Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

 Ministrul Sănătății, Sorina Pintea:  «La Slobozia, aveți un spital de nota 8!»

Control ministerial la Spitalul Slobozia

Ministrul Sănătății, Sorina Pintea: «La Slobozia, aveți un spital de nota 8!»

Ministrul Sănătății, Sorina Pintea a efectuat un control-fulger la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. La finalul verificărilor, aceasta a precizat faptul că nu a descoperit deficiențe majore în cadrul celui mai mare spital din Ialomița.

De la Constanța, la Slobozia
Ministrul Sănătății, Sorina Pintea a început controlul la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după miezul nopții de duminică spre luni, 7/8 aprilie 2019, în jurul orei 1,30. În scurtul timp petrecut în cadrul unității medicale din Slobozia, aceasta a verificat Unitatea de Primiri Urgențe și câteva secții. În urma... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2019, 14:50 (14257 vizualizări - 35 comentarii)

EVENIMENT

Rezultatele simulării la Evaluarea Națională dezvăluie cele mai slabe școli din Ialomița

Încă un an, aceleași probleme

Rezultatele simulării la Evaluarea Națională dezvăluie cele mai slabe școli din Ialomița

Simulările pentru Evaluarea Națională s-au dovedit și anul acesta o adevărată provocare pentru elevii de clasa a VIII-a din județul Ialomița. O analiză a rezultatelor pe care aceștia le-au obținut în ultimii 4 ani, după susținerea acestui tip de testări, arată că în 8 școli ialomițene promovarea simulărilor este aproape imposibilă. În toată această perioadă de timp, oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au promis că vor remedia situația, statisticile instituției reflectând situația.

Cifrele indiferenței Dincolo de declarațiile publice făcute de oficialii Învățământului... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2019, 14:40 (10897 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Sfântu Gheorghe acționează în instanță Consiliul Județean Ialomița

Premieră absolută în administrația județeană

Comuna Sfântu Gheorghe acționează în instanță Consiliul Județean Ialomița

Repartiția bugetară aprobată de Consiliul Județean Ialomița este contestată public de către primarul comunei Sfantu Gheorghe, Mădălin Teculescu. Acesta a înaintat instituției o plângere prealabilă în care reclamă modul ilegal de distri­buire a veniturilor bugetare. «Ministerul ne-a majorat artificial veni­turile pentru anul 2019... Formula de calcul a fost intenționat greșită!» susține edilul.

Plângere prealabilă Vineri, 22 martie 2019, plenul Consiliului Județean Ialomița, reunit în cadrul unei ședințe con­vocate «de îndată», a repartizat celor 66 de administrații din Ialomița bugetele... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2019, 11:05 (6470 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ambulatoriu de 10,6 milioane de lei, construit la Fetești

Ambulatoriu de 10,6 milioane de lei, construit la Fetești

Investiție în Sănătate la Fetești. Autoritățile locale au semnat contractul de finanțare pentru proiectul ce vizează reabilitarea și dotarea cu aparatură medicală a Ambulatoriului Spita­lului Municipal «Anghel Saligny» din oraș. Valoarea investiției se ridică la 10,6 milioane de lei. Acesta este cel mai im­portant proiect derulat în Ialomița pentru domeniul Sănătate din ultimii 5 ani.

Sprijin pentru pacienți Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești este cea mai importantă unitate medicală din zona de Est a județului, deservind peste 100 mii de ialomițeni din municipiu și localitățile... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2019, 13:40 (4594 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Sălcioara, acuzată pe nedrept de abateri financiar-contabile

Și auditorii Camerei de Conturi Ialomița pot greși. S-a întâmplat la Primăria Sălcioara, instituție care, la sesizarea auditorilor ialomițeni, a fost controlată de inspectorii Agenției Naționale de Administrare Fiscală. La finalul verificărilor, angajații ANAF au constat faptul că aspectele pentru care au fost sesizați nu se confirmă! În urma unui audit, Camera de Conturi Ialomița a descoperit la Primăria Sălcioara abateri financiar-contabile de peste 5 milioane de lei.

