Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Podul de la Buești, inaugurat

Podul de la Buești, inaugurat

Miercuri, 25 iunie 2025, podul de la Buești sau «podul lui Mihăilă» a fost inaugurat. Realizat integral cu fonduri locale, edificiul a costat aproximativ 12,5 milioane de lei. Proiectul podului, cu o lungime de 82,20 m și o lățime de 7,80 m, a fost demarat la începutul anului 2023, la 10 ianuarie 2024 semnându-se Contractul de executare a lucră­rilor. «După 18 ani de așteptare, comuna Buești a reușit performanța de a avea un pod peste râul Ialomița... Lucrările au început anul trecut și, ca printr-o minune, constructorul a terminat obiectivul anul acesta, așa cum și-a asumat prin contractul pe care l-a semnat cu autoritățile locale. Este un vis... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2025, 17:10 (12157 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Conacul Bolomey, deschis oficial pentru vizitatori

Conacul Bolomey, deschis oficial pentru vizitatori

Restaurat cu banii europeni accesați de Consiliul Județean Ialomița, Conacul Bolomey a fost oficial deschis pentru public. Vizitatorii care îi trec pragul pot descoperi istoria de peste un secol a acestei bijuterii arhitectonice. Intrarea este liberă, iar conacul poate fi vizitat de marți până duminică între orele 09,00-16,00.

 

Reabilitare de peste 40 milioane de lei Construit în 1898 de meșteri italieni, conacul a fost reședința familiei Bolomey, una dintre cele mai influente ale vremii, cu un rol important în dezvoltarea econo­mică și socială... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2025, 10:20 (15989 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii de la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» se pregătesc pentru inserția pe piața muncii

Elevii de la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» se pregătesc pentru inserția pe piața muncii

Stagiile de practică derulate la sfârșitul anului școlar la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» au reprezentat încă o dată cer­tificarea că absolvenții acestei școli sunt pregătiți pentru a se integra pe piața muncii, dovada certă a acestei realități fiind ofertele de muncă primite de elevi la finalizarea sta­giilor de practică. Stagiile de practică s-au desfășurat în cadrul pro­iectului «Tehnicool 3-stagii de practică pentru elevi în județul Ialomița», ID 313294, derulat de IȘJ Ialomița în parteneriat cu mai multe unități de învățământ, proiect cofinanțat de Uniunea Europeană prin Programul Educație și ... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2025, 14:20 (10247 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Procedură medicală în premieră la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Procedură medicală în premieră la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

O procedură medicală care sporește siguranța și precizia intervențiilor chirurgicale a fost utilizată în premieră și la nivelul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Procedura presupune administrarea unei substanțe fluorescente care are rolul de a expune clar zona operatorie, ajutând chirurgii să o observe mult mai bine. Echipa medicală a spitalului din Slobozia care a utilizat această procedură a fost coordonată de dr Tudor Tuhari, medic primar chirurgie generală.

 

Intervenție realizată cu succes Procedura medicală utilizată în premieră de dr Tudor Tuhari... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2025, 10:10 (15129 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dorina Milea, înlocuită de Alexandru Pocotilă la conducerea Servicii Publice Slobozia SRL

Dorina Milea, înlocuită de Alexandru Pocotilă la conducerea Servicii Publice Slobozia SRL

În ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița de la sfârșitul lunii mai 2025 a fost aprobată, pe «repede-nainte», o hotărâre care făcea referire la firma Servicii Publice Slobozia SRL. În mare, pro­iectul viza desem­narea reprezentan­ților instituției în Adunarea Generală a Acționarilor pentru a se aproba actualizarea Actului Constitutiv al societății. În fapt, înlocuirea fostei directoare a Servicii Publice Slobozia, Dorina Milea, cu o altă persoană, respectiv Alexandru Ion Pocotilă.

