Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Protest spontan la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Protest spontan la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Nemulțumiți de salariile pe care le-au primit, angajații Direcției de Sănătate Publică Ialomița au organizat marți, 17 aprilie 2018, un protest spontan în curtea instituției. De asemenea, oamenii au declarat că sunt revoltați și din cauza comportamentului nefiresc pe care  Gabriel Modrea, directorul instituției îl are față de subordonații săi. Totodată, acesta nu  a fost de găsit pentru a discuta cu protestatarii. 

Demisii în bloc la DSP
Susținuți de  reprezentanții sindicatului SANITAS, cei 30 de angajați pe care Direcția de Sănătate Publică Ialomița îi are... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2018, 13:05 (7870 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița colectează deficitar taxele și impozitele locale

Primăriile din Ialomița colectează deficitar taxele și impozitele locale

O analiză a Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița arată faptul că administrațiile locale din județ  gestionează deficitar colectarea taxelor și impozitelor locale. Potrivit informațiilor oficiale, 2017 a fost anul în care un sfert din cele 66 de primării din județ nu au reușit să depășească procentul de 50% în ceea ce privește colectarea banilor de la populație. Gradul scăzut de încasare este generat, în opinia primarilor ialomițeni, de refuzul cetățenilor de a-și achita amenzile pe care le-au primit.

Un demers greu de realizat
Statisticile pe care Direcția... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2018, 15:45 (7443 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contestațiile șefelor Învățământului ialomițean, respinse de Ministerul Educației

Contestațiile șefelor Învățământului ialomițean, respinse de Ministerul Educației

După ce a anunțat public faptul că va anula rezultatele evaluărilor șefelor Învățământului ialomițean, Ministerul Educației a făcut publice rezultatele contestațiilor pe care atât Luminița Barcari, cât și Steluța Mitrea le-au depus cu privire la scandaloasele rezultate ale evaluării activității depuse de acestea. Și de această dată, oficialii de la București s-au declarat nemulțumiți de activitatea depusă de șefele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița!

Haos în Educația ialomițeană La momentul de față, soarta șefelor Învățământului ialomițean este incertă și depinde foarte mult de... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2018, 11:10 (9780 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Război în instanță pentru recuperarea sporurilor salariale acordate necuvenit timp de 10 ani

Război în instanță pentru recuperarea sporurilor salariale acordate necuvenit timp de 10 ani

Proces colectiv la Tribunalul Ialomița, inițiat de angajații Bazei de Reparații a Tehnicii de Intervenție din comuna Dragalina, unitate militară prin care se asigură întreținerea autospecialelor de stingere a incendiilor și ambulanțelor SMURD din cadrul Inspectoratelor pentru Situații de Urgență ale Județelor Ialomița și Călărași. Oamenii sunt revoltați pentru că au fost obligați să returneze o serie de sporuri salariale pe care le-ar fi primit fără drept, dintr-o eroare a contabilului instituției. Întâmplarea a ieșit la iveală în luna decembrie a anului trecut, după ce angajații revoltați au beneficiat timp de 10 ani de respectivele sporuri, fără ca cineva să descopere eroarea...

... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2018, 15:20 (8868 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bătaie cu pietre și sticle sparte între două familii de romi

Scandal în Cartierul Vlașca din Fetești

Bătaie cu pietre și sticle sparte între două familii de romi

Polițiștii și jandarmii au intervenit la Fetești, în Cartierul Vlașca, pentru a aplana un conflict izbucnit între două familii de romi. Motivul scandalului l-ar reprezenta un divorț, dar și o datorie mai veche rămasă neachitată. La momentul de față, 10 persoane au fost conduse la audieri la sediul Poliției Municipiului Fetești. Mai mult, polițiștii au fost nevoiți să tragă focuri de armă în plan vertical pentru a potoli spiritele încinse.

