Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

20 mii de ialomițeni trebuie să primească bani de la Fisc

20 mii de ialomițeni trebuie să primească bani de la Fisc

O statistică a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că 20 mii de ialomițeni trebuie să primească bani din partea instituției. În mare parte, este vorba despre sumele achitate în plus față de obligația legală de plată pe care aceștia o aveau. Chiar dacă vestea este îmbucurătoare, există însă și un «dar» în tot acest demers. În cele mai multe cazuri, valoarea banilor care trebuie restituiți este mai mult decât modică, iar procedura extrem de stufoasă și costisitoare.

Să nu ne bucurăm degeaba! În anul de grație 2015, Ministerul Finanțelor Publice a publicat un Ordin... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 14:45 (6048 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Exodul funcționarilor publici de la Consiliul Județean Ialomița

Exodul funcționarilor publici de la Consiliul Județean Ialomița

bonus: Proiectele-avorton ale administrației județene

O  treime dintre angajații Consiliului Județean Ialomița au renunțat la locul lor de muncă în ultimii 2 ani. Situația este o consecință directă a măsurilor manageriale impuse de către președintele Victor Moraru. Potrivit declarațiilor acestuia, «instituția mai are nevoie de cel puțin 50 de salariați pentru a funcționa normal...». În pofida anunțului făcut de către președintele Consiliului Județean, funcționarii publici cu state vechi nu se înghesuie la concursurile organizate de către instituție.

Exodul manșetelor albe În urmă cu 2 ani, președintele Victor Moraru declara public... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 10:55 (10924 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mariana Iancu a abandonat aparatul CT repartizat de Ministerul Sănătății

Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Mariana Iancu a abandonat aparatul CT repartizat de Ministerul Sănătății

Mult așteptatul Computer Tomograf pe care Ministerul Sănătății l-a repartizat Spitalului Județean de Urgență Slobozia stă abandonat pe holurile unității sanitare. Echipamentul nu poate fi pus în funcțiune din cauza lipsei de spațiu. Contactată telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație, Mariana Iancu, managerul Spitalului Slobozia, a refuzat să răspundă apelurilor...

Investiție ratată la Slobozia
La începutul acestui an, Ministerul Sănătății anunța dotarea a 34 de spitale din țară cu aparate CT și RMN de ultimă generație. Printre beneficiarii «donațiilor... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2018, 13:40 (12416 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Lucrările la intrarea în «Groapa lui Stoica» se amână la nesfârșit

Reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia

Lucrările la intrarea în «Groapa lui Stoica» se amână la nesfârșit

La un an distanță de la suspendarea lucrărilor, administrația locală din Slobozia încă nu știe data la care va finaliza intrarea în parcarea subterană din centrul orașului. Șantierul amenința siguranța clădirilor din jur și a fost închis până la identificarea unei noi soluții tehnice care să nu pună în pericol respectivele imobile. Reprezentanții municipalității susțin că au descoperit noua soluție tehnică, însă ea nu poate fi utilizată din cauza refuzului subcontractorului Octagon Contracting Engineering SA de a o pune în practică. Estimativ, cel mai devreme, se va putea intra în parcare abia peste 7 luni, susțin surse din cadrul administrației locale din Slobozia.

Scandalul palplanșelor... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2018, 11:05 (7538 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița administrativă așteaptă rectificarea bugetară

Ialomița administrativă așteaptă rectificarea bugetară

Administrațiile locale din Ialomița așteaptă luna iulie pentru a ști dacă vor finaliza investițiile anuale sau, mai grav, dacă vor supraviețui până la sfârșitul anului în curs. Majoritatea primarilor intervievați de noi susțin că la acest moment există «bani de funcționare», dar proiectele de dezvoltare a localităților depind aproape exclusiv de «rectificarea bugetară». Potrivit estimărilor, rectificarea bugetară va fi una pozitivă, însă edilii locali sunt rezervați în privința alocărilor pe care urmează să le primească...