 

Se schimbă directorul cu actualizarea Actului Constitutiv... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2025, 10:20 (36877 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a obținut un procent al mediilor peste 5 de 77,12%

La Evaluarea Națională 2025

Ialomița a obținut un procent al mediilor peste 5 de 77,12%

Ministerul Educației a publicat joi, 3 iulie 2025, rezultatele, înainte de contestații, la Evaluarea Națională. Ialomița a obținut un procent al mediilor peste 5 de 77,12%, în timp ce la nivel național acest procent a fost de 83,1%. Niciun elev nu a obținut media 10.

 

Descalificați de proba la Matematică La Evaluarea Națională de anul acesta, în județul Ialomița s-au înscris 1877 de elevi, dar în sălile de examen au fost prezenți 1805. 77,12% dintre elevii prezenți au obținut medii peste 5. Procentul este însă sub media națională. La nivel... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2025, 14:05 (19730 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Procese pe bandă rulantă pentru contestarea amenzilor de circulație

Ialomița: Procese pe bandă rulantă pentru contestarea amenzilor de circulație

Chiar dacă nu au dreptate atunci când sunt amendați de poli­țiștii Serviciului Rutier, șoferii contestă procesele-verbale de sancțiune pe cale judecătorească. Iar asta face ca activitatea instanțelor să fie dată peste cap de aceste dosare. În Ialomița, aproximativ 10% dintre cauzele aflate pe rol pe parcursul unui an reprezintă dosare ce au ca obiect contestarea proceselor-verbale de sancțiune.

 

Val de procese pe rolul instanțelor În 2024, media dosarelor pe care cele 3 judecătorii din Ialomița le-au înregistrat a fost de peste 3000/instanță. Analiza... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2025, 13:40 (11213 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Cei șase angajați APM Ialomița, liber la petiții împotriva fostului director Laurențiu Ghiauru

Motivarea instanței

Cei șase angajați APM Ialomița, liber la petiții împotriva fostului director Laurențiu Ghiauru

Undeva în februarie 2022, o instituție publică din Ialomița, respectiv Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, avea să atragă atenția opiniei publice printr-o situație fără precedent: mai mulți salariați ai APM Ialomița, printr-o petiție, își reclamau directorul, acuzându-i acestuia «comportamentul abuziv», precum și «practicile instituțio­nale ilegale». La acel moment, ziarul nostru a preluat parțial petiția în cauză, directorul de la acea vreme al Agenției pentru Protecția Mediului, Laurențiu Ghiauru, răspunzând întrebărilor incriminatorii. Ulterior, scandalul a degenerat, Laurențiu Ghiauru, deja «transferat»... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2025, 07:55 (17994 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajat al AJFP Ialomița depistat cu o diplomă «falsă», achitat definitiv

Fiat Justitia!

Angajat al AJFP Ialomița depistat cu o diplomă «falsă», achitat definitiv

Un fost inspector al AJFP Ialomița, inspector cu atribuțiuni de control în cadrul instituției, a scăpat definitiv de problemele cu legea. Acesta a fost acuzat de «înșelăciune» și «uz de fals», fiind implicat într-o anchetă demarată în urmă cu câțiva ani după ce s-a descoperit că a folosit o diplomă «falsă» la angajare.

 

Justiția a împărțit dreptatea Cazul inspectorului cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița, depistat cu o diploma «falsă» la momentul în care a încercat să... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2025, 17:05 (23206 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia se împrumută 30 milioane de lei pentru acoperirea cheltuielilor neeligibile ale Programului «ELENA»

Pentru următorii 10 ani

Slobozia se împrumută 30 milioane de lei pentru acoperirea cheltuielilor neeligibile ale Programului «ELENA»

bonus: 40 de proiecte de hotărâri pe ordinea de zi

Luni, 30 iunie 2025, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul ședinței ordinare. Aleșii locali au dezbătut 40 de proiecte, după ce ordinea de zi inițială a fost suplimentată cu încă 18 proiecte. Proiectul de hotărâre care a generat cele mai multe discuții în cadrul ședinței a fost cel referitor la obținerea unui împrumut de 30 milioane de lei, ce va fi rambursat în viitorii 10 ani. Banii vor fi acordați prin intermediul Trezoreriei Statului și vor fi utilizați pentru acoperirea cheltuielilor neeligibile apărute în cadrul proiectelor de eficientizare energetică prin Programul «ELENA», finanțat de Uniunea Europeană cu sprijinul Agenției... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2025, 10:20 (13249 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aparat dentar la adult. Mai are rost după 30 de ani?