Sesizări pe bandă rulantă Printre cele 29 de instituții publice pe care Camera de Conturi Ialomița le-a verificat... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2019, 11:15 (8376 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

homo slugarnicus

Viața socială a apărut la unele specii ca o soluție la incapacitatea de a se descurca individual. Aceasta presupune o structură, o ierarhizare. În România actuală, Homo slugarnicus a devenit o turmă, o mulțime care a dezvoltat gena slugărniciei în epoca comunistă. Membrii ei au observat că dacă cunoști slăbiciunile șefului sau înveți să îl cureți de scame, de exemplu (imitând cimpanzeii) sau îl pupi în c.. pe toate părțile, la ce ore, unde îi place cel mai mult, atunci ajungi să îți asiguri un nivel de trai călduț în care creierul din dotare are rol de termostat. Mai mult decât atât, în felul acesta slugarnicus îi dezvoltă bosului o dependență severă de lingușeală creându... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2019, 13:10 (5268 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război bicefal la Slobozia

Mocioniu evoluează fără plasă de siguranță

Război bicefal la Slobozia

La sfârșitul lunii martie 2019, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul primei ședințe de consiliu ulterioare deciziei primarului Adrian Mocioniu de a sprijini public PRO România. Ședința a confirmat pozițiile ireconciliabile dintre consilierii PSD-ALDE și primarul Adrian Mocioniu, în pofida încercărilor comune de a salva aparențele.

La pomul lăudat
Ședința Consiliului Local Slobozia de joi, 28 martie a.c., a fost așteptată cu interes de către toți actorii administrației locale slobozene. Ea a fost precedată de către o conferință de presă a PRO Romania în cadrul căreia ... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2019, 20:25 (4918 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Control ministerial la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Control ministerial la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a fost verificată de o echipă de auditori ai Ministerului Sănătății. Controlul a vizat modul în care au fost cheltuite fondurile publice pe care instituția le-a primit anul trecut. Surse din cadrul DSP precizează însă că în spatele acțiunii ar sta o încercare a oficialilor de la București de a-l schimba din funcție pe directorul Gabriel Modrea.

E vremea controalelor În ultimul an și jumătate, Direcția de Sănătate Publică a fost ve­rificată de cel puțin 3 ori de către Ministerul Sănătății. Ultimul control s-a încheiat în urmă cu o săptămână și a... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2019, 18:20 (6095 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețea de traficanți de carne vie, destructurată de procurorii DIICOT din Slobozia

Un tânăr din Ialomița a fost arestat într-o anchetă coordonată de procurorii DIICOT din Slobozia ce are ca obiect «traficul de persoane» comis în afara granițelor țării. Concret, acesta ar fi obligat mai multe tinere să se prostitueze în Londra, capitala Marii Britanii. În paralel cu ancheta autorităților române, și organele judiciare din Anglia fac cercetări în acest caz.

Verificările sunt în curs Cercetările în această an­chetă au debutat în urmă cu o săptămână, când procurii DIICOT din Slobozia au descins la mai multe adrese de pe raza localităților Movila, Ograda, Amara și Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2019, 17:15 (9846 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Localnicii din Amara, în pericol din cauza apei de la robinet

Localnicii din Amara, în pericol din cauza apei de la robinet

Dezastru administrativ la Amara. Cetățenii orașului sunt obligați să bea apă nepotabilă. Sistemul centralizat de apă al orașului, care include rețeaua de apă, cea de canalizare și stațiile de tra­tare și de epurare, a costat 3 milioane de euro... Dar nu are autorizație sanitară de funcționare! Autoritățile recunosc pro­blemele de potabilitate și dau vina pe o serie de lucrări privind întreținerea rețelei, realizate cu scopul de a introduce o nouă tehnologie de tratare a apei. Pentru montarea acestui echipament, administrația va cheltui alte 100 mii de euro. «S-a făcut o întreținere și o cură­țare mult mai amănunțită și de aici a crescut turbiditatea apei și o neconformitate pe care oamenii au... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2019, 11:10 (6935 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ziua Instituției Prefectului», sărbătorită la Slobozia

Reprezentanții Prefecturii Ialomița au sărbătorit marți, 2 aprilie 2019, pentru prima dată «Ziua Instituției Prefectului». Această manifestare publică a fost instituită prin Legea nr. 348/2018. La Slobozia, funcționarii Prefecturii au participat și la o acțiune de plantare de copaci, într-un canton silvic aflat la intrarea în oraș.

