Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ionașcu își ia adio de la mandatul de consilier local

Ionașcu își ia adio de la mandatul de consilier local

Consilierii PSD din cadrul Consiliului Local Slobozia vor cere excluderea ex-primarului Gabi Ionașcu din acest for legislativ. Gabi Ionașcu a semnat pe 18 octombrie 2016 o declarație prin care recunoaște că este membru al PMP.

Ce-și face Ionașcu cu mîna lui Suspendarea fuziunii PMP-UNPR dă din nou apă la moară consilierilor PSD din cadrul Consiliului Local. Potrivit unor surse interne, în ședința de marți, 29 noiembrie, aceștia vor solicita retragera calității de consilier local pentru ex-primarul Gabi Ionașcu. Validat pe listele UNPR, acesta a semnat pe 18 octombrie o declarație prin... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2016, 09:50 (6977 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Moarte suspectă la Albești

Moarte suspectă la Albești

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au demarat cercetări într-un dosar privind moartea suspectă a unei femei din localitatea Albești. În urmă cu o săptămînă, victima a fost descoperită fără suflare în casa în care locuia împreună cu soțul său. Anchetatorii nu exclud însă și varianta unei crime, surse judiciare apreciind faptul că, în urma examenului medico-legal preliminar, pe corpul femeii ar fi fost descoperite mai multe lovituri, ce păreau a fi produse de un corp dur. Cercetările în acest dosar sînt, de asemenea, în plină desfășurare.... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2016, 22:35 (5303 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița caută manager pentru SC Drumuri și Poduri SA

Ștefan Ghibanu a demisionat

Consiliul Județean Ialomița caută manager pentru SC Drumuri și Poduri SA

În cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița a fost dezbătută și situația dificilă prin care trece SC Drumuri și Poduri SA, societate subordonată Consiliului Județean Ialomița. Reamintim că firma funcționează în acest moment fără director, Ștefan Ghibanu anunțîndu-și oficial demisia. Reprezentanții Consiliului Județean susțin că situația va reveni la normal în următoarele 45 de zile. «Vom căuta să susținem această societate aflată în subordinea noastră, în condițiile legii!» a declarat președintele Victor Moraru, în plenul ședinței...

Îngrijorări justificate Dezbătută anual în cadrul... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2016, 19:20 (8517 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Medicamentele oncologice expirate, imputate Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Medicamentele oncologice expirate, imputate Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate va imputa Spitalului Județean de Urgență Slobozia suma de 200 mii de lei, pentru neconformități privind gestionarea medicamentelor deținute în farmacie și destinate bolnavilor de cancer. Produsele farmaceutice, din gama citostaticelor, au fost achiziționate prin intermediul Programului Național de Oncologie.

S-a întîmplat la Spitalul Slobozia Potrivit protocoalelor, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița are posibilitatea să verifice maniera în care sînt utilizate fondurile distribuite către furnizorii de medicamente și servicii medicale... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2016, 19:35 (8153 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moraru blochează INIȚIATIVELE Opoziției

Război politic în Consiliul Județean Ialomița

Moraru blochează INIȚIATIVELE Opoziției

Controlul politic asupra votului din cadrul Consiliului Județean Ialomița a transformat administrația Moraru într-o «dictatură». Situația devine evidentă în cadrul ședințelor de Consiliu Județean, unde consilierii PSD impun aprobarea unor proiecte de hotărîre fără a ține cont de opiniile contrare. Joi, 17 noiembrie 2016, în cadrul ședinței ordinare a acestui for legislativ, tensiunile au escaladat pînă la declanșarea unor conflicte deschise. «Dați dovadă că nu respectați rezultatul alegerilor locale, care dă dreptul la reprezentativitate și Partidului Liberal!» a declarat consilierul PNL Sorin Fuerea, în plenul ședinței.

