Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Învățământul ialomițean susține elevii cu Cerințe Educative Speciale

Învățămîntul ialomițean susține elevii cu Cerințe Educative Speciale

În Ialomița, există aproximativ 900 de copii care au Cerințe Educative Speciale, 700 dintre ei frecventînd cursurile din școlile publice. Pentru aceștia, marea provocare o reprezintă integrarea în sistemul de Educație. Specialiștii din cadrul Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița susțin că eforturile în această direcție sînt permanente și implică atît autoritățile, cît și profesorii sau părinții. Cea mai mare provocare o reprezintă însă schimbarea mentalităților și acceptarea de către fiecare dintre noi că alături de ceilalți copii, în școli, există și elevi «speciali». Camelia Lascu, noul președinte al Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2016, 17:20 (6583 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Rectificare de buget la Spitalul Slobozia

Directorii se schimbă, obiceiurile proaste rămîn

Rectificare de buget la Spitalul Slobozia

La o lună de la numirea în funcție a managerului Mariana Iancu, Spitalul Județean de Urgență Slobozia se confruntă cu primele probleme financiare. Rectificarea «negativă» a bugetului ascunde o serie de probleme administrative grave. Ele sînt reflectate în nota de fundamentare privind rectificarea bugetului, atașată de conducerea instituției la proiectul de hotărîre prezentat în ședința de Consiliu Județean desfășurată la finele săptămînii precedente.

O realitate incontestabilă
Spitalul Județean de Urgență Slobozia «a beneficiat» de prima rectificare de buget negativă a acestui... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2016, 10:15 (5434 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu își ia adio de la mandatul de consilier local

Ionașcu își ia adio de la mandatul de consilier local

Consilierii PSD din cadrul Consiliului Local Slobozia vor cere excluderea ex-primarului Gabi Ionașcu din acest for legislativ. Gabi Ionașcu a semnat pe 18 octombrie 2016 o declarație prin care recunoaște că este membru al PMP.

Ce-și face Ionașcu cu mîna lui Suspendarea fuziunii PMP-UNPR dă din nou apă la moară consilierilor PSD din cadrul Consiliului Local. Potrivit unor surse interne, în ședința de marți, 29 noiembrie, aceștia vor solicita retragera calității de consilier local pentru ex-primarul Gabi Ionașcu. Validat pe listele UNPR, acesta a semnat pe 18 octombrie o declarație prin... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2016, 09:50 (6995 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Moarte suspectă la Albești

Moarte suspectă la Albești

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au demarat cercetări într-un dosar privind moartea suspectă a unei femei din localitatea Albești. În urmă cu o săptămînă, victima a fost descoperită fără suflare în casa în care locuia împreună cu soțul său. Anchetatorii nu exclud însă și varianta unei crime, surse judiciare apreciind faptul că, în urma examenului medico-legal preliminar, pe corpul femeii ar fi fost descoperite mai multe lovituri, ce păreau a fi produse de un corp dur. Cercetările în acest dosar sînt, de asemenea, în plină desfășurare.... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2016, 22:35 (5303 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița caută manager pentru SC Drumuri și Poduri SA

Ștefan Ghibanu a demisionat

Consiliul Județean Ialomița caută manager pentru SC Drumuri și Poduri SA

În cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița a fost dezbătută și situația dificilă prin care trece SC Drumuri și Poduri SA, societate subordonată Consiliului Județean Ialomița. Reamintim că firma funcționează în acest moment fără director, Ștefan Ghibanu anunțîndu-și oficial demisia. Reprezentanții Consiliului Județean susțin că situația va reveni la normal în următoarele 45 de zile. «Vom căuta să susținem această societate aflată în subordinea noastră, în condițiile legii!» a declarat președintele Victor Moraru, în plenul ședinței...

Îngrijorări justificate Dezbătută anual în cadrul... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2016, 19:20 (8517 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicamentele oncologice expirate, imputate Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Medicamentele oncologice expirate, imputate Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate va imputa Spitalului Județean de Urgență Slobozia suma de 200 mii de lei, pentru neconformități privind gestionarea medicamentelor deținute în farmacie și destinate bolnavilor de cancer. Produsele farmaceutice, din gama citostaticelor, au fost achiziționate prin intermediul Programului Național de Oncologie.

