Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consilierii locali PSD au respins un proiect inițiat de primarul Alexandru Potor!

Figurație administrativă?

Consilierii locali PSD au respins un proiect inițiat de primarul Alexandru Potor!

În urmă cu o săptămână, Consiliul Lo­cal Slobozia s-a reunit în cadrul ședinței ordinare a lunii octombrie 2025. Ordinea de zi inițială, care cuprindea 11 inițiative, a fost suplimentată cu încă 4, cu doar 2 ore înainte de începerea ședinței, după cum bine s-au obișnuit deja actuala administrație a orașului. Pe lista suplimentară s-a aflat un proiect inițiat de către primarul Alexandru Potor, prin care acesta le-a cerut consilierilor să adopte o decizie în privința problemei gene­rată de stabilirea limitelor teri­toriale dintre orașele Slobozia și Amara. Potrivit proiectului de hotărâre, consilierii locali ar fi trebuit să decidă dacă... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2025, 10:15 (10104 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

18,136 milioane de lei, fonduri repartizate administrației ialomițene pentru drumuri

18,136 milioane de lei, fonduri repartizate administrației ialomițene pentru drumuri

Consiliul Județean Ialomița a făcut pu­blică valoarea su­melor care vor fi repartizate primăriilor din sumele defalcate din Taxa pe Valoare Adăugată (TVA). Astfel, administrațiile locale vor primi de la bugetul Statului, 10,230 milioane de lei, Consiliului Județean Ialomița revenindu-i 7,906 milioane de lei. Banii vor fi utilizați pentru «finanțarea cheltuielilor drumurilor județene și comunale pe anul 2025».

 

Fonduri de la bugetul Statului pentru primării Ca în fiecare an, în această perioadă Consiliul Județean Ialomița repartizează fondurile... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2025, 15:20 (2232 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infrastructura de irigații din Ialomița, în reabilitare

Infrastructura de irigații din Ialomița, în reabilitare

Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare-Filiala Teritorială Ialomița a făcut o scurtă prezentare a proiectelor de investiții privind îmbunătățirea infrastructurii de irigații din județul Ialomița. În ultimii ani, structura centrală a instituției a făcut demersuri semnificative în îmbunătățirea sistemelor de irigații din Ialomița, implementând 7 proiecte de modernizare.

 

Situația la zi a proiectelor Din cele 7 proiecte inițiate de ANIF-Structura Centrală ce vizează modernizarea și reabilitarea infrastructurii de irigații din județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2025, 12:25 (2557 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Garda de Mediu Ialomița și Urban SA, în dispută din cauza problemei mirosurilor

Garda de Mediu Ialomița și Urban SA, în dispută din cauza problemei mirosurilor

Problema mirosurilor pestilențiale provenite de la stația de epurare a munici­piului Slobozia plasează pe poziții divergente Garda de Mediu Ialomița și operatorul Urban SA, unitate care are în administrare stația. Într-un comunicat de presă remis redacției ziarului nostru, oficialii Gărzii de Mediu Ialomița reacționează și explică în detaliu de ce responsabilitatea privind gestionarea mirosurilor este exclusiv a operatorului. La rândul lor, reprezentanții Urban SA susțin că amenzile pe care le-au primit din partea Gărzii de Mediu, actualmente contestate în instanță, și măsurile de conformare impuse de instituție nu pot fi aplicate.

 

Amenzile nu rezolvă problema mirosurilor... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2025, 07:50 (13212 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiectul de «Mobilitate Urbană» al Sloboziei a fost recepționat

Proiectul de «Mobilitate Urbană» al Sloboziei a fost recepționat

Primăria Slobozia a semnat în urmă cu o săptămână recepția lucrărilor proiectului de «Mobilitate Urbană». Investiția a presupus reconfigurarea circulației pe cel mai important bulevard al orașului, Matei Basarab, achiziția de autobuze electrice și amenajarea pistelor de biciclete. În septembrie a.c., propunerea de recepție a lucrărilor a fost amâ­nată din cauza unor deficiențe descoperite de Inspectoratul de Stat în Construcții și Serviciul Poliției Rutiere Ialomița.

