Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Construcția creșei «nZEB» din Slobozia, sistată temporar

Construcția creșei «nZEB» din Slobozia, sistată temporar

Compania Națională de Investiții, instituția care finanțează pro­iectul creșei «nZEB» din Slobozia, a decis sistarea temporară a lucrărilor din cauza unui litigiu iscat între antre­prenorul general al proiectului, SMB Steel Project Partnership SRL și subcontractorul AS Studio CO SRL. Scandalul dintre cele două societăți a izbucnit în vara acestui an, re­prezentanții fir­melor aducându-și reciproc acuzații cu pri­vire la nerespec­tarea înțelegerilor contractuale. Pe cale de consecință, CNI a dispus o expertiză tehnică a stadiului proiectului, iar până la finalizarea verificărilor lucrările la această investiție se suspendă. «... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2025, 11:55 (13378 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Orașele și municipiile din Ialomița riscă retrogradarea și pot pierde bani europeni

Analiză a Ministerului Dezvoltării

Orașele și municipiile din Ialomița riscă retrogradarea și pot pierde bani europeni

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a realizat o analiză amplă privind rangul localităților, pe baza datelor care rezultă din ultimul Recensământ al Populației, realizat în anul 2022. Analiza MDLPA evidențiază faptul că s-a creat o discrepanță semnificativă în ceea ce privește statutul administrativ pe care îl au multe orașe, municipii sau comune și numărul de lo­cuitori al unităților administrativ teritoriale. Astfel, pentru că numărul de locuitori este mai mic, unitățile administrativ teritoriale ar trebui retrogradate la un rang inferior celui pe care îl dețin în prezent. În Ialomița, de exemplu, orașe precum Amara, ... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2025, 08:05 (23213 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierii locali PSD au respins un proiect inițiat de primarul Alexandru Potor!

Figurație administrativă?

Consilierii locali PSD au respins un proiect inițiat de primarul Alexandru Potor!

În urmă cu o săptămână, Consiliul Lo­cal Slobozia s-a reunit în cadrul ședinței ordinare a lunii octombrie 2025. Ordinea de zi inițială, care cuprindea 11 inițiative, a fost suplimentată cu încă 4, cu doar 2 ore înainte de începerea ședinței, după cum bine s-au obișnuit deja actuala administrație a orașului. Pe lista suplimentară s-a aflat un proiect inițiat de către primarul Alexandru Potor, prin care acesta le-a cerut consilierilor să adopte o decizie în privința problemei gene­rată de stabilirea limitelor teri­toriale dintre orașele Slobozia și Amara. Potrivit proiectului de hotărâre, consilierii locali ar fi trebuit să decidă dacă... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2025, 10:15 (10107 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

18,136 milioane de lei, fonduri repartizate administrației ialomițene pentru drumuri

18,136 milioane de lei, fonduri repartizate administrației ialomițene pentru drumuri

Consiliul Județean Ialomița a făcut pu­blică valoarea su­melor care vor fi repartizate primăriilor din sumele defalcate din Taxa pe Valoare Adăugată (TVA). Astfel, administrațiile locale vor primi de la bugetul Statului, 10,230 milioane de lei, Consiliului Județean Ialomița revenindu-i 7,906 milioane de lei. Banii vor fi utilizați pentru «finanțarea cheltuielilor drumurilor județene și comunale pe anul 2025».

 

Fonduri de la bugetul Statului pentru primării Ca în fiecare an, în această perioadă Consiliul Județean Ialomița repartizează fondurile... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2025, 15:20 (2233 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infrastructura de irigații din Ialomița, în reabilitare

Infrastructura de irigații din Ialomița, în reabilitare

Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare-Filiala Teritorială Ialomița a făcut o scurtă prezentare a proiectelor de investiții privind îmbunătățirea infrastructurii de irigații din județul Ialomița. În ultimii ani, structura centrală a instituției a făcut demersuri semnificative în îmbunătățirea sistemelor de irigații din Ialomița, implementând 7 proiecte de modernizare.