Cine se frige cu ciorbă...
Administrația ialomițeană a... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2018, 16:40 (4310 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Singurul aparat de radiologie destinat bolnavilor de TBC e defect

După 4 decenii de funcționare

Singurul aparat de radiologie destinat bolnavilor de TBC e defect

De mai bine de o săptămână, Dispensarul TBC din Slobozia a rămas fără aparat de radiologie. Echipamentul medical folosit la diagnosticarea cazurilor de Tuberculoză s-a stricat după mai bine de 40 de ani de utilizare neîntreruptă.  Specialiștii care lucrează în cadrul Dispensarului susțin că au făcut numeroase sesizări către Ministerul Sănătății, dar și către Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu privire la înlocuirea aparatului însă, de fiecare dată, au fost tratați cu indiferență...

Aparatul vechi abandonat de autorități Dispensarul TBC din Slobozia este singura unitate medicală... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2018, 14:05 (7321 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 «Deturnare de fonduri» la DSP Ialomița

Scandalul continuă

«Deturnare de fonduri» la DSP Ialomița

La sfârșitul lunii mai 2018, Corpul de Control al Ministerului Sănătății a verificat validitatea acuzațiilor făcute de către angajați împotriva directorului Gabriel Modrea. În așteptarea raportului (și a eventualelor sancțiuni!), instituția se confruntă cu un nou scandal. Directorul economic Denisa Ioniță este acuzată de «deturnare de fonduri», faptă semnalată deja reprezentanților Corpului de Control. Potrivit declarațiilor angajaților, aceasta și-ar fi însușit o parte din banii câștigați în urma unui proces de către 19 dintre salariații instituției. O parte dintre acești angajați au depus cereri pentru restituirea drepturilor salariale restante încă din anul 2013...

Inchizitorul Modrea nu renunță... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2018, 10:50 (5933 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

S-a întâmplat la Țăndărei

Elevi înscriși fără drept la Evaluarea Națională

Un nou scandal e pe cale să izbucnească la Școala «Spiru Haret» Țăndărei. Profesorul de Informatică al unității de învățământ este acuzat că ar fi transformat, fără drept, notele de «1» pe care le-a acordat unor elevi de clasa a VIII-a, în note de «10»! Rezultatele modificate ilegal le-au permis elevilor să susțină Evaluarea Națională. Deși conducerea școlii păstrează tăcerea, iar oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița infirmă întâmplarea, o serie de documente arată cum a fost comisă această ilegalitate cu puțin timp înainte de debutul examenului...

O situație ambiguă
... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2018, 17:55 (6383 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

Ialomița lor

Un administrator, fie el primar de comună sau oraș, președinte de consiliu județean sau prefect este bun când lasă ceva în urma lui. Ialomița de după Revoluție, roșie în întregime, n-a prea avut parte de administratori, mai toate localitățile județului suferind în tăcere pentru varii neajunsuri. Ialomițenii pare că s-au obișnuit cu ideea, propriile localități și chiar întreg județul ofilindu-se sub administrarea unor persoane ce parcă nu sunt interesate decât de propriile interese. Am ajuns, firesc, la jumătatea mandatului 2016-2020 și toate par a fi la fel. Ba, pe alocuri, situațiile chiar sunt mai grave. Investiții lăsate de izbeliște în așteptarea unor fonduri himerice alocate prin Programul... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2018, 12:20 (4676 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Urziceniului, Constantin Sava a fost achitat definitiv!

Primarul Urziceniului, Constantin Sava a fost achitat definitiv!

Curtea de Apel București a dat joi, 21 iunie 2018, o sentință definitivă în dosarul penal al primarului municipiului Urziceni, Constantin Sava. Astfel, magistrații din Capitală au decis să mențină soluția de achitare dată de Tribunalul Ialomița în toamna anului trecut. De asemenea, Maria Irimie, inculpată în același dosar, a fost la rândul său achitată.

«Soluția corectă asta era!»
Problemele penale ale primarului din Urziceni au început în 2015, când procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița l-au reținut pentru 24 de ore într-un dosar privind fapte de «abuz în serviciu... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2018, 12:15 (7068 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A murit ultimul veteran al orașului Țăndărei

A murit ultimul veteran al orașului Țăndărei

Oamenii care au luptat în timpul marilor războaie se sting unul câte unul și, o dată cu ei, și amintirile despre cele mai importante momente ale istoriei. Printre eroii neamului care s-au urcat la cer se numără și ostașul Tudor R. Istudor, cel care în Al Doilea Război Mondial a intrat în război împotriva rușilor și a ieșit luptând alături de ei, în Cehoslovacia... Ultimul veteran al orașului Țăndărei a murit în casa sa din strada Liliacului, înconjurat de familia care i-a ascultat de nenumărate ori poveștile adunate pe front...

