Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomițenii au datorii restante de 43,4 milioane de lei la bănci

Ialomițenii au datorii restante de 43,4 milioane de lei la bănci

La sfârșitul anului 2018, valoarea totală a creditelor contractate de ialomițeni a atins nivelul de 1249,2 milioane de lei. Din această sumă, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României, 43,4 milioane de lei reprezintă credite restante. Paradoxal, ialomițenii reușesc să economisească. Aceleași date statistice confirmă o creștere a volumului de depozite la termen cu 31 milioane de lei.

Au crescut restanțele la credite Potrivit datelor statistice, raportate de Banca Națională a României, ialomițenii continuă să dea bătăi de cap băncilor. La finalul lunii decembrie 2018, nivelul... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2019, 14:55 (5955 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Noii șefi ai Poliției ialomițene vor să crească gradul de siguranță al cetățenilor

La vremuri noi, aceiași «noi»

Noii șefi ai Poliției ialomițene vor să crească gradul de siguranță al cetățenilor

După ce au trecut cu bine de evaluarea realizată de oficialii Inspectoratului General al Poliției Române, noii șefi ai Poliției ialomițene și-au prezentat planurile pe care le au cu privire la activitatea în cadrul instituției în acest an. Comandantul Cristian Ivan, împreună cu adjuncții săi, Silviu Condruț și Sebastian Savu, și-au propus ca în 2019 să diminueze rata infracțiunilor stradale și reducerea accidentelor rutiere grave.

Schimbări la vârfurile Poliției ialomițene
După o perioadă în care întreaga conducere a Poliției ialomițene a fost condusă în baza unor împuterniciri... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 17:35 (15440 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Au rămas fără adăpost din cauza datoriilor acumulate

Se întâmplă la Slobozia

Au rămas fără adăpost din cauza datoriilor acumulate

Mai mulți beneficiari ai locuințelor sociale aflate în administrarea Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia au fost evacuați în 2018, din cauza numeroaselor datorii pe care le-au acumulat la plata chiriei și utilităților. Valoarea debitelor se apropie de suma de 20 mii de lei. Toate locuințele sociale ale Direcției de Asistență Socială din Slobozia se află în clădirea fostei Școli Nr. 13, iar condițiile oferite lasă de dorit. Anul trecut suma investită pentru întreținere și renovări nu a depășit 10 mii de lei.

Săraci și datornici
Potrivit estimărilor oficiale, la... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 15:10 (7795 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Pompierii din Țăndărei sunt «chiriași» pe terenul unui afacerist local

Pompierii din Țăndărei sunt «chiriași» pe terenul unui afacerist local

De mai bine de 10 ani, admi­nistrația locală din Țăndărei plătește chirie unui om de afaceri local pentru ca Garda de Intervenție a Pompierilor să poată funcționa. La această situație s-a ajuns după ce terenul pe care se află amplasată Garda de Intervenție a fost cumpărat la licitație de Constantin Lupu, fostul director al fabricii de cărămidă din oraș. Auto­ritățile locale încearcă să cumpere respectiva suprafață, însă prețul cerut de afacerist este prea mare.

Istoria unui teren În 1994, Primăria Țăndărei și firma Agromec Țăndărei încheie o Convenție prin care administrația locală... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2019, 10:05 (7208 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Economii de doar 55 mii de lei pentru copiii din Ialomița

Economii de doar 55 mii de lei pentru copiii din Ialomița

Potrivit Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița, tot mai mulți părinți din Ialomița utilizează contul de economii individual «Junior Centenar». Acest cont dă posibilitatea părinților să economisească bani pentru copiii lor, prin intermediul Statului. Sumele vor fi retrase abia după ce minorii împlinesc vârsta de 18 ani. În cele câteva luni de la deschiderea acestui cont, în Ialomița au fost depuși 55 mii de lei.

Părinții pot face economii pentru copii
Anul trecut, în noiembrie, Guvernul României a aprobat prin Ordonanță posibilitatea ca părinții să poată economisi... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2019, 14:05 (6047 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile rurale din Ialomița trăiesc din rezerve bugetare și promisiuni

Anul 2019 se anunță sărac

Administrațiile rurale din Ialomița trăiesc din rezerve bugetare și promisiuni

bonus: PNDL 2 se amână pentru anul următor!

