Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vivani, acuzată public de încălcarea legislației privind mediul

O dezbatere explozivă

Vivani, acuzată public de încălcarea legislației privind mediul

Luni, 6 mai 2019, de la orele 17,00, Vivani Salubritate a organizat dezbaterea publică obligatorie a raportului privind impactul asupra mediului pentru proiectul «Construire depozit deșeuri periculoase, Celula 2», propus a fi amplasat în Slobozia, în cadrul Depozitului Zonal. Întâlnirea s-a desfășurat la Centrul Cultural «Ionel Perlea» și a reunit aproximativ 50 de persoane interesate de acest subiect.

Curat murdar Vivani Salubritate intenționează să construiască un depozit de depozitare a deșeurilor periculoase care va avea o suprafață de peste 1 hectar, cu o adâncime de 3 metri și... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2019, 22:05 (5230 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Victor Moraru «presează» medicii pentru a o accepta pe Mariana Iancu Președintele Victor Moraru «presează» medicii pentru a o accepta pe Mariana Iancu

Un nou scandal la Spitalul Slobozia

Președintele Victor Moraru «presează» medicii pentru a o accepta pe Mariana Iancu

În timp ce relațiile dintre medici și managerul Spitalului Slobozia devin tot mai tensionate, președintele Victor Moraru «presează» cadrele medicale pentru a o accepta pe Mariana Iancu. Astfel, în cursul zilei de luni, 6 mai 2019, acesta a organizat o ședință în cadrul căreia le-a solicitat medicilor să-și exprime un punct de vedere cu privire la modul în care se colaborează cu șefa instituției. Mai mult, pe holurile unității medicale se vehiculează că juristul Vasile Zamfir ar putea să o înlocuiască pe Mariana Iancu... Între timp, tot mai mulți medici amenință cu demisia.

Un manager de «acceptat»... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2019, 21:10 (13099 vizualizări - 49 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Sănătății va aloca 1,4 milioane de lei pentru Spitalul Orășenesc Țăndărei

bonus: Campanie de vaccinare la Țăndărei

Aflată în județul Ialomița, Sorina Pintea, ministrul Sănătății, a făcut o vizită de lucru și la Spitalul Orășenesc din Țăndărei. La finalul verificărilor, aceasta s-a arătat mulțumită doar de condițiile de igienă, specificând faptul că unitatea medicală are nevoie de o reconfigurare a structurii.

Fonduri pentru Spitalul Orășenesc Țăndărei
Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, s-a aflat marți, 7 mai 2019, într-o vizită de lucru în județul Ialomița. Aceasta a sosit la Țăndărei, acolo unde a dat startul unei campanii de vaccinare împotriva rujeolei a copiilor provenind din mediile... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2019, 20:20 (4441 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Bebeluș de 6 luni, obligat să crească în spital

Se întâmplă la Slobozia

Bebeluș de 6 luni, obligat să crească în spital

În timp ce mulți copii se bu­cură de dragostea părinților, pentru un băiețel de 6 luni «acasă» înseamnă Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Din cauza unei malformații congenitale pe care o are la inimă, copilul are nevoie permanentă de îngrijire medicală, așa că dragostea familiei a fost înlo­cuită de cea a asistentelor și medicilor. «Este un caz complicat și facem tot ce ne stă în putință pentru a-l ține în viață...» ne explică medicul Nina Precup Vâlcea, șeful secției Pediatrie a Spitalului Slobozia.

Din dragoste pentru Iosif
Iosif s-a născut în urmă... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2019, 11:05 (6635 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Fetești, locurile de parcare sunt atribuite abuziv

La Fetești, locurile de parcare sunt atribuite abuziv

Scandal pentru locurile de parcare din Fetești. Administrația locală este acuzată de faptul că închiriază parcările fără a respecta dispozițiile legale. Așa se face că unii cetățeni beneficiază ilegal de două sau mai multe locuri de parcare, încălcându-se prevederile unei Hotărâri a Consiliului Local Fetești care stabilește clar modul în care se pot da în folosința parcările. În replică la aceste acuzații, reprezentanții administrației susțin că procedura se respectă conform actelor administrative emise.