 

Cel mai important proiect al Primăriei Slobozia Inițiat de Adrian... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2025, 10:20 (6131 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Arierate de aproximativ 9 milioane de lei înregistrate de primării și Consiliul Județean Ialomița

Analiză a Fiscului

Arierate de aproximativ 9 milioane de lei înregistrate de primării și Consiliul Județean Ialomița

Întârzierea la plata facturilor către furnizori generează datorii imense înregistrate de primăriile ialomițene. Administrația Județeană a Finanțelor Publice arată că valoarea arieratelor, la încheierea termenului scadent de 60 de zile, pe care administrațiile locale le au se apropie de 9 milioane de lei, conform unor date furnizate de instituție.

 

Primării cu datorii Neplata la timp a facturilor către furnizori în termenul scadent de 60 de zile este considerat arierat și se contabilizează în evidențele Administrației Județene a Finanțelor Publice... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2025, 09:55 (3200 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii necalificați

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii necalificați

Școlile din localitățile rurale aflate la marginea județului Ialomița, în special în zona Urziceni, se confruntă de ani buni cu o lipsă a profesorilor calificați. Așa se face că aceleași cadre didactice predau mai multe materii sau împart cancelaria cu profesorii necalificați. Datele arată că, pentru anul școlar 2025-2026, aproximativ 200 de profesori care nu au studii în domeniul Educației au fost încadrați în sistemul de învățământ și trimiși la catedră.

 

Profesori necalificați pentru elevii ialomițeni Termenul de «necalificat... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2025, 10:20 (3413 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Rectificare cu «deficit» pentru bugetul Ialomiței

Ședință a Consiliului Județean

Rectificare cu «deficit» pentru bugetul Ialomiței

Ședința Consiliului Județean Ialomița, ordinară de altfel, de miercuri, 29 oc­tombrie 2025, a marcat absența preșe­dintelui instituției, Marian Pavel, acesta dele­gându-și atribuțiile pentru perioada 27-29 oc­tombrie a.c. vicepreședintelui Emil Cătălin Grigore. Așa cum probabil nu știați, președintele Marian Pavel, alături de cam toată floarea edilă din județ, și-a înecat amarul într-o vizită de proto­col la frații noștri de peste Prut, adică la Chișinău. Să completăm că excursia cu primăreii a impus, drept cerință expresă a președintelui Con­siliului Județean, statutul de «neînsoțit», semn că domnia sa avea probabil î... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2025, 12:10 (7254 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Abuzuri sexuale descoperite în jurnalul virtual al victimei

S-a întâmplat la Ograda

Abuzuri sexuale descoperite în jurnalul virtual al victimei

O poveste tulburătoare, petrecută la Ograda, a ieșit la iveală o dată cu ancheta penală deschisă de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia în acest caz. Un bărbat a fost arestat preventiv pentru că și-ar fi abuzat sexual, vreme de 2 ani, fiica vitregă. Constrânsă de abuzator, fata nu a putut vorbi cu nimeni despre situația în care se afla, însă a relatat totul într-un jurnal virtual. Plecat, se pare, în Franța, fratele acesteia a descoperit relatările minorei și a sesizat autoritățile. Acum adolescenta se află într-un program de protecție specială instituit de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2025, 08:05 (6936 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea cu doar trei medici!

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea cu doar trei medici!

Nu doar spitalele ialomițene și rețeaua medicilor de familie au probleme din cauza lipsei medicilor specialiști, ci și Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița. Instituția trebuie să facă față solicitărilor cu doar trei medici, deși în schema de personal sunt prevăzute 20 de posturi pentru specialiști. Din cauza numărului scăzut de medici, orele de gardă sunt dificil de acoperit, iar intervențiile sunt asigurate cu ajutorul asistenților. Pentru ca pacienții să ajungă cât mai repede la spital, SJA Ialomița a făcut demersuri pentru a reduce pe cât posibil timpul de intervenție.

