Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Moșia administrativă a lui Nelu Chițoiu, primarul de Milano

Scandal public la Primăria Miloșești

Moșia administrativă a lui Nelu Chițoiu, primarul de Milano

Primarul Nelu Chițoiu are un mandat și jumătate în fruntea Primăriei Miloșești. Și 10 ani de administrație locală. A plecat de jos, ca viceprimar. Și s-a remarcat public furând lemnele de foc din curtea școlii! Satul l-a iertat și l-a votat primar. Iar el a transformat Primăria în moșie personală. Povestea lui nu e singulară. Aproape fiecare comună din Ialomița are una la fel. Dar de undeva trebuie să începem...

Hoțul nedovedit e primar cinstit Nelu Chițoiu domină administrația locală de mai bine de 10 ani. S-a remarcat public pentru că a fost prins furând lemnele de foc din curtea... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2018, 18:15 (17304 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

AFC Unirea ’04 Slobozia cere instanței ștergerea unei datorii de 4,2 milioane de lei

AFC Unirea ’04 Slobozia cere instanței ștergerea unei datorii de 4,2 milioane de lei

Trei instituții publice, respectiv Primăria Slobozia, Camera de Conturi Ialomița și Consiliul Local Slobozia, sunt chemate în instanță de către Asociația Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia. Temeiul procesului vizează exonerarea de la plată a unor sume de bani, ce reprezintă prejudiciul constatat de auditorii ialomițeni ai Camerei de Conturi, în urma unui control efectuat în anul 2015. Concret este vorba despre returnarea veniturilor de natură salarială ale fotbaliștilor și personalului contractual din cadrul Asociației Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia, fonduri ce ar fi fost acordate în mod necuvenit. Valoarea sumelor care ar fi trebuit înapoiate este de 4,2 milioane de lei...

Situația de fapt... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2018, 18:20 (6586 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festin administrativ la «Casa Tudorii»

Urmașii lui Mihai Viteazul fac istoria de băcănie

bonus: Arcașii lui Ștefan

Anul acesta, Festivalul-Concurs «La Casa Tudorii» a ajuns la ediția a VIII-a și s-a profesionalizat. Oficialii locali și județeni au rămas însă încremeniți în amatorismul cu care ne-au obișnuit. Cei peste 1000 de participanți prezenți spun că a fost bine... Noi credem că n-a fost, fiindcă Festivalul plătește în continuare tribut feudalilor locali și județeni. «Consiliul Județean Ialomița are în atenție această zonă, acest sit arheologic... S-a expus un proiect pe fonduri europene și aproximativ 3 milioane de euro se vor investi în următorii ani aici!» n-a pierdut președintele Victor Moraru prilejul de a explica în debutul manifestărilor.

Crăpelniță în stil ialomițean... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2018, 19:05 (9265 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Șofer de tir arestat pentru că a condus în stare de ebrietate

Ialomița: Șofer de tir arestat pentru că a condus în stare de ebrietate

Pericol public pe șosele, șoferul unui tir a fost arestat la solicitarea procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Bărbatul a fost prins de două ori conducând sub influența băuturilor alcoolice și, explică surse judiciare, era la un pas de a provoca un accident de circulație cu consecințe deosebit de grave.

Băutura l-a băgat la închisoare Statistic, multe dintre proble­mele penale ale șoferilor care circulă pe șoselele din județul Ialomița apar din cauza faptului că aceștia preferă să consume alcool înainte de a urca la volan, apoi să-și continue drumul fără a se gândi... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2018, 14:20 (6635 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Control în Bazarul Municipal Slobozia

