Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

O tradiție veche de 186 ani

«Zilele Orașului Țăndărei 2019»

O tradiție veche de 186 ani

În perioada 9-14 septembrie 2019, orașul Țăndărei a fost în sărbătoare. Primăria Țăndărei a continuat tradiția cu o serie de activități menite să bucure toți cetățenii, indiferent de vârstă. Astfel, activități precum Crosul «Alergăm noi pentru tine-banca rechizitelor» sau «Desene pe asfalt-Țăndărei, orașul viitorului» au bucurat participanții și spectatorii. «Este o tradiție la care orașul ține foarte mult. Ne pregătim în fiecare an pentru acest eveniment, iar anul acesta participanții au beneficiat de mai multe surprize!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Țăndărei, în sărbătoare... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2019, 11:55 (2531 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

50 de ani de activitate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

50 de ani de activitate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Cea mai mare unitate medicală din județul Ialomița, Spitalul Județean de Urgență Slobozia, împlinește luna aceasta 50 de ani de activitate neîntreruptă. Pentru a marca acest eveniment, cadrele medicale au desfășurat miercuri și joi, 11/12 septembrie a.c., o campanie prin care au îndeamnat toți locuitorii județului la adoptarea unui stil de viață sănătos.

Istoria unui spital
Primul spital construit la Slobozia a fost dat în folosință în anul 1897, clădirea fiind amplasată pe terenul pe care astăzi se află Liceul Pedagogic «Matei Basarab» și Colegiul Național «Mihai Viteazul». ... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2019, 16:55 (9393 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița sunt tratate cu indiferență

Și anul acesta

Școlile din Ialomița sunt tratate cu indiferență

Un nou an școlar, aceleași probleme. Unitățile de învățământ din Ialomița continuă să se confrunte cu lipsa autorizațiilor sanitare de funcționare, lipsa rețelelor de apă curentă sau utilizarea mobilierului învechit. Deși toate autoritățile cunosc aceste deficiențe de ani buni, nimeni nu a găsit o soluție pentru rezolvarea lor. Mai mult, oficialii Inspectoratului Școlar Ialomița au dat asigurări că, la nivelul județului, școala a început fără disfuncționalități. «Nu este nimic în nere­gulă cu școlile din Ialomița!» a precizat Simona Tonț, șefa Învățământului ialomițean.

Realitatea din școli... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2019, 19:20 (4638 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Alcoolul l-a lăsat fără funcție pe comisarul Cornel Ianuș

Oficiul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița a rămas fără șef

Alcoolul l-a lăsat fără funcție pe comisarul Cornel Ianuș

Scandal la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița. Șeful instituției, comisarul Cornel Ianuș, a demisionat după ce a fost prins conducând în stare de ebrietate, în urma unui control al Poliției Rurtiere. Oficialii Agenției Naționale pentru Protecția Consumatorului au confirmat întâmplarea, reținând, printre altele, și managementul deficitar al lui Cornel Ianuș.

«La o altă acțiune de control consumase o bere!» Informația cu privire la scandalul din curtea Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița a fost confirmată chiar de șeful Autorității... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2019, 15:50 (8482 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărățeni: Jandarmi bătuți de patru fotbaliști în timpul unui meci

Sărățeni: Jandarmi bătuți de patru fotbaliști în timpul unui meci

Trei jandarmi ialomițeni au fost bătuți în timpul unui meci de fotbal disputat duminică, 8 septembrie 2019, pe stadionul din comuna Sărățeni. Militarii au fost agresați de un jucător al echipei gazde, Unirea Sărățeni, unul dintre ei ajungând la Spitalul «Bagdasar Arseni» din București.