Motorul legislativ al județului este gripat... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2016, 18:40 (5011 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PER oferă ialomițenilor circ electoral

Delir ecologic

PER oferă ialomițenilor circ electoral

Pentru că după plecarea lui Radu Paros (da, nu a ratat nici această filială de partid), PER a încetat să mai existe, candidații acestei filiale-fantomă sar la gîtul instituțiilor publice ca să-și demonstreze că există. Într-un comunicat de presă înghițit nemestecat, o oarecare Iuliana E. (wtf is this?), candidat la parlamentare, cere nici mai mult nici mai puțin decît demisia prefectului Gigi Petre. Motivul, în opinia noname-ului politic amintit mai sus, îl reprezintă «plata nejustificată a cheltuielilor pentru CAS și șomaj» într-un contract încheiat cu firma care face curat prin birourile instituției. Candidata de la PER (ne scapă numele, ne iertați) va fi avînd, probabil, dreptate,... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2016, 16:15 (4484 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, pregătită în lupta cu iarna

Cel puțin la nivel declarativ

Ialomița, pregătită în lupta cu iarna

Prefectura Ialomița a remis publicității o informare cu privire la demersurile făcute de autorități cu privire la pregătirile pentru sezonul rece 2016-2017. Potrivit datelor care se regăsesc în documentul oficial, iarna poate să vină oricînd pentru că instituțiile publice din județ sînt în stare să-i țină piept. Rămîne însă să descoperim ce se va întîmpla cînd vor cădea primii fulgi de zăpadă.

Pregătiri temeinice
După calculele făcute de Prefectura Ialomița, iarna poate să vină oricînd, pentru că autoritățile sînt pregătite să-i facă față. Avem suficiente cantități de nisip, aproximativ... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2016, 14:25 (3723 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: 800 de tone de pietriș sunt scufundate în noroi

Peisaj lacustru în Cartierul Gării Noi

Slobozia: 800 de tone de pietriș sînt scufundate în noroi

Primăria Slobozia se specializează în privința lucrărilor făcute de mîntuială. Încercarea administrației locale de a transforma drumurile de pămînt din Cartierul Gării Noi în străzi, oarecum circulabile, s-a împotmolit în noroi. Din cauza ploilor din ultimele săptămîni, cele 800 de tone de pietriș, împrăștiate pe arterele publice, au fost înghițite de ape. Mai mult, locatarii reclamă la rîndul lor faptul că pietruirea s-a făcut în regim preferențial. În replică la toate aceste acuzații, viceprimarul Rudolf Gradea susține altceva: «Nu s-a făcut nimic preferențial, iar disconfortul va exista pentru că vom continua lucrările edilitare...».

Încercare eșuată... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2016, 10:20 (8146 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița reclamă abuzurile din instituțiile publice

Camera de Conturi Ialomița reclamă abuzurile din instituțiile publice

Curtea de Conturi a României a dat publicității un raport privind cazurile penale sesizate către Parchete, anul acesta, în urma controalelor efectuate de auditorii din subordine. Raportat la nivelul județului Ialomița, în 2016, Camera de Conturi Ialomița a învestit să facă cercetări Parchetul de pe lîngă Judecătoriile Slobozia și Fetești. În toate cazurile, prejudiciile se ridică la peste 2 milioane de lei!

Dosare în lucru la Parchete
Potrivit procedurilor legale, Curtea de Conturi a României are posibilitatea să învestească organele de urmărire penală atunci cînd, în urma controalelor... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2016, 10:05 (22261 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Haosul din blocurile ANL ale Sloboziei

Prețuri mici pentru condiții de coșmar

Haosul din blocurile ANL ale Sloboziei

După mai bine de 2 ani și jumătate de pauză, Primăria Slobozia a reluat procedura de scoatere la vînzare a apartamentelor și garsonierelor din blocurile ANL. Deși prețurile sînt atractive, doritorii sînt sfătuiți să se gîndească de două ori înainte de a semna contractele. Toate acestea din cauza condițiilor de coșmar pe care trebuie să le îndure dacă vor să devină proprietari în locuințele construite de stat. În urmă cu o săptămînă, cîțiva locatari le-au explicat reporterilor Independent cum este să locuiești în case pline de igrasie din cauza apei de la subsol sau încălzite cu porția.