 

Ambulanța Ialomița are nevoie de medici... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2025, 12:10 (3771 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia vrea, din nou, Centura de Nord!

Visurile administrației Potor

Primăria Slobozia vrea, din nou, Centura de Nord!

bonus: Potor, «dezmățul financiar al fostei administrații» și «șantajul»

Considerată prea costisitoare pentru bugetul sărac al Sloboziei, investiția în Centura de Nord a orașului a fost tă­iată de pe lista priorităților de către administrația Potor. În urmă cu o săptămână, în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Local Slobozia, aleșii locali au votat în favoarea unui proiect de hotărâre, inițiat de edilul Alexandru Potor, prin care acest proiect devine din nou esențial pentru comunitatea locală. Între timp, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, instituție care finanțează acest proiect, a decis să suspende fondurile pentru inițiativele al căror grad de implementare este foarte scăzut... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2025, 07:55 (11979 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Piste de biciclete cu «probleme tehnice» pe banii Guvernului României

Investiție a Consiliului Județean Ialomița

Piste de biciclete cu «probleme tehnice» pe banii Guvernului României

Cu o valoare de peste 100 milioane de lei, reabilitarea drumurilor județene care leagă localitățile Luciu și Fetești, tra­versând orașul Țăndărei și comunele Platonești și Movila, se confruntă deja cu primele probleme tehnice. Totul din cauza pistelor de biciclete prevă­zute în proiectul de investiție. Lucra­rea dă mari batai de cap constructorilor. Ca în multe alte situații, deficiențele au apărut abia când muncitorii s-au apucat de lucru. Acum, oficialii Consiliului Județean Ialomița caută soluții pentru a remedia ceea ce la întocmirea planurilor de lucrări nu s-a evidențiat.

 

Investiție de peste 100 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2025, 15:20 (8483 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Corn și Lapte» în școlile ialomițene, după 1 noiembrie 2025

«Corn și Lapte» în școlile ialomițene, după 1 noiembrie 2025

Dacă în anul școlar precedent elevii ialomițeni au primit alimentele acordate de Guvernul României în baza «Programului pentru școli al României», cunoscut și sub numele de «Cornul și Laptele», imediat ce au revenit în clase, anul acesta o serie de proceduri birocratice întârzie distribuirea produselor alimentare. Consiliul Județean Ialomița susține că elevii ar putea beneficia de aceste produse după 1 noiembrie 2025.

 

Un proiect întârziat De peste două decenii, elevii ialomițeni, în special din... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2025, 12:10 (2500 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Întreținerea aparatelor medicale, blocată din cauza legii privind reducerile bugetare

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Întreținerea aparatelor medicale, blocată din cauza legii privind reducerile bugetare

În ultimii ani, Spitalul Jude­țean de Urgență Slobozia a făcut numeroase eforturi financiare pentru a îmbunătăți dotările în ceea ce privește aparatura medicală. Aceste echipamente necesită întreținere, însă toate aceste demersuri sunt dificil de realizat din cauza prevederilor Ordonanței de Urgență nr. 52/2025, care interzice unităților sanitare achiziția de servicii privind mentenanța aparatelor medicale. «Va fi o perioadă foarte dificilă din acest punct de vedere... În momentul de față echipamentele sunt funcționale, dar dacă va fi nevoie de reparații nu știu cum ne vom descurca!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2025, 10:05 (5089 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Centru de Îngrijiri Paliative Maia», un pas concret spre îngrijire cu demnitate

