Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandal public pentru salariile din Primăria Slobozia

Administrația locală clocotește

Scandal public pentru salariile din Primăria Slobozia

Marți, 1 august 2017, de la orele 16,00, Consiliul Local Slobozia va aproba în cadrul unei ședințe extraordinare noua grilă de salarizare din cadrul Primăriei Slobozia. Retrasă în ultima clipă de pe ordinea de zi a ședinței din 27 iulie a.c., noua grilă nemulțumește profund atât marea masă de funcționari din cadrul instituției, cât și șefii de departamente. Principala acuzație adusă primarului Adrian Mocioniu este că «a făcut salariile pentru oameni, nu pentru funcții!». Deși pare puțin probabil, pe holurile Primăriei Slobozia au apărut zvonuri privitoare la respingerea proiectului de hotârâre.  

Salarii după ureche... [citește_tot_articolul]

1 August 2017, 14:40 (36310 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colosul industrial al orașului s-a transformat în moloz

A dispărut Fabrica de Cărămidă din Țăndărei

Colosul industrial al orașului s-a transformat în moloz

Simbol al industriei locale vreme de mai bine de 30 de ani, Fabrica de Cărămidă din Țăndărei nu mai există. Abandonată de proprietari, unitatea a fost furată la bucată de hoții de fier vechi, iar cele mai multe dintre instalații au fost demolate. Cu 3 ani în urmă, societatea a făcut obiectul unui dosar penal cu prejudicii de peste 500 mii de euro, pe care însă procurorii l-au clasat, considerând că au fost sesizați prea târziu. În tot acest peisaj sumbru, o fostă angajată a fabricii refuză să părăsească platforma industrială și își duce traiul printre ruine.

Privatizarea din ’90 și efectele ei... [citește_tot_articolul]

1 August 2017, 13:20 (9539 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia se luptă să recupereze prejudicii de 300 mii de lei

Spitalul Județean de Urgență Slobozia se luptă să recupereze prejudicii de 300 mii de lei

Oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au demarat o amplă acțiune în instanță prin care încearcă să recupereze prejudiciile constatate de Camera de Conturi Ialomița în urma auditului extern realizat în 2015. Unitatea medicală speră să obțină pe această cale cei 300 mii de lei, reprezentând contravaloarea sporurilor și salariilor care, potrivit auditorilor ialomițeni, au fost acordate ilegal. Pe lista persoanelor acționate în instanță de Spitalul Slobozia se numără medici, asistente sau chiar foști șefi ai instituției.

Un control controversat În perioada 2014-2015, Spitalul... [citește_tot_articolul]

1 August 2017, 11:10 (8396 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 22 de plângeri penale pe numele samsarilor de mașini

Ialomița: 22 de plângeri penale pe numele samsarilor de mașini

În ultimele 4 luni, inspectorii fiscali din cadrul Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat mai multe controale la persoanele care au încasat venituri în tranzacționarea mașinilor second-hand aduse din străinătate și care, potrivit legii, ar fi trebuit să se înregistreze drept plătitoare de TVA. În urma verificărilor s-a constatat faptul că 22 de ialomițeni s-au aflat în ilegalitate, pe numele acestora fiind întocmite plângeri penale. Valoarea prejudiciului adus bugetului de stat ar fi de 1,3 milioane de lei...

A fost sesizată Poliția Economică Acțiunea de verificare... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2017, 18:40 (9170 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noul comandant al Poliției Orașului Țăndărei, interesat de «siguranța străzilor»

Noul comandant al Poliției Orașului Țăndărei, interesat de «siguranța străzilor»

