Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Avocatul Poporului intervine în problema mirosurilor pestilențiale din Slobozia

Avocatul Poporului intervine în problema mirosurilor pestilențiale din Slobozia

Cunoscută la nivelul tuturor instituțiilor publice din Slobozia, problema mirosurilor neplăcute provenite de la stația de epurare a orașului a intrat și în atenția Avocatului Poporului. Instituția a notificat recent Consiliul Județean Ialomița, în calitate de acționar majoritar al operatorului Urban SA, cu privire la această situație. Avocatul Poporului vrea să știe ce măsuri a adoptat administrația județeană pentru a preveni apariția mirosurilor pestilențiale.

 

Solicitare înaintată Consiliului Județean Ialomița Ceea ce n-au reușit să rezolve Garda de Mediu ... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2025, 12:15 (8468 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Localitățile din Ialomița vor rămâne fără rețelele de apă promise de operatorul Ecoaqua Călărași

Un proiect sortit eșecului

Localitățile din Ialomița vor rămâne fără rețelele de apă promise de operatorul Ecoaqua Călărași

Problemele pe care le întâmpină marele proiect de investiții al operatorului regional Ecoaqua Călărași au impact și asupra comunităților locale din județul Ialomița. 7 localități din județ s-au asociat cu alte 31 din Călărași pentru a beneficia de peste 2 miliarde de lei în vederea dezvoltării rețelei de apă, cana­lizare și epurare. Recent Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a refuzat să plătească două solicitări de rambursare, din cauza unor deficiențe de ordin juridic. Primarii comunităților ialomițene care ar fi trebuit să be­neficieze de această investiție au declarat faptul că vor merge la Minister și vor organiza «proteste ad-hoc» pentru... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2025, 08:05 (17214 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mii de ialomițeni muncesc «sezonier» pentru a beneficia de ajutoare sociale

Mii de ialomițeni muncesc «sezonier» pentru a beneficia de ajutoare sociale

Legea în baza căreia se acordă Venitul Minim de Incluziune, denumirea nouă pe care a primit-o Legea 416/2001, privind veni­tul minim garantat, obligă familiile beneficiare de acest ajutor să identifice un membru care poate munci. Fie că prestează muncă în folosul comunității, fie că se angajează în cadrul unei societăți comerciale, această persoană trebuie să demonstreze timp de 6 luni că lucrează undeva. La expirarea termenului, cazul se reevaluează, iar dacă veniturile încasate sunt mulțumitoare, Statul nu mai sprijină financiar respectiva familie. De cele mai multe ori, la expirarea termenului, mulți dintre acești «angajați» rămân fără locuri... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2025, 12:10 (15600 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Administrația locală ialomițeană investește în «consultanțe» și «capele mortuare»

Administrația locală ialomițeană investește în «consultanțe» și «capele mortuare»

De-a lungul și de-a latul Ialomiței, așa cum vă informam pe scurt la secțiunea «Bârfe», ediluții și ediluțele noastre își proclamă entuziasmul pentru realizarea proiectelor de consultanță. Când se plictisesc de-atâta consultanță, trec la chestiuni concrete, gen construcții de «capele mortuare» și gardurile aferente cu costuri ce depășesc binișor milionul de lei...

 

Primarul, consultanța și ialomițenii Pe drept cuvânt, încă nu înțelegem de ce primăreii și primăruțele Bărăganului... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2025, 07:50 (7903 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proprietari de mașini și salariați, abonați la mila Statului

În Ialomița

Proprietari de mașini și salariați, abonați la mila Statului

O analiză a Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată că aproape 400 de beneficiari de ajutoare sociale din județ trebuie să returneze 1,9 mi­lioane de lei, întrucât banii le-au fost acordați necuvenit. Aceștia fie au primit același beneficiu de două ori, fie nu au declarat că au alte surse de venit. În toate cazurile s-au sesizat organele fiscale pentru deschiderea procedurilor de executare silită.

