Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

O tradiție veche de 186 ani

«Zilele Orașului Țăndărei 2019»

O tradiție veche de 186 ani

În perioada 9-14 septembrie 2019, orașul Țăndărei a fost în sărbătoare. Primăria Țăndărei a continuat tradiția cu o serie de activități menite să bucure toți cetățenii, indiferent de vârstă. Astfel, activități precum Crosul «Alergăm noi pentru tine-banca rechizitelor» sau «Desene pe asfalt-Țăndărei, orașul viitorului» au bucurat participanții și spectatorii. «Este o tradiție la care orașul ține foarte mult. Ne pregătim în fiecare an pentru acest eveniment, iar anul acesta participanții au beneficiat de mai multe surprize!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Țăndărei, în sărbătoare... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2019, 11:55 (2531 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

50 de ani de activitate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

50 de ani de activitate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Cea mai mare unitate medicală din județul Ialomița, Spitalul Județean de Urgență Slobozia, împlinește luna aceasta 50 de ani de activitate neîntreruptă. Pentru a marca acest eveniment, cadrele medicale au desfășurat miercuri și joi, 11/12 septembrie a.c., o campanie prin care au îndeamnat toți locuitorii județului la adoptarea unui stil de viață sănătos.

Istoria unui spital
Primul spital construit la Slobozia a fost dat în folosință în anul 1897, clădirea fiind amplasată pe terenul pe care astăzi se află Liceul Pedagogic «Matei Basarab» și Colegiul Național «Mihai Viteazul». ... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2019, 16:55 (9392 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița sunt tratate cu indiferență

Și anul acesta

Școlile din Ialomița sunt tratate cu indiferență

Un nou an școlar, aceleași probleme. Unitățile de învățământ din Ialomița continuă să se confrunte cu lipsa autorizațiilor sanitare de funcționare, lipsa rețelelor de apă curentă sau utilizarea mobilierului învechit. Deși toate autoritățile cunosc aceste deficiențe de ani buni, nimeni nu a găsit o soluție pentru rezolvarea lor. Mai mult, oficialii Inspectoratului Școlar Ialomița au dat asigurări că, la nivelul județului, școala a început fără disfuncționalități. «Nu este nimic în nere­gulă cu școlile din Ialomița!» a precizat Simona Tonț, șefa Învățământului ialomițean.

Realitatea din școli... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2019, 19:20 (4637 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Alcoolul l-a lăsat fără funcție pe comisarul Cornel Ianuș

Oficiul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița a rămas fără șef

Alcoolul l-a lăsat fără funcție pe comisarul Cornel Ianuș

Scandal la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița. Șeful instituției, comisarul Cornel Ianuș, a demisionat după ce a fost prins conducând în stare de ebrietate, în urma unui control al Poliției Rurtiere. Oficialii Agenției Naționale pentru Protecția Consumatorului au confirmat întâmplarea, reținând, printre altele, și managementul deficitar al lui Cornel Ianuș.

«La o altă acțiune de control consumase o bere!» Informația cu privire la scandalul din curtea Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița a fost confirmată chiar de șeful Autorității... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2019, 15:50 (8479 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărățeni: Jandarmi bătuți de patru fotbaliști în timpul unui meci

Sărățeni: Jandarmi bătuți de patru fotbaliști în timpul unui meci

Trei jandarmi ialomițeni au fost bătuți în timpul unui meci de fotbal disputat duminică, 8 septembrie 2019, pe stadionul din comuna Sărățeni. Militarii au fost agresați de un jucător al echipei gazde, Unirea Sărățeni, unul dintre ei ajungând la Spitalul «Bagdasar Arseni» din București.

Plângeri depuse la Parchetul Urziceni Din primele informații, incidentul s-a petrecut în minutul 83 al partidei disputată de echipele Unirea Sărățeni și Progresul Sfântu Gheorghe. Supărați că unul dintre arbitri ar fi încercat să susțină echipa adversă, patru dintre jucătorii gazdelor au încercat să-l... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2019, 13:20 (3629 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru amenajează 225 de km de piste pentru biciclete în Ialomița

Administrație vizionară

Președintele Moraru amenajează 225 de km de piste pentru biciclete în Ialomița

Pentru că nu poate asfalta toate drumurile județene înainte de alegerile din 2020, președintele Victor Moraru a decis să construiască... piste pentru biciclete! Un proiect de hotărâre aprobat în ședința Consiliului Județean manda­tează instituția să demareze procedurile pentru construirea a 450 mii de mp de «piste de biciclete și trotuare». Valoarea estimată a acestei investiții este de 27 milioane de lei!

