Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Rezultatele simulării la Evaluarea Națională dezvăluie cele mai slabe școli din Ialomița

Încă un an, aceleași probleme

Rezultatele simulării la Evaluarea Națională dezvăluie cele mai slabe școli din Ialomița

Simulările pentru Evaluarea Națională s-au dovedit și anul acesta o adevărată provocare pentru elevii de clasa a VIII-a din județul Ialomița. O analiză a rezultatelor pe care aceștia le-au obținut în ultimii 4 ani, după susținerea acestui tip de testări, arată că în 8 școli ialomițene promovarea simulărilor este aproape imposibilă. În toată această perioadă de timp, oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au promis că vor remedia situația, statisticile instituției reflectând situația.

Cifrele indiferenței Dincolo de declarațiile publice făcute de oficialii Învățământului... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2019, 14:40 (10892 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Comuna Sfântu Gheorghe acționează în instanță Consiliul Județean Ialomița

Premieră absolută în administrația județeană

Comuna Sfântu Gheorghe acționează în instanță Consiliul Județean Ialomița

Repartiția bugetară aprobată de Consiliul Județean Ialomița este contestată public de către primarul comunei Sfantu Gheorghe, Mădălin Teculescu. Acesta a înaintat instituției o plângere prealabilă în care reclamă modul ilegal de distri­buire a veniturilor bugetare. «Ministerul ne-a majorat artificial veni­turile pentru anul 2019... Formula de calcul a fost intenționat greșită!» susține edilul.

Plângere prealabilă Vineri, 22 martie 2019, plenul Consiliului Județean Ialomița, reunit în cadrul unei ședințe con­vocate «de îndată», a repartizat celor 66 de administrații din Ialomița bugetele... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2019, 11:05 (6468 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ambulatoriu de 10,6 milioane de lei, construit la Fetești

Ambulatoriu de 10,6 milioane de lei, construit la Fetești

Investiție în Sănătate la Fetești. Autoritățile locale au semnat contractul de finanțare pentru proiectul ce vizează reabilitarea și dotarea cu aparatură medicală a Ambulatoriului Spita­lului Municipal «Anghel Saligny» din oraș. Valoarea investiției se ridică la 10,6 milioane de lei. Acesta este cel mai im­portant proiect derulat în Ialomița pentru domeniul Sănătate din ultimii 5 ani.

Sprijin pentru pacienți Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești este cea mai importantă unitate medicală din zona de Est a județului, deservind peste 100 mii de ialomițeni din municipiu și localitățile... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2019, 13:40 (4592 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Sălcioara, acuzată pe nedrept de abateri financiar-contabile

Și auditorii Camerei de Conturi Ialomița pot greși. S-a întâmplat la Primăria Sălcioara, instituție care, la sesizarea auditorilor ialomițeni, a fost controlată de inspectorii Agenției Naționale de Administrare Fiscală. La finalul verificărilor, angajații ANAF au constat faptul că aspectele pentru care au fost sesizați nu se confirmă! În urma unui audit, Camera de Conturi Ialomița a descoperit la Primăria Sălcioara abateri financiar-contabile de peste 5 milioane de lei.

Sesizări pe bandă rulantă Printre cele 29 de instituții publice pe care Camera de Conturi Ialomița le-a verificat... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2019, 11:15 (8374 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

homo slugarnicus

Viața socială a apărut la unele specii ca o soluție la incapacitatea de a se descurca individual. Aceasta presupune o structură, o ierarhizare. În România actuală, Homo slugarnicus a devenit o turmă, o mulțime care a dezvoltat gena slugărniciei în epoca comunistă. Membrii ei au observat că dacă cunoști slăbiciunile șefului sau înveți să îl cureți de scame, de exemplu (imitând cimpanzeii) sau îl pupi în c.. pe toate părțile, la ce ore, unde îi place cel mai mult, atunci ajungi să îți asiguri un nivel de trai călduț în care creierul din dotare are rol de termostat. Mai mult decât atât, în felul acesta slugarnicus îi dezvoltă bosului o dependență severă de lingușeală creându... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2019, 13:10 (5267 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război bicefal la Slobozia

Mocioniu evoluează fără plasă de siguranță

Război bicefal la Slobozia

La sfârșitul lunii martie 2019, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul primei ședințe de consiliu ulterioare deciziei primarului Adrian Mocioniu de a sprijini public PRO România. Ședința a confirmat pozițiile ireconciliabile dintre consilierii PSD-ALDE și primarul Adrian Mocioniu, în pofida încercărilor comune de a salva aparențele.

