Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Transferul cazurilor medicale este blocat de un Ordin al Ministerului Sănătății

Și la Slobozia

Transferul cazurilor medicale este blocat de un Ordin al Ministerului Sănătății

Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia trag un semnal de alarmă în privința modului în care sunt transferați către spitalele din București pacienții care au nevoie de consult medical de specialitate. În medie, aprobarea unui transfer durează până la 3 ore, însă au fost și cazuri când s-au așteptat mai bine de 24 de ore. Cea mai recentă situație de acest gen s-a petrecut în urmă cu o săptămână când, pentru transferul unei tinere din Amara care a suferit arsuri pe 40% din suprafața corpului, s-a așteptat 12 ore pentru aprobarea transferului către Spitalul «Bagdasar Arseni» din București...

Ordinul care încurcă transferurile... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 10:35 (5934 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Moraru și-a concediat doi consilieri personali

Nu aduce anul ce aduce Președintele

Moraru și-a concediat doi consilieri personali

Doi dintre cei patru consilieri personali ai Președintelui Victor Moraru au fost concediați. Surse din cadrul administrației județene confirmă faptul că aceștia «nu mai răspund exigențelor administrative impuse de către domnul Președinte». Contactați, cei doi, Edy Plăiașu și Alin Potinche au ales să tacă...

Sfânta judecată prezidențială La Consiliul Județean Ialomița, anul începe prost pentru Președinte. Acesta a fost obligat să-și concedieze doi dintre consilieri... Astfel, Edy Plăiașu, primit moștenire de la ex-președintele Ciupercă, se află în preaviz și urmează să părăsească biroul... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2018, 13:20 (8428 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetiță agresată în fața școlii de un bărbat cu probleme psihice

S-a întâmplat la Amara

Fetiță agresată în fața școlii de un bărbat cu probleme psihice

Caz șocant în orașul Amara, petrecut în urmă cu o săptămână. O fetiță de 10 ani a fost agresată pe stradă, în timp ce se întorcea de la școală, de un bărbat cunoscut cu probleme psihice în vârstă de 52 de ani, din localitate. Agresorul se află acum internat în Spitalul de Psihiatrie «Săpunari» din Călărași.

Poliția face verificări
Din primele informații se pare că fetița își încheiase programul la școală și se îndrepta către casă. La câțiva  metri de poarta unității de învățământ, bărbatul de 52 de ani s-a apropiat de ea, a strâns-o în brațe, a mângâiat-o pe față și ar fi... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2018, 12:08 (8514 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Anchete controversate, «uitate» în sertarele procurorilor ialomițeni

Anchete controversate, «uitate» în sertarele procurorilor ialomițeni

S-a așternut praful pe dosarele controversate înregistrate pe rolul Parchetelor din Ialomița. Anchete precum cea a angajărilor ilegale efectuate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, abuzurile și falsurile comise de Alexandru Stoica, fostul edil al Sloboziei sau scandalosul caz al femeilor din Valea Măcrișului, care au declarat în fals că sunt bătute de soți pentru o subvenție de 6000 de lei, zac «uitate» de mai bine de 3 ani în sertarele procurorilor. Întrebați fiind despre aceste dosare, anchetatorii au declarat la unison: «când vom avea noutăți vi le vom comunica printr-un comunicat de presă!».

Liniște de mormânt la Parchetul Județean... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2018, 09:55 (8990 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Retrocedarea terenurilor inventariate bate pasul pe loc

În Ialomița

Retrocedarea terenurilor inventariate bate pasul pe loc

Oficial, Ialomița a finalizat procesul inventarierii terenurilor în vederea retrocedării de 3 ani. Dar pentru că demersul s-a realizat nesatisfăcător, mulți dintre oamenii care ar fi trebuit să primească respectivele suprafețe așteaptă și acum să intre în posesia lor. De la caz la caz, ceea ce împiedică punerile în posesie sunt situațiile generate de terenurile suprapuse. Reprezentanții Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița susțin că «au fost unele probleme la momentul inventarierii, dar că situația nu este atât de gravă...».