Tichia de mărgăritar a Președintelui
Proiectul inițiat de președintele Victor Moraru este unic la nivel județean. Potrivit notei conceptuale aprobate de către el, pistele de... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2019, 21:15 (5389 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare

Investițiile de la Sfântu’ Așteaptă!

Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare

Administrația Mocioniu așteaptă fonduri pentru finanțarea investiției refe­ritoare la «extinderea și reabilitarea sistemului de canalizare menajeră și pluvială în Cartierele Slobozia Nouă și Bora». La sfârșitul lunii precedente, Consiliul Local a aprobat o Documentație de Avizare a Lucrărilor de Investiții pentru acest obiectiv în valoare de 7 milioane de lei. Primarul Adrian Mocioniu crede că investiția ar putea demara în următorii 2 ani...

Avem DALI, dar nu sunt bani Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 29 august 2019, Documentația de Avizare a Lucrărilor de Investiții (DALI) pentru... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2019, 21:05 (4943 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Un contribuabil a descărcat remorca cu moloz în curtea Primăriei

S-a umplut paharul la Amara!

Un contribuabil a descărcat remorca cu moloz în curtea Primăriei

Abuzurile autori­tăților locale ge­nerează revolta contribuabililor. La Amara, unul dintre ei a descărcat o remorcă cu moloz provenit din construcții în curtea Primăriei. Gestul cetățeanului a fost justificat de faptul că autoritățile i-au interzis depozitarea deșeurilor la platforma de gunoi a orașului. Primarul Ion Măiță susține că cetățeanul respectiv va suporta rigorile legii pentru că a refuzat încheierea unui contract de salubritate, precum și colectarea selectivă a deșeurilor. Amara nu are un sistem de colectare selectivă a deșeurilor, în pofida faptului că această obligație este stipulată legal din 2011.

Faptele vorbesc de la sine... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 15:10 (14736 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primărie «în familie» la Gheorghe Doja și Albești

Cititorii anonimi sunt mai vigilenți decât noi

Primărie «în familie» la Gheorghe Doja și Albești

Prefectura Județului Ia­lomița a răspuns oficial unui e-mail anonim care reclama faptul că soțiile primarilor din Gheorghe Doja și Albești sunt angajate «ilegal» în cadrul primăriilor. Petiția va fi clasată, însă problema semnalată rămâne una de actualitate.

Cetățeanul (n-)are întotdeauna dreptate Conform petiției anonime, primarul comunei Gheorghe Doja, Ion Mihai (PNL) și primarul comunei Albești, Emil Jugănaru (PSD) se fac vinovați de încălcarea prevederilor art. 95, alin.1, din legea 161/2003, potrivit căruia «nu sunt permise raporturile ierarhice directe în cazul în care funcționarii... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 14:55 (7678 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Daniel-Ionuț Mihai, viceprimar la Amara

Fratele administratorului public al județului Larisa Mihai, «propulsat» de președintele Victor Moraru

Daniel-Ionuț Mihai, viceprimar la Amara

De mai bine de-o lună, Daniel-Ionuț Mihai, fratele administratorului public al județului, Larisa Mihai, este viceprimar la Amara. El ar fi ocupat acest post ca urmare a presiunilor exercitate de către președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, fost primar în orașul-stațiune. Propunerea primarului Ion Măiță pentru funcția de viceprimar a fost Nicolae Voicu, însă aceasta nu a fost susținut de către consilierii PSD din cadrul Consiliului Local Amara. Pentru a-l «unge» viceprimar pe Daniel-Ionuț Mihai, Victor Moraru a supervizat personal ședința de Consiliu Local din 30 iulie 2019.

Politică și administrație în familie... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 14:10 (5448 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară

Speranța moare ultima

Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară

În Ialomița, rectificarea bugetară pozitivă din 17 august 2019 costă ad­ministrațiile locale mai mult decât banii primiți. Unele primării au primit sume derizorii. «Dacă convoc o ședință de consiliu local doar pentru a rectifica bugetul, cheltui de două ori mai mult! Noroc că mai sunt și alte pro­iecte de aprobat...» declară primarul comunei Sărățeni, Eugen Tocileanu.

La rectificarea lăudată Administrațiile locale din Ialomița așteaptă o rectificare bugetară din luna aprilie, când au fost aprobate bugetele anuale. Ea a venit în 17 august 2019, prin Ordonanța 12. Conform datelor publicate... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 11:10 (4363 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare

Istoria apei menajere a orașului

Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare

În urmă cu 8 ani, în 2011, primarul Gabi Ionașcu semna un contract cu Grup Romet Buzău prin care firma garanta municipalității realizarea unei stații de tratare a apei care să furnizeze apă potabilă. La 8 ani distanță, în august 2019, primarul Adrian Mocioniu semnează un nou contract pentru modernizarea stației de tratare, cu firma SYA DYNAMIC SOLUTION SRL. În cei 8 ani scurși între cele 2 contracte, slobozenii nu au avut niciodată «apă potabilă» la robinete, iar costurile reabilitării sistemului de apă continuă să greveze bugetul orașului.