Plângeri depuse la Parchetul Urziceni Din primele informații, incidentul s-a petrecut în minutul 83 al partidei disputată de echipele Unirea Sărățeni și Progresul Sfântu Gheorghe. Supărați că unul dintre arbitri ar fi încercat să susțină echipa adversă, patru dintre jucătorii gazdelor au încercat să-l... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2019, 13:20 (3629 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru amenajează 225 de km de piste pentru biciclete în Ialomița

Administrație vizionară

Președintele Moraru amenajează 225 de km de piste pentru biciclete în Ialomița

Pentru că nu poate asfalta toate drumurile județene înainte de alegerile din 2020, președintele Victor Moraru a decis să construiască... piste pentru biciclete! Un proiect de hotărâre aprobat în ședința Consiliului Județean manda­tează instituția să demareze procedurile pentru construirea a 450 mii de mp de «piste de biciclete și trotuare». Valoarea estimată a acestei investiții este de 27 milioane de lei!

Tichia de mărgăritar a Președintelui
Proiectul inițiat de președintele Victor Moraru este unic la nivel județean. Potrivit notei conceptuale aprobate de către el, pistele de... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2019, 21:15 (5389 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare

Investițiile de la Sfântu’ Așteaptă!

Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare

Administrația Mocioniu așteaptă fonduri pentru finanțarea investiției refe­ritoare la «extinderea și reabilitarea sistemului de canalizare menajeră și pluvială în Cartierele Slobozia Nouă și Bora». La sfârșitul lunii precedente, Consiliul Local a aprobat o Documentație de Avizare a Lucrărilor de Investiții pentru acest obiectiv în valoare de 7 milioane de lei. Primarul Adrian Mocioniu crede că investiția ar putea demara în următorii 2 ani...

Avem DALI, dar nu sunt bani Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 29 august 2019, Documentația de Avizare a Lucrărilor de Investiții (DALI) pentru... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2019, 21:05 (4943 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Un contribuabil a descărcat remorca cu moloz în curtea Primăriei

S-a umplut paharul la Amara!

Un contribuabil a descărcat remorca cu moloz în curtea Primăriei

Abuzurile autori­tăților locale ge­nerează revolta contribuabililor. La Amara, unul dintre ei a descărcat o remorcă cu moloz provenit din construcții în curtea Primăriei. Gestul cetățeanului a fost justificat de faptul că autoritățile i-au interzis depozitarea deșeurilor la platforma de gunoi a orașului. Primarul Ion Măiță susține că cetățeanul respectiv va suporta rigorile legii pentru că a refuzat încheierea unui contract de salubritate, precum și colectarea selectivă a deșeurilor. Amara nu are un sistem de colectare selectivă a deșeurilor, în pofida faptului că această obligație este stipulată legal din 2011.

Faptele vorbesc de la sine... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 15:10 (14736 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primărie «în familie» la Gheorghe Doja și Albești

Cititorii anonimi sunt mai vigilenți decât noi

Primărie «în familie» la Gheorghe Doja și Albești

Prefectura Județului Ia­lomița a răspuns oficial unui e-mail anonim care reclama faptul că soțiile primarilor din Gheorghe Doja și Albești sunt angajate «ilegal» în cadrul primăriilor. Petiția va fi clasată, însă problema semnalată rămâne una de actualitate.

Cetățeanul (n-)are întotdeauna dreptate Conform petiției anonime, primarul comunei Gheorghe Doja, Ion Mihai (PNL) și primarul comunei Albești, Emil Jugănaru (PSD) se fac vinovați de încălcarea prevederilor art. 95, alin.1, din legea 161/2003, potrivit căruia «nu sunt permise raporturile ierarhice directe în cazul în care funcționarii... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 14:55 (7678 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Daniel-Ionuț Mihai, viceprimar la Amara

Fratele administratorului public al județului Larisa Mihai, «propulsat» de președintele Victor Moraru

Daniel-Ionuț Mihai, viceprimar la Amara

De mai bine de-o lună, Daniel-Ionuț Mihai, fratele administratorului public al județului, Larisa Mihai, este viceprimar la Amara. El ar fi ocupat acest post ca urmare a presiunilor exercitate de către președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, fost primar în orașul-stațiune. Propunerea primarului Ion Măiță pentru funcția de viceprimar a fost Nicolae Voicu, însă aceasta nu a fost susținut de către consilierii PSD din cadrul Consiliului Local Amara. Pentru a-l «unge» viceprimar pe Daniel-Ionuț Mihai, Victor Moraru a supervizat personal ședința de Consiliu Local din 30 iulie 2019.