Vești bune...... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2016, 11:15 (5070 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Concursuri «cu dedicație» pentru cultura ialomițeană

Consiliul Județean Ialomița a anunțat data organizării concursurilor pentru funcțiile de director ale instituțiilor de cultură din subordine. Astfel, începînd cu 13 decembrie 2016, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» vor avea șefi noi. Inițiativa ar putea fi considerată lăudabilă dacă, spun surse interne din cadrul Consiliului Județean, condițiile de concurs nu ar fi trase la indigo și nu ar încălca legislația specifică ocupării acestui tip de funcție.

Un scandal nu vine niciodată singur... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2016, 10:05 (5787 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viorel Duțu «Pralea» a fost prins de polițiști la Slobozia!

Căutat în toată Europa

Viorel Duțu «Pralea» a fost prins de polițiști la Slobozia!

Dat în urmărire generală de organele judiciare din Ialomița, inculpatul Viorel Duțu  «Pralea» a fost prins în cele din urmă de polițiști. El a fost identificat pe raza municipiului Slobozia miercuri, 16 noiembrie 2016, într-o locație din cartierul Slobozia Nouă. În mai 2015, «Pralea» s-a sustras executării unei pedepse de 6 ani închisoare. În prezent, el a fost transferat la Penitenciarul Slobozia.

Prins și încarcerat Ancheta în cazul lui Viorel Duțu «Pralea» a fost demarată de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Organele judiciare l-au acuzat de șantaj... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2016, 15:55 (17377 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevă de 11 ani, moartă în timpul orei de sport

Caz șocant la Școala Nr. 3 Fetești

Elevă de 11 ani, moartă în timpul orei de sport

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au demarat o anchetă in rem privind moartea în condiții suspecte a unei eleve de 11 ani, din Fetești. Fetița a decedat marți, 15 noiembrie 2016, la școală, în timpul orei de sport.

Anchetă în curs Din primele informații, se pare că fetița era afară alături de colegii ei, în timpul orei de Educație Fizică. Din motive necunoscute încă, elevei i s-a făcut rău și-a pierdut cunoștința și a căzut la pămînt. Imediat, profesorul său i-a acordat primul ajutor, efectuînd procedurile de resuscitare. La fața locului a fost solicitată... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2016, 15:10 (30124 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană vrea să concesioneze terenurile neproductive

Povestea merge mai departe

Administrația județeană vrea să concesioneze terenurile neproductive

Consiliul Județean Ialomița va supune aprobării plenului în cadrul ședinței de joi, 17 noiembrie 2016, un proiect de hotărîre care reglementează modul de concesionare a terenurilor neproductive din zona Giurgeni, Gura Ialomiței. Oficialii Consiliului Județean Ialomița s-au declarat nemulțumiți că suprafețele care vor putea fi concesionate se diminuează an de an. Reamintim că, de-a lungul ultimilor ani, instituția a fost zguduită de mai multe ori de scandaluri publice generate de concesionarea discutabilă a acestor terenuri.

Din greșeală în greșeală
În luna mai a anului 2016, anterior... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2016, 12:35 (6137 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația ialomițeană acceptă Master Plan-ul RAJA Constanța

Mintea de pe urmă

Administrația ialomițeană acceptă Master Plan-ul RAJA Constanța

Joi, 17 noiembrie, cei 31 de consilieri județeni ialomițeni vor lua o decizie finală cu privire la Master Plan-ul RAJA Constanța. Reamintim că aprobarea acestui document de importanță strategică pentru Ialomița a fost respinsă de 3 ori în ultimul an... Victor Moraru, Președintele Consiliului Județean susține că «varianta revizuită a Master Plan-ului» va răspunde așteptărilor administrației județene. Master Plan-ul RAJA Constanța reprezintă ultima șansă pentru administrațiile locale din Ialomița de accesare a unor fonduri europene necesare «pentru reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și de canalizare».