S-a întîmplat la Spitalul Slobozia Potrivit protocoalelor, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița are posibilitatea să verifice maniera în care sînt utilizate fondurile distribuite către furnizorii de medicamente și servicii medicale... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2016, 19:35 (8154 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moraru blochează INIȚIATIVELE Opoziției

Război politic în Consiliul Județean Ialomița

Moraru blochează INIȚIATIVELE Opoziției

Controlul politic asupra votului din cadrul Consiliului Județean Ialomița a transformat administrația Moraru într-o «dictatură». Situația devine evidentă în cadrul ședințelor de Consiliu Județean, unde consilierii PSD impun aprobarea unor proiecte de hotărîre fără a ține cont de opiniile contrare. Joi, 17 noiembrie 2016, în cadrul ședinței ordinare a acestui for legislativ, tensiunile au escaladat pînă la declanșarea unor conflicte deschise. «Dați dovadă că nu respectați rezultatul alegerilor locale, care dă dreptul la reprezentativitate și Partidului Liberal!» a declarat consilierul PNL Sorin Fuerea, în plenul ședinței.

Motorul legislativ al județului este gripat... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2016, 18:40 (5011 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

PER oferă ialomițenilor circ electoral

Delir ecologic

PER oferă ialomițenilor circ electoral

Pentru că după plecarea lui Radu Paros (da, nu a ratat nici această filială de partid), PER a încetat să mai existe, candidații acestei filiale-fantomă sar la gîtul instituțiilor publice ca să-și demonstreze că există. Într-un comunicat de presă înghițit nemestecat, o oarecare Iuliana E. (wtf is this?), candidat la parlamentare, cere nici mai mult nici mai puțin decît demisia prefectului Gigi Petre. Motivul, în opinia noname-ului politic amintit mai sus, îl reprezintă «plata nejustificată a cheltuielilor pentru CAS și șomaj» într-un contract încheiat cu firma care face curat prin birourile instituției. Candidata de la PER (ne scapă numele, ne iertați) va fi avînd, probabil, dreptate,... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2016, 16:15 (4485 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, pregătită în lupta cu iarna

Cel puțin la nivel declarativ

Ialomița, pregătită în lupta cu iarna

Prefectura Ialomița a remis publicității o informare cu privire la demersurile făcute de autorități cu privire la pregătirile pentru sezonul rece 2016-2017. Potrivit datelor care se regăsesc în documentul oficial, iarna poate să vină oricînd pentru că instituțiile publice din județ sînt în stare să-i țină piept. Rămîne însă să descoperim ce se va întîmpla cînd vor cădea primii fulgi de zăpadă.

Pregătiri temeinice
După calculele făcute de Prefectura Ialomița, iarna poate să vină oricînd, pentru că autoritățile sînt pregătite să-i facă față. Avem suficiente cantități de nisip, aproximativ... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2016, 14:25 (3724 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: 800 de tone de pietriș sunt scufundate în noroi

Peisaj lacustru în Cartierul Gării Noi

Slobozia: 800 de tone de pietriș sînt scufundate în noroi

Primăria Slobozia se specializează în privința lucrărilor făcute de mîntuială. Încercarea administrației locale de a transforma drumurile de pămînt din Cartierul Gării Noi în străzi, oarecum circulabile, s-a împotmolit în noroi. Din cauza ploilor din ultimele săptămîni, cele 800 de tone de pietriș, împrăștiate pe arterele publice, au fost înghițite de ape. Mai mult, locatarii reclamă la rîndul lor faptul că pietruirea s-a făcut în regim preferențial. În replică la toate aceste acuzații, viceprimarul Rudolf Gradea susține altceva: «Nu s-a făcut nimic preferențial, iar disconfortul va exista pentru că vom continua lucrările edilitare...».