 

Situația la zi a proiectelor Din cele 7 proiecte inițiate de ANIF-Structura Centrală ce vizează modernizarea și reabilitarea infrastructurii de irigații din județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2025, 12:25 (2559 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garda de Mediu Ialomița și Urban SA, în dispută din cauza problemei mirosurilor

Garda de Mediu Ialomița și Urban SA, în dispută din cauza problemei mirosurilor

Problema mirosurilor pestilențiale provenite de la stația de epurare a munici­piului Slobozia plasează pe poziții divergente Garda de Mediu Ialomița și operatorul Urban SA, unitate care are în administrare stația. Într-un comunicat de presă remis redacției ziarului nostru, oficialii Gărzii de Mediu Ialomița reacționează și explică în detaliu de ce responsabilitatea privind gestionarea mirosurilor este exclusiv a operatorului. La rândul lor, reprezentanții Urban SA susțin că amenzile pe care le-au primit din partea Gărzii de Mediu, actualmente contestate în instanță, și măsurile de conformare impuse de instituție nu pot fi aplicate.

 

Amenzile nu rezolvă problema mirosurilor... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2025, 07:50 (13228 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiectul de «Mobilitate Urbană» al Sloboziei a fost recepționat

Proiectul de «Mobilitate Urbană» al Sloboziei a fost recepționat

Primăria Slobozia a semnat în urmă cu o săptămână recepția lucrărilor proiectului de «Mobilitate Urbană». Investiția a presupus reconfigurarea circulației pe cel mai important bulevard al orașului, Matei Basarab, achiziția de autobuze electrice și amenajarea pistelor de biciclete. În septembrie a.c., propunerea de recepție a lucrărilor a fost amâ­nată din cauza unor deficiențe descoperite de Inspectoratul de Stat în Construcții și Serviciul Poliției Rutiere Ialomița.

 

Cel mai important proiect al Primăriei Slobozia Inițiat de Adrian... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2025, 10:20 (6134 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Arierate de aproximativ 9 milioane de lei înregistrate de primării și Consiliul Județean Ialomița

Analiză a Fiscului

Arierate de aproximativ 9 milioane de lei înregistrate de primării și Consiliul Județean Ialomița

Întârzierea la plata facturilor către furnizori generează datorii imense înregistrate de primăriile ialomițene. Administrația Județeană a Finanțelor Publice arată că valoarea arieratelor, la încheierea termenului scadent de 60 de zile, pe care administrațiile locale le au se apropie de 9 milioane de lei, conform unor date furnizate de instituție.

 

Primării cu datorii Neplata la timp a facturilor către furnizori în termenul scadent de 60 de zile este considerat arierat și se contabilizează în evidențele Administrației Județene a Finanțelor Publice... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2025, 09:55 (3200 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii necalificați

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii necalificați

Școlile din localitățile rurale aflate la marginea județului Ialomița, în special în zona Urziceni, se confruntă de ani buni cu o lipsă a profesorilor calificați. Așa se face că aceleași cadre didactice predau mai multe materii sau împart cancelaria cu profesorii necalificați. Datele arată că, pentru anul școlar 2025-2026, aproximativ 200 de profesori care nu au studii în domeniul Educației au fost încadrați în sistemul de învățământ și trimiși la catedră.

 

Profesori necalificați pentru elevii ialomițeni Termenul de «necalificat... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2025, 10:20 (3417 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rectificare cu «deficit» pentru bugetul Ialomiței

Ședință a Consiliului Județean

Rectificare cu «deficit» pentru bugetul Ialomiței

Ședința Consiliului Județean Ialomița, ordinară de altfel, de miercuri, 29 oc­tombrie 2025, a marcat absența preșe­dintelui instituției, Marian Pavel, acesta dele­gându-și atribuțiile pentru perioada 27-29 oc­tombrie a.c. vicepreședintelui Emil Cătălin Grigore. Așa cum probabil nu știați, președintele Marian Pavel, alături de cam toată floarea edilă din județ, și-a înecat amarul într-o vizită de proto­col la frații noștri de peste Prut, adică la Chișinău. Să completăm că excursia cu primăreii a impus, drept cerință expresă a președintelui Con­siliului Județean, statutul de «neînsoțit», semn că domnia sa avea probabil î... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2025, 12:10 (7255 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Abuzuri sexuale descoperite în jurnalul virtual al victimei

