale descoperite în jurnalul virtual al victimei

O poveste tulburătoare, petrecută la Ograda, a ieșit la iveală o dată cu ancheta penală deschisă de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia în acest caz. Un bărbat a fost arestat preventiv pentru că și-ar fi abuzat sexual, vreme de 2 ani, fiica vitregă. Constrânsă de abuzator, fata nu a putut vorbi cu nimeni despre situația în care se afla, însă a relatat totul într-un jurnal virtual. Plecat, se pare, în Franța, fratele acesteia a descoperit relatările minorei și a sesizat autoritățile. Acum adolescenta se află într-un program de protecție specială instituit de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2025, 08:05 (6938 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea cu doar trei medici!

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea cu doar trei medici!

Nu doar spitalele ialomițene și rețeaua medicilor de familie au probleme din cauza lipsei medicilor specialiști, ci și Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița. Instituția trebuie să facă față solicitărilor cu doar trei medici, deși în schema de personal sunt prevăzute 20 de posturi pentru specialiști. Din cauza numărului scăzut de medici, orele de gardă sunt dificil de acoperit, iar intervențiile sunt asigurate cu ajutorul asistenților. Pentru ca pacienții să ajungă cât mai repede la spital, SJA Ialomița a făcut demersuri pentru a reduce pe cât posibil timpul de intervenție.

 

Ambulanța Ialomița are nevoie de medici... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2025, 12:10 (3773 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia vrea, din nou, Centura de Nord!

Visurile administrației Potor

Primăria Slobozia vrea, din nou, Centura de Nord!

bonus: Potor, «dezmățul financiar al fostei administrații» și «șantajul»

Considerată prea costisitoare pentru bugetul sărac al Sloboziei, investiția în Centura de Nord a orașului a fost tă­iată de pe lista priorităților de către administrația Potor. În urmă cu o săptămână, în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Local Slobozia, aleșii locali au votat în favoarea unui proiect de hotărâre, inițiat de edilul Alexandru Potor, prin care acest proiect devine din nou esențial pentru comunitatea locală. Între timp, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, instituție care finanțează acest proiect, a decis să suspende fondurile pentru inițiativele al căror grad de implementare este foarte scăzut... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2025, 07:55 (11986 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Piste de biciclete cu «probleme tehnice» pe banii Guvernului României

Investiție a Consiliului Județean Ialomița

Piste de biciclete cu «probleme tehnice» pe banii Guvernului României

Cu o valoare de peste 100 milioane de lei, reabilitarea drumurilor județene care leagă localitățile Luciu și Fetești, tra­versând orașul Țăndărei și comunele Platonești și Movila, se confruntă deja cu primele probleme tehnice. Totul din cauza pistelor de biciclete prevă­zute în proiectul de investiție. Lucra­rea dă mari batai de cap constructorilor. Ca în multe alte situații, deficiențele au apărut abia când muncitorii s-au apucat de lucru. Acum, oficialii Consiliului Județean Ialomița caută soluții pentru a remedia ceea ce la întocmirea planurilor de lucrări nu s-a evidențiat.

 

Investiție de peste 100 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2025, 15:20 (8485 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Corn și Lapte» în școlile ialomițene, după 1 noiembrie 2025

«Corn și Lapte» în școlile ialomițene, după 1 noiembrie 2025

Dacă în anul școlar precedent elevii ialomițeni au primit alimentele acordate de Guvernul României în baza «Programului pentru școli al României», cunoscut și sub numele de «Cornul și Laptele», imediat ce au revenit în clase, anul acesta o serie de proceduri birocratice întârzie distribuirea produselor alimentare. Consiliul Județean Ialomița susține că elevii ar putea beneficia de aceste produse după 1 noiembrie 2025.

 

Un proiect întârziat De peste două decenii, elevii ialomițeni, în special din... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2025, 12:10 (2500 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Întreținerea aparatelor medicale, blocată din cauza legii privind reducerile bugetare

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Întreținerea aparatelor medicale, blocată din cauza legii privind reducerile bugetare

În ultimii ani, Spitalul Jude­țean de Urgență Slobozia a făcut numeroase eforturi financiare pentru a îmbunătăți dotările în ceea ce privește aparatura medicală. Aceste echipamente necesită întreținere, însă toate aceste demersuri sunt dificil de realizat din cauza prevederilor Ordonanței de Urgență nr. 52/2025, care interzice unităților sanitare achiziția de servicii privind mentenanța aparatelor medicale. «Va fi o perioadă foarte dificilă din acest punct de vedere... În momentul de față echipamentele sunt funcționale, dar dacă va fi nevoie de reparații nu știu cum ne vom descurca!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2025, 10:05 (5090 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Centru de Îngrijiri Paliative Maia», un pas concret spre îngrijire cu demnitate