În activitatea pe care polițiștii o întreprind la nivelul județului Ialomița, Țăndăreiul reprezintă un punct nevralgic. Subcomisarul Marcel Alexe, noul comandant al Poliției Orașului Țăndărei, susține însă contrariul. După o lună de la preluarea mandatului, acesta consideră că rata infracționalității este în scădere și, în viitor, promite că cetățenii vor avea ocazia să circule pe străzi mai sigure... Pentru că nu degeaba a acceptat provocarea de a se înscrie și participa la concursul organizat pentru funcția de conducere a uneia dintre celei mai dificile secții de Poliție pe care județul le are.
-Sunteți unul dintre puținii șefi de Poliție care a obținut postul prin concurs. Cât de dificilă a fost testarea?... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2017, 14:20 (16953 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PSD promite Ialomiței 813,75 milioane de lei

Până în 2020, în cadrul PNDL 2

PSD promite Ialomiței 813,75 milioane de lei

Administrațiilor locale din Ialomița li se promit fondurile necesare finanțării a 129 de proiecte edilitare, din cele aproape 300 depuse spre aprobare în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală 2. Valoarea exactă a fondurilor promise Ialomiței de către PSD este de fix 813.751.086,75 de lei. Adică mai puțin de jumătate din cele 1,7 miliarde de lei promise de administrația Moraru încă de la începutul anului în curs... De reținut că depunerea cererilor de finanțare nu garantează însă și aprobarea implicită a acestor investiții! Cu atât mai mult cu cât unele dintre proiectele depuse nu au fost însoțite de studiile de fezabilitate sau proiectele tehnice aferente... Atât președintele PSD Ialomița... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2017, 11:05 (5734 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Clubul «Abandonat» al Elevilor

Se întâmplă la Țăndărei

Clubul «Abandonat» al Elevilor

Anul acesta se împlinesc 7 ani de când Clubul Elevilor din Țăndărei și-a încetat activitatea. Cu toate acestea, sediul în care instituția a funcționat a fost transformat în ruină. Aflat în proprietatea Ministerului Educației, nicio autoritate nu poate oferi detalii cu privire la planurile pe care instituția le are cu acest obiectiv. Între timp, părinții copiilor din oraș fac eforturi pentru a-i înscrie pe cei mici la activitățile extrașcolare desfășurate în alte localități.

De la comasare, la degradare
Până în anul 2010, generații întregi de copii din Țăndărei veneau în fiecare... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2017, 13:15 (3084 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Salariile din Consiliul Județean sunt «secrete instituționale»

Sfidare prezidențială

Salariile din Consiliul Județean sunt «secrete instituționale»

bonus: Legea salarizării unitare nemulțumește funcționarii publici din Ialomița

Președintele Moraru susține de peste un an de zile că activitatea instituției pe care o conduce este transparentă, iar funcționarii instituției lucrează «în interesul ialomițenilor». În realitate, informațiile privind activitatea instituției se reduc la postările sale pe Facebook, iar datele de interes public sunt controlate strict.

Instituția oferă răspunsuri jenante
De aproape un an, ziarul nostru obține informații de interes public de la Consiliul Județean Ialomița exclusiv prin solicitări scrise realizate în baza Legii 544, privind liberul acces la informațiile de... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2017, 18:20 (8507 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Mascații au descins în cartierul Strachina

16 percheziții domiciliare, la Țăndărei

Mascații au descins în cartierul Strachina

S-a făcut uz de armă fără drept

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au efectuat în dimineața zilei de vineri, 28 iulie 2017, o razie de amploare în Țăndărei. Pe lângă prevenirea faptelor antisociale, activitatea oamenilor legii s-a concentrat și pe efectuarea a 16 percheziții domiciliare, măsură dispusă într-un dosar penal instrumentat de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

Bătaie între clanurile țigănești
Din primele informații, se pare că dosarul penal aflat în lucru la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița ar viza fapte de «tentativă la omor». Toate... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2017, 12:49 (8435 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Fierbinți are 60 de telefoane pentru 27 de salariați

Primăria Fierbinți are 60 de telefoane pentru 27 de salariați

Preluarea Primăriei Fierbinți pe 11 iunie 2017 generează surprize de proporții. Potrivit primelor constatări făcute de noua conducere administrativă, instituția are de trei ori mai multe telefoane decât angajați! Noul primar al localității, Pîrvu Dobre, nu-și poate explica situația și susține că va face cercetări. «La momentul încheierii contractului, Primăria avea 18 angajați... Nu-mi explic cum a fost posibil să se încheie un astfel de contract! Încercăm să aflăm unde se găsesc la acest moment telefoanele...» ne-a declarat el.