La început de februarie 2019, admi­nistrațiile locale din Ialomița continuă să funcționeze fără buget. Primarii intervievați susțin, la unison, că vor renunța la investiții și vor face economii pentru a supraviețui. Principalele proiecte de investiții afectate sunt cele derulate prin PNDL 2, valoarea acestora depășind 813 mi­lioane de lei noi.

Istoria se repetă După 2 ani de relaxare administrativă, edilii din Ialomița sunt obligați să strângă din nou cureaua. Potrivit celor mai fericite previziuni, bugetul de stat al României nu va fi votat mai devreme de 1 martie 2019... Pe cale de... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2019, 09:55 (10435 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

APIA Ialomița a plătit subvenții în valoare de 425 milioane de lei

Pentru 2018

APIA Ialomița a plătit subvenții în valoare de 425 milioane de lei

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița a fost și în 2018 principalul organism prin intermediul căruia fondurile europene au ajuns în județul nostru. O estimare oficială a instituției arată faptul că valoarea subven­țiilor acordate fermierilor ialomițeni, atât din sectorul agricol cât și cel zootehnic, a fost pentru anul 2018 de 425 milioane de lei...

Fonduri pentru fermierii ialomițeni
Subvențiile pe care Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița le-a acordat anul trecut în județul nostru au la bază cele două mari programe de absorbție a... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2019, 13:10 (6946 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

în Ialomița muribundă

Ialomița se depopulează încet, dar sigur. În ultimii 30 de ani, am pierdut peste 40 mii de locuitori. Există și cauze naturale, fără îndoială... În fond, toată Europa se depopulează. Dar impactul lor în Ialomița e minor. Ialomița se depopulează din cauza noastră. Întâi pentru că i-am votat pe Ei 30 de ani. Apoi pentru că i-am lăsat pe Ei să ne conducă fără să îi deranjăm. Pentru că i-am lăsat pe Ei să ne trimită copiii în Spania, la căpșuni. Pentru că n-am protestat când Ei au cheltuit banii publici pe investiții inutile. Pe drumuri care nu duc nicăieri, surse de apă pe care nu le folosește... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2019, 17:05 (4873 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Serviciului Logistic al Jandarmeriei ialomițene, vizat de o anchetă privind fapte de «furt»

Revoltător

Șeful Serviciului Logistic al Jandarmeriei ialomițene, vizat de o anchetă privind fapte de «furt»

Procurorii Parchetului Militar din București urmează să fie învestiți pentru a face verificări într-un dosar penal ce vizează un cadru al Ministerului Afacerilor Interne. Ancheta are legătură cu șeful Serviciului Logistic al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, acuzat public de faptul că și-ar fi însușit pe nedrept banii unui copil...

Verificări în curs Potrivit informațiilor, la sfârșitul săptămânii precedente, într-unul din supermarketurile din Slobozia, o copilă ar fi pierdut o bancnotă de 50 de lei. Ea a sesizat la scurt timp acest aspect, iar când s-a întors să ridice... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2019, 19:15 (31166 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu promite locuințe sociale în valoare de 9,2 milioane de lei

Ambițiile edilitare ale anului 2019 la Slobozia

Administrația Mocioniu promite locuințe sociale în valoare de 9,2 milioane de lei

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 22 ianuarie 2019, indicatorii tehnico-economici pentru un bloc de locuințe sociale în Cartierul Bora din Slobozia. Valoarea acestei investiții este de 9,2 milioane de lei și urmează să fie finali­zată în 16 luni. Potrivit informațiilor oficiale, pe lista investițiilor ce urmează să fie demarate sau continuate în acest an se mai numără sistematizarea Cartierului Gării Noi, rețeaua integrată de piste pentru biciclete, modernizarea transportului local, un nou cimitir uman... Majoritatea acestor investiții reprezintă simple promisiuni, acestea depinzând aproape integral de fonduri guvernamentale sau fonduri europene.