Încercare eșuată... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2016, 10:20 (8147 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița reclamă abuzurile din instituțiile publice

Camera de Conturi Ialomița reclamă abuzurile din instituțiile publice

Curtea de Conturi a României a dat publicității un raport privind cazurile penale sesizate către Parchete, anul acesta, în urma controalelor efectuate de auditorii din subordine. Raportat la nivelul județului Ialomița, în 2016, Camera de Conturi Ialomița a învestit să facă cercetări Parchetul de pe lîngă Judecătoriile Slobozia și Fetești. În toate cazurile, prejudiciile se ridică la peste 2 milioane de lei!

Dosare în lucru la Parchete
Potrivit procedurilor legale, Curtea de Conturi a României are posibilitatea să învestească organele de urmărire penală atunci cînd, în urma controalelor... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2016, 10:05 (22262 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Haosul din blocurile ANL ale Sloboziei

Prețuri mici pentru condiții de coșmar

Haosul din blocurile ANL ale Sloboziei

După mai bine de 2 ani și jumătate de pauză, Primăria Slobozia a reluat procedura de scoatere la vînzare a apartamentelor și garsonierelor din blocurile ANL. Deși prețurile sînt atractive, doritorii sînt sfătuiți să se gîndească de două ori înainte de a semna contractele. Toate acestea din cauza condițiilor de coșmar pe care trebuie să le îndure dacă vor să devină proprietari în locuințele construite de stat. În urmă cu o săptămînă, cîțiva locatari le-au explicat reporterilor Independent cum este să locuiești în case pline de igrasie din cauza apei de la subsol sau încălzite cu porția.

Vești bune...... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2016, 11:15 (5071 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Concursuri «cu dedicație» pentru cultura ialomițeană

Consiliul Județean Ialomița a anunțat data organizării concursurilor pentru funcțiile de director ale instituțiilor de cultură din subordine. Astfel, începînd cu 13 decembrie 2016, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» vor avea șefi noi. Inițiativa ar putea fi considerată lăudabilă dacă, spun surse interne din cadrul Consiliului Județean, condițiile de concurs nu ar fi trase la indigo și nu ar încălca legislația specifică ocupării acestui tip de funcție.

Un scandal nu vine niciodată singur... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2016, 10:05 (5787 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viorel Duțu «Pralea» a fost prins de polițiști la Slobozia!

Căutat în toată Europa

Viorel Duțu «Pralea» a fost prins de polițiști la Slobozia!

Dat în urmărire generală de organele judiciare din Ialomița, inculpatul Viorel Duțu  «Pralea» a fost prins în cele din urmă de polițiști. El a fost identificat pe raza municipiului Slobozia miercuri, 16 noiembrie 2016, într-o locație din cartierul Slobozia Nouă. În mai 2015, «Pralea» s-a sustras executării unei pedepse de 6 ani închisoare. În prezent, el a fost transferat la Penitenciarul Slobozia.

Prins și încarcerat Ancheta în cazul lui Viorel Duțu «Pralea» a fost demarată de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Organele judiciare l-au acuzat de șantaj... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2016, 15:55 (17378 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevă de 11 ani, moartă în timpul orei de sport

Caz șocant la Școala Nr. 3 Fetești

Elevă de 11 ani, moartă în timpul orei de sport

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au demarat o anchetă in rem privind moartea în condiții suspecte a unei eleve de 11 ani, din Fetești. Fetița a decedat marți, 15 noiembrie 2016, la școală, în timpul orei de sport.

Anchetă în curs Din primele informații, se pare că fetița era afară alături de colegii ei, în timpul orei de Educație Fizică. Din motive necunoscute încă, elevei i s-a făcut rău și-a pierdut cunoștința și a căzut la pămînt. Imediat, profesorul său i-a acordat primul ajutor, efectuînd procedurile de resuscitare. La fața locului a fost solicitată... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2016, 15:10 (30129 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană vrea să concesioneze terenurile neproductive

Povestea merge mai departe

Administrația județeană vrea să concesioneze terenurile neproductive

Consiliul Județean Ialomița va supune aprobării plenului în cadrul ședinței de joi, 17 noiembrie 2016, un proiect de hotărîre care reglementează modul de concesionare a terenurilor neproductive din zona Giurgeni, Gura Ialomiței. Oficialii Consiliului Județean Ialomița s-au declarat nemulțumiți că suprafețele care vor putea fi concesionate se diminuează an de an. Reamintim că, de-a lungul ultimilor ani, instituția a fost zguduită de mai multe ori de scandaluri publice generate de concesionarea discutabilă a acestor terenuri.