 

Demersuri legale pentru recuperarea sumelor Datele Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată că cele mai multe... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2025, 10:20 (8144 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Producții medii «mulțumitoare» pentru culturile înființate în toamna anului 2024

În Ialomița

Producții medii «mulțumitoare» pentru culturile înființate în toamna anului 2024

Presați să facă față și anul acesta efectelor schimbărilor climatice, fermierii ialomițeni au reușit să obțină producții mulțumitoare în cazul culturilor înființate în toamna anului trecut. Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița arată faptul că producțiile medii pentru principalele culturi agricole înființate toamna trecută (grâu, orz, rapiță) au fost peste așteptări.

 

Producții medii ale culturilor de toamnă Fenomenele meteo extreme au dat peste cap activitatea fermierilor ialomi­țeni și în 2025. Cu toate acestea, productivitatea... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2025, 09:50 (7838 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătate orală fără contracte cu CJAS Ialomița

Sănătate orală fără contracte cu CJAS Ialomița

Ialomița se înscrie în seria jude­țelor din țară care nu acordă prea mare importanță sănătății orale, totul din cauza costurilor ridicate pe care le impun tratamentele stomatologice. La nivelul județului nostru, din numărul total de furnizori de servicii medicale aflați în contract cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, cabinetele stomatologice reprezintă doar 10%. Chiar și în aceste condiții, decontarea manoperelor este infimă, pacienții fiind obligați să suporte cea mai mare parte a costurilor.

 

Fără bani pentru cabinetele stomatologice... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2025, 11:55 (6859 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Familie de ialomițeni, abonată la ajutoarele sociale din Occident

Familie de ialomițeni, abonată la ajutoarele sociale din Occident

O familie din județul Ialomița a reușit să păcălească vigilența serviciilor sociale din mai multe state europene, beneficiind, fără drept, de mai multe alocații pentru creșterea copiilor. Cinci la număr, minorii au fost înregistrați în sistemele sociale din Marea Britanie, Irlanda sau Franța. Aceștia au primit astfel de beneficii și în România, însă verificările Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița au scos la iveală întreaga situație. Doar Statului Român, familia trebuie să-i înapoieze aproape 200 mii de lei. În acest moment au fost inițiate demersurile legale pentru recuperarea banilor.

 

Executați silit de ANAF... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2025, 08:05 (31942 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cele 5 zone unde ar fi posibilă relocarea stației de epurare a Sloboziei

Cele 5 zone unde ar fi posibilă relocarea stației de epurare a Sloboziei

Sursă permanentă de disconfort olfactiv, stația de epurare a Sloboziei are nevoie de relocare. În baza unui studiu de amploare realizat de operatorul Urban SA la solicitarea Primăriei Slobozia, au fost identificate 5 zone posibile unde ar putea fi amenajată viitoarea stație de epurare a orașului Slobozia. Principalul indicator a fost distanța față de municipiu, astfel încât mirosurile emanate în urma activității de epurare a apelor uzate să nu mai ajungă în oraș. Estimativ, va­loarea acestei investiții se ridică la peste 100 mi­lioane de lei.

 

Studiu privind noua stație de epurare a orașului... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2025, 12:05 (11728 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criză de magistrați la Parchetul Județean Ialomița

Criză de magistrați la Parchetul Județean Ialomița

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița, cea mai mare unitate de Parchet din județ, ar putea rămâne doar cu doi procurori. După recenta pensionare a prim-procurorului adjunct Viorica Dinu, s-ar părea că și-ar dori să iasă la pensie și șefa instituției, procurorul Adriana Ligia Drăgan. Astfel, în cadrul Parchetului Județean Ialomița ar putea să-și desfășoare activitatea doar procurorii Mihaela Bârsan și Verginica Buzoianu, Consiliul Superior al Magistraturii prelun­gindu-i acestuia activitatea cu încă un an.

 

Pensionari la Parchetul Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2025, 07:50 (4392 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul de Stat în Construcții și Poliția Rutieră Ialomița au amânat recepția proiectului de «Mobilitate Urbană»!

La Slobozia

Inspectoratul de Stat în Construcții și Poliția Rutieră Ialomița au amânat recepția proiectului de «Mobilitate Urbană»!

În urmă cu o săptămână, reprezentanții Primăriei Slobozia, alături de cei ai Inspectoratului de Stat în Construcții Ialomița și ai Poliției Rutiere Ialomița au făcut demersuri pentru efectuarea recepției la terminarea lucrărilor proiectului de «Mobilitate Urbană» inițiat de administrația locală. Mai multe deficiențe descoperite în teren au împiedicat autoritățile să constate încheierea lucrărilor ce au vizat această investiție. «Este o procedură normală, dar care ne dă bătăi de cap...» a comentat situația, pentru ziarul nostru, Alexandru Potor, primarul municipiului Slobozia.

 

Control în teren, deficiențe «minore»... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2025, 10:20 (31887 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Premii acordate nejustificat angajaților și directorului Direcției Silvice Ialomița

Premii acordate nejustificat angajaților și directorului Direcției Silvice Ialomița

Recent, Ministerul Mediului Apelor și Pădurilor a dat publicității un raport referitor la activitatea financiară a Regiei Naționale a Pădurilor-Romsilva. În documentul oficial, instituția face referire și la activitatea Direcției Silvice Ialomița. Potrivit Ministerului Mediului, atât directorul DS Ialomița, cât și mai mulți angajați au fost premiați pentru performanțele profesio­nale, deși din punct de vedere financiar activitatea lor demonstra contra­riul. Concluziile întregului Raport, inclusiv cele referitoare la activitatea din Ialomița, au fost înaintate Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.

 

Premii pentru performanțe profesionale îndoielnice... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2025, 16:20 (12522 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mai puțini bani pentru medicii de familie prin eliminarea coasiguraților

În Ialomița

Mai puțini bani pentru medicii de familie prin eliminarea coasiguraților

De la 1 august 2025, o dată cu eliminarea statutului de coasigurat, în Ialomița aproape 10 mii de persoane au rămas fără asigurarea medicală oferită de Stat. Măsura are și un impact asupra finanțării medicinei de familie, pentru că mai puține persoane asigurate înseamnă mai puține fonduri pentru medici.

 

Cum se finanțează medicina primară? Medicina de familie intră în categoria medicinei primare și, în ultimii ani, a beneficiat de peste 20 milioane de lei/an pentru desfășurarea activității. Plata me­dicilor de familie se face însumând nu... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2025, 12:15 (5744 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Turul României s-a terminat cu o adevărată sărbătoare ciclistă în centrul Capitalei

Turul României s-a terminat cu o adevărată sărbătoare ciclistă în centrul Capitalei

Comunicat de presă/București, 15 septembrie 2025

O caravană formată din 150 de cicliști, 90 de mașini și 25 de motociclete a străbătut 830 de km la Turul României, cea mai importantă competiție ciclistă autohtonă, organizată în perioada 10 - 14 septembrie, de Federația Română de Ciclism, împreună cu Agenția Națională pentru Sport și Auchan România, partener principal co-organizator. Pe lângă spectacolul sportiv de elită, în orașele gazdă au avut loc 7 curse de masă, pentru amatori de toate vârstele, la care au participat peste 1000 de copii și aproape 700 de pasionați peste 16 ani. Cea mai mare participare a fost înregistrată în Capitală, unde peste 1200 de fani ai ciclismului și-au scos bicicletele și au onorat prin pedalat sosirea Turului României.... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2025, 12:05 (11321 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garda de Mediu Ialomița a aplicat sancțiuni de 200 mii de lei în urma incidentului de la Amara

Garda de Mediu Ialomița a aplicat sancțiuni de 200 mii de lei în urma incidentului de la Amara

Autoritățile din Ialomița pare că au încheiat verificările în ceea ce privește incidentul produs acum două săptămâni în orașul Amara, în urma căruia o pungă cu gaz a fost atinsă în timpul forării unui puț de apă. Garda de Mediu Ialomița a dezvăluit, prin intermediul rețelelor de socializare, faptul că atât administrația locală, cât și firma care a executat lucrare au primit amenzi de 200 mii de lei. De asemenea, aceeași instituție a trasat mai multe obligații Primăriei Amara, invocând nerespectarea unor prevederi legale.

 

Amara, la un pas de tragedie... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2025, 07:55 (6140 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri publice pentru tratamentul AVC acut la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Fonduri publice pentru tratamentul AVC acut la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Ministerul Sănătății a extins lista unităților medicale din țară care beneficiază de fonduri publice, acordate de instituție, pentru tratamentul accidentului vascular cerebral acut. Printre spitalele din țară care vor primi acești bani se numără și Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

 

Intervenția rapidă poate salva vieți Intervenția rapidă în cazurile de AVC presupune efectuarea procedurii de tromboliză. Tromboliza necesită administrarea intravenoasă a unor substanțe care au rolul de a topi cheagurile de sânge formate la nivelul creierului. Pentru ca procedura să... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2025, 10:25 (2632 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Modernizarea transportului public din Fetești, la un pas de finalizare

Modernizarea transportului public din Fetești, la un pas de finalizare

Conform informațiilor pu­blice prezentate de admi­nistrația locală din Fetești, proiectul privind modernizarea infrastructurii de transport public local este pe cale să se încheie. Această investiție a fost finanțată de Uniunea Europeană și are o valoare de 11 milioane de euro. «Asigurăm transportul public modern în toate cartierele din Fetești!» susține Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului.

 

Bani europeni pentru transport modern Potrivit administrației locale din Fetești, acest proiect a presupus amenajarea unei autobaze, achiziția a 1... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2025, 14:20 (2146 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Țăndărei: Târgul Tradițional «Ziua Crucii»

Țăndărei: Târgul Tradițional «Ziua Crucii»

În perioada 11-14 septembrie 2025, administrația locală din Țăndărei organizează o nouă ediție a Târgului Tradițional «Ziua Crucii». Acest eveniment este așteptat de întreaga comunitate locală. «Este o tradiție pentru Țăndărei să organizeze această manifestare. Chiar dacă este o perioadă dificilă, am făcut demersuri pentru a ține în viață evenimentul!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei. Prima manifestare de acest gen s-a desfășurat cu 200 de ani în urmă...

 

O tradiție de două secole Târgul Tradițional... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2025, 10:20 (2227 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Marian Baboi, noul șef al Învățământului ialomițean

Timp de 6 luni

Marian Baboi, noul șef al Învățământului ialomițean

Aproape de finalul săptămânii precedente, Ministerul Educației a decis înlocuirea din funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Ialomița a Steluței Mitrea și delegarea atribuțiilor aferente acestei funcții lui Marian Baboi, numit de aceeași instituție în funcția de inspector școlar general adjunct. Decizia Ministerului Educației este surprinzătoare și, în timp ce încheie o epocă în care elevii și profesorii din Ialomița au fost tratați cu, să spunem, «răceală», actual aruncă Învățământul ialomițean într-o zonă a nesiguranței având în vedere legăturile controversate pe care actualul șef al IȘJ ... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2025, 08:05 (33587 vizualizări - 38 comentarii)

EVENIMENT

Timp de așteptare de 2 ani pentru o proteză la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Timp de așteptare de 2 ani pentru o proteză la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Programul Național de endoprotezare reprezintă singura șansă la o viață normală pentru pacienții care au nevoie de proteze pentru genunchi și șolduri. Inclus în cadrul acestui Program Național, Spitalul Județean de Urgență Slobozia realizează un număr infim de intervenții chirurgicale de acest fel deși, datorită echipei sale medicale, ar putea efectua de 3 ori mai multe. Situația este generată de finanțarea redusă pe care unitatea medicală o primește din partea Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, deși s-au făcut solicitări pentru suplimentarea fondurilor. Singurii afectați de această situație sunt pacienții, care trebuie să aștepte până la 2 ani pentru o astfel de... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2025, 07:55 (10429 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
329 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Mandat european de arestare pentru un infractor din Bărbulești

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra proprietății, fapte comise în Franța. La data de 1 septembrie ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 20:55
(8664 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Informații privitoare la renta viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Centrul Județean Ialomița reamintește că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2014, rentierii trebuie să se prezinte pînă la ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 19:25
(5284 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Indemnizații de șomaj pentru absolvenții de studii superioare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita vine în întîmpinarea absolvenților de studii superioare, informîndu-i pe cei care nu reușesc să se angajeze că au dreptul să ceară indemnizația ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 18:20
(6803 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-au intensificat furturile de cereale

Polițiștii ialomițeni au reținut 10 ialomițeni sub acuzația de furt și furt calificat. Patru dintre aceștia, două femei și doi bărbați, cu vîrste cuprinse între 17 și 69 de ani, toți din Fetești, au fost ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 17:45
(3991 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri de lucru cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 16:20
(4584 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți: După accident, i-a luat foc mașina

Un tînăr, de 19 ani, a fost rănit după ce autoturismul pe care îl conducea a fost implicat într-un accident rutier, pe raza localității Fierbinți. În urma evenimentului, autoturismul a fost cuprins de flăcări ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 15:05
(5290 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri de formare profesională

În luna septembrie 2015, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița urmează să demareze cursuri de formare profesională în următoarele meserii: operator introducere, validare și prelucrare ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 13:20
(6116 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: 1400 de proiecte pentru PNDR 2014-2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Ruale (AFIR) a primit pînă în prezent pentru toate cele 10 Submăsuri de finanțare a Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR) deschise în acest an ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 12:35
(7864 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Femeie lovită de un șofer băut

O femeie, de 66 de ani, din Fetești, a văzut moartea cu ochii după ce a fost lovită de o mașină în care se afla un șofer băut. Bărbatul, în vîrstă de 49 de ani, avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 21:25
(7668 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Conducea fără să aibă permis

Un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni este cercetat de Poliție, fiind depistat conducînd pe drumurile publice fără permis de conducere. Fapte similare au fost reținute și în cazul altor trei șoferi de ocazie ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 19:15
(4628 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii, pe urmele șoferilor beți la volan

Trei șoferi, aflați în stare de ebrietate, au fost depistați conducînd pe șosele județului. Primii doi au fost identificați de polițiști la Slobozia, iar celălalt în zona Vlădeni. Aceștia aveau valori ale ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 17:40
(5313 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Element de muniție, descoperit în curte

Un proiectil de artilerie exploziv de calibru 76 mm a fost descoperit de un cetățean din localitatea Valea Ciorii, în timp ce săpa în curtea casei. Evenimentul a fost anunțat la 112 miercuri, 26 august ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 14:10
(5227 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța comunității

Poliția Română desfășoară Acțiunea «Blocada» pentru prevenirea faptelor  antisociale și asigurarea unui trafic rutier sigur. Astfel, în perioada 20-26 august 2015, în timpul acțiunilor punctuale desfășurate ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 13:45
(4618 vizualizări - 2 comentarii)


AFIR dă undă verde pentru ultimele finanțări pentru infrastructură din PNDR 2007-2013

Pentru a asigura gestionarea eficientă a fondurilor europene nerambursabile alocate țării noastre prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Rurală 2007-2013, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 12:35
(6526 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Registru de evidență a tratamentelor cu produse de protecție a plantelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește fermierilor beneficiari ai schemelor de plăți directe că, începînd cu anul 2015, este implementată cerința legală ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 12:10
(8663 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Doi copii, răniți într-un accident rutier

Doi copii, de 10 și 12 ani, pasageri ai unei mașini condusă de un bărbat de 36 de ani, din localitatea ialomițeană Gîrbovi, au fost victime ale unui accident rutier. Într-o curbă la stînga, conducătorul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 20:05
(4482 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Țăndărei: Reținut pentru că a lovit un pieton

Un bărbat de 51 de ani, din Țăndărei, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a lovit cu mașina o tînără de 30 de ani, pe trecerea de pietoni. Fără să-i pese de victimă, șoferul a fugit de la locul accidentului ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 18:35
(5869 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 259 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 25 august 2015, sînt disponibile 259 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 17:05
(5857 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Salvat de pompieri, dintr-o fîntînă dezafectată

Un cetățean din comuna Manasia a văzut moartea cu ochii. Bărbatul se afla pe cîmp, moment în care a căzut într-o fîntînă secată, căreia îi lipsea tubul de deasupra pămîntului, adîncă de 3 metri. Speriat ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 15:25
(4928 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Contribuabilii, în contact cu noile schimbări legislative în materie fiscală

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița anunță contribuabilii din județ, persoane fizice și juridice, cu privire la organizarea unor sesiuni privind aducerea la cunoștință a acestora a noilor ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 14:05
(4629 vizualizări - 0 comentarii)


4 zile de doliu la Țăndărei. Marian «Miliardaru», liderul țiganilor din oraș, a murit

Jale în lumea țigănească din Țăndărei. Marian «Miliardaru», cel mai influent lider al comunității rome din oraș, a murit în acest sfîrșit de săptămînă într-un accident de circulație, petrecut pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2015, 14:05
(24790 vizualizări - 21 comentarii)


APIA Ialomița: Este interzisă incendierea miriștilor!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează fermierii cu privire la obligația de a respecta normele de ecocondiționalitate (GAEC 6.2), conform cărora este interzisă arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe terenul arabil, precum și a vegetației pajiștilor permanente ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 20:25
(3895 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A intrat în pom

Poliția a fost sesizată joi, 20 august a.c., cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 19:15
(4956 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Minor rănit de un șofer fără permis

Un băiat, de 7 ani, din Bărbulești, a fost victima unui accident rutier petrecut pe raza localității. Acesta a fost lovit de mașina condusă de un bărbat, de 34 de ani, care nu deținea permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 17:50
(5321 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Și-a omorît tatăl într-un accident rutier

Tragedie pe șoseaua care leagă localitățile Ograda și Țăndărei. Un tînăr, de 24 de ani, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un parapet de pe marginea drumului. În urma impactului, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 17:05
(6804 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Slobozia: Depistat la volan în stare de ebrietate

Un șofer, de 36 de ani, a fost prins conducînd pe șoselele Sloboziei în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,58 miligrame alcool pur în aerul expirat. Pentru fapta sa el s-a ales cu un dosar ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 15:30
(4036 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: La volan, fără permis

Polițiștii ialomițeni au depistat, pe raza localității Bordușani, un tînăr, de 27 de ani. Acesta se afla la volanul unui vehicul, fără să dețină permis auto. În această cauză a fost întocmit un dosar penal ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 14:10
(4014 vizualizări - 0 comentarii)


Rezultatele Acțiunii «Blocada» în Ialomița

La nivel național, în perioada 13-19 august 2015, Poliția Română a desfășurat Acțiunea «Blocada». Este vorba despre o serie de activități polițienești specifice, cu rol în prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 13:20
(3479 vizualizări - 0 comentarii)


ANUNȚ

privind organizarea
concursului de încadrare
a postului vacant de execuție
Contabil gr. II,
din cadrul Biroului Contabilitate

U.M. 01416 Slobozia organizează
concurs pentru ocuparea postului
de Contabil gradul II
din cadrul Biroului Contabilitate,
în data de 14.09.2015
(data primei probe de concurs)
Principalele cerințe ale postului sînt:
-studii medii în domeniul
financiar-contabil
-vechime în domeniul financiar-contabil
Data limită pînă la care se pot depune
dosarele de concurs
este 04.09.2015, orele 16,00.
Detalii privind condițiile generale
și specifice pentru ocuparea postului,
tipul probelor de concurs,
locul și ora desfășurării acestora,
bibliografia de concurs se pot obține
la tel. 0243/230.190, 0767/295.357
sau la sediul U.M. 01416,
Șoseaua Amara, nr. 2,
localitatea Slobozia

17 August 2015, 17:25


anunț angajare

Compania SSG Security Solutions
angajează agenți de securitate
pentru spații comerciale
Telefon 0736/908.511

17 August 2015, 13:05


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...