Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

gardienii «sistemului»

«Sistemul» este un fel de lanț trofic, controlat în punctele de convergență ale intereselor civice de către funcți­onari. În fața acestora nu rezistă cei puternici, cei care au principii... Doar cei care se adaptează! O amică ne-a povestit radiind că a depus un dosar la Primărie. Funcționara a întâmpinat-o spunând: «Sigur nu aveți toate documentele!». «Le am...» a bravat solicitanta noastră. «Autorizație?», «Da!», «Certificat?», «Este!», «Chitanță!», «Tocmai am plătit-o!», «Copie la scara 1 pe 200?», «Vă uitați la ea...», «Vă trebuie și una la scară 1 pe 500...», «Știu, iat-o!». Într-un final, după 20 de minute de verificări, vizibil frus­trată că nu a reușit să-și de­monstreze superioritatea... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2019, 18:20 (3401 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

S-au terminat fondurile pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

S-au terminat fondurile pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

Ialomița a rămas fără fonduri pentru sti­mularea forței de muncă. Mai mulți angajatori au fost înștiințați prin adrese oficiale de către reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița cu privire la faptul că nu există bani pentru stimulentele financiare acordate de stat în momentul în care aceștia angajează șomeri care au împlinit peste 45 de ani. Lipsa fondurilor a fost sesizată și în cazul subvențiilor acordate tine­rilor absolvenți de licee sau facultăți. Contactați telefonic, reprezentanții Ministerului Muncii, au refuzat să ofere un punct de vedere oficial cu privire la această situație.

S-au terminat fondurile... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2019, 10:55 (4320 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Programul «A doua șansă», un succes și anul acesta

Bun venit la școală!

Programul «A doua șansă», un succes și anul acesta

În fiecare an, la nivel național, se desfășoară programul «A doua șansă». În anul școlar 2018-2019, la nivelul județului, 10 unități școlare de învățământ au fost cuprinse în acest proiect. Astfel, peste 200 de persoane s-au întors iar în băncile școlilor ialomițene.

O nouă șansă la Educație Programul «A doua șansă» a fost implementat și în acest an în școlile ialomițene. Acesta se adresează persoanelor din medii sociale diverse și vârste variate care nu au urmat sau nu au finalizat la timp cursurile. Astfel, programul oferă acestor persoane posibilitatea continuării și absolvirii învățământului... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 16:05 (6347 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Asociațiile de proprietari din Slobozia datorează Fiscului peste 500 mii de lei

Asociațiile de proprietari din Slobozia datorează Fiscului peste 500 mii de lei

Printre miile de debitori la bugetul Fiscului se numără și asociațiile de proprietari din Slobozia. Acestea trebuie să plătească Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița peste 500 mii de lei. Cea mai veche datorie nerecuperată datează de acum 14 ani...

Proprietari executați silit În municipiul Slobozia există, potrivit repre­zen­tanților Primăriei Slobozia, 342 de asociații de proprietari. Scopul cu care acestea au fost înființate este acela de a asigura buna gospodărire a blocurilor din oraș. Administrația Județeană de a Finanțelor Publice Ialomița explică faptul că aceste... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 13:10 (9457 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La mila rectificărilor bugetare

Dezastru financiar administrativ în Ialomița

Anunțată pentru finele lunii iulie, rectificarea bugetară promisă de Guvern prinde Ialomița în pragul dezastrului financiar. Mai bine de jumătate dintre primarii județului susțin că mai au fonduri pentru una, două luni... Restul primarilor spun, dar cu jumătate de gură, că alocările bugetare primite în martie de la Consiliul Județean Ialomița le permit să «supraviețuiască»... Despre investiții nu se mai vorbește nici măcar în șoaptă.