Aparat dentar la adult. Mai are rost după 30 de ani?

Mulți adulți trec de vârsta de 30 de ani cu dinți strâmbi, înghesuiți sau cu mușcătură incorectă și se întreabă dacă mai are rost să poarte aparat dentar. Răspunsul este simplu: da, are rost și este chiar recomandat. Ortodonția nu are limită de vârstă, iar beneficiile sunt atât estetice, cât și funcționale și medicale.


De ce să îți pui aparat dentar după 30 de ani?
1. Sănătatea dentară pe termen lung
Dinții incorect... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2025, 08:40 (1308 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două ambulanțe noi pentru Serviciul de Ambulanță Ialomița

Două ambulanțe noi pentru Serviciul de Ambulanță Ialomița

În urmă cu o săptămână, Departamentul pentru Situații de Urgență a distribuit județului Ialomița două ambulanțe de tip B noi. Cele două salvări nu rezolvă însă problema parcului auto învechit al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița în cadrul căruia jumătate dintre autospeciale au peste 10 vechime.

 

Două ambulanțe pentru județul Ialomița În cadrul unui eveniment public, medicul Raed Arafat, șeful Departa­mentului pentru Situații de Urgență, a recepționat primele 20 de ambulanțe, dintr-un lot de 470, ce au intrat în do­tarea... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2025, 12:15 (4781 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reduceri ale cheltuielilor bugetare de 5,6 milioane de lei în primul trimestru din 2025!

Alexandru Potor se laudă că a făcut economii la Primăria Slobozia

Reduceri ale cheltuielilor bugetare de 5,6 milioane de lei în primul trimestru din 2025!

După o lungă absență din spațiul public, deși a precizat că va comunica mai des cetățenilor aspecte ce țin de activitatea Primăriei Slobozia, edilul reședinței județului, Alexandru Potor, a organizat în urmă cu o săptămână o conferință de presă. Tema principală a discuției a fost reprezentată de reducerea cheltuielilor bugetare, în primul trimestru al anului, cu 5,6 milioane de lei. Primarul Sloboziei susține că reducerea a vizat capitolul «Bunuri și Servicii». Surse mai bine informate care își desfășoară activitatea în cadrul Primăriei Slobozia susțin însă că reducerile cheltuielilor pentru capitolul «Bunuri și Servicii» au fost ... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2025, 07:55 (11052 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vegetația din apropierea trecerilor de cale ferată, un pericol pentru șoferi

Vegetația din apropierea trecerilor de cale ferată, un pericol pentru șoferi

Un raport oficial al Avocatului Poporului readuce în actualitate o problemă veche de ani buni pentru care autoritățile nu adoptă vreo măsură concretă. Este vorba despre vegetația crescută în apropierea trecerilor la nivel cu calea ferată care obstrucționează vizibilitatea participanților la trafic. Iar Ialomița nu este străină de astfel de situații. În documentul public, Avocatul Poporului explică modul în care reprezentanții Sucursalei Regionale de Căi Ferate Constanța au tratat cu indiferență o astfel de situație. A fost nevoie de aproape o lună de corespondență și deplasări în teren pentru ca oficialii instituției din Constanța să fie prinși pe picior greșit... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2025, 10:40 (2373 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Sturioni crescuți în scop științific, redați mediului acvatic

Fetești: Sturioni crescuți în scop științific, redați mediului acvatic

În cadrul unei acțiuni comune a Gărzii de Mediu Ialomița și a organizației World Wide Fund for Nature România, 15 exemplare de sturioni, crescute în scop științific și monitorizate, au fost eliberate în apele Brațului Borcea, la Fetești. Toto­dată, alte 1500 de larve de sturioni au fost redate mediului acvatic.

