Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Hotărâri ale Consiliului Local Slobozia care afectează viața publică

Hotărâri ale Consiliului Local Slobozia care afectează viața publică

COMIND extinde supermarketul Ialomița Consilierii locali au aprobat un proiect de hotărâre prin care COMIND SA a solicitat concesionarea a 151 mp de teren în imediata vecinătate a supermarketului Ialomița. Suprafața concesionată va fi utilizată pentru construcția unei clădiri P+3, lipită de actuala construcție, dar și pentru o rampă de aprovizionare. Prețul de concesionare a terenului în zonă este de 12,56 lei/mp/an.

2 ani în plus pentru garaje Consiliul Local Slobozia a aprobat prelungirea contractelor de concesiune ce au ca obiect te­renurile pe care sunt amplasate garaje tip... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2019, 21:10 (6518 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Moraru finanțează nejustificat ADI Ialomița

Administrația Moraru finanțează nejustificat ADI Ialomița

În anul 2017, președintele Victor Moraru a susținut public înființarea Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița. Asociația, considerată de președinte «motorul de dezvoltare administrativă a județului», funcționează după modelul european, dar este finanțată din fonduri publice județene. Banii sunt utilizați pentru reparații pentru acoperișuri de școli, asfaltări de străzi comunale și terenuri sintetice de fotbal. Niciunul dintre aceste proiecte nu este însă «de interes județean», așa cum impune Legea 215, privind administrația publică locală, în baza căreia a fost înființată Asociația.

Pomul lăudat al administrației județene... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2019, 10:55 (4044 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

1 milion de euro pentru copiii statului

Casele de tip familial

1 milion de euro pentru copiii statului

Vechile centre de plasament din județ vor fi închise. Procesul de dezinstituționa­lizare urmează să se extindă la toate «orfelinatele» vechi din Ialomița. Următorul pe listă este Centrul de Plasament de la Urziceni. În locul acestuia se vor construi case de tip familial. Astfel, la acest moment, în Ialomița există 5 case de tip familial, la Slobozia găsindu-se 3 dintre ele.

Închiderea centrelor de plasament
Dezinstituționalizarea ve­chilor «orfelinate» este un amplu proiect la nivelul țării, început în anul 2001. Numai în județul Ialomița au fost închise 3 centre de tip vechi... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2019, 19:05 (4647 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Retrocedarea terenurilor din Balta Ialomiței bate pasul pe loc

De 7 ani

Retrocedarea terenurilor din Balta Ialomiței bate pasul pe loc

Anul acesta se împlinesc 7 ani de când ialomițenii care și-au câștigat drepturile de a primi pământ în zona Balta Ialomiței-Stelnica aș­teaptă să intre în posesia terenurilor. Estimativ este vorba despre o suprafață de 1485 de hectare, pentru care oamenii au obținut titluri de proprietate în baza unor hotărâri judecătorești definitive. Procedura este blocată din cauza refuzului Agenției Domeniilor Statului de a retroceda respectivele su­prafețe. Sătui să mai aștepte, câțiva dintre beneficiarii titlurilor de proprietate au cerut în instanță executarea silită a Comisiei Județene de Fond Funciar, a Comisiei Locale de Fond Funciar Stelnica, dar și a Agenției Domeniilor Statului. În prezent, cele ... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2019, 13:50 (6779 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O adolescentă a dispărut din Tabăra «Pavilioane» Amara

Neglijată de supraveghetor

O adolescentă a dispărut din Tabăra «Pavilioane» Amara

Este anchetă internă la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, după ce o fată de 14 ani, aflată sub monitorizarea instituției, a dispărut din Tabăra «Pavilioane» Amara. Fata a fost găsită de polițiști într-un microbuz, în timp ce se îndrepta cu bunica sa spre București. Supra­veghetorul care trebuia să aibă grijă de grupul de copii din care adolescenta făcea parte a declarat că nu a cunoscut-o...