O mare de legi, aceeași problemă... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2018, 12:20 (4787 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Distribuția pentru «Ialomița ta» ne costă 120 mii de lei anual

Ofensivă electorală pe bani publici

Distribuția pentru «Ialomița ta» ne costă 120 mii de lei anual

În urmă cu 3 luni, președintele Victor Moraru a comandat un oficios administrativ în 8 pagini, pe hârtie albă, al cărei scop declarat era «mediatizarea activității administrației județene». Publicația este tipărită în 20000 de exemplare, iar costurile de tipărire nu au fost făcute publice oficial până la acest moment. Ziarul nostru a aflat însă cât costă distribuția acestui vehicul politic și cum este el împărțit electoratului din Ialomița.

Mofturi prezidențiale pe bani publici Bolnav de «cultul personalității», Președintele Victor Moraru cheltuie de peste 16 ani fonduri publice... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2018, 17:45 (6208 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cotizații mai mari pentru asistenții medicali din Ialomița

Cotizații mai mari pentru asistenții medicali din Ialomița

Anul 2018 vine cu schimbări în privința cotizației de membru al Ordinului Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România (OAMGMAMR). Astfel, potrivit unor modificări intrate în vigoare printr-o hotărâre adoptată de forul superior de la București al OAMGMAMR, în decembrie 2017, indiferent de timpul petrecut la lucru, orice asistent trebuie să achite o cotizație a cărei valoare este de 1% din cuantumul salariul mediu brut, nu din cel al salariului obținut, așa cum era până ca modificarea să intre în vigoare. Cei mai afectați de această prevedere sunt asistenții medicali care lucrează cu jumătate de normă.

Cresc dările pentru asistenți... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2018, 15:10 (7126 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Protest spontan la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Sindicaliștii SANITAS, obligați să închirieze propria sală de ședințe

Aproximativ 100 de angajați ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia au organizat un protest spontan pe holurile unității sanitare. Membri ai Sindicatului SANITAS-filiala Ialomița, aceștia și-au manifestat nemulțumirea față de interdicția impusă de Mariana Iancu, managerul Spitalului Slobozia, de a-și desfășura o ședință de lucru în sala de ședință a unității medicale.

Au câștigat drepturile în instanță 
Potrivit lui Valentin Spătărelu, președintele SANITAS-filiala Ialomița, conducerea Spitalului Județean de Urgență Slobozia a precizat că reprezentanților sindicatului pe... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2018, 17:14 (17306 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia percepe taxă pentru identificarea locurilor de veci

Cadou de sfârșit de an

Slobozia percepe taxă pentru identificarea locurilor de veci

La sfârșitul anului precedent, consilierii locali slobozeni au aprobat noile tarife ale Servicii Publice Slobozia SRL, societate care se ocupă și de administrarea cimitirului uman. Printre cele aproape 100 de taxe percepute de societate se numără și «taxa de identificare a locului de veci»... Dorina Milea, directorul Servicii Publice Slobozia SRL susține că această taxă nu este nouă, ea fiind moștenită. «Este normal să percepem o astfel de taxă, în condițiile în care unele locuri de veci sunt greu de identificat!» declară ea.

Sarabanda majorărilor de taxe În luna noiembrie a anului... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2018, 17:40 (12902 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A născut acasă un copil prematur!

După ce a fugit din Spitalul Slobozia

A născut acasă un copil prematur!

Caz șocant la Slobozia. O tânără de 29 de ani a născut, prematur, o fetiță de 1700 de grame, după ce a fugit din Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Mai mult, mama a fost transferată la Spitalul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București, fiind diagnosticată cu rujeolă.