 

Repopularea Dunării cu sturioni Acțiunea la care au participat comisarii Gărzii de Mediu Ialomița alături de organizația World Wide Fund for Nature România are legătură cu derularea proiectelor LIFEBOAT4 Strugeon, Sturgex și SOS Romania... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2025, 13:50 (8628 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cursuri de prim ajutor pentru 600 de persoane din județele Ialomița și Călărași

Cursuri de prim ajutor pentru 600 de persoane din județele Ialomița și Călărași

Filialele județene de Cruce Roșie din județele Ialomița și Călărași au fost incluse într-un proiect inițiat de Crucea Roșie Română care prevede, printre altele, și formarea persoanelor în ceea ce privește cursurile de prim ajutor. În total, peste 600 de persoane din Ialomița și Călărași vor fi instruite în acordarea primului ajutor.

 

Cursuri de prim ajutor acreditate Crucea Roșie Română a realizat proiectul «Ține pasul!», inițiativă prin care urmărește să crească gradul de conștientizare în rândul populației în... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2025, 09:50 (7659 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii intentează procese, nemulțumiți de gradele de handicap primite

Ialomițenii intentează procese, nemulțumiți de gradele de handicap primite

Anual, în Ialomița, sunt evaluate pentru încadrarea în grade de handicap peste 3000 de persoane. Aproape 10% dintre acestea reclamă perio­dic faptul că procedura a fost viciată, soli­citând reevaluări și reîncadrări în gradele de handicap. Deși s-a încercat să se evite sălile de judecată, tot magistrații sunt cei care trebuie să lămurească lucrurile. Acțiunile sunt însă îndelungate și consumă bani, iar șansele ca procesele să se încheie în favoarea persoanelor nemulțumite sunt destul de reduse.

 

Plimbați de la o instituție la alta... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2025, 08:10 (12654 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«FreeLand Festival» 2025-Viitorul e aici!

La Slobozia

«FreeLand Festival» 2025-Viitorul e aici!

Sub deviza puțin cam pretențioasă «Viitorul e aici!», «FreeLand Festival» 2025, ediția a IV-a, va debuta vineri, 27 iunie a.c., și se va încheia duminică, 29 iunie 2025. Pentru al patrulea an consecutiv, Pădurea Peri de la marginea Sloboziei devine «gazda» Festivalului, «FreeLand» fiind organizat de Primăria municipiului reședință de județ.

 

«Viitorul» era cât pe ce să fie trecut Tumultuosul început de mandat al noului primar al Sloboziei, Alexandru Potor, a prevăzut printre altele și o renunțare la... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2025, 12:20 (12381 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia va garanta pentru Urban un credit de 3,15 milioane de lei

În vederea derulării unui proiect PNRR

Primăria Slobozia va garanta pentru Urban un credit de 3,15 milioane de lei

Consiliul Local Slobozia a aprobat un proiect de hotărâre prin care va garanta un credit pe care Urban SA încearcă să îl acceseze în vederea derulării unui proiect prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Linia de finanțare pe care operatorul de apă și canalizare, Urban SA Slobozia încearcă să o acceseze are o valoare de 3,15 milioane de lei, garantarea de către Consiliul Local fiind una dintre condițiile băncii în vederea perfectării contractului de credit.

 

Primăria Slobozia sprijină operatorul Urban Încă de la începutul... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2025, 08:05 (6994 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Sloboziei vrea «eficiență» în rândul funcționarilor publici

