Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița are un credit de 30 milioane de lei

Moștenirea administrației Ciupercă

Consiliul Județean Ialomița are un credit de 30 milioane de lei

În ultimii ani, Consiliul Județean Ialomița a contractat 2 credite bancare. Primul, finanțat de BRD, a fost rambursat în anul 2014. Cel de-al doilea, finanțat de CEC, se află în derulare. Pînă la acest moment, instituția a accesat din cele 30 milioane de lei contractate doar 5 milioane de lei.

Ialomița, înaintea modei administrative
Primul împrumut contractat de administrația județeană ialomițeană datează din 2006, cînd Silvian Ciupercă a împrumutat primele 14 milioane de lei pentru reabilitarea drumului județean Jilavele-Dridu, în lungime de 12 kilometri. În anul 2011, Consiliul... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2016, 15:40 (3767 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Tichetele sociale înghesuie copiii în grădinițe

Preșcolari tranformați în asistați social

Tichetele sociale înghesuie copiii în grădinițe

Programul inițiat de Guvern cu scopul de a-i integra pe copii în grădinițe a făcut ca numărul preșcolarilor din Ialomița înscriși la unitățile de învățămînt să crească. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin că există și localități unde copiii stau înghesuiți în clase. La Bărbulești, de exemplu, a fost nevoie de identificarea unor noi spații unde copiii care primesc tichete sociale să poată frecventa cursurile...

Se întîmplă în Ialomița
În ianuarie 2016, Guvernul României, prin Ministerul Muncii, lansa proiectul «Fiecare copil în grădiniță», al cărui scop a... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2016, 13:35 (4656 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Haos la concursul directorilor de școli (II)

17 candidați, respinși

În urmă cu o săptămînă, profesorii din Ialomița, înscriși la concursul pentru ocuparea funcțiilor de directori de școli și grădinițe, au susținut proba scrisă a examenului. Testarea s-a desfășurat la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia, candidații fiind nemulțumiți de organizare. La final, 17 dintre cei 116 candidați validați au picat proba.

Organizare cu probleme
După 8 ani, Ministerul Educației a decis să organizeze un nou concurs pentru ocuparea funcțiilor de directori și directori adjuncți în cadrul instituțiilor de învățămînt. Proba scrisă a testării s-a desfășurat... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2016, 11:20 (3916 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Gheorghe Puia este primul administrator public al Sloboziei

Gheorghe Puia este primul administrator public al Sloboziei

La începutul lunii octombrie 2016, Primăria Slobozia a organizat concursul pentru ocuparea postului de administrator public al Sloboziei. Singurul candidat care s-a prezentat la concurs a fost Gheorghe Puia, consilierul personal al primarului Adrian Mocioniu. Acesta a obținut nota 9,50, devenind astfel primul administrator public al orașului Slobozia. Independent vă prezintă intențiile de viitor ale lui Gheorghe Puia, în cadrul unui interviu realizat imediat după numirea în funcție.

Management politic la Slobozia
Numele lui Gheorghe Puia ca administrator public este vehiculat încă din perioada campaniei electorale. În aceste condiții, cîștigarea concursului organizat pe 2 octombrie a fost o simplă formalitate.... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2016, 15:35 (13161 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandalul «fast-food» de la Școala 7 din Fetești

Scandalul «fast-food» de la Școala 7 din Fetești

O sesizare remisă ziarului Independent pe adresa electronică atrage atenția cu privire la produsele de tip fast-food vîndute în imediata apropiere a unităților de învățămînt. Respectiva sesizare face referire la două tonete amplasate pe stradă, foarte aproape de gardul Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» din Fetești. Petiționarii reclamă, pe de o parte, comercializarea alimentelor nesănătoase, cît și faptul că respectivele tonete blochează accesul copiilor către ieșirea din curtea școlii. Cazul a fost sesizat în repetate rînduri autorităților locale, însă măsurile au întîrziat să apară.

Părinți revoltați... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2016, 11:50 (17862 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salvarea micului Iliuță

Se întîmplă la Spitalul Slobozia

Salvarea micului Iliuță

Într-un sistem viciat fără voia lui, medicii reușesc să salveze vieți cu mîinile goale. Un astfel de miracol s-a petrecut pe Secția Neonatologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Echipa coordonată de medicul Gabriela Dumitru a reușit să-i ofere șansa la viață unui bebeluș din Căzănești, venit pe lume cu aproape 4 săptămîni mai devreme. Copilul cîntărea 680 de grame, iar șansele lui de supraviețuire erau limitate. La două luni și jumătate de la naștere, băiețelul a luat în greutate, se simte foarte bine și în cel mai scurt timp va pleca acasă.

