Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Rezultatele simulării la Evaluarea Națională dezvăluie cele mai slabe școli din Ialomița

Încă un an, aceleași probleme

Rezultatele simulării la Evaluarea Națională dezvăluie cele mai slabe școli din Ialomița

Simulările pentru Evaluarea Națională s-au dovedit și anul acesta o adevărată provocare pentru elevii de clasa a VIII-a din județul Ialomița. O analiză a rezultatelor pe care aceștia le-au obținut în ultimii 4 ani, după susținerea acestui tip de testări, arată că în 8 școli ialomițene promovarea simulărilor este aproape imposibilă. În toată această perioadă de timp, oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au promis că vor remedia situația, statisticile instituției reflectând situația.

Cifrele indiferenței Dincolo de declarațiile publice făcute de oficialii Învățământului... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2019, 14:40 (10895 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Comuna Sfântu Gheorghe acționează în instanță Consiliul Județean Ialomița

Premieră absolută în administrația județeană

Comuna Sfântu Gheorghe acționează în instanță Consiliul Județean Ialomița

Repartiția bugetară aprobată de Consiliul Județean Ialomița este contestată public de către primarul comunei Sfantu Gheorghe, Mădălin Teculescu. Acesta a înaintat instituției o plângere prealabilă în care reclamă modul ilegal de distri­buire a veniturilor bugetare. «Ministerul ne-a majorat artificial veni­turile pentru anul 2019... Formula de calcul a fost intenționat greșită!» susține edilul.

Plângere prealabilă Vineri, 22 martie 2019, plenul Consiliului Județean Ialomița, reunit în cadrul unei ședințe con­vocate «de îndată», a repartizat celor 66 de administrații din Ialomița bugetele... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2019, 11:05 (6470 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ambulatoriu de 10,6 milioane de lei, construit la Fetești

Ambulatoriu de 10,6 milioane de lei, construit la Fetești

Investiție în Sănătate la Fetești. Autoritățile locale au semnat contractul de finanțare pentru proiectul ce vizează reabilitarea și dotarea cu aparatură medicală a Ambulatoriului Spita­lului Municipal «Anghel Saligny» din oraș. Valoarea investiției se ridică la 10,6 milioane de lei. Acesta este cel mai im­portant proiect derulat în Ialomița pentru domeniul Sănătate din ultimii 5 ani.

Sprijin pentru pacienți Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești este cea mai importantă unitate medicală din zona de Est a județului, deservind peste 100 mii de ialomițeni din municipiu și localitățile... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2019, 13:40 (4592 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Sălcioara, acuzată pe nedrept de abateri financiar-contabile

Și auditorii Camerei de Conturi Ialomița pot greși. S-a întâmplat la Primăria Sălcioara, instituție care, la sesizarea auditorilor ialomițeni, a fost controlată de inspectorii Agenției Naționale de Administrare Fiscală. La finalul verificărilor, angajații ANAF au constat faptul că aspectele pentru care au fost sesizați nu se confirmă! În urma unui audit, Camera de Conturi Ialomița a descoperit la Primăria Sălcioara abateri financiar-contabile de peste 5 milioane de lei.

Sesizări pe bandă rulantă Printre cele 29 de instituții publice pe care Camera de Conturi Ialomița le-a verificat... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2019, 11:15 (8375 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

homo slugarnicus

Viața socială a apărut la unele specii ca o soluție la incapacitatea de a se descurca individual. Aceasta presupune o structură, o ierarhizare. În România actuală, Homo slugarnicus a devenit o turmă, o mulțime care a dezvoltat gena slugărniciei în epoca comunistă. Membrii ei au observat că dacă cunoști slăbiciunile șefului sau înveți să îl cureți de scame, de exemplu (imitând cimpanzeii) sau îl pupi în c.. pe toate părțile, la ce ore, unde îi place cel mai mult, atunci ajungi să îți asiguri un nivel de trai călduț în care creierul din dotare are rol de termostat. Mai mult decât atât, în felul acesta slugarnicus îi dezvoltă bosului o dependență severă de lingușeală creându... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2019, 13:10 (5267 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război bicefal la Slobozia

Mocioniu evoluează fără plasă de siguranță

Război bicefal la Slobozia

La sfârșitul lunii martie 2019, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul primei ședințe de consiliu ulterioare deciziei primarului Adrian Mocioniu de a sprijini public PRO România. Ședința a confirmat pozițiile ireconciliabile dintre consilierii PSD-ALDE și primarul Adrian Mocioniu, în pofida încercărilor comune de a salva aparențele.