O viață cumpătată Anul acesta, în februarie, Tudor R. ... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2018, 17:05 (8622 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un medic și o asistență sunt acuzați de fapte de corupție

Mascații au descins la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un medic și o asistență sunt acuzați de fapte de corupție

UPDATE dr Doru Didiță a fost reținut pentru 24 de ore!

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, împreună cu ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Ialomița, au efectuat joi, 21 iunie 2018, percheziții la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Acțiunea s-a desfășurat în cadrul unui dosar penal ce vizează fapte de corupție comise de  un medic și asistenta sa. În momentul de față, cadrele medicale se află la audieri la sediul Parchetului Județean.

Cercetările sunt în curs
Din primele informații, se pare că vizat de procurori ar fi medicul specialist în Boli Interne, Doru Didiță. De asemenea, în... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2018, 15:19 (33357 vizualizări - 42 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Activități extrașcolare în spații insalubre la Fetești

Activități extrașcolare în spații insalubre la Fetești

Elevii din Fetești își desfășoară activitățile extrașcolare într-un atelier insalubru aparținând Liceului Tehnologic de Industrie Alimentară. Roxana Căluță, directorul Palatului Copiilor din Slobozia, susține că filiala a făcut demersuri pentru schimbarea situației. «Am făcut o solictare către Primărie pentru un alt spațiu... Încă nu am primit un răspuns!».

Zi de vară la «Palatul» de la Fetești Atelierul în care își desfășoară activitatea filiala din Fetești a Palatului Copiilor e o cocioabă betonată, lungă și nevăruită de ani. Curtea arată ca un teren viran, cu iarba uscată și pământul... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2018, 17:50 (6088 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița au promovat în procent de 69,61%

Rezultate preliminarii Evaluarea Națională 2018

Elevii din Ialomița au promovat în procent de 69,61%

Marți, 19 iunie 2018, s-au afișat rezultatele preliminarii la Evaluarea Națională 2018. Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, procentul mediilor cuprinse între 5 și 10, adică a celor considerate promovate, a fost de 69,61%. La Evaluarea Națională 2018, în Ialomița au participat 1764 de elevi.

4 medii de 10 Potrivit informațiilor publice, la Evaluarea Națională 2018 în județul Ialomița s-au înscris 1825 de elevi, prezenți în sălile de examen fiind 1764. Rezultatele preliminarii arată că 1228 de elevi de clasa a VIII-a au obținut medii cuprinse între 5 și... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2018, 13:10 (7483 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înșelăciuni ale arendașilor din Ialomița

Înșelăciuni ale arendașilor din Ialomița

Paraschiva Linte are 80 de ani și deține 9,78 ha de teren pe teritoriul comunei Gheorghe Lazăr. În anul 2011, ea a arendat terenul către II Alexandru Sturzoiu... La 7 ani distanță, Primăria Gheorghe Lazăr o execută silit pentru... neplata impozitului pe teren!

O nouă metodă de fraudă Concurența dintre arendașii ialomițeni a generat o majorare a valorii arendei și o diminuare constantă a «ilegalităților» din acest domeniu. Paraschiva Linte nu a beneficiat însă de aceste «beneficii». La 80 de ani, femeia își caută dreptatea prin tribunale după ce a arendat o suprafață de 9,78 ha de teren... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2018, 11:15 (10917 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criză de medici la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Criză de medici la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Nu doar spitalele din Ialomița se confruntă cu deficit din punct de vedere al medicilor, ci și Serviciul Județean de Ambulanță. La momentul de față, activitatea de zi cu zi se desfășoară cu doar doi medici, deși schema de personal prevede 10 posturi. Deși s-au făcut numeroase solicitări, iar posturile libere au fost scoase la concurs, toate demersurile au rămas fără răspuns.

Situație delicată Potrivit actelor normative, în cadrul Serviciilor Județene de Ambulanță ar trebui să existe câte un medic specialist pentru 30 mii de locuitori. Un calcul estimativ arată că la nivelul județului... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2018, 15:35 (5652 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fiscul ialomițean este parte în 1347 de dosare

Statistică oficială

Fiscul ialomițean este parte în 1347 de dosare

Activitate intensă a consilierilor juridici din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. Aceștia trebuie să reprezinte instituția în 1347 de procese. Cea mai veche acțiune în instanță în care Fiscul ialomițean este parte a împlinit anul acesta 15 ani și are ca obiect insolvența unui fost IAS, privatizat, din zona Feteștiului...