La pomul lăudat
Ședința Consiliului Local Slobozia de joi, 28 martie a.c., a fost așteptată cu interes de către toți actorii administrației locale slobozene. Ea a fost precedată de către o conferință de presă a PRO Romania în cadrul căreia ... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2019, 20:25 (4918 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Control ministerial la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Control ministerial la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a fost verificată de o echipă de auditori ai Ministerului Sănătății. Controlul a vizat modul în care au fost cheltuite fondurile publice pe care instituția le-a primit anul trecut. Surse din cadrul DSP precizează însă că în spatele acțiunii ar sta o încercare a oficialilor de la București de a-l schimba din funcție pe directorul Gabriel Modrea.

E vremea controalelor În ultimul an și jumătate, Direcția de Sănătate Publică a fost ve­rificată de cel puțin 3 ori de către Ministerul Sănătății. Ultimul control s-a încheiat în urmă cu o săptămână și a... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2019, 18:20 (6095 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Rețea de traficanți de carne vie, destructurată de procurorii DIICOT din Slobozia

Un tânăr din Ialomița a fost arestat într-o anchetă coordonată de procurorii DIICOT din Slobozia ce are ca obiect «traficul de persoane» comis în afara granițelor țării. Concret, acesta ar fi obligat mai multe tinere să se prostitueze în Londra, capitala Marii Britanii. În paralel cu ancheta autorităților române, și organele judiciare din Anglia fac cercetări în acest caz.

Verificările sunt în curs Cercetările în această an­chetă au debutat în urmă cu o săptămână, când procurii DIICOT din Slobozia au descins la mai multe adrese de pe raza localităților Movila, Ograda, Amara și Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2019, 17:15 (9838 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Localnicii din Amara, în pericol din cauza apei de la robinet

Localnicii din Amara, în pericol din cauza apei de la robinet

Dezastru administrativ la Amara. Cetățenii orașului sunt obligați să bea apă nepotabilă. Sistemul centralizat de apă al orașului, care include rețeaua de apă, cea de canalizare și stațiile de tra­tare și de epurare, a costat 3 milioane de euro... Dar nu are autorizație sanitară de funcționare! Autoritățile recunosc pro­blemele de potabilitate și dau vina pe o serie de lucrări privind întreținerea rețelei, realizate cu scopul de a introduce o nouă tehnologie de tratare a apei. Pentru montarea acestui echipament, administrația va cheltui alte 100 mii de euro. «S-a făcut o întreținere și o cură­țare mult mai amănunțită și de aici a crescut turbiditatea apei și o neconformitate pe care oamenii au... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2019, 11:10 (6935 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ziua Instituției Prefectului», sărbătorită la Slobozia

Reprezentanții Prefecturii Ialomița au sărbătorit marți, 2 aprilie 2019, pentru prima dată «Ziua Instituției Prefectului». Această manifestare publică a fost instituită prin Legea nr. 348/2018. La Slobozia, funcționarii Prefecturii au participat și la o acțiune de plantare de copaci, într-un canton silvic aflat la intrarea în oraș.