Control în Bazarul Municipal Slobozia

Problemele generate de construcțiile ilegale ridicate în Bazarul Municipal sunt departe de a se încheia. Recent, Primăria Slobozia a realizat un nou control în zonă, solicitându-le administratorilor respectivelor imobile să facă dovada re­cep­ției. Niciunul dintre ei nu a reușit însă să arate aceste documente pentru că respectivele imobile nu au fost recepționate până în prezent. În cazul în care nu vor putea să rezolve situația, administratorii riscă să fie amendați de municipalitate. Spațiile din Bazarul Municipal ar fi trebuit să aibă regim de construcții provizorii, însă ele sunt defi­nitive! Ziarul nostru a sesizat aceste aspecte printr-o serie de anchete publicate. Cazul a intrat și în atenția... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2018, 11:10 (6621 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii vin la școală cu păduchi

În Ialomița

Elevii vin la școală cu păduchi

Triajul epidemiologic rea­lizat de medicii de familie în școlile din Ialomița are rezultate cutremurătoare. Sute de elevi vin la școală cu păduchi! Pro­fe­sorii dau vina pe lipsa de igienă de care copiii au parte acasă.

Păduchii, tot mai prezenți în școli Și în acest an școlar, elevii din Ialomița au intrat în clase cu pă­duchi. Pediculoza este cea mai răspândită boală parazitară printre elevii ialomițeni. Surprinzător este faptul că dacă în anii trecuți frec­vența cazurilor era mai mare în școlile din mediul rural, anul acesta s-a constatat o creștere semnificativă în mediul urban... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2018, 15:20 (6080 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociația «Sportul pentru toți» caută voluntari pentru protejarea Naturii

Și în Ialomița ca la Satu Mare

Asociația «Sportul pentru toți» caută voluntari pentru protejarea Naturii

În perioada 19-23 sep­tembrie 2018, s-a des­fășurat în județul Satu Mare o întâlnire de lucru a asociațiilor partenerilor din cadrul proiectului «Sti­mularea participativă a vo­luntariatului în promovarea valorilor naturale în context interjudețean». Proiec­tul își propune promovarea biodiversității din județele Ialomița, Tulcea și Satu Mare. Întâlnirea este ultima dintr-un șir de întâlniri care au debutat la Tulcea. Printre participanți s-a numărat și Asociația «Sportul pentru toți». Experiența căpătată acolo, susțin membrii Asociației, va fi utilizată pentru lansarea unor proiecte similare la nivelul județului.

Lumea activiștilor pentru protejarea naturii... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2018, 17:25 (3427 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

La Ruine

Orășelul Copiilor din Slobozia așteaptă de 20 de ani modernizarea

La Ruine

Pustiu, pisici, paragină... Aceștia sunt cei trei «P» esen­țiali în caracterizarea Orășelului Copiilor din Slobozia. Adică (ne)Orășelul Copiilor cum este cunoscut în oraș. Locul așteaptă să fie modernizat de peste 20 de ani... Și tot cam de-atunci auto­ri­tățile uită sistematic de locație!

De-ale Orășelului Ultima oară când copiii orașului au vizitat Orășelul Copiilor a fost în 2015, când s-a inaugurat panoul de cățărare, fără autorizație de funcționare. A fost ideea unei tinere (n.red.: panoul, nu inaugurarea acestuia fără autorizație!). Se chema Georgiana Ghiță și... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2018, 12:25 (6909 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

APM Ialomița are nevoie de fonduri pentru acreditarea RENAR

Agenția pentru Protecția Mediului se confruntă cu probleme administrative. De peste 10 ani instituția nu poate acredita un laborator ce se ocupă cu analize de mediu privind apa, aerul și sonometria. În pofida proble­melor financiare, directorul Laurențiu Ghiauru speră să obțină fonduri pentru retehnologizarea laboratorului. «Costurile de întreținere sunt foarte mari. Urmează să obținem acreditarea RENAR pentru analizele sonometrice. Aceasta este acum prioritatea noastră...» a declarat el.