Copila se află sub supraveghere medicală
Tânăra de 29 de ani, gravidă în luna a 8-a, s-a internat la sfârșitul săptămânii precedente la Spitalul Județean de  Urgență Slobozia, însă după câteva ore a fugit din salonul Secției Obstetrică-Ginecologie. În noaptea de luni spre marți, 15/16 ianuarie 2018... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2018, 14:53 (8699 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Probleme administrative în Consiliul Local Bărbulești

Probleme administrative în Consiliul Local Bărbulești

Șapte consilieri locali din Bărbulești ar putea rămâne fără mandate din cauza faptului că aceștia nu respectă legislația în vigoare. În urma unui control al Prefecturii Ialomița, reprezentanții instituției au constatat că respectivii aleși locali nu și-au depus declarațiile de avere și interese. Potrivit legii, neîndeplinirea acestei obligații are ca efect eliberarea din funcție. Cazul de la Bărbulești nu este însă singular la nivelul județului Ialomița, zeci de aleși fiind în situații similare. Deși reprezentanții Prefecturii Ialomița sesizează frecvent astfel de abateri, decizia cu privire la aplicarea prevederilor legale aparține doar consiliilor locale din care cei prinși în ilegalitate fac... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2018, 14:35 (5861 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vivani Salubritate vrea depozit de deșeuri periculoase la Slobozia

Vivani Salubritate vrea depozit de deșeuri periculoase la Slobozia

În timp ce România se află în procedură de infringement, fiind obligată să închidă peste 50 de depozite municipale de deșeuri industriale periculoase și nepericuloase, Vivani Salubritate SA face demersuri să deschidă unul nou! Depozitul de deșeuri periculoase al Vivani Salubritate SA ar uma să aibă o capacitate de 241500 tone și va costa 5 milioane de euro. Procedura de autorizare a acestei investiții este momentan blocată, însă firma a obținut vara trecută acordul de mediu din partea Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița.

La 10 ani de la inaugurare
În anul 200... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2018, 10:20 (11708 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moartea misterioasă a paznicilor Bălții Ratca

Moartea misterioasă a paznicilor Bălții Ratca

Două dosare penale înregistrate la Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni consemnează moartea în condiții suspecte a trei bărbați din Ialomița... Decesul victimelor a survenit prin înec în apele lacurilor Ratca și Jilavele. Cei trei oameni erau angajați ca agenți de pază la firma Ialpesco, patronată de Mirel Diaconu, stomatologul bucureștean care a orchestrat o reglare de conturi în stil mafiot la Slobozia, în anul 2016. Deși autoritățile merg pe varianta unor simple accidente cu rezultat nefast, tot mai multe voci din comunitatea de la Jilavele susțin faptul că moartea paznicilor nu a fost întâmplătoare...

Un cadavru neidentificat... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2018, 13:05 (12029 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Defuncta Ultex SA datorează 2,5 milioane de lei Primăriei Țăndărei

Defuncta Ultex SA datorează 2,5 milioane de lei Primăriei Țăndărei

Intrată oficial în faliment, societatea Ultex SA, în fapt fabrica de ulei a orașului Țăndărei, continuă să acumuleze datorii. Anul acesta se împlinesc 12 ani de când firma falimentară trebuie să achite bugetului local taxe și impozite neplătite în valoare de 2,5 milioane de lei. La aceste datorii se adaugă și cele pe care Ultex SA le are către ANAF. O situație a acestor debite arată că defuncta Ultex SA trebuie să plătească bugetului de stat 35 milioane de lei! La rândul său, actualul proprietar al fabricii de ulei din Țăndărei, societatea Floarea Internațional, membră a concernului Trans Oil, înregistrează debite.

În faliment, dar cu datorii... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2018, 09:55 (10205 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistații sociali din Slobozia refuză să-și găsească locuri de muncă

Scandal la Primăria Slobozia după ce 86 de asistați sociali al căror drept la plata indemnizațiilor a fost suspendat au fost trecuți pe lista celor care trebuie remunerați. Oamenii au rămas fără dreptul de a primi bani după ce au refuzat să-și caute un loc de muncă, deși reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița și cei ai Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița le-au prezentat mai multe oferte. Administrația locală a municipiului Slobozia susține că a fost vorba despre o interpretare eronată a legii...