Săracii vor primi 48 de locuințe sociale... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2019, 12:10 (6265 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SUSTENABILITATE

SUSTENABILITATE

Pentru EXPUR, compania care și-a dovedit stabilitatea și implicarea în comunitatea locală, dezvoltarea durabilă nu este doar un concept actual. Aceasta se traduce prin eforturi concentrate care au însemnat investiții de 2-3 milioane euro în fiecare an, câteva exemple fiind instalația de producere a lecitinei, realizarea magaziei de depozitare din Silozul Urziceni, sistemul de detecție a incendiilor, echipamente noi pentru Rafinărie și Biodiesel, modernizarea sistemului de încărcare a șrotului în auto și CF, modernizarea sistemului de filtrare la secția de Prese.
Un pas nou pentru protejarea mediului a fost făcut recent, prin începerea... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2019, 10:10 (5190 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicul Georgeta Moiceanu, acuzată că a confiscat cardul unei paciente

Scandal la Miloșești

Medicul Georgeta Moiceanu, acuzată că a confiscat cardul unei paciente

Medicul de familie Georgeta Moiceanu este acuzată de către rudele unei bătrâne diagnosticată cu schizofrenie că i-a confiscat acesteia cardul de sănătate. Situația a ajuns în atenția Casei Județene de Sănătate Ialomița. «Vom verifica acuzațiile și, dacă se dovedesc adevărate, vom lua măsuri!» a declarat Mihai Geantă, președintele instituției.

O nenorocire nu vine singură Elena Vlase din Miloșești are 78 de ani și a fost diagnosticată cu schizofrenie. Potrivit legii, ea beneficiază de tratament gratuit din partea statului. O dată la trei luni, femeia, însoțită de fiica ei, merge la medicul... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2019, 14:40 (16527 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI Ialomița a blocat un proiect investițional de 900 mii de lei

Fondurile Consiliului Județean Ialomița nu sunt pentru toți primarii

ADI Ialomița a blocat un proiect investițional de 900 mii de lei

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița a res­pins un proiect inițiat de orașul Căzănești pentru achi­zițio­na­rea «unei autospeciale de lucru cu apă și spumă» pentru Serviciul Voluntari Situații de Urgență Căzănești. Valoarea estimată a achiziției este de 900 mii de lei, iar comunele care urmau să beneficieze de această autospecială sunt Andrășești, Munteni Buzău și Sărățeni. În contestația depusă, primarul Alexandru Măchiță susține că «mo­tivele respingerii sunt neîntemeiate!». În replică, Daniel Ganea, directorul ADI Ialomița, susține că nu au fost respectate preve­derile Ghidului Solicitantului. ADI Ialomița a fost înființată de către președintele Victor Moraru cu scopul declarat... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2019, 10:20 (7724 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuiesc ilegal în casele construite de Guvernul României pentru sinistrați

Se întâmplă la Alexeni

Locuiesc ilegal în casele construite de Guvernul României pentru sinistrați

Scandal în comuna Alexeni între administrația locală și câțiva cetățeni care locuiesc în imobilele construite de Guvernul României în urma inundațiilor care au afectat localitatea în anul 2005. Oamenii acuză autoritățile că intențio­nează să-i evacueze din respectivele case dacă nu plătesc lunar o chirie modică. În replică, oficialii Primăriei Alexeni susțin că nemulțumirea cetățenilor este nejustificată și se pregătesc să scoată casele la licitație. Situația aduce însă în actualitate o serie de abuzuri ignorate de autoritățile competente de peste 10 ani.

Pomană oferită în scop umanitar... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 17:15 (5843 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Chemgas se pregătește să redeschidă Combinatul Chimic Slobozia

Chemgas se pregătește să redeschidă Combinatul Chimic Slobozia

Reprezentanții Chemgas, firma care deține Combinatul Chimic Slobozia, caută forță de muncă. Fără a anunța auto­ri­tățile competente, foștii salariați ai unității au fost notificați pentru a reveni la serviciu. Chemgas se află însă în procedură de insolvență, cu datorii de peste 8 milioane de euro... Mai mult, societatea este implicată în peste 100 acțiuni civile in­tentate de foștii angajați, în în­cercarea disperată a acestora de a-și primi salariile neachitate.