Verificările sunt în curs Incidentul s-a petrecut la sfâr­șitul săptămânii precedente, mai exact vineri, 28 iunie 2019. Ado­lescenta de 14 ani, împreună cu... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 22:05 (6372 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean a alocat 1,7 milioane lei pentru finanțarea AFC Unirea ’04

Asigurare pentru sezonul competițional 2019-2020

Consiliul Județean a alocat 1,7 milioane lei pentru finanțarea AFC Unirea ’04

Vineri, 28 iunie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, a fost aprobată alocarea sumei de 1,7 milioane de lei anual pentru finanțarea echipei de fotbal Unirea Slobozia. Hotărârea Consiliului Județean Ialomița vizează «anul competițional 2019-2020 și contractele de finanțare». Votul confirmă speculațiile legate de implicarea președintelui Victor Moraru în susținerea Asociației Fotbal Club Unirea ’04...

Fotbalul, adjudecat de președintele Moraru Plenul Consiliului Județean Ialomița a votat vineri pentru finanțarea echipei de fotbal Unirea Slobozia timp de două sezoane... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 19:25 (14007 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

1495 de elevi ialomițeni au susținut prima probă a Bacalaureatului

1495 de elevi ialomițeni au susținut prima probă a Bacalaureatului

Elevii de clasa a XII-a au susținut luni, 1 iulie 2019, prima probă scrisă a Bacalaureatului, cea la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că la examenul de maturitate, prima probă, s-au înscris 1544 absolvenți de liceu. Din păcate, incidentele nu au ocolit Bacalaureatul 2019 în județul Ialomița, un elev fiind eliminat. «Tânărul nu a predat telefonul, iar dispozitivul i-a sunat. Noi nu suntem polițiști, să facem percheziții. La începerea probelor se realizează instruirea candidaților, se semnează un proces-verbal de instruire că au luat la cunoștință repercusiunile tentativei copiatului, copiatul, telefon... Își asumă tentativa! A fost decizia lui. ... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 18:25 (3452 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

221 de sancțiuni în 19 zile!

Poliția Locală Slobozia

221 de sancțiuni în 19 zile!

Poliția Locală a municipiului Slo­bozia a acordat în mai puțin de o lună peste 200 de sancțiuni. Dintre acestea, 72% sunt amenzi. «Deranjarea ordinii publice» și «alcoolul», două probleme majore ale comunității...

«Zgomot» și «alcool» de 23 mii de lei În primele 19 zile ale lunii iunie a.c., conform unei statistici oferite de Poliția Locală Slobozia, dispeceratul oamenilor legii a sunat neîncetat, zi și noapte. Conform Legii nr. 61/1991, «pentru asigurarea climatului de ordine și liniște publică necesar desfășurării normale a activității economice și social-culturale și promovarea unor... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 17:50 (3560 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cursuri de perfecționare de 5 stele

Administrația ca un șpriț subțire, de vară

Cursuri de perfecționare de 5 stele

Consilierii județeni vor pleca din nou la cursuri de perfecționare. Anunțul a fost făcut pe 18 iunie 2019, în cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Județean, de către președintele Victor Moraru. Locațiile alese pentru aceste cursuri sunt la mare sau la munte, în resorturi turistice de 4 sau 5 stele.

Din nou perfecționare pe bani publici Marți, 18 iunie 2019, președintele Victor Moraru a anunțat în plenul ședinței extraordinare a Consiliului Județean că instituția va achiziționa un curs de perfecționare pentru «creșterea gradului de performanță și a calității în sectorul public»... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 14:20 (3665 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița e lăsată pradă țânțarilor

20000 de hectare infestate

Ialomița e lăsată pradă țânțarilor

bonus: «Festivalul țânțarilor» de la Amara

În pofida reglementărilor legale, autoritățile din Ialomița lasă în fiecare an populația pradă țânțarilor. Anul acesta, susține prefectul județului Gigi Petre, situația e mai dramatică decât în anii precedenți: «Din datele noastre, peste 20000 de hectare de teren au nevoie de dezinsecție... Din păcate, legislația permite doar autorităților locale să intervină!». Direcția de Sănătate Publică Ialomița a trimis o adresă prin care avertizează autoritățile locale că sunt obligate de lege să adopte «măsuri specifice». La nivelul autorităților locale, doar Slobozia are capacitatea de a executa tratamente de dezinsecție.