Triunghiul Bermudelor pentru telefoane
Câștigarea... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2017, 15:30 (9481 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Expertiză tehnică seismică pentru lucrările executate la «groapa lui Stoica»!

Se întâmplă la Slobozia

Expertiză tehnică seismică pentru lucrările executate la «groapa lui Stoica»!

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a cerut Inspectoratului de Stat în Construcții o expertiză tehnică pentru lucrările de reabilitare din Piața Revoluției. Potrivit informațiilor noastre, Prea Sfințitul Vincențiu este deranjat de trepidațiile provocate de introducerea în sol a palplanșelor de oțel. Reamintim că procedeul este echivalent cu un seism de gradul 4, iar în urmă cu 2 ani toate clădirile din jur au avut de suferit de pe urma lucrărilor executate...

Prea Sfințitul Vincențiu e deranjat
Lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției evoluează așa cum ne-am obișnuit de 3 ani... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2017, 11:40 (17121 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Furtuna a făcut ravagii la Slobozia. Zeci de copaci rupți, câteva mașini avariate!

Furtuna din ultimele ore a făcut ravagii la Slobozia. O autoutilitară care se afla în mers pe șoseaua dinspre Cartierul Slobozia Nouă a fost răsturnată de vântul puternic. Din fericire, șoferul nu a fost rănit și a reușit să iasă singur din mașina avariată. De asemenea, mai mulți copaci au fost puși la pământ, avariind vehiculele parcate.

Bilanțul furtunii Vântul puternic și ploaia au făcut ravagii în municipiul Slobozia. Mai mulți copaci au fost doborâți peste mașinile parcate în zonele blocurilor MB, Tribunalului Ialomița sau BRD. De asemenea, arbori căzuți s-au semnalat și în orașul... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2017, 20:44 (15525 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP a inventat «Forța Specială»

Se întâmplă la Slobozia

DADP a inventat «Forța Specială»

Decapitată de către primarul Adrian Mocioniu, deranjat de ineficiența directorului Ion Ștefan, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a decis să se reinventeze. Instituția a anunțat printr-un comunicat de presă remis publicității că a înființat o secție denumită «Forța Specială»!

DADP are mintea odihnită Depășită de viteza cu care cresc buruienile pe cele 250 hectare de spații verzi din oraș, DADP a decis să atragă atenția opiniei publice locale cu o brigadă de muncitori înregimentați în «Forța Specială». Nu știm exact cui aparține această idee creață (n. red.... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2017, 17:35 (4939 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Perdele forestiere pentru protecția șoselelor din Ialomița

Perdele forestiere pentru protecția șoselelor din Ialomița

În perioada următoare, 48 de hectare de teren din Ialomița vor fi acoperite cu perdele forestiere. Alături de alte județe din zona de Sud a țării, Ialomița a fost inclusă într-un amplu proiect referitor la protejarea căilor de comunicații împotriva efectelor negative ale zăpezilor. Cheltuielile pentru întreaga operațiune sunt suportate din bugetul de stat.

