Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Roșiile de Kogălniceanu

Roșiile de Kogălniceanu

bonus: Uzina de roșii de la Chirana

Comuna Mihail Kogălniceanu a devenit, în ultimii ani, unul dintre bazinele legumicole recunoscute la nivel național. Începând cu luna iunie și până târziu, în octombrie, legumele cultivate aici sunt transportate pe toate piețele din județele limitrofe... Iar competiția acerbă pentru produse timpurii a determinat specializarea producătorilor. Primarul comunei Mihail Kogălniceanu, Alexandru Dinu, apreciază că în ultimii ani numărul cultivatorilor s-a dublat, ajungând la câteva sute. «La noi în zonă, numai cine nu vrea, nu are solarii sau legume în câmp... Dar toți vor, pentru că sunt oameni vrednici! Sau i-au învrednicit nevoile, că altfel zona este săracă și fără locuri de muncă... Dar ceea ce... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2017, 17:50 (5970 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Săveni are serviciul de salubritate funcțional

Exemplu de bună practică

Săveni are serviciul de salubritate funcțional

Membru fondator ADI ECOO 2009 Țăndărei, comuna Săveni a reușit în această primăvară să asigure condiții normale de colectare a deșeurilor menajere. Rezultatul vine după 4 ani de eforturi constante și a fost posibil grație aprobării unei hotărâri de Consiliu Local prin care taxa de salubrizare devine obligatorie. «Mai avem multe de făcut, dar suntem, în sfârșit, pe drumul cel bun!» confirmă Mirela Drăgoi, primarul comunei Săveni.

Taxă obligatorie de 6 lei În primăvara acestui an, administrația din Săveni a decis, printr-o hotărâre de Consiliu Local, să majoreze taxa de salubritate la... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2017, 13:35 (5855 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Au devenit mame înainte de majorat

Statistică alarmantă în Ialomița

Au devenit mame înainte de majorat

O statistică a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița arată faptul că, în fiecare an, zeci de tinere sub 18 ani devin mame. Cele mai multe dintre  ele au vârste cuprinse între 14 și 15 ani! Deși specialiștii le oferă consiliere psihologică, unele dintre aceste mame-copii sunt condamnate să trăiască în depresie și sărăcie. Mai mult, medicii atrag atenția cu privire la faptul că nașterile la vârste foarte fragede pot pune în pericol sănătatea micilor mame...

44 de cazuri în ultimele luni
Reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2017, 10:40 (5785 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Azilele de bătrâni din Ialomița au devenit neîncăpătoare

Azilele de bătrâni din Ialomița au devenit neîncăpătoare

Internarea bătrânilor într-unul din cele 4 cămine destinate persoanelor de vârsta a treia administrate de Direcția Generală pentru Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița se face de luni bune cu liste de așteptate. Toate acestea pentru că instituțiile sunt pline până la refuz de beneficiari. Cea mai mare cerere există pentru centrele de îngrijire a adulților cu probleme medicale de la Slobozia și Movila, însă până acum niciun loc nu a fost eliberat...

Solicitări în așteptare
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița are în administrare... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2017, 10:55 (8112 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reprezentanții unui angajator, puși pe fugă de asistații social din Ion Roată

Reprezentanții unui angajator, puși pe fugă de asistații social din Ion Roată

Faptul că mulți dintre ialomițeni primesc ajutoare sociale deși ar putea să muncească este o realitate tot mai evidentă. Reprezentanții unei firme care ofereau 200 de locuri de muncă în agricultură, timp de două luni, au fost la un pas de a fi luați la bătaie de un grup de asistați social din comuna Ion Roată. Scandalul s-a consumat recent și s-a terminat cu plângeri la Poliție. Ceea ce a determinat riposta oamenilor a fost faptul că acordarea ajutoarelor sociale le va fi suspendată pe perioada în care vor fi angajați.

