Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița are peste 50 de mii de locuințe cu toalete în fundul curții

Județul la ani lumină de civilizație

Ialomița are peste 50 de mii de locuințe cu toalete în fundul curții

Județul Ialomița se află la ani luminiă distanță de civilizație. Iar datele statistice vin să confirme această situație. Ultimul recensământ arată faptul că peste 50 de mii de locuințe din județ au toaletele în fundul curții. Situația ar putea fi remediată dacă localitățile ar avea sistem public de canalizare, astfel încât localnicii să se racordeze la rețea. Cifrele arată că, în ultimii 13 ani, în Ialomița au fost construiți doar 350 km de canalizare...

Obligați să trăiască precum în Evul Mediu
Cifrele statistice arată că gradul de civilizație în județul Ialomița este scăzut... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2019, 10:05 (3852 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Numărul locurilor disponibile în clasa pregătitoare s-a diminuat

În Ialomița

Numărul locurilor disponibile în clasa pregătitoare s-a diminuat

Până pe 22 martie 2019, în Ialomița se desfășoară prima etapă de înscrieri în clasa pregătitoare. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că numărul locurilor disponibile a scăzut considerabil față de anul trecut.

Vești mai puțin bune În ultimii 6 ani, învățământul ialomițean a suferit o diminuare a numărului de elevi. În 2019, situația a rămas neschimbată. În plină campanie de înscriere a copiilor de vârstă școlară pentru clasele pregătitoare, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că, din toamnă, numărul copiilor care intră la școală... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2019, 13:35 (4266 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Cosâmbești are cele mai mari impozite din România

Primăria Cosâmbești are cele mai mari impozite din România

Fără rețea de canalizare sau drumuri asfaltate, dar cu impozite care au fost majorate excesiv. Se întâmplă în comuna Cosâmbești din județul Ialomița, unde valoarea taxelor locale pentru automobile a explodat. Deși pare a fi vorba despre o aplicare eronată a formulelor de calcul privind stabilirea taxelor și impozitelor locale, reprezentanții administrației locale susțin că totul este în regulă. «Am stabilit această majorare prin hotărâre a Consiliului Local Cosâmbești... Actul a primit avizul de legalitate din partea Prefecturii Ialomița!» a declarat Bogdan Popescu, primarul localității.

Localnicii se plâng de impozite... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2019, 10:10 (12191 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Asociația Fotbal Club «Unirea ’04 Slobozia» caută finanțare pentru anul 2019

La un pas de colaps

Asociația Fotbal Club «Unirea ’04 Slobozia» caută finanțare pentru anul 2019

Autoritățile locale caută dispe­rate o soluție pentru finanțarea AFC «Unirea ’04 Slobozia». La acest moment, situația este blocată de un ordin al ministrului Tineretului și Sportului. Potrivit acestuia, structurile sportive nu trebuie să se afle în litigiu cu instituția publică căreia îi solicită atribuirea unui contract de finanțare. Reamintim că, potrivit unui raport al Curții de Conturi, Asociația Fotbal Club «Unirea ’04 Slobozia» este obligată să înapoieze plăți considerate ilegale de peste 1 milion de euro...

Primăria are mâinile legate
Pe data de 19 septembrie 2018 a intrat... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2019, 09:50 (3892 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

șpaga e în ADN-ul nostru cultural

Viorica Dăncilă a citit de pe hârtiuțele ei în fața europarlamentarilor de la Bruxelles că șpaga românească «e o manieră diferită cultural de a mulțumi cuiva». Și are dreptate! Ia uitați-vă la colegul de birou. Are 50 de ani și trebuie să se opereze de hernie inghinală, dar trage de timp... Nu-i e frică de in­fecțiile nosocomiale, se teme că nu-i vor ajunge banii. Așa s-a născut, știe că trebuie să dea bani la doctor. Dar pe colega aia tânără și nurie o vedeți?! Ei, bine, ea și bărbatul ei au strâns bani pentru un loc pe listă la ANL-uri, numai că nu știu cui să îi dea... Luna trecută, vecinul de la 2 se bucura că «șpaga» pentru ITP-ul la mașină a rămas ca anul trecut. Și exemplele pot continua... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2019, 15:05 (4908 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Coșmarul locatarilor din blocul T2

Locuințe ANL la Slobozia

Coșmarul locatarilor din blocul T2

Blocurile ANL din Slobozia sunt un adevărat pericol pentru locatari. Sătui să mai aștepte ajutorul din partea autorităților, oamenii au început să sesizeze problemele pe rețele de socializare. Într-o postare recentă făcută pe internet, un locatar al blocului T2 reclamă faptul că nu mai poate intra în imobil din cauza crăpăturilor care au apărut în rampa de acces.