Politică și administrație în familie... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 14:10 (5448 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară

Speranța moare ultima

Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară

În Ialomița, rectificarea bugetară pozitivă din 17 august 2019 costă ad­ministrațiile locale mai mult decât banii primiți. Unele primării au primit sume derizorii. «Dacă convoc o ședință de consiliu local doar pentru a rectifica bugetul, cheltui de două ori mai mult! Noroc că mai sunt și alte pro­iecte de aprobat...» declară primarul comunei Sărățeni, Eugen Tocileanu.

La rectificarea lăudată Administrațiile locale din Ialomița așteaptă o rectificare bugetară din luna aprilie, când au fost aprobate bugetele anuale. Ea a venit în 17 august 2019, prin Ordonanța 12. Conform datelor publicate... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 11:10 (4364 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare

Istoria apei menajere a orașului

Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare

În urmă cu 8 ani, în 2011, primarul Gabi Ionașcu semna un contract cu Grup Romet Buzău prin care firma garanta municipalității realizarea unei stații de tratare a apei care să furnizeze apă potabilă. La 8 ani distanță, în august 2019, primarul Adrian Mocioniu semnează un nou contract pentru modernizarea stației de tratare, cu firma SYA DYNAMIC SOLUTION SRL. În cei 8 ani scurși între cele 2 contracte, slobozenii nu au avut niciodată «apă potabilă» la robinete, iar costurile reabilitării sistemului de apă continuă să greveze bugetul orașului.

Stația de tratare a apei 2.0
Miercuri... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2019, 10:50 (8946 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Portret: Nicole Dumitrașcu, artist popular la 15 ani

Portret: Nicole Dumitrașcu, artist popular la 15 ani

Muncă, perseverență și bucurie! Aceste cuvinte sunt cele care o caracterizează cel mai bine pe mica interpretă. Nicole Dumitrașcu este una dintre cele mai tinere soliste ale Sloboziei. Iubirea față de muzică a descoperit-o în urmă cu 12 ani, iar de atunci a adunat în palmaresul său premii importante la concursuri și olimpiade na­ționale și internaționale. Ultima sa realizare a fost participarea la Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului». Nicole a fost singura concurentă din ju­dețul Ialomița, județ pe care l-a reprezentat cu mândrie.

Sora Soarelui Tânără absolventă de gimna... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2019, 12:10 (4888 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Alocări bugetare de 500000 de lei pentru gropile din asfaltul Sloboziei

DADP «plombează», dar nu garantează!

Alocări bugetare de 500000 de lei pentru gropile din asfaltul Sloboziei

După 8 luni de așteptare, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia reabilitează arterele de circulație ale orașului. De la începutul lunii și până în prezent au demarat lucările pe Bulevardul Chimiei și pe Șoseaua Brăilei, iar în săptămâna 9-15 septembrie va fi refăcut carosabilul de pe Bulevardul Matei Basarab, între Consiliul Județean și Restaurantul «Central».

Plombe asfaltice pe 8000 mp Primăria Slobozia a locat puțin peste 500000 de lei pentru refacerea carosabilului la nivelul municpiului. Lucrările au demarat la începutul lunii și se vor finaliza înainte de 15 septembrie... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 19:05 (5137 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Săveni, prima zi de școală a venit mai devreme