Miracolul din Maternitate
... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2016, 14:05 (13402 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, sub asediul Adenovirusurilor

Ialomița, sub asediul Adenovirusurilor

Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia sînt în alertă din cauza infecțiilor repetate cu Adenovirusuri. Cei mai afectați de prezența acestor virusuri sînt copiii de pînă la 10 ani, dar au fost semnalate infecții și în cazul adulților. Zilnic, la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Slobozia se prezintă, în medie, 5-6 cazuri noi.

Vremea, principalul inamic Potrivit explicațiilor oferite de medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Adenovirusul este un virus care dereglează sistemul respirator sau digestiv. Astfel, persoanele infectate cu acest tip de virus fie manifestă... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2016, 17:55 (2811 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

205 ialomițeni vor să devină agenți de Poliție

205 ialomițeni vor să devină agenți de Poliție

Vineri, 7 octombrie 2016, s-a încheiat cea de-a doua etapă a înscrierilor pentru concursul organizat de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu privire la încadrarea în funcția de agenți de Poliție din sursă externă. Potrivit informațiilor, 205 tineri din județ și-au depus dosarele în vederea susținerii testărilor. Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița are un necesar de 63 de posturi libere...

Coadă la înscrieri
Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a făcut publică intenția de a recruta din sursă externă agenți de poliție la începutul săptămînii precedente... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2016, 15:45 (5632 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Urmărit general de Poliția Română, prins la Slobozia

Infractor prins în flagrant

Urmărit general de Poliția Română, prins la Slobozia

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și polițiștii ialomițeni au reușit să-l prindă pe numitul Ștefan Cioancă, acuzat de comiterea infracțiunii de înșelăciune. Acesta era dat în urmărire generală de Poliția Română, încă din anii 90.

Anchetă în desfășurare
Ștefan Cioancă a fost prins în urma unui flagrant al anchetatorilor. El este acuzat de faptul că se prezenta drept reprezentantul unei firme care asigura locuri de muncă în străinătate, păcălind astfel oameni cu ofere care în realitate nu existau. Cei care picau în plasa inculpatului erau obligați la plata... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2016, 13:42 (8482 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Haos la concursul directorilor de școli

Candidații au criticat organizarea testării

Ialomița: Haos la concursul directorilor de școli

Concursul pentru ocuparea funcțiilor de directori și directori adjuncți în școli și grădinițe a aprins spiritele la Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia, locul unde s-a desfășurat testarea. Atît candidații, cît și membrii comisiilor de evaluare au criticat maniera în care Ministerul Educației a decis să organizeze acest concurs. «Ne țin ca pe proști pe la uși, iar subiectele au fost aiuristice!» au declarat unii dintre candidați, la ieșirea din sălile de examen.

Evaluare cu probleme
După 8 ani, Ministerul Educației a decis să organizeze un nou concurs pentru ocuparea funcțiilor... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2016, 19:30 (12850 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest la Penitenciarul Slobozia

Neplata orelor suplimentare i-a scos în stradă pe angajați

Protest la Penitenciarul Slobozia

Zi de proteste la Penitenciarul Slobozia miercuri, 12 octombrie 2016. Angajații instituției afiliați Sindicatului Național al Lucrătorilor din Penitenciare filiala Slobozia au scandat lozinci împotriva actualului ministru al Justiției, solicitînd plata orelor suplimentare. Gardienii închisorii au reclamat și faptul că, din cauza programului încărcat, nu și-au mai putut lua concedii de odihnă.

Au refuzat efectuarea de ore suplimentare Protestatarii Penitenciarului Slobozia au fost nemulțumiți de faptul că, deși li s-a promis plata unor salarii compensatorii din anul 2009, decizie stipulată... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2016, 17:15 (6053 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița au rămas fără secretari

Haos în administrația locală

Primăriile din Ialomița au rămas fără secretari

Activitatea administrativă desfășurată în 20 de primării ialomițene este aproape paralizată din cauza lipsei secretarilor instituțiilor. O condiție impusă de Agenția Națională a Funcționarilor Publici face imposibilă numirea în funcțiile vacante a unor noi secretari. «Ne descurcăm cum putem...» declară la unison primarii ialomițeni afectați de această situație.