Legea nu e pentru autoritățile locale... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 11:05 (4945 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

STAGII DE PRACTICĂ LA EXPUR

STAGII DE PRACTICĂ LA EXPUR

Deschiderea stagiilor de practică la EXPUR pentru un grup de elevi din clasa a XI-a de la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» a fost o premieră atât pentru companie, cât și pentru liceenii din județul Ialomița.
Inițiativa a reprezentat o gură de aer proaspăt pentru toată lumea. Tinerii au avut pentru prima dată oportunitatea de a interacționa cu activitatea de producție, cu mobilizarea de resurse, cu procese ri­guroase. Au privit cu uimire ceea ce se întâmplă pentru că nu s-au mai confruntat cu industria grea. În general, tinerii nu își mai fac planuri de a intra pe un astfel de domeniu, însă elevii care au accesat stagiul de practică... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2019, 17:50 (4638 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ignorat de polițiștii care ar fi trebuit să-l protejeze

S-a întâmplat la Rovine

Ignorat de polițiștii care ar fi trebuit să-l protejeze

Victimă a unei agresiuni, un bărbat de 64 de ani din satul ialomițean Rovine reclamă faptul că polițiștii au intervenit prea târziu în cazul său. Mai mult, omul adaugă faptul că agentul cu care a stat de vorbă i-a cerut să semneze o foaie goală de hârtie, precizându-i că va completa el însuși declarațiile omului. Oficialii Inspecto­ratului de Poliție al Județului Ialomița susțin însă contrariul: «intervenția a fost făcută în timpul optim!».

Ignorat de polițiști Incidentul s-ar fi petrecut duminică, 23 iunie 2019, și potrivit declarațiilor sale, Marian Vasile Scurtescu, în vârstă de... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2019, 14:20 (3942 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»

Urban se jură că apa este potabilă

«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»

Un raport al Urban SA cu privire la calitatea apei potabile susține că apa furnizată în aria de operare «se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege». Raportul Urban SA vizează perioada 1 ianuarie 2018-31 mai 2019. «Am făcut tot ce este omenește posibil pentru a furniza apă potabilă! Depășirile înregistrate la trihalometani sunt reale și ne îngrijo­rează și pe noi... Dar ele nu influen­țează ca­litatea apei!» a declarat Valentin Cili­beanu, directorul Urban SA Slobozia.

1050 de probe supuse analizelor
În perioada 1 ianuarie 2018-31 mai 2019, Urban SA Slobozia susține... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2019, 10:55 (6553 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Arheologul care a descoperit o altă lume

omul săptămânii

Arheologul care a descoperit o altă lume

Cătălina Cernea este cel mai tânăr muzeograf și arheolog al Muzeului Județean de Istorie Ialomița. La doar cei 35 ani ai săi, are multe povești de spus. Cu sclipire în ochi, aceasta vorbește doar despre viața de pe șantier, uneltele cu care lucrează și marea sa descoperire: mormântul unui copil. «Este macabru, dar așa se scrie istoria...» susține Cătălina Cernea.

Cum se scrie istoria Istoria este una dintre materiile ei preferate. Și asta s-a văzut din școala generală până în pre­zent. A ales să urmeze Faculta­tea de Istorie, iar primul contact cu adevăratul «curs de Istorie» s-a realizat... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2019, 11:50 (9073 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jilavele: Și-a înjunghiat fratele cu un cuțit

Alcoolul i-a luat mințile

Jilavele: Și-a înjunghiat fratele cu un cuțit

Un bărbat din comuna Jilavele, județul Ialomița, a fost arestat preventiv de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, sub acuzația de «tentativă la omor». Anchetatorii au precizat în actele de urmărire că acesta și-a înjunghiat fratele, fiind într-o stare avansată de ebrietate.