La Săveni, prima zi de școală a venit mai devreme

Filiala ATOR (Asociația Tineretul Ortodox Român) din Săveni a marcat debutul anului școlar 2019-2020 mai devreme. Vineri, 6 septembrie a.c., părintele Florin Jugănaru, împreună cu opt dintre copiii școlii au umplut ghiozdanele cu rechizite școlare pentru tot anul. Efortul părintelui Jugănaru a fost posibil grație sponsorilor locali, care au asigurat o finanțare de 1500 de lei pentru cei opt copii. «Suntem ajutați de 3 ani să susținem acești copii... Și nu numai pe ei! Dar ei merită o atenție specială pentru că sunt copii care învață foarte bine si sunt apropiați de Biserică...» susține părintele. Majoritatea copiilor sprijiniți de către ATOR Săveni sunt elevi la Școală Generală din comună... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 16:35 (6552 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cabinete fără medici și dotări în școlile din Ialomița

Cabinete fără medici și dotări în școlile din Ialomița

Lipsa medicilor nu afectează doar spitalele, ci și școlile sau grădi­ni­țele. Deși la nivelul județului există 28 de cabinete medicale școlare, consultațiile elevilor sunt asigurate cu doar patru medici. Totodată, multe dintre aceste cabinete au nevoie de dotări pentru a funcționa corespunzător.

Este nevoie de medici în școli
Rețeaua cabinetelor medicale școlare și a cadrelor medicale care își desfășoară activitatea în incinta lor este coordonată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Potrivit oficialilor DSP, la nivelul unităților de învățământ din județ există 28 de cabinete... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 13:15 (3352 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Afaceri ilegale cu pășunile comunei Axintele

Fraudă cu subvenții APIA

Afaceri ilegale cu pășunile comunei Axintele

Este anchetă a Direcției Naționale Anticorupție la Primăria Axintele. Procurorii susțin faptul că edilul localității, Tudor Grigore, i-a dat în folosință fiului său 95,68 ha din islazul comunal! Cu ajutorul acestei suprafețe, Florin Grigore, fiul primarului, a obținut prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița subvenții în valoare de 32 mii de euro. Cercetările au debutat în baza unei sesizări a Camerei de Conturi Ialomița. Verificările auditorilor au fost efectuate în anul 2013, dată la care au des­coperit o sumedenie de nereguli în activita­tea financiar-contabilă a Primăriei Axintele.

Situație revoltătoare... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2019, 19:40 (5834 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Pacient internat de 20 de ori într-o lună la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Pacient internat de 20 de ori într-o lună la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un bărbat cu probleme psihice a pus pe jar medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În ultima lună, acesta s-a prezentat de 20 de ori la Unitatea de Primiri Urgențe pentru a fi internat. Bărbatul le-a comunicat medicilor să vrea să fie transferat într-un azil pentru ca cineva să aibă grijă de el. Pacientul domiciliază în comuna Bucu și nu are familie.

Un caz delicat Medicii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că i-au acordat bărbatului toate îngrijirile medicale necesare. Numai luna trecută el s-a prezentat de 20 de ori la UPU, insistând să fie internat, iar apoi transferat într-un azil. Omul suferă de afecțiuni psihice și se... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2019, 13:10 (8972 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Militar ialomițean ucis în atentatul de la Kabul

Militar ialomițean ucis în atentatul de la Kabul

În noaptea de luni spre marți, 2/3 septembrie 2019, la Ambasada României din Kabul a avut loc un atentat terorist. Un militar român, originar din Fierbinți Târg, a fost ucis... Vasile Rădună a plecat din țară în luna aprilie a acestui an, cu o zi înainte ca tatăl lui să fie înmormântat. «Este o zi neagră pentru comunitate! Vasile Rădună mi-a fost coleg din școala generală până la liceu. Era un om bun!» declară primarul localității Fierbinți Târg, Dobrică Pârvu. Pentru moment, nu se cunosc amănunte privitoare la repatrierea trupului militarului decedat. Ministerul Apărării Naționale a refuzat să ofere informații suplimentare. (foto mediafax)... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2019, 17:10 (10091 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Concurs contestabil la Oficiul Cadastru și Publicitate Imobiliară-Fetești

Concurs contestabil la Oficiul Cadastru și Publicitate Imobiliară-Fetești

Un director tehnic al Primăriei Fetești este acuzat că încearcă să-și angajeze «cunoștința» la filiala din Fetești a Oficiului de Cadastru și Publicitate Imo­biliară Ialomița. Marius Ștef, directorul in­stitu­ției, le cere martorilor oculari să facă contesta­ții scrise. Joi, 5 septembrie a.c., se va desfășura proba orală...