Primarul Sloboziei vrea «eficiență» în rândul funcționarilor publici

Cu un număr total de aproximativ 360 de angajați, în această categorie intrând Primăria Slobozia și serviciile subordonate, administrația locală a Sloboziei, ar putea rămâne fără o parte din personal. Alexandru Potor, primarul orașului, susține că, în urma unor analize privind activitatea angajaților, cei care nu își îndeplinesc obiectivele prevăzute în fișa postului ar putea fi conce­diați. Deși edilul reședinței județului face referire, mai de grabă, la «eficiența» acti­vității profesionale a angajaților aparatului administrativ pe care îl conduce, la Centru se vorbește tot mai mult despre diminuările de personal ca parte... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2025, 10:20 (22598 vizualizări - 20 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IȘJ Ialomița: Simpozion «Școala și viața»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Casa Corpului Didactic Ialomița organizează miercuri, 14 iunie 2017, a XXXVIII-a ediție a simpozionului «Școala și viața». Evenimentul se desfășoară în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 18:25
(5894 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosare penale pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis dosare penale pe numele a patru tineri, cu vârste cuprinse între 15 și 22 de ani, sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au pătruns în sediul unei firme din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 17:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examene de Bacalaureat, în siguranță

Efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 6-30 iunie 2017, ordinea și siguranța publică la mai multe ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 23:27
(6184 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza interjudețeană a concursului «Cu viața mea apăr viața»

Joi, 8 iunie 2017, începând cu orele 10,00, se va desfășura faza interjudețeană a concursului de elevi «Cu viața mea apăr viața». Echipele clasate pe primele locuri la ciclurile gimnazial și liceal ale ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 21:20
(8031 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Primul tău loc de muncă EURES

«Your first EURES job» este o schemă de mobilitate a locurilor de muncă din Uniunea Europeană care își dorește să ajute tinerii din Europa să își găsească un loc de muncă sau oportunități de instruire la ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 19:25
(5575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ANOFM EURES


Lapte stricat la școlile din Buești și Sălcioara!

Laptele distribuit prin programul «Cornul și Laptele» este un pericol pentru sănătatea elevilor din Ialomița. Școlile Gimnaziale Sălcioara și Buești au sesizat recent Direcția Sanitară Veterinară și pentru ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 22:40
(6847 vizualizări - 0 comentarii)


Spectacol pentru copii, organizat de Protoieria Urziceni

Protopopiatul Urziceni a marcat și anul acesta Ziua Internațională a Copilului prin desfășurarea evenimentului «Zâmbet de copil». Manifestarea se află la a IX-a ediție și a constat în prezentarea unui spectacol ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 21:20
(6050 vizualizări - 0 comentarii)


Opt feteșteni, la spital cu toxiinfecție alimentară după ce au consumat brânză din piață. Producătorul a fost amendat de DSVSA Ialomița!

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat 49,64 de kilograme de brânză telemea și au amendat cu 1000 de lei administratorul firmei care a produs ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:25
(10263 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat preventiv pentru că și-a agresat tatăl

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au solicitat miercuri, 31 mai 2017, arestarea preventivă a inculpatului Ioan Andreas Ferar. Acesta este acuzat de faptul că și-ar ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:05
(6350 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs interjudețean de Geografie, desfășurat la Slobozia

Slobozia a fost anul acesta gazda concursului interjudețean de Geografie «Terra, de la poveste la realitate». 62 de elevi din 10 județe ale țării, printre care Dolj, Brașov, Teleorman, Buzău, Ialomița, ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 17:10
(6620 vizualizări - 4 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără focare de gripă aviară

În urma analizei modelelor de evoluție a Influenței Aviare de Înaltă Patogenitate atât la nivel European, căt și pe teritoriul național, prin intermediul supravegherii active și pasive, s-a constatat lipsa ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 19:10
(6311 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Prin grija și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a primit o donație de la Sectorul ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:55
(6890 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural național»

Poliția Română și Fundația «Collegium XXI», în calitate de inițiator al proiectului, organizează și desfășoară, în parteneriat, proiectul educațional național «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:15
(6216 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Polițiștii ialomițeni organizează marți, 30 mai a.c., în intervalul 9,00-11,00, «Ziua Porților Deschise» pentru copiii care doresc să cunoască polițiștii și activitatea acestora. Astfel, cu ocazia «Zilei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 18:40
(6220 vizualizări - 0 comentarii)