S-a întâmplat la Ograda

Abuzuri sexuale descoperite în jurnalul virtual al victimei

O poveste tulburătoare, petrecută la Ograda, a ieșit la iveală o dată cu ancheta penală deschisă de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia în acest caz. Un bărbat a fost arestat preventiv pentru că și-ar fi abuzat sexual, vreme de 2 ani, fiica vitregă. Constrânsă de abuzator, fata nu a putut vorbi cu nimeni despre situația în care se afla, însă a relatat totul într-un jurnal virtual. Plecat, se pare, în Franța, fratele acesteia a descoperit relatările minorei și a sesizat autoritățile. Acum adolescenta se află într-un program de protecție specială instituit de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2025, 08:05 (6937 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea cu doar trei medici!

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea cu doar trei medici!

Nu doar spitalele ialomițene și rețeaua medicilor de familie au probleme din cauza lipsei medicilor specialiști, ci și Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița. Instituția trebuie să facă față solicitărilor cu doar trei medici, deși în schema de personal sunt prevăzute 20 de posturi pentru specialiști. Din cauza numărului scăzut de medici, orele de gardă sunt dificil de acoperit, iar intervențiile sunt asigurate cu ajutorul asistenților. Pentru ca pacienții să ajungă cât mai repede la spital, SJA Ialomița a făcut demersuri pentru a reduce pe cât posibil timpul de intervenție.

 

Ambulanța Ialomița are nevoie de medici... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2025, 12:10 (3773 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia vrea, din nou, Centura de Nord!

Visurile administrației Potor

Primăria Slobozia vrea, din nou, Centura de Nord!

bonus: Potor, «dezmățul financiar al fostei administrații» și «șantajul»

Considerată prea costisitoare pentru bugetul sărac al Sloboziei, investiția în Centura de Nord a orașului a fost tă­iată de pe lista priorităților de către administrația Potor. În urmă cu o săptămână, în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Local Slobozia, aleșii locali au votat în favoarea unui proiect de hotărâre, inițiat de edilul Alexandru Potor, prin care acest proiect devine din nou esențial pentru comunitatea locală. Între timp, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, instituție care finanțează acest proiect, a decis să suspende fondurile pentru inițiativele al căror grad de implementare este foarte scăzut... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2025, 07:55 (11986 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Piste de biciclete cu «probleme tehnice» pe banii Guvernului României

Investiție a Consiliului Județean Ialomița

Piste de biciclete cu «probleme tehnice» pe banii Guvernului României

Cu o valoare de peste 100 milioane de lei, reabilitarea drumurilor județene care leagă localitățile Luciu și Fetești, tra­versând orașul Țăndărei și comunele Platonești și Movila, se confruntă deja cu primele probleme tehnice. Totul din cauza pistelor de biciclete prevă­zute în proiectul de investiție. Lucra­rea dă mari batai de cap constructorilor. Ca în multe alte situații, deficiențele au apărut abia când muncitorii s-au apucat de lucru. Acum, oficialii Consiliului Județean Ialomița caută soluții pentru a remedia ceea ce la întocmirea planurilor de lucrări nu s-a evidențiat.

 

Investiție de peste 100 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2025, 15:20 (8485 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Corn și Lapte» în școlile ialomițene, după 1 noiembrie 2025

«Corn și Lapte» în școlile ialomițene, după 1 noiembrie 2025

Dacă în anul școlar precedent elevii ialomițeni au primit alimentele acordate de Guvernul României în baza «Programului pentru școli al României», cunoscut și sub numele de «Cornul și Laptele», imediat ce au revenit în clase, anul acesta o serie de proceduri birocratice întârzie distribuirea produselor alimentare. Consiliul Județean Ialomița susține că elevii ar putea beneficia de aceste produse după 1 noiembrie 2025.