Istoria recentă a bugetelor locale Vineri, 22 martie 2019, Consiliul Județean Ialomița a repartizat celor 66 de administrații din Ialomița «sume defalcate... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 11:05 (3785 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tânăr din Reviga, arestat preventiv pentru furtul unui cal de la Cocora

Tânăr din Reviga, arestat preventiv pentru furtul unui cal de la Cocora

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au pus în mișcare acțiunea penală pe numele unui tânăr de 28 de ani din Reviga. Acesta a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, după ce a sustras un cal dintr-o fermă zootehnică aflată pe raza comunei Cocora. Anchetatorii au indicii cu privire la faptul că acesta ar fi sustras și alte animale, din mai multe gospodării aflate pe raza aceleiași localități.

Hoț de animale, prins de polițiști Potrivit datelor furnizate de polițiștii ialomițeni, fapta ar fi fost comisă în luna aprilie 2019, în noaptea de Înviere. Acesta a intrat... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 18:05 (6593 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nicolae Chiriță a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița

Nicolae Chiriță a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița

Sancționat cu «mustrare scrisă» și cu salariul diminuat pe 3 luni, Nicolae Chiriță, directorul executiv al Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița, a atacat decizia consilierilor județeni în instanță. Potrivit cererii de chemare în judecată, acesta cere anularea deciziei de sancționare, dar și plata unor despăgubiri morale. Surse administrative au explicat faptul că măsurile luate împotriva lui Nicolae Chiriță au la bază încercarea președintelui Victor Moraru de a-l schimba din funcție.

O măsură controversată Decizia de sancționare a lui Nicolae Chiriță, directorul executiv... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 13:40 (5000 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Administrația din Ialomița a realizat doar 90 de proiecte cu finanțare europeană

În 6 ani

Administrația din Ialomița a realizat doar 90 de proiecte cu finanțare europeană

bonus: Ialomița rurală este departe de Europa

Dezvoltarea administrațiilor publice din Ialomița cu ajutorul fondurilor europene este greu de realizat. Conform datelor oficiale ale Autorităților de Management, organisme cu ajutorul cărora au fost implementate proiectele cu finanțare europeană, gradul de absorbție în­registrat în județul nostru este scăzut. Statistic, în ultimii 6 ani, în Ialomița au fost concepute doar 90 de proiecte cu finanțare europeană, în valoare totală de peste 800 milioane de lei, din care s-au atras puțin peste 300 de milioane. Îngrijorător este faptul că mai bine de jumătate dintre proiecte se află într-un stadiu incipient în ceea ce privește realizarea. Singura veste bună pe care Autoritățile de Management o oferă... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 10:55 (4481 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată

La Perieți

Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată

Autoritățile locale din comuna Perieți investesc în protecția mediului înconjurător. Astfel, în urmă cu o săptămână, peste 1200 de pubele au fost oferite localnicilor pentru depozitarea gunoiului menajer. De asemenea, oamenii au primit și saci în care trebuie să colecteze deșeurile reciclabile. «Dorim să le arătăm oamenilor că se poate să trăiască într-o comună curată și că trebuie să întrețină gospodăriile fără a afecta mediul înconjurător!» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți.

Parteneriat pentru un mediu curat Alături de alte câteva localități învecinate, comuna Perieți... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2019, 17:25 (10107 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Andrei Boitan, cel mai tânăr pompier al Ialomiței

Moștenirea unui tată

Andrei Boitan, cel mai tânăr pompier al Ialomiței

În urmă cu 6 ani, Andrei Boitan era un adolescent ce dorea să devină fotbalist. Într-o clipă, viața a hotărât să îi schimbe desti­nul... Pierderea tatălui său l-a determinat pe tânăr să se matu­rizeze precoce. Dovada supremă de respect și iubire a tânărului față de părintele decedat a fost decizia de a urma cariera tatălui său: «La vârsta aceea, singurul lucru pe care știam că îl voi practica era fotbalul... Acum, scopul meu este să salvez oamenii! Îmi doresc tare mult să lucrez la Unitatea unde a lucrat tata...».