Punctele Enel, închise pe 1, 2 și 5 iunie 2017

Toate Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele 1, 2 iunie, precum și 5 iunie 2017. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după programul obișnuit ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 16:50
(5296 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ENEL


AJOFM Ialomița: Atestarea și certificarea întreprinderilor sociale/întreprinderilor sociale de inserție

În cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița s-a înființat Compartimentul de Economie Socială ce are ca obiectiv consolidarea coeziunii economice și sociale, ocuparea forței de muncă ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 15:45
(6612 vizualizări - 0 comentarii)


30 mai-12 ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție

Direcția Generală Anticorupție a fost înființată în contextul procesului de aderare la Uniunea Europeană, ca structură specializată pentru prevenirea și combaterea corupției în rândul personalului Ministerului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 14:35
(6755 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Voluntarii «Interact», acțiune de «Ziua Internațională a Copilului»

Voluntarii Clubului «Interact» Slobozia organizează pentru a doua oară consecutiv evenimentul «Tărâmul Copilăriei». Evenimentul va avea loc în jurul Ciupercuței din Parcul Tineretului de la Catedrală, desigur ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 12:15
(3939 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița, program normal pentru donatorii de sânge

Chiar dacă urmează minivacanța de Rusalii cu 5 zile libere pentru angajații din sistemul public, Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță că programul de lucru cu donatorii de sânge se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 11:05
(7991 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 5 mașini s-au ciocnit în trafic

Reprezentanții Centrului Infotrafic al Poliției Române informează că în dimineața zilei de sâmbătă, 27 mai 2017, în zona localitțății Coșereni s-a pertecut un accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2017, 13:25
(6732 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal la Fetești și Slobozia

Joi, 25 mai a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat acțiuni pe linia verificării respectării regimului armelor și munițiilor. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:10
(41662 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pietonii, amendați cu 13000 de lei

Joi, 25 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru prevenirea accidentelor de circulație, în special a celor produse pe fondul indisciplinei ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:05
(4882 vizualizări - 1 comentariu)


ANUNȚ

Subscrisul Partidul Ialomițenilor, în conformitate cu Legea nr. 334/2006 din 17 iulie 2006, privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, a înregistrat la Autoritatea Electorală Permanentă-Filiala Ialomița, cei doi mandatari financiari pentru alegerile locale parțiale din data de 11 iunie 2017 astfel:
-Nechifor Maria-mandatar financiar coordonator inregistrat în data de 25.05.2017
-Croitoru Denca Luminița-mandatar financiar teritorial înregistrat în data de 26.05.2017

26 Mai 2017, 17:05


«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

Joi, 25 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au derulat manifestări publice dedicate Zilei Eroilor, polițiștii ialomițeani adoptând măsuri speciale pentru siguranța celor care au participat la aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:10
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campania Națională în domeniul construcțiilor

În perioada 9-13 mai 2017 s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului de respectare a cerințelor minime de securitate și sănătate în muncă ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:05
(5717 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 174,80 milioane de lei la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în primele luni ale anului 2017 la bugetul general consolidat  suma de 174,80 milioane de lei, ceea ce reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 14:30
(5711 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița controlează centrele de prelucrare a laptelui

Având în vedere că în această perioadă se înregistrează o creștere a producției de lapte și a consumului de produse lactate, DSVSA Ialomița a intensificat acțiunile de control în centrele de prelucrare ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 12:55
(6661 vizualizări - 0 comentarii)


«Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», biografie semnată de preot Adrian Lucian Scărlătescu

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, a apărut volumul «Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», sub semnătura Părintelui Adrian Lucian Scărlătescu, care cuprinde biografia Părintelui ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 20:50
(8804 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infractori arestați

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 17:25
(4134 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursuri tehnico-aplicative «Cu viața mea apăr viața» și «Prietenii pompierilor»

Devenite tradiție, concursurile tehnico-aplicative «Cu viața mea apăr viața» și «Prietenii pompierilor» adună și în acest an elevi din tot județul pentru a-și demonstra aptitudinile de mici salvatori. ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 14:10
(5746 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...