2 aprilie, o zi istorică Legea prin care s-a instituit celebrarea «Zilei Instituției Prefectului» a fost elaborată în urmă cu 3 ani, de șapte foști prefecți din România, în prezent parlamentari, împreună cu Asociațiile Prefecților și Subprefecților din țara... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2019, 23:05 (7394 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul de Probațiune Ialomița supraveghează 1000 de infractori

Serviciul de Probațiune Ialomița supraveghează 1000 de infractori

Nu toți inculpații din dosarele penale ajung la închisoare. Mulți dintre ei sunt lăsați în libertate, dar trebuie să fie monitorizați de personal specializat. Este vorba despre consilierii Serviciului de Probațiune Ialomița. Opt la număr, consilierii din Ialomița, supraveghează, în medie, aproximativ 1000 de infrac­tori pe an. Chiar dacă sunt puțini la număr, rata de recidivă a celor pe care-i consiliază este mai mică prin comparație cu cea a celor care beneficiază de alte programe de reintegrare socială desfășurate de alte instituții.

Consiliază oamenii certați cu legea Serviciul de... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2019, 11:05 (7603 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pacient omorât din greșeală, cu sare de bucătărie

Noi cazuri de malpraxis la Spitalul Județean de Urgență Slobozia (II)

Pacient omorât din greșeală, cu sare de bucătărie

Noi acuzații de malpraxis zguduie din temelii Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Cea mai mare unitate medicală este somată să plătească despăgubiri de peste 600 mii de euro! Una dintre victimele medicilor din Slobozia și-a pierdut viața în timp ce era pregătit pentru o endoscopie. «Nu sunt aspecte care să ne bucure... Avem contracte de reprezentare juridică cu o casă de avocatură din București. Vom respecta decizia judecătorilor, indife­rent care va fi aceasta!» a declarat Mariana Iancu, mana­gerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Copilărie furată Potrivit reprezentanților... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2019, 15:45 (11694 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

URBAN SA riscă să rămână fără autorizație sanitară de funcționare

URBAN SA riscă să rămână fără autorizație sanitară de funcționare

bonus: Mai mult clor în apa furnizată slobozenilor

Din cauza problemelor de potabilitate ale apei, operatorul de apă al Sloboziei, Urban SA, se află la un pas de a rămâne fără auto­rizația sanitară de funcționare, iar în lipsa acesteia și-ar putea încheia activitatea. Retragerea documentului va fi dispusă de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița în cazul în care Urban SA Slobozia nu obține viza anuală pentru această autorizație. Ultimele analize au arătat că apa din Slobozia continuă să înregistreze depășiri pentru parametrul «Trihalometani»...

Apa nepotabilă la Slobozia
În decembrie 2018, operatorul de apă al Sloboziei... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2019, 10:55 (8379 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Familia Banu vinde pandișpan pentru a crește 10 copii

O felie de speranță la Amara

Familia Banu vinde pandișpan pentru a crește 10 copii

Pe o stradă îngustă, cu gropi, ascunsă parcă de lume, familia Banu își duce crucea într-un bloc de cutii de chibrituri, rămas de la comuniști... Un apartament cu 3 camere și 12 suflete! Au primit acoperiș deasupra capului în urmă cu 5 ani... Dar apoi greu­tățile au venit buluc peste ei. Tatăl este în postnatal, iar mama, din cauza proble­me­lor cu coloana, încearcă să-și ajute familia prin vânzarea de chec și pandișpan. «E greu să supraviețuiești doar din alocațiile copiilor!» susține părintele.