Filmul unui scandal Situația parcărilor din Fetești a fost sesizată redacției ... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2019, 15:55 (7298 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu a cheltuit 1 milion de lei pe studii de fezabilitate

În perioada 2016-2019

Administrația Mocioniu a cheltuit 1 milion de lei pe studii de fezabilitate

În 3 ani de mandat ai primarului Adrian Mocioniu, administrația locală a cheltuit peste 1 milion de lei pe studii de fezabilitate. Majoritatea acestor studii nu s-au concretizat încă în investiții reale, iar utilitatea acestor investiții este discutabilă. «Aceste studii de fezabilitate sunt absolut necesare pentru realizarea investițiilor! Nu am pierdut nicio zi... Nu este vina noastră dacă ele vor trebui actualizate!» a declarat primarul Adrian Mocioniu.

Un mandat fără investiții reale
Lucrările la intrarea în «Groapa lui Stoica» vor fi reluate în 2020, sursa de finanțare pentru... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2019, 11:05 (7124 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asfalt până la sfârșitul anului în Cartierul Gării Noi

Atenție, se lucrează la Slobozia!

Asfalt până la sfârșitul anului în Cartierul Gării Noi

Administrația locală din Slobozia are în plan să finalizeze asfaltarea străzilor din Cartierul Gării Noi. Lucrările ar trebui să se încheie la sfârșitul acestui an, însă cetățenii care locuiesc sunt neîncrezători în promisiunile edililor. Mai mult, oamenii se declară nemulțumiți de faptul că șantierul le împiedică accesul în locuințe.

În sfârșit, asfalt! După aproape 11 ani în care au promis că vor asfalta străzile din Cartierul Gării Noi, autoritățile locale din Slobozia au reușit să acceseze fonduri prin Programul Național de Dezvoltare Locală pentru a demara un astfel de proiect... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2019, 13:10 (5910 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Asistentă agresată de medic în fața bolnavilor

Se întâmplă la Spitalul Slobozia

Asistentă agresată de medic în fața bolnavilor

Este anchetă penală la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, după ce o asistentă a reclamat la Poliție faptul că a fost agresată de un medic. Mariana Iancu, mana­gerul celui mai mare spital din Ialomița, a infirmat incidentul, însă surse judiciare au confirmat existența unei plângeri penale ce are ca obiect «purtarea abuzivă» a unui cadru me­dical angajat la Spitalul Slobozia. Sub protecția anonimatului, colegii asistentei agresate au explicat cum s-a pe­trecut incidentul. Mai mult, în acest caz a fost deschisă și o anchetă internă.

Filmul unui scandal
Un nou scandal public a... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2019, 10:50 (15753 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru finanțează «firme-fantomă»

La un an de la înființare a SC Infrastructură Dru­muri și Poduri SA

Președintele Moraru finanțează «firme-fantomă»

Firma-fantomă moșită în la­boratoarele administrației Moraru funcționează de un an de zile fără a produce nimic. Potrivit datelor oficiale, firma în­registrează «venituri financiare 0» și «venituri din exploatare 0». Președintele Victor Moraru speră ca «în decursul acestui an, firma să angajeze personal și să obțină contracte de lucrări de infrastructură...», conform sco­pului pentru care a fost înfiin­țată. Firma este condusă de către Remus Daniel Stoian, un cvasi-necunoscut fără experiență în domeniul lucrărilor de infrastructură edilitară.