Din greșeală în greșeală
În luna mai a anului 2016, anterior... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2016, 12:35 (6138 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația ialomițeană acceptă Master Plan-ul RAJA Constanța

Mintea de pe urmă

Administrația ialomițeană acceptă Master Plan-ul RAJA Constanța

Joi, 17 noiembrie, cei 31 de consilieri județeni ialomițeni vor lua o decizie finală cu privire la Master Plan-ul RAJA Constanța. Reamintim că aprobarea acestui document de importanță strategică pentru Ialomița a fost respinsă de 3 ori în ultimul an... Victor Moraru, Președintele Consiliului Județean susține că «varianta revizuită a Master Plan-ului» va răspunde așteptărilor administrației județene. Master Plan-ul RAJA Constanța reprezintă ultima șansă pentru administrațiile locale din Ialomița de accesare a unor fonduri europene necesare «pentru reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și de canalizare».

Un document așteptat 8 ani... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2016, 10:40 (5237 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Dădacele» din grădinițe, abonate la banii părinților

Se întîmplă la Slobozia

«Dădacele» din grădinițe, abonate la banii părinților

În fiecare lună, părinții care își duc copiii la grădinițele din Slobozia trebuie să scoată bani din buzunare pentru plata ajutoarelor de educatoare. Angajate de cele mai multe ori fără forme legale sau pregătire pedagogică, aceste «dădace» reprezintă mai degrabă un moft al cadrelor didactice decît un sprijin real pentru preșcolari. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița reclamă această practică și susțin că vor demara ample controale pentru a descoperi dacă într-adevăr în grădinițe este sau nu nevoie de ajutoarele de educatoare.

Grădinițe de stat, subvenționate de părinți... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2016, 18:40 (13295 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Investiții de 15 milioane de lei pentru «cultura istorică»

Tichiile de margăritar ale lui Victor Moraru

Investiții de 15 milioane de lei pentru «cultura istorică»

După 6 luni de la preluarea funcției, Președintele Victor Moraru dă măsura «administrării europene» a județului. Astfel, singurele proiecte concrete anunțate vizează «restaurarea și conservarea bisericii de lemn Sfîntul Nicolae» și «reabilitarea și punerea în valoare a monumentului istoric Orașul de Floci». Valoarea celor 2 proiecte depășește 15 milioane de lei, iar utilitatea acestor investiții, după cum puteți descoperi singuri, este discutabilă...

Investiție de 2,7 milioane de lei
Anunțul privind intențiile Președintelui Moraru de a «restaura și conserva» biserica de lemn de... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2016, 16:25 (6211 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Investiții noi la stația de epurare a apei

Slobozia: Investiții noi la stația de epurare a apei

În așteptatea apei potabile promise de Urban SA, administrația locală intenționează să aprobe investiții noi în retehnologizarea stației de epurare a orașului. Noua tehnologie, estimează specialiștii, va genera o reducere a cheltuielilor cu energia electrică de 60%. «Sîntem în faza de documentare a unei noi soluții tehnice. Ea se impune, însă nu ne grăbim cu investiția. Procedurile de licitație vor demara la începutul anului viitor...» a declarat directorul Valentin Cilibeanu.

O investiție de peste 28 milioane de lei
În valoare de 28,6 milioane de lei, investiția în modernizarea... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2016, 15:40 (6143 vizualizări - 3 comentarii)

28 Iun 2026
223 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

800 de maidanezi, rezidenți la Slobozia

Numărul cîinilor fără stăpîn în Slobozia se apropie de 1000. Potrivit datelor furnizate de autoritățile locale, în ciuda eforturilor serviciului de specialitate al Primăriei, fenomenul înmulțirii cîinilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:16
(17412 vizualizări - 1 comentariu)


Controalele la subvențiile pentru bovine, finalizate

La începutul săptămînii, marți, 15 septembrie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat controlul administrativ pentru bovine, în vederea acordării Plăților Naționale Directe Complementare ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 10:39
(18684 vizualizări - 1 comentariu)