Spiritele s-au încins la Primărie
Din relatările martorilor... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2017, 18:15 (7818 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Procesomanii», spaima judecătorilor ialomițeni

«Procesomanii», spaima judecătorilor ialomițeni

Sufocate de numărul mare de dosare, instanțele trebuie să țină piept «procesomanilor». Obsedați de lege, acești oameni vin la tribunal sau judecătorie ca la serviciu și sunt un adevărat coșmar pentru judecători, procurori și chiar grefieri... Ialomița are la rândul său procesomanii ei. O statistică a Tribunalului Ialomița arată că în această categorie intră 4 ialomițeni. În ultimii 3 ani, toți aceștia au înregistrat pe rolul instanțelor 100 de procese! Mai grav este faptul că deși «abuzul de drept» se pedepsește cu amendă, procesomanii contestă sancțiunile pe care le primesc și întemeiază noi procese.

Procese la infinit... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2017, 12:10 (6529 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Finalizarea «gropii lui Stoica» se amână la nesfârșit

Proiect întârziat la Slobozia

Finalizarea «gropii lui Stoica» se amână la nesfârșit

În cadrul unei conferințe de presă, organizată în urmă cu o săptămână, actuala administrație locală din Slobozia și-a prezentat activitatea depusă într-un an de la instalare. Punctul fierbinte al discuțiilor l-a reprezentat finalizarea proiectului privind «Reabilitarea funcțională a Pieței Revoluției». La momentul de față, proiectul riscă să depășească și termenul de 31 decembrie 2018. Municipalitatea pasează responsabilitatea către constructorul ACM 4 București, pe care îl acuză de «ineficiență în privința modului de lucru». Mai mult, oficialii susțin că iau în calcul rezilierea contractului și predarea șantierului unui alt constructor. Datele oficiale arată că în cei 3 ani scurși de la începerea... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2017, 20:10 (7436 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

O elevă eminentă din Ialomița a primit, din greșeală, nota 2,40 la Matematică

Gafă la Evaluarea Națională 2017

O elevă eminentă din Ialomița a primit, din greșeală, nota 2,40 la Matematică

Scandal la Evaluarea Națională 2017 în Ialomița. Unei eleve de clasa a VIII-a profesorii evaluatori i-au trecut eronat nota la disciplina Matematică pe platforma informatică www.edu.ro Deși adolescenta a fost notată cu 9,40, ea a descoperit cu stupoare faptul că a primit doar 2,40. Informația a fost făcută publică de tatăl fetei pe un site de socializare.

Caz fără precedent
Eleva a cărei notă la Matematică a fost introdusă eronat pe platforma informatică a Ministerului Educației se numește Diana Alexe și a susținut Evaluarea Națională 2017 la Liceul de Arte «Ionel Perlea... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2017, 14:35 (7322 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viceprimarul municipiului este acuzat de abateri disciplinare

Scandal la Primăria Fetești

Viceprimarul municipiului este acuzat de abateri disciplinare

La un an distanță de la învestire, viceprimarul municipiului Fetești se pregătește să elibereze funcția. Toate acestea după ce filiala PSD Fetești i-a retras sprijinul politic cu 13 de voturi pentru, din cele 22 valabil exprimate. Decizia a fost adoptată din cauza a numeroase reclamații depuse împotriva Silicăi Tudor. Sesizările au fost făcute atât de funcționarii administrației locale, cât și de cetățenii din Fetești. Aceștia au reclamat că viceprimarul Silica Tudor are un comportament neadecvat. Contactată telefonic pentru a oferi un punct de vedere, aceasta a refuzat să facă declarații. «Nu am ce să comentez!» a precizat Silica Tudor pentru ziarul nostru.

Primăria, în derivă... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2017, 11:25 (11111 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița «taie» din bugetul pentru finanțarea UPU Slobozia

Consiliul Județean Ialomița «taie» din bugetul pentru finanțarea UPU Slobozia

Deși a promis public că Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Slobozia va fi modernizată și dotată complet, Consiliul Județean Ialomița va investi fonduri într-o clădire goală. Toate acestea întrucât reprezentanții administrației județene au decis să reducă la jumătate finanțarea proiectului de reabilitare a UPU Slobozia, a cărui valoare a fost stabilită la 2,7 milioane de euro. Restul banilor prevăzuți în proiect erau destinați pentru dotarea UPU Slobozia cu aparatură medicală.

Decizii eronate Proiectul privind modernizarea și extinderea Unității de Primiri Urgențe a Spitalului... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2017, 16:05 (6212 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Am învățat mult pentru acest rezultat!»

Alina Iulia Marin, elevă de 10 la Evaluarea Națională 2017

«Am învățat mult pentru acest rezultat!»