La pomul lăudat
Ședința Consiliului Local Slobozia de joi, 28 martie a.c., a fost așteptată cu interes de către toți actorii administrației locale slobozene. Ea a fost precedată de către o conferință de presă a PRO Romania în cadrul căreia ... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2019, 20:25 (4918 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Control ministerial la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Control ministerial la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a fost verificată de o echipă de auditori ai Ministerului Sănătății. Controlul a vizat modul în care au fost cheltuite fondurile publice pe care instituția le-a primit anul trecut. Surse din cadrul DSP precizează însă că în spatele acțiunii ar sta o încercare a oficialilor de la București de a-l schimba din funcție pe directorul Gabriel Modrea.

E vremea controalelor În ultimul an și jumătate, Direcția de Sănătate Publică a fost ve­rificată de cel puțin 3 ori de către Ministerul Sănătății. Ultimul control s-a încheiat în urmă cu o săptămână și a... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2019, 18:20 (6095 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Rețea de traficanți de carne vie, destructurată de procurorii DIICOT din Slobozia

Un tânăr din Ialomița a fost arestat într-o anchetă coordonată de procurorii DIICOT din Slobozia ce are ca obiect «traficul de persoane» comis în afara granițelor țării. Concret, acesta ar fi obligat mai multe tinere să se prostitueze în Londra, capitala Marii Britanii. În paralel cu ancheta autorităților române, și organele judiciare din Anglia fac cercetări în acest caz.

Verificările sunt în curs Cercetările în această an­chetă au debutat în urmă cu o săptămână, când procurii DIICOT din Slobozia au descins la mai multe adrese de pe raza localităților Movila, Ograda, Amara și Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2019, 17:15 (9841 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Localnicii din Amara, în pericol din cauza apei de la robinet

Localnicii din Amara, în pericol din cauza apei de la robinet

Dezastru administrativ la Amara. Cetățenii orașului sunt obligați să bea apă nepotabilă. Sistemul centralizat de apă al orașului, care include rețeaua de apă, cea de canalizare și stațiile de tra­tare și de epurare, a costat 3 milioane de euro... Dar nu are autorizație sanitară de funcționare! Autoritățile recunosc pro­blemele de potabilitate și dau vina pe o serie de lucrări privind întreținerea rețelei, realizate cu scopul de a introduce o nouă tehnologie de tratare a apei. Pentru montarea acestui echipament, administrația va cheltui alte 100 mii de euro. «S-a făcut o întreținere și o cură­țare mult mai amănunțită și de aici a crescut turbiditatea apei și o neconformitate pe care oamenii au... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2019, 11:10 (6935 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ziua Instituției Prefectului», sărbătorită la Slobozia

Reprezentanții Prefecturii Ialomița au sărbătorit marți, 2 aprilie 2019, pentru prima dată «Ziua Instituției Prefectului». Această manifestare publică a fost instituită prin Legea nr. 348/2018. La Slobozia, funcționarii Prefecturii au participat și la o acțiune de plantare de copaci, într-un canton silvic aflat la intrarea în oraș.