Stația de tratare a apei 2.0
Miercuri... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2019, 10:50 (8945 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Portret: Nicole Dumitrașcu, artist popular la 15 ani

Portret: Nicole Dumitrașcu, artist popular la 15 ani

Muncă, perseverență și bucurie! Aceste cuvinte sunt cele care o caracterizează cel mai bine pe mica interpretă. Nicole Dumitrașcu este una dintre cele mai tinere soliste ale Sloboziei. Iubirea față de muzică a descoperit-o în urmă cu 12 ani, iar de atunci a adunat în palmaresul său premii importante la concursuri și olimpiade na­ționale și internaționale. Ultima sa realizare a fost participarea la Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului». Nicole a fost singura concurentă din ju­dețul Ialomița, județ pe care l-a reprezentat cu mândrie.

Sora Soarelui Tânără absolventă de gimna... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2019, 12:10 (4888 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Alocări bugetare de 500000 de lei pentru gropile din asfaltul Sloboziei

DADP «plombează», dar nu garantează!

Alocări bugetare de 500000 de lei pentru gropile din asfaltul Sloboziei

După 8 luni de așteptare, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia reabilitează arterele de circulație ale orașului. De la începutul lunii și până în prezent au demarat lucările pe Bulevardul Chimiei și pe Șoseaua Brăilei, iar în săptămâna 9-15 septembrie va fi refăcut carosabilul de pe Bulevardul Matei Basarab, între Consiliul Județean și Restaurantul «Central».

Plombe asfaltice pe 8000 mp Primăria Slobozia a locat puțin peste 500000 de lei pentru refacerea carosabilului la nivelul municpiului. Lucrările au demarat la începutul lunii și se vor finaliza înainte de 15 septembrie... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 19:05 (5137 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Săveni, prima zi de școală a venit mai devreme

La Săveni, prima zi de școală a venit mai devreme

Filiala ATOR (Asociația Tineretul Ortodox Român) din Săveni a marcat debutul anului școlar 2019-2020 mai devreme. Vineri, 6 septembrie a.c., părintele Florin Jugănaru, împreună cu opt dintre copiii școlii au umplut ghiozdanele cu rechizite școlare pentru tot anul. Efortul părintelui Jugănaru a fost posibil grație sponsorilor locali, care au asigurat o finanțare de 1500 de lei pentru cei opt copii. «Suntem ajutați de 3 ani să susținem acești copii... Și nu numai pe ei! Dar ei merită o atenție specială pentru că sunt copii care învață foarte bine si sunt apropiați de Biserică...» susține părintele. Majoritatea copiilor sprijiniți de către ATOR Săveni sunt elevi la Școală Generală din comună... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 16:35 (6552 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cabinete fără medici și dotări în școlile din Ialomița

Cabinete fără medici și dotări în școlile din Ialomița

Lipsa medicilor nu afectează doar spitalele, ci și școlile sau grădi­ni­țele. Deși la nivelul județului există 28 de cabinete medicale școlare, consultațiile elevilor sunt asigurate cu doar patru medici. Totodată, multe dintre aceste cabinete au nevoie de dotări pentru a funcționa corespunzător.

Este nevoie de medici în școli
Rețeaua cabinetelor medicale școlare și a cadrelor medicale care își desfășoară activitatea în incinta lor este coordonată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Potrivit oficialilor DSP, la nivelul unităților de învățământ din județ există 28 de cabinete... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 13:15 (3352 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Afaceri ilegale cu pășunile comunei Axintele

Fraudă cu subvenții APIA

Afaceri ilegale cu pășunile comunei Axintele

Este anchetă a Direcției Naționale Anticorupție la Primăria Axintele. Procurorii susțin faptul că edilul localității, Tudor Grigore, i-a dat în folosință fiului său 95,68 ha din islazul comunal! Cu ajutorul acestei suprafețe, Florin Grigore, fiul primarului, a obținut prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița subvenții în valoare de 32 mii de euro. Cercetările au debutat în baza unei sesizări a Camerei de Conturi Ialomița. Verificările auditorilor au fost efectuate în anul 2013, dată la care au des­coperit o sumedenie de nereguli în activita­tea financiar-contabilă a Primăriei Axintele.