Luni, 26 iunie 2016, Ministerul Educației a făcut publice rezultatele parțiale la Evaluarea Națională 2017. În județul Ialomița, 6 elevi de clasa a  VIII-a au reușit să obțină medii maxime la cele două discipline ale examenului. Unul dintre el este Alina Iulia Marin, din cadrul Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia.

6 medii de 10 la nivel județean
Ministerul Educației a făcut publice rezultatele la Evaluarea Națională 2017, înainte de contestații, pe site-ul instituției edu.ro Datele arată faptul că, la nivelul județului Ialomița... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2017, 15:35 (15976 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Servicii Publice Slobozia SRL a plătit ILEGAL utilitățile comercianților din Bazarul Municipal

Servicii Publice Slobozia SRL a plătit ILEGAL utilitățile comercianților din Bazarul Municipal

Noi nereguli financiar-contabile la Servicii Publice Slobozia SRL, firma Primăriei Slobozia care administrează Bazarul Municipal și piețele din oraș. Un control de audit extern, aflat încă în desfășurare, a scos la iveală faptul că utilitățile din Bazarul Municipal au fost plătite din bugetul societății deși, potrivit contractelor de închiriere, responsabilitatea revenea exclusiv comercianților. Situația datează încă din 2014, anul în care Servicii Publice Slobozia SRL a fost înființată, iar valoarea datoriei depășește 100 mii de lei. Reprezentanții societății precizează faptul că vor demara procedura recuperării debitelor, obligându-i pe vânzători să returneze sumele aferente utilităților din... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2017, 10:50 (7235 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bursele școlare A&S Internațional schimbă viitorul elevilor din Fetești

Bursele școlare A&S Internațional schimbă viitorul elevilor din Fetești

bonus: Cartierul angajaților A&S Internațional

Datorită rezultatelor excepționale la învățătură pe care le-au avut pe parcursul întregului an școlar 2016-2017, 13 elevi ai celor 3 licee din Fetești au fost recompensați cu burse școlare. Premiile au fost acordate de societatea A&S Internațional, prin directorul general Matei Roșu. Este pentru a opta oară când societatea investește în cei mai bine pregătiți elevi din municipiul Fetești. Evenimentul s-a desfășurat în urmă cu o săptămână și se înscrie în cadrul proiectului educativ realizat și susținut de A&S Internațional, denumit generic «Educația este singura armă care poate schimba viitorul în bine!». Mai mult, Matei Roșu susține că prin intermediul acestui program a reușit... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2017, 13:15 (6028 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sfântu Gheorghe asfaltează 7 kilometri de drum comunal

Sfântu Gheorghe asfaltează 7 kilometri de drum comunal

Timp de 4 ani, în perioada 2012-2016, investițiile în infrastructura rutieră din Ialomița au fost apanajul autorităților județene. În mediul rural acest tip de investiții au fost puține și punctuale, numărul kilometrilor de drum comunal asfaltat putând fi numărat pe degetele mâinilor. În acest context, investiția de la Sfântu Gheorghe devine importantă nu doar pentru comunitate, ci și pentru județ.

Salt înainte după 10 ani Proiectul de asfaltare a celor 7 kilometri de drum comunal din Sfântu Gheorghe a fost conceput în urmă cu aproape 10 ani, pe vremea când primarul Mădălin Teculescu... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2017, 18:20 (8211 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezastrul de la Bordușelu

Ciochina are nevoie de ajutorul Consiliului Județean Ialomița

Dezastrul de la Bordușelu

În urmă cu aproape 2 săptămâni, drumurile de piatră care fac legătura între satul Bordușelu (comuna Ciochina) și terasa agricolă din zonă au fost blocate de alunecările de teren. După 10 zile de eforturi, autoritățile locale au înțeles că nu pot reabilita «șuvițele» fără intervenția autorităților județene. Primarul Vasile Câmpulungeanu face un apel public la sprijinul autorităților județene: «Reparăm „șuvițele“ astea de peste 10 ani... Dacă am fi folosit toți banii o dată, am fi stabilizat malul! Așa, doar am cârpit an de an... Însă acum riscul a crescut și avem nevoie de sprijin!».

