Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

50 de ani de activitate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

50 de ani de activitate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Cea mai mare unitate medicală din județul Ialomița, Spitalul Județean de Urgență Slobozia, împlinește luna aceasta 50 de ani de activitate neîntreruptă. Pentru a marca acest eveniment, cadrele medicale au desfășurat miercuri și joi, 11/12 septembrie a.c., o campanie prin care au îndeamnat toți locuitorii județului la adoptarea unui stil de viață sănătos.

Istoria unui spital
Primul spital construit la Slobozia a fost dat în folosință în anul 1897, clădirea fiind amplasată pe terenul pe care astăzi se află Liceul Pedagogic «Matei Basarab» și Colegiul Național «Mihai Viteazul». ... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2019, 16:55 (9391 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Școlile din Ialomița sunt tratate cu indiferență

Și anul acesta

Școlile din Ialomița sunt tratate cu indiferență

Un nou an școlar, aceleași probleme. Unitățile de învățământ din Ialomița continuă să se confrunte cu lipsa autorizațiilor sanitare de funcționare, lipsa rețelelor de apă curentă sau utilizarea mobilierului învechit. Deși toate autoritățile cunosc aceste deficiențe de ani buni, nimeni nu a găsit o soluție pentru rezolvarea lor. Mai mult, oficialii Inspectoratului Școlar Ialomița au dat asigurări că, la nivelul județului, școala a început fără disfuncționalități. «Nu este nimic în nere­gulă cu școlile din Ialomița!» a precizat Simona Tonț, șefa Învățământului ialomițean.

Realitatea din școli... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2019, 19:20 (4637 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alcoolul l-a lăsat fără funcție pe comisarul Cornel Ianuș

Oficiul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița a rămas fără șef

Alcoolul l-a lăsat fără funcție pe comisarul Cornel Ianuș

Scandal la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița. Șeful instituției, comisarul Cornel Ianuș, a demisionat după ce a fost prins conducând în stare de ebrietate, în urma unui control al Poliției Rurtiere. Oficialii Agenției Naționale pentru Protecția Consumatorului au confirmat întâmplarea, reținând, printre altele, și managementul deficitar al lui Cornel Ianuș.

«La o altă acțiune de control consumase o bere!» Informația cu privire la scandalul din curtea Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița a fost confirmată chiar de șeful Autorității... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2019, 15:50 (8476 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Sărățeni: Jandarmi bătuți de patru fotbaliști în timpul unui meci

Sărățeni: Jandarmi bătuți de patru fotbaliști în timpul unui meci

Trei jandarmi ialomițeni au fost bătuți în timpul unui meci de fotbal disputat duminică, 8 septembrie 2019, pe stadionul din comuna Sărățeni. Militarii au fost agresați de un jucător al echipei gazde, Unirea Sărățeni, unul dintre ei ajungând la Spitalul «Bagdasar Arseni» din București.

Plângeri depuse la Parchetul Urziceni Din primele informații, incidentul s-a petrecut în minutul 83 al partidei disputată de echipele Unirea Sărățeni și Progresul Sfântu Gheorghe. Supărați că unul dintre arbitri ar fi încercat să susțină echipa adversă, patru dintre jucătorii gazdelor au încercat să-l... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2019, 13:20 (3629 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru amenajează 225 de km de piste pentru biciclete în Ialomița

Administrație vizionară

Președintele Moraru amenajează 225 de km de piste pentru biciclete în Ialomița

Pentru că nu poate asfalta toate drumurile județene înainte de alegerile din 2020, președintele Victor Moraru a decis să construiască... piste pentru biciclete! Un proiect de hotărâre aprobat în ședința Consiliului Județean manda­tează instituția să demareze procedurile pentru construirea a 450 mii de mp de «piste de biciclete și trotuare». Valoarea estimată a acestei investiții este de 27 milioane de lei!

Tichia de mărgăritar a Președintelui
Proiectul inițiat de președintele Victor Moraru este unic la nivel județean. Potrivit notei conceptuale aprobate de către el, pistele de... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2019, 21:15 (5389 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare

Investițiile de la Sfântu’ Așteaptă!

Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare

Administrația Mocioniu așteaptă fonduri pentru finanțarea investiției refe­ritoare la «extinderea și reabilitarea sistemului de canalizare menajeră și pluvială în Cartierele Slobozia Nouă și Bora». La sfârșitul lunii precedente, Consiliul Local a aprobat o Documentație de Avizare a Lucrărilor de Investiții pentru acest obiectiv în valoare de 7 milioane de lei. Primarul Adrian Mocioniu crede că investiția ar putea demara în următorii 2 ani...

Avem DALI, dar nu sunt bani Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 29 august 2019, Documentația de Avizare a Lucrărilor de Investiții (DALI) pentru... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2019, 21:05 (4943 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un contribuabil a descărcat remorca cu moloz în curtea Primăriei

S-a umplut paharul la Amara!

Un contribuabil a descărcat remorca cu moloz în curtea Primăriei

Abuzurile autori­tăților locale ge­nerează revolta contribuabililor. La Amara, unul dintre ei a descărcat o remorcă cu moloz provenit din construcții în curtea Primăriei. Gestul cetățeanului a fost justificat de faptul că autoritățile i-au interzis depozitarea deșeurilor la platforma de gunoi a orașului. Primarul Ion Măiță susține că cetățeanul respectiv va suporta rigorile legii pentru că a refuzat încheierea unui contract de salubritate, precum și colectarea selectivă a deșeurilor. Amara nu are un sistem de colectare selectivă a deșeurilor, în pofida faptului că această obligație este stipulată legal din 2011.

Faptele vorbesc de la sine... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 15:10 (14736 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Primărie «în familie» la Gheorghe Doja și Albești

Cititorii anonimi sunt mai vigilenți decât noi

Primărie «în familie» la Gheorghe Doja și Albești

Prefectura Județului Ia­lomița a răspuns oficial unui e-mail anonim care reclama faptul că soțiile primarilor din Gheorghe Doja și Albești sunt angajate «ilegal» în cadrul primăriilor. Petiția va fi clasată, însă problema semnalată rămâne una de actualitate.

Cetățeanul (n-)are întotdeauna dreptate Conform petiției anonime, primarul comunei Gheorghe Doja, Ion Mihai (PNL) și primarul comunei Albești, Emil Jugănaru (PSD) se fac vinovați de încălcarea prevederilor art. 95, alin.1, din legea 161/2003, potrivit căruia «nu sunt permise raporturile ierarhice directe în cazul în care funcționarii... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 14:55 (7678 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Daniel-Ionuț Mihai, viceprimar la Amara

Fratele administratorului public al județului Larisa Mihai, «propulsat» de președintele Victor Moraru

Daniel-Ionuț Mihai, viceprimar la Amara

De mai bine de-o lună, Daniel-Ionuț Mihai, fratele administratorului public al județului, Larisa Mihai, este viceprimar la Amara. El ar fi ocupat acest post ca urmare a presiunilor exercitate de către președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, fost primar în orașul-stațiune. Propunerea primarului Ion Măiță pentru funcția de viceprimar a fost Nicolae Voicu, însă aceasta nu a fost susținut de către consilierii PSD din cadrul Consiliului Local Amara. Pentru a-l «unge» viceprimar pe Daniel-Ionuț Mihai, Victor Moraru a supervizat personal ședința de Consiliu Local din 30 iulie 2019.

Politică și administrație în familie... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 14:10 (5448 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară

Speranța moare ultima

Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară

În Ialomița, rectificarea bugetară pozitivă din 17 august 2019 costă ad­ministrațiile locale mai mult decât banii primiți. Unele primării au primit sume derizorii. «Dacă convoc o ședință de consiliu local doar pentru a rectifica bugetul, cheltui de două ori mai mult! Noroc că mai sunt și alte pro­iecte de aprobat...» declară primarul comunei Sărățeni, Eugen Tocileanu.

La rectificarea lăudată Administrațiile locale din Ialomița așteaptă o rectificare bugetară din luna aprilie, când au fost aprobate bugetele anuale. Ea a venit în 17 august 2019, prin Ordonanța 12. Conform datelor publicate... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 11:10 (4363 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare

Istoria apei menajere a orașului

Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare

În urmă cu 8 ani, în 2011, primarul Gabi Ionașcu semna un contract cu Grup Romet Buzău prin care firma garanta municipalității realizarea unei stații de tratare a apei care să furnizeze apă potabilă. La 8 ani distanță, în august 2019, primarul Adrian Mocioniu semnează un nou contract pentru modernizarea stației de tratare, cu firma SYA DYNAMIC SOLUTION SRL. În cei 8 ani scurși între cele 2 contracte, slobozenii nu au avut niciodată «apă potabilă» la robinete, iar costurile reabilitării sistemului de apă continuă să greveze bugetul orașului.