Cercetările sunt în curs
Din primele informații, se pare că scandalul a izbucnit spontan, după ce membrii uneia dintre familiile implicate a... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2018, 21:39 (10200 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia a desființat garda a doua a Secției Chirurgie

Fanteziile administrative ale Marianei Iancu (III)

Spitalul Județean Slobozia a desființat garda a doua a Secției Chirurgie

bonus: Doctorul Minciună, director medical

Vineri, 30 martie 2018, directorul Spitalului Județean Slobozia a emis o dispoziție prin care anunța desființarea liniei a doua de gardă a Secției Chirurgie. Decizia este una fără precedent și, potrivit specialiștilor în domeniu, pune în pericol atât viețile pacienților, cât și activitatea instituției. Anterior acestei hotărâri, medicii chirurgi din cadrul Spitalului au trimis directorului Mariana Iancu un memoriu prin care cer să revină asupra deciziei. Până la închiderea ediției, Mariana Iancu nu a dorit să ofere o explicație publică privitoare la situația creată. Solicitat să exprime o opinie referitoare la acest scandal public, dr Tudor Panțuru, fost manager al Spitalului Județean, a declarat... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2018, 12:40 (27421 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 300 de medii de 3 la simulările Examenelor Naționale

Peste 300 de medii de 3 la simulările Examenelor Naționale

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a făcut publice rezultate simulărilor Examenelor Naționale, testări care s-au desfășurat în această perioadă. Datele arată că atât elevii de clasa a VIII-a, cât și cei de clasa a XII-a, trebuie să se pună serios pe învățat dacă vor să aibă parte de note mari la Evaluarea Națională și Bacalaureat.

Procente îngrijorătoare
Elevii de clasa a VIII-a au fost cei care au susținut primii simulările pentru Examenul Național care îi așteaptă la vară. Potrivit rezultatelor centralizate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, procentul celor care... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2018, 17:55 (7216 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Constantin Sava înjură consilierii locali

Scandal public la Urziceni

Primarul Constantin Sava înjură consilierii locali

Departe de ochii opiniei publice, la Urziceni, primarul Constantin Sava continuă să trateze instituția pe care o conduce ca pe moșia proprie. Recent, el a deranjat o ședință de Comisie din cadrul Consiliului Local, proferând injurii la adresa consilierilor și blocând activitatea acesteia.

Presiuni verbale și injurii Primarul orașului Urziceni se remarcă constant proferând injurii la adresa subordonaților, a colegilor din cadrul Consiliului Local sau chiar a șefilor. Pe 20 martie 2018 însă, el a depășit orice limită de bun simț, deranjând ședința Comisiei Economice din cadrul Consiliului... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2018, 11:20 (7082 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conflict deschis între părinți și profesorul de Informatică

Scandal la Școala Gimnazială «Spiru Haret» din Țăndărei

Conflict deschis între părinți și profesorul de Informatică

Conflictul generat de profesorul de Informatică al Școlii Gimnaziale Nr. 2 «Spiru Haret» din Țăndărei este departe de a se fi terminat. Miercuri, 11 aprilie 2018, câțiva părinți au protestat în fața unității de învățământ, precizând că elevii refuză să mai meargă la școală din cauza profesorului.

Supravegheați de polițiști La orele 8,00, câțiva părinți s-au adunat în fața Școlii Gimnaziale Nr. 2 «Spiru Haret» din Țăndărei, în  semn de protest. Oamenii au reclamat faptul că din cauza profesorului de Informatică, pe numele său Lucian Spânu, copiii lor refuză să mai meargă la școală... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2018, 19:20 (18491 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul comunei Manasia nu își poate exercita funcția

Timp de 1 an

Primarul comunei Manasia nu își poate exercita funcția

O sentință penală definitivă îl lasă fără funcție, pentru 1 an, pe Gelal Oprea, primarul comunei Manasia. Inițial, pedeapsa a fost stabilită de Judecătoria Urziceni, însă a fost atacată cu apel la Curtea de Apel București. În urmă cu o săptămână, magistrații din Capitală au decis să mențină condamnarea prevăzută în sentința de fond și să nu modifice hotărârea judecătorilor din Urziceni. De asemenea, edilul este obligat să presteze ore de muncă în folosul comunității la grădinița din localitate.