Elevă de la Colegiul «Mihai Viteazul», diagnosticată cu gripă porcină

Alertă în Ialomița. Primul caz de gripă porcină dintr-o unitate de învățămînt a fost confirmat astăzi la Slobozia. Probele prelevate unei eleve a Colegiului «Mihai Viteazul», suspectă de infectarea cu virusul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2009, 19:59
(16712 vizualizări - 0 comentarii)


Jaf armat cu pușca de vînătoare

Un scenariu desprins din filmele de acțiune s-a petrecut marți, 15 septembrie 2009, în comuna Bucu. Un individ necunoscut a pătruns într-un magazin din localitate amenințînd vînzătoarea cu o armă. Amenințarea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:35
(17051 vizualizări - 1 comentariu)


Pichetare de «probă» la Prefectură

Federația Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița a pichetat marți, 15 septembrie 2009, Prefectura Ialomița într-o nouă încercare de a atrage atenția asupra problemelor cu care se confruntă școlile ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:31
(15996 vizualizări - 0 comentarii)


«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!», așa își începe deputatul PNL Cristina Pocora comunicatul de presă remis presei cu ocazia deschiderii noului an școlar. Deputatul liberal, contestatar declarat al introducerii taxei ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2009, 12:26
(18621 vizualizări - 1 comentariu)


S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

Joi, 10 spetembrie, în jurul orelor 15,30, polițiștii feteșteni au fost sesizați de o femeie în vîrstă de 33 de ani, din localitate, despre faptul că fiul său minor, Iordan Dănuț Dumitrel, de 14 ani, a ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:17
(19828 vizualizări - 7 comentarii)


Treversarea neregulamentară l-a costat viața

Joi seara, 10 septembrie, în comuna Ion Roată, un accident rutier s-a soldat cu decesul unei persoane. Victima, un bărbat de 52 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea străzii în fugă, prin loc ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:16
(17779 vizualizări - 1 comentariu)


Copilul dispărut de la Urziceni a fost găsit

Minorul Pîrvu Mihăiță Alin, dispărut de la domiciliu din data de 6 septembrie 2009, a fost găsit. Copilul a fost depistat în gara Ploiești, în după-amiaza zilei de 9 septembrie, de polițiștii prahoveni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:15
(19972 vizualizări - 1 comentariu)


A fugit de acasă

A fugit de acasă

Marți, 8 septembrie, la miezul nopții, un cetățean din Urziceni a anunțat dispariția fiului său minor, Mihăiță Alin Pîrvu, în vîrstă de 10 ani. Bărbatul a povestit polițiștilor că fiul său a plecat de la ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:47
(19517 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrînă înșelată

Marți, 8 septembrie 2009, în jurul orelor 13,30, o bătrînă în vîrstă de 81 ani, din Slobozia, a sesizat Poliția asupra faptului că un bărbat necunoscut, ce s-a recomandat ca fiind un prieten al ginerelui ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:42
(18959 vizualizări - 1 comentariu)


Firmele, răpuse de criză

Criza economică face ravagii printre agenții economici din Ialomița. Rezistă cine poate și radiază cine vrea să evite falimentul. Și, pentru ca tabloul să fie și mai dezolant, prea puține societăți comercială ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 13:35
(18262 vizualizări - 0 comentarii)


A fost prins după ce a furat dintr-un magazin

Luni, 7 septembrie 2009, la primele ore ale dimineții, un bărbat din Slobozia a fost depistat de jandarmi după ce furase mai multe șepci dintr-un magazin. «În jurul orelor 8,00, subofițerul jandarm ce se ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(17387 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului crește alarmant

Fenomenul șomajului pare de necontrolat în Ialomița. Numărul șomerilor crește de la o zi la alta, iar autoritățile privesc neputincioase la «înghețarea» pieței forței de muncă la nivelul județului. Ultimele ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(18408 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Nick Touring

În dimineața zilei de marți, 8 septembrie, în jurul orelor 07,00, pompierii și polițiștii ialomițeni au fost sesizați prin 112 cu privire la izbucnirea unui incendiu la sediul biroului unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:02
(17596 vizualizări - 1 comentariu)


Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Reabilitarea podului rutier de la Albești, una dintre prioritățile administrației Ciupercă, s-a scumpit brusc. Începute la sfîrșitul anului 2008, lucrările au fost estimate la suma de 3,9 miliane lei noi ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:01
(17645 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția pentru Tineret a organizat «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene» la Amara

În perioada 3-9 septembrie 2009, s-a desfășurat la Centrul de Agrement Amara- Pavilioane, «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene». Acțiunea a fost organizată de Direcția pentru Tineret Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:00
(46178 vizualizări - 0 comentarii)


Weekend de foc pentru pompierii ialomițeni

Locuința unui cetățean din comuna Jilavele a fost cuprinsă de flăcări în dimineața zilei de sîmbătă, 5 septembrie, după ce materialele combustibile depozitate în podul casei s-au aprins de la un scurtcircuit ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:59
(17353 vizualizări - 0 comentarii)


Treninguri și parfumuri contrafăcute, vîndute la colț de stradă în Slobozia

La finele săptămînii precedente, vineri, 4 septembrie, jandarmii slobozeni au surprins un bărbat din comuna Bărbulești în timp ce vindea, fără documente legale, costume de trening și parfumuri. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:58
(18721 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

La începutul acestei săptămîni Consiliul Județean Ialomița a anunțat în cadrul unei conferințe de presă organizate la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia cofinanțarea unui proiect de promovare ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:58
(18454 vizualizări - 0 comentarii)


Eșecul unei întîlniri marca Stavăr

Săptămîna precedentă, în sala de ședințe a Inspectoratului Școlar Județean, s-a desfășurat sau cel puțin trebuia să se desfășoare la orele 10,00, ședința de constituire a Consiliului Consultativ al IȘJ ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:56
(19625 vizualizări - 0 comentarii)


100 de amenzi pentru prostituție

În ultima jumătate de an, numărul prostituatelor surprinse de autorități practicînd «cea mai veche meserie din lume» a crescut de peste 10 ori. Potrivit datelor oficiale, numărul de sancțiuni aplicate doar ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:53
(20040 vizualizări - 0 comentarii)


Programe alternative pentru copii și adolescenți

În cursul acestei săptămîni, Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea, în parteneriat cu Primăria Slobozia, organizează o serie de activități de vacanță destinate atragerii copiilor și adolescenților. «Inițiativa ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:51
(19561 vizualizări - 0 comentarii)


Decontarea cheltuielilor din Sănătate, în impas

Casa Județeană de Sănătate Ialomița a anunțat că în condițiile actuale, instituția nu mai poate asigura decontarea cheltuielilor din Sănătate. Potrivit declarațiilor directorului CJAS, Mihai Geantă, cheltuielile ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:49
(20319 vizualizări - 0 comentarii)


Deținuți în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea»

Săptămîna precedentă, vineri, 28 august, un grup de deținuți încarcerați în Penitenciarul cu Regim de Maximă Siguranță Slobozia a fost în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea» din comuna Ograda. Scopul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:48
(19947 vizualizări - 0 comentarii)


Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

«Pe tărîm știintific, unul din cei mai cunoscuți slobozeni, atît în țară cît și peste hotare, este domnul Mircea Constantin Popescu.
Născut la Slobozia, în data de 18 martie 1937, domnul Mircea Constantin ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:28
(20357 vizualizări - 0 comentarii)


Record de amenzi pentru polițistii comunitari

Vara aceasta, activitatea polițistilor comunitari din Slobozia a atins un nou vîrf de sarcină. Potrivit declarațiilor directorului acestui serviciu, Laurențiu Abaza, în luna august s-a înregistrat un număr ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:59
(19366 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă a câștigat alegerile de la Sfântu Gheorghe

Ciupercă a cîștigat alegerile de la Sfîntu Gheorghe

Duminică, 30 august 2009, s-a desfășurat turul doi al alegerilor pentru ocuparea funcției de primar al localității Sfîntu Gheorghe. Pentru că deja am tratat subiectul, explicînd în numărul trecut al ziarului ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:55
(19408 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...