«Centru de Îngrijiri Paliative Maia», un pas concret spre îngrijire cu demnitate

Proiectul «Centrul de Îngrijiri Paliative Maia», al cărui beneficiar este Asociația Română pentru Promovarea Sănătății, a obținut cel mai mare punctaj și s-a clasat pe primul loc la nivel național în cadrul Apelului de proiecte «Investiții în infrastructura unităților care furnizează servicii de paliație», finanțat din fonduri europene în cadrul Programului Sănătate. Proiectul s-a evidențiat printr-o abordare pragmatică și bine ancorată în nevoile comunității și ale județului Ialomița, pro­punând o soluție realistă la lipsa serviciilor de îngrijiri paliative. Acesta este rezultatul colaborării dintre «... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2025, 09:40 (8244 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Litigiu pentru stabilirea granițelor localităților Slobozia și Amara

Litigiu pentru stabilirea granițelor localităților Slobozia și Amara

De peste 15 ani, Primăriile Amara și Slobozia încearcă să găsească o soluție pentru a stabili granițele teritoriale ale celor două localități, în zona cunoscută de localnici drept «Drumul Fermei»/Motel Diamant. Deși în martie 2025, cele două autorități locale păreau că au ajuns la un nu­mitor comun, un litigiu în instanță aduce din nou în discuție această situație. Prefectura Ialomița cere din nou mediere pentru stabilirea granițelor teritoriale, iar Primăria Slobozia solicită Consiliului Local să adopte o decizie în acest sens.

 

O problemă fără rezolvare... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2025, 09:50 (4064 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă penală pentru falsificarea site-urilor Consiliului Județean Ialomița și Primăriilor Amara și Fetești

Anchetă penală pentru falsificarea site-urilor Consiliului Județean Ialomița și Primăriilor Amara și Fetești

La jumătatea lunii septembrie 2025, Consiliul Județean Ialomița, Primăria Fetești și Primăria Amara sesizau public faptul că în spațiul virtual au apărut pagini de internet ce utilizează numele instituțiilor în mod ilegal. Oficialii Consiliului Județean Ialomița au reclamat situația la Poliție, urmare a plângerii depuse fiind constituit un dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de «fals informatic».

 

Cercetări în curs Încă de la momentul apa­riției site-urilor care au folosit în mod ilegal numele și însem­nele... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2025, 12:20 (3955 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Lipsa banilor a lăsat școlile ialomițene de la sate fără triaj epidemiologic

La început de an școlar

Lipsa banilor a lăsat școlile ialomițene de la sate fără triaj epidemiologic

Controlul epidemiologic al elevilor la început de an școlar a lipsit cu desăvârșire în mai bine de jumătate dintre școlile ialomi­țene. Un raport al Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că verificarea stării de sănătate a elevilor nu a fost posibilă pentru că administrațiile locale nu au mai încheiat contracte cu medicii de familie pentru realizarea acestor controale medicale. Situația se regăsește în mediul rural, acolo unde unitățile de învățământ nu dispun de cabinete medicale școlare, motivul fiind generat de lipsa fondurilor.

 

Situație îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2025, 07:50 (1879 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește în parcări 2,9 milioane de lei

Primăria Slobozia investește în parcări 2,9 milioane de lei

Primăria Slobozia investește în creșterea numărului de parcări publice. În această perioadă s-au finalizat lucrările la parcarea din zona Bazarului Municipal, urmând a se da startul și amenajării unor locuri de parcare în zona Răzoare din Slobozia. Costurile acestor investiții se ridică la 2,9 milioane de lei.

 

Parcări pentru cetățeni și mașinile abandonate Inițiate încă de pe vremea fostului edil Dragoș Soare, lucrările de amenajarea a parcării din zona Bazarului Municipal s-au finalizat în urmă cu aproximativ două săptămâni. Municipalitatea... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2025, 10:10 (33930 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Țăndărei, pe harta infracționalității din Europa

Țăndărei, pe harta infracționalității din Europa

Autoritățile judiciare din Spania, alături de cele din România, au reușit destructurarea unei rețele infracționale specializate în furturi prin «tehnica îmbrățișărilor». Principalii suspecți sunt din orașul Țăndărei, județul Ialomița. Cazul a fost prezentat pe larg de publicația spaniolă «El Mundo».