Povești sordide de provincie
Slujbele la stat sunt sinecuri pe viață. Iar dacă obții una la punctul de lucru al OCPI din Fetești, se cheamă că ți-a pus Dumnezeu mâna în cap. Mugurel Gabor, director al Direcției Tehnice din Primăria Fetești știe, că doar și... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 20:40 (14239 vizualizări - 19 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Coșereni: Accident pe contrasens

Poliția a fost sesizată miercuri, 14 mai a.c., în jurul orei 15,00, cu privire la faptul că în afara comunei Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu victime. Din primele verificări, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2014, 12:45
(7948 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Polițiștii acționează pentru combaterea braconajului piscicol

Polițiștii ialomițeni au intensificat acțiunile pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, îndreptate împotriva habitatelor piscicole naturale, a transportului și comercializării ilegale ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2014, 11:15
(8083 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Sancțiuni de 9 mii de lei într-o singură zi

Miercuri, 14 mai 2014, polițiștii rutieri și de ordine publică au acționat pe arterele rutiere județene pentru constatarea de contravenții și prevenirea, respectiv combaterea infracțiunilor rutiere. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2014, 09:40
(6890 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Tinerii interesați de o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor pot alege să studieze într-una dintre unitățile de învățămînt ale instituției sau din cadrul sistemului național de apărare ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2014, 08:30
(6346 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 194 locuri de muncă pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziție șomerilor ialomițeni un număr de 194 de locuri de muncă. Dintre acestea, cele mai numeroase, în număr de 133, sînt destinate ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 20:20
(6798 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Poștașii, în grevă japoneză

Protestul la nivel național organizat de Compania Națională «Poșta Română» s-a desfășurat și în Ialomița. Solidari cu colegii lor din țară, angajații Poștei Române filiala Ialomița au fost preț de o zi ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 18:40
(5860 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tragedie în curtea Remat. A murit strivit de propria mașină!

Slobozia: Tragedie în curtea Remat. A murit strivit de propria mașină!

Un angajat al societății Remat din Slobozia și-a pierdut viața la locul de muncă.  În acest caz procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au deschis o anchetă. Potrivit informațiilor ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 17:40
(11328 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Infractor trimis la închisoare

Un ialomițean de 54 de ani a fost reținut în noaptea de marți spre miercuri, 13/14 mai 2014, pe raza municipiului București de către polițiști. Pe numele acestuia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 10:30
(7058 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen limită pentru depunerea cererilor de plată pe suprafață

Potrivit Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița, termenul limită pentru depunerea cererii de plată fără penalități este 15 mai 2014. În cazul în care acest termen ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 18:10
(6144 vizualizări - 0 comentarii)


București: LAPAR organizează «Conferința Națională a Agricultorilor»

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, federație reprezentativă legală a producătorilor agricoli români, va organiza Conferința Națională a Agricultorilor-2014, cu tema «Agricultura românească ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 16:35
(6572 vizualizări - 0 comentarii)


A treia Coferință Regională «Zile Medicale Amara 2014»

Colegiul Medicilor din Ialomița și Călărași, împreună cu Asociația Medicilor de Familie organizează cea de-a III-a ediție a Conferinței Regionale, cu participare internațională «Zile Medicale Amara 201 ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 16:10
(6608 vizualizări - 6 comentarii)


Slobozia: Trimis în judecată pentru evaziune fiscală

Procurori ai Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus trimiterea în judecată a inculpatului A.M. pentru săvîrșirea infracțiunilor de evaziune fiscală. Concret, A.M., în calitate de administrator ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 15:25
(5629 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița serbează «Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare»

«Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare» este un eveniment desfășurat la inițiativa Programului pentru Mediu al Națiunilor Unite (UNEP), în parteneriat cu BirdLife International și Wetlands International ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 15:10
(3152 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