Un document așteptat 8 ani... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2016, 10:40 (5236 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Dădacele» din grădinițe, abonate la banii părinților

Se întîmplă la Slobozia

«Dădacele» din grădinițe, abonate la banii părinților

În fiecare lună, părinții care își duc copiii la grădinițele din Slobozia trebuie să scoată bani din buzunare pentru plata ajutoarelor de educatoare. Angajate de cele mai multe ori fără forme legale sau pregătire pedagogică, aceste «dădace» reprezintă mai degrabă un moft al cadrelor didactice decît un sprijin real pentru preșcolari. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița reclamă această practică și susțin că vor demara ample controale pentru a descoperi dacă într-adevăr în grădinițe este sau nu nevoie de ajutoarele de educatoare.

Grădinițe de stat, subvenționate de părinți... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2016, 18:40 (13289 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Investiții de 15 milioane de lei pentru «cultura istorică»

Tichiile de margăritar ale lui Victor Moraru

Investiții de 15 milioane de lei pentru «cultura istorică»

După 6 luni de la preluarea funcției, Președintele Victor Moraru dă măsura «administrării europene» a județului. Astfel, singurele proiecte concrete anunțate vizează «restaurarea și conservarea bisericii de lemn Sfîntul Nicolae» și «reabilitarea și punerea în valoare a monumentului istoric Orașul de Floci». Valoarea celor 2 proiecte depășește 15 milioane de lei, iar utilitatea acestor investiții, după cum puteți descoperi singuri, este discutabilă...

Investiție de 2,7 milioane de lei
Anunțul privind intențiile Președintelui Moraru de a «restaura și conserva» biserica de lemn de... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2016, 16:25 (6210 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Investiții noi la stația de epurare a apei

Slobozia: Investiții noi la stația de epurare a apei

În așteptatea apei potabile promise de Urban SA, administrația locală intenționează să aprobe investiții noi în retehnologizarea stației de epurare a orașului. Noua tehnologie, estimează specialiștii, va genera o reducere a cheltuielilor cu energia electrică de 60%. «Sîntem în faza de documentare a unei noi soluții tehnice. Ea se impune, însă nu ne grăbim cu investiția. Procedurile de licitație vor demara la începutul anului viitor...» a declarat directorul Valentin Cilibeanu.

O investiție de peste 28 milioane de lei
În valoare de 28,6 milioane de lei, investiția în modernizarea... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2016, 15:40 (6142 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Întreținerea unui copil în centrele de plasament din Ialomița costă 800 de lei lunar

Întreținerea unui copil în centrele de plasament din Ialomița costă 800 de lei lunar

Reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița au dat publicității o analiză a costurilor medii care le implică întreținerea copiilor din centrele de plasament. În medie, într-o lună, instituția plătește 800 de lei/copil din bugetul total pentru serviciile sociale acordate micuților lăsați în grija statului.

Fonduri pentru susținerea copiilor
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița este cel mai mare furnizor de servicii sociale de la nivelul întregului județ. Datele arată faptul că, în ultimele 12 luni... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2016, 14:10 (4159 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Firmele de pază căpușează instituțiile publice

În Ialomița

Firmele de pază căpușează instituțiile publice

Moda înființării unor firme de pază pentru obținerea unor contracte cu instituțiile publice din Ialomița pare să nu se mai termine. Însă după scandalurile publice de anii trecuți, patronii acestor firme s-au specializat. În fiecare an apar firme noi, iar contractele încheiate au valori care nu depășesc 30 mii de euro, pentru a evita organizarea licitațiilor...