Au refuzat să muncească Nu mai... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2018, 12:40 (5657 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Judecătoria Slobozia are o nouă conducere

Judecătoria Slobozia are o nouă conducere

Începând din ianuarie 2018, Judecătoria Slobozia are o nouă conducere. În funcția de președinte al instituției a fost desemnată judecătoarea Maria Izabela Costea, care va asigura interimatul acestei funcții pe o perioadă de 6 luni. Acesta l-a înlocuit pe judecătorul Nicolae Șerban, care a promovat examenul pentru a deveni magistrat în cadrul Tribunalului Ialomița. Pe de altă parte, la Judecătoria Urziceni își desfășoară activitatea doar doi judecători...

Examen de promovare la o instanță superioară Ca în fiecare toamnă, Consiliul Superior al Magistraturii a organizat un examen pentru... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2018, 17:05 (11319 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Medicii de familie din Ialomița vor condiții de muncă decente

Medicii de familie din Ialomița vor condiții de muncă decente

Medicii de familie din Ialomița au renunțat deocamdată la proteste, însă se declară nemulțumiți de situația generată de Casa Națională de Asigurări de Sănătate împreună cu Ministerul Sănătății. Într-un comunicat de presă remis publicității, medicul Andreea Radu, președintele Asociației Medicilor de Familie din Ialomița, explică în detaliu care sunt doleanțele medicilor de familie: «Ministrul Sănătății nu a explicat clar când se va aplica majorarea veniturilor destinate medicilor de familie...». La momentul de față, toți cei 112 medici de familie din Ialomița au încheiat actele adiționale cu reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița.

Scandal la porțile CJAS Ialomița... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2018, 19:05 (6894 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

 Cazul unei tinere arse, transferat la București după 12 ore

Cazul unei tinere arse, transferat la București după 12 ore

Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au făcut eforturi supraomenești să țină în viață o tânără de 18 ani din Amara, care a suferit arsuri pe 40% din suprafața corpului, după ce au încercat să o transfere în cel mai scurt timp la un spital din București. Specialiștii din Capitală au aprobat transferul abia după 12 ore.

Transferurile, greu de realizat
Din primele informații, tânăra a încercat noaptea trecută să aprindă focul la o sobă și pentru că a efectuat o manevră necorespunzătoare, s-a produs o explozie în urma căreia s-a ales cu arsuri de peste 40% din suprafața... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2018, 17:58 (9034 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Victor Moraru a umilit 25 de ani de administrație locală

Megalomanie prezidențială în direct

Victor Moraru a umilit 25 de ani de administrație locală

La sfârșitul anului precedent, președintele Victor Moraru a organizat o gală administrativă sub egida «25 de ani de administrație locală». În cadrul evenimentului, președintele Consiliului Județean a semnat demonstrativ (sau ostentativ?) documentația de aprobare a investiției de 25 milioane de euro pentru reabilitarea infrastructurii rutiere județene. Gestul reprezintă încă o dovadă a megalomaniei administrative de care dă dovadă Victor Moraru de la preluarea mandatului, în vara anului 2016...

Ultimul bal administrativ La sfârșitul anului precedent, pe 21 decembrie 2017, președintele... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2018, 17:10 (9576 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Fosta șefă a Parchetului Județean Ialomița, suspendată din funcție!

DNA a trimis dosarul Danielei Maria Manolache în judecată

Fosta șefă a Parchetului Județean Ialomița, suspendată din funcție!

Fostul prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, procurorul Daniela Maria Manolache, în prezent delegată la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București, are probleme cu legea penală. Direcția Națională Anticorupție a trimis-o în urmă cu o săptămână în judecată pe Daniela Maria Manolache, aceasta fiind acuzată de «participație improprie sub forma instigării la abuz în serviciu cu consecințe deosebit de grave». Se pare că faptele s-au petrecut pe vremea când Daniela Maria  Manolache își desfășura activitatea în calitate de consilier juridic al Primăriei Bradu, județul Argeș. Imediat după trimiterea sa în judecată, Consiliul Superior al Magistraturii a dispus... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2018, 17:05 (14474 vizualizări - 16 comentarii)

28 Iun 2026
252 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

La volan fără permis

Vineri, 9 aprilie a.c., agenții Postului de Poliție Stelnica, în timp ce se aflau în executarea serviciului de patrulare, au depistat pe Strada Sfîntul Pantelimon din localitate, un bărbat, de 34 de ani ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 13:41
(20166 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