«Centru de Îngrijiri Paliative Maia», un pas concret spre îngrijire cu demnitate

Proiectul «Centrul de Îngrijiri Paliative Maia», al cărui beneficiar este Asociația Română pentru Promovarea Sănătății, a obținut cel mai mare punctaj și s-a clasat pe primul loc la nivel național în cadrul Apelului de proiecte «Investiții în infrastructura unităților care furnizează servicii de paliație», finanțat din fonduri europene în cadrul Programului Sănătate. Proiectul s-a evidențiat printr-o abordare pragmatică și bine ancorată în nevoile comunității și ale județului Ialomița, pro­punând o soluție realistă la lipsa serviciilor de îngrijiri paliative. Acesta este rezultatul colaborării dintre «... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2025, 09:40 (8245 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Litigiu pentru stabilirea granițelor localităților Slobozia și Amara

Litigiu pentru stabilirea granițelor localităților Slobozia și Amara

De peste 15 ani, Primăriile Amara și Slobozia încearcă să găsească o soluție pentru a stabili granițele teritoriale ale celor două localități, în zona cunoscută de localnici drept «Drumul Fermei»/Motel Diamant. Deși în martie 2025, cele două autorități locale păreau că au ajuns la un nu­mitor comun, un litigiu în instanță aduce din nou în discuție această situație. Prefectura Ialomița cere din nou mediere pentru stabilirea granițelor teritoriale, iar Primăria Slobozia solicită Consiliului Local să adopte o decizie în acest sens.

 

O problemă fără rezolvare... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2025, 09:50 (4065 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă penală pentru falsificarea site-urilor Consiliului Județean Ialomița și Primăriilor Amara și Fetești

Anchetă penală pentru falsificarea site-urilor Consiliului Județean Ialomița și Primăriilor Amara și Fetești

La jumătatea lunii septembrie 2025, Consiliul Județean Ialomița, Primăria Fetești și Primăria Amara sesizau public faptul că în spațiul virtual au apărut pagini de internet ce utilizează numele instituțiilor în mod ilegal. Oficialii Consiliului Județean Ialomița au reclamat situația la Poliție, urmare a plângerii depuse fiind constituit un dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de «fals informatic».

 

Cercetări în curs Încă de la momentul apa­riției site-urilor care au folosit în mod ilegal numele și însem­nele... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2025, 12:20 (3955 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Lipsa banilor a lăsat școlile ialomițene de la sate fără triaj epidemiologic

La început de an școlar

Lipsa banilor a lăsat școlile ialomițene de la sate fără triaj epidemiologic

Controlul epidemiologic al elevilor la început de an școlar a lipsit cu desăvârșire în mai bine de jumătate dintre școlile ialomi­țene. Un raport al Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că verificarea stării de sănătate a elevilor nu a fost posibilă pentru că administrațiile locale nu au mai încheiat contracte cu medicii de familie pentru realizarea acestor controale medicale. Situația se regăsește în mediul rural, acolo unde unitățile de învățământ nu dispun de cabinete medicale școlare, motivul fiind generat de lipsa fondurilor.

 

Situație îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2025, 07:50 (1879 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Grindu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Grindu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Duminică, 29 mai a.c., la ieșire din localitatea Grindu către Buzău s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate la fața locului a reieșit că în evenimentul ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2022, 22:00
(5595 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Duminică, 29 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27180, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de sâmbătă, 28 mai a ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2022, 16:40
(1868 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 28 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27179, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de vineri, 27 mai ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2022, 16:40
(3797 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 27 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27179, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de joi, 26 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2022, 16:20
(8249 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Evaluarea standardizată la finalul anului școlar 2021-2022

În conformitate cu Ordinul nr. 3835/2022, în anul școlar 2021-2022, în perioada cuprinsă intre 30 mai-10 iunie 2022, se va organiza pilotarea evaluării standardizate pentru elevii claselor I-VII, respectiv ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2022, 15:50
(12009 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noutăți în sistemul RO-eFactura

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începând cu data de 1 iulie 2022, operatorii economici stabiliți în România au obligația, în relația B2G (relația dintre ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2022, 13:45
(16085 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Începe depunerea cererilor de finanțare aferente Măsurii «Microgranturi în domeniul agroalimentar»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că de vineri, 27.05.2022, încep înscrierile pentru Măsura «Microgranturi în domeniul agroalimentar». Astfel, în perioada 27 mai 2022 ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2022, 11:10
(12373 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de peste 98 milioane de lei, colectate în luna aprilie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în luna aprilie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 98,18 milioane de lei, cu 15,2 ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 19:00
(21581 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au desfășurat în cursul zilei de miercuri, 25 mai a.c., activități de informare în rândul elevilor din cadrul școlilor din mediul rural și urban din județul Ialomița, pentru conștientizarea ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 16:50
(13233 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconieri prinși în flagrant de polițiști pe Brațul Borcea