Drumuri protejate împotriva iernii
Potrivit datelor furnizate de către Direcția Silvică Ialomița, cele 48 de hectare de perdele forestiere de pe teritoriul județului Ialomița vor fi înființate de-a lungul celor mai importante... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2017, 14:50 (6508 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariu ilegal pentru secretarul orașului Țăndărei

1000 de euro pe lună

Salariu ilegal pentru secretarul orașului Țăndărei

Un document oficial al Prefecturii Ialomița arată că majorarea salariilor funcționarilor publici din administrația locală se realizează după ureche. Situația de fapt face referire la veniturile secretarului orașului Țăndărei, Marian Bucuroiu. În baza unei dispoziții semnată de fostul primar al orașului, acestuia i-a fost majorat salariul de bază, invocând o indemnizație de care nu avea dreptul să beneficieze. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, Marian Bucuroiu nu a răspuns.

1000 de euro, salariul de bază al unui secretar
Administrația locală din Țăndărei încearcă din... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2017, 18:10 (15156 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liceele ialomițene pe care elevii nu le vor

Liceele ialomițene pe care elevii nu le vor

Ministerul Educației a încheiat săptămâna trecută prima etapă a repartizării computerizate în licee a elevilor care au susținut Evaluarea Națională. Datele arată că, la nivelul județului Ialomița, există unități de învățământ pe care elevii nici nu s-au gândit să le ia în calcul în privința admiterii. Așa se face că aceste unități de învățământ vor face demersuri pentru a-și umple golurile în cea de-a doua etapă a admiterii la liceu. În cazul în care locurile libere nu vor fi ocupate, această situație ar putea avea efecte negative asupra colectivelor de cadre didactice. Mai grav este faptul că, în ciuda procentului de promovare ridicat, nivelul mediilor de admitere este scăzut. În Ialomița au... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2017, 14:35 (9240 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Noii adjuncți ai IPJ Ialomița și-au preluat funcțiile

Noii adjuncți ai IPJ Ialomița și-au preluat funcțiile

După o lună și jumătate de la vacantarea posturilor, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița și-a numit în funcție noii adjuncți. Este vorba despre comisarul șef Ioan Tița și subcomisarul Iulian Tudorache.

Echipă managerială completă
IPJ Ialomița a rămas fără adjuncți la începutul lunii iunie 2017, odată cu pensionarea lui Dorian Voicu și Cristian Lefter. Vineri, 21 iulie 2017, în baza propunerilor transmise către Inspectoratul General al Poliției Române, în funcțiile de adjuncți ai IPJ Ialomița au fost împuterniciți comisarul șef Ioan Tița și subcomisarul Iulian Tudorache... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2017, 13:59 (8986 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Război imobiliar pe malul lacului Amara

Război imobiliar pe malul lacului Amara

Lăsat în paragină de autoritățile care ar fi trebuit să-l întrețină, Centrul de Agrement «Căsuțe» din stațiunea Amara se află în mijlocul unui scandal care dăinuie de 10 ani. Situația a fost generată de oficialii Primăriei Amara, care au pus în posesie o suprafață de 2500 mp din curtea obiectivului. Suprafața a fost, ulterior, vândută... La scurt timp de la încheierea acestei tranzacții, reprezentanții administrației locale din Amara au solicitat instanței de judecată anularea titlului de proprietate și a contractului de vânzare-cumpărare. După un deceniu de procese, litigiile încă se judecă și blochează orice încercare de reabilitare a Centrului de Agrement «Căsuțe». «Noi am vrut să-l dăm spre... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2017, 11:10 (5096 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

9 ani de închisoare cu executare pentru medicul Cristiana Stoian

Sentință definitivă în dosarul sângelui vândut ca la piață

9 ani de închisoare cu executare pentru medicul Cristiana Stoian

Vineri, 21 iulie 2017, Curtea de Apel București a dat o sentință definitivă în dosarul penal deschis de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia la Centrul de Transfuzii Sanguine, în anul 2014. Acuzată că vindea ca la piață sângele donatorilor, medicul Cristiana Stoian, șefa instituției, a fost condamnată definitiv la 9 ani închisoare cu executare.