Problemă veche, dar nerezolvată
Blocul T2 este unul dintre cele mai noi blocuri construite la Slobozia, prin programul finanțat de Agenția Națională pentru Locuințe. Încă de la momentul în care a fost dat în folosință... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2019, 11:10 (6255 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: Slobozia bloc ANL

Click aici

EVENIMENT

Bugetul localităților, repartizat după o formulă ministeriala «necunoscută și eronată»

Scandal public în Ialomița

Bugetul localităților, repartizat după o formulă ministeriala «necunoscută și eronată»

Vineri, 22 martie 2019, plenul Consiliului Județean Ialomița, reunit în cadrul unei ședințe convocate «de îndată», a repartizat celor 66 de administrații din Ialomița bugetele anului în curs. În cadrul ședinței, președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, a admis că formula de calcul folosită pentru repartizarea bugetară este «necunoscută și eronată». Valoarea alocărilor bugetare pentru sumele defalcate din unele venituri ale bugetului de stat pe anul 2019 este de 219,5 milioane de lei.

Un buget de 10 ori mai mic Vineri, 22 martie ac., la orele 13,00, consilierii județeni... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2019, 19:05 (5892 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

ANAF ridică popririle debitorilor după 2 ani

Nou record în Ialomița

ANAF ridică popririle debitorilor după 2 ani

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița stabilește un record nou. Instituția a înștiințat un debitor că a decis «ridicarea măsurilor de executare silită» după... 2 ani!

Noaptea minții După ce în luna februarie ziarul nostru prezenta scrisoarea prin care ANAF anunța o «poprire la terți» pentru o datorie de 1 leu, a venit rândul altei aberații fiscale. În data de 28 februarie 2019, un debitor a fost notificat că în baza prevederilor Legii 207/2015 privind Codul de Procedură Fiscală i se ridică «măsurile de executare silită». Până aici toate bune și frumoase, iar aberația... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2019, 14:20 (6445 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noi acuzații de malpraxis la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Noi acuzații de malpraxis la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Reprezentanților Spitalului Județean de Urgență Slobozia li se cer despăgubiri morale în alte 3 noi dosare de malpraxis. Sumele solicitate se apropie de 600 mii de euro. Una dintre victime și-a pierdut viața chiar sub ochii medicului care o trata...

Procesele sunt în curs Potrivit reprezentanților Spitalului Județean de Urgență Slobozia, toate dosarele de malpraxis sunt înregistrate pe rolul instanțelor de judecată, procesele fiind în curs. Două dintre acțiuni au ca obiect intervenții medicale aplicate eronat asupra unor copii. Cea de-a treia cauză a avut urmări dramatice, pacientul... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2019, 17:36 (9838 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Moartea suspectă a unui bebeluș, anchetată de procurori

S-a întâmplat la Urziceni după ce o femeie a născut pe balcon

EXCLUSIV: Moartea suspectă a unui bebeluș, anchetată de procurori

Anchetă a procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița într-un dosar penal ce are ca obiect comiterea infracțiunii de «omor». Suspectă în această cauză este o tânără de 30 de ani care se presupune că și-ar fi omorât copilul imediat după naștere. Cercetările se află într-o fază incipientă, mama urmând să fie supusă unei expertize psihiatrice.