O patrulă de siguranță publică formată din agenți din cadrul Poliției Municipiului Fetești, agenți din cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră și din cadrul Inspectoratului Județean de ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 13:41
(21305 vizualizări - 0 comentarii)


Bursa generală a locurilor de muncă

La finele lunii în curs, respectiv în data de 23 aprilie 2010, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează la nivel național «Bursa generală a locurilor de muncă». Acțiunea se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:52
(31145 vizualizări - 0 comentarii)


Conducea beat și cu permisul suspendat

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 8 spre 9 aprilie, o echipă formată din polițiști slobozeni și polițiști comunitari, aflată în serviciul de patrulare pe raza municipiului reședință de județ ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:51
(34754 vizualizări - 0 comentarii)


50 de soferi sancționați pentru viteză excesivă doar într-o singură zi

Polițiștii rutieri ialomițeni au continuat și joi, 8 aprilie a.c., activitățile de supraveghere și de control ale traficului rutier. În cadrul acțiunilor desfășurate au fost constatate peste 150 de abateri ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:51
(34549 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni pe timp de noapte

În noaptea de 8 spre 9 aprilie, în intervalul orar 00,00-03,00, efective ale Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban și Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:50
(34831 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii feteșteni au verificat legalitatea actelor de comerț

În cursul zilei de joi, 8 aprilie, timp de trei ore, polițiștii feteșteni dar și agenții posturilor de poliție limitrofe au acționat în zona de competență pentru menținerea ordinii și liniștii publice și ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:50
(35204 vizualizări - 0 comentarii)


Haos în acordarea ajutoarelor sociale la Traian

Recent, urmare a unei dispoziții a prefectului Mădălin Teculescu, inspectorii ITM Ialomița au desfășurat o verificare amplă în cadrul administrației locale din Traian, scopul principal al controlului fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 16:04
(20611 vizualizări - 0 comentarii)


Prins la furat din curtea Primăriei

În cursul nopții de miercuri spre joi, respectiv 7 spre 8 aprilie a.c., agenții Postului de Poliție Miloșești aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei au oprit pentru control, la ieșirea din curtea ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:41
(20322 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru agromediu

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care intenționează să depună cereri de plată pe suprafață că pot beneficia de un sprijn suplimentar pentru măsura de agromediu ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:39
(23558 vizualizări - 0 comentarii)


Localnici din Bărbulești, înarmați prin Slobozia

Miercuri, 7 aprilie a.c., un echipaj de poliție din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Slobozia, aflat în serviciul de patrulare pe raza municipiului, a depistat un grup format din șase ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:38
(19754 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 400 mii de cereri pentru subvenția pe suprafață

Pînă miercuri, 7 aprilie 2010, în cadrul campaniei SAPS 2010, au fost depuse peste 400 mii de cereri de plată, pentru o suprafață de peste 1,9 milioane hectare. Potrivit datelor centralizate la nivelul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:37
(25043 vizualizări - 0 comentarii)


5 șoferi au rămas fără carnete

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 48 de ore au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate a celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent. Cu ocazia ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:36
(33371 vizualizări - 0 comentarii)


Zece hectare de vegetație uscată și stuf au ars în apropierea lacului Iezer

Arderea necontrolată a alertat pompierii profesioniști din Garda de Intervenție Slobozia a Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» miercuri, 7 aprilie a.c., la ora 18.58, și a avut ca ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 11:00
(22400 vizualizări - 0 comentarii)


Războiul limitelor administrative continuă

«Miercuri, 7 aprilie 2010, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a avut o întîlnire la care au participat primarii și secretarii localităților Colelia, Cocora și Balaciu, dar și reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 10:24
(20089 vizualizări - 0 comentarii)


CUPA LICEELOR, ETAPA DE ZONĂ

Competiția «Cupa Liceelor»-faza județeană s-a încheiat. La Secțiunea Sport descoperiți toate loturile de elevi-sportivi ce vor reprezenta Ialomița la etapa de zonă, urmînd să înfrunte echipe ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 18:11
(31977 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din zona Urziceni, ținte pentru hoți