Masă de manevră pentru patroni
În ultimii 5 ani, firma care ad­ministrează Combinatul Chimic Slobozia, Chemgas, a concediat... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2019, 10:10 (11300 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Bilanțul după 4 ani de mandat va fi unul pozitiv!»

Primarul Adrian Mocioniu e îngrijorat, dar încrezător

«Bilanțul după 4 ani de mandat va fi unul pozitiv!»

La începutul anului 2019, Slobozia se pregătește pentru cel mai prost an financiar al său. Primele estimări confirmă faptul că bugetul local va fi mai mic, iar investițiile vor fi dimi­nuate. Primarul Adrian Mocioniu susține însă că există soluții concrete pentru toate proble­mele administrative. În cadrul primului său interviu din anul 2019, a declarat că toate promisiunile lansate în campania electorală din 2016 rămân valabile și că, la sfârșitul man­da­tului, bilanțul realizărilor ad­ministrative va fi unul pozitiv...

Concedieri de 20% la nivelul administrației
În așteptarea bugetului pentru noul an, primarul Adrian Mocioniu ia în calcul soluția concedierilor controlate. Potrivit datelor oficiale, 55% din bugetul de venituri al Primăriei Slobozia urmează să fie sacrificat anul acesta pentru salarii. Deși a angajat peste 50 de oameni în ultimii 2 ani, primarul Adrian Mocioniu crede acum că numărul de funcționari poate fi diminuat... La acest moment, numărul angajaților din cadrul Primăriei Slobozia și instituțiilor subordonate depășește 650 de persoane...... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2019, 09:55 (17371 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» a achiziționat în 2018 cărți în valoare de 60 mii de lei

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» a achiziționat în 2018 cărți în valoare de 60 mii de lei

Anul 2018 a fost unul plin de superlative pentru Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»:  114 de activități literare, 60 de parteneriate cu școlile din Ialomița și 39 mii de cititori. Iar sumele alocate pentru achiziționarea unui nou fond de carte a atins o cifră record: 60 mii de lei.

155 de cititori pe zi Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» reprezintă un reper instituțional pentru pa­sionații de lectură. În anul 2018 instituția a alocat 60 mii de lei pentru achiziționarea a 2400 de cărți noi. Conform reprezentanților Bibliotecii, instituția a fost vizitată în anul 2018 de... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2019, 17:40 (5846 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

«statul paralel» este vinovat!

Din ce am reușit să înțelegem de-a lungul timpului, minciuna și manipularea nu au culoare politică sau ideologică. Acestea reprezintă instrumente cu care clasa politică aflată la Putere în­cearcă și, de cele mai multe ori, reușește să-și as­cundă propriile neputințe. Actual, «țapul ispășitor» este «statul paralel». Social-democrații nu au in­ventat roata, căci sintagma a fost folosită și implementată cu succes peste Ocean sub denumirea «deep state». Însă autohtonii noștri aflați vremelnic la Putere desăvârșesc ceea ce americanii nici nu gândeau. În prezent, «statul paralel» este vinovat pentru tot ceea ce ni se întâmplă. Nu avem infrastructură, autostrăzi și drumuri decente? «Statul pa­ralel»... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2019, 10:05 (5341 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

25 de localități sunt fără curent electric de mai bine de 12 ore

Cod Galben de polei în Ialomița

25 de localități sunt fără curent electric de mai bine de 12 ore

Vremea nefavorabilă creează mari probleme în județul Ialomița. 25 de localități din zona de vest a județului sunt fără curent electric în acest moment. De asemenea, toate drumurile județene au fost închise. Oficialii Comandamentului Județean pentru Situații de Urgență au precizat faptul că fac eforturi pentru a remedia toate aceste situații.