A născut pe balcon Din informațiile organelor judiciare reiese faptul că tânăra de 30 de ani locuia într-un bloc din Urziceni și ar fi născut copilul acasă, pe balcon. Apoi l-ar fi înfășurat într-o pătură și l-ar fi lăsat într-o cutie... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2019, 11:20 (7895 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECO Sfântu Gheorghe colectează deșeuri fără licență de funcționare

7 dintr-o lovitură

ADI ECO Sfântu Gheorghe colectează deșeuri fără licență de funcționare

La 3 ani de la înființare, unul dintre cei mai serioși operatori de pe piața deșeurilor menajere din mediul rural e la un pas de colaps. ADI 7 SRL, firmă emanată din Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO Sfântu Gheorghe, colectează deșeurile menajere de la populație ilegal. Oficialii firmei susțin că administrațiile locale nu sunt interesate să intre în legalitate...

Croitorașii cei viteji
ADI ECO Sfântu Gheorghe este unul dintre modelele de bună practică de pe piața deșeurilor menajere din Ialomița. Ea a fost înființată în anul 2010 pentru colectarea și gestionarea deșeurilor... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2019, 10:05 (7275 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Finanțare de 12 milioane de lei pentru infrastructura edilitară la Ion Roată

O comună, 3 proiecte

Finanțare de 12 milioane de lei pentru infrastructura edilitară la Ion Roată

Anul 2019 este anul proiectelor de infrastructură edilitară în Ialomița. Mihai Ghiță, primarul comunei Ion Roată, are 3 pro­iecte care așteaptă să fie finanțate. «Pentru mine contează comu­nitatea! De aceea tot depun proiecte peste proiecte... Unde ne permite bugetul, facem cu banii noștri. Unde nu, așteptăm!» declară el.

Apă și trotuare pentru oameni Comuna Ion Roată reprezintă un reper pe Drumul Național 2A, fiind la jumătatea distanței dintre Slobozia și Urziceni. De aceea, primarul Mihai Ghiță dorește ca oamenii care traver­sează comuna, dar mai ales cei care locuiesc aici, să aibă... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2019, 16:50 (7423 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile locale au mărit taxele și impozitele în 29 de localități

Efectele Ordonanței 114 în Ialomița

Administrațiile locale au mărit taxele și impozitele în 29 de localități

Ordonanța 114 a produs deja efecte ireversibile la nivelul localităților județului Ialomița. Potrivit datelor oficiale furnizate de către Instituția Prefectului Ialomița, în județ există 29 de administrații locale care nu au emis hotărâri de consiliu local pri­vind stabilirea taxelor și impozitelor pentru anul 2019. «Asociația Comunelor din România va ataca în instanță această Ordonanță...» susțin unii dintre primari.

O listă lungă Indexarea taxelor și impozitelor locale poate fi operată, conform legii, până la sfârșitul anului calendaristic. Ordonanța de Urgență a Guvernului 114 a... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2019, 13:40 (8057 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liste de așteptare pentru consultații în cabinetele medicilor din Ialomița

Liste de așteptare pentru consultații în cabinetele medicilor din Ialomița

Dacă au nevoie de o consultație la medic, ialomițenii trebuie să aș­tepte chiar și câteva luni pentru a ajunge într-un cabinet. De exemplu, medicul neurolog al Policlinicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia mai are câteva locuri disponibile, dar abia spre sfârșitul lunii decembrie 2019. Iar ca­zuri similare se petrec și în celelalte unități medicale din județ. Situația este generată de lipsa medicilor specialiști, dar și de o serie de acte normative care reglemen­tează numărul consulta­țiilor pe care un doctor trebuie să le acorde pacienților care așteaptă. În astfel de cazuri, internările de zi repre­zintă singura soluție pe care o au la îndemână pacienții care vor să fie văzuți de medic... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2019, 09:55 (8550 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, orașul cu 250 camere video

Poliția Locală la raport

Slobozia, orașul cu 250 camere video

Au trecut aproape 14 ani de când polițiștii locali asigură liniștea și ordinea publică în Slobozia. În ajutorul acestora au venit cetățenii care au reclamat incidentele, dar și cele 250 camere care supraveghează orașul. Acțiunilor în care polițiștii locali au fost implicați sunt evidențiate în Raportul de activitate pe anul 2018. În decursul anului trecut, Poliția locală Slobozia a aplicat peste 7000 de sancțiuni, în valoare de 861 mii de lei.