La «șuvițe»... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2017, 16:10 (8410 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firma care administrează Combinatul Chimic din Slobozia are datorii de 80 milioane de euro

Chemgas Holding a intrat în insolvență

Firma care administrează Combinatul Chimic din Slobozia are datorii de 80 milioane de euro

Firma care administrează Combinatul Chimic din Slobozia, Chemgas Holding, și-a declarat în urmă cu o săptămână insolvența. Cererea a fost înregistrată pe rolul Tribunalului Ialomița. Valoarea debitelor pe care societatea le-a acumulat se ridică la suma de 80 milioane de euro!

Cel mai mare datornic al județului
După mai multe încercări eșuate de redresare economică, societatea Chemgas Holding, cea care administrează Combinatul Chimic din Slobozia, și-a declarat în cele din urmă insolvența. Procesul a debutat în urmă cu o săptămână, fiind înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2017, 10:50 (14706 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Drumuri și Poduri SA Ialomița a învins Camera de Conturi în instanță

Pentru a doua oară

Drumuri și Poduri SA Ialomița a învins Camera de Conturi în instanță

Tribunalul Ialomița a dat câștig de cauză societății Drumuri și Poduri SA Ialomița în procesul pe care firma l-a intentat Camerei de Conturi Ialomița. În urma unui control efectuat anul trecut, auditorii au descoperit o serie de abateri financiare în cuantum de 100 mii de lei, ce au vizat acordarea nejustificată de tichete cadou sau sporuri salariale ilegale. Decizia dată de instanța din Slobozia nu este definitivă. Cu toate acestea, este pentru a doua oară când SC Drumuri și Poduri SA Ialomița câștigă în instanță un proces intentat împotriva Camerei de Conturi.

Capete de acuzare desființate... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2017, 19:45 (8778 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

EVANGHELIA DUPĂ MORARU

Un an «Împreună pentru Ialomița»

EVANGHELIA DUPĂ MORARU

bonus: O realizare incontestabilă-Larisa este «county manager»!

În urmă cu un an, după numirea sa în funcție, Președintele Victor Moraru a jurat că va urmări obsesiv «mai binele» locuitorilor și că va scăpa administrația județeană de «greaua moștenire» a guvernării Ciupercă. După un an, discursul lui privind «mai binele» public s-a nuanțat, iar realizările administrative sunt la ani distanță. Cel puțin 3, dacă ar fi să dăm crezare noilor sale declarații... În acest context, am decis că se impune să creionăm un bilanț al primului an de guvernare a administrației Moraru.
Iluzii prezidențiale... În urmă cu un an, Președintele Victor Moraru anunța public că... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2017, 21:20 (8777 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Manasia asfaltează zona istorică

Într-un mandat cât în trei

Manasia asfaltează zona istorică

Administrația locală din Manasia a demarat zilele acestea un proiect edilitar unic în zonă. Consiliul Local a decis să reamenajeze din fonduri proprii zona istorică a localității. Concret, strada pe care este situată Primăria și biserica va fi transformată în alee pietonală. Valoarea investiției este de 380 mii de lei, iar fondurile vor fi alocate din bugetul local.

Semne bune vara are Intrarea Conacului Manasia în circuitul turistic național a dinamizat investițiile administrative din comună. Anul acesta, Consiliul Local a decis reabilitarea străzii pe care se află Primăria și Biserica... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2017, 17:40 (6359 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Concedieri ilegale și executări silite la fabrica de ulei din Țăndărei

Concedieri ilegale și executări silite la fabrica de ulei din Țăndărei

Deși au promis că vor redresa activitatea economică a fabricii de ulei din Țăndărei, moldovenii din cadrul concernului Transoil, care au cumpărat fostul Ultex cu 10,5 milioane de euro în 2014, au adus societatea în pragul dezastrului. Fabrica și-a încetat producția de ulei de un an și este executată silit în instanță. De asemenea, liderii Federației Sindicatelor din Industria Alimentară acuză administratorii fabricii de practici ilegale în privința concedierilor, precizând că au de plătit salarii restante de aproximativ 6 luni. Mai mult, Floarea International, noul nume pe care îl are fabrica din Țăndărei, figurează cu datorii către ANAF de 1,8 milioane de lei...