 

25 de percheziții și 12 arestări Potrivit presei din Spania, gruparea infracțională din Țăndărei practica metoda «îmbrățișărilor», profitând de vulnerabilitatea oamenilor în vârstă și de turiștii veniți... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2025, 17:25 (8525 vizualizări - 13 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
306 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Proiectul educativ «Micul Pieton» la Gârbovi

IPJ Ialomița: Proiectul educativ «Micul Pieton» la Gârbovi

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței tinerilor. Marți, 15 iunie a.c,  peste 150 de elevi din comuna Gârbovi au învățat ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2021, 16:55
(2567 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 16 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10786, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2021, 16:35
(2202 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Deplasări în siguranță pe timp de ploaie

Având în vedere Codul Portocaliu de ploi abundente emis de Administrația Națională de Meteorologie pentru județul Ialomița, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița le recomandă șoferilor să adapteze viteza ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 17:45
(2288 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

În ultimele 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 83 de evenimente, dintre care 77 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, totodată, fiind sesizate 6 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 17:00
(1599 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru conectarea aparatelor de marcat electronice fiscale

Operatorii economici care încasează contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul sau a serviciilor efectuate direct către populație trebuie să țină cont de termenele limită pentru conectarea aparatelor ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 16:30
(5146 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 15 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10786, cu 2 cazuri mai mult decât luni, 14 iunie ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 16:15
(2582 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, sub Cod Portocaliu de ploi abundente

Ialomița, sub Cod Portocaliu de ploi abundente

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Portocaliu de ploi abundente și instabilitate atmosferică, printre județele afectate de fenomenele meteo numărându-se și Ialomița. Avertizarea ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 13:15
(2624 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a polițiștilor la Școala Gimnazială Platonești

Acțiune preventivă a polițiștilor la Școala Gimnazială Platonești

Elevii Școlii Gimnaziale Platonești au primit la ore vizita polițiștilor, care în cadrul proiectului «Școala Siguranței Tedi» au încercat să îi ajute pe copii, prin joc, să își însușească informații privind ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 18:10
(4919 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fără permis, la volan

Duminică, 13 iunie a.c., în jurul orelor 11,30, polițiștii din Fetești au depistat, pe raza localității Cegani, un șofer în vârstă de 24 de ani în timp ce conducea un autoturism fără a avea permis conducere ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 17:55
(2441 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprins în flagrant conducând o mașină neînmatriculată

În cursul zilei de sâmbătă, 12 iunie a.c., în jurul orelor 13,00, polițiștii rutieri slobozeni au oprit, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 28 ani, din Slobozia. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 17:50
(1851 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți la volan

Sâmbătă, 12 iunie a.c., pe raza comuni Făcăeni, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat, în flagrant, un tânăr de 21 de ani în timp ce conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 17:40
(1826 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 14 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10784, cu 6 cazuri mai mult decât duminică, 13 iunie ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 16:40
(1934 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitatea Dridu-Snagov!

Pentru efectuarea unor lucrări de modernizare, reparații și întreținere a instalațiilor, furnizorul de energie electrică va sista, marți, 15 iunie 2021, în intervalul orar 9,00-17,00, alimentarea cu energie ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 15:20
(3024 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Reducerrea evaziunii fiscale, obiectiv strategic al ANAF

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomita a efectuat, în luna mai 2021, în concordanță cu Strategia Agenției Naționale de Administrare Fiscală 2021-2024, care are ca obiectiv strategic reducerea ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 14:50
(4440 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 25 iunie 2021-termen limită pentru depunerea a 8 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri, 25 iunie 2021, este termenul limită de depunere a următoarelor declarații: «Declarație privind obligațiile de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 13:35
(3119 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Final al Campaniei de primire a cererilor unice de plată 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința opiniei publice că la data de 11 iunie 2021 s-a încheiat Campania de primire a cererilor unice de plată aferente anului 202 ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 13:10
(2715 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: A intrat cu mașina într-un copac