Cercetat penal de procurori Condamnarea penală a primarului comunei Manasia survine unei... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2018, 15:55 (9200 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

faraonii administrației

Sunt mulți și bine disimulați. Unii nu au «beneficiat» niciodată de atenția opiniei publice. Despre alții, nici nu vom afla vreodată. Sunt șefi de instituții, secretari de primării sau chiar de județ, responsabili prin diferite departamente ale administrației, consilieri locali, aleși ai poporului. E și președintele județului, dar a-l nominaliza ar însemna să limităm aria... Căci sunt și funcționari modești, oameni sub vremi sau sinecuriști de profesie. Sunt și șoferi, și șeptari politici, și oameni fără carte... Indiferent de treapta administrativă pe care se situează, au același numitor comun, același instinct. Sunt faraonii administrației! Căci, în dreptul lor, au puterea absolută și și-o exercită... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2018, 11:05 (6275 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii sunt amatori de automobile de lux

Ialomițenii sunt amatori de automobile de lux

Într-un județ cu o economie aproape inexistentă precum este Ialomița există oameni care își permit să cheltuie sume amețitoare pe mașini. O statistică a Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCÎV) demonstrează că, anul trecut, ialomițenii au investit sume enorme pentru achiziția unor autoturisme al căror preț, chiar și la mâna a doua, se apropie vertiginos de cel al unui apartament situat în zonele rezidențiale din București!

Săraci, dar cu mașini de lux
Ialomița se integrează perfect în peisajul sumbru al județelor sărace din zona de Sud a României... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2018, 11:50 (7755 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

Martori și mărturisitori ai Domnului înviat

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor
Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a Înviat!


Potrivit Sfintelor Evanghelii după Luca și Ioan, experiența recunoașterii Mântuitorului înviat are loc într-un context euharistic și este reprezentată prin invitația adresată de către Mântuitorul Hristos ucenicilor de a mânca împreună (cf. In 21, 5, 9, 12). În episodul despre ucenicii din Emaus, Mântuitorul este recunoscut în momentul în care repetă gestul instituirii Euharistiei, frângerea... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2018, 12:05 (9969 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local a moșit SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA

Blat politic la Slobozia

Consiliul Local a moșit SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA

Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 29 martie 2018, asocierea administrației locale în cadrul SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA, controlată de către Consiliul Județean Ialomița. Asocierea a fost posibilă grație unei înțelegeri politice între o parte dintre consilierii locali ai Opoziției și cei ai PSD. Reamintim că proiectul de hotărâre privind asocierea a fost respins în luna noiembrie a anului trecut, consilierii Opoziției refuzând atunci categoric aprobarea lui. SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA a fost înființată la inițiativa președintelui Victor Moraru, în scopul declarat de «a profita de o oportunitate legislativă oferită de Legea 98/2016».

Un vot bâlbâit... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2018, 13:45 (9369 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă concediere colectivă la Combinatul Chimic

Se întâmplă la Slobozia

O nouă concediere colectivă la Combinatul Chimic

Aflat într-o permanentă stare de agonie, Combinatul Chimic administrat de Chemgas Holding a demarat o nouă procedură de concediere colectivă, a patra din ultimul an și jumătate... Lăsați pe drumuri și rechemați la lucru, aceiași 600 de angajați se pregătesc din nou să fie trimiși acasă. Mai grav este faptul că firma are de plătit salarii restante din ultimele luni... Față de toată această situație, reprezentanții sindicatului unității se simt neputincioși.