2 aprilie, o zi istorică Legea prin care s-a instituit celebrarea «Zilei Instituției Prefectului» a fost elaborată în urmă cu 3 ani, de șapte foști prefecți din România, în prezent parlamentari, împreună cu Asociațiile Prefecților și Subprefecților din țara... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2019, 23:05 (7387 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul de Probațiune Ialomița supraveghează 1000 de infractori

Serviciul de Probațiune Ialomița supraveghează 1000 de infractori

Nu toți inculpații din dosarele penale ajung la închisoare. Mulți dintre ei sunt lăsați în libertate, dar trebuie să fie monitorizați de personal specializat. Este vorba despre consilierii Serviciului de Probațiune Ialomița. Opt la număr, consilierii din Ialomița, supraveghează, în medie, aproximativ 1000 de infrac­tori pe an. Chiar dacă sunt puțini la număr, rata de recidivă a celor pe care-i consiliază este mai mică prin comparație cu cea a celor care beneficiază de alte programe de reintegrare socială desfășurate de alte instituții.

Consiliază oamenii certați cu legea Serviciul de... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2019, 11:05 (7587 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pacient omorât din greșeală, cu sare de bucătărie

Noi cazuri de malpraxis la Spitalul Județean de Urgență Slobozia (II)

Pacient omorât din greșeală, cu sare de bucătărie

Noi acuzații de malpraxis zguduie din temelii Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Cea mai mare unitate medicală este somată să plătească despăgubiri de peste 600 mii de euro! Una dintre victimele medicilor din Slobozia și-a pierdut viața în timp ce era pregătit pentru o endoscopie. «Nu sunt aspecte care să ne bucure... Avem contracte de reprezentare juridică cu o casă de avocatură din București. Vom respecta decizia judecătorilor, indife­rent care va fi aceasta!» a declarat Mariana Iancu, mana­gerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Copilărie furată Potrivit reprezentanților... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2019, 15:45 (11689 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

URBAN SA riscă să rămână fără autorizație sanitară de funcționare

URBAN SA riscă să rămână fără autorizație sanitară de funcționare

bonus: Mai mult clor în apa furnizată slobozenilor

Din cauza problemelor de potabilitate ale apei, operatorul de apă al Sloboziei, Urban SA, se află la un pas de a rămâne fără auto­rizația sanitară de funcționare, iar în lipsa acesteia și-ar putea încheia activitatea. Retragerea documentului va fi dispusă de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița în cazul în care Urban SA Slobozia nu obține viza anuală pentru această autorizație. Ultimele analize au arătat că apa din Slobozia continuă să înregistreze depășiri pentru parametrul «Trihalometani»...

Apa nepotabilă la Slobozia
În decembrie 2018, operatorul de apă al Sloboziei... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2019, 10:55 (8377 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Familia Banu vinde pandișpan pentru a crește 10 copii

O felie de speranță la Amara

Familia Banu vinde pandișpan pentru a crește 10 copii

Pe o stradă îngustă, cu gropi, ascunsă parcă de lume, familia Banu își duce crucea într-un bloc de cutii de chibrituri, rămas de la comuniști... Un apartament cu 3 camere și 12 suflete! Au primit acoperiș deasupra capului în urmă cu 5 ani... Dar apoi greu­tățile au venit buluc peste ei. Tatăl este în postnatal, iar mama, din cauza proble­me­lor cu coloana, încearcă să-și ajute familia prin vânzarea de chec și pandișpan. «E greu să supraviețuiești doar din alocațiile copiilor!» susține părintele.

La Amara, omul sfințește locul
Pe strada Lacului din Amara, în fața blocului de asistați... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2019, 18:10 (7275 vizualizări - 13 comentarii)

Taguri: Amara caz social

Click aici

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a constatat abateri financiare de 30 milioane de lei

Jaf în bugetele locale

Camera de Conturi Ialomița a constatat abateri financiare de 30 milioane de lei

bonus: Sistem informatic ineficient la Primăria Slobozia

Camera de Conturi a României a dat publicității Raportul oficial privind mi­siunile de audit realizate în cursul anului trecut. Acțiunea de verificare a avut ca obiect activitatea financiară desfășurată de entitățile verificate în cursul anului 2017. La nivelul județului Ialomița, potrivit constatărilor făcute de auditorii ialomițeni, au fost consemnate abateri financiar-contabile în valoare de 30 mili­oane de lei. Cele mai multe dintre aceste deficiențe de ordin financiar au avut ca obiect aplicarea eronată a prevederilor Legii 153/2017, privind salarizarea unică a angajaților din sistemul bugetar. La toate acestea se adaugă și veșnica problemă a lucrărilor de investiții plătite, neîncasarea... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2019, 09:55 (9451 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incident la Gala «10 pentru Ialomița»