Trei tineri din municipiul Urziceni au fost reținuți pentru 24 de ore de polițiști și sînt cercetați pentru furt calificat, fiind suspectați că în perioada ianuarie-aprilie 2010 au comis mai multe furturi ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:43
(30008 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii caută țigări aduse din Republica Moldova

Polițiștii au efectuat controale în Piața Cuza Vodă, din Slobozia. Astfel, au identificat două persoane, un bărbat, de 47 de ani, și o femeie, de 46 de ani, soț și soție, care comercializau legume și fructe ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:38
(32194 vizualizări - 0 comentarii)


«Șoferi»fără permis

În după-amiaza zilei de marți, 6 aprilie a.c., în jurul orei 15.45, polițiștii au identificat pe raza localității Sălcioara un tînăr, de 23 de ani, din municipiul Buzău, care se afla la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:32
(37233 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furturi, reținuți

Marți, 6 aprilie a.c., polițiștii feteșteni au identificat suspecții mai multor furturi de biciclete, bunuri alimentare, băuturi alcoolice și a unui radiocasetofon, ultimul fiind sustras dintr-un autoturism ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:26
(29997 vizualizări - 0 comentarii)


Sfintele Moaște de la Iași, la Mînăstirea din Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor are bucuria de a invita pe toți credincioșii eparhiei la pelerinajul desfășurat cu ocazia celui de-al doilea hram al Mînăstirii din Slobozia, Izvorul Tămăduirii. Astfel ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 06:58
(34739 vizualizări - 1 comentariu)


Tînăr împușcat în zona inimii, mort la Spitalul Urziceni

Marți, 6 aprilie a.c., în jurul orei 12.50, la Spitalul Municipal Urziceni a fost adus un tînăr, de 20 de ani, din București, care prezenta o plagă împușcată în zona inimii. La aproximativ 30 de minute ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 17:11
(27150 vizualizări - 0 comentarii)


Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, 5 ani în serviciul cetățenilor

Începînd cu 7 aprilie 2005, potrivit Ordinului Ministerului Comunicațiilor și Tehnologiei Informației nr. 112, Sistemul funcționează la nivelul întregii țări și poate fi apelat prin formarea numărului unic ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 17:03
(19722 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Incendiu de la un scurtcircuit electric

Pompierii din Garda de intervenție Țăndărei au fost alertați pentru a interveni la stingerea unui incendiu izbucnit la o magazie cu lemne din gospodăria unui cetățean din localitate. Pompierii s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 12:54
(28052 vizualizări - 0 comentarii)


Liniște în Ialomița de Paște

Peste 350 de polițiști au acționat zilnic, în perioada Sfintelor Sărbători Pascale, pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. Efectivele Inspectoratului au fost prezente ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 11:13
(22223 vizualizări - 0 comentarii)


Hristos a Înviat!

Hristos a Înviat!

Independent vă urează Sărbători Fericite alături de cei dragi. ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2010, 01:01
(32253 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, alături de cei aflați în dificultate

23 de familii cu o situație materială precară din județul Ialomița au primit înainte de Paște, din partea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, daruri constînd în alimente tradiționale pentru ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2010, 11:16
(23430 vizualizări - 1 comentariu)


Fotbal: FC Tunari-Unirea Slobozia 1-3

Unirea a revenit vineri, 2 aprilie a.c., la marșul cadențat cu care ne-a obișnuit în meciurile cu echipele mici. În jocul desfășurat la Tunari, contînd pentru etapa a XXII-a din Liga 3, Unirea a cîștigat ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 20:01
(20075 vizualizări - 0 comentarii)


Încă un pieton victimă a unui accident

Joi, 1 aprilie a.c., în jurul orei 10.30, Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe Strada 1918, din municipiu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 17:42
(22211 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa Liceelor

La sala de festivități a Palatului Copiilor din Slobozia, vineri, 2 aprilie a.c., au fost premiate loturile sportive cîștigătoare la întrecerile din cadrul Cupei Liceelor. Evenimentul a fost organizat de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 13:16
(20634 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...