Viața bate filmul... Andrei Boitan are 20 ani și a absolvit... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2019, 12:25 (3948 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ISU Ialomița a rămas fără scafandri

ISU Ialomița a rămas fără scafandri

De 8 ani, la nivelul județului Ialomița, în toate cazurile de înec se intervine cu salvatori din alte județe. Situația este generată de faptul că Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița nu mai are echipaj de scafandri. Într-un răspuns oficial, reprezentanții instituției au precizat că situația a fost generată în urma unor reorganizări care au avut loc în sistem, dar și de faptul că personalul actual nu a mai putut fi încadrat pe funcții din cauza modificării condițiilor. Oficialii ISU au explicat faptul că la momentul de față se fac eforturi pentru ca echipajul de scanfandri din cadrul instituției să redevină funcțional.

De 8 ani fără scafandri... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2019, 14:10 (2844 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sinistrații din Săveni, bătaia de joc a autorităților

Sinistrații din Săveni, bătaia de joc a autorităților

La aproape două luni de zile de la inundații, locuitorii comunei Săveni nu au primit niciun ban, drept ajutor, de la autorități. Prefectura județului Ialomița încă lucrează la primele 44 de dosare. Sumele sunt de 3 ori mai mici decât s-a calculat inițial, iar numărul persoanelor a căror case au fost evaluate este de doar 44, dintre cele 100 de gospodării afectate!

În urma potopului...
În noaptea de joi spre vineri, 30/31 mai 2019, o ploaie toren­țială a inundat 100 de gospodării din comuna Săveni. 3 zile și 3 nopți pompierii ialomițeni s-au mobilizat și, împreună cu localnicii... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2019, 10:50 (3972 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Concurs cu scandal în cadrul celui mai mare spital din Ialomița

Concurs cu scandal în cadrul celui mai mare spital din Ialomița

Nereguli cu privire la organizarea unui concurs pentru ocuparea a două posturi vacante de asistent medical la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Repre­zen­tanții Ordinul Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România-filiala Ialomița (OAMGMAMR) au cerut anularea concursului pe motiv că procedura privind întocmirea subiectelor nu a fost respectată. Oficialii Spitalului Slobozia au fost acuzați că au făcut subiectele înainte de examen deși, potrivit procedurii, acestea ar fi trebuit realizate chiar în ziua testării. Reprezentanții unității medicale au anulat concursul, invocând «motive obiective»...

Testarea va fi reluată... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2019, 11:05 (8764 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi de 300 mii de lei aplicate primăriilor din Ialomița de comisarii Gărzii de Mediu

Amenzi de 300 mii de lei aplicate primăriilor din Ialomița de comisarii Gărzii de Mediu

Gestionarea deșeurilor reprezintă una dintre multele probleme nerezolvate ale primarilor ialomițeni. În urma unui control al Gărzii de Mediu Ialomița, jumătate dintre administrațiile locale din județ au fost amendate din cauza modului deficitar cu care asigură salubrizarea localităților. Valoarea amenzilor se ridică la 300 mii de lei.

Sancțiuni pe bandă rulantă Descoperită în urmă cu mai bine de 3 ani, situația celor 31 de hectare de deșeuri aruncate la marginea localităților din Ialomița încă persistă. Iar acest aspect este confirmat de ultimul control efectuat în județ de către comisarii... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2019, 10:55 (7906 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Educației a «tăiat» 196 de locuri din liceele ialomițene

Ministerul Educației a «tăiat» 196 de locuri din liceele ialomițene

De la toamnă, liceele teoretice și cele tehnolo­gice din Ialomița vor avea cu 196 de locuri mai puțin! Astfel, Ministerul Educației a decis să taie 7 din cele 87 de clase propuse de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița în Planul de Școlarizare 2019-2020 al județului. Prin decizia pe care au luat-o, oficialii Ministerului Educației ar putea pune în pericol siguranța catedrelor a zeci de profesori.