Slobozia, supravegheată de 250 de «ochi»
Municipiul Slobozia este monitorizat zilnic, în medie, de 7 agenți în acțiune și 3 mașini. Fiecare... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2019, 13:55 (10391 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa potabilă este tratată «manual»

În Ialomița

Apa potabilă este tratată «manual»

Un Raport oficial al Direcției de Sănătate Publică Ialomița scoate în evidență faptul că apa furnizată populației are mari probleme de potabilitate. În do­cumentul oficial se menționează faptul că cele mai multe deficiențe sunt generate de modul eronat în care sunt aplicate procedurile de tratare ale apei. Re­pre­zentanții autorităților locale au explicat însă că res­ponsabilitatea nu este a lor, si­tuația fiind generată de calita­tea îndoielnică a apei din subsolul întregii Câmpii a Bărăganului.

Pericolul de la robinete
Serviciul de alimentare cu apă potabilă la nivelul județului... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2019, 10:10 (4629 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are un singur candidat «admis» la examenul pentru Barou

Ialomița are un singur candidat «admis» la examenul pentru Barou

Institutul Național pentru Pregătirea Avocaților a făcut publice rezultatele concursului de admitere în profesia de avocat, sesiunea martie 2019. Doar un singur candidat din cei cinci care au reprezentat județul Ialomița la această testare a promovat examenul!

Un concurs dificil Admiterea în profesia de avocat se realizează în baza unui examen, organizat de Institutul Național pentru Pregătirea Avo­caților. Subiectele cuprind cunoș­tințe temeinice de Drept Civil, Drept Procesual Civil, Drept Penal, Drept Pro­cesual Civil, dar și aspecte legate de modul în care se exercită profesia de... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2019, 17:15 (8373 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Mocioniu e mincinosul mincinoșilor

Scrisoare către orașul care nu-l va realege

Mocioniu e mincinosul mincinoșilor

Ca în fiecare an, la început de martie, slobozenii primesc în plic o scrisoare din partea autorităților locale. Moda a fost inventată de către Ionașcu și a atins pragul de suportabilitate încă din mandatul lui Alexandru Stoica. Și, totuși, primarul Adrian Mocioniu continuă să plătească peste 200 mii de lei pentru ca slobozenii să citească 4 pagini de fantezii administrative, că minciuni poate e prea mult spus...

Minte-mă corect gramatical!
Primul lucru care-ți sare în ochi la scrisoarea primarului Adrian Mocioniu sunt greșelile de scriere și de exprimare. Nu le vom trece în revistă... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2019, 09:50 (7865 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Municipiul Fetești se modernizează cu bani europeni

Municipiul Fetești se modernizează cu bani europeni

bonus: Se extinde rețeaua de energie electrică

Autoritățile locale din Fetești au făcut un prim bilanț al proiectelor finanțate cu fonduri europene pe care le au în desfășurare la nivelul municipiului. Acestea vizează reabilitarea unor unități de învățământ, dar și elaborarea unui plan anticorupție în rândul funcționarilor din cadrul Primăriei Fetești. Valoarea acestor proiecte depășește 3 milioane de lei. Alte 6 proiecte europene așteaptă să fie aprobate pentru finanțare... Cel mai important dintre acestea vizează construirea unui ambulatoriu nou la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din oraș.

Bani europeni la Fetești Primele... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2019, 15:10 (5097 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Banii pentru ajutoarele de înmormântare, furați din casieria Casei de Pensii Ialomița

EXCLUSIV: Banii pentru ajutoarele de înmormântare, furați din casieria Casei de Pensii Ialomița

Scandal la Casa de Pensii Ialomița, după ce suma de bani aferentă ajutoarelor de înmormântare a dispărut din casieria instituției. În total, ar fi vorba despre peste 100 mii de lei. Cazul a intrat și în atenția polițiștilor din Slobozia.