Condiții greu de îndeplinit
Rolul secretarilor în cadrul primăriilor este destul de important, persoanele angajate în aceste funcții fiind responsabile de toate actele administrative care circulă în cadrul instituțiilor... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2016, 23:20 (9480 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Directori numiți politic la societățile subordonate administrației locale Slobozia: Directori numiți politic la societățile subordonate administrației locale

Toți oamenii primarului

Slobozia: Directori numiți politic la societățile subordonate administrației locale

În așteptarea administratorului public salvator, administrația locală slobozeană se populează cu ajutoarele electorale ale primarului Adrian Mocioniu. La ultima ședință a Consiliului Local Slobozia, Servicii Publice Slobozia SRL și Platforma Industrială IMM Slobozia au primit administratori nou-nouți. Aparent, numirea celor doi reprezintă datorii electorale restante, semn că nimic nu s-a schimbat în PSD. În realitate, apreciem noi, filiala municipală a PSD își sabotează singurul reprezentant care ar fi putut demonstra că este altfel decît partidul care l-a propulsat!

După bîlbe seculare... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2016, 21:20 (8482 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Blocul groazei din Fetești

Blocul groazei din Fetești

Locatarii unui bloc din municipiul Fetești sînt terorizați de un vecin care depozitează în garsoniera sa gunoaiele de pe stradă. Deranjați de mirosul greu al deșeurilor din locuința bărbatului, oamenii se tem pentru sănătatea lor și a copiilor. Sătui să mai aștepte un sprijin din partea autorităților locale, oamenii au făcut o sesizare la Direcția de Sănătate Publică Ialomița...

Scandal la blocul B2
Deconectată de la rețeaua de apă curentă și electricitate, garsoniera transformată de locatarul-problemă în groapă de gunoi este o adevărată sursă de infecție pentru toate cele 50... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2016, 20:35 (5375 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița gestionează ineficient colectarea deșeurilor

Ialomița gestionează ineficient colectarea deșeurilor

Ultimul control al comisarilor Gărzii de Mediu Ialomița cu privire la modul în care se gestionează colectarea deșeurilor la nivelul Ialomiței evidențiază situația dezastruoasă a județului în ceea ce privește protecția mediului înconjurător. Problemele sînt generate atît de ineficiența cu care administrațiile locale lucrează, dar și de indiferența cetățenilor care refuză să plătească pentru strîngerea gunoaielor, preferînd să le împrăștie la voia întîmplării. Astfel, singura soluție pentru remedierea situației o reprezintă sancțiunile contravenționale, a căror cuantum depășește 100 mii de lei.

Problemele stringente... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2016, 18:35 (6435 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Produse EXPIRATE pe rafturile supermarketului Kaufland Slobozia!

Produse EXPIRATE pe rafturile supermarketului Kaufland Slobozia!

Marile magazine din Slobozia își înșeală clienții în ceea ce privește calitatea produselor pe care le expun la rafturi. Ziarul Independent a fost sesizat de un consumator cu privire la faptul că a cumpărat produse din supermarketul Kaufland al căror termen de valabilitate era expirat. Paradoxal, inspectorii Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița susțin faptul că în urma controalelor efectuate astfel de nereguli se depistează tot mai puțin...

Pericol pentru sănătate Potrivit sesizării transmise redacției Independent... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2016, 16:15 (8488 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Mariana Iancu, manager interimar la Spitalul Slobozia

Consiliul Județean Ialomița a decis

Mariana Iancu, manager interimar la Spitalul Slobozia

Fostul manager al punctului de lucru Polaris M. Holding Slobozia, Mariana Iancu, conduce începînd de luni, 10 octombrie 2016, Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Ea a fost numită prin decizia președintelui Consiliului Județean Ialomița și va deține această funcție interimar pentru o perioadă de 6 luni.

În sfîrșit, un nou manager După repetatele demisii ale Violetei Șapira, Consiliul Județean Ialomița a decis, în cele din urmă, să accepte plecarea acesteia din fruntea Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Luni, 10 octombrie 2016, oficialii administrației județene... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2016, 14:05 (30774 vizualizări - 44 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Moraru vrea «county manager»

PSD e-n tot și-n toate

Președintele Moraru vrea «county manager»

Aspirațiile europene ale președintelui Victor Moraru capătă noi valențe. Dornic să reformeze administrația județeană «după chipul și asemănarea celei de la Amara», președintele județului vrea să aibă un (o) «county manager». Numele viitorului administrator public județean, căci despre asta este vorba, nu a fost deocamdată divulgat, dar lista e de două degete, ca mîna tîmplarilor ghinioniști. Iar dacă ne întrebați pe noi, și mai scurtă de-atît...