Stația de tratare a apei 2.0
Miercuri... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2019, 10:50 (8945 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Portret: Nicole Dumitrașcu, artist popular la 15 ani

Portret: Nicole Dumitrașcu, artist popular la 15 ani

Muncă, perseverență și bucurie! Aceste cuvinte sunt cele care o caracterizează cel mai bine pe mica interpretă. Nicole Dumitrașcu este una dintre cele mai tinere soliste ale Sloboziei. Iubirea față de muzică a descoperit-o în urmă cu 12 ani, iar de atunci a adunat în palmaresul său premii importante la concursuri și olimpiade na­ționale și internaționale. Ultima sa realizare a fost participarea la Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului». Nicole a fost singura concurentă din ju­dețul Ialomița, județ pe care l-a reprezentat cu mândrie.

Sora Soarelui Tânără absolventă de gimna... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2019, 12:10 (4888 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Alocări bugetare de 500000 de lei pentru gropile din asfaltul Sloboziei

DADP «plombează», dar nu garantează!

Alocări bugetare de 500000 de lei pentru gropile din asfaltul Sloboziei

După 8 luni de așteptare, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia reabilitează arterele de circulație ale orașului. De la începutul lunii și până în prezent au demarat lucările pe Bulevardul Chimiei și pe Șoseaua Brăilei, iar în săptămâna 9-15 septembrie va fi refăcut carosabilul de pe Bulevardul Matei Basarab, între Consiliul Județean și Restaurantul «Central».

Plombe asfaltice pe 8000 mp Primăria Slobozia a locat puțin peste 500000 de lei pentru refacerea carosabilului la nivelul municpiului. Lucrările au demarat la începutul lunii și se vor finaliza înainte de 15 septembrie... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 19:05 (5137 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Săveni, prima zi de școală a venit mai devreme

La Săveni, prima zi de școală a venit mai devreme

Filiala ATOR (Asociația Tineretul Ortodox Român) din Săveni a marcat debutul anului școlar 2019-2020 mai devreme. Vineri, 6 septembrie a.c., părintele Florin Jugănaru, împreună cu opt dintre copiii școlii au umplut ghiozdanele cu rechizite școlare pentru tot anul. Efortul părintelui Jugănaru a fost posibil grație sponsorilor locali, care au asigurat o finanțare de 1500 de lei pentru cei opt copii. «Suntem ajutați de 3 ani să susținem acești copii... Și nu numai pe ei! Dar ei merită o atenție specială pentru că sunt copii care învață foarte bine si sunt apropiați de Biserică...» susține părintele. Majoritatea copiilor sprijiniți de către ATOR Săveni sunt elevi la Școală Generală din comună... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 16:35 (6552 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cabinete fără medici și dotări în școlile din Ialomița

Cabinete fără medici și dotări în școlile din Ialomița

Lipsa medicilor nu afectează doar spitalele, ci și școlile sau grădi­ni­țele. Deși la nivelul județului există 28 de cabinete medicale școlare, consultațiile elevilor sunt asigurate cu doar patru medici. Totodată, multe dintre aceste cabinete au nevoie de dotări pentru a funcționa corespunzător.

Este nevoie de medici în școli
Rețeaua cabinetelor medicale școlare și a cadrelor medicale care își desfășoară activitatea în incinta lor este coordonată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Potrivit oficialilor DSP, la nivelul unităților de învățământ din județ există 28 de cabinete... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 13:15 (3351 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afaceri ilegale cu pășunile comunei Axintele

Fraudă cu subvenții APIA

Afaceri ilegale cu pășunile comunei Axintele

Este anchetă a Direcției Naționale Anticorupție la Primăria Axintele. Procurorii susțin faptul că edilul localității, Tudor Grigore, i-a dat în folosință fiului său 95,68 ha din islazul comunal! Cu ajutorul acestei suprafețe, Florin Grigore, fiul primarului, a obținut prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița subvenții în valoare de 32 mii de euro. Cercetările au debutat în baza unei sesizări a Camerei de Conturi Ialomița. Verificările auditorilor au fost efectuate în anul 2013, dată la care au des­coperit o sumedenie de nereguli în activita­tea financiar-contabilă a Primăriei Axintele.