Victimă salvată de medici Potrivit procurorilor Parche­tului de pe lângă Tribunalul Ialomița, între agresor și victima sa ar fi izbucnit un scandal spontan. Pentru a-și face curaj, agresorul a consumat câteva pahare cu alcool și a luat un cuțit, apoi s-a apropiat de fratele său ame­nințându-l cu... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2019, 18:20 (4924 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Produse contrafăcute vândute la Slobozia de doi escroci italieni

Produse contrafăcute vândute la Slobozia de doi escroci italieni

Mare atenție la escroci! Un bărbat din Slobozia a fost înșelat de doi cetățeni italieni care i-au vândut două utilaje contrafăcute care, la scurt timp, s-au defectat. Cei doi bărbați i-au prezentat cumpărătorului facturi fiscale, dar și ambalaje ale produselor ce păreau a fi originale. Omul și-a dat seama că a fost păcălit abia după ce a încercat să folosească în curte aparatele pe care le-a cumpărat. Acum este decis să meargă la Poliție și să depună o plângere.

O practică des întâlnită Pentru a face rost de bani, escrocii sunt în stare de orice. Un bărbat din Slobozia, care dorește... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2019, 16:05 (10809 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

autofagie socială

După dicționar, autofagia constă în consumarea propriilor țesuturi de către un organism supus inaniției. Dar o definiție de dicționar nu poate reflecta realitatea în care ne complacem și care ne transformă pe toți în auto­fagi. Ne mâncăm de vii, în timp ce plângem că nu putem schimba nimic. Suntem lași, ipocriți, mincinoși... Ne vindem sufletul pentru un câștig imediat. Nu mai avem principii, valori pentru care să luptăm, oameni în care să credem. Ne nenorocim copiii în cabinele de vot, ne ruinăm sănătatea la supermarket-uri, ne furăm singuri căciula la locurile de muncă. Toți avem scuze, toți arătăm cu degetul, toți condamnăm sistemul... Un edil local spune că pentru el «statul paralel»... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2019, 12:20 (2552 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Luați la bătaie pentru că doreau să urmărească meciul România-Germania

S-a întâmplat la Slobozia

Luați la bătaie pentru că doreau să urmărească meciul România-Germania

Trei tineri au ajuns în noaptea de joi spre vineri, 27/28 iunie 2019, în stare gravă la spitale din București și Constanța după ce au fost agresați pe o terasă aflată în zona Gării CFR din Slobozia. Se pare că scandalul a început din cauza faptului că agresorul era nemulțumit de programul difuzat la televizorul din incinta terasei, pe care aceștia îl urmăreau.

Cercetările sunt în curs Din primele informații, victimele agresiunii petrecute în noaptea joi spre vineri, 27/28 iunie 2019, pe terasa din Slobozia sunt trei tineri cu vârste cuprinse între 25 și 35 de ani. Aceștia au fost preluați... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2019, 16:10 (13993 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Nick Touring transportă călătorii cu șoferii Primăriei

Propunere halucinantă în ședința Consiliului Local Slobozia

Nick Touring transportă călătorii cu șoferii Primăriei

Joi, 27 iunie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, primarul Adrian Mocioniu a propus detașarea angajaților Serviciului de Transport Public Local pe autobuzele Nick Touring. Consiliul Local Slobozia a aprobat prelungirea contractului firmei Nick Touring până la 31 iulie 2019...

Incredibil, dar adevărat! Joi, 27 iunie a.c., Consiliul Local Slobozia a dezbătut deficiențele transportului public la nivelul municipiului. Consilierii prezenți s-au arătat nemulțumiți de frecvența redusă a curselor. «Vă invit să vă cereți scuze public slobozenilor! Nu este posibil ca oamenii să stea în soare timp de o oră așteptând autobuzele Nick Touring!»... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2019, 12:20 (5517 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Medicii Spitalului Slobozia reclamă neregulile din cadrul instituției

Din nou scandal!

Medicii Spitalului Slobozia reclamă neregulile din cadrul instituției

bonus: Reacția Marianei Iancu

Deși managerul Mariana Iancu a declarat public de nenumărate ori că a cheltuit milioane de lei pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în realitate situația este alta. Unul dintre medicii secției ORL a unității sanitare reclamă într-o scrisoare neregulile cu care Secția se confrută și din cauza cărora nu-și poate exercita profesia corespunzător.