Facă-se voia lui Moraru!
De două săptămîni încoace, Consiliul Județean a intrat în fibrilație administrativă. Funcționarii din subordinea... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2016, 15:25 (8660 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Școlile din Ialomița, în impas

Autoritățile județene întorc spatele Educației

În ultimii 3 ani, controalele efectuate în școlile din Ialomița au scos la iveală numeroase deficiențe. Trist, dar adevărat este faptul că, în mare parte, problemele descoperite vizează aceleași unități de învățămînt. În ciuda indiferenței pe care o afișează, autoritățile județene promit însă că sînt capabile să gestioneze corespunzător toate derapajele de sistem. Dincolo de cuvinte, rămîn elevii pe care nepăsarea administrativă îi obligă să învețe încă un an în bănci uzate și clase în care plouă...

Se întîmplă în Ialomița În Ialomița există 95 de școli și grădinițe care, la fiecare... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2016, 14:40 (4711 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ceremonie de preluare a avioanelor F-16

Premierul Cioloș, la Baza Aeriană 86 Fetești

Ministerul Apărării Naționale și Forțele Aeriene Române au organizat vineri, 7 octombrie 2016, un eveniment cu ocazia preluării de către România a primelor 6 avioane F-16 care au intrat în dotarea Bazei Aeriene 86 Fetești. Ceremonia s-a desfășurat în prezența premierului Dacian Cioloș, a ministrului Apărării, Mihnea Motoc, și a omologului acestuia din Portugalia.

«Este o zi istorică pentru România!»
Evenimentul a debutat vineri, 7 octombrie 2016, cînd, la Baza Aeriană 86 Fetești, avionul militar în care se afla premierul Dacian Cioloș a aterizat pe pista bazei. Alături de acesta... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2016, 19:40 (4945 vizualizări - 2 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
321 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Bărbat dispărut de la domiciliu

Ialomița: Bărbat dispărut de la domiciliu

Joi, 21 ianuarie 2021, militarii din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia-Garda de Intervenție Slobozia au intervenit pentru căutarea unui bărbat despre care există informații că, în data de 10 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 19:05
(2794 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Surprins la volanul unei mașini cu numere provizorii expirate

Polițiștii din Țăndărei au depistat în trafic miercuri, 20 ianuarie 2021, pe DN2A,  în orașul Țăndărei, un bărbat în vârstă de 41 ani din localitatea Platonești, în timp ce conducea un autoturism cu ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 18:55
(5686 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 21 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7420, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 15:20
(1713 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 21 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 20 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7406, cu 21 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2021, 15:40
(2426 vizualizări - 0 comentarii)


Lăcusteni: Incendiu din cauza coșului de fum

Lăcusteni: Incendiu din cauza coșului de fum

În dimineața zilei de miercuri, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 3,20, la o casă din Lăcusteni a izbucnit un incendiu. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Detașamentului de Pompieri ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2021, 11:15
(5093 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 31 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 19 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7385, cu 31 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2021, 15:35
(5025 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Fetești

Luni, 18 ianuarie 2021, în jurul orelor 23,20, la o casă din Fetești a izbucnit un incendiu. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Stației de Pompieri Fetești, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2021, 12:30
(2625 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Pe parcursul acestui sfârșit de săptămână, polițiștii de la Rutieră au acționat, pe raza întregului județ, pentru combaterea și sancționarea nerespectării normelor privind circulația pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:45
(1512 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 28000 de lei

La sfârșit de săptămână, forțele de ordine au continuat acțiunile pentru verificarea respectării normelor impuse pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV-2, precum și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:40
(3010 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 18 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7354, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 15:30
(2136 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 13 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 17 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7343, cu 13 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 16:05
(2191 vizualizări - 0 comentarii)


Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit sâmbătă, 16 ianuarie a.c., pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din Stejaru. La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta la bunurile din două camere ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 12:00
(3259 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7330, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:40
(1318 vizualizări - 0 comentarii)


Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Pompierii din Slobozia au intervenit în ziua de sâmbătă, 16 ianuarie a.c., în localitatea Cosâmbești, pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier, produs în urma impactului dintre două ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:15
(3055 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: 26 de persoane au fost amendate pentru că au participat la un priveghi, fără a respecta măsurile de protecție sanitară