Situație revoltătoare... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2019, 19:40 (5830 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Pacient internat de 20 de ori într-o lună la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Pacient internat de 20 de ori într-o lună la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un bărbat cu probleme psihice a pus pe jar medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În ultima lună, acesta s-a prezentat de 20 de ori la Unitatea de Primiri Urgențe pentru a fi internat. Bărbatul le-a comunicat medicilor să vrea să fie transferat într-un azil pentru ca cineva să aibă grijă de el. Pacientul domiciliază în comuna Bucu și nu are familie.

Un caz delicat Medicii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că i-au acordat bărbatului toate îngrijirile medicale necesare. Numai luna trecută el s-a prezentat de 20 de ori la UPU, insistând să fie internat, iar apoi transferat într-un azil. Omul suferă de afecțiuni psihice și se... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2019, 13:10 (8972 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Militar ialomițean ucis în atentatul de la Kabul

Militar ialomițean ucis în atentatul de la Kabul

În noaptea de luni spre marți, 2/3 septembrie 2019, la Ambasada României din Kabul a avut loc un atentat terorist. Un militar român, originar din Fierbinți Târg, a fost ucis... Vasile Rădună a plecat din țară în luna aprilie a acestui an, cu o zi înainte ca tatăl lui să fie înmormântat. «Este o zi neagră pentru comunitate! Vasile Rădună mi-a fost coleg din școala generală până la liceu. Era un om bun!» declară primarul localității Fierbinți Târg, Dobrică Pârvu. Pentru moment, nu se cunosc amănunte privitoare la repatrierea trupului militarului decedat. Ministerul Apărării Naționale a refuzat să ofere informații suplimentare. (foto mediafax)... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2019, 17:10 (10091 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Concurs contestabil la Oficiul Cadastru și Publicitate Imobiliară-Fetești

Concurs contestabil la Oficiul Cadastru și Publicitate Imobiliară-Fetești

Un director tehnic al Primăriei Fetești este acuzat că încearcă să-și angajeze «cunoștința» la filiala din Fetești a Oficiului de Cadastru și Publicitate Imo­biliară Ialomița. Marius Ștef, directorul in­stitu­ției, le cere martorilor oculari să facă contesta­ții scrise. Joi, 5 septembrie a.c., se va desfășura proba orală...

Povești sordide de provincie
Slujbele la stat sunt sinecuri pe viață. Iar dacă obții una la punctul de lucru al OCPI din Fetești, se cheamă că ți-a pus Dumnezeu mâna în cap. Mugurel Gabor, director al Direcției Tehnice din Primăria Fetești știe, că doar și... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 20:40 (14228 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Suport psihologic pentru bătrâni, la Centrul «Răsărit în Amurg»

La Slobozia

Suport psihologic pentru bătrâni, la Centrul «Răsărit în Amurg»

Săptămânal, cei peste 600 de vârstnici ai Centrului «Răsărit în Amurg» beneficiază de consiliere psihologică. Bătrânii discută cu un psiholog despre problemele de viață cu care se confruntă. În această săptă­mână, aceștia au învățat cum să-și de­pășească aceste probleme prin dans.

Ora de consiliere Consilierea psihologică de care au parte bătrânii din cadrul Centrului «Răsărit în Amurg», se desfășoară în fiecare zi de luni. Preț de o oră, de la 10,00 la 11,00, aceștia discută cu un psiholog despre toate problemele care-i apasă. Specialistul le oferă sfaturi practice, astfel încât aceștia... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 14:20 (3774 vizualizări - 5 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
306 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Consiliul Județean Ialomița împarte «firimituri» financiare administrațiilor locale

Consiliul Județean Ialomița se convoacă într-o nouă ședință ordinară. Sedința are pe ordinea de zi nu mai puțin de 11 proiecte de hotărîre, care vizează atît activitatea curentă a instituției, cît și decizii ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 14:54
(19557 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident stupid cu un șofer de motoscuter