O decizie controversată
Pentru anul școlar 2019-2020, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a propus 87 de clase cu un număr de 2436 de locuri, atât în liceele teoretice, cât și în... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2019, 14:20 (5115 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 600 de ialomițeni au fost diagnosticați cu cancer în primele 5 luni ale anului!

Peste 600 de ialomițeni au fost diagnosticați cu cancer în primele 5 luni ale anului!

Cancerul afectează tot mai mulți ialomițeni. O statistică a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că peste 600 de persoane din județ au beneficiat de concedii medicale, fiind diagnosticate cu afecțiuni oncologice. Anual, în Ialomița se cheltuie aproximativ 1 milion de lei pentru tratamentele și investigațiile prescrise de medici bolnavilor care suferă de cancer.

Cifrele neputinței Estimările oficialilor Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că cele mai multe dintre concediile medicale decontate în primele 5 luni ale anului în curs de către instituție... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2019, 11:05 (16910 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

despre confortul social

A devenit clar. «Statul pa­ralel» există, marii corupți au imunitate, funcționarii publici sunt intangibili, sistemul privat se prăbușește sub povara celor peste 100 de modificări anuale ale Codului Fiscal... Și toți exersăm resemnarea. În locul ripostei, alegem atitudinea mioritică. Dar nu cea a ciobănașului moldovean, nu viața de dincolo de viață... Alegem varianta perdantă și prost înțeleasă de politicienii care vor să interzică Miorița în școli. Alegem fatalitatea! Punem umărul la edificarea «statului paralel» multilate­ral dezvoltat debitând scenarii po­litice inepte, le cerem scuze funcționarilor publici pentru că vrem să plătim taxe și impozite, acceptăm orice aberație... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2019, 17:25 (3829 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

În Ialomița, procentul de promovare este de 63,17%

Primele rezultate la Bacalaureat 2019

În Ialomița, procentul de promovare este de 63,17%

Luni, 8 iunie 2019, Ministerul Educației a făcut publice rezultate parțiale la Bacalaureat 2019. Procentul de promovare înregistrat în Ialomița este de 63,17%. De asemenea, patru elevi au obținut medii de 10. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, alți trei elevi au fost eliminați din timpul examenului pentru că au încercat să copieze.

Peste 500 elevi au picat Bacalaureatul
Potrivit statisticilor oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Bacalaureatul 2019 a fost promovat de 63,17% dintre absolvenții de liceu. Concret, dintre cei 1704 elevi înscriși, doar... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2019, 15:42 (4960 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Rezultatele Evaluării Naționale arată cele mai slabe școli din Ialomița

Rezultatele Evaluării Naționale arată cele mai slabe școli din Ialomița

La începutul acestei săptămâni, Ministerul Educației a prezentat rezultatele finale ale Evaluării Naționale. În Ialomița, potrivit statisticilor oficiale, procentul de promo­vare nu s-a modificat semnificativ. Rezultatele pe care elevii le-au obținut arată că, în ultimii 4 ani, în 7 școli din județ promovarea acestui examen este o adevărată provocare. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au omis să facă declarații pu­blice cu privire la această situație.

Cifrele indiferenței În fiecare an, reprezentanții Învățământului ialomițean promit că vor face eforturi pentru a ridica... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2019, 14:05 (6002 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Agresorii bătrânei din Slobozia, monitorizați de 3 instituții publice!

Agresorii bătrânei din Slobozia, monitorizați de 3 instituții publice!

Noi detalii ies la iveală despre minorii care au violat și agresat o bătrână care locuia în centrul Sloboziei, la jumătatea lunii trecute. Cei doi se aflau sub monitorizarea Poliției, dar și a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Niciuna dintre cele două instituții nu a putut găsi însă o măsură eficientă pentru a preveni tragedia. Reamintim că, din cauza leziunilor suferite, victima mi­norilor a murit la spital. Aceștia sunt acum arestați pentru «omor calificat» și «viol». Surse judiciare susțin faptul că s-ar afla și în evidențele DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița pentru «consum de etnobotanice»...