Fără salarii și trimiși acasă În mai puțin de o lună, Chemgas  Holding, firma care administrează Combinatul Chimic din Slobozia... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2018, 14:25 (10955 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit nota 7 din partea ministrului Sorina Pintea

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit nota 7 din partea ministrului Sorina Pintea

Sorina Pintea, actualul ministru al Sănătății, a efectuat marți, 3 aprilie 2018, o vizită de lucru la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. În opinia sa, activitatea desfășurată în cadrul celui mai mare spital din Ialomița poate fi notată cu calificativul 7. De asemenea, Sorina Pintea a făcut și comentarii pe marginea celor mai noi investiții în infrastructura Spitalului Slobozia...

Vizită ministerială la Spitalul Slobozia
Sorina Pintea este al treilea ministru al Sănătății care vizitează Spitalul Județean de Urgență Slobozia în ultimii 5 ani. Cu toate acestea, unitatea medicală... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 22:05 (23948 vizualizări - 29 comentarii)

EVENIMENT

DADP Slobozia va cheltui 6 milioane de lei pentru utilaje de deszăpezire

DADP Slobozia va cheltui 6 milioane de lei pentru utilaje de deszăpezire

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a solicitat Consiliului Local alocarea a 6 milioane de lei pentru achiziționarea de utilaje de deszăpezire! Proiectul de hotărâre a fost supus aprobării plenului în ședința ordinară de joi, 29 martie 2018. Aceasta este a doua tentativă a administrației locale de a utila DADP, prima licitație fiind anulată din «motive temeinice»...

Prima licitație a fost anulată Licența clasă II obținută de DADP pentru «activitatea de curățare și transportul zăpezii» obligă autoritățile locale să utileze această Direcție cu un minimum de utilaje de... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 14:40 (5262 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Tone de porumb și orz, dispărute de pe câmpurile Penitenciarului Slobozia

Tone de porumb și orz, dispărute de pe câmpurile Penitenciarului Slobozia

Este anchetă internă la Penitenciarul Slobozia după ce în urma unei verificări a documentelor privind activitatea agricolă desfășurată anul trecut au fost descoperite diferențe între producțiile medii la hectar raportate la nivelul județului și cele obținute efectiv de pe terenurile instituției, pentru anumite culturi. Prin cercetarea administrativă se încearcă să se descopere dacă este vorba despre o faptă comisă cu intenție sau doar de o eroare umană... Reprezentanții instituției nu exclud ca producțiile agricole să fi avut de suferit din cauza condițiilor meteorologice. Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița îi contrazice și explică faptul că 2017 a fost un an în care s-a înregistrat... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 11:10 (10060 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Nuntașii administrației locale

«Presa» noastră cea de toate zilele

Nuntașii administrației locale

bonus: «Ialomița ta» conduce detașat

Administrația locală din Ialomița finanțează de 28 de ani presa. Și, pe măsură ce anii trec, modalitățile de plată se diversifică, suferă mutații... Ziarul nostru a decis să ofere astăzi câteva exemple de cheltuieli pe care edilii locali le fac prin intermediul presei și «posturilor de televiziune». De la pompe electrice la anunțuri de interes cetățenesc, totul a devenit de vânzare în numele libertății de exprimare. Nu vrem să apreciem noi dacă este rău sau bine... Dumneavoastră, cititorii, sunteți singurii în măsură să o faceți. Evident, dacă vă deranjează modul în care sunt cheltuiți banii publici!

De la facerea administrației încoace... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2018, 14:55 (3402 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Afaceri cu locuințe subânchiriate în blocurile ANL din Slobozia

Afaceri cu locuințe subînchiriate în blocurile ANL din Slobozia

Chiar dacă legea o interzice, subînchirierea locuințelor ANL este o practică des întâlnită și la Slobozia. Reprezentanții Primăriei Slobozia susțin însă că nu pot lua măsuri împotriva celor care apelează la această metodă întrucât nu au posibilitatea de a demonstra că unii chiriași au lăsat imobilele în grija altor persoane. Cu toate acestea, administrații locale precum cele din Focșani, Craiova sau Constanța au reușit să stopeze acest fenomen.