Premiată de președintele Moraru, s-a împiedicat pe scări și a leșinat

Gala «10 pentru Ialomița» nu a fost ocolită de momente stânjenitoare. Una dintre persoanele chemate pe scenă să-și ridice distincția s-a împiedicat de scări și a leșinat, copleșită de emoții. Din fericire, nu a fost nevoie de intervenția medicilor. Evenimentul a fost organziat Consiliul Județean Ialomița și a constat în premierea a 100 de ialomițeni, considerați personalități ale județului.

Manifestare pentru oamenii președintelui Moraru
Gala «10 pentru Ialomița» s-a dorit a fi un eveniment prin care să se aducă o formă de recunoștință oamenilor valoroși pe care județul îi are... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2019, 22:20 (10565 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

«Ruina cu șobolani» din centrul Sloboziei

Cinematograful «Ialomița» după 10 ani

«Ruina cu șobolani» din centrul Sloboziei

De 10 ani, autoritățile locale promit slo­bo­zenilor reabilita­rea Cinematografului «Ialomița» și a zonei adiacente. În așteptarea investiției, în clădirea insalubră și plină de șobolani firma EDA Impex SRL coace pâine. Anul trecut, Primăria Slobozia a emis o hotărâre de Consiliul local prin care majora cu 500% impo­zitele pentru clădirile abandonate de proprietari. Cinemato­graful «Ialomița» nu s-a numărat printre ele...

Șobolani cât pisicile
Cinematograful «Ialomița» este, de 10 ani și mai bine, un loc «părăsit și neisprăvit». Vizibil degradată, insalubră și înconjurată de grămezi... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2019, 09:55 (5872 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Victor Moraru a pierdut majoritatea în Consiliul Județean Ialomița

Premieră județeană!

Victor Moraru a pierdut majoritatea în Consiliul Județean Ialomița

Moment istoric în cadrul Consiliului Județean Ialomița. Președintele Victor Moraru a pierdut susținerea majorității consilierilor județeni PSD. Mărul discordiei l-au reprezentat două proiecte aflate pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Județean Ialomița, desfășurată miercuri, 27 martie 2019. Ele au vizat sancționarea lui Nicolae Chiriță, șeful Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița.

Înfrânt de proprii consilieri
Potrivit proiectelor pe care le-a inițiat, Victor Moraru a cerut consilierilor județeni să aprobe sancționarea disciplinară a lui Nicolae Chiriță, șeful... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2019, 18:06 (9346 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

Proces cu 200 de reclamanți înregistrat la Tribunalul Ialomița

Proces cu 200 de reclamanți înregistrat la Tribunalul Ialomița

Număr record de părți într-un dosar înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița. Peste 200 de oameni, foști membri ai SA Prod Agro din Gheorghe Doja, una dintre puținele asociații agricole care mai există pe raza județului Ialomița, cer plata unor dividende neachitate de 2 ani. În total este vorba despre 350 mii de lei. Președintele entității susține că reclamanții au datorii pe care au omis să le plătească. Acesta nu este primul scandal public în care asociația agricolă din Gheorghe Doja este implicată. SA Prod Agro a fost la un pas de a se desființa după ce primarul din Gheorghe Doja, Ion Mihai, a încercat să preia întreg patrimoniul acestei asociații. Contactat telefonic pentru a oferi un punct... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2019, 13:55 (8714 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are peste 50 de mii de locuințe cu toalete în fundul curții

Județul la ani lumină de civilizație

Ialomița are peste 50 de mii de locuințe cu toalete în fundul curții

Județul Ialomița se află la ani luminiă distanță de civilizație. Iar datele statistice vin să confirme această situație. Ultimul recensământ arată faptul că peste 50 de mii de locuințe din județ au toaletele în fundul curții. Situația ar putea fi remediată dacă localitățile ar avea sistem public de canalizare, astfel încât localnicii să se racordeze la rețea. Cifrele arată că, în ultimii 13 ani, în Ialomița au fost construiți doar 350 km de canalizare...