2 aprilie, o zi istorică Legea prin care s-a instituit celebrarea «Zilei Instituției Prefectului» a fost elaborată în urmă cu 3 ani, de șapte foști prefecți din România, în prezent parlamentari, împreună cu Asociațiile Prefecților și Subprefecților din țara... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2019, 23:05 (7390 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul de Probațiune Ialomița supraveghează 1000 de infractori

Serviciul de Probațiune Ialomița supraveghează 1000 de infractori

Nu toți inculpații din dosarele penale ajung la închisoare. Mulți dintre ei sunt lăsați în libertate, dar trebuie să fie monitorizați de personal specializat. Este vorba despre consilierii Serviciului de Probațiune Ialomița. Opt la număr, consilierii din Ialomița, supraveghează, în medie, aproximativ 1000 de infrac­tori pe an. Chiar dacă sunt puțini la număr, rata de recidivă a celor pe care-i consiliază este mai mică prin comparație cu cea a celor care beneficiază de alte programe de reintegrare socială desfășurate de alte instituții.

Consiliază oamenii certați cu legea Serviciul de... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2019, 11:05 (7592 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pacient omorât din greșeală, cu sare de bucătărie

Noi cazuri de malpraxis la Spitalul Județean de Urgență Slobozia (II)

Pacient omorât din greșeală, cu sare de bucătărie

Noi acuzații de malpraxis zguduie din temelii Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Cea mai mare unitate medicală este somată să plătească despăgubiri de peste 600 mii de euro! Una dintre victimele medicilor din Slobozia și-a pierdut viața în timp ce era pregătit pentru o endoscopie. «Nu sunt aspecte care să ne bucure... Avem contracte de reprezentare juridică cu o casă de avocatură din București. Vom respecta decizia judecătorilor, indife­rent care va fi aceasta!» a declarat Mariana Iancu, mana­gerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Copilărie furată Potrivit reprezentanților... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2019, 15:45 (11691 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

URBAN SA riscă să rămână fără autorizație sanitară de funcționare

URBAN SA riscă să rămână fără autorizație sanitară de funcționare

bonus: Mai mult clor în apa furnizată slobozenilor

Din cauza problemelor de potabilitate ale apei, operatorul de apă al Sloboziei, Urban SA, se află la un pas de a rămâne fără auto­rizația sanitară de funcționare, iar în lipsa acesteia și-ar putea încheia activitatea. Retragerea documentului va fi dispusă de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița în cazul în care Urban SA Slobozia nu obține viza anuală pentru această autorizație. Ultimele analize au arătat că apa din Slobozia continuă să înregistreze depășiri pentru parametrul «Trihalometani»...

Apa nepotabilă la Slobozia
În decembrie 2018, operatorul de apă al Sloboziei... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2019, 10:55 (8378 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Familia Banu vinde pandișpan pentru a crește 10 copii

O felie de speranță la Amara

Familia Banu vinde pandișpan pentru a crește 10 copii

Pe o stradă îngustă, cu gropi, ascunsă parcă de lume, familia Banu își duce crucea într-un bloc de cutii de chibrituri, rămas de la comuniști... Un apartament cu 3 camere și 12 suflete! Au primit acoperiș deasupra capului în urmă cu 5 ani... Dar apoi greu­tățile au venit buluc peste ei. Tatăl este în postnatal, iar mama, din cauza proble­me­lor cu coloana, încearcă să-și ajute familia prin vânzarea de chec și pandișpan. «E greu să supraviețuiești doar din alocațiile copiilor!» susține părintele.

La Amara, omul sfințește locul
Pe strada Lacului din Amara, în fața blocului de asistați... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2019, 18:10 (7275 vizualizări - 13 comentarii)

Taguri: Amara caz social

Click aici

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a constatat abateri financiare de 30 milioane de lei

Jaf în bugetele locale

Camera de Conturi Ialomița a constatat abateri financiare de 30 milioane de lei

bonus: Sistem informatic ineficient la Primăria Slobozia

Camera de Conturi a României a dat publicității Raportul oficial privind mi­siunile de audit realizate în cursul anului trecut. Acțiunea de verificare a avut ca obiect activitatea financiară desfășurată de entitățile verificate în cursul anului 2017. La nivelul județului Ialomița, potrivit constatărilor făcute de auditorii ialomițeni, au fost consemnate abateri financiar-contabile în valoare de 30 mili­oane de lei. Cele mai multe dintre aceste deficiențe de ordin financiar au avut ca obiect aplicarea eronată a prevederilor Legii 153/2017, privind salarizarea unică a angajaților din sistemul bugetar. La toate acestea se adaugă și veșnica problemă a lucrărilor de investiții plătite, neîncasarea... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2019, 09:55 (9452 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incident la Gala «10 pentru Ialomița»