 

Un proiect întârziat De peste două decenii, elevii ialomițeni, în special din... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2025, 12:10 (2500 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Întreținerea aparatelor medicale, blocată din cauza legii privind reducerile bugetare

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Întreținerea aparatelor medicale, blocată din cauza legii privind reducerile bugetare

În ultimii ani, Spitalul Jude­țean de Urgență Slobozia a făcut numeroase eforturi financiare pentru a îmbunătăți dotările în ceea ce privește aparatura medicală. Aceste echipamente necesită întreținere, însă toate aceste demersuri sunt dificil de realizat din cauza prevederilor Ordonanței de Urgență nr. 52/2025, care interzice unităților sanitare achiziția de servicii privind mentenanța aparatelor medicale. «Va fi o perioadă foarte dificilă din acest punct de vedere... În momentul de față echipamentele sunt funcționale, dar dacă va fi nevoie de reparații nu știu cum ne vom descurca!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2025, 10:05 (5090 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Centru de Îngrijiri Paliative Maia», un pas concret spre îngrijire cu demnitate

«Centru de Îngrijiri Paliative Maia», un pas concret spre îngrijire cu demnitate

Proiectul «Centrul de Îngrijiri Paliative Maia», al cărui beneficiar este Asociația Română pentru Promovarea Sănătății, a obținut cel mai mare punctaj și s-a clasat pe primul loc la nivel național în cadrul Apelului de proiecte «Investiții în infrastructura unităților care furnizează servicii de paliație», finanțat din fonduri europene în cadrul Programului Sănătate. Proiectul s-a evidențiat printr-o abordare pragmatică și bine ancorată în nevoile comunității și ale județului Ialomița, pro­punând o soluție realistă la lipsa serviciilor de îngrijiri paliative. Acesta este rezultatul colaborării dintre «... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2025, 09:40 (8245 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Litigiu pentru stabilirea granițelor localităților Slobozia și Amara

Litigiu pentru stabilirea granițelor localităților Slobozia și Amara

De peste 15 ani, Primăriile Amara și Slobozia încearcă să găsească o soluție pentru a stabili granițele teritoriale ale celor două localități, în zona cunoscută de localnici drept «Drumul Fermei»/Motel Diamant. Deși în martie 2025, cele două autorități locale păreau că au ajuns la un nu­mitor comun, un litigiu în instanță aduce din nou în discuție această situație. Prefectura Ialomița cere din nou mediere pentru stabilirea granițelor teritoriale, iar Primăria Slobozia solicită Consiliului Local să adopte o decizie în acest sens.

 

O problemă fără rezolvare... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2025, 09:50 (4065 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă penală pentru falsificarea site-urilor Consiliului Județean Ialomița și Primăriilor Amara și Fetești

Anchetă penală pentru falsificarea site-urilor Consiliului Județean Ialomița și Primăriilor Amara și Fetești

La jumătatea lunii septembrie 2025, Consiliul Județean Ialomița, Primăria Fetești și Primăria Amara sesizau public faptul că în spațiul virtual au apărut pagini de internet ce utilizează numele instituțiilor în mod ilegal. Oficialii Consiliului Județean Ialomița au reclamat situația la Poliție, urmare a plângerii depuse fiind constituit un dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de «fals informatic».

 

Cercetări în curs Încă de la momentul apa­riției site-urilor care au folosit în mod ilegal numele și însem­nele... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2025, 12:20 (3955 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Lipsa banilor a lăsat școlile ialomițene de la sate fără triaj epidemiologic

La început de an școlar

Lipsa banilor a lăsat școlile ialomițene de la sate fără triaj epidemiologic

Controlul epidemiologic al elevilor la început de an școlar a lipsit cu desăvârșire în mai bine de jumătate dintre școlile ialomi­țene. Un raport al Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că verificarea stării de sănătate a elevilor nu a fost posibilă pentru că administrațiile locale nu au mai încheiat contracte cu medicii de familie pentru realizarea acestor controale medicale. Situația se regăsește în mediul rural, acolo unde unitățile de învățământ nu dispun de cabinete medicale școlare, motivul fiind generat de lipsa fondurilor.