Fapte tratate cu indiferență... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2019, 10:50 (7326 vizualizări - 7 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
336 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: I-a furat lemnele din curte

Duminică, 2 ianuarie, un țăndărean a rămas fără lemnele aflate într-o anexă a gospodăriei. Cele 300 kilograme de lemne de fag au fost recuperate de polițiști de la un localnic, suspectat de comiterea furtului ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2011, 16:47
(9154 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Foc de Artificii»: 137 kg de petarde, confiscate

În cadrul acțiunii «Foc de artificii», polițiștii ialomițeni au constatat 30 de infracțiuni, pentru săvîrșirea cărora sînt cercetate tot atîtea persoane, au confiscat 27417 articole pirotehnice și au aplicat ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2011, 16:43
(12546 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitele, doar prin Formularul 112

Direcția Genarală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele juridice și fizice care au calitatea de angajatori sau entități asimilate angajatorului că vor plăti contribuțiile și ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2011, 16:32
(7117 vizualizări - 0 comentarii)


La volan, fără permis

În prima zi a anului 2011, polițiștii Postului de Poliție Gheorghe-Doja, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:47
(13903 vizualizări - 0 comentarii)


Aproape 30000 de lei, amenzi aplicate de Poliția Rutieră

În perioada 31 decembrie 2010-2 ianuarie 2011, efective din cadrul Serviciului Rutier au intensificat activitățile pe arterele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce se pot produce, precum ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:43
(8840 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Evitați traseele lungi!

IPJ Ialomița: Evitați traseele lungi!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră pe raza județului traficul rutier se desfășoară în condiții de iarnă, nefiind înregistrate evenimente rutiere.
Polițiștii recomandă ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:38
(12359 vizualizări - 0 comentarii)


La Mulți Ani 2011!

La Mulți Ani 2011!

Redacția Independent vă dorește un An Nou mai bun, plin de realizări. ...[citește_toată_știrea]

1 Ianuarie 2011, 00:01
(12255 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Te Deum» la Catedrală

În noaptea dintre ani, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, Preasfințitul Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor va oficia o slujbă de priveghere în cadrul
căreia ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:43
(10676 vizualizări - 0 comentarii)


S-a găsit o agendă!

S-a găsit o agendă de culoare verde, în zona Spitalului Slobozia, pe strada Lacului. Agenda conține mai multe numere de telefon și adrese de mail. Cel ce a pierdut-o ne poate contacta la adresa de mail ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:30
(8295 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

În cursul zilei de ieri polițiștii au confiscat peste 900 de articole pirotehnice deținute ilegal. Astfel, în urma unui control efectuat la o societate comercială din localitatea Sărățeni, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:33
(12131 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Crescătorii de bovine pot accesa credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii plăților naționale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la specia bovine, aferente anului în curs, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:15
(14179 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: «Șofer» fără permis, depistat la volan pe drumurile publice

Luni, 27 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, polițiști din cadrul Postului de Poliție Bărcănești, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au identificat și oprit ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:09
(13253 vizualizări - 0 comentarii)


Bani pentru autoritățile locale

Guvernul a alocat suma de 177 milioane de lei autorităților locale pentru plata arieratelor și pentru acoperirea unor cheltuieli pentru primării care sînt, practic, în imposibilitatea de a mai funcționa ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:07
(10814 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Suspecți de furt, identificați de polițiști

În cursul nopții de luni spre marți, 27/28 decembrie a.c., în jurul orei 3.00, o patrulă de siguranță publică a observat pe raza municipiului Urziceni doi bărbați care transportau diferite obiecte. Întrucît ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:03
(9740 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