Situație revoltătoare... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2019, 19:40 (5834 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Pacient internat de 20 de ori într-o lună la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Pacient internat de 20 de ori într-o lună la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un bărbat cu probleme psihice a pus pe jar medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În ultima lună, acesta s-a prezentat de 20 de ori la Unitatea de Primiri Urgențe pentru a fi internat. Bărbatul le-a comunicat medicilor să vrea să fie transferat într-un azil pentru ca cineva să aibă grijă de el. Pacientul domiciliază în comuna Bucu și nu are familie.

Un caz delicat Medicii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că i-au acordat bărbatului toate îngrijirile medicale necesare. Numai luna trecută el s-a prezentat de 20 de ori la UPU, insistând să fie internat, iar apoi transferat într-un azil. Omul suferă de afecțiuni psihice și se... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2019, 13:10 (8972 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Militar ialomițean ucis în atentatul de la Kabul

Militar ialomițean ucis în atentatul de la Kabul

În noaptea de luni spre marți, 2/3 septembrie 2019, la Ambasada României din Kabul a avut loc un atentat terorist. Un militar român, originar din Fierbinți Târg, a fost ucis... Vasile Rădună a plecat din țară în luna aprilie a acestui an, cu o zi înainte ca tatăl lui să fie înmormântat. «Este o zi neagră pentru comunitate! Vasile Rădună mi-a fost coleg din școala generală până la liceu. Era un om bun!» declară primarul localității Fierbinți Târg, Dobrică Pârvu. Pentru moment, nu se cunosc amănunte privitoare la repatrierea trupului militarului decedat. Ministerul Apărării Naționale a refuzat să ofere informații suplimentare. (foto mediafax)... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2019, 17:10 (10091 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Concurs contestabil la Oficiul Cadastru și Publicitate Imobiliară-Fetești

Concurs contestabil la Oficiul Cadastru și Publicitate Imobiliară-Fetești

Un director tehnic al Primăriei Fetești este acuzat că încearcă să-și angajeze «cunoștința» la filiala din Fetești a Oficiului de Cadastru și Publicitate Imo­biliară Ialomița. Marius Ștef, directorul in­stitu­ției, le cere martorilor oculari să facă contesta­ții scrise. Joi, 5 septembrie a.c., se va desfășura proba orală...

Povești sordide de provincie
Slujbele la stat sunt sinecuri pe viață. Iar dacă obții una la punctul de lucru al OCPI din Fetești, se cheamă că ți-a pus Dumnezeu mâna în cap. Mugurel Gabor, director al Direcției Tehnice din Primăria Fetești știe, că doar și... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 20:40 (14236 vizualizări - 19 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: S-au modificat declarațiile pentru notificarea intrării/ieșirii din sistemul TVA

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii ineresați că au fost actualizate declarațiile 097 și 700 ca urmare a modificării plafonului pentru care se aplică sistemul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 19:40
(5852 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Întrerupere apă la Căzănești

Ca urmare a unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă de pe strada Vasile Popescu din orașul Căzănești, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile joi, 8 aprilie ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 19:25
(2071 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «5 decenii de pictură»

Sâmbătă, 10 aprilie a.c., Galeriile de Artă «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia vor găzdui expoziția personală de pictură a artistului Virgiliu Parghel. Intitulat «5 decenii ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 17:20
(3051 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 40 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 8 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9964, cu 40 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 16:40
(2779 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Eveniment privat întrerupt de polițiști

În cursul zilei de marți, 6 aprilie a.c., aproape 100 de forțe de ordine au acționat pe raza județului Ialomița pentru verificarea respectării măsurilor și interdicțiilor impuse în vederea limitării răspândirii ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 17:45
(2474 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 60 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 6 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9924, cu 60 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 16:25
(4705 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Iazu și Fierbinți-Târg

Accidente la Iazu și Fierbinți-Târg

Marți, 6 aprilie a.c., în jurul orelor 16,15, salvatorii de la Detașamentul de Pompieri Slobozia-Garda de Intervenție Slobozia au fost solicitați să intervină la un accident rutier în care a fost implicat ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 12:45
(2051 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 12 aprilie 2021, termen limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește persoanelor impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 11:40
(4142 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Alexeni, reținut după ce a spart geamurile la 11 autovehicule în Urziceni

Un tânăr, de 23 de ani, din Alexeni, a fost reținut de polițiști în cursul zilei de luni, 5 aprilie a.c., pe raza municipiului Urziceni. Conform oamenilor legii, în cursul nopții de sâmbătă spre duminică ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 21:05
(2257 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Peste 100 de polițiști ialomițeni au participat luni, 5 aprilie a.c., la o acțiune preventivă ce a avut ca scop respectarea măsurilor de protecție sanitară. Cu ocazia acestei misiuni, oamenii legii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 18:55
(2514 vizualizări - 0 comentarii)