Ialomița: Braconieri prinși în flagrant de polițiști pe Brațul Borcea

Miercuri, 25 mai a.c., polițiștii au depistat pe Brațul Borcea doi bărbați, de 37 de ani, din comuna Stelnica, și de 47 de ani, din comuna Bordușani, în timp pescuiau într-o ambarcațiune din lemn, cu o ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 16:30
(3867 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Joi, 26 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27177, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de miercuri, 25 mai a.c., ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 16:15
(7443 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural

Prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural

Joi, 26 mai 2022, prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural, având pe ordinea de zi dezbateri cu privire la activitatea de contractare a serviciilor medicale, medicamentelor ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 15:30
(3325 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Culturii Slobozene», în perioada 30 mai-3 iunie 2022

Primăria Municipiului Slobozia, prin Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia, organizează în perioada 30 mai-3 iunie 2022 un amplu program de manifestări, sub genericul «Zilele Culturii Slobozene ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 14:45
(21135 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu aplicativ la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Joi, 26 mai a.c., începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița a organizat un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care a fost ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 11:30
(11180 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Moldoveni și Sudiți!

Joi, 26 mai 2022, echipele RAJA Constanța execută lucrări periodice de întreținere a rezervoarelor destinate înmagazinării apei potabile din localitățile Moldoveni și Sudiți. Astfel, în intervalul orar ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 17:40
(5561 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Miercuri, 25 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27176, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de marți, 24 mai ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 16:35
(9489 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

A doua zi a evenimentului național «Săptămâna Prevenirii Criminalității» a fost dedicată prevenirii violenței în familie-fenomen complex, având consecințe atât în plan individual și familial, cât și la ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 16:20
(3657 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Scutiri fiscale pentru angajații din sectorul agricol și industrie alimentară

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii despre faptul că a fost introdusă o nouă scutire de la plata impozitului pentru veniturile din salarii și asimilate salariilor ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 13:50
(10947 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoției 2022

Având în vedere că anul școlar 2021-2022 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților promoției 2022 că pot beneficia de prevederile Legii nr ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 12:20
(10713 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul Școlar Județean Ialomița: «Târgul ofertelor educaționale»

lnspectoratul Școlar Județean lalomița își dovedește interesul pentru traseul educațional și profesional al elevilor de clasa a VIII-a prin organizarea unui Târg care să faciliteze accesul acestora la ofertele ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 20:40
(9905 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Liber la pașapoarte pentru copii de 1 iunie

De 1 iunie-«Ziua Internațională a Copilului», Serviciul Public Comunitar de Pașapoarte va avea program normal de lucru. Funcționarii instituției vor onora însă solicitările pentru emiterea de pașapoarte ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 19:40
(10002 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Marți, 24 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27174, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de luni, 23 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 16:15
(1859 vizualizări - 0 comentarii)


Descindere la Slobozia organizată de Poliția Capitalei

Polițiștii din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București au efectuat marți, 24 mai a.c., 7 percheziții domiciliare, pe raza Capitalei și a județelor Ilfov și Ialomița. În Ialomița, descinderea ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 15:00
(2430 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Întâlnire cu profesor doctor Marius Stan

Profesor doctor Marius Stan, celebrul savant român născut la Urziceni, ajunge vineri, 27 mai 2022, la Slobozia. Omul de știință va susține o conferință în cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea». Denumit ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 14:15
(3870 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 844 mii de lei, sume stabilite suplimentar în luna aprilie 2022

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna aprilie a.c., 19 inspecții fiscale și 21 de controale inopinate. În urma acțiunilor de verificare au fost stabilite obligații ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 14:00
(13819 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

Echipele RAJA Constanța execută lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile din localitatea Dridu. Astfel, marți, 24 mai 2022, în intervalul orar 08,00-17,00, se ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 18:05
(19789 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Luni, 23 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27174, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de duminică, 22 mai a ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 17:10
(5381 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Peste 110000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14.03-22.05.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 110609 de chestionare la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 16:55
(14323 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Redirecționare a 3,5% din impozitul anual datorat la entități nonprofit/unități de cult (Formularul 230)

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că pot dispune asupra destinației unei sume reprezentând până la 3,5% din impozitul stabilit pentru susținerea ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 16:20
(13254 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Sudiți

Incendiu la o casă din Sudiți

Duminică, 22 mai a.c., în jurul orelor 16,40, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din comuna Sudiți. Trei ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 13:10
(10632 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...