Urziceniul este în beznă
Printre localitățile rămase fără curent electric se numără și municipiul Urziceni. Potrivit oficialilor Comandamentului Județean pentru Situații de Urgență, din cauza poleiului au fost avariate mai multe linii de înaltă... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2019, 14:26 (9584 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Localități fără curent și drumuri blocate din cauza poleiului

Ialomița: Localități fără curent și drumuri blocate din cauza poleiului

UPDATE S-a redeschis circulația pe DN2C

Vremea nefavorabilă a făcut ravagii în județul Ialomița. Astfel, vineri, 25 ianuarie 2019, orele 10,00, în Ialomița 5 localități nu au curent electric și mai multe drumuri sunt închise din cauza poleiului. Mai mult, autoritățile încearcă acum să transporte la spital o fetiță de 12 ani din satul Bordușelu, însă intervenția este îngreunată din cauza gheții care a acoperit șoseaua. Noaptea care a trecut a fost una încărcată de intervenții pentru reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița.

Ialomița, blocată din cauza poleiului
Potrivit informațiilor oficiale... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2019, 12:05 (14486 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
327 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfîrșitul lunii noiembrie 2016, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6904 șomeri, din care 1216 șomeri indemnizați, respectiv 5688 șomeri ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2016, 12:10
(5743 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sărbătoarea Colindului «Sub zare de soare»

Consiliul Județean Ialomița, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, Consiliul Local Slobozia și Direcția Municipală pentru Cultură, Sport și Tineret Slobozia organizează ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2016, 18:10
(6853 vizualizări - 0 comentarii)


Schimbare de comandă la ISU Ialomița

Joi, 15 decembrie 2016, începînd cu orele 11,00, se va desfășura ceremonialul militar de predare-primire a comenzii Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2016, 14:15
(5432 vizualizări - 3 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Concert «Hristos se naște, slăviți-L!»

Luni, 19 decembrie 2016, începînd cu orele 17,00, cu binecuvîntarea și în prezența Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, la Catedrala «Înălțarea Domnului» din Slobozia va avea loc ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2016, 12:05
(6813 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate de energie electrică

Printr-un comunicat de presă, ENEL Distribuție Dobrogea anunță că luni, 12 decembrie 2016, energia electrică va fi întreruptă total în localitatea Reviga, între orele 8,00-15,30. De asemenea, tot luni, ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2016, 11:35
(4029 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț din magazine, reținut

Un tînăr de 18 ani s-a ales cu un dosar penal, acesta fiind autorul unui furt de produse dintr-un magazin de pe raza municipiului Slobozia. Cel care a sesizat polițiștii a fost angajatul respectivei societăți ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2016, 16:50
(3434 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Alegeri parlamentare, supravegheate de polițiști

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează cu privire la faptul că scrutinul electoral, desfășurat duminică, 11 decembrie 2016, va fi supravegheat de polițiști. 400 de oameni ai legii vor ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2016, 16:25
(4866 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 23000 de lei pentru șoferii imprudenți

Acțiunile polițiștilor ialomițeni din cadrul Serviciului Poliției Rutiere Ialomița s-au lăsat cu amenzi pentru șoferii certați cu regulile de circulație. Astfel, oamenii legii au aplicat sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2016, 16:10
(5989 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Produse alimentare, depozitate în spații neconforme

Direcția Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a demarat o amplă acțiune de verificare a societăților comerciale de vînzare cu amănuntul și unităților de procesare și comercializare ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2016, 12:25
(4042 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Bărbulești

Locuința unui cetățean din localitatea Bărbulești a fost cuprinsă de flăcări în dimineața zilei de miercuri, 7 decembrie 2016, în jurul orelor 9,30, după ce lemnele depozitate în imediata apropiere a unei ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2016, 10:10
(4529 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Firmă de transport
cu acționariat german

angajează șoferi profesioniști,
categoria C+E
-posesor atestat profesional
și cartelă tahograf
-experiență minim 2 ani,
pentru Comunitate
-plata la zi
Relații la telefon 0729/272.272

8 Decembrie 2016, 09:10


Crimă în comuna Albești

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus, prin ordonanță, reținerea pentru 24 de ore a numitului Marius Bucur, domiciliat în comuna Albești. Acesta și-a lovit cu pumnii și picioarele ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2016, 17:30
(7114 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, anunță vacantarea a 800 locuri de muncă în Spania, pentru muncă sezonieră în agricultură (recoltarea ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2016, 15:15
(7149 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident grav, un mort și patru răniți!