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele s-au sesizat din oficiu, cu privire la apariția în spațiul public a unor imagini de la un priveghi ce a avut loc în seara de 13 ianuarie a ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 14:48
(3856 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Întreruperi programate ale furnizării energiei electrice

E-Distribuție Dobrogea informează faptul că, în perioada 18-22 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița vor avea loc întreruperi programate ale furnizării energiei electrice. Întreruperea curentului electric ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 17:40
(5737 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

În ziua de vineri, 15 ianuarie a.c., pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație, în eveniment fiind implicate 3 autoturisme. În urma impactului dintre cele 3 mașini a rezultat rănirea ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:15
(2091 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


ISU Ialomița: Recomandări privind utilizarea surselor de încălzire în zilele geroase

Potrivit unei informări a Administrației Naționale de Meteorologie, și în județul Ialomița se vor înregistra temperaturi foarte scăzute. Astfel, în intervalul 16-20 ianuarie 20201, pe parcursul nopților ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:10
(5281 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 44 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 15 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7314, cu 44 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:50
(2464 vizualizări - 0 comentarii)


Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Poetul național Mihai Eminescu spunea: «Biserica lui Mateiu Basarab și Varlaam, Maica spirituală a neamului românesc, care a născut unitatea limbei și unitatea etnică a poporului, ea care domnește puternică dincolo de granițele noastre și e azilul de mântuire națională în țări unde românul nu are stat, ce va deveni ea în mâna tagmei patriotice? Peste tot credințele vechi mor, un materialism brutal le ia locul, cultura secolului, mână în mână cu sărăcia claselor lucrătoare, amenință toată clădirea măreață a civilizației creștine» ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:05
(3751 vizualizări - 0 comentarii)


ENGIE Romania, o nouă ofertă de energie electrică

ENGIE România lansează o nouă ofertă de energie electrică, care se poate contracta simplu, on-line-ENGIE Star. În contextul eliminării, de la 1 ianuarie 2021, a prețurilor reglementate la energie ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 13:50
(4326 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul de bază minim brut-2300 de lei

Conform HG nr. 4 din 13 ianuarie 2021, publicată în Monitorul Oficial nr. 40/13.01.2021 începând cu data de 13 ianuarie 2021, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 21:25
(4263 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Țăndărei, surprins de radar cu 153 km/h. Nu avea permis de conducere!

În cursul zilei de miercuri, 13 ianuarie 2021, în jurul orelor 17,00,  polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat pe DN2A-E60, un șofer ce se deplasa din direcția Slobozia către Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:40
(4238 vizualizări - 1 comentariu)


Căzănești: Petrecere de logodnă, întreruptă de polițiști

82 de efective de poliție și poliție locală au fost la datorie în ultimele 24 de ore, împreună cu jandarmi și reprezentanți ai altor instituții cu atribuții de control, pentru verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:25
(2076 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 28 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 14 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7270, cu 28 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 16:10
(2842 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noua Declarație unică 212

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili interesați că Declarația unică (D112) a fost modificată prin Ordinul președintelui ANAF nr. 14 din 7 ianuarie 2021 pentru aprobarea ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 14:35
(2005 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC GREENFIBER INTERNATIONAL SA
PL URZICENI angajează personal
Vrei stabilitate? Seriozitate?
Atunci APLICĂ la compania noastră!
Suntem unul dintre cei mai mari
angajatori din Urziceni și angajăm următoarele categorii de personal:
• Electrician
• Stivuitorist
• Controlor calitate
• Mecanic întreținere
și reparații utilaje
• Operator chimist
• Muncitor necalificat

Oferim:
Contract individual de muncă,
salariu fix, tichete de masă, transport.

Ne puteți contacta
la telefon 0751/151.156
sau puteți depune CV-ul personal la
poarta societății din localitatea Urziceni,
DN2, Km 57,5
(fosta fabrică de ferite din Urziceni)

14 Ianuarie 2021, 14:10


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 33000 de lei

Acțiunile preventive ale polițiștilor ialomițeni pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, desfășurate în ultimele 24 de ore, au condus la aplicarea a peste 130 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 17:05
(3302 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul plăților în Campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) continuă autorizarea plății regulare pentru Campania 2020, până la acest moment fiind autorizați la plată un număr de 760465 fermieri, reprezentând ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 16:05
(2422 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 13 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7242, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 15:55
(2388 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...