Chirii la prețul pieței în blocurile ANL
Motivele care-i determină pe beneficiarii locuințelor ANL din oraș să subînchirieze imobilele... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2018, 11:05 (10255 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Eliberare adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plăți privind bunăstarea animalelor-pachet b-păsări

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că eliberează adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plați privind bunăstarea animalelor-pachet b-păsări, sesiunea ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 10:45
(8737 vizualizări - 0 comentarii)


Tabără pentru 21 de elevi la Mânăstirea Cozia

Tabără pentru 21 de elevi la Mînăstirea Cozia

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, în perioada 21-24 iulie 2015, Catedrala din Urziceni a organizat o tabără la Mînăstirea Cozia din județul Vâlcea. La eveniment au participat 21 de elevi ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 18:25
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectați de furturi, identificați de polițiștii ialomițeni

Șase persoane sînt cercetate de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat. Prejudiciile au fost recuperate și restituite părților vătămate.
Astfel, patru tineri, cu ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 15:50
(5431 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


IJJ Ialomița: Doi tineri ofițeri jandarmi au depus jurământul

IJJ Ialomița: Doi tineri ofițeri jandarmi au depus jurămîntul

Începînd cu data de 17 iulie a.c., la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița au fost repartizați doi tineri sublocotenenți, absolvenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București, promoția ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 14:20
(7854 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 29-31 iulie 2015, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița va fi unul din centrele din țară ce găzduiește faza zonală a concursurilor serviciilor profesioniste ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 13:10
(7834 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Amnistia fiscală

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că a fost publicată Legea 209/2015, privind anularea unor obligații fiscale. Astfel, prin acest act  normativ ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 12:15
(2508 vizualizări - 0 comentarii)


Încărcătură explozivă, descoperită la Gheorghe Lazăr

Încărcătură explozivă, descoperită la Gheorghe Lazăr

O sferă incendiară cu încărcătură de explozie a fost descoperită vineri, 24 iulie a.c., de un cetățean din localitatea Gheorghe Lazăr, în timp ce încerca să scoată o buturugă din pămînt. Bărbatul a sunat ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 11:45
(5343 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Imnului, sărbătorită la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va marca miercuri, 29 iulie 2015, Ziua Imnului. Manifestările vor avea loc în Piața Unirii din Slobozia, începînd cu orele 9,30. «Deșteaptă-te, române!» este Imnul Național ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 11:05
(5573 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examenele de calificare pentru absolvenții școlilor profesionale, monitorizate de jandarmi

Jandarmii ialomițeni asigură, în perioada 27-28 iulie 2015, ordinea publică și, după caz, intervenția pentru restabilirea acesteia, la 5 centre de examinare din județ cu ocazia examenelor de calificare ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 10:10
(4335 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Poliția a fost sesizată miercuri, 22 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DN2A s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 64 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 13:10
(4674 vizualizări - 1 comentariu)


Tînăr din Miloșești, arestat pentru tentativă la omor

În cursul zilei de miercuri, 22 iulie a.c., polițiști din cadrul Secției Poliție Rurală Grivița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 11:50
(7512 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fetești

Două incendii s-au produs în cursul zilei de miercuri, 22 iulie a.c, la două gospodării din municipiul Fetești. Primul eveniment a fost anunțat prin 112, în jurul orei 13,30, cînd locuința unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 11:10
(2433 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


anunț angajare

angajăm secretară
birou avocatură
depuneți CV la
[email protected]

21 Iulie 2015, 17:05


Un bucureștean s-a rătăcit între Amara și Slobozia

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 18/19 iulie 2015, în jurul orei 1,30, pompierii au fost solicitați să intervină pentru căutarea unui bărbat, în vîrstă de 26 de ani, care a plecat la volanul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 15:15
(6369 vizualizări - 5 comentarii)