O anchetă controversată
Potrivit procurorilor din Slobozia, medicul șef al Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița, Cristiana Stoian, alături de 8 asistente ale instituției, comercializau ilegal sângele pe care-l recoltau... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2017, 16:39 (15281 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Titularizarea, examenul de foc al profesorilor

Ialomița: Titularizarea, examenul de foc al profesorilor

Ca în fiecare an, după Examenele Naționale ale elevilor urmează cele susținute de profesori. Primul dintre ele este Titularizarea, testare care dă dreptul dascălilor să ocupe definitiv un post în sistemul de Educație. Așa cum era de așteptat, și anul acesta numărul catedrelor titularizabile este mai mic decât cel al candidaților. Chiar și în aceste condiții, numărul școlilor care vor avea nevoie de profesori rămâne destul de ridicat. Situația vizează în special acele unități din localitățile rurale îndepărtate, unde accesul este aproape imposibil...

Mai mulți profesori, mai puține posturi... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2017, 12:10 (4740 vizualizări - 2 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
246 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ordine de protecție emise de polițiști la Slobozia și Movila

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au acționat pe linia combaterii și prevenirii faptelor de violență domestică. Astfel, oamenii legii au emis două ordine de protecție, pe numele a doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:10
(3853 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Reținut pentru «tentativă la furt calificat»

Polițiștii din localitatea Grivița au reținut miercuri, 23 noiembrie a.c., un tânăr de 19 ani, din localitate, pentru săvârșirea a două infracțiuni de «tentativă la furt calificat». Acesta a pătruns în ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:00
(3366 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 25 noiembrie 2022, termenul limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 25 noiembrie 2022 este termenul limită de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 12:30
(10264 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Portofel pierdut pe stradă, găsit de un jandarm aflat în timpul liber

Slobozia: Portofel pierdut pe stradă, găsit de un jandarm aflat în timpul liber

Fiind în timpul liber și aflându-se la cumpărături în municipiul Slobozia, plt. adj. șef Zaharia Constantin a găsit pe stradă, miercuri, 23 noiembrie a.c., portofelul piedut de o femeie de 40 de ani. Jandarmul ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 18:00
(5680 vizualizări - 9 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Expoziție cu tematică militară

Muzeul Național de Istorie a României, în parteneriat cu Complexul Național Muzeal «ASTRA» din Sibiu, Inspectoratul General al Jandarmeriei Române și Consiliul Județean Ialomița anunță deschiderea expoziției ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 15:45
(8774 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 16,63 milioane de lei, în octombrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna octombrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 16,63 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 12:15
(13803 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Reviga

Trei echipaje de intervenție din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au acționat pentru localizarea și stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din localitatea Reviga. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 16:20
(6051 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga incendiu


Accidente la Platonești, Munteni-Buzău și Coșereni

Accidente la Platonești, Munteni-Buzău și Coșereni

Sâmbătă, 19 noiembrie a.c., în jurul orelor 20,15, pompierii din Țăndărei au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Platonești, în care a fost implicat un autoturism, care s-a răsturnat ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 16:10
(7506 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Luni, 21 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29791, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de duminică, 20 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 15:50
(3325 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Element de muniție neexplodat, găsit pe câmp

Vineri, 18 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,30, echipa pirotehnică din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a intervenit pentru asanarea unui element ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 15:40
(5605 vizualizări - 0 comentarii)


Parteneriat între Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și «World Vision România»

Fundația World Vision România, prin activitățile desfășurate în ultimii ani, își leagă numele de o serie de proiecte care oferă copiilor un spațiu sigur și prietenos în care să-și poată exprima liber opiniile ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 13:20
(6888 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Duminică, 20 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29788, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 19 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2022, 15:35
(3269 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 19 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29785, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de vineri, 18 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2022, 15:20
(6184 vizualizări - 0 comentarii)