Verificări în curs Din primele informații, se pare că fapta a fost sesizată Poliției în cursul zilei de miercuri, 13 martie 2019, printr-un apel la 112. Oamenilor legii li s-a comunicat faptul că cei 100 mii de lei ar fi fost lăsați de casiera Casei de Pensii Ialomița pe masă,  după care femeia a ieșit preț de câteva secunde din birou, iar la întoarcere... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2019, 22:20 (8558 vizualizări - 10 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Armășești: 150 litri de motorină, «evaporată» din rezervor

Alarmată, o femeie, de 45 de ani, din localitatea Armășești, a sesizat polițiștii din localitate, sîmbătă 10 iulie, că în noaptea anterioară îi dispăruseră 150 litri de motorină din rezervorul unui autocamion ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:37
(16483 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lectură pentru nevăzători la Biblioteca Județeană

Slobozia: Lectură pentru nevăzători la Biblioteca Județeană

Joi, 15 iulie 2010, ora 11.00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, în parteneriat cu Fundația «Cartea călătoare» Focșani, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 12:49
(18359 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Inundații și incendii

Ialomița: Inundații și incendii

Ploile abundente de la sfîrșitul acestei săptămâni au inundat mai multe gospodării din comuna Giurgeni și din cartierele Buliga, Fetești Gară și Fetești Sat ale municipiului Fetești. Vineri, 9 iulie și ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 12:40
(23743 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni la Slobozia și Urziceni

Peste 130 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița, au acționat vineri, 10 iulie a.c., sub directa coordonare a inspectorului șef Viorel Ștefu, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:33
(11211 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Suspecții mai multor furturi, identificați

Polițiștii au identificat un grup format din patru suspecți acuzați că, împreună sau individual, au săvîrșit 11 furturi din dependințe, garaje sau adăposturi de animale și păsări, fapte săvîrșite în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:32
(13449 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Fierbinți Tîrg: Tîlhari arestați

În cursul zilei de vineri, 10 iulie a.c., polițiștii au acționat pe raza orașului Fierbinți Tîrg, identificînd trei tineri, pe numele cărora Tribunalul București-Secția I Penală a emis, la data de 8 iulie ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:31
(14342 vizualizări - 0 comentarii)


În atenția angajatorilor (persoane juridice și fizice) care depun declarații la FNUASS: Raportarea electronică

Începînd cu raportările lunii iulie, efectuate în luna august, către CJAS Ialomița, listele de asigurați vor fi preluate în sistem electronic în baza aplicației furnizate de către CNAS-Siveco. Această aplicație ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 10:14
(19129 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 arestări într-o singură săptămînă

În săptămîna 2-8 iulie a.c., pe parcursul instrumentării dosarelor penale, avînd în vedere probatoriul administrat pe numele unora dintre suspecți, polițiștii ialomițeni au dispus reținerea a 12 persoane ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 13:13
(20158 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Încă o persoană implicată în scandal, reținută de polițiști

În cadrul cercetărilor s-a stabilit că în scandalul iscat marți seară în orașul Căzănești a fost implicat și un tînăr, de 28 de ani, din localitate, ce a fost identificat deja de polițiști. Față de acesta ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 13:04
(17912 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Casiera unei asociații de locatari, arestată

Delapidare, fals intelectual și uz de fals sînt infracțiunile pentru care este învinuită o femeie, de 61 de ani, domiciliată în Urziceni, casier al unei asociații de locatari din municipiu. În baza probatoriului ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:41
(20792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Polițiștii ialomițeni, în zonele afectate de inundații

Polițiștii ialomițeni continuă să acționeze în mai multe zone afectate de inundații, din municipiul Fetești și comunele Stelnica și Vlădeni. Misiunea polițiștilor se concentrează îndeosebi pe asigurarea ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:38
(16263 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, sub Cod Galben

Ialomița, sub Cod Galben

Începînd de vineri, 9 iulie, orele 08,00 și pînă sîmbătă, 10 iulie, orele 10,00, Ialomița se află sub Cod Galben. Meteorologii au emis avertizări de vînt puternic și vijelii. «În intervalul menționat în ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:19
(21902 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Piața Agroalimentară și Bazarul de Mărfuri Industriale, controlate de polițiști

Joi, 8 iulie a.c., în intervalul orar 10.00-13.00, efective ale Birourilor de Ordine Publică pentru Mediul Urban și Rutier Slobozia, în colaborare cu polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:07
(23452 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Depistat la volan deși avea permisul suspendat pentru conducere în stare de ebrietate