Vechea poveste De peste 10 ani, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița se află în imposibilitatea... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2018, 17:50 (4927 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Secretul gogoșarilor cu zeamă de urzică

Povești din Piața Mare a Sloboziei

Secretul gogoșarilor cu zeamă de urzică

Piața e la fel de urâtă ca anul trecut... Aceleași tarabe, aceeași mizerie, aceiași comercianți deghizați în producători... Doar prețul gogo­șarilor a crescut. Anul acesta 7 lei/kg. Categorie clasa întâi, la orice tarabă. Dar la Mamaie sunt mai buni pentru că are un secret: sunt crescuți cu zeamă de urzică...

Zeama de urzică pentru gogoșari Taraba Rodicăi Pisău e în mijlocul pieței. N-o zărești întotdeauna din spatele grămezilor de roșii, cartofi, usturoi, țelină și dovleci, pătrunjel și fasole, castraveți și câte toate mai sunt într-o grădină... Dar ea n-are grija asta! După 20 de... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2018, 12:20 (5142 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cuplul M&M și minciunile lor electorale

Arc peste timp

Cuplul M&M și minciunile lor electorale

bonus: Exerciții de autoadmirație

În urmă cu aproape 3 ani, Adrian Mocioniu și Victor Moraru și-au strâns mâinile în fața Parlamentului European, promițând contribuabililor (care l-au votat pe primul și au permis ascensiunea în funcție a celui de-al doilea!) investiții din fonduri europene și o viață mai bună. În urmă cu două săptămâni, cei doi și-au strâns mâinile promițând potabilizarea apei la Slo­bozia. Între cele două momente au trecut aproape 3 ani și un Referendum... Iar în Ialomița nu s-a întâmplat nimic! Doar momente cu cei doi care își strâng mâinile...

Cariere administrative clădite pe minciuni electorale... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2018, 15:10 (10768 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va avea un nou centru comercial

Până la finele anului 2018

Slobozia va avea un nou centru comercial

Din această toamnă, la Slobozia va fi inaugurat un nou centru co­mercial. Investiția este derulată de Prime Kapital, firmă care are în portofoliu numeroase mall-uri construite în orașe precum Iași, București, Ploiești, Pitești sau Baia Mare. Denumit «Value Centre», spațiul comercial va aduce în oraș mărci cunoscute precum New Yorker, LC Waikiki sau CCC.

Mini-mall la Slobozia Publicațiile cu profil economic au anun­țat încă din iarna trecută faptul că investitorul Prime Kapital va derula investiții se­rioase în mai multe orașe din țară, printre care și Slobozia. Centrul comercial din... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2018, 13:10 (60714 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tomograf nou pentru spitalul fără medici

Se întâmplă la Slobozia

Tomograf nou pentru spitalul fără medici

bonus: Aparat reparat, dar nefuncțional

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a pus în funcție în urmă cu câteva zile tomograful pe care l-a primit din partea Ministerului Sănătății. Aparatul de ultimă generație era necesar în condițiile în care cel pe care spitalul îl utili­zează trebuia schimbat de foarte mult timp. Noul tomograf nu rezolvă însă nevoia de medici specialiști care să realizeze acest tip de in­vestigații. În continu­are, medicii sunt chemați de acasă pentru examinarea cu computerul tomograf, mai ales în caz de urgențe.

Tomograf performant la Spitalul Slobozia
În luna februarie a acestui an, Ministerul... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2018, 11:05 (7632 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Droguri vândute prin intermediul Facebook, la Slobozia

Droguri vândute prin intermediul Facebook, la Slobozia

Patru dealeri de droguri din Slobozia au fo­losit cea mai populară rețea de socializare din lume, Facebook, pentru a vinde substanțe cu efect psihoafectiv. Prin intermediul unor conturi false, aceștia contactau consumatorii pentru a le furniza «marfa». Deși aveau o calitate îndoielnică, fiind pre­pa­rate în laboratoare improvizate, drogurile le-au adus venituri consistente dealerilor. În mo­mentul de față, toți sunt trimiși în judecată de procurorii DIICOT Slobozia, unul dintre ei fiind arestat preventiv în această cauză. Lupta anchetatorilor cu traficanții de droguri de pe raza județului Ialomița nu se termină însă aici...