La Amara, omul sfințește locul
Pe strada Lacului din Amara, în fața blocului de asistați... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2019, 18:10 (7276 vizualizări - 13 comentarii)

Taguri: Amara caz social

Click aici

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a constatat abateri financiare de 30 milioane de lei

Jaf în bugetele locale

Camera de Conturi Ialomița a constatat abateri financiare de 30 milioane de lei

bonus: Sistem informatic ineficient la Primăria Slobozia

Camera de Conturi a României a dat publicității Raportul oficial privind mi­siunile de audit realizate în cursul anului trecut. Acțiunea de verificare a avut ca obiect activitatea financiară desfășurată de entitățile verificate în cursul anului 2017. La nivelul județului Ialomița, potrivit constatărilor făcute de auditorii ialomițeni, au fost consemnate abateri financiar-contabile în valoare de 30 mili­oane de lei. Cele mai multe dintre aceste deficiențe de ordin financiar au avut ca obiect aplicarea eronată a prevederilor Legii 153/2017, privind salarizarea unică a angajaților din sistemul bugetar. La toate acestea se adaugă și veșnica problemă a lucrărilor de investiții plătite, neîncasarea... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2019, 09:55 (9454 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Incident la Gala «10 pentru Ialomița»

Premiată de președintele Moraru, s-a împiedicat pe scări și a leșinat

Gala «10 pentru Ialomița» nu a fost ocolită de momente stânjenitoare. Una dintre persoanele chemate pe scenă să-și ridice distincția s-a împiedicat de scări și a leșinat, copleșită de emoții. Din fericire, nu a fost nevoie de intervenția medicilor. Evenimentul a fost organziat Consiliul Județean Ialomița și a constat în premierea a 100 de ialomițeni, considerați personalități ale județului.

Manifestare pentru oamenii președintelui Moraru
Gala «10 pentru Ialomița» s-a dorit a fi un eveniment prin care să se aducă o formă de recunoștință oamenilor valoroși pe care județul îi are... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2019, 22:20 (10565 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

«Ruina cu șobolani» din centrul Sloboziei

Cinematograful «Ialomița» după 10 ani

«Ruina cu șobolani» din centrul Sloboziei

De 10 ani, autoritățile locale promit slo­bo­zenilor reabilita­rea Cinematografului «Ialomița» și a zonei adiacente. În așteptarea investiției, în clădirea insalubră și plină de șobolani firma EDA Impex SRL coace pâine. Anul trecut, Primăria Slobozia a emis o hotărâre de Consiliul local prin care majora cu 500% impo­zitele pentru clădirile abandonate de proprietari. Cinemato­graful «Ialomița» nu s-a numărat printre ele...

Șobolani cât pisicile
Cinematograful «Ialomița» este, de 10 ani și mai bine, un loc «părăsit și neisprăvit». Vizibil degradată, insalubră și înconjurată de grămezi... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2019, 09:55 (5873 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Victor Moraru a pierdut majoritatea în Consiliul Județean Ialomița

Premieră județeană!

Victor Moraru a pierdut majoritatea în Consiliul Județean Ialomița

Moment istoric în cadrul Consiliului Județean Ialomița. Președintele Victor Moraru a pierdut susținerea majorității consilierilor județeni PSD. Mărul discordiei l-au reprezentat două proiecte aflate pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Județean Ialomița, desfășurată miercuri, 27 martie 2019. Ele au vizat sancționarea lui Nicolae Chiriță, șeful Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița.

Înfrânt de proprii consilieri
Potrivit proiectelor pe care le-a inițiat, Victor Moraru a cerut consilierilor județeni să aprobe sancționarea disciplinară a lui Nicolae Chiriță, șeful... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2019, 18:06 (9346 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