 

Situație îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2025, 07:50 (1879 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Termene la depunerea cererilor pentru subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează fermierii, precum și pe toți cei interesați, cu privire la conținutul recentei Ordonanțe de Urgentă a Guvernului nr ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 16:05
(9031 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Două femei, acroșate de un autoturism pe trecerea de pietoni!

Miercuri, 10 iunie a.c., în jurul orei 13,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 15:25
(4134 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Ecocondiționalitatea pentru Măsura 215 «Bunăstarea animalelor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează fermierii solicitanți ai plaților pentru Măsura 215 «Bunăstarea animalelor» că au obligația de a respecta normele ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 14:15
(7530 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii mai 2015, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7149 șomeri, din care 1565 șomeri indemnizați, respectiv 5584 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 13:05
(4528 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

4 persoane bănuite de comiterea mai multor infracțiuni au fost reținute de către polițiști în urma defășurării unor acțiuni de amploare pe raza județului Ialomița. Peste 50 de polițiști din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 21:40
(6443 vizualizări - 5 comentarii)


Urziceni: Arestat pentru deținerea de arme și muniții

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au pus în mișcare acțiunea penală față de MIHAI NICOLAE, pentru săvîrșirea infracțiunii de nerespectare a regimului armelor ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 19:25
(4242 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

Joi, 11 iunie 2015, începînd cu orele 8,00, la Stadionul Municipal din Slobozia se va desfășura faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 16:15
(10808 vizualizări - 0 comentarii)


George Enescu, comemorat la Slobozia

Vineri, 12 iunie 2015, orele 10,00, în cadrul Parteneriatului Cultural dintre Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» și Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc, la Filiala «MB20» a Bibliotecii ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 14:10
(4267 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Atenționare fraudă

Avînd în vedere sesizările cetățenilor privind seria de mesaje primite pe e-mail în legătură cu plata unei așa zise taxe anuale de 278 lei (de la adresa de e-mail [email protected] ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 17:05
(3939 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exercițiu de alarmare la fostul Combinat Chimic

Miercuri, 10 iunie a.c, începînd cu orele 10,00, urmează să se desfășoare un exercițiu de testare a planului de urgență externă al SC Chemgas Holding Corporation SRL Slobozia. Tema acestui exercițiu o reprezintă ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 15:25
(5680 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoția 2015

Avînd în vedere că anul școlar 2014-2015 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților promoției 2015 că pot beneficia de serviciile oferite de ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 14:50
(3812 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente rutiere, 5 răniți

La acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 4 accidente rutiere, soldate cu rănirea a cinci persoane. Astfel, sîmbătă, 6 iunie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 13:35
(3321 vizualizări - 0 comentarii)


Elevi în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Elevi în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Șase elevi ai școlilor militare de subofițeri jandarmi se află în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița. Atfel, în perioada 8 iunie-17 iulie a.c., șase elevi ai Școlilor Militare de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 12:15
(3444 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Debite către buget de peste 56 milioane de lei la finele lunii mai 2015

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că, la nivelul județului, arieratele bugetare rămase de recuperat la data de 31 mai 2015 erau în sumă de peste 56 milioane de lei. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 11:05
(5725 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenție în forță a pompierilor în curtea Trans Oil Țăndărei

Intervenție în forță a pompierilor în curtea Trans Oil Țăndărei

3 mașini dotate cu apă și spumă, o autoscară și un echipaj SMURD au intervenit în noaptea de joi spre vineri, 4/5 iunie 2015, în curtea fostei fabrici de ulei Ultex din Țăndărei, actuală Trans Oil. Militarii ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2015, 02:05
(11375 vizualizări - 0 comentarii)