Litigii pe bandă rulantă Chiar dacă din punct de vedere al colectării banilor publici Fiscul nu stă prea bine, la capitolul litigii în instanță procesele curg pe bandă rulantă. O statistică oficială a Administrației Județene a Finanțelor... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2018, 13:15 (4093 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Căzănești a asfaltat două străzi private

Erori administrative impardonabile

Orașul Căzănești a asfaltat două străzi private

În 2014, Consiliul Local Căzănești decidea asfaltarea a două străzi din bugetul public. La 4 ani distanță, primarul nou ales, Alexandru Măchiță a descoperit că cele două străzi nu aparțin legal orașului. Valoarea investiției a fost de 700 mii de lei. Primarul susține că situația poate fi rezolvată prin «donație» și «expropriere»...

O eroare administrativă de colecție
Administrațiile locale din Ialomița au construit trotuare în câmp, sisteme de iluminat public în pădure, faleze impracticabile pe malul Dunăriii... Iar acum s-a reușit asfaltarea a două străzi care nu aparțin, legal... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2018, 11:05 (7859 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are mai puține persoane asigurate medical

Ialomița are mai puține persoane asigurate medical

Ialomița se confruntă cu o scădere masivă a numărului persoanelor asigurate medical. Potrivit cifrelor date publicității de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, în intervalul 2015-2017 numărul asiguraților s-a diminuat cu câte 10 mii de persoane în fiecare an. Deși greu de explicat, cheltuielile pentru Sănătate s-au majorat, în același interval de timp, cu sume cuprinse între 10 și 20 milioane de lei!

Mai puține persoane asigurate în Ialomița
Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița au făcut o analiză cu privire la numărul persoanelor asigurate... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2018, 17:05 (5657 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Afaceristul Marian Aldea din Slobozia a plătit degeaba un prejudiciu de 2 milioane de lei

Achitat definitiv de Curtea de Apel București

Afaceristul Marian Aldea din Slobozia a plătit degeaba un prejudiciu de 2 milioane de lei

Acuzat de «evaziune fiscală» și «spălare de bani», un om de afaceri din Slobozia, pe numele său Marian Aldea, prezintă cu documente modul în care a fost anchetat și condamnat pe nedrept de magistrații din Ialomița. După mai bine de 3 ani de procese și obligat la plata unui prejudiciu de 2 milioane de lei, afaceristul a fost achitat definitiv de Curtea de Apel București! Chiar dacă a trecut ceva timp de la emiterea acesteia, soluția de achitare a Curții de Apel din București scoate în evidență modul deficitar cu care judecătorii din Ialomița soluționează dosarele aflate pe rolul instanțelor. Acum, Marian Aldea încearcă să-și recupereze banii pe care i-a plătit statului român de pomană pentru prejudiciul... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2018, 13:55 (11784 vizualizări - 15 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Patimile Mariei» rulează la Slobozia

Vineri, 7 noiembrie 2014, la Casa de Cultură a Municipiului Slobozia va rula premiera națională a filmului «Patimile Mariei». Filmul o are în prim plan pe Maria, o adolescentă catolică de 14 ani și scoate ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2014, 13:35
(4924 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 13 permise de conducere reținute de polițiști

Acțiunile de disciplinare a participanților la trafic de către polițiști au continuat și în aceste zile. Cu această ocazie au fost aplicate 247 de sancțiuni contravenționale, în valoare aproximativă de ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2014, 12:50
(7198 vizualizări - 0 comentarii)


Artiștii Operei Române, în concert la «Ograda Vals»

Cea de-a doua ediție a evenimentului organizat de Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia, denumit «Ograda Vals», îi aduce în casa marelui muzician ialomițean din comuna Ograda pe artiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2014, 11:25
(4771 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen limită la depunerea cererilor pentru ajutorul de stat la asigurări

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomita informează că, pînă în data de 31 octombrie 2014 inclusiv, se pot depune cererile de solicitare a ajutorului de stat pentru ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2014, 11:05
(8209 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Subvenții electorale pentru asistații sociali