Obligați să trăiască precum în Evul Mediu
Cifrele statistice arată că gradul de civilizație în județul Ialomița este scăzut... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2019, 10:05 (3852 vizualizări - 2 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
308 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Movilița: Mașină fără drept de circulație în România depistată în trafic, «șofer» fără permis la volan

Un tînăr de 24 ani, din Movilița, a fost prins conducînd un autoturism deși mașina nu avea drept de circulație în România. Pentru aceasta, mașinii i-au fost luate plăcuțele de înmatriculare, iar șoferului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:41
(14023 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernul României: 3750 milioane de lei pentru subvenția pe suprafață

Guvernul a decis, printr-o Hotărîre, alocarea temporară, sub formă de împrumut, de la Trezorerie, a sumei de 3750 milioane de lei Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Fondurile se alocă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:40
(8908 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe profit, plătit trimestrial

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează plătitorii de impozit pe profit că vor putea declara și plăti impozitul pe profit trimestrial, pentru trimestrele unu-trei, iar definitivarea impozitului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 10:01
(10655 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un tînăr a reclamat dispariția din mașină a unei mari sume de bani. Polițiștii au descoperit că el o furase!

Gestionarul unei firme de pe raza municipiului Slobozia, un tînăr localnic în vîrstă de 24 ani, a sesizat Poliția cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras în ziua de 11 ianuarie a.c., din ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:49
(8829 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat țevi metalice de la o fostă fabrică

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control o căruță care se deplasa pe DN2A. Astfel, în căruță au fost văzute mai multe țevi metalice. Despre acestea polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:48
(12328 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din magazine

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 22 ani, toți domiciliați pe raza municipiului Fetești sînt cercetați sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții au pătruns în seara ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:47
(11688 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accident la Iazu: 3 mașini implicate, 2 morți și 2 răniți de la un copac căzut pe carosabil!

Miercuri seara, 11 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,00, un tragic accident s-a produs la ieșirea din localitatea Iazu spre Brăila. Un autoturism, cu patru pasageri, a intrat frontal într-un copac aflat ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 22:16
(17525 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Dridu: Cinci tineri au furat peste 150 de metri de cablu telefonic și au fost reținuți de polițiști

Cinci tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 26 ani, au fost reținuți de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore pentru comiterea infracțiunii de furt calificat.
În fapt ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 16:09
(15384 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, au fost aduse modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:35
(21539 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ziua Culturii Naționale-«Dor de Eminescu»

Luni, 16 ianuarie 2012, începînd cu orele 11,00, la Sala Studio a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» va organiza acțiunea «Dor de Eminescu». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:13
(11919 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul minim, 700 lei pe lună

«Începînd cu 1 ianuarie 2012, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 700 lei lunar, reprezentînd 4,13 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună» informează ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:49
(15152 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-au furat țevile din curte

Polițiștii cercetează doi bărbați, de 22 și 61 ani, din comuna Ion Roată, respectiv Manasia, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții, în perioada octombrie 2011-ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:37
(10744 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Cu mașina prin sat fără permis

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii au depistat un tînăr, de 30 ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, fără a poseda permis de conducere. În ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:35
(12221 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 5 intervenții SMURD în 24 de ore!