Luni, 28 noiembrie 2016, în jurul orei 10,30, două autoturisme care se deplasau pe E85, între localitățile Glodeanu Sărat și Ciocîrlia, au fost implicate într-un accident rutier. În urma evenimentului, ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2016, 20:40
(2412 vizualizări - 0 comentarii)


Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Enel Distribuție anunță consumatorii cu privire la întreruperile programate în alimentarea cu energie electrică, survenite din cauza lucrărilor planificate de reabilitare și modernizare a rețelei. Astfel ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2016, 11:10
(3552 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină răsturnată, lîngă Movilița

Accident rutier pe DN2A, în zona localității Movilița. Un bărbat, de 37 de ani, și un tînăr, de 19 ani, au ajuns la spital după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat. Din primele informații, șoferul ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2016, 11:05
(4649 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Alege să fii corect!»

Polițiștii ialomițeni, alături de alți reprezentanți din cadrul structurilor din teritoriu ale Ministerului Afacerilor Interne, au demarat vineri, 25 noiembrie 2016, campania «Alege să fii corect!». Campania ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2016, 10:55
(4718 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Comerț ilicit cu parfumuri

Doi bărbați de 36 și 29 de ani, din comuna Bărbulești, au fost surprinși de jandarmii din Slobozia în timp ce încercau să vîndă pe străzile municipiului parfumuri contrafăcute. Produsele erau ambalate și ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2016, 10:45
(3653 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Rănit într-un accident de circulație

Un șofer, de 63 de ani, din Teleorman, a fost rănit într-un accident rutier petrecut în zona localității ialomițene Iazu. Datele polițiștilor arată faptul că mașina bărbatului a fost lovită de un conducător ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2016, 10:35
(5412 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Țăndărei, Fetești: Dosare penale la 16 ani

Trei tineri, în vîrstă de 16 ani, din Țăndărei și Fetești, s-au ales cu dosare penale pentru comiterea infracțiunii de furt. Aceștia au fost surprinși de angajații unor magazine de pe raza celor două orașe ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2016, 10:25
(7894 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Informare pentru proprietarii de porcine

Direcția Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii de porcine cu privire la modalitatea prin care se pot comercializa aceste animale, în următoarea perioadă de ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2016, 10:15
(5418 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 30 de zile pentru depunerea declarațiilor pentru veniturile obținute din închirieri

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care obțin venituri din închirierea bunurilor, aflate în patrimoniul personal, că au la dispoziție 30 de zile pentru a depune ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2016, 10:10
(7057 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Donează sînge, salvează o viață!»

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni au continuat acțiunile în cadrul campaniei «Donează sînge, salvează o viață!», inițiată de Patriarhia Română. O echipă medicală a Centrului de Transfuzii Sanguine ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2016, 10:05
(6204 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șofer de microbuz, prins beat la volan

În urma unei acțiuni cu scop preventiv, demarată la nivel național de Direcția Rutieră din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, polițiștii au depistat în trafic, la Slobozia, un șofer de microbuz ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2016, 16:30
(3869 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 18 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2016, 18:30
(3964 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 23 și 53 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși anterior au consumat băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2016, 18:25
(4273 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocîrlia: Pieton băut, acroșat de o mașină

Sîmbătă, 19 noiembrie a.c., în jurul orei 17,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2, lîngă localitatea Ciocîrlia, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2016, 18:15
(6127 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 367 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 21 noiembrie 2016, sînt disponibile 367 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2016, 12:35
(5628 vizualizări - 0 comentarii)


Înghițiți de apele Dunării, căutați de scafandri

Două echipe de scafandri din București și Constanța au demarat operațiunile de căutare a doi bărbați, înghițiți de apele Dunării, la Giurgeni. Potrivit informațiilor, cei doi se aflau într-o barcă, alături ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2016, 22:28
(5621 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Modificări legislative pentru șomeri și angajatori

Potrivit unui comunicat al AJOFM Ialomița, șomerii înregistrați la agențiile pentru ocuparea forței de muncă care nu beneficiază de indemnizație de șomaj, în situația în care se angajează cu normă întreagă ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2016, 18:45
(4747 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...