Proces cu 200 de reclamanți înregistrat la Tribunalul Ialomița

Proces cu 200 de reclamanți înregistrat la Tribunalul Ialomița

Număr record de părți într-un dosar înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița. Peste 200 de oameni, foști membri ai SA Prod Agro din Gheorghe Doja, una dintre puținele asociații agricole care mai există pe raza județului Ialomița, cer plata unor dividende neachitate de 2 ani. În total este vorba despre 350 mii de lei. Președintele entității susține că reclamanții au datorii pe care au omis să le plătească. Acesta nu este primul scandal public în care asociația agricolă din Gheorghe Doja este implicată. SA Prod Agro a fost la un pas de a se desființa după ce primarul din Gheorghe Doja, Ion Mihai, a încercat să preia întreg patrimoniul acestei asociații. Contactat telefonic pentru a oferi un punct... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2019, 13:55 (8716 vizualizări - 25 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Căzănești: Percheziții la hoți din magazine

Polițiștii din Urziceni au reținut trei bărbați, cu vârste cuprinse între 20 și 46 de ani, din Căzănești, pentru sustragerea mai multor bunuri din incinta unei societăți comerciale. În fapt, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 20:10
(5108 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursuri cu și pentru elevi

Marți, 21 mai a.c., începând cu orele 9,30, Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia a găzduit concursul «Cu viața mea apăr viața». 15 echipaje de ciclu gimnazial și liceal s-au întrecut în concursul ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:35
(5648 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis pe străzile Sloboziei

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un tânăr, de 21 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu, deși acesta nu deținea permis pentru nicio ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:20
(3483 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Sudiți și Gura Ialomiței. Șoferii erau beți la volan!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 18/19 mai a.c., la Sudiți s-a produs un accident rutier. Astfel, în timp ce un tânăr, de 23 de ani, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, acesta a ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:10
(6479 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a acroșat un autoturism

Joi, 16 mai a.c., în jurul orelor 23,00, un bărbat de 33 de ani, din Fetești, a provocat un accident rutier, acroșând autoturismul unei tinere, de 21 de ani, din aceeași localitate. Șoferii auto au fost ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:35
(4108 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoț din magazine, arestat preventiv

Joi, 16 mai a.c., un bărbat, de 51 de ani, din Ilfov, a fost surprins în flagrant, pe timpul nopții, de polițiștii Secției de Poliție Rurală Slobozia după ce ar fi sustras bunuri din două societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(4667 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul electric!

În intervalul 20-24 mai a.c., orele 8,00-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(6862 vizualizări - 0 comentarii)


«Atelierul de pictură pe linguri de lemn» la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Joi, 16 mai a.c., la Muzeul Național al Agriculturii, elevii Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» Slobozia, în colaborare cu Protopopiatul Slobozia și Parohia «Sfântul Dumitru» au participat la ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:25
(3711 vizualizări - 0 comentarii)


Suspiciune de focar de Pestă Porcină Africană la Buești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că miercuri, 15 mai 2019, a fost emis un buletin de analize prin care se suspicionează Pesta ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 11:05
(3693 vizualizări - 0 comentarii)


Raja Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenită la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost  nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2019, 18:04
(3848 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat la Movilița

Marți, în jurul orelor 10,30, pe raza localității Movilița a avut loc un accident rutier soldat cu rănirea unui pieton. Astfel, în timp ce un ilfovean, de 41 de ani, conducea un autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:20
(3832 vizualizări - 0 comentarii)


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Administrația Națională a Penitenciarelor și unitățile subordonate vor demara începând cu miercuri, 15 mai 2019, campania de recrutare pentru anul școlar și universitar 2019-2020. Tinerii interesați de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:15
(8161 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Un tânăr, de 26 de ani, din Ograda, a fost depistat de polițiștii din cadrul Postului de Poliție Ograda marți, 14 mai a.c.,  în timp ce conducea un vehicul pe raza localității de domiciliu fără a poseda ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:10
(3195 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe Brațul Borcea

Marți, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 68 ani, ambii din Fetești, în timp ce pescuiau pe Brațul Borcea cu ajutorul a două unelte de pescuit tip halău, fără a respecta ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:05
(3130 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pescuit ilegal


«Școala Altfel»-lecție deschisă a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 15 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia s-au alăturat programului «Școala Altfel», susținând o lecție deschisă despre semnificația indicatoarelor rutiere și regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 18:55
(3101 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Școala Altfel