Ialomița are 27 de firme de pază În ultimii ani, piața «serviciilor de pază» a fost inundată de firme no-name, care obțin contracte la prețuri extrem de mici. Înființate, de regulă, de clientela politică din jurul instituțiilor... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2016, 13:35 (6825 vizualizări - 4 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
216 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Recrutare candidați pentru Școlile de Subofițeri Jandarmi, sesiunea ianuarie 2019

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează tineri absolvenți de liceu, cu diplomă de Bacalaureat, pentru sesiunea din luna ianuarie la instituțiile militare de învățământ din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 16:15
(5942 vizualizări - 0 comentarii)


Servicii Publice Slobozia SRL

vă face cunoscut faptul că
în perioada 29-30.09.2018
se vor desfășura «Zilele Recoltei»
în Piața Agroalimentară Slobozia

14 Septembrie 2018, 13:20


25 de microferme înființate în județul Ialomița

Direcția Județeană pentru Agri­cul­tură Ialomița a dat publicității o situație a proiectelor cu finanțare europeană, pe care reprezentanții instituției le-au coordonat în vederea obținerii fondurilor distribuite ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 11:20
(3509 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți internațional, depistați de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din Ialomița au depistat trei persoane care erau urmărite, la nivel internațional, de autoritățile germane, pentru comiterea de infracțiuni contra proprietății. Astfel, miercuri, 12 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2018, 11:10
(3864 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa «Corona» la scrimă

Cupa «Corona» la scrimă

La finele săptămânii precedente, la Poiana Brașov s-a desfășurat a III-a ediție a Cupei «Corona» la scrimă. Cea mai bună performanță a sportivilor CSS Slobozia prezenți la competiție a fost obținută de ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 19:20
(3160 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție! Se opresc gazele la Țăndărei și Urziceni

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, societatea ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 19:05
(4589 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: La mulți ani, pompieri români!

Sărbătorim la 13 septembrie «Ziua Pompierilor din România», un eveniment prin care, de 170 de ani, se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 11:35
(4635 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița angajează din sursă externă

S-a dat startul reîncadrărilor de personal și angajărilor din sursă externă în vederea completării deficitului de personal existent la nivelul Poliției Române. Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 10:25
(5473 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fonduri pentru despăgubirea crescătorilor de animale afectați de Pesta Porcină Africană

Începând de luni, 10 septembrie 2018, la nivelul județului Ialomița începe distribuția fondurilor pentru despăgubirea crescătorilor de animale din localitățile unde s-a dispus uciderea porcilor cu scopul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 21:05
(5779 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

E-Distribuție Dobrogea anunță faptul că, în perioada 10-14 septembrie 2018, pe raza județului Ialomița, în localitățile Slobozia, Urziceni, Amara, Movilița și Dridu se va opri furnizarea energiei electrice ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 19:25
(6250 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru copiii din Urziceni

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni au oferit unui număr de 70 de copii din comunitate rechizite, pentru ca aceștia să poată începe școala în cele mai bune condiții. Inițiativa se înscrie în cadrul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 19:10
(4926 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Pachete cu rechizite și cărți pentru 28 elevi

Protopopiatul Slobozia: Pachete cu rechizite și cărți pentru 28 elevi

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, și prin grija Părintelui Protopop Ionuț Butu, Protopopiatul Slobozia a organizat, în perioada 30
august-5 septembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 13:55
(4805 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Marți, 4 septembrie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două evenimente rutiere, soldate cu rănirea a trei persoane. Primul accident s-a produs în jurul orelor 18,00, pe DJ203B, în afara comunei ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 11:20
(3729 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița avertizează asupra muncii în străinătate

Inspecția Muncii, în conformitate cu atribuțiile stabilite prin legea de înființare și organizare, verifică respectarea prevederilor legale referitoare la protecția cetățenilor români care lucrează în străinătate ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 11:05
(5329 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbulești: A intrat într-un magazin cu un cuțit

Angajatele unui magazin din localitatea Bărbulești au trecut prin clipe de panică după ce un tânăr, de 21 de ai, a intrat în incinta societății având asupra sa un cuțit. Femeile au sunat la 112 și au chemat ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 19:05
(4112 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: Bătrână accidentată din cauza neatenției

O bătrână de 69 de ani, din Cosâmbești, a fost victima unui accident de circulație. Acesta a traversat strada printr-un loc nepermis și fără să se asigure. Ea a fost lovită de mașina condusă de o femeie ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 18:40
(3448 vizualizări - 0 comentarii)