Premiată de președintele Moraru, s-a împiedicat pe scări și a leșinat

Gala «10 pentru Ialomița» nu a fost ocolită de momente stânjenitoare. Una dintre persoanele chemate pe scenă să-și ridice distincția s-a împiedicat de scări și a leșinat, copleșită de emoții. Din fericire, nu a fost nevoie de intervenția medicilor. Evenimentul a fost organziat Consiliul Județean Ialomița și a constat în premierea a 100 de ialomițeni, considerați personalități ale județului.

Manifestare pentru oamenii președintelui Moraru
Gala «10 pentru Ialomița» s-a dorit a fi un eveniment prin care să se aducă o formă de recunoștință oamenilor valoroși pe care județul îi are... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2019, 22:20 (10565 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

«Ruina cu șobolani» din centrul Sloboziei

Cinematograful «Ialomița» după 10 ani

«Ruina cu șobolani» din centrul Sloboziei

De 10 ani, autoritățile locale promit slo­bo­zenilor reabilita­rea Cinematografului «Ialomița» și a zonei adiacente. În așteptarea investiției, în clădirea insalubră și plină de șobolani firma EDA Impex SRL coace pâine. Anul trecut, Primăria Slobozia a emis o hotărâre de Consiliul local prin care majora cu 500% impo­zitele pentru clădirile abandonate de proprietari. Cinemato­graful «Ialomița» nu s-a numărat printre ele...

Șobolani cât pisicile
Cinematograful «Ialomița» este, de 10 ani și mai bine, un loc «părăsit și neisprăvit». Vizibil degradată, insalubră și înconjurată de grămezi... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2019, 09:55 (5873 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Victor Moraru a pierdut majoritatea în Consiliul Județean Ialomița

Premieră județeană!

Victor Moraru a pierdut majoritatea în Consiliul Județean Ialomița

Moment istoric în cadrul Consiliului Județean Ialomița. Președintele Victor Moraru a pierdut susținerea majorității consilierilor județeni PSD. Mărul discordiei l-au reprezentat două proiecte aflate pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Județean Ialomița, desfășurată miercuri, 27 martie 2019. Ele au vizat sancționarea lui Nicolae Chiriță, șeful Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița.

Înfrânt de proprii consilieri
Potrivit proiectelor pe care le-a inițiat, Victor Moraru a cerut consilierilor județeni să aprobe sancționarea disciplinară a lui Nicolae Chiriță, șeful... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2019, 18:06 (9346 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

Proces cu 200 de reclamanți înregistrat la Tribunalul Ialomița

Proces cu 200 de reclamanți înregistrat la Tribunalul Ialomița

Număr record de părți într-un dosar înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița. Peste 200 de oameni, foști membri ai SA Prod Agro din Gheorghe Doja, una dintre puținele asociații agricole care mai există pe raza județului Ialomița, cer plata unor dividende neachitate de 2 ani. În total este vorba despre 350 mii de lei. Președintele entității susține că reclamanții au datorii pe care au omis să le plătească. Acesta nu este primul scandal public în care asociația agricolă din Gheorghe Doja este implicată. SA Prod Agro a fost la un pas de a se desființa după ce primarul din Gheorghe Doja, Ion Mihai, a încercat să preia întreg patrimoniul acestei asociații. Contactat telefonic pentru a oferi un punct... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2019, 13:55 (8716 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are peste 50 de mii de locuințe cu toalete în fundul curții

Județul la ani lumină de civilizație

Ialomița are peste 50 de mii de locuințe cu toalete în fundul curții

Județul Ialomița se află la ani luminiă distanță de civilizație. Iar datele statistice vin să confirme această situație. Ultimul recensământ arată faptul că peste 50 de mii de locuințe din județ au toaletele în fundul curții. Situația ar putea fi remediată dacă localitățile ar avea sistem public de canalizare, astfel încât localnicii să se racordeze la rețea. Cifrele arată că, în ultimii 13 ani, în Ialomița au fost construiți doar 350 km de canalizare...