APIA: Cererea pentru subvenția la motorină, doar pînă la 31 decembrie 2010

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește producătorilor agricoli că mai pot depune cererea de acord prealabil pentru finanțarea prin rambursare, pentru motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 13:59
(8581 vizualizări - 1 comentariu)


Angajatorii vor depune contractele de muncă și ștatele de plată pe suport electronic

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență care modifică Legea 130/1999 privind unele masuri de protecție a persoanelor încadrate în muncă. Una dintre cele mai importante prevederi se referă la faptul că ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 15:08
(13525 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan a intrat în gardul unei case

Sîmbătă, 25 decembrie a.c., cu puțin înainte de miezul nopții, Poliția Slobozia a fost sesizată de către o femeie, de 35 de ani, din localitatea Ciulnița despre faptul că un autoturism i-a distrus o porțiune ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:31
(12859 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Accidente de circulație

Roșiori: Nu a acordat prioritate. Joi, 23 decembrie a.c., în jurul orei 15.00, Poliția Urziceni a fost sesizată despre producerea unui accident de circulație pe raza comunei Roșiori. Din ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:29
(10529 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Hoț încarcerat

La data de 24 decembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza orașului Căzănești un bărbat în vîrstă de 44 de ani, domiciliat în județul Constanța, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:26
(11769 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Căzănești hoț


Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

În perioada 24-26 decembrie a.c., peste 40 de polițiști din cadrul Serviciului Rutier au intensificat activitățile pe arterele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce se pot produce în această ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:25
(11980 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Crăciunul, sărbătorit în liniște de ialomițeni

«Prezența activă a polițiștilor pe străzile județului, activitățile preventive desfășurate în zilele ce au precedat această Sărbătoare, dar și spiritul civic de care au dat dovadă cetățenii județului au ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:21
(10996 vizualizări - 0 comentarii)


Malu: Grenadă găsită pe stradă

O grenadă defensivă reală armată, extrem de periculoasă, a fost descoperită în data de 25 decembrie, în jurul orei 21.00, pe o stradă de pe raza localității Malu. Alertată prin 112, echipa pirotehnică a ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:16
(10646 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu grenadă


Incendiu la o casă din Slobozia

După ce vineri, 24 decembrie, casa unui cetățean din localitatea Ciulnița a fost cuprinsă de flăcări, un alt incendiu avînd aceeași cauză probabilă de izbucnire, respectiv un cablu electric defect sau neizolat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:15
(12334 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Fetești: Mercedes în flăcări

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism marca Mercedes a luat foc. Evenimentul s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă, 25 decembrie, în jurul orei 4.00, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:14
(10024 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun Fericit alături de cei dragi! ...[citește_toată_știrea]

25 Decembrie 2010, 11:04
(6522 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Scrisoare deschisă adresată ministrului Agriculturii

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România a remis presei o scrisoare deschisă adesată ministrului Agriculturii, Valeriu Tabără. În mare, documentul aduce în discuție subiectul vînzării de terenuri ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:33
(11866 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Ciulnița

Incendiu la o casă din Ciulnița

Pompierii militari de la Detașamentul Slobozia au intervenit vineri, 24 decembrie, în jurul orei 11.00, pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Ciulnița. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:17
(11766 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai Motor Company a finalizat dezvoltarea următoarei generații de autovehicule electrice cu celule de hidrogen: modelul electric ix35 FCEV. Testarea sa va începe anul următor, iar producția în serie ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:39
(11689 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița își rectifică bugetul pe 2010

Întrunit în ședință ordinară, Consiliul Județean Ialomița își va rectifica propriul buget pe 2010. Printre alte hotărîri aflate pe ordinea de zi amintim pe cea referitoare la aprobarea noilor indicatori ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:33
(8285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente rutiere în două zile pe DN21

Luni, 20 decembrie a.c., în jurul orei 16.00, pe Drumul Național 21, în afara localității Iazu s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea gravă a două persoane.
Din primele cercetări efectuate de ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:24
(7824 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...