În plină campanie electorală pentru alegerea Președintelui României, statul a decis să crească ajutoarele financiare ale asistaților sociali. Agenția Județeană pentru Prestații Sociale Ialomița a dat publicității ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2014, 10:40
(7390 vizualizări - 1 comentariu)


Grivița: Locuință cuprinsă de flăcări

Grivița: Locuință cuprinsă de flăcări

Două dormitoare și o baie din incinta unei case din comuna Grivița au ars în urma unui incendiu. În interiorul imobilului au fost descoperite și 3 butelii, iar riscul ca acestea să explodeze a fost ridicat ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2014, 09:55
(6890 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița incendiu


Stelnica: Tineri cercetați pentru furt calificat

Dosar penal pentru furt calificat instrumentat de polițiștii Secției Rurale Stelnica. Oamenii legii au în vizor doi cetățeni din Movila, care au pătruns în curtea unui localnic de unde au furat mai multe ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2014, 08:50
(5570 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica furt


Munteni Buzău: Bătrînă înșelată la telefon

Infracțiunile comise prin telefon fac noi victime. O femeie de 75 de ani, din Munteni Buzău, a dat toți banii pe care-i avea în casă unor necunoscuți, după ce, în urma unui apel anonim, i s-a spus că a ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2014, 19:10
(6172 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen limită la depunerea cererilor pentru subvenția la motorină

APIA Ialomița îi informează pe fermierii din județ cu privire la faptul că pot depune cererile pentru ajutorul de stat prin rambursare a diferenței de acciză pentru motorina utilizată în agricultură, aferente ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2014, 17:55
(7209 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoți trimiși în spatele gratiilor

Doi tineri din Miloșești și Sudiți, care s-au sustras executării pedepselor, au fost reținuți și încarcerați. Aceștia au fost condamnați la închisoare cu executare pentru comiterea infracțiunilor de furt ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2014, 16:45
(6636 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoți


Slobozia: «Salonul de Toamnă» 2014

«În șirul manifestărilor expoziționale ce prezintă periodic, la Slobozia, activitatea artiștilor plastici ai Filialei UAP Slobozia-Ialomița, poposim, de data aceasta, la „Salonul de Toamnă“, ajuns la a ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2014, 13:10
(4745 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Întîlnire a Sindicatului Național al Agenților de Poliție, la sediul IPJ Ialomița

Joi,  23 octombrie 2014, începînd cu orele 14,30, la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, se va desfășura o întîlnire cu membrii Sindicatului Național al Agenților de Poliție din ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2014, 12:15
(7251 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

SC BUILDING ASTROM SRL PITEȘTI
angajează
pentru punctul de lucru
CENTRU DE AFACERI HAMILTON
(lîngă Combinatul Chimic)

-Dulgheri
-Fierari betoniști
-Sudori
-Macaragiu

Relații la punctul de lucru
din Slobozia, jud. Ialomița
(lîngă Combinatul Chimic)
telefon 0740/003.338
dl Dogaru Florin

22 Octombrie 2014, 10:30


anunț angajare

Miercuri, 22.10.2014,
între orele 10,00-13,00 și 15,00-18,00,
Joi, 23.10.2014,
între orele 9,00-13,00

SC TROTA România SRL Cluj
organizează interviuri
în București, Hotel IBIS Gara de Nord,
Calea Griviței 143, Sect. 1,
pentru a selecționa
tineri șoferi profesioniști
cu categoriile C+E,
cu cel puțin 2 ani de
experiență demonstrabilă
pe camion articulat TIR
(cap tractor cu semiremorcă).
Se lucrează numai în echipaj,
pentru efectuarea de transporturi
frigorifice în Comunitatea Europeană.
După fiecare 2 luni pe comunitate,
se dă o săptămînă de concediu,
firma asigurînd transportul
cu avionul, dus și întors.
Se asigură un minim între
salariul de bază și diurne,
care depinde de categoria profesională
și de vechimea în firmă și care
pornește de la 1550 euro/lună.
Solicitanții selectați vor susține
o probă practică.
Informații la tel. 0740/295.418,
numai după trimiterea unui CV
și copii de pe documentele de mai jos,
la [email protected]
-Buletin
-Pașaport
-Permis de conducere
-Cartela tahograf
-Atestat de marfă
-Caziere judiciar și auto
-Caracterizare de la ultimul loc de muncă
A se abține toți cei ce nu întrunesc condițiile mai sus arătate.