Obligați să trăiască precum în Evul Mediu
Cifrele statistice arată că gradul de civilizație în județul Ialomița este scăzut... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2019, 10:05 (3852 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
238 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Munteni Buzău: Locuință cuprinsă de flăcări

Munteni Buzău: Locuință cuprinsă de flăcări

În dimineața zilei de marți, 9 martie 2021, pompierii din Slobozia au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din comuna Munteni Buzău. În urma evenimentului a ars mobilierul din ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2021, 16:40
(5499 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, 93 polițiști și 26 de polițiști locali au acționat pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și pentru prevenirea și limitarea infectării ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2021, 16:20
(4019 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Dridu, Movilița și Fetești

Pompierii ialomițeni au intervenit luni, 8 martie a.c., pentru stingerea unor incendii de vegetație ce s-au manifestat pe raza localităților Dridu, Movilița și Fetești. În toate cazurile, flăcările au fost ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2021, 16:10
(4478 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 47 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 9 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8468, cu 47 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2021, 15:45
(3152 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmul care s-a împușcat la Centrala Nucleară Cernavodă locuia în Fetești

Gest șocant al unui jandarm care asigura paza la Unitatea Specială 1 a Centralei Nucleare din Cernavodă. Militarul de 43 de ani s-a împușcat în cap cu arma din dotare. Datele arată că acesta locuia în municipiul ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2021, 11:10
(5711 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 9 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 8 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8421, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2021, 15:40
(1525 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Anularea obligațiilor de plată accesorii

Administrația Județeană a Finațelor Publice Ialomița reamintește contribuabilii interesați că pot beneficia de anularea unor obligații bugetare accesorii, aferente obligațiilor bugetare principale restante ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2021, 13:40
(3265 vizualizări - 0 comentarii)


Acoperișul unei locuințe din Țăndărei, în flăcări de la un coș de fum

Acoperișul unei locuințe din Țăndărei, în flăcări de la un coș de fum

În noaptea de duminică spre luni, 7/8 martie 2021, în jurul orei 1,30, pompierii militari din cadrul Gărzii de Pompieri Țăndărei au fost solicitați să intervină în Țăndărei pentru localizarea și lichidarea ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2021, 12:05
(4528 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Alerga goală pușcă prin centrul orașului

Slobozia: Alerga goală pușcă prin centrul orașului

O tânără de 38 de ani din Slobozia a fost surprinsă alergând complet dezbrăcată în centrul Sloboziei. Tânăra a fost filmată de mai mulți trecători, imaginile făcând înconjurul internetului. Aceasta se află ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2021, 10:10
(8162 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 15 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 7 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8412, cu 15 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2021, 16:05
(2736 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 21 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 6 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8397, cu 21 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2021, 15:20
(3295 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Autoritățile se pregătesc să carantineze localitatea

Din cauza ratei de incidență crescută înregistrată la nivelul comunității, comuna Drăgoești se pregătește să intre în carantină pentru 14 zile. O solicitare în acest sens a fost transmisă de către Direcția ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2021, 18:05
(5149 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 28 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 5 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8376, cu 28 de cazuri mai mult față de ziua de joi ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2021, 15:50
(2269 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive privind respectarea măsurilor de siguranță sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni privind modul în care populația respectă măsurile de siguranță sanitară. Astfel, au fost verificate 632 persoane, dintre care 19 ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2021, 14:05
(1790 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Accident grav, cu șase victime