Preoții din Ialomița au donat sânge la Slobozia

Preoții se află sub coordonarea Protopiatului Urziceni au desfășurat o acțiune în cadrul campaniei inițiată de Patriarhia Română «Donează sânge, salvează o viață!». Astfel, duhovnicii au mers la Centrul ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 18:15
(3468 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Patru bărbați, cu vârste cuprinse între 37 și 50 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiști conducând sub influența băuturilor alcoolice. Mai mult, unul dintre șoferii prinși ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 17:40
(2639 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 100 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din Ialomița au efectuat o serie de activități de prevenire pe raza județului. În urma acțiunilor, au fost aplicate peste 400 de sancțiuni contavenționale, valoarea amenzilor depășind 100 mii ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 17:20
(3486 vizualizări - 0 comentarii)


Concert în aer liber la Slobozia

Muzica de altă dată prinde viață la Slobozia. Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia organizează joi, 30 august 2018, a doua ediție a spectacolului «Serenadă de toamnă». Evenimentul se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 20:25
(3963 vizualizări - 0 comentarii)


Abateri sancționate de inspectorii ITM Ialomița

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat în perioada verii mai multe controale pentru a observa modul în care angajatorii respectă legislația în ceea ce privește Legea zilierilor ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 18:35
(4687 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri de prevenire împotriva pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cetățenii cu privire la riscul apariției cazurilor de pestă la rumegătoarele mici, oi și capre. Decizia a fost luată după ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 18:20
(4545 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Copil de 10 ani, mort într-un accident rutier

Andrășești: Copil de 10 ani, mort într-un accident rutier

Tragedie pe DN2A, între Andrășeși și Orboiești. Cinci persoane au fost rănite, iar un băiat de 10 ani a murit, după ce două mașini au fost implicate într-un accident rutier. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

27 August 2018, 02:16
(10038 vizualizări - 1 comentariu)


Fierbinți Târg: Incendiu de proporții la o fabrică de mase plastice

Pompierii din Urziceni intervin de mai bine de 6 ore pentru a stinge un incendiu izbucnit în incinta unei fabrici de reciclare și prelucrare a maselor plastice, de pe raza orașului Fierbinți Târg. La fața ...[citește_toată_știrea]

24 August 2018, 10:09
(10147 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, organizând până la sfârșitul anului 2018 cursuri de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

23 August 2018, 20:10
(7129 vizualizări - 1 comentariu)


anunț

Se caută îngrijitoare
pentru o bătrână din Slobozia.
Se poate deplasa, este lucidă,
dar are nevoie de cineva
care să o îngrijească și să o ajute.
Se preferă o femeie,
cazarea fiind asigurată.
Remunerația este negociabilă.
Mai multe relații
la telefon 0720/070.861

21 August 2018, 19:10


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Preasfințitul Vincențiu va sfinți Antimise pentru întreaga Eparhie

Joi, 23 august 2018, când Biserica Ortodoxă Română prăznuiește Odovania Praznicului Adormirii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Vincențiu va oficia la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din ...[citește_toată_știrea]

21 August 2018, 11:20
(7459 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1000 de sancțiuni aplicate de polițiștii ialomițeni!

Polițiștii au intervenit, în perioada 14-19 august a.c., la peste 300 de evenimente, iar pentru neregulile constatate au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale și au reținut 65 de permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

20 August 2018, 19:15
(4161 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 118 misiuni îndeplinite de pompieri

Pompierii ialomițeni au executat 118 de misiuni de protecție a populației în minivacanța ce tocmai s-a încheiat. Astfel, începând cu data de 15 august a.c., salvatorii ialomițeni au fost solicitați să intervină ...[citește_toată_știrea]

20 August 2018, 16:50
(4945 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 188000 de lei, 39 de permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 10-12 august a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 130 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au constatat 50 de infracțiuni și au aplicat 620 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

13 August 2018, 17:50
(5363 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...