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru crescători de ovine

Anul acesta, prin Direcția pentru Agricultură Ialomița s-au înscris 300 de posibili beneficiari ai schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea progranului de sustenanță a crescătorilor de ovine pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:45
(4172 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Bărbat căzut în fântână

Luni, 13 mai a.c., în jurul orelor 20,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni s-au deplasat în satul Crăsanii de Jos din comuna Balaciu. Un echipaj format din 6 subofițeri ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:40
(3385 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Primele livrări de porci din rasa Mangalița și Bazna

În cadrul programului «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și/sau Mangalița în vederea producerii cărnii de porc», în anul 2019 cei doi ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:35
(5015 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tânără de 29 ani, victimă a unui accident rutier

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de marți, 14 mai a.c., în jurul orelor 13,30, între localitățile Manasia și Alexeni, fiind implicate un autoturism și o autoutilitară. Din impact a rezultat ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:30
(2699 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru usturoi

Potrivit datelor oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, până la această dată, un număr de 6 producători agricoli s-au înscris în programul de susținere a producției de usturoi. Valorificarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:15
(3455 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Incendiu la o locuință

Incendiul a izbucnit la locuința a două femei, de 78 și 61 ani, luni, 13 mai a.c., în jurul orei 9,45 în localitatea Drăgoești. Flăcările au pornit de la o lampă cu combustibil lichid lăsată nesupravegheată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:10
(3117 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în sere sau solarii îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:50
(3734 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi în urma anchetei epidemiologice privind Pesta Porcină Africană

În urma anchetei epidemiologice efectuată în cazul noului focar de Pestă Porcină Africană declarat în localitatea Andrășești la data de 9 mai a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au identificat 6 exploatații ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:45
(3662 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 190000 de lei, 22 permise reținute

În perioada 10-12 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 97 evenimente ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:30
(3967 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea TRUCK&BUS

În perioada 13-19 mai a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o acțiune pentru reducerea accidentelor rutiere produse în special din cauza nerespectării normelor rutiere de către ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:25
(3771 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare de viitori pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a demarat recrutarea candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne și ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:20
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare mecanic agricol/tractorist

aptitudini/competențe
-Studii de profil mecanic
(școală profesională, cursuri)
sau de mecanic agricol
-Capacitatea de adaptare la
inovația tehnologică
a utilajelor cu care lucrează
(experiența de lucru cu utilaje moderne
constituie un avantaj)
-Capacitatea de a lucra eficient și
de gestionare a riscurilor
-Adaptabilitate și flexibilitate
-Responsabilitate
-Comunicare interactivă la
locul de muncă
-Muncă în echipă
-Planificarea activității proprii și
organizarea locului de muncă
-Realizarea lucrărilor agricole conform
sarcinilor de lucru
-Supravegherea și întreținerea tehnică
periodică a utilajelor
-Efectuarea reviziilor periodice tehnice
a mașinilor agricole
-Realizarea reparațiilor curente
a mașinilor agricole
-Permis categoria B + categoria Tr
Beneficii
-Pachet salarial atractiv
-Bonuri de masă
-Asigurare medicală
SC DROPIMEX SRL, societate agricolă
aflată într-o continuă expansiune,
își propune practicarea
unei agriculturi avansată tehnologic,
creșterea producțiilor și a profitabilității,
sporind fertilitatea solului prin folosirea
rațională a resurselor de sol,
urmărind refacerea și conservarea acestora

Mai multe informații pot fi obținute
la sediul nostru din Cosîmbești,
str. Șoseaua Slobozia-Țăndărei,
nr. 154, Ialomița,
precum și la telefon 0749/271.595

15 Mai 2019, 11:15


DAJ Ialomița: Primele roșii sunt vândute pe piață

În 2018, 99 de cultivatori de legume din Ialomița au ales să se înscrie în Programul național privind cultivarea tomatelor în sere și solarii. Mulțumiți de sprijinul financiar pe care Ministerul Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:10
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Nou focar de Pestă Procină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:35
(3577 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Hoț reținut de polițiști

Joi, 9 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au reușit identificarea unui tânăr, de 17 ani, din Axintele, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...