Balaciu: A intrat cu mașina într-un copac

Un accident de circulație s-a produs în dimineața zilei de luni, 14 iunie a.c., pe raza comunei Balaciu. Din primele informații, șoferul unei mașini a pierdut controlul volanului și s-a lovit violent de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 10:30
(3080 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Grupul de Comunicare Strategică: Un singur nou caz COVID-19 în Ialomița

Duminică, 13 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10778, cu un singur caz mai mult decât sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2021, 17:25
(2791 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 12 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10777, cu 3 cazuri mai mult decât vineri, 11 iunie ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2021, 17:10
(2240 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mesaje pentru donatorii de sânge, cu ocazia «Zilei Mondiale a Donatorului de Sânge»

Luni, 14 iunie a.c., se sărbătorește «Ziua Mondială a Donatorului de Sânge». Cu această ocazie, reprezentanții Centrului Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița marchează evenimentul transmițând public ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 18:25
(4181 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Autoutilitară răsturnată în urma unui accident

Urziceni: Autoutilitară răsturnată în urma unui accident

În ziua de vineri, 11 iunie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit în cazul unui accident rutier produs pe raza municipiului. În eveniment au fost implicate o autoutilitară și un autoturism. În urma ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 17:10
(2188 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Urziceni: Regulile de circulație, pe înțelesul elevilor

Urziceni: Regulile de circulație, pe înțelesul elevilor

Joi, 10 iunie a.c., polițiștii din Urziceni au desfășurat lecții de educație rutieră în cadrul Școlii Gimnaziale «I.H. Rădulescu» din Urziceni. Polițiștii au discutat cu peste 100 de elevi despre recunoașterea ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 16:35
(3821 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Un singur nou caz de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 11 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10774, cu un singur caz mai mult decât joi, 10 iunie ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 16:20
(2768 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan având un permis contrafăcut

Oprit în trafic pentru un control de rutină în ziua de joi, 10 iunie a.c., un tânăr de 20 de ani din Țăndărei s-a ales cu un dosar penal. Acesta este acuzat de «conducere fără permis», «fals material în ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 15:45
(4143 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au reținut pentru 24 de ore, în ziua de joi, 10 iunie a.c., un minor de 17 ani din localitatea Țăndărei. Acesta este bănuit de comiterea infracțiunii de «furt calificat». Acesta a ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 15:40
(2235 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Țăndărei

Polițiștii și jandarmii ialomițeni au organizat joi, 10 iunie a.c., o razie de amploare pe raza orașului Țăndărei. Pe parcursul activităților desfășurate au fost legitimate peste 270 de persoane și controlate ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 15:35
(2743 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


Ialomița: Adăposturile canine, verificate de polițiști

Ialomița: Adăposturile canine, verificate de polițiști

În perioada 9-10 iunie a.c., polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor au acționat pe raza municipiilor Slobozia și Fetești, precum și orașelor Amara și Țăndărei, pentru verificarea modului ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 15:20
(2425 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița în luna mai 2021

Controale ale ITM Ialomița în luna mai 2021

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a efectuat acțiuni de control în luna mai 2021 având ca obiectiv verificarea modului în care angajatorii respectă prevederile legislației în vigoare în domeniul ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 13:20
(2038 vizualizări - 0 comentarii)


Relocarea cabinetelor din Ambulatoriul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Relocarea cabinetelor din Ambulatoriul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

«După cum am mai anunțat în luna martie a anului curent, au început lucrările de consolidare, renovare și modernizare ale Ambulatoriului de Specialitate din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 11:10
(4185 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Lista câștigătorilor Tombolei «Maratonul Vaccinării»

Instituția Prefectului Ialomița: Lista câștigătorilor Tombolei «Maratonul Vaccinării»

În perioada 31 mai-1 iunie 2021, la nivelul județului Ialomița s-a organizat o campanie de vaccinare destinată tinerilor cu vârste cuprinse între 16 și 25 de ani. Denumită «Maratonul vaccinării-Alege să ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2021, 19:55
(4383 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...