În data de 15 mai 2014 va debuta faza județeană a competițiilor școlare cu caracter tehnico-aplicativ «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața». Aceste competiții, organizate de către Inspecția ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 13:05
(8344 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii de Investigare a Fraudelor combat evaziunea fiscală

Polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor Urziceni cercetează un bărbat, în vîrstă de 61 de ani, din București, fiind bănuit că în calitate de administrator al unei societăți comerciale situată în ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 12:15
(8433 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Minore cercetate de polițiști pentru furt calificat

Polițiștii cercetează două minore, de 9, respectiv 12 ani, ambele din comuna Bordușani, care sînt bănuite de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, cele în cauză, în cursul zilei de 11 mai a ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 11:05
(6892 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Urziceni: Exercițiu de alarmare publică

În baza «Planului de pregătire în domeniul situațiilor de urgență pe anul 2014», aprobat prin ordinul prefectului județului Ialomița, în data de 14 mai 2014, începînd cu ora 10,25, este planificat a se ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 10:10
(6125 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: O șoferiță a acroșat un pieton

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 10 mai a.c., cu privire la faptul că pe raza cartierului Slobozia Nouă, din municipiul reședință de județ, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 08:30
(4874 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Activitate de prevenție a polițiștilor Serviciului Rutier

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea șoferilor cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 08:10
(5316 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți 13, «Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți 13, «Ziua Informării Preventive»

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) s-a raliat inițiativei derulată la nivel european, astfel încît, în fiecare zi de marți 13, organizează în București și în județele țării «Ziua informării ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2014, 16:20
(7642 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere

La sfîrșitul lunii aprilie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7610 șomeri, din care 2053 șomeri indemnizați, respectiv 5324 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2014, 09:15
(4968 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în anul 2014, cursuri de formare profesională în următoarele meserii: operator, introducere, validare, prelucrare date; comunicare ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 13:45
(6225 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident mortal pe DN2 după ce un șofer băut a acroșat un biciclist!

Duminică, 4 mai a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 12:20
(9336 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Acordul prealabil pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează producătorii agricoli că mai pot depune cererea de acord prealabil pentru anul 2014, pentru acordarea unui ajutor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 10:20
(8054 vizualizări - 0 comentarii)


Elemente de muniție, descoperite la Fetești. Incendiu la Țăndărei!

Două proiectile perforante de artilerie de calibru 85 mm au fost descoperite de un cetățean pe un teren viran de pe raza municipiului Fetești. Evenimentul a fost anunțat prin 112 sîmbătă, 3 mai a.c, iar ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 08:30
(9087 vizualizări - 0 comentarii)


314 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

AJOFM Ialomița a făcut publice rezultatele Bursei Generale a Locurilor de Muncă din luna martie 2014. Astfel, 314 participanți au reușit să-și găsească un serviciu... La nivelul județului, au fost contactați ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2014, 15:35
(5368 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «1 Mai» la limita legii

Pentru unii ialomițeni, ziua de «1 Mai» nu a însemnat doar distracție cu mici și bere, ci și probleme cu legea. 200 de polițiști au fost la datorie în această mini-vacanță și au aplicat sancțiuni fără număr ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2014, 12:45
(5536 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Depunerea cererilor de subvenție pe suprafață, în linie dreaptă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-APIA Centrul Județean Ialomița informează că, în perioada 3 martie-28 aprilie 2014, au fost depuse, în cadrul Campaniei de primire a cererilor de plată ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2014, 15:35
(6982 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două persoane, reținute de polițiștii ialomițeni pentru favorizarea infractorului

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au reținut luni, 28 aprilie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, două persoane, o femeie și un bărbat de 36, respectiv 33 de ani, ambii ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2014, 12:10
(8785 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate comercială
angajează
operator PC
(2 posturi)
Relații la telefon 0724/000.595
CV la fax 0243/235.111

25 Aprilie 2014, 18:40


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...