Slobozia Nouă: Accident grav, cu șase victime

Un grav accident rutier s-a petrecut în cartierul Slobozia Nouă, în dimineața zilei de vineri, 5 martie 2021. Din primele informații, se pare că vina pentru producerea evenimentului rutier i-ar aparține ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2021, 11:20
(7562 vizualizări - 4 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focare active de Pestă Porcină Africană la Făcăeni

Într-o informare publică, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor precizează faptul că la data de 3 martie 2021, în localitatea Făcăeni, au fost identificate focare active de Pestă ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2021, 18:20
(4121 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Au încercat să scape de mașina pe care au accidentat-o

Doi tineri de 17 și 21 de ani au intrat în vizorul polițiștilor încercând să șteargă urmele accidentului în care au fost implicați. Totul a ieșit la iveală în seara zilei de 3 martie a.c., când aceștia ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2021, 18:05
(6174 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


Alexeni: La volan în stare de ebrietate și fără permis

Miercuri, 3 martie a.c., polițiștii din Ion Roată au depistat în flagrant, pe raza comunei Alexeni, un șofer ce conducea un autoturism sub influența băuturilor alcoolice. De asemenea, bărbatul în vârstă ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2021, 17:40
(2297 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, 76 polițiști și 31 de polițiști locali au acționat pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Sstării de Alertă, precum și pentru prevenirea și limitarea infectării ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2021, 17:20
(4344 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 36 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 4 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8348, cu 36 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2021, 16:05
(2451 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan cu un permis fals

Un bărbat în vârstă de 44 de ani, din Țăndărei, este cercetat penal de polițiștii ialomițeni după ce a prezentat un permis de conducere fals. Astfel, marți, 2 martie a.c., în jurul orei 8,30, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2021, 16:45
(4496 vizualizări - 3 comentarii)


Urziceni: Amenzi la o înmormântare

În ultimele 24 de ore, peste 90 de polițiști, jandarmi și polițiști locali au acționat, sub coordonarea Instituției Prefectului-Județul Ialomița, pentru verificarea modului în care se respectă prevederile ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2021, 16:40
(7872 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 35 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 3 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8312, cu 35 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2021, 15:40
(2791 vizualizări - 0 comentarii)


DN2 Slobozia-Bucu: Accident rutier cu șase victime

DN2 Slobozia-Bucu: Accident rutier cu șase victime

În dimineața zilei de miercuri, 3 martie a.c., pe șoseaua care leagă localitățile Bucu și Slobozia, s-a produs un accident rutier. Din primele informații, evenimentul s-ar fi produs în urma coliziunii dintre ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2021, 11:25
(3770 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2 accident


Cotorca: Doi răniți, în urma unui accident rutier

Cotorca: Doi răniți, în urma unui accident rutier

Pompierii și polițiștii ialomițeni au intervenit miercuri, 3 martie a.c., pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier petrecut în zona localității Cotorca. Din evenimentul rutier au ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2021, 09:30
(3349 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


APIA: A demarat Campania de primire a Cererilor Unice de Plată 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând cu data de luni, 1 martie 2021, a demarat Campania de primire a Cererilor Unice de Plată 2021.Fermierii interesați vor putea ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:35
(3122 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița: Modernizarea DJ201, în linie dreaptă

Consiliul Județean Ialomița: Modernizarea DJ201, în linie dreaptă

Marți, 2 martie 2021, în prezența oficialităților locale și județene, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel a semnat contractele de execuție de lucrări la DJ201, tronsonul Coșereni-Axintele ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:30
(3161 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 5 martie 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:25
(2006 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 20000 de lei

78 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate, în ultimele 24 de ore, de forțele de ordine angrenate în acțiunile pentru verificarea respectării măsurilor de prevenire și limitare a  infectării ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 16:55
(3077 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bunuri de peste 55000 de lei, confiscate

Polițiștii ialomițeni au intervenit luni, 1 martie, la 38 de evenimente, 31 dintre acestea fiind semnalate pe numărul unic de urgență 112. Totodată, au fost constatate 16 infracțiuni, din care 2 contra ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 16:50
(2146 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...