22 Octombrie 2014, 10:10


APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite de către crescătorii de ovine-caprine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA)-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii pentru ajutoarele naționale tranzitorii (ANT) în sectorul zootehnic, la specia ovine-caprine că ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2014, 17:45
(8081 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de vaccinare antirabică

În perioada noiembrie 2014-februarie 2015, pe întreg teritoriul României, se va desfășura campania de vaccinare a cîinilor cu stăpîn, aceasta constituind o componentă a Programului de supraveghere, control ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2014, 14:55
(5433 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți la volan au provocat accidente

Pe șoselele ialomițene au fost depistați patru conducători auto, cu vîrste cuprinse între 19 și 62 de ani, în timp ce conduceau autoturisme aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. În urma testării ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2014, 14:25
(4432 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de amploare pe raza comunei Giurgeni

Atît pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, îndreptate împotriva habitatelor piscicole naturale, a transportului și comercializării ilegale a produselor și subproduselor din pește ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2014, 13:05
(5671 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii septembrie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați un număr de 7242 șomeri, din care 1668 șomeri indemnizați, respectiv 5 ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2014, 12:40
(4668 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Armatei», sărbătorită și la Slobozia

În organizarea Instituției Prefectului Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia precum și a Primăriei Slobozia, sîmbătă, 25 octombrie 2014, va fi sărbătorită și la Slobozia «Ziua ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2014, 11:20
(5441 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: «Rapsozii la ei acasă»

Printre preocupările permanente ale Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița se numără și organizarea anuală a unei manifestări legate de inima și sufletul țăranului ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2014, 10:20
(5747 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Bătrîni tîlhăriți de doi tineri. Bătrîna, obligată să întrețină raporturi sexuale orale!

Noapte de coșmar pentru doi soți, de 81 și 82 de ani, din comuna Bordușani. Oamenii au fost tîlhăriți de doi tineri, care le-au furat bijuterii și suma de 700 de lei. Din fericire, autorii au fost repede ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2014, 14:30
(11474 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Campanie de depistare a cancerului la sîn, în mediul rural

Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer și Liga Română de Cancer, alături de reprezentanții caravanei «Împreună pentru sănătatea rurală», vor demara o campanie de testări gratuite în mediul rural pentru ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2014, 13:15
(6326 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie arestată pentru «proxenetism»

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au identificat o femeie, în vîrstă de 45 de ani, din Slobozia, pe numele căreia Judecătoria Slobozia a emis mandat de executare a pedepsei cu închisoarea ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2014, 19:05
(7332 vizualizări - 0 comentarii)


Întreg județul Ialomița, zonă de protecție pentru boala limbii albastre la vaci

Ca urmare a confirmării unui număr însemnat de focare de Bluetongue pe teritoriul României, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță proprietarii/deținătorii de rumegătoare ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2014, 14:25
(5675 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat un cojoc

Jandarmii din cadrul Grupei de Intervenție Fetești care executau duminică, 12 octombrie 2014, misiuni de asigurare a ordinii publice la «Tîrgul de toamnă» din localitate, au fost sesizați, în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2014, 13:10
(4566 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt cojoc


«Cabina actorilor», teatru la Slobozia

Miercuri , 22 octombrie 2014, de la orele 18,00, Casa Municipală de Cultură din Slobozia va fi gazda piesei de teatru «Cabina Actorilor». «Cabina actorilor» este povestea a patru actori care trebuie să ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2014, 11:50
(7709 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul Anual de Carte»: Lansări de volume marca Mihai Vișoiu

«Salonul Anual de Carte», eveniment derulat în cadrul Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» de la Slobozia, îi așteaptă săptămîna viitoare pe cititorii scriitorului ialomițean Mihai Vișoiu pentru a se ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2014, 17:05
(7197 vizualizări - 2 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite de către crescătorii de bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii pentru ajutoarele naționale tranzitorii (ANT) în sectorul zootehnic, la specia bovine, că eliberează adeverințe pentru cei care ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2014, 13:15
(8059 vizualizări - 0 comentarii)


«Porți deschise» la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița

Săptămîna viitoare, mai exact marți, 13 octombrie 2014, oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița vor organiza «Ziua Porților Deschise». Prin acest eveniment ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2014, 11:40
(5198 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...