La un pas de dezastru... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2017, 11:15 (10742 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sinești: Accident produs de un șofer de 76 de ani

Duminică, 20 septembrie a.c., în jurul orelor 11,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2, pe raza localității Sinești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 14:15
(9154 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 92000 de lei

La sfîrșit de săptămînă, în perioada 18-20 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 13:30
(3833 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu puternic la Drăgoești

Mai bine de 30 de ore pompierii ialomițeni au acționat pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la un depozit de furaje ce aparține unei societăți comerciale de pe raza localității Drăgoești. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 12:05
(6068 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

SC Servicii Publice Slobozia SRL,
cu sediul în Slobozia, str. Lujerului, nr. 3,
incinta Pieței Agroalimentare Cuza-Vodă,
anunță
redeschiderea Oborului Municipal
(șoseaua Brăilei, nr. 9)
în data de 20.09.2015,
începînd cu orele 6,00, dimineața

Redeschiderea se face în baza legală
a Ord. ANSVSA nr. 45/2010,
care stabilește cerințele
pentru funcționare al tîrgurilor
de animale vii și
a Ord. ANSVSA nr. 77/2015,
care completează
Ord. ANSVSA nr.45/2010

18 Septembrie 2015, 11:10


Fetești: Sala de teatru «Horațiu Mălăele», inaugurată

La Fetești, în incinta unei foste centrale termice dezafectate, a fost inaugurată o sală de teatru. Printr-un parteneriat public-privat, fosta centrală termică dezafectată a fost modernizată și transformată ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2015, 20:25
(6504 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Căzănești

Marți, 15 septembrie a.c., în jurul orei 14,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN21, pe raza municipiului Slobozia, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2015, 19:25
(6015 vizualizări - 2 comentarii)


Direcția Generală Anticorupție: «Ghid de informare pentru cetățeni în relația cu structurile MAI»

În vederea încurajării integrității, precum și pentru evitarea unui comportament birocratic corupt, Direcția Generală Anticorupție a realizat un «Ghid de informare pentru cetățeni în relația cu structurile ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2015, 17:25
(9862 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Europene ale Patrimoniului», la Muzeul Agriculturii din Slobozia

În fiecare an, în septembrie, milioane de cetățeni sînt invitați să viziteze monumentele istorice din întreaga Europă cu ocazia «Zilelor Europene ale Patrimoniului», eveniment organizat la inițiativa comună ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2015, 12:10
(5427 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Biciclist omorît de o mașină

Un bărbat, de 46 de ani, din Coșereni, a fost omorît în urma unui accident rutier. Acesta se afla pe bicicletă și s-a angajat în traversarea străzii prin loc nepermis. El a fost lovit de un șofer, în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 19:15
(4551 vizualizări - 1 comentariu)


Orboiești: Trei victime în urma unui accident rutier

Pompierii Gărzii Slobozia au fost solicitați să intervină cu utilajele de descarcerare pentru a acorda primul ajutor unui bărbat, de 57 de ani, implicat într-un accident rutier, petrecut pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 15:35
(3811 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-au urcat la volan în stare de ebrietate

Trei ialomițeni, cu vîrste cuprinse între 22 și 41 de ani, au fost sancționați de polițiști, fiind depistați conducînd după ce inițial consumaseră băuturi alcoolice. Doi dintre aceștia aveau valori ale ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 13:40
(2842 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 110000 de lei

Polițiștii ialomițeni au desfășurat noi activități pe linia prevenirii accidentelor rutiere. Potrivit bilanțului întocmit la finalul activităților, oamenii legii au aplicat 318 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 12:25
(4060 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Cercetat pentru braconaj piscicol

Făcăeni: Cercetat pentru braconaj piscicol

Miercuri, 9 septembrie 2015, polițiștii din cadrul Secției Regionale de Poliție Transporturi Ialomița au efectuat o percheziție la domiciliul unui bărbat, de 42 de ani, din comuna Făcăeni, bănuit de braconaj ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 22:35
(7922 vizualizări - 0 comentarii)


Cu un ATV prin Făcăeni...