Pohte prezidențiale În urmă cu... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2019, 12:15 (4465 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autocar aruncat pe câmp de o tornadă în apropiere de Brâncoveni-Călărași

Autocar aruncat pe câmp de o tornadă în apropiere de Brâncoveni-Călărași

UPDATE: Vântul puternic a smuls acoperișuri și a doborât copaci în mai multe localități din Ialomița

40 de ialomițeni, din zona Fetești, au văzut moartea cu ochii. Marți, 30 aprilie 2019, în jurul orelor 17,30, aceștia se aflau într-un autobuz care se întorcea de la un pelerinaj la Mânăstirea «Sfinții Voievozi» din Slobozia, iar în zona localității Brâncoveni, din județul Călărași, mașina a fost aruncată pe câmp de o tornadă. Autoritățile au declanșat Codul Roșu de intervenție.

Victime rănite ușor Din informațiile oferite de reprezentanții ISU Călărași, șapte persoane au suferit răni ușoare. La fața locului au intervenit și echipaje ale ISU Ialomița și Serviciului Rutier Ialomița.... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2019, 21:40 (6814 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Groapa de deșeuri periculoase reprezintă un pericol pentru mediu și cetățeni!»

Opiniile ialomițenilor

«Groapa de deșeuri periculoase reprezintă un pericol pentru mediu și cetățeni!»

Uneori, opiniile cititorilor sunt mai bine documentate decât cele ale ziarului nostru. Este cazul materialului de mai jos. Îl pu­bli­căm, în speranța că nu va fi singular... Invitația este una deschisă și se adre­sează tuturor ialomițenilor care au puncte de vedere pertinente în ceea ce privește multitudinea de probleme cu care se confruntă comunitățile din Ialomița.

De ce nu mi-aș dori ca această inves­tiție să se realizeze și de ce consider că este un pericol pentru mediu și cetățeni?
Pe site-ul Primăriei Slobozia a apărut un «Anunț privind dezbaterea publică» prin care SC Vivani Salubritate SA ne anunța că a depus raportul privind impactul... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2019, 11:05 (14145 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița circulă cu microbuze uzate

Elevii din Ialomița circulă cu microbuze uzate

Pentru mii de elevi din Ialomița a merge la școală reprezintă un adevărat pericol. Este concluzia la care au ajuns oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița în urma unei analize a stării tehnice pe care o au micro­buzele școlare. Mai mult, ma­șinile sunt considerate și un factor poluator pentru mediul înconjurător. Deși reprezentanții instituției trag un semnal de alarmă și cer înlocuirea vehiculelor, poli­țiștii Servi­ciului Rutier Ialomița susțin că microbu­zele școlare pot circula fără probleme pe șosele.

Elevii, ignorați de autorități În fiecare zi, peste 5000 de elevi... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2019, 12:25 (4161 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorală la Învierea Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorală la Învierea Domnului

Ucenicii din Emaus-pelerinii Învierii

† Vincențiu
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor


Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a Înviat!

Arătarea Mântuitorului Hristos înviat celor doi ucenici, care mergeau pe calea de la Ierusalim către satul Emaus, este una din paginile cele mai cunoscute ale Evangheliei după Luca. Este o pagină în care credința și emoția, rațiunea și sentimentul, întristarea și bucuria... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2019, 18:25 (5643 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Carmen Enache are nevoie de prieteni

Carmen Enache are nevoie de prieteni

Carmen are 22 de ani și toată viața înainte. E tânără, e frumoasă, e educată... Iar până anul trecut, singura ei grijă a fost să învețe. În februarie 2018 însă a primit un diagnostic greu de acceptat: Limfom Hodgkin. De-atunci, viața ei s-a schimbat definitiv...