Situație veche de 2 ani «(...) doresc să aduc în atenția dumneavoastră o serie de probleme/neregului în legătură cu funcționare secției ORL, care se răsfrâng în mod direct sau indirect, după caz, asupra activitățiii mele profesionale prezente și/sau viitoare și fac ca aceasta să fie afectată în mod serios și în detrimentul drepturilor și intereselor pacientului (beneficiar al serviciilor medicale) și al meu, ca profesionist, generând anomalii în modul de desfășurare a activității noastre și situații potențiale și/sau iminente de risc profesional. Aceste aspecte îmi afectează drepturile și/sau interesele legale și legitime, mă demotivează și descurajează ori, după caz, împiedică formarea mea profesională. Lipsa dotării corespunzătoare atât a secției ORL (inclusiv sala de operație), cât și a cabinetului din policlinică cu instrumentar necesar examenului clinic și paraclinic al pacientului ORL sau  intervențiilor chirugicale. (...) Lipsa de personal medical auxiliar sesizată atât verbal cât și scris de aproximativ 2 ani...»... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2019, 11:10 (8424 vizualizări - 12 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
316 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Campanie de vaccinare anti-COVID-19 «Orașul Vaccinează Satul»

Ialomița: Campanie de vaccinare anti-COVID-19 «Orașul Vaccinează Satul»

Echipa mobilă a Centrului de Vaccinare Nr. 2 din Slobozia, amenajat în incinta Centrului pentru Persoane Vârstnice «Răsărit în Amurg», din Slobozia, a dat startul unei campanii de vaccinare anti-COVID- ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2021, 17:00
(4349 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Ciochina: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Luni, 21 iunie a.c., în jurul orelor 12,15, pompierii din cadrul Gărzii Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială pentru descarcerare și o ambulanță SMURD, la ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2021, 16:45
(2325 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Efectele Codului Portocaliu de ploi abundente în Ialomița

Efectele Codului Portocaliu de ploi abundente în Ialomița

Codul Portocaliu de precipitații abundente a creat probleme în mai multe zone din Ialomița. În ultimele 24 de ore, pompierii ialomițeni au intervenit în următoarele situații de urgență: în municipiul Fetești ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2021, 17:00
(2269 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Mașină răsturnată într-un șanț

Gura Ialomiței: Mașină răsturnată într-un șanț

Polițiștii și pompierii ialomițeni au intervenit în dimineața zilei de duminică, 20 iunie a.c., în jurul orei 4,00, în cazul unui accident rutier produs în zona localității Gura Ialomiței. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2021, 11:30
(2742 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 19 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10788, cu 2 cazuri mai mult decât vineri, 18 iunie ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2021, 16:35
(2467 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, din nou Cod Portocaliu de ploi abundente

Ialomița, din nou Cod Portocaliu de ploi abundente

Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare Cod Portocaliu de ploi abundente și instabilitate atmosferică, printre județele afectate de fenomenele meteo numărându-se și Ialomița ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 19:35
(2643 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: După un accident, și-a făcut dreptate cu pumnii și picioarele

Un bărbat, de 45 de ani, din Fetești, s-a ales cu un dosar penal pentru «vătămare corporală din culpă» și «loviri și alte violențe». În ziua de joi, 17 iunie a.c., acesta a fost implicat într-un accident ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 19:25
(3057 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție foto-documentară la Muzeul Național al Agriculturii din România

Muzeul Național al Agriculturii din România va fi gazda unei expoziții de fotografii și documente, itinerată de Muzeul Național Cotroceni. Denumită «Regele Ferdinand I și reformele Marii Uniri. 100 de ani ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 19:15
(5602 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Programul casieriilor în mini-vacanța de Rusalii

Luni, 21 iunie 2021, a doua zi de Rusalii, casieriile RAJA și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Abonații pot folosi serviciile on-line pentru efectuarea plăților ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 19:05
(4338 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Polițiștii din Slobozia au discutat cu 100 de elevi ai Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» despre răspunderea penală a minorilor și siguranța în mediul on-line. Activitățile au fost susținute de ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 18:40
(2020 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Vineri, 18 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10786, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 17:10
(2935 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen scadent pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că miercuri, 30 iunie 2021, este ultima zi în care se poate depune Formularul 394. Obligația depunerii acestui document ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 16:35
(1778 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținuți pentru «loviri și alte violențe»