O patrulă de siguranță publică a depistat miercuri, 9 septembrie 2015, pe raza comunei Făcăeni, un tînăr, în vîrstă de 31 de ani, din Fetești, în timp ce conducea un ATV fără a avea montate plăcuțe cu numere ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 18:05
(6280 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Poliția Română, alături de elevi, la începutul noului an școlar

Din dispoziția Șefului Poliției Române, chestor general de poliție Petre Tobă, luni, 14 septembrie 2015, polițiștii ialomițeni vor acționa în sistem integrat, suplimentar față de dispozitivul curent, pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 17:35
(7054 vizualizări - 3 comentarii)


Moldoveni: Hoț din locuințe, reținut

Polițiștii au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore un bărbat, de 40 de ani, din comuna Moldoveni, bănuit de comiterea mai multor infracțiuni de furt calificat și tentativă de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 16:20
(5242 vizualizări - 2 comentarii)


Proxenet din Borănești, identificat și arestat

În cursul zilei de miercuri, 9 septembrie 2015, polițiști din cadrul Secției Rurale Coșereni au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 15:10
(4399 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Taximetrist tîlhărit

Trei tineri au fost reținuți de polițiștii din Ialomița pentru tâlhărie calificată, prejudiciul fiind recuperat în totalitate. Astfel, la data de 6 septembrie 2015, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 14:25
(4631 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, alături de elevi

Efective de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, ca în fiecare an, măsurile de ordine necesare creării unui climat de siguranță, atît la manifestările ocazionate ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 14:05
(6935 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: REȚINUT PENTRU VIOL ȘI CORUPERE SEXUALĂ A MINORILOR

Polițiștii din Ialomița cercetează un tînăr pentru viol și corupere sexuală a minorilor, cel în cauză fiind reținut la scurt timp de la comiterea faptei. Așadar, polițiștii Biroului de Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 13:15
(8448 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere ușoară

La sfîrșitul lunii august 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6980 șomeri, din care 1304 șomeri indemnizați, respectiv 5676 șomeri ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 12:20
(3533 vizualizări - 0 comentarii)


13 Septembrie-Ziua Pompierilor din România

Anul acesta, în data de 13 septembrie, se împlinesc 167 de ani de la bătălia din Dealul Spirii, cînd Compania de Pompieri București, din care făceau parte 165 de ostași, sub comanda căpitanului Pavel Zăgănescu ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 10:30
(5877 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică la vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță că, din 17 septembrie 2015, va începe campania de vaccinare antirabică orală a vulpilor, care se va realiza prin distribuție ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2015, 18:40
(5604 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în data de 25 septembrie 2015, orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», eveniment care va avea loc la Slobozia-Centrul ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2015, 15:05
(6575 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fundata și Gura Ialomiței

Jocul copiilor cu focul a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o casă nelocuită de pe raza localității Fundata. Evenimentul a fost anunțat prin 112, iar la fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2015, 13:45
(6426 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: A provocat un accident rutier și a încercat să fugă

Șoferul unui tir, în vîrstă de 44 de ani, s-a ales cu dosar penal la sfîrșitul săptămînii trecute. Bărbatul conducea mastodontul pe raza orașului Căzănești, moment în care a ciocnit mașina condusă de un ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 19:50
(8588 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Șoferiță de ocazie, trasă pe dreapta și amendată

O porție de distracție cu mașina iubitului i-a adus unei tinere de 19 ani, din localitatea Maia, un dosar penal. Tînăra i-a cerut automobilul prietenului său, un tînăr de 25 de ani, pentru a face o scurtă ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 17:25
(6779 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Urmărit de polițiști, a provocat un accident rutier

Oprit pentru un control de rutină al polițiștilor, un tînăr de 24 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal. Speriat de faptul că este tras pe dreapta, acesta a refuzat să asculte indicațiile oamenilor ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 15:35
(6721 vizualizări - 0 comentarii)


Traficul rutier din Ialomița, supravegheat de polițiști

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii ialomițeni din cadrul Serviciului Rutier au fost din nou «cu ochii în patru» după șoferii care nu respectă regulile de circulație. Încălcările normelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 13:10
(5836 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

ANGĂJAM MANIPULANȚI MARFĂ
PENTRU DEPOZITUL DIN BUCUREȘTI
Căutăm persoane cu vîrsta
cuprinsă între 18 și 40 ani,
serioase, responsabile, dispuse la efort fizic

Oferim salariul 1400 lei
cu bonuri de masă incluse
și contract de muncă

Opțional cazare contra cost 200 lei/lună
Relații la telefon 0760/232.175

4 Septembrie 2015, 20:45


Ultimele comentarii
Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...