Căldărușeanca: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Căldărușeanca: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Vineri, 18 noiembrie a.c., în jurul orei 21.00, două echipaje din cadrul Detașamentului de pompieri Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2022, 12:20
(3101 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Vineri, 18 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29783, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de joi, 17 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2022, 15:15
(3275 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Furnizarea apei, sistată în localitatea Moldoveni

Vineri,18 noiembrie 2022, s-a înregistrat o avarie pe rețeaua de alimentare cu energie electrică la nivelul Stației de Tratare și Pompare din localitatea Moldoveni, județul Ialomița. Fără curent, pompele ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2022, 13:00
(10466 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 21 noiembrie 2022, termen de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomita reamintește contribuabililor că luni, 21 noiembrie 2022, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului fiscal ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:40
(14629 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaje false în numele ANAF

ANAF atenționează asupra unei noi campanii de mesaje false, transmise în numele instituției, prin care contribuabilii sunt informați despre «discrepanțe în evidența fiscală». Mesajului îi este anexat un ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:30
(9071 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Joi, 17 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29783, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de miercuri, 16 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:15
(2723 vizualizări - 0 comentarii)


Granturi de până la 500000 de euro pentru sprijinirea operatorilor din industria de fabricare a produselor de morărit, a uleiurilor și grăsimilor, a produselor lactate și a preparatelor pentru hrana animalelor de fermă

În ședința de Guvern din 16 noiembrie 2022 a fost aprobată o Ordonanță de Urgență prin care se instituie o schemă ce are ca obiectiv acordarea unui grant financiar operatorilor din industria de fabricare ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 13:30
(20657 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Miercuri, 16 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29778, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de marți, 15 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2022, 15:05
(2638 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din Fetești!

În vederea executării lucrărilor de conectare a noilor rețele de alimentare cu apă potabilă la sistemul centralizat din orașul Fetești, se va întrerupe furnizarea apei de joi, 17 noiembrie 2022, orele ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2022, 11:10
(5413 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Educație Rutieră pentru prevenirea accidentelor de circulație

IPJ Ialomița: Educație Rutieră pentru prevenirea accidentelor de circulație

Elevii Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia au aflat marți, 15 noiembrie a.c., într-un dispozitiv care simulează un accident rutier, ce înseamnă un impact frontal. Acțiunea, desfășurată ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2022, 17:50
(5529 vizualizări - 0 comentarii)


Continuă proiectul ANAF în universitățile din România

În această săptămână, Academia de Studii Economice, Școala Națională de Studii Politice și Administrative și Universitatea «Transilvania» Brașov vor fi gazdele proiectului ANAF de creștere a gradului de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2022, 15:30
(11789 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 cazuri noi de COVID-19

Marți, 15 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29777, fiind înregistrate 9 cazuri noi față de ziua de luni, 14 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2022, 15:20
(3121 vizualizări - 0 comentarii)


Transportul de persoane, în atenția polițiștilor ialomițeni

În dimineața zilei de luni, 14 noiembrie a.c., în întervalul orar 6,00-9,00, polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat, pe drumurile publice din județ, acțiuni pentru verificarea modului ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 18:10
(5588 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Luni, 14 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29768, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de duminică, 13 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 15:20
(3576 vizualizări - 0 comentarii)


Explozie a unei butelii la Smirna, casă în flăcări la Fetești

Explozie a unei butelii la Smirna, casă în flăcări la Fetești

Duminică, 13 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,45, un echipaj operativ din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia a intervenit în urma exploziei unei butelii de aragaz în locuința unui cetățean din ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 15:10
(9234 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Gura Ialomiței, Movilița și Țăndărei

Două echipaje de pompieri din Țăndărei, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Gura Ialomiței. În nefericitul eveniment ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 14:50
(6316 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Conferința de premiere a Festivalului Național de Mentorat «Ion Ghelu Destelnica»

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, marți, 15 noiembrie 2022, de la orele 11,00, se va desfășura conferința de premiere a Festivalului Național ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 12:40
(5326 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...