Cosîmbești: Bătrînă de 89 de ani, lovită de un autoturism

Marți, 2 iunie 2015, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Cosîmbești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, de 28 de ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 18:10
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Permis de conducere fals

Polițiștii au oprit marți, 2 iunie 2015, pentru control, pe raza municipiului Fetești, un autoturism condus de un localnic, de 25 de ani. Tînărului i-au fost solicitate actele de identitate și documentele ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 15:20
(6427 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Percheziții la hoții de curent

În dimineața zilei de miercuri, 3 iunie 2015, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița efectuează 15 percheziții la persoane bănuite de furt de energie electrică și de instalații de transport ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 11:25
(10106 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Dridu și Amara

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de duminică, 31 mai a.c, la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Dridu. Cel mai probabil, flăcările au fost generate de supraîncălzirea unei sobe ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2015, 18:40
(4462 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu Amara incendiu


Predare de comandă la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Vineri, 29 mai 2015, la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a avut loc ceremonialul militar ocazionat de predarea-primirea comenzii și a Drapelului de Luptă al Unității. În prezența generalului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 19:10
(7175 vizualizări - 0 comentarii)


Proiecte Cargill România în Ialomița

Proiecte Cargill România în Ialomița

Cargill România a implementat două proiecte de responsabilitate socială în Ograda și Colelia, ca parte a angajamentului de a sprijini educația în zonele unde compania își desfășoară activitatea. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 18:25
(6185 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Măsuri de ordine și siguranță publică în minivacanța de Rusalii

Jandarmii ialomițeni vor asigura, în perioada 30 mai-1 iunie 2015, măsurile de ordine și siguranță publică necesare bunei desfășurări a activităților prilejuite de zilele comunelor Sudiți, Smirna, Grivița ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 17:10
(4027 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița Rusalii


Coșereni: Beat la volan, s-a răsturnat cu mașina

Miercuri, 27 mai a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că, în afara localității Coșereni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Cu ocazia verificărilor efectuate, s ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 17:15
(8112 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: La volan, fără permis

Polițiștii au oprit, pe raza comunei Bărbulești, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 66 de ani, din Urziceni. Din verificările efectuate în bazele de date, polițiștii au stabilit că bărbatul ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 16:05
(2955 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: O persoană a fost rănită în urma unui accident rutier

Un bărbat, în vîrstă de 38 de ani, a fost rănit în dimineața zilei de joi, 28 mai 2015, după ce autotrenul pe care îl conducea a părăsit partea carosabilă și a ieșit în decor. Evenimentul s-a produs pe ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 15:40
(3726 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DJ212 accident


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de 15000 de lei

Mircuri, 27 mai a.c., polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Astfel, au fost ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 13:15
(7313 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Primirea cererilor de plată pentru subvenții

Începînd cu data de 26 mai 2015, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita va prelua toate cererile de plată ale fermierilor, inclusiv pe suport de hîrtie. Cererile astfel ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 20:15
(3968 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Neatenția era să-l coste viața

Un bărbat de 36 de ani, din Alexeni, care a traversat strada prin loc nepermis a fost victima unui accident rutier. Acesta a fost lovit de mașina unui șofer de 22 de ani. Bărbatul rănit a ajuns la spital ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 16:25
(5490 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


10 ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție

Pe data de 30 mai, structurile din toată țara ale Direcției Generale Anticorupție serbează 10 ani de la înființarea instituției. La nivelul județului nostru, această entitate este reprezentată de Serviciul ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 14:35
(7049 vizualizări - 0 comentarii)


Cargill, alături de copiii din Colelia

La începutul acestei săptămîni, Cargill a demarat o nouă acțiune în cadrul campaniilor de susținere ale comunităților unde compania își desfășoară activitatea. Luni, 26 mai 2015, reprezentanții societății ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 13:05
(6628 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...