Joi seara, 8 iulie a.c., în jurul orei 20.00, un echipaj de poliție aflat în serviciul de patrulare pe raza municipiului Urziceni, în zona sensului giratoriu de la intersecția DN1D cu DN2, a oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:06
(12952 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea criminalității în mediul rural

Polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Cocora, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, au acționat pe raza comunelor anterior menționate ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:03
(20419 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM: 11%, rata șomajului în luna iunie 2010

La sfîrșitul lunii iunie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 11530 de persoane, din care 5272 șomeri indemnizați, respectiv 6258 șomeri neidemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 18:11
(12859 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Sudiți: Proiectile neexplodate descoperite sub fundația unei case

Nu mai puțin de 7 proiectile de artilerie explozive, patru dintre acestea de calibru 100 mm, două de calibru 105 și unul de calibru 76 mm, au fost descoperite de cîțiva cetățeni care lucrau la scoaterea ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 14:33
(24016 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei, raiul contrabandiștilor de țigări

Numai într-o singură seară polițiștii au confiscat peste 15 mii de pachete de țigări, în orașul Țăndărei. Țigările erau transportate în mașini, iar deținătorii nu au putut prezenta documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:23
(24384 vizualizări - 5 comentarii)


5,8 mii de lei, amenzi pentru nesiguranța alimentelor

Aproximativ 40 de unități de procesare sau comercializare a produselor alimentare au fost, în perioada recent încheiată, verificaTe de inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:22
(21917 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Patru autoturisme implicate într-un accident rutier

Miercuri, 7 iulie a.c., în jurul orei 14.35, echipajul de descarcerare și ambulanța SMURD de la Detașamentul Urziceni s-au deplasat de urgență pe DN2, la ieșirea din localitatea Lilieci, unde s-a produs ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:15
(13851 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Urziceni: Acțiune a Poliției

O acțiune de amploare s-a desfășurat marți, 6 iulie a.c., la Urziceni, în intervalul orar 18.00-21.00, polițiștii acționînd pe multiple planuri. În cadrul acțiunii, au fost legitimate 173 de persoane, iar ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:11
(10991 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, după gratii

Marți, 6 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore un tînăr, de 20 de ani, din localitate, învinuit de săvârșirea a trei furturi din auto, fapte săvîrșite împreună cu un minor de ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:31
(14755 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan, cu permisul suspendat

Un bucureștean de 29 de ani este cercetat penal de polițiști după ce a fost depistat conducînd un autoturism pe drumurile publice, deși avea permisul suspendat din luna ianuarie 2010. Autoturismul condus ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:20
(15135 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Țiganii din Căzănești s-au încăierat din nou. 5 persoane, reținute de polițiști

Scandalul s-a produs seara trecută, marți, 6 iulie, cînd mai multe persoane de etnie rromă, bărbați, femei și copii se aflau în fața unei locuințe unde aruncau cu diverse obiecte. Pentru calmarea spiritelor ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:04
(13630 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Aproape 2000 de pachete cu țigări de contrabandă, expediate printr-o firmă de curierat

Polițiștii din Slobozia au interceptat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia, un autoturism asupra căruia aveau bănuieli că transportă țigări de contrabandă. La volan se afla un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 07:10
(20107 vizualizări - 3 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:19
(11052 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:18
(13381 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La 14 ani, tîlhari cu acte-n regulă

Duminică, 4 iulie, la miezul nopții telefonul de urgență al polițiștilor din Țăndărei a sunat pentru a anunța o tîlhărie în strada mare. Victima a declarat polițiștilor că în timp ce se afla în zona pasarelei ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:55
(13385 vizualizări - 3 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: În căutarea vițelului (ne)pierdut

Fiindcă nu și-a mai găsit vițelul în locul unde îl priponise, o femeie din Sfîntu Gheorghe a apelat numărul de urgență 112 pentru a alerta polițiștii. Femeia a susținut că vițelul îi fusese furat din spatele ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:55
(14631 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A fugit de acasă la cerșit

Un copil din Fetești a pus pe jar polițiștii din localitate după ce bunica sa, o bătrînă de 61 de ani, a anunțat dispariția de la domiciliu a acestuia. Copilul, de 12 ani, plecase de la domiciliu în urmă ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:54
(11915 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...