Doi viitori ofițeri jandarmi, în practică la Jandarmeria Ialomița

Doi viitori ofițeri jandarmi, în practică la Jandarmeria Ialomița

În perioada 20-31 iulie a.c., doi studenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Iona Cuza», arma «Jandarmi», efectuează stagiul de practică în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Avînd în ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 14:35
(6719 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 450 de amenzi aplicate

Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița acționează permanent pentru salvarea de vieți și sancționarea celor care nu nerespectă regulile de circulație și pun în pericol ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 14:05
(2755 vizualizări - 0 comentarii)


Clarificări AFIR privind utilizarea Bazei de Date cu Prețuri de Referință

Pentru o mai bună înțelegere a acestui instrument de lucru, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) face clarificări privind scopul și utilizarea Bazei de Date cu Prețuri de Referință (BD ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 13:20
(9778 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR clarificare


IPJ Ialomița: Acțiuni pe linia combaterii evaziunii din agricultură

Peste 20 de tone de cereale au fost confiscate și peste 300 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii ialomițeni în urma activităților desfășurate pentru prevenirea și combaterea fenomenului ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 12:55
(7402 vizualizări - 0 comentarii)


Noi competențe legislative pentru jandarmi

Jandarmeriei Române îi revin, începînd cu luna iulie a anului în curs, potrivit Legii 407/2006, a vînătorii și protecției fondului cinegetic actualizată și a Legii 46/2008, a Codului Silvic, competențe ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 12:20
(4685 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenția pentru motorină

Agenția de Plați si Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează fermierii ialomițeni că, în data de 15.07.2015, a fost publicat în Monitorul Oficial Ordinul Ministrului Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 11:40
(5436 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Prima ediție a competiției «Pompierul de ultimă generație»

În conformitate cu calendarul Asociației Sportive a Pompierilor-Sucursala Ialomița, în data de 16 iulie a.c, la sediul Detașamentului de Pompieri «Gabriel Boitan» din municipiul Slobozia, s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 11:05
(5777 vizualizări - 0 comentarii)


SVSU Căzănești s-a calificat la faza națională a Concursurilor Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență

În urma desfășurării, în perioada 13-15.07.2015, a fazei interjudețene a competițiilor serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență, echipajul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 17:05
(6389 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat european de arestare pentru un ialomițean din Bărbulești

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra proprietății, fapte comise în Germania. La data de 14 iunie ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 14:35
(4061 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie «Nu trece dincolo!»

Polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, acționează pentru prevenirea evenimentelor rutiere în care sînt implicați pietoni, precum ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 13:55
(3836 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iunie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7062 șomeri, din care 1287 șomeri indemnizați, respectiv 5775 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 12:20
(5098 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 11:15
(3976 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Proiectil descoperit într-o curte

 Un proiectil de artilerie exploziv de calibru 100 mm a fost descoperit de un cetățean din localitatea Mihail Kogălniceanu, în timp ce săpa în curte. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 16:40
(4265 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a furat portofelul

Jandarmii au fost sesizați de un bărbat, duminică, 12 iulie a.c., în jurul orei 13,30, despre faptul că i s-a furat portofelul, în care avea 130 de lei.
În urma verificărilor, jandarmii au constatat ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 15:35
(4722 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


IPJ Ialomița: Activități pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor

Peste 400 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, în ultimele 3 zile, în urma activităților desfășurate pentru prevenirea și combaterea fenomenului infracțional, în special ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 15:10
(3305 vizualizări - 0 comentarii)


ONRC, parte a sistemului de interconectare a registrelor comerțului din statele membre UE

Luni, 13 iulie 2015, a fost publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, Legea nr. 152/2015, pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul înregistrării în registrul comerțului ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 14:40
(3907 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...