Numai mamă să nu fii
Georgeta Enache este mama lui Carmen și, până acum, singurul ei sprijin în lupta cu boala. Muncește de-o viață ca să o crească și să-i fie bine copilului. Și copilului i-a fost bine până anul trecut, când a venit răcită acasă. «Așa a început, ca o răceală...» ne spune izbucnind în lacrimi. «Iar acum... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2019, 11:10 (17728 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat «Bugetul Sărăciei»

Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat «Bugetul Sărăciei»

bonus: Groapa de gunoi a Vivani, pericol public

Consilierii locali ai municipiului reședință de județ s-au reunit joi, 25 aprilie 2019, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia. Pe lista proiectelor supuse pentru aprobare s-a aflat și cel al bugetului pentru anul în curs. Proiectul a fost aprobat la limită, cu doar 11 voturi «pentru»... Calculele arată că bugetul pe 2019 al Sloboziei este cel mai mic din ultimii 10 ani, cea mai mare parte din sumă urmând a fi cheltuită pentru salariile funcționarilor din primărie. 

Opoziția a reclamat lipsa investițiilor Proiectul de buget a reușit să strângă minimul de 11 voturi... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2019, 10:50 (4578 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PSD cere capul administratorului public Gheorghe Puia!

Mocioniu, obligat să-și sacrifice protejații

PSD cere capul administratorului public Gheorghe Puia!

Declarațiile primarului Adrian Mocioniu privind reducerea cu 20% a personalului din Primăria Slobozia are efect de bumerang. Consilierii PSD Slobozia au realizat un proiect de hotărâre prin care cer concedierea administratorului Gheorghe Puia și a doi dintre consilierii personali ai primarului. Proiectul a fost depus la registratura instituției și va fi supus aprobării în plen, cel mai probabil la ședința de consiliu local din luna mai 2019...

Cine sapă groapa altuia... Primarul Adrian Mocioniu dorește reducerea personalului din cadrul Primăriei Slobozia cu 20%. Anunțul a fost făcut... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2019, 14:40 (9885 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Sărbătorile Pascale aduc donatorii la Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița

Sărbătorile Pascale aduc donatorii la Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița

Apropierea Paștelui aduce tot mai mulți donatori la Centrul de Transfuzie Sanguină din Slobozia. Oamenii recunosc faptul că folosesc bonurile de masă pe care le primesc în schimbul sângelui donat pentru a cumpăra mâncare de Sărbă­tori. Fiecare persoană primește 7 tichete, în valoare totală de 75 de lei. Reprezentanții instituției susțin însă că nevoia de sânge la nivelul județului Ialomița este mult mai mare...

Ialomița are nevoie de sânge
Mai sunt doar câteva zile până la Paște, iar pe holul Centrului de Transfuzie Sanguină din Slo­bozia peste 20 de persoane aș­teaptă să intre... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2019, 13:05 (6104 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos» Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos»

Problemele Spitalului Slobozia, în ședința Consiliului Județean Ialomița

Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos»

Scandalul generat zilele trecute de o decizie a managerului Spitalului Județean Slobozia, Mariana Iancu, a generat polemici aprinse în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița. În timpul ședinței de miercuri, 24 aprilie 2019, Mariana Iancu a fost apostrofată public asupra modului în care a gestionat criza medicilor din Secțiile Pediatrie și Neonatologie ale Spitalului. «Aici vorbim de management defectuos! Punct!» a tunat consilierul județean PNL Dragoș Soare.

Soare vs Iancu Încă de la început trebuie să reamintim faptul că, în urmă cu câteva zile, Mariana Iancu... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2019, 21:50 (9169 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Nicolae Chiriță, sancționat și cu salariul diminuat prin votul consilierilor județeni PSD-ALDE

Orgoliul președintelui Moraru, în sfârșit satisfăcut

Nicolae Chiriță, sancționat și cu salariul diminuat prin votul consilierilor județeni PSD-ALDE

Nicolae Chiriță, șeful Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița, are salariul diminuat pe o perioadă de 3 luni și a fost sancționat cu «mustrare scrisă». Decizia a fost adoptată în plenul Consiliului Județean Ialomița, ca urmare a presiunilor exercitate de către președintele Victor Moraru.