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină în ultimele 24 de ore la cinci urgențe medicale.
Primul apel telefonic ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:13
(16498 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Un juriu independent, compus din 50 de jurnaliști de specialitate, a evaluat toate mașinile lansate în cursul anului 2011 și a votat Hyundai Elantra drept cîștigătoare. Premiul a fost anunțat în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:05
(8024 vizualizări - 1 comentariu)


Ion Roată: Suprins la volan cu dreptul de a conduce suspendat

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii rutieri au oprit pentru control, în trafic, pe raza comunei Ion Roată, un autoturism condus de un localnic, de 42 ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:03
(10832 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Cei care au înregistrat un venit brut mai mare de 100000 euro, impozitați în sistem real

Potrivit unui comunicat al Finanțelor, în conformitate cu prevederile OUG nr. 125/2011, s-a reglementat obligativitatea contribuabililor impuși la norma de venit (respectiv contribuabilii care obțin venituri ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 19:06
(17391 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 26 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 10 ianuarie 2012, sînt disponibile doar 26 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:55
(16240 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Taximetriștii își pot alege impozitarea

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează transportatorii independenți de persoane și de bunuri în regim de taxi că pot opta, începînd cu 2012, pentru determinarea venitului net anual ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:50
(11460 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal după ce a emis o filă cec fără acoperire

Un feteștean de 33 ani este cercetat penal pe polițiști pentru săvîrșirea infracțiunilor de emitere a unui cec fără a avea disponibil suficient și cu dată falsă. Potrivit polițiștilor, în cursul lunii decembrie ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:07
(15525 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Paznicii au furat porcii

Vineri, 6 ianuarie a.c., la Urziceni, trei tineri cu vîrste cuprinse între 29 și 35 ani, toți din Manasia, au fost prinși în timp ce transportau cu o mașină patru porci, pentru care nu au putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:04
(16575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt porc


Mașină furată din Italia, găsită la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 6 ianuarie, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au derulat o serie de acțiuni, la Slobozia, pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:00
(15660 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: Șoferi băuți la volan, implicați în accidente

Vineri, 6 ianuarie a.c., în timp ce un bărbat de 34 ani, din Marsilieni, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, a lovit un autovehicul, fără a opri după consumarea evenimentului. În scurt ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:54
(11154 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: A intrat cu mașina într-o căruță

Duminică, 8 ianuarie a.c., la Grivița, s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un tînăr de 26 ani, din Constanța, conducea un autoturism pe raza comunei, nu a adaptat viteza la condițiile ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:44
(15069 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița accident


Poliția Rutieră Ialomița: 226 de amenzi în trafic de peste 36000 lei

Timp de două zile, respectiv, sîmbătă și duminică, 7-8 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Potrivit unei informări, încălcările ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:43
(12781 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fetiță de 5 ani, accidentată

O fetiță de 5 ani a fost lovită de o mașină la Fetești. S-a întîmplat duminică, 8 ianuarie 2012, cînd copila, lăsată nesupravegheată, nu s-a asigurat în momentul traversării și s-a lovit de ușa laterală ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:42
(12792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Hoți de fier vechi, prinși de polițiști

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 22 și 35 ani, din Țăndărei, sînt cercetați de polițiști pentru de furt calificat. Cei trei au fost prinși vineri, 6 ianuarie a.c., pe strada Păcii, din Țăndărei, în ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:41
(12033 vizualizări - 2 comentarii)


Vijelia și ploile au făcut ravagii și în Ialomița

Vîntul puternic de zilele trecute dar și ploile abundente de sîmbătă, 7 ianuarie a.c., au făcut ca pompierii militari să intervină pentru cinci situații de urgență.
Astfel, vineri spre sîmbătă noaptea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:40
(13545 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, a refuzat recoltarea de probe biologice de sînge

Un bărbat de 52 ani, din Slobozia, este cercetat penal de polițiști pentru refuz de recoltare probe biologice de sînge în vederea stabilirii alcoolemiei. Șoferul a fost depistat la volanul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:37
(10370 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe venit prin reținere la sursă sub forma plăților anticipate, de virat

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, persoanele juridice sau alte entități care conduc evidență contabilă au obligația să calculeze ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:36
(12734 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...