Un accident rutier s-a produs marți, 22 iunie, în municipiul Fetești. În urma incidentului o persoană a fost rănită, fiind transportată la spitalul din localitate pentru investigații medicale suplimentare ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 14:25
(24768 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Recidivist încarcerat după ce i-a amenințat pe săteni cu un furcoi și o cazma

După ce și-a ispășit o pedeapă cu închisoarea, condamnat fiind pentru infracțiunea de omor, un bărbat din Reviga a ajuns din nou după gratii întrucît zilele precedente a provocat un scandal de amploare ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 14:24
(21542 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga scandal


Hoți de cablu electric, reținuți de polițiști

Trei tineri reținuți de polițiștii din Urziceni vor fi prezentați Parchetului de pe lîngă Judecătoria din localitate cu propunere de arestare preventivă, după ce au fost identificați ca fiind autorii mai ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 14:23
(20743 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hoți cablu


Urziceni: Amenzi în trafic

Marți, 22 iunie, în intervalul orar 17,30-19,30, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune pe raza localității. În cadrul acțiunii polițiștii au legitimat 40 de persoane, au controlat 35 de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 14:22
(19980 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni acțiune


Ansamblul folcloric «Doina Bărăganului», la Festivalul Internațional de Folclor de la Pilsen-Cehia

Ansamblul folcloric «Doina Bărăganului», la Festivalul Internațional de Folclor de la Pilsen-Cehia

În perioada 9-13 iunie 2010, ansamblul folcloric «Doina Bărăganului» al Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița a participat la cea de-a 14-a ediție a Festivalului ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 12:52
(24012 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu trei persoane încarcerate

Evenimentul s-a petrecut în cursul dimineții de miercuri, 23 iunie , în jurul orei 9.00, la intersecția DN2 cu DJ102H, pe raza comunei Glodeanu Sărat, sat Căldărușanca, din județul Buzău. O autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 12:41
(21197 vizualizări - 0 comentarii)


Curs de MEDIERE la Camera de Comerț

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița intenționează să organizeze în perioada imediat următoare un curs de MEDIERE cu un furnizor de formare în domeniul medierii acreditat. La cursul de M ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 12:39
(24571 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Cereri pentru acciza redusă la motorina utilizată în agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește producătorilor agricoli că riscă să nu beneficieze de acciza redusă pentru motorina utilizată în agricultură dacă nu depun, pînă la ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 12:34
(21637 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 19:39
(10732 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 19:22
(11791 vizualizări - 0 comentarii)


Cristudor, reconfirmat în funcția de procuror șef al DNA Slobozia

Cristudor, reconfirmat în funcția de procuror șef al DNA Slobozia

Recent, Consiliul Superior al Magistraturii a decis reconfirmarea în funcția de conducere a Direcției Naționale Anticorupție-Biroul Teritorial Slobozia a procurorului Dumitru Cristudor. Astfel, Cristudor ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 13:04
(24326 vizualizări - 1 comentariu)


Angajăm urgent

Mobila SA angajează tîmplari și tapițeri cu experiență în domeniu. Se oferă salariu atractiv. Informații la sediul din Șos. Brăilei, nr. 5, (vizavi de Vamă). ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 11:03
(14634 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, locul 5 la nivel național: Rata șomajului-11,35%

Potrivit ultimelor date furnizate de AJOFM Ialomița, rata șomajului în luna luna mai 2010 a fost în scădere. Așadar, în luna mai, procentul a fost de 11,35%, inferior celorlalte luni ale începutului de ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 10:47
(12883 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


«Situația actuală a persoanelor seropozitive din județul Ialomița»

Uniunea Naționala a Organizațiilor Persoanelor Afectate de HIV/SIDA din România (UNOPA) organizează marți, 22 iunie, ora 14,00, conferința de presă cu tema «Situația actuală a persoanelor seropozitive din ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 18:34
(20442 vizualizări - 0 comentarii)


Criminalii de la volan

În cursul nopții de sîmbătă spre duminică, în jurul orei 02.00, o echipă de siguranță publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia a oprit pentru control un autoturism cu numere de înmatriculare provizorii ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 17:56
(22958 vizualizări - 0 comentarii)


Violatori după gratii

În cursul zilei de duminică, 20 iunie, un tînăr, de 20 de ani, din Făcăeni a fost reținut de polițiști și prezentat Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești cu propunere de arestare preventivă, pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 17:40
(22463 vizualizări - 1 comentariu)