Sancțiune căznită Miercuri, 24 aprilie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, a fost reluat votul pentru sancționarea șefului Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița. La o lună distanță, consilierii județeni au aprobat cu 17 și, respectiv, 18 voturi «pentru... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2019, 21:05 (7219 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Spațiile verzi din Slobozia sunt depozite de deșeuri menajere

Spațiile verzi din Slobozia sunt depozite de deșeuri menajere

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a început încă din toamna anului 2018 o campanie de decongestionare a spațiilor verzi din Slobozia. Măsura a fost în­tâmpinată cu reticență și a fost respinsă de către cetățeni. Luna aceasta au apărut însă primele rezultate, iar decizia DADP se dovedește a fi una corectă.

N-ar fi rău să fie bine În luna noiembrie a anului 2018, Direcția de Adminis­trare a Domeniului Public Slobozia a achiziționat unelte noi de mecanizare a lucrărilor pentru întreținerea și amenajarea spațiilor verzi. Campania de decongestionare a fost privită cu... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 22:50 (6605 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
323 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Bătrână înșelată în curtea locuinței. I s-au «descântat» bijuteriile!

O femeie de 83 de ani, din Fetești, a fost înșelată de o persoană necunoscută, care i-a «descântat» bijuterii în valoare de 1000 de lei. Fapta a fost sesizată Poliției Fetești, luni, 27 noiembrie 2017, ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:35
(10734 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii octombrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6202 șomeri, din care 899 șomeri indemnizați, respectiv 5303 șomeri ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:25
(4273 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, în noaptea de duminică spre luni, 26/27 noiembrie 2017, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:10
(4986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, luni, 27 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-12,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 17:55
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Costică Acsinte din casele noastre»

Consiliul Județean Ialomița și Asociația Culturală «Atelierele Albe», prin Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», au vernisat expoziția «Costică Acsinte din casele noastre». Expozița este un proiect al ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 10:55
(3906 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Țăndărei. Femeie acroșată de un autoturism!

Poliția a fost sesizată vineri, 24 noiembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza orașului Țăndărei s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce o tânără, de 29 de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2017, 11:55
(4567 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Vineri, 24 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități specifice în locurile și zonele de interes operativ de pe raza județului, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2017, 10:50
(3076 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Internațională Împotriva Violenței Asupra Femeii»

Ziua de 25 noiembrie reprezintă, la nivel internațional, «Ziua Internațională Împotriva Violenței Asupra Femeii». Cu această ocazie, polițiștii ialomițeni vor desfășura activități ce au ca scop conștientizarea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 18:20
(4585 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beat la volan

Un bărbat de 51 de ani, din Țăndărei, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși consumase anterior băuturi alcoolice. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 18:10
(4289 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor la Fetești

Joi, 23 noiembrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități specifice în locurile și zonele de interes operativ de pe raza de competență, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 17:55
(3975 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Săptămâna legumelor și a fructelor donate»

În perioada 13-23 noiembrie 2017, Protopopiatul Slobozia a desfășurat Campania «Săptămâna legumelor și a fructelor donate». Scopul acestei activități a fost de a sensibiliza elevii și cadrele didactice ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 15:45
(5891 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Miloșești. «Șoferul» fără permis și beat la volan, a intrat cu mașina în pom!

Miercuri, 22 noiembrie a.c., în jurul orei 17,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Miloșești s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 18:15
(5143 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Arestată pentru «trafic de minori» și «pornografie infantilă»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 17:10
(5981 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 16:35
(4433 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Polițiștii ialomițeni au organizat miercuri, 22 noiembrie a.c., acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță publică pe raza municipiului Urziceni și a localității Bărbulești, fiind angrenați aproape ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 16:25
(5215 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Miercuri, 22 noiembrie a.c., polițiștii au fost alături de copii și adolescenți, pentru a le transmite sfaturi și recomandări utile pentru prevenirea evenimentelor neplăcute. Astfel, polițiștii Compartimentului ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 15:30
(4424 vizualizări - 0 comentarii)