Doi bărbați, de 30 și 44 de ani, din Slobozia, au fost reținuți pentru 24 de ore, în ziua de miercuri, 16 iunie 2021. Aceștia sunt principalii suspecți ai unui dosar penal deschis de polițiști ce are ca ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:50
(2990 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Mandate de executare a pedepsei, puse în aplicare de polițiști

Polițiștii din Urziceni au pus în aplicare două mandate de executare a pedepselor, emise de Judecătoria Fetești, pe numele a doi bărbați din oraș. Astfel, în ziua de miercuri, 16 iunie a.c., oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:35
(3088 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: S-a urcat la volan băut și fără permis

În ziua de miercuri, 16 iunie a.c., polițiștii din Coșereni au depistat în flagrant, pe raza comunei Borănești, un conducător auto ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Polițiștii au stabilit că ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:25
(2914 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar pentru producătorii din sectorul viticol

Vești bune pentru producătorii din domeniul viniviticol. Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agicultură (APIA) pune în aplicare o nouă măsură pentru susținerea acestui sector. Astfel, în urma intrării ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:20
(4766 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția persoanelor aflate în căutarea unui serviciu 306 locuri de muncă. Cei interesați pot cere detalii suplimentare la sediul AJ ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:10
(3717 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Bărbat din Cernavodă, cu permisul suspendat la volanul unei mașini sub sechestru

În ziua de miercuri, 16 iunie a.c., polițiștii din Țăndărei au identificat pe raza orașului un bărbat, de 67 de ani, din Cernavodă, care se afla ilegal la volan. Șoferul avea dreptul de a conduce suspendat ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:05
(4413 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua europeană a furturilor din locuințe», marcată la Slobozia și Fetești

«Ziua europeană a furturilor din locuințe», marcată la Slobozia și Fetești

Polițiștii Compartimentului Analiză și Prevenire a Criminalității Ialomița, împreună cu polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, precum și polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 16:50
(2843 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Joi, 17 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10786, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 16:35
(1846 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 409,06 milioane de lei, colectate la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în perioada ianuarie-mai 2021, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 409,06 milioane lei, cu 48,7 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2021, 17:05
(1623 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Proiectul educativ «Micul Pieton» la Gârbovi

IPJ Ialomița: Proiectul educativ «Micul Pieton» la Gârbovi

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței tinerilor. Marți, 15 iunie a.c,  peste 150 de elevi din comuna Gârbovi au învățat ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2021, 16:55
(2538 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 16 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10786, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2021, 16:35
(2197 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Deplasări în siguranță pe timp de ploaie

Având în vedere Codul Portocaliu de ploi abundente emis de Administrația Națională de Meteorologie pentru județul Ialomița, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița le recomandă șoferilor să adapteze viteza ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 17:45
(2283 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

În ultimele 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 83 de evenimente, dintre care 77 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, totodată, fiind sesizate 6 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 17:00
(1597 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru conectarea aparatelor de marcat electronice fiscale

Operatorii economici care încasează contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul sau a serviciilor efectuate direct către populație trebuie să țină cont de termenele limită pentru conectarea aparatelor ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 16:30
(5146 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 15 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10786, cu 2 cazuri mai mult decât luni, 14 iunie ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 16:15
(2578 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, sub Cod Portocaliu de ploi abundente

Ialomița, sub Cod Portocaliu de ploi abundente

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Portocaliu de ploi abundente și instabilitate atmosferică, printre județele afectate de fenomenele meteo numărându-se și Ialomița. Avertizarea ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 13:15
(2623 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a polițiștilor la Școala Gimnazială Platonești

Acțiune preventivă a polițiștilor la Școala Gimnazială Platonești

Elevii Școlii Gimnaziale Platonești au primit la ore vizita polițiștilor, care în cadrul proiectului «Școala Siguranței Tedi» au încercat să îi ajute pe copii, prin joc, să își însușească informații privind ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 18:10
(4914 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fără permis, la volan

Duminică, 13 iunie a.c., în jurul orelor 11,30, polițiștii din Fetești au depistat, pe raza localității Cegani, un șofer în vârstă de 24 de ani în timp ce conducea un autoturism fără a avea permis conducere ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 17:55
(2437 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...