Condeești: «Premierea celor ostenitori în via Domnului»

La Școala cu clasele I-VIII din localitatea Condeești, în ultima zi de școală a avut loc premierea a unui număr de nouă elevi care s-au remarcat prin activitățile religioase desfășurate la nivelul școlii ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 10:30
(26091 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: S-au bătut în scara blocului și au făcut scandal la sediul Poliției

Sîmbătă dimineață, 19 iunie a.c., la ora 05.30, Poliția Slobozia a fost solicitată să intervină pentru aplanarea unei bătăi iscate între doi tineri chiar în scara blocului în care locuiau. La vederea echipajului ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:15
(23315 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia scandal


Slobozia: A apelat 112 mințind că polițiștii sînt băuți

Un șofer de autocar a apelat 112 încercînd astfel să-i intimeze pe polițiștii care tocmai îl opriseră pentru un control de rutină. Șoferul, sesizînd că polițiștii urmau să-l sancționeze pentru abateri la ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:14
(18545 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia


Fetești: Băuturi alcoolice contrafăcute, la vînzare

Un bar din Fetești a fost amendat de polițiști întrucît se încerca vînzarea a aproximativ 100 de litri de votcă contrafăcută. Fiindu-i solicitate amănunte asupra cantității de băuturi aloolice depistate ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:14
(20228 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești


Infractori după gratii

Polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 31 de ani, domiciliat în municipiul reședință de județ. Pe numele acestuia, la data de 6 iunie a.c., Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:13
(19574 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: urmăriți


Fetești: Depistat beat la volan, un clujean le-a prezentat polițiștilor un permis fals

Pe strada Bărăganului, din Fetești, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Vaslui, la volan aflîndu-se un bărbat ce emana halenă alcoolică. Fiindu-i solicitate documentele personale ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:12
(18865 vizualizări - 0 comentarii)


Două persoane rănite în urma unui accident cauzat de un «șofer» fără permis

Două persoane au fost rănite și un autoturism a fost avariat în urma unui accident cauzat de un tînăr, de 21 de ani, fără permis. Evenimentul rutier s-a produs pe DJ306A, în apropierea localității Crunți ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:11
(13055 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: accident


Șoferi cu sabie la volan

Joi, 17 iunie, un echipaj de siguranță publică mixt a descoperit, la un control de rutină, o sabie într-un autoturism oprit în trafic la Urziceni. Inițial, conducătorul auto a refuzat să prezinte actele ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 18:58
(24183 vizualizări - 2 comentarii)


Icre negre la borcan pe DN2A

Joi, 17 iunie, în jurul orei 18.00, agenții Postului de Poliție Giurgeni, în colaborare cu un echipaj al Serviciului Rutier au depistat, pe DN2A, în localitatea Giurgeni, un tînăr, în vîrstă de 20 de ani ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 18:55
(12353 vizualizări - 2 comentarii)


Comunele din vestul județului, luate la puricat

Joi, 17 iunie, polițiștii ialomițeni au organizat o serie acțiuni în comunele Movilița, Coșereni, Borănești și Bărcănești. Efectivele ce au acționat în comunele vizate au urmărit cu precădere verificarea ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 18:50
(26578 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița, prima în România la plata pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a autorizat la plată 595250283 euro, reprezentînd 96% din suma de 619,8 milioane euro, sprijin din Fondul European de Garantare Agricola (FEGA) alocat ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 18:29
(22239 vizualizări - 0 comentarii)


Stop evaziunii fiscale din agricultură: Garda Financiară și Poliția, echipaje mixte de control pe șosele

În această perioadă, pe drumurile naționale și județene sînt prezente echipaje mixte Gardă Financiară-Poliție. Scopul declarat al acțiunii este stoparea evaziunii fiscale din agricultură, vizați fiind ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 10:34
(23878 vizualizări - 0 comentarii)


Controale tematice pentru prevenirea incendiilor

Pompierii ialomițeni trag un semnal de alarmă cu privire la pericolele reprezentate de incendii pe perioada campaniei de recoltare a păioaselor. Dată fiind incidența acestui fenomen în intervalele de timp ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 14:26
(25181 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: incendiu pompier


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...