Prevederi noi în condițiile de admitere și recrutare în cadrul structurilor Inspectoratului General pentru Situații de Urgență

Miercuri, 22 noiembrie a.c., au fost publicate în Monitorul Oficial normele cu privire la introducerea traseului aplicativ pentru proba de verificare a aptitudinilor fizice la concursurile de admitere în ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 15:20
(8578 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu de cooperare la Fabrica de Ulei din Slobozia

Deflagrații, incendii și victime surprinse de suflul exploziilor. Acestea au fost scenariile care au fost puse în practică în cadrul unui exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren, pe amplasamentul ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 13:40
(9190 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ISU Ialomița


ITM Ialomița: Negocierea contractului colectiv de muncă

În data de 16 noiembrie 2017 a fost publicată în Monitorul Oficial nr. 902, Ordonanța de Urgență nr. 82, din 8 noiembrie 2017, pentru modificarea și completarea unor acte normative. Având în vedere că legislația ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 12:20
(5060 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Arestat pentru «infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 11:35
(9502 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora arestare


AJFP Ialomița: Termen scadent la impozitul pentru închirierea camerelor în scop turistic

Luni, 27 noiembrie 2017, proprietarii care închiriază camere în locuințe proprietate personală, cu o capacitate de cazare în scop turistic cuprinsă între 1 și 5 camere, trebuie să plătească cea de-a doua ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 11:05
(5726 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Subscrisa
ASOCIAȚIA HANDBAL CLUB
MUNICIPAL SLOBOZIA
,
cu sediul social în loc. Slobozia,
str. Aleea Stadionului , nr. 1 ,
jud. Ialomița, CIF 37555418,
prin prezenta își manifestă disponibilitatea
de a colabora cu voluntari,
în temeiul Legii nr. 78/2014

23 Noiembrie 2017, 10:20


IPJ Ialomița: Polițiștii au acționat «în cascadă» pe DN21

5  permise de conducere au fost reținute și 33 de sancțiuni au fost aplicate în urma unei acțiuni naționale de 3 zile desfășurate pentru creșterea siguranței rutiere. Astfel, în perioada 17-19 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 18:25
(4154 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În conformitate cu prevederile Programului acțiunilor de supraveghere, prevenire și control, în perioada 02.10-17.11. 2017, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat 79 controale în unități ce desfășoară ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 16:20
(5279 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținut pentru «contrabandă cu țigări»

IPJ Ialomița: Reținut pentru «contrabandă cu țigări»

Un bărbat de 42 de ani din Constanța a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii din Fetești, după ce asupra lui s-au găsit 13500 de pachete cu țigări contrafăcute. Pachetele nu erau timbrate și imitau ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 16:05
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă sezonieră în agricultură-Portugalia

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 330 locuri de muncă vacante în Portugalia pentru munca sezonieră în agricultură la recoltarea zmeurei ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 13:55
(7950 vizualizări - 0 comentarii)


Misiune și filantropie în prag de iarnă la Urziceni

În urma colaborării dintre Parohia «Sfinții Împărați Constantin și Elena» și Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu» din Urziceni s-a născut un nou proiect în toamna acestui an. La inițiativa doamnei ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 10:05
(4194 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Bonă cu dosar penal

O tânără de 30 de ani din localitatea Săveni, care avea în grijă 3 bebeluși ai unor familii de romi din Țăndărei, s-a ales cu dosar penal pentru «rele tratamente aplicate minorilor». Potrivit anchetei, ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2017, 11:35
(4971 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei

Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, în cadrul activităților desfășurate, polițiștii au aplicat peste 100 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 35000 de lei. Astfel, au fost verificate 18 localuri publice ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2017, 15:05
(3878 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au aplicat 22 de amenzi a căror valoare a depășit suma de 15000 de lei, în urma unei acțiuni derulată de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Astfel, polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 20:10
(3767 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...