Horia: 48 de ore de luptă cu flăcările

Horia: 48 de ore de luptă cu flăcările

Au trecut 48 de ore de când pompierii din Ialomița și Călărași încearcă să stingă un incendiu care a cuprins o șiră de baloți de aproximativ 50 de metri lungime și 4 metri înălțime. Pompierii au reușit ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 18:40
(3821 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Horia incendiu


Cotorca: Autocamion implicat în accident

În dimineața zilei de marți, 6 aprilie a.c., un accident rutier s-a petrecut în zona localității Cotorca. Din informațiile autorităților, în evenimentul rutier a fost implicat un autocamion. Șoferul autovehiculului ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 18:25
(3783 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Grupul de Comunicare Strategică: 39 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 6 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9864, cu 39 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 16:25
(2565 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Fetești!

RAJA Constanța informează toți consumatorii din orașul Fetești cu privire la faptul că în noaptea de marți spre miercuri, 6/7 aprilie 2021, în intervalul orar 24,00-04,00, se va opri apa în tot orașul. ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 13:50
(2648 vizualizări - 0 comentarii)


Focar COVID-19: Carantină zonală la Gârbovi

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a dispus carantinarea zonală a comunei Gârbovi. Decizia va intra în vigoare de la miezul nopții de luni spre marți, 5/6 aprilie 2021, și va fi valabilă ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 20:05
(2663 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 600 de persoane aflate în carantină/izolare, verificate de polițiștii ialomițeni în ultimele 24 de ore

Duminică, 4 aprilie a.c., forțele de ordine au fost la datorie, acționând pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și  pentru prevenirea și limitarea infectării ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 18:45
(1553 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 69 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 5 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9825, cu 69 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 16:40
(3151 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Platformă on-line pentru adeverințele aferente sectorului zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, începând cu data de 5 aprilie 2021, pune la dispoziție o platformă on-line prin care pot fi transmise către Centrele județene ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 14:20
(4411 vizualizări - 0 comentarii)


Portalul www.anaf.ro oferă posibilitatea înregistrării electronice în sistemul One Stop Shop-OSS

Începând cu 1 aprilie 2021, portalul www.anaf.ro oferă posibilitatea înregistrării electronice în sistemul One Stop Shop-OSS (Regim special de TVA). În conformitate cu prevederile Directivei T ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 13:40
(6207 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru beneficiarii Măsurii 14-bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a demarat procesul de autorizare la plată pentru Măsura 14-Plăți privind bunăstarea animalelor-pachet a) Plăți în favoarea bunăstării ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 12:55
(3520 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Horia și Coșereni

Incendii la Horia și Coșereni

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de luni, 5 aprilie 2021, la o rezervă de furaje din satul Horia. Locația era în raionul de competență al ISU Călărași însă, din cauza arderii foarte mari, au fost ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 12:40
(4182 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 66 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 4 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9756, cu 66 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2021, 16:50
(3317 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 3 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9690, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2021, 16:40
(2815 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Evaluarea riscului la TVA

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane juridice că în Monitorul Oficial nr. 286 din 22 martie 2021 a fost publicat Ordinul președintelui ANAF nr. 393 din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 16:55
(4048 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 63 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 2 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9642, cu 63 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 16:45
(2904 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație uscată la Slobozia și Movilița

Pe raza municipiului Slobozia, pompierii militari din cadrul Gărzii de pompieri Slobozia au fost solicitați joi, 1 aprilie a.c., în jurul orelor 11,35, să intervină pentru localizarea și lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 14:55
(2850 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Joi seara, 1 aprilie 2021, în jurul orelor 22,00, polițiștii rutieri din Fetești au depistat, în flagrant, un bărbat în vârstă de 38 de ani, din Stelnica, în timp ce conducea o autoutilitară pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 14:50
(2213 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Slobozia

Forțe de ordine ale Poliției și Jandarmeriei au acționat în cursul zilei de joi, 1 aprilie 2021, pe raza municipiului Slobozia, pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 și diminuarea ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 14:40
(3983 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia razie


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Joi, 1 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile de verificare a modului în care sunt respectate prevederile Legii nr. 55/2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 14:30
(2938 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Slobozia

Joi, 1 aprilie a.c., în jurul orei 12,40, salvatorii de la Garda de intervenție Slobozia au fost solicitați să intervină la un accident rutier, în care au fost implicate două autoturisme și în urma căruia ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 12:20
(2008 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...