Droguri vândute pe internet... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2018, 22:15 (8170 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moraru îngroapă banii publici în aparatură medicală pentru Spital

Moraru îngroapă banii publici în aparatură medicală pentru Spital

Consilierii județeni au aprobat 23 de proiecte de hotărâri. Cele mai importante dintre ele, exceptând alocarea de 4 mili­oane de lei pentru extinderea stației de tratare, rămân cele privind «rectificarea bugetului de venituri și cheltuieli al Spitalului Județean» și «trecerea unor bunuri imobile proprietatea publică a statului (...) în admi­nistrarea Consiliului Județean».

Bani cu nemiluita pentru Spitalul Județean
Administrația Moraru continuă seria alocărilor bugetare pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Consilierii PSD-ALDE au aprobat un proiect de hotărâre prin care... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2018, 11:05 (6147 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Mocioniu pledează pentru desființarea Seminarului Teologic Slobozia

Preocupat brusc de Educație

Adrian Mocioniu pledează pentru desființarea Seminarului Teologic Slobozia

bonus: DREPT LA REPLICĂ al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Convins că a rezolvat toate celelalte pro­bleme ale comunității, primarul Adrian Mocioniu s-a declarat preocupat de «calificarea elevilor din Slobozia» conform cerințelor care apar pe piața muncii. Declarația a fost făcută imediat după prezentarea unei solicitări a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, prin care aceasta dorește ca Seminarul Teologic «Ioan Gură de Aur» să obțină personalitate juridică.

Păcătosul Adrian a fluierat în biserica Preasfințitului
La finalul ședinței Consi­liu­lui Local Slobozia, consilierii locali au fost informați cu pri­vire la o solicitare a Episcopiei... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2018, 14:40 (12281 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a alocat 4 milioane lei pentru potabilizarea apei la Slobozia

Administrația Moraru dublează nota de plată

Consiliul Județean Ialomița a alocat 4 milioane lei pentru potabilizarea apei la Slobozia

Consiliul Județean Ialomița a aprobat alocarea a 4 mili­oane de lei pentru «extinderea sta­ției de tratare la nivelul municipiului Slobozia, în vederea creșterii gradului de siguranță a tratării apei». Pro­iectul a fost adoptat cu o majoritate de voturi în cadrul ședinței de joi, 27 sep­tembrie 2018. «Noua tehnologie, prin osmoză inversă, va rezolva majoritatea pro­blemelor!» a declarat Victor Moraru, președintele Consiliului Jude­țean. Suma reprezintă doar jumătate din valoarea investiției care urmează să fie finalizată până la sfârșitul anului 2019.

Sprijin politic pentru potabilizarea apei... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2018, 10:55 (6512 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Noul cimitir al Sloboziei, estimat la 3,5 milioane de euro

Proiect retras de pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Slobozia

Noul cimitir al Sloboziei, estimat la 3,5 milioane de euro

Consiliul Local Slobozia s-a întrunit joi, 27 septembrie 2018, în cadrul unei noi ședințe ordinare. Proiectul de hotărâre privind «înființarea și amenajarea cimitirului uman» a fost retras de pe ordinea de zi a ședinței la cererea primarului Adrian Mocioniu! Acesta și-a justificat decizia susținând că «au apărut o serie de informații de ultim moment care nu au fost luate în calcul...». Conform unor surse administrative interne, valoarea in­vestiției a fost stabilită la 16,6 mili­oane de lei, de 8 ori mai mult decât a fost estimată inițial!

O investiție faraonică
Asemeni predecesorilor... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2018, 16:35 (6519 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

În Ialomița se acordă 5800 de pensii speciale

O analiză a Casei Județene de Pensii Ialomița arată că la nivelul județului există peste 5000 de beneficiari ai pensiilor speciale, acordate prin intermediul mai multor acte normative. Cea mai mare indemnizație care se încadrează în această categorie are valoarea de 25 mii de lei. La momentul de față, pensiile speciale se acordă în baza a peste 8 legi. Printre categoriile de persoane care be­neficiază de astfel de pensii se numără foștii magistrați, care, pe lângă indemnizațiile primite de la stat pentru contribuțiile realizate în timpul desfășurării activității, «recepționează» și un supliment din par­tea Minis­terului Justiției, sume de bani reglementate printr-o serie de legi speciale. Re­ve... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2018, 13:50 (5934 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Traficanți de droguri din Ialomița, anchetați de procurorii DIICOT Galați

Traficanți de droguri din Ialomița, anchetați de procurorii DIICOT Galați

Doi tineri din Ialomița, domiciliați în Slobozia și Amara, au fost trimiși în judecată într-un dosar de «trafic de droguri» instrumentat de procurorii DIICOT Galați. Potrivit probato­riului administrat de anchetatori, aceștia aveau legături cu alți traficanți din Spania, cu ajutorul cărora urmau să introducă în țară cannabis. În urma perchezițiilor domiciliare, la locuința acestora au fost descoperite droguri de risc și mare risc.

Au vrut să transporte drogurile pe autobuz Cei doi ialomițeni, pe numele lor Robert Nicolae Simion și Gheorghe Vlad Boroșescu, se aflau în atenția organelor... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2018, 11:10 (10242 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Gîrbovi: Copil pe bicicletă, acroșat de un autoturism

Poliția a fost sesizată marți, 30 iulie a.c., în jurul orei 11,30, cu privire la faptul că pe raza localității Gârbovi s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 15:03
(8130 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


Valea Ciorii: La 17 ani a violat o bătrînă de 78!

Polițiștii au reținut luni, 29 iulie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore un minor în vîrstă de 17 ani pentru comiterea infracțiunii de viol. Duminică, 28 iulie a.c., Poliția a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 14:59
(9436 vizualizări - 12 comentarii)

Taguri: Valea Ciorii viol


Fierbinții de Sus: Incendiu după ce a verificat butelia cu un chibrit

Luni, 29 iulie a.c., în jurul orei 21,50, locuința unui cetățean din localitatea Fierbinții de Sus a fost cuprinsă de flăcări, după ce proprietarul, o femeie în vîrstă de 67 de ani, a verificat etanșeitatea ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 13:48
(9255 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: A adormit la volan. Doi morți și doi răniți!

Luni, 29 iulie a.c., în jurul orei 13,15, în timp ce un bărbat, în vîrstă 56 de ani, din județul Brașov, conducea un autoturism pe DN2A, din direcția Slobozia către Urziceni, în afara localității Balaciu ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 10:43
(6985 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


APIA Ialomița: Vizarea carnetelor de rentă viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2012, rentierii trebuie să se prezinte la centrele ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 08:42
(8095 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Cinci persoane, trimise în judecată pentru trafic de minori

Cinci persoane au fost trimise în judecată de oamenii legii pentru trafic de minori. Suspecții au recrutat, transportat și găzduit o minoră, fugită de la domiciliu, profitînd de starea ei de vulnerabilitate ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2013, 18:54
(9875 vizualizări - 0 comentarii)


Tragedia de la Fetești se mută în instanță. Rudele muncitorilor prinși sub malul de pămînt se pregătesc de procese!

Scandalul public iscat o dată cu accidentul de muncă petrecut la Fetești, în urmă cu o săptămînă, ia amploare. Rudele muncitorilor acoperiți de malul de pămînt al șanțului pe care-l săpau se pregătesc de ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2013, 09:01
(9747 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Copil de 8 ani, accidentat de o mașină

Un copil de 8 ani a fost la un pas de moarte, după ce a fost lovit de o mașină. Vina pentru producerea accidentului îi aparține minorului care a traversat strada prin loc nepermis. Cel care a provocat accidentul ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2013, 16:15
(7451 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Înșelată prin metoda «accidentul»

O bătrînă de 81 de ani a rămas fără suma de 1000 de euro, după ce un escroc a înșelat-o la telefon. Femeii i s-a comunicat că nepotul său a rănit într-un accident rutier o persoană și că trebuie să trimită ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2013, 11:14
(8934 vizualizări - 1 comentariu)


Manasia: Fată de 15 ani, înecată în Ialomița

Tragedie în comuna ialomițeană Manasia. O adolescentă de 15 ani a pierit înghițită de apele rîului Ialomița. Tînăra plecase la scăldat, dar nu s-a mai întors acasă. A intrat în apă, a înotat de cîteva ori ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2013, 09:14
(9252 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Manasia înecată


Tragedie pe litoralul Mării Negre. Doi frați din Slobozia, înecați!

Doi frați din Slobozia au murit în dimineața zilei de duminică, 21 iulie a.c., în stațiunea Olimp, de pe litoralul românesc al Mării Negre. Deși marea era extrem de agitată, cei doi au intrat în apă și ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2013, 12:33
(9552 vizualizări - 11 comentarii)


anunț angajare

SC Eurobike Universal SRL
angajează urgent
-vopsitori
cu calificare și experiență
(de preferat vopsitorie în cîmp electromagnetic)
pentru Fabrica de Biciclete
din com. Movilița,
sat Movilița, jud. Ialomița
-muncitori necalificați
pentru Fabrica de Biciclete din
com. Movilița, sat Movilița, jud. Ialomița
Telefon de contact 0725/558.577
departament Resurse Umane

17 Iulie 2013, 13:27


IPJ Ialomița: Filtre ale Poliției

În cursul zilei de sîmbătă, 13 iulie a.c., peste 140 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru prevenirea evenimentelor rutiere și a faptelor ce pot tulbura ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2013, 09:17
(8396 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen pentru cererile de plată la crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește potențialilor beneficiari că 15 iulie 2013 este ultima zi în care pot depune cererile de plată aferente anului 2 ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2013, 08:16
(13911 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Eliminată de la Bacalaureat pentru că a încercat să copieze

Ultima probă a Bacalaureatului s-a încheiat prost pentru o elevă din Fetești. Tînăra a fost eliminată din sala de examen pentru că a fost prinsă în timp ce copia. Ea susținea ultima probă a examenului de ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2013, 16:36
(10178 vizualizări - 0 comentarii)


Feteșteanca dispărută și-a anunțat moartea prin SMS! A fost găsită înecată la Stelnica...

La începutul acestei săptămîni, polițiștii ialomițeni informau cu privire la dispariția de la domiciliu a unei tinere de 34 de ani, din Fetești. Recent, ea a fost descoperită înecată în apele Brațului ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2013, 15:34
(11725 vizualizări - 6 comentarii)


Acțiune a Asociației Mediatorilor Autorizați Ialomița

Acțiune a Asociației Mediatorilor Autorizați Ialomița

Miercuri, 26 iunie 2013, membri ai Asociației Mediatorilor Autorizați Ialomița au inițiat o acțiune la nivelul municipiului reședință de județ. Evenimentul a vizat promovarea procedurii de mediere, fiind ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2013, 14:25
(8029 vizualizări - 0 comentarii)


Militarii ISU Ialomița, specializați în «descarcerarea din vehicule»

Vineri, 5 iulie a.c., s-a încheiat faza zonală a competiției de Descarcerare și de Acordare a Primului Ajutor Calificat. Evenimentul s-a desfășurat în stațiunea Amara, iar participarea a fost satisfăcătoare ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2013, 13:23
(7668 vizualizări - 0 comentarii)


29 iunie 2013-4 ani de la Întronizarea Preasfințitului Vincențiu ca Episcop al Sloboziei și Călărașilor

29 iunie 2013-4 ani de la Întronizarea Preasfințitului Vincențiu ca Episcop al Sloboziei și Călărașilor

Praznicul Sfinților Apostoli Petru și Pavel este și sărbătoarea Eparhiei, căci în această zi, în urmă cu 4 ani, Preasfințitul Părinte Vincențiu era instalat de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2013, 09:22
(14935 vizualizări - 3 comentarii)


Sălcioara: Conducea fără permis o mașină cu numere false

Un tînăr de 23 de ani, din Sălcioara a fost tras pe dreapta și amendat de polițiști. Astfel, în primul rînd, vorbim despre faptul că tînărul șofer nu avea permis, carnetul de conducere fiindu-i reținut ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 17:08
(6895 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două persoane date dispărute, căutate de polițiștii de la Investigații Criminale

Ialomița: Două persoane date dispărute, căutate de polițiștii de la Investigații Criminale

O adolescentă de 17 ani, din Reviga și o tînără de 34 de ani, din Fetești au fost date dispărute de la domiciliu de către rude. Cazurile se află în atenția polițiștilor de la Investigații Criminale...
...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 15:03
(8680 vizualizări - 2 comentarii)


Orașul-stațiune Amara, gazda fazei zonale a Competiției de Descarcerare și de Acordare a Primului Ajutor Calificat

Echipajele de descarcerare din cadrul a 7 Inspectorate pentru Situații de Urgență din țară participă, în zilele de 4-5 iulie 2013, la faza zonală a Competiției de Descarcerare și de Acordare a Primului ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 13:02
(12049 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Cercetat penal după ce cîinii săi aproape au sfîșiat un bărbat

Un iubitor de animale din comuna ialomițeană Gîrbovi s-a trezit cu dosar penal din cauza celor doi cîini ciobănești pe care îi crește. Patrupedele aproape că au sfîșiat un om, iar victima a făcut plîngere ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 11:43
(8006 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Gârbovi câine atac


Razie în Bărbulești

Polițiștii ialomițeni au descins din nou la Bărbulești. Oamenii legii au desfășurat o acțiune al cărei scop a fost acela de a combate criminalitatea în mediul rural. La Bărbulești, polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 10:27
(8661 vizualizări - 0 comentarii)


Plajele din Amara, supravegheate de jandarmi

Jandarmii ialomițeni încep patrularea pe plajele din stațiunea Amara. Forțele de ordine vor fi cu ochii în patru, astfel încît vacanțele turiștilor să fie ferite de pericole. De asemenea, jandarmii vor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 09:59
(5105 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

4 Iulie 2013, 08:49


Ialomița: Două accidente, două victime

În cursul zilei de joi, 27 iunie a.c., pe raza județului Ialomița, s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a două persoane.
Primul accident s-a produs în jurul orei 7,30, pe raza ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2013, 15:55
(7861 vizualizări - 2 comentarii)


Trupul copilului înecat a fost găsit în zona localității Frățilești

Operațiunile de căutare în cazul copilului înecat în data de 23 iunie 2013 în apele rîului Ialomița au continuat în fiecare zi, pompierii scotocind în această perioadă pe o lungime mai mare de 15 km în ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2013, 10:50
(7250 vizualizări - 1 comentariu)


Fierbinți: Grenadă defensivă descoperită în grădină

Fierbinți: Grenadă defensivă descoperită în grădină

O grenadă defensivă, ce datează cel mai probabil din timpul celui de Al Doilea Război Mondial, a fost descoperită de un cetățean în timp ce executa lucrări în gospodărie. Întîmplarea a avut loc în dimineața ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2013, 09:37
(7055 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmii, de pază la Bacalaureat

Efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 1-12 iulie a.c., cu ocazia susținerii examenelor scrise de Bacalaureat, paza a 8 centre de examinare